PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για πλυντήριο ρούχων.



gianpirg30
29-05-19, 18:37
Καλησπέρα στην παρέα.Πριν λίγο ήρθε το καινούριο πλυντήριο αφού το παλιό έτσι ξαφνικά μια μέρα έριξε ασφάλεια και όλα έγιναν κάρβουνο μέσα.Το θέμα έχει ως εξής..μπήκε το καινούριο στη θέση του.τοοθετηθηκαν σωληνάκια κτλπ.επειδη η μπριζα είναι έξω από το μπάνιο έκοψα το καλώδιο και έβαλα μια προέκταση με ένα πολυμπριζο,(σχετικά καινουριο και 16Α).μπαίνει στο ρεύμα για δοκιμή .Όλα καλά έως ότου ακούμπησα πίσω πάνω σε βίδα και εκεί ένιωσα ρεύμα.βαζω δοκιμαστικό πάνω άναβε το δοκιμαστικό ..μετά από λίγο βέβαια είδα ότι το σουκο δεν έχει συνδεδεμένη η γείωση.την συνδέσα και δεν ανάβει.Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής..είναι λογικό να περνάει ρεύμα στο σασι??το οποίο περνούσε μόνο όταν ήταν χωρίς γείωση..εμένα με τα λίγα που κατέχω μου φαίνεται παραλογο

IRF
29-05-19, 19:34
Τι μάρκα είναι;Φυσικά και δεν είναι λογικό για καινούργιο.Βάλε μια φωτό της προέκτασης με τι τα ένωσες τα καλώδια;

gianpirg30
30-05-19, 00:00
Το πλυντήριο είναι wirpool.η Ένωση έγινε με ένα κομμάτι 3χ1.5 γιατί δεν είχα άλλο και με ταινία .και έβαλα το φις του πλυνυηριου.ειναι γύρω στο 1.5 μέτρο .όπως είπα και πριν είχα ξεχάσει την γείωση και πέρναγε ρεύμα και με το πολυμπριζο και χωρίς το πολυμπριζο με σκέτη την προέκταση.οταν συνδέσα γείωση όλα καλα

nestoras
30-05-19, 00:05
Υπάρχουν πυκνωτές (φίλτρα) προς τη γείωση και γι'αυτό το λόγο εμφανίζεται τάση στο σασί του πλυντηρίου.
Κάθε πλυντήριο θα ΠΡΕΠΕΙ να γειώνεται.
Αν υπήρχε πραγματική διαρρόη θα σου έριχνε τον ΔΔΕ (τον οποίο υποθέτω ότι έχει ο πίνακας του σπιτιού σου και είναι τεσταρισμένος).

gregpro
30-05-19, 00:09
Αυτό ακριβώς που λέει ο nestoras. Είναι φυσιολογικό, το έχω συναντήσει κι εγώ. Δεν είναι πραγματική διαρροή, είναι από το αντιπαρασιτικό φίλτρο.

gianpirg30
30-05-19, 00:09
Υπάρχει ρελέ αν λες αυτό και κατάλαβα καλά.επεσε προχτές όταν κάηκε το παλιό.την γείωση δεν την έβαλα γιατί το αρχικό κομμάτι που έβαλα ήταν για κάποιο λόγο εκτός.ευχαριστω για την βοηθεια

ILIAS GR
30-05-19, 09:47
Γύρισε ανάποδα το φις

michalism
31-05-19, 13:51
Το δοκιμαστικό γιατί άναβε; είναι το κλασσικό δοκιμαστικό κατσαβίδι, ή από αυτά με το LED?
Ρωτάω για να μάθω, δεν ήξερα ότι από το αντιπαρασιτικό φίλτρο μπορεί να περνάει τάση.

nestoras
31-05-19, 22:29
Η τάση "εμφανίζεται" στην άλλη άκρη του πυκνωτή επειδή το σασί ήταν στον αέρα μιας και δεν υπήρχε αγωγός γείωσης. Το ρεύμα είναι ελάχιστο αλλά προφανώς ικανό να ανάψει το δοκιμαστικό κατσαβίδι.

Σκεψου το σαν να έχεις συνδέσει το ένα άκρο μιας πολύ μεγάλης αντίστασης στον θετικό πόλο μιας μπαταρίας (πχ 500KΩ). Αν μετρήσεις με ψηφιακό πολύμετρο ή παλμογράφο απο το πλυν της προς το άλλο ελεύθερο άκρο θα βρεις τάση σχεδόν ίδια με την τάση της μπαταρίας. Το γεγονός όμως ότι υπάρχει τάση δε σημαίνει ότι το παραπάνω σύστημα (μπαταρία με μεγάλη εν σειρά αντίσταση) μπορεί να τροφοδοτήσει κάποια συσκευή.