PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρεύμα σε ουδέτερο τριφασικού κινητήρα



xarabalios
06-06-19, 19:42
Καλησπέρα στην ομάδα,προχτές σύνδεσα ένα τριφασικό κινητήρα σε σύνδεση αστέρα.
Η μπριζα είχε 4 αγωγούς και συνδεσα την γείωση στο κέντρο(ας πούμε) του αστέρα.
Από απορία μέτρησα με αμπεροτσιμπιδα το ρεύμα και στα 4 καλώδια,στις φάσεις μέτρησα 9,10,10 περίπου αμπέρ ενώ στην γείωση μέτρησα 7 αμπέρ.

Και ρωτώ, είναι λογικό να υπάρχει ρεύμα στον ουδέτερο και πόσο μάλλον 7 αμπέρ? Ένας ηλεκτρολόγος μου είπε να μην συνδέσω το κέντρο του αστέρα άλλα κάπου είχα διαβάσει ότι χρειάζεται για να περνούν κάποια μικρά ρεύματα από τυχόν ατέλειες.
Δεν ξέρω τι να κάνω,μέτρησα και τα πηνία σε αντίσταση και millihenry αλλά δεν υπάρχουν μεγάλες αποκλείσεις.

Δεν νομίζω να χρειάζεται άλλα ο κινητήρας έχει αυτό το ταμπελακι επάνω

lepouras
06-06-19, 20:04
Χάρη χωρίς παρεξήγηση είσαι ηλεκτρολόγος? δεν μιλάω για αδειούχος αλλά αυτό που είπες και έκανες είναι τουλάχιστον επικίνδυνο. θα έπρεπε να ξέρεις ότι δεν συνδέουμε σε μοτερ έστω και αστέρα ουδέτερο πόσο μάλλον γείωση που έβαλες εσύ. να το αποσυνδέσεις άμεσα. αν υπάρχουν διαφορές στην κατανάλωση ανά φάση (όπως μέτρησες εσύ τα Αμπερ αλλά δεν ξέρουμε με τι τα μέτρησες.) ρόλο παίζει και η διαφορά τάσης που υπάρχει μεταξύ φάσεων ακόμα και μικροδιαφορές που ενδεχομένως να υπάρχουν και στα πηνία. αν η διάφορα είναι σημαντική που δεν δικαιολογείτε από τα παραπάνω ή και την απόκλιση του οργάνου που έκανες τις μετρήσεις τότε μπορεί να φταίει κάποιο από τα πηνία του μοτέρ που μπορεί να έχει αλλοιωθεί με τον καιρό ή από την χρήση ανάλογα που ήταν τοποθετημένο και τη φορτία τράβαγε....

mtzag
06-06-19, 21:06
Σε μοτερ συνδεουμε ΠΑΝΤΑ γειωση αλλα οχι εκει που την εβαλες εσυ στο κεντρο του αστερα αλλα στο μεταλικο σασι του μοτερ.
Στο κεντρο του αστερα δεν συνδεουμε τιποτα.

xarabalios
06-06-19, 21:12
Καταρχάς ηλεκτρολόγος δεν ειμαι,ασχολούμαι από χόμπι(προφανώς επικίνδυνα κάποιες φορές)και μαθαίνω ρωτώντας.
Γιατί είναι επικίνδυνο;
Τον κινητήρα μου τον είχαν δώσει και δούλευε αλλου αρχικα,είχε πάνω του καλώδια σε κάθε φάση,έναν ουδέτερο στην μέση και μια γείωση στο σασί.
Αλλά πέρα από αυτό κάπου το είχα διαβάσει αυτό με την γείωση και γι'αυτό κιόλας πίστευα οτι χρειάζεται.
Edit:τα αμπέρ τα μέτρησα με μια απλή αμποροτσιμπιδα.

Nemmesis
06-06-19, 21:59
για αυτό λένε η ημιμάθεια είναι χειρότερη τις αμάθειας...

Nemmesis
06-06-19, 22:01
για αυτό λένε η ημιμάθεια είναι χειρότερη τις αμάθειας...



και πες του ηλεκτρολόγου που βάζει τον ουδετερο στα τριφασικά μοτέρ να αλλάξει επάγγελμα... η κομμώτριες βγάζουν πιο εύκολα χρήμα

nick1974
06-06-19, 22:14
και πες του ηλεκτρολόγου που βάζει τον ουδετερο στα τριφασικά μοτέρ να αλλάξει επάγγελμα... η κομμώτριες βγάζουν πιο εύκολα χρήμα

ο ηλεκτρολογος του πε να μην το κανει.


Ένας ηλεκτρολόγος μου είπε να μην συνδέσω το κέντρο του αστέρα άλλα κάπου είχα διαβάσει ότι χρειάζεται για να περνούν κάποια μικρά ρεύματα από τυχόν ατέλειες.


προφανως διαβασε για γεννητριες και υπεθεσε πως αυτο πρπει να γινεται και στα μοτερ

Ηλιας Α
06-06-19, 22:17
Έχω την εντύπωση πως η σύνδεση ουδετέρου, στον ουδέτερο κόμβο τριφασικού κινητήρα δεν πειράζει σε τίποτα.

xarabalios
06-06-19, 22:44
Παιδιά ο κινητήρας είχε ήδη τα καλώδια πάνω όπως προείπα οπότε σε συνδυασμό με αυτό που διάβασα έβγαζε νόημα,τώρα αν ήμουν λάθος μπορώ να το δεχτώ απλά πείτε μου ώστε να μάθω,γιατί είναι τόσο επικίνδυνο να συνδέεις το κέντρο του αστέρα;είτε στον ουδέτερο είτε στην γείωση..

nick1974
06-06-19, 23:04
Έχω την εντύπωση πως η σύνδεση ουδετέρου, στον ουδέτερο κόμβο τριφασικού κινητήρα δεν πειράζει σε τίποτα.


Παιδιά ο κινητήρας είχε ήδη τα καλώδια πάνω όπως προείπα οπότε σε συνδυασμό με αυτό που διάβασα έβγαζε νόημα,τώρα αν ήμουν λάθος μπορώ να το δεχτώ απλά πείτε μου ώστε να μάθω,γιατί είναι τόσο επικίνδυνο να συνδέεις το κέντρο του αστέρα;είτε στον ουδέτερο είτε στην γείωση..

σε εναν ιδανικο κοσμο με μηδενικες ανοχες και διαφορες υλικων και που ποτε δε θα συνεβαινε καμια βλαβη ετσι ακριβως θα ταν (ουτε κι εκει θα χρειαζοταν βεβαια, κι ουτε θα εβγαζε νοημα και απλα θα ηταν μια αχρηστη προσθηκη που δε θα επηρρεαζε τιποτα) ομως επειδη στον πραγματικο κοσμο δεν ειναι ιδανικο τιποτα, το μονο που μπορει να προσφερει το να υπαρχουν πολλαπλα σημεια γειωσης σε ενεργα κυκλωματα ειναι να επιφερει ρευμα γης και ασυμετρια του ολου κυκλωματος (κυκλωμα εννωω απ τη γεννητρια μεχρι την καταναλωση). Ειδικα στην περιπτωση που για καποιο λογο χαθει μια φαση.
Το σημειο αναφορας μηδενικης τασης βρισκεται ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ και μονο εκει

antonisfa
06-06-19, 23:27
Ενώ εφαρμόζουμε σε έναν κινητήρα πολική τάση 400V τα πηνία του τροφοδοτούνται με 230V λόγω της συνδεσμολογίας αστέρα. Στον κόμβο του αστέρα έχουμε τον σχηματισμό του ουδετέρου λόγω της συμμετρίας του φορτίου (από τα τυλίγματα).

Έτσι τα πηνία των κινητήρων που πρόκειται να συνδεθούν σε αστέρα κατασκευάζονται για τάση 230V, παρόλο που ο κινητήρας συνδέεται σε τριφασικό δίκτυο 400V.

Και για ποιο λόγο από τον κατασκευαστή αναγράφονται 2 τάσεις λειτουργίας?

mtzag
07-06-19, 08:11
Αναγραφονται 2 τασεις λειτουργιας
230/400 γιατι η μια ειναι για τριγωνο και
η αλλη για αστερα αναλογα το γεφυρωμα
που κανεις στη κλεμα.
Στην ελλαδα ομως που το τριφασικο ειναι 400VAC
Τα μοτερ Δ/Υ 230/400 συνδεονται σε Υ
αλλου που εχουνε τριφασικο 230VAC η με χρηση
μονοφασικου 230VAC και inverter μπορεις να τα
βαλεις σε Δ.

antonisfa
07-06-19, 08:52
Ο λόγος που αναγράφονται δύο τάσεις είναι γιατί ο κινητήρας μπορεί σε ένα δίκτυο, όπως πχ της ΔΕΗ, να συνδεθεί με τον έναν τρόπο (πχ τρίγωνο), ενώ σε ένα άλλο δίκτυο που δημιουργείται από μια γεννήτρια ή έναν Inverter μπορεί να συνδεθεί με άλλον τρόπο (αστέρα)

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
07-06-19, 12:43
να μπω σφηνα και εγω διαβαστε και αυτο,http://users.sch.gr/iliaslamprou/images/stories/askiseis_electrikwn_egkatastasewn/syndesi_kinitirwn_astera_or_trigono/syndesi_kinitirwn_astera_or_trigono_diafaneies.pdf

thomasgree
07-06-19, 13:16
Όπως και εδώ http://www.hlektrologia.weebly.com/uploads/6/7/1/5/6715419/p209_284.pdf

thomasgree
07-06-19, 13:18
Ακόμη και εδώ http://www.mie.uth.gr/ekp_yliko/HLMHX_EN6.pdf

koxlas
07-06-19, 13:20
Μια καλή ανάλυση γίνεται και στο παρακάτω Κυπριακό
http://www.eng.ucy.ac.cy/elias/courses/ece340/presentations/ECE340_LectureInductionMachines.pdf

mtzag
07-06-19, 13:45
Για τριφασικους συγχρονους μονιμου μαγνητη στο ροτορα εχετε κατι καλο ?

nick1974
07-06-19, 14:50
Για τριφασικους συγχρονους μονιμου μαγνητη στο ροτορα εχετε κατι καλο ?μονιμου μαγνητη κατι μικρα μοτερακια δεν ειναι?
Δεν εχει τυχει να δω ποτε τετοιο μοτερ παρα μονο κατι πολυ μικρα απο παιχνιδια και οικιακες συσκευες

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
07-06-19, 22:27
[QUOTE=antonisfa;871948]Ενώ εφαρμόζουμε σε έναν κινητήρα πολική τάση 400V τα πηνία του τροφοδοτούνται με 230V λόγω της συνδεσμολογίας αστέρα. Στον κόμβο του αστέρα έχουμε τον σχηματισμό του ουδετέρου λόγω της συμμετρίας του φορτίου (από τα τυλίγματα). ΣΟΣΤΩΣ:w00t:

Έτσι τα πηνία των κινητήρων που πρόκειται να συνδεθούν σε αστέρα κατασκευάζονται για τάση 230V, παρόλο που ο κινητήρας συνδέεται σε τριφασικό δίκτυο 400V.

Η μπωρουμε να το δουλεψουμε σαν μονοφασικο αν ειναι κατω των 1000βατ

mtzag
07-06-19, 23:36
μονιμου μαγνητη κατι μικρα μοτερακια δεν ειναι?
Δεν εχει τυχει να δω ποτε τετοιο μοτερ παρα μονο κατι πολυ μικρα απο παιχνιδια και οικιακες συσκευες

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Eιναι μοτερ σε ολα τα μεγεθη απο πολυ μικρα μερικα watt μεχρι megawatt
Σε παιχνιδια τετοια μοτερ δεν υπαρχουνε γιατι ειναι πανακακριβα...
Αυτα τα μοτερ ειναι στα μηχανηματα βιομηχανιας(βασικα κινουνε ολη τη βιομηχανια)
στα ηλεκτρικα αυτοκινητα πχ tesla κτλπ

Γενικα αυτα ειναι τα μοτερ με τα καλυτερα ηλεκτρολογικα/μηχανολογικα χαρακτηριστικα αλλα ειναι και τα ποιο ακριβα.

nick1974
08-06-19, 07:38
Eιναι μοτερ σε ολα τα μεγεθη απο πολυ μικρα μερικα watt μεχρι megawatt
Σε παιχνιδια τετοια μοτερ δεν υπαρχουνε γιατι ειναι πανακακριβα...
Αυτα τα μοτερ ειναι στα μηχανηματα βιομηχανιας(βασικα κινουνε ολη τη βιομηχανια)
στα ηλεκτρικα αυτοκινητα πχ tesla κτλπ

Γενικα αυτα ειναι τα μοτερ με τα καλυτερα ηλεκτρολογικα/μηχανολογικα χαρακτηριστικα αλλα ειναι και τα ποιο ακριβα.τι να σου πω? σε marine δεν εχει τυχει να δω ποτε μεγαλο μοτερ με μονιμο μαγνητη. Ισως τα αποφευγουν λογο κοστους

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mtzag
08-06-19, 09:40
Ναι το κοστος ειναι ο λογος γιατι απο αποδοση ειναι σε ολα ανωτερα
https://empoweringpumps.com/ac-induction-motors-versus-permanent-magnet-synchronous-motors-fuji/

Nemmesis
08-06-19, 16:41
ο ηλεκτρολογος του πε να μην το κανει.



άτιμα μάτια.... από την οθόνη του κινητού διάβαζα... έχεις δίκαιο..

Nemmesis
08-06-19, 17:09
και πες του ηλεκτρολόγου που βάζει τον ουδετερο στα τριφασικά μοτέρ να αλλάξει επάγγελμα... η κομμώτριες βγάζουν πιο εύκολα χρήμα
δεν μπορώ να κάνω edit αυτό το λάθος μήνυμα μου...

nick1974
08-06-19, 20:15
δεν μπορώ να κάνω edit αυτό το λάθος μήνυμα μου...ναι εχει αλλαξει στο tapatalk και πατας εκει που λεει "συντονισμος" κατω απ το μυνημα

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk