PDA

Επιστροφή στο Forum : Δωμάτιο φιλοξενίας μπαταριών φωτοβ/κού συστήματος



thomasgree
09-06-19, 16:16
Ο ιδιοκτητης επελεξε ενα δωματιο στο σπιτι του μια αποθηκη στο ισογειο διοροφης μονοκατοικιας για τις μπαταριες φωτοβολταικων. Πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες στο χωρο? Αυτος περιλαμβανει 2 πριζες και ενα φωτιστικο αλλερετουρ.
Απο θεμα ασφαλειας εννοω. Υπαρχει καποιος οδηγος για την περιπτωση αυτη?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
09-06-19, 17:58
λογικα υποθετω πρεπει να αεριζετε ο χωρος λογο εκλυσης υδρογονου απο της μπαταριες .

Ste7ios
09-06-19, 18:12
Το βασικό είναι ο επαρκής αερισμός αλλά υπάρχουν πρότυπα από OSHA κλπ γύρω από το θέμα που επί της ουσίας κοινή λογική είναι αν σκεφτείς το πως λειτουργούν οι μπαταρίες, τους κινδύνους της φύσης τους, και άλλους εξωτερικούς παράγοντες π.χ. σεισμούς αν είναι π.χ. σε ράφια...

Θα βρεις ένα σωρό πληροφορίες για το θέμα, π.χ.
https://www.cedengineering.com/userfiles/Battery%20Room%20Ventilation%20and%20Safety.pdf

genesis
16-06-19, 10:27
Ο καλός αερισμός είναι προϋπόθεση για τις μπαταρίες μολύβδου-οξέως ανοιχτού τύπου. Δηλαδή για τους τύπους που πρέπει τακτικά να ελέγχουμε και να προσθέτουμε απιονισμένο νερό.
Για μπαταρίες κλειστού τύπου AGM, VRLA, OPzV, κλπ) δεν είναι απαραίτητος ο αερισμός γιατί δεν παράγονται αέρια.
Σε κάθε περίπτωση όμως είναι σημαντικός ο αερισμός για λόγους ψύξης του χώρου γιατί είναι ΠΟΛΥ σημαντική η θερμοκρασία για τις μπαταρίες μολύβδου-οξέως. Όσο πιο δροσερός ο χώρος τόσο μεγαλύτερη η διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

Ste7ios
16-06-19, 10:51
Κώστα, αυτό που λες είναι ανακριβές. Και οι VRLA (Valve Regulated Lead Acid, όλες αυτές που αναφέρεις ανήκουν στην οικογένεια των VRLA, όπως και οι Gel) μπορούν να δώσουν αέρια όταν η πίεση στο εσωτερικό τους ξεπεράσει ένα επίπεδο. Και εδώ θες αερισμό αλλά λιγότερο σε σχέση με μια ανοικτού τύπου.

Για τη θερμοκρασία το ιδανικό είναι οι 25°C. Από εκεί και πάνω έχεις μεγαλύτερη φθορά από εκεί και κάτω μειωμένη απόδοση.

genesis
16-06-19, 11:03
Οι AGM/VRLA έχουν προδιαγραφές για να λειτουργούν σε κλειστούς χώρους όπου δεν υπάρχει αερισμός. Άλλωστε αυτός είναι και ένας από τους λόγους για τους οποίους εφευρέθηκαν.
Η βαλβίδα ασφαλείας (που υπάρχει σε όλες τις κλειστού τύπου) θα ανοίξει μόνο για λόγους ... ασφαλείας. Αν αυτό συμβαίνει συχνά σημαίνει ότι υπάρχει κάπου πρόβλημα και ως άμεση συνέπεια θα καταστραφεί γρήγορα η μπαταρία γιατί τα αέρια που απελευθερώνονται δεν μπορούν να αναπληρωθούν με κάποιο τρόπο.

Ste7ios
16-06-19, 11:22
Το θέμα είναι η ασφάλεια μας και όχι αν απλώς θα καταστραφούν οι μπαταρίες.

Κανένας κατασκευαστής δεν αναφέρει αυτό που λες, αντίθετα σου δίνουν και πληροφορίες σχετικά με την αεριοποίηση (gassing) για να υπολογίσεις και το αερισμό σου και συστάσεις για να ελαχιστοποιήσεις το πρόβλημα (π.χ. μέση θερμοκρασία στους 25°C και τάση φόρτισης στα 13,6 με 13,8V.

Αν διαβάσεις και τα πρότυπα γύρω από τη σχεδιάση battery rooms αλλά και data centers ΟΛΑ υπολογίζουν αερισμό.


Εγώ πήγα μα χάσω τα μάτια μου από marine AGM που ήταν σε κλειστό χώρο... Ένα τσαφ κατά την αποσύνδεση ενός πόλου ήταν αρκετό για ένα εκοφαντικό μπαμ και για να πετάξει η μπαταρία τα σφραγισμένα καπάκια της. Ευτυχώς είχε στεγνώσει και δεν πέταξε και ηλεκτρολύτη στα μάτια... (ένας λόγος που στα πρότυπα προβλέπουν και λουτρό για το πρόσωπο.)

vasilllis
16-06-19, 13:47
καθαρα ερασιτεχνικες παρατηρησεις:
Ο χωρος που εχει επιλεγθει πρεπει βαση τις ισχυος των μηχανηματων να πληρει προδιαγραφες σε εμβαδο και ογκο.
Πρεπει να μην ειναι σε διαδρομο εξοδου διαφυγης.
Χρειαζεται να γινει πυροδιαμερισμα.
Ο χωρος πρεπει να αεριζεται(κατα περιπτωση και να κλιματιζεται) με συγκριμενες μοναδες(εξαρταται απο την ισχυ της εγκαταστασης).Αντιστοιχα απο αυτη κρινεται αν θα υπαρχει ξεχωριστος χωρος αποθηκευσης των μπαταριων.
Πυρανιχνευση,αυτοματη κατασβεση,υγρανιχνευση,ανιχνευτες αεριων εφοσον ειναι σε κατοικημενο χωρο,
Στο Εξαιρετικα δυσκολο κομματι του εξαερισμου(απαιτειται σχεδον διπλασια ψυκτικη ικανοτητα) πολλες μελετες (ειδικα turn key solutions) το προσπερνανε,χρησιμοποιοντας ανιχνευτη αεριων .Αναφερομαι σε Vrla μπαταριες που ΜΟΝΟ σε σφαλμα θα εκτονωσει αερια στο περιβαλλον.

genesis
16-06-19, 14:38
Στέλιο,
- Όσα έγραψα ισχύουν.
- Προφανώς η ασφάλεια των ανθρώπων είναι προτεραιότητα σε κάθε περίπτωση.
- Έχω δει δεκάδες εγκαταστάσεις οι οποίες για διάφορους λόγους (κυρίως με ευθύνη των εγκαταστατών / πωλητών) είναι επιεικώς επικίνδυνες.
Έχουν εκραγεί μπαταρίες μπροστά μου (όχι πάντα με δική μου ευθύνη) σε 3 περιπτώσεις. οι μπαταρίες δεν έφταιγαν σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Για παράδειγμα γράφεις: "Ένα τσαφ κατά την αποσύνδεση ενός πόλου...." που σημαίνει ότι έκανες το λάθος να αποσυνδέσεις τον πόλο υπό φορτίο???....

Καλό είναι να μην κάνουμε την τρίχα τριχιά όπως συχνά γίνεται σε διάφορα θέματα σε αυτό το φόρουμ. Προφανώς η ερώτηση του Θωμά δεν αφορά σε battery room για data center κλπ. κλπ....

Ste7ios
16-06-19, 16:54
Έχει σημασία αν φταίει η μπαταρία, αν υπάρξει δυσλειτουργία στο BMS, οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα ή σφάλμα, κάποιος απρόβλεπτος παράγοντας;

Η πιθανότητα έστω και πολύ μικρή δεν υπάρχει είτε μιλάμε για 1, είτε για 10, είτε για 100 μπαταρίες; Δεν έχεις ευθύνη να υπολογίσεις τον κίνδυνο και να πάρεις τα απαιτούμενα μέτρα κατά περίπτωση εφαρμόζοντας τους υπάρχοντες κανονισμούς ανάλογα τις απαιτήσεις;

Εκτός και αν όλοι οι κατασκευαστές λένε ψέματα στα τεχνικά εγχειρίδια τους ή υπερβάλουν και όλοι οι κανονισμοί και πρότυπα είναι άχρηστα...

genesis
17-06-19, 13:51
Στέλιο, δεν ξέρω για ποιο λόγο προσπαθείς να μου χρεώσεις πράγματα που δεν είπα / έγραψα / υπονόησα ποτέ π.χ. περί κατασκευαστών που λένε ψέματα, περί άχρηστων προτύπων, κλπ.
Για μένα το θέμα είναι να βοηθήσουμε τον Θωμά σε αυτό που ρωτάει. Νομίζω ότι το θέμα καλύφθηκε επαρκώς απ' όσα γράφτηκαν απ΄όλους τους συναδέλφους και δεν έχει καμία χρησιμότητα η αντιπαράθεση μεταξύ μας.