PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΜΠΟΣ FM



madgiraffe
12-06-19, 11:32
Καλημέρα, έχω έναν γείτονα που βάζειένα ραδιόφωνο από το πρωί μέχρι το βράδυκαι φεύγει. Κάποιος μου είπε ότι μπορώνα πάρω έναν πομπό FM και να τον βάζω στησυχνότητα του σταθμού που βάζει καιθα συντονίζεται με τον πομπό μου καιδεν θα ακούω κάτι. Δεν ξέρω κάτι απόαυτά, οπότε αν ξέρει κάποιος αν ισχύειαυτό θα εκτιμούσα μια απάντηση. Ακόμααν ισχύει αυτό, αυτός που βρήκα κάνει;https://www.banggood.com/5W-Stereo-Digital-FM-Transmitter-FM-Radio-Transmitter-Mini-FM-Radio-Station-p-1043051.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

satland
12-06-19, 11:54
χα χα εχει πλακα.Θα πρεπει να ξερειs τη συχνοτητα του σταθμου που παιζει.Ποσο μακρυα ειναι απο σενα? θα βαζειs και μικροφωνο και θα του λεs ελα φιλε κλεισε το ραδιοφωνο σου και μετα φυγε ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΜΙΛΑΜΕ

madgiraffe
12-06-19, 11:58
χα χα εχει πλακα.Θα πρεπει να ξερειs τη συχνοτητα του σταθμου που παιζει.Ποσο μακρυα ειναι απο σενα? θα βαζειs και μικροφωνο και θα του λεs ελα φιλε κλεισε το ραδιοφωνο σου και μετα φυγε ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΜΙΛΑΜΕ

Στον από κάτω όροφο.

nyannaco
12-06-19, 12:09
Και βέβαια κανείς στη γειτονιά δεν θα μπορεί να ακούσει το συγκεκριμένο σταθμό, οπότε αν δεν είναι κανένας σταθμός που δεν τον ακούει κανείς, έχεις καλές πιθανότητες να σε μπουζουριάσουν!

madgiraffe
12-06-19, 12:18
Και βέβαια κανείς στη γειτονιά δεν θα μπορεί να ακούσει το συγκεκριμένο σταθμό, οπότε αν δεν είναι κανένας σταθμός που δεν τον ακούει κανείς, έχεις καλές πιθανότητες να σε μπουζουριάσουν!

Σε καταστήματα ηλεκτρονικών στην Πάτραπου ρώτησα, ο ένας μου είπε ότι θα ακούωπαράσιτα και ένας άλλος ότι θέλω πομπόδιπλάσιο από τον πομπό του σταθμού. Τηsmartkit που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότιγίνεται και δεν θα ακούω κάτι.

tzitzikas
12-06-19, 12:21
Και βέβαια κανείς στη γειτονιά δεν θα μπορεί να ακούσει το συγκεκριμένο σταθμό, οπότε αν δεν είναι κανένας σταθμός που δεν τον ακούει κανείς, έχεις καλές πιθανότητες να σε μπουζουριάσουν!
το έκανα παλιά. ένας γείτονας έπλενε το αμάξι και έβαζε τέρμα μουσική ενοχλητική. ανοιγα ένα pll cdm 0,6w τον τάπωνα, και έβαζα τα δικά μου τραγούδια πάνω. Αν άλλαζε συχνότητα τον ξανατάπωνα. του είχα σπάσει τα νεύρα.:head:\\:D/

madgiraffe
12-06-19, 12:32
το έκανα παλιά. ένας γείτονας έπλενε το αμάξι και έβαζε τέρμα μουσική ενοχλητική. ανοιγα ένα pll cdm 0,6w τον τάπωνα, και έβαζα τα δικά μου τραγούδια πάνω. Αν άλλαζε συχνότητα τον ξανατάπωνα. του είχα σπάσει τα νεύρα.:head:\\:D/

Αυτόπου έχω βρει από ΚΙΝΑ κάνει για αυτό πουθέλω;

tzitzikas
12-06-19, 12:38
Αυτόπου έχω βρει από ΚΙΝΑ κάνει για αυτό πουθέλω;
σίγουρα κάνει αν μένει απο κάτω. αλλα να δώσεις 54$ για να κάνεις τάπες στο γείτονα είναι πολλά. άσε που μπορεί να σε μαζέψουν αν φας καταγγελία. Εγώ το έκανα σε επαρχία και στην αρχή της δεκαετίας του 90. Ηταν διαφορετικές συνθήκες

madgiraffe
12-06-19, 12:47
σίγουρα κάνει αν μένει απο κάτω. αλλα να δώσεις 54$ για να κάνεις τάπες στο γείτονα είναι πολλά. άσε που μπορεί να σε μαζέψουν αν φας καταγγελία. Εγώ το έκανα σε επαρχία και στην αρχή της δεκαετίας του 90. Ηταν διαφορετικές συνθήκες

Αν ο γείτονας βάζει ένα ραδιόφωνο 12 ώρεςτη μέρα στη διαπασών και φεύγει, τότετα 54$ δεν είναι πολλά.

sv9gph
12-06-19, 13:21
τι μου θύμησες τώρα !!! το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ ολονύχτιο πρόγραμμα από τον γείτονα , τα παίρνω στο κρανίο και ανοίγω pll και pc ταπώνω τον σταθμό που άκουγε και του αλλάζω το μουσικό πρόγραμμα με <<ρομαντικό περιεχόμενο >> βογκούσε όλη η γειτονιά :lool: αλά μετά από λίγες μέρες το κατάλαβε και έβαλε cd ...... το ήπια κανονικά..

glf
12-06-19, 13:21
Εδώ δε θα σχολιάσει κανείς; [emoji1787]


Σε καταστήματα ηλεκτρονικών στην Πάτρα που ρώτησα, ... και ένας άλλος ότι θέλω πομπόδιπλάσιο από τον πομπό του σταθμού.

sv9gph
12-06-19, 13:26
Εδώ δε θα σχολιάσει κανείς; [emoji1787]
τι να πούμε βρε Νίκο , αν ακούει την ΕΡΑ θα θέλει αρκετά κιλιβατ για να ταπώσει τον γείτονα

nyannaco
12-06-19, 13:39
Εδώ δε θα σχολιάσει κανείς; [emoji1787]Τί σχόλιο να κάνεις... η επόμενη ερώτηση είναι, σε τί γλώσσα έγινε η συνεννόηση :saad:

nick1974
12-06-19, 14:06
Εδώ δε θα σχολιάσει κανείς; [emoji1787]

οποιος το διαβασε αναρωνε απο τριπλο εγκεφαλικο οποτε τι να σχολιασει?



τι να πούμε βρε Νίκο , αν ακούει την ΕΡΑ θα θέλει αρκετά κιλιβατ για να ταπώσει τον γείτονα

400W χωρις διαμορφωση με κεραια διπολο στημενη για το πειραμα σε υψος 3 μετρα, αποδεδειγμενα ταπωνουν την ΕΡΑ για μια ευθεια γυρω στα 25-30 μετρα (30 βηματα)
Το πειραμα ειχε γινει σε μη κατοικημενη περιοχη καπου κοντα στην Παρνηθα (Μενιδι νομιζω η Θρακομακεδονες ...τεσπα καπου εκει γυρω... γυρω στα 3-4 χιλιομετρα βορειοανατολικα απο τις ταβερνες, οποτε θεωρητικα σε περιοχη που η ΕΡΑ εχει αρκετο σημα)

glf
12-06-19, 14:11
Ε τους κερατάδες, για να πουλήσουν τι κάθονται και λένε ε; Χεχεχε

madgiraffe
12-06-19, 22:00
Οπότε, για να ανακεφαλαιώσω με αυτόν τοπομπό θα κάνω τη δουλειά που θέλω. Ακόμααυτή η κεραία κάνει; https://www.banggood.com/30MHz-1200MHz-Scanner-Antenna-Radio-BNC-Glass-Mount-Mobile-Full-Band-GSM-Paste-p-1054162.html?cur_warehouse=CN

nick1974
13-06-19, 00:16
Οπότε, για να ανακεφαλαιώσω με αυτόν τοπομπό θα κάνω τη δουλειά που θέλω.

συγνωμη αλλα η δουλεια που θελεις αφορα σκοπιμη παρανομη -και ανηθηκη- παρενοχληση τηλεπικοινωνιων.
Το οτι ειπαν καποιοι τα κατορθωματα τους με καλαμπουρια η με πειραματισμους δε σημαινει οτι δινουμε τετοιου ειδους συμβουλες η οτι ενθαρρυνουμε τετοιες πραξεις, ειδικα σε περιπτωσεις που δεν ειναι απλα καποιος πειραματισμος αλλα ξακαθαρη παρενοχληση, γιατι εσυ μπορει οντως να θες να κοψεις το σημα μονο στο γειτονα που ξεχασε το ραδιο αλλα τον ιδιο σταθμο μπορει να θελει να τον ακουει και καποιος αλλος γειτονας

tzitzikas
14-06-19, 17:44
συγνωμη αλλα η δουλεια που θελεις αφορα σκοπιμη παρανομη -και ανηθηκη- παρενοχληση τηλεπικοινωνιων.
Το οτι ειπαν καποιοι τα κατορθωματα τους με καλαμπουρια η με πειραματισμους δε σημαινει οτι δινουμε τετοιου ειδους συμβουλες η οτι ενθαρρυνουμε τετοιες πραξεις, ειδικα σε περιπτωσεις που δεν ειναι απλα καποιος πειραματισμος αλλα ξακαθαρη παρενοχληση, γιατι εσυ μπορει οντως να θες να κοψεις το σημα μονο στο γειτονα που ξεχασε το ραδιο αλλα τον ιδιο σταθμο μπορει να θελει να τον ακουει και καποιος αλλος γειτοναςοι δοκιμές πάντα γινόντουσαν και γίνονται με τεχνητό φορτίο φίλε μου. Κάθε εκπομπή στο ραδιοφάσμα χωρίς σχετική άδεια απαγορεύεται και διώκεται :biggrin: