PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τηλεχειρισμό σε κλιματιστικό.



ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
13-06-19, 23:58
Σε ένα παμπάλαιο κλιματιστικό που έχω στο σπίτι MITSUBISHI τα πρώτα που βγήκαν με τηλεχειριστήριο έπειτα απο μια υπερχείλιση το κοντρόλ πιάνει με δυσκολία και απο πολύ κοντά 10 - 20 εκατοστά΄, το έλυσα και έβγαλα αυτή τη πλακετούλα που φαλινεται στη φωτό, αν μπορείτε να δείτε φαίνεται η δίοδος υπερύθρων ένα ΙC λίγο πολλοί ηλεκτρολυτικοί και αντιστάσεις, θα μπορούσα να κάνω κάτι?

Το ίδιο ακριβώς μου έπαθε και ένα άλλο που έχω στο σαλόνι.

aktis
14-06-19, 14:19
Αφού λειτουργεί έστω και απο 20 εκατοστά , βγάλε την πλακέτα μια μέρα στον ήλιο να στεγνώσει εντελώς , και μετά κοίτα μήπως έχει πρόβλημα κανα πυκνωτάκι
Αν δεν φτιάξει ... κυκλοφορούν και δέκτες universal aftermarket σε χώμα τιμές .
Service manual βρήκες ; Οι Γιαπωνέζοι έχουν τα καλύτερα service manual

Το θέμα είναι μήπως πρέπει να το ανακυκλώσεις αν το χρησιμοποιείς πολύ , γιατί θα καίει ένα σκασμό ρεύμα σε σχέση με τα σύγχρονα ( αν είναι παμπάλαιο , όπως λες )
Ειδικά τα μικρά που ζητούνται πολύ έχουν θεαματικές αλλαγές !
Για να μην παρεξηγηθώ , η καλύτερη λύση είναι η ενεργειακή αναβάθμιση του σπιτιού !


http://www.mitsubishielectric.com.au/replacement-air-conditioning-energy-savings.html

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
14-06-19, 23:19
Ευχαριστώ για την απάντηση Χρήστο απο πλευράς στεγνώματος δεν παιρνει κάτι το έχω κάνει, αισθητήρες εννοείς κάτι τέτοιο https://www.devobox.com/el/photosensors/586-infrared-ir-receiver-sensor-module-ky-022.html και πως θα καταλάβω αν ταιριάζει? υπάρχει περίπτωση να μην δίνει τη κατάλληλη τάση στο πλακετάκι?
Φυσικά και το έχω για ανακύκλωση αλλά έλεγα να βγάλω μια σαιζόν ακόμη η κατανάλωση του είναι 1100 βατ 1050 το έξω και 50 το μέσα 9000 είναι αλλά η αποδοση τρομερή.

luc
12-07-19, 21:06
Αναλογα με τη υπερχείλιστικε μπορεις να δοκιμασεις να καθαρισεις και τα κουμπια του...

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
12-07-19, 22:22
-Τα κλιματιστικά είχαν κάνει υπερχείλιση πρίν δύο χρόνια είχαν καθαριστεί και σκουπιστεί καλά υπάρχει ενα μούλτι με δύο εσωτερικά και ένα απλό, το ένα εσωτερικό απο το μούλτι και το απλό είχαν υπερχειλίσει και έίχαν πρόβλημα έβγαλα το πλακετάκι απο απο το ενα που ήταν καλό και το έβαλα σε αυτό που χρησιμοποιώ και δουλεύει μια χαρά το θέμα είναι αν μπορεί να επισκεαυστεί ή να αντικατασταθεί το πλακετάκι.