PDA

Επιστροφή στο Forum : περασμα ουδετερου για sonoff



k0stass
17-06-19, 17:42
καλησπερα σε ολους.
εχω μια ερωτηση οσον αφορα σε εναν διακοπτη sonoff.
προκειται να κανω καποιες αλλαγες στο σπιτι μου και ταυτοχρονα να τοποθετησω καποιους διακοπτες sonoff μαζι με ενα amazon echo.
διαβαζω οσα λεγονται για το οτι χρειαζεται ουδετερο για να λειτουργησει, ετσι ανοιξα εναν να δω τι γινεται μεσα ο οποιος απο κατω εχει μπριζα αρα και ουδετερο
η ερωτηση μου ειναι αν μπορειτε να μου εξηγησετε πως θα τραβηξω ακριβως ουδετερο πανω στον διακοπτη (κοβω το καλωδιο εκει που κατεβαινει, βαζω καποια διακλαδωση, τι ακριβως) για να δοκιμασω και μο-νο αν μου κανει αυτο σαν λυση και να μην επιβαρυνθω το κοστος των διακοπτων για το συνολο του σπιτιου.
ξερω οτι εφοσον δεν εχω πολλες γνωσεις δεν προτεινεται η λυση αλλα θελω να το κανω μια φορα απαξ με προφανως κατω τον γενικο για να δω αν μου αρεσει η υλοποιηση
επισυναπτω φωτο

https://apis.mail.yahoo.com/ws/v3/mailboxes/@.id==VjN-l-Nha-9dHsK51wh7WHzToSof5eKSxcUPmHEAdRSjrg4-m_8OX4ReLGg9efZxYaguZKfMbUt3Oh3axsKakc6-0w/messages/@.id==AJ_6GI4R-gJHXQellAQesMkswag/content/parts/@.id==2/thumbnail?appId=YMailNorrin&downloadWhenThumbnailFails=true&pid=2

πανω ειναι ο διακοπτης και κατω η μπριζα (προφανως το μπλε ειναι το ουδετερο?)

vasilllis
17-06-19, 19:27
Θα βάλεις δεύτερο καλωδιο στην πρίζα και θα το ανεβάσεις στον διακόπτη.

Nemmesis
17-06-19, 20:48
αφού κάτω από τον διακόπτη υπάρχει πρίζα.. τότε στο μπουάτ πάνω από το διακόπτη έχει μέσα ουδετερο και από εκεί θα κατεβάσεις ουδετερο στον διακόπτη σου.... αν δεν θέλεις να ανοίξεις τα μπουάτ πανω γιατι είναι βαμμένα-σπατουλαρισμενα.. τότε θα ανεβάσεις ουδετερο από την πρίζα... μην κόψεις τον ουδετερο της πρίζας που περνάει μέσα από το κουτί του διακόπτη.

k0stass
17-06-19, 22:12
θενξ για τις απαντησεις σας παιδια!
αρα στην ουσια βαζω μαζι στην θεση που ειναι το ουδετερο στην μπριζα αλλο ενα καλωδιο και κανω την αντιθετη κατευθυνση προς τον διακοπτη? ρωταω αναλυτικα και ισως χαζα το ξερω αλλα να κανω μια κινηση και σωστη μην μπλεκω..

το ουδετερο λογικα ειναι το μπλε? (η το κιτρινο?)
εχω ενα πολυμετρο απλο σπιτι θα με βοηθησει να βρω το ουδετερο?

να ανοιξω κουτι απο τωρα δεν θελω γτ αυτο θα γινει μελλοντικα σε ανακαινιση που θα γινει, οποτε θα κοιταξω να κατεβασω οπου μου χρειαζεται ουδετερο. (ελπιζω -χωρις να ξερω- να μην ειναι μεγαλο το κοστος για αυτο)

vasilllis
17-06-19, 23:51
και οταν θα τα φτιαξεις ολα και θα δουλευουν ενταξει(και δεν σκοτωθεις) καποιο χαλαρο καλωδιο θα γινει αιτια να παρει φωτια το σπιτι.
γιατι 50€ δεν περισευουν!!

k0stass
18-06-19, 07:55
και οταν θα τα φτιαξεις ολα και θα δουλευουν ενταξει(και δεν σκοτωθεις) καποιο χαλαρο καλωδιο θα γινει αιτια να παρει φωτια το σπιτι.
γιατι 50€ δεν περισευουν!!

παρακαλω?
λιγο ατυχες θα ελεγα φιλε μου το μνμ σου, εαν διαβασες απο πανω τι εγραψα.

nyannaco
18-06-19, 08:53
παρακαλω?
λιγο ατυχες θα ελεγα φιλε μου το μνμ σου, εαν διαβασες απο πανω τι εγραψα.Ακριβώς επειδή έγραψες αυτά που έγραψες παραπάω, είναι σαφές ότι σου λείπουν βασικότατες γνώσεις στο θέμα, οπότε η οποιαδήποτε επέμβασή σου στην εγκατάσταση είναι δυνητικά επικίνδυνη! Πόσο κοστολογείς τη ζωή και την ασφάλεια τη δική σου και της οικογένειάς σου;

k0stass
18-06-19, 09:57
Ακριβώς επειδή έγραψες αυτά που έγραψες παραπάω, είναι σαφές ότι σου λείπουν βασικότατες γνώσεις στο θέμα, οπότε η οποιαδήποτε επέμβασή σου στην εγκατάσταση είναι δυνητικά επικίνδυνη! Πόσο κοστολογείς τη ζωή και την ασφάλεια τη δική σου και της οικογένειάς σου;
Καμια μα καμια σχεση αυτο που λες με αυτο που εγραψε και ρωτησα τον απο πανω φιλο.

προφανως και δεν ισχυριστηκα οτι εχω τις απαραιτητες γνωσεις και γιαυτο ρωτησα εδω για κατι που οκ φαινεται απλο (πλην ομως σιγουρα επικινδυνο).
το οτι ζητησα βοηθεια στο πως θα βαλω ενα καλωδιο να δοκιμασω εναν διακοπτη και να δω αν μου αρεσει με σκοπο να βαλω σε ολο το σπιτι ουτε προδικαζει ουτε δηλωνει (με το αρχικο μου μνμ) οτι θα τα κανω ολα μονος μου,οποτε και οι ειρωνιες και οι εικασιες θεωρω οτι περιττευουν.

το φορουμ ειναι ανοιχτο για ολους και αυτος ειναι ο σκοπος του να εξυπηρετει και ΣΑΦΩΣ να προειδοποιει οσους δεν εχουν γνωσεις, οχι οτιδηποτε αλλο.
τελος κουμαντο στο πορτοφολι του κανει ο καθενας προσωπικα.

φιλικα.

vasilllis
19-06-19, 09:09
Καμια μα καμια σχεση αυτο που λες με αυτο που εγραψε και ρωτησα τον απο πανω φιλο.

προφανως και δεν ισχυριστηκα οτι εχω τις απαραιτητες γνωσεις και γιαυτο ρωτησα εδω για κατι που οκ φαινεται απλο (πλην ομως σιγουρα επικινδυνο).
το οτι ζητησα βοηθεια στο πως θα βαλω ενα καλωδιο να δοκιμασω εναν διακοπτη και να δω αν μου αρεσει με σκοπο να βαλω σε ολο το σπιτι ουτε προδικαζει ουτε δηλωνει (με το αρχικο μου μνμ) οτι θα τα κανω ολα μονος μου,οποτε και οι ειρωνιες και οι εικασιες θεωρω οτι περιττευουν.

το φορουμ ειναι ανοιχτο για ολους και αυτος ειναι ο σκοπος του να εξυπηρετει και ΣΑΦΩΣ να προειδοποιει οσους δεν εχουν γνωσεις, οχι οτιδηποτε αλλο.
τελος κουμαντο στο πορτοφολι του κανει ο καθενας προσωπικα.

φιλικα.
Δεν ειρωνευτηκε κανεις και κανεναν.
Οπως σωστα αναφερες εσυ οτι το φορουμ ειναι ανοικτο και οτι εσυ θα φωναξεις τον μαστορα,καποιος αλλος που θα διαβασει το νημα,δεν θα φωναξει τον μαστορα και θα επιχειρησει να το κανει μονος του.Καταλαβαινεις λοιπον πως οι οδηγιες καταληγουν να γινονται επικινδυνες.
Δεν νομιζω να σου ζητησε κανενας χρηματα εδω μεσα,ουτε καν για τις πληροφοριες που σου εδωσε ΔΩΡΕΑΝ.

argizel
19-06-19, 10:59
το ουδετερο λογικα ειναι το μπλε? (η το κιτρινο?)[/QUOTE] Αν δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις από τα χρώματα τα καλώδια του ρεύματος, απαγορεύεται να ακουμπήσεις τα χέρια σου οπουδήποτε, είσαι επικίνδυνος για τον εαυτό σου και την οικογένειά σου. Δεν έπρεπε να σε καθοδηγεί κανένας στο φόρουμ για τίποτε, όσον αφορά το ηλεκτρικό ρεύμα. Άνοιξε πρώτα κανένα βιβλίο διάβασε, μάθε και μετά ασχολήσου με τα βασικά. Τα 220V στη μπρίζα σκοτώνουν!!!!!!! Με συγχωρείς που είμαι επιθετικός αλλά όταν είσαι άσχετος δεν προσπαθείς να διορθώσεις τίποτα μόνος σου. Φώναξε ηλεκτρολόγο. Είμαι έντονος γιατί παίζεις με τη ζωή σου.

nestoras
19-06-19, 11:09
Χαλαρώστε παιδιά.
Το θέμα έληξε.

Το ρεύμα σκοτώνει κι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.

Ο ουδέτερος ειναι μπλε χρώματος, η γείωση κίτρινου και η φάση καφέ εκτός κι αν έκανε χοντρή παπαριά κάποιος ηλεκτρολόγος.

Panoss
19-06-19, 12:50
Ο ουδέτερος ειναι μπλε χρώματος, η γείωση κίτρινου και η φάση καφέ εκτός κι αν έκανε χοντρή παπαριά κάποιος ηλεκτρολόγος.
Επειδή όμως οι χοντρές παπαριές στα ηλεκτρολογικά είναι κάτι πολύ συνηθισμένο, καλύτερα να μην εμπιστευόμαστε τα χρώματα και να ελέγχουμε τι είναι το κάθε καλώδιο.

periklisL
21-01-21, 19:58
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.

Με αφορμή το ίδιο θέμα ουδέτερος για διακόπτη sonoff, ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε ότι η μοναδική λύση είναι να τραβήξουμε ουδέτερο από το κουτί. Το κουτί βέβαια είναι περασμένο και βαμμένο επομένως θα χριστεί και το μερεμέτι του μετά το άνοιγμα.
Η ερώτηση μου είναι αν είναι δυνατών να επιστρέψουμε ουδέτερο χρησιμοποιώντας το καλώδιό της φάσης από την δεύτερη λάμπα που έχει το πολύφωτο καταργώντας την;
Στην παρακάτω φωτογραφία έχω το σχέδιο με (Α) το ιππάρχων και (Β) το υποθετικό.
82863
Ευχαριστώ.

mikemtb
21-01-21, 20:07
Γιατι όχι, αν υπαρχει καταληλλη σήμανση στα άκρα του καλωδιου, για κάποιον 3ο που θα το συναντήσει στο μελλον [emoji4]

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

periklisL
22-01-21, 18:46
Σωστά ευχαριστώ.

Ηλιας Α
22-01-21, 19:53
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.

Με αφορμή το ίδιο θέμα ουδέτερος για διακόπτη sonoff, ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε ότι η μοναδική λύση είναι να τραβήξουμε ουδέτερο από το κουτί. Το κουτί βέβαια είναι περασμένο και βαμμένο επομένως θα χριστεί και το μερεμέτι του μετά το άνοιγμα.
Η ερώτηση μου είναι αν είναι δυνατών να επιστρέψουμε ουδέτερο χρησιμοποιώντας το καλώδιό της φάσης από την δεύτερη λάμπα που έχει το πολύφωτο καταργώντας την;
Στην παρακάτω φωτογραφία έχω το σχέδιο με (Α) το ιππάρχων και (Β) το υποθετικό.
82863
Ευχαριστώ.
Μην κάνεις παπαριές