PDA

Επιστροφή στο Forum : προενισχυτης subwoofer



arismihalos
18-06-19, 19:09
Εχω φτιαξει με σχεδιο απο το διαδικτυο εναν ενισχυτη 2χ4 watt A class με τρανζιστορ.
εχω προσθεσει ενα buffer με λυχνιες ( kit) ως προενισχυτη . Παιζει πολυ μελωδικα
εχω ενα αυτοενισχυομενο subwoofer που ειναι αναξιοποιητο για την ωρα.

Η ερωτηση μου ειναι : τι πρεπει να κανω ωστε να μπει και αυτο στο ¨παιχνιδι¨ ?
1 Απο παιρνω εισοδο? απο ενα απο τα δυο καναλια του προενισχυτη? και απο τα δυο ?
2 Να βαλω εναν αλλο προενισχυτη λυχνιας ? για το sub? περνωντας σημα απο την πηγη
3 αυτος ο προενισχυτης πρεπει να εχει ενα καναλι?? ή δυο

Γενικα το θεμα με το τριτο καναλι δεν το κατεχω οπως καταλαβατε.

nick1974
19-06-19, 10:13
Εχω φτιαξει με σχεδιο απο το διαδικτυο εναν ενισχυτη 2χ4 watt A class με τρανζιστορ.
εχω προσθεσει ενα buffer με λυχνιες ( kit) ως προενισχυτη . Παιζει πολυ μελωδικα
εχω ενα αυτοενισχυομενο subwoofer που ειναι αναξιοποιητο για την ωρα.

Η ερωτηση μου ειναι : τι πρεπει να κανω ωστε να μπει και αυτο στο ¨παιχνιδι¨ ?
1 Απο παιρνω εισοδο? απο ενα απο τα δυο καναλια του προενισχυτη? και απο τα δυο ?
2 Να βαλω εναν αλλο προενισχυτη λυχνιας ? για το sub? περνωντας σημα απο την πηγη
3 αυτος ο προενισχυτης πρεπει να εχει ενα καναλι?? ή δυο

Γενικα το θεμα με το τριτο καναλι δεν το κατεχω οπως καταλαβατε.αν θες απο 2 να βγαλεις 2.1 θα κανεις bridge connection με δυο ενισχυτακια κι εισαι οκ
input μπορεις να παρεις απ οπου θες, αλλα δεν ειναι λαθος με μεγαλες αντιστασεις να παρεις κι απ την εξοδο σου

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

arismihalos
19-06-19, 14:37
ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να απαντησεις .
παρακατω ανεβαζω δυο φωτογραφιες στην πρωτη ειναι αυτο που εχω σε block διαγραμμα (2 καναλια )
στην δευτερη αυτο που σκεφτομαι να κανω (2 καναλια +ενα για το sub woofer7832078321πιστευεις οτι ειναι σωστο??

nick1974
19-06-19, 18:36
μπορεις να παρεις κι απ τα υπαρχοντα μπαφερακια παραλληλα, οπου η εμπεδιση θα ταιραξει απροβληματιστα χωρις επεμβασεις (αυτα με τις 6ak5 δεν εχεις φτιαξει? ) και να πας σε ενα ζευγαρακι ενισχυτες σε διαταξη bridge (ενα στο + του μεγαφωνου κι ενα στο - ).
Φυσικα κι ετσι οπως το χεις δεν ειναι λαθος αλλα θα πρεπει τις 47kΩ της εισοδου να τις κανεις 100 και στα 4 μπαφερακια (γιατι αν τ αφησεις ως εχεις 23.5 k)


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρελός Επιστήμονας
19-06-19, 21:33
Θα χρειαστεί και ένα LPF (βαθυπερατό φίλτρο) πριν τον ενισχυτή του υπογούφερ.

nick1974
19-06-19, 22:11
Θα χρειαστεί και ένα LPF (βαθυπερατό φίλτρο) πριν τον ενισχυτή του υπογούφερ.ειπα να μην αναφερω αυτο το "πριν" (για να μη μπλεξει) αλλα το σωστο αυτο ειναι.
btw με λιγη εκπτωση στο θεμα απωλειων παιζει και "μετα" αν τον διευκολυνει ετσι

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

arismihalos
20-06-19, 18:11
εχω την εντυπωση οτι το βαθυπερατο φιλτρο υπαρχει μεσα στο sub woofer μιας και ειναι ενα ολοκληρωμενο συστημα (με τον ενισχυτη του και το ηχειο του).Το αναφερω αρχικα αυτο.
Οποτε αν καταλαβα καλα περισσοτεροι ενισχυτες δεν χρειαζονται .
Δινω λοιπον εισοδο στο sub απο την εξοδο των buffer

Τρελός Επιστήμονας
20-06-19, 19:01
Πιθανώς να είναι έτσι. Δοκιμάστε το!

nick1974
20-06-19, 21:07
εχω την εντυπωση οτι το βαθυπερατο φιλτρο υπαρχει μεσα στο sub woofer μιας και ειναι ενα ολοκληρωμενο συστημα (με τον ενισχυτη του και το ηχειο του).Το αναφερω αρχικα αυτο.
Οποτε αν καταλαβα καλα περισσοτεροι ενισχυτες δεν χρειαζονται .
Δινω λοιπον εισοδο στο sub απο την εξοδο των bufferαν εχεις ενεργο sub δε χρειαζεσαι απολυτως τιποτα.
Ολα.οσα.εγραψα αφορουσαν παθητικο

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

hatzitou
27-06-19, 12:38
Εφόσον έχεις αυτοενισχυομενο sub παίρνεις κατευθείαν είσοδο παράλληλα απι την είσοδο του προενισχυτή. Δηλ οδηγείς με μια είσοδο δύο ξεχωριστά συστήματα (ενισχυτές).