PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιοτητα και ακουστικη σε ενισχυτες ακουστικων συχνωτητων



panosdanas
22-06-19, 09:54
Γεια και χαρα σε ολη την ηλεκτρονικοπαρεα. Στο χωρο του Home Hi Fi Αναβαθμιζα καιρο με καιρο ακριβοτερα μοντελα ολοκληρωμενων παντα την ιδια μαρκα που δεν την αναφερω για ευνοητους λογους. Η ακουστικη αναβαθμιζοταν παντα με καθε αλλαγη. Για μια λοξα αγορασα 2 DIN για το αυτοκινητο μου οθονη πηγη 7 ιντσων την φτηνη με 99 ευρω. Μαλλον εκανα λαθος. Υπαρχει πηγη με 290 ευρω μαζι με χαρτες. Εχω σκαλωσει και θελω να την βαλω και να πουλησω την παλια. Αξιζει τον κοπο?Περα απο τους χαρτες, ρωταω η ποιοτητα αναπαραγωγης απο το κινητο μου με bluetooth, με την ακριβη συσκευη θα εχει αισθητη διαφορα απο το φθηνο?:confused1:

ultra
22-06-19, 16:17
Πολυ λιγα πραγματα θα αλλαξουν, ειδικα αν χρησιμοποιεις τα ηχεια της μαμας του αυτοκινητου.
Τα πραγματα αλλαζουν πραγματικα οταν τοποθετησεις καλυτερα ηχεια η/και τελικο ενισχυτη.

panosdanas
22-06-19, 17:00
Ενταξει ετσι ειναι αυτο που λες κανω, φορεσα διαιρουμενα Focal των 120ευρω το ζευγος μπρος-πισω , σαμπ , 4καναλο Κenwood class d micro 4x100Watt
Και ρωταω ποσο εχει διαφορα στο αυτι μια ακριβη πηγη. Σκεφτομαι να την βαλω για τους χαρτες δευτεροβοντως . Μπασα πριμα και ισοσταθμιστες τωρα κρατανε το μηχανημα καπως καλα

nick1974
22-06-19, 20:50
την ιδια μαρκα που δεν την αναφερω για ευνοητους λογους.


οι ευνοητοι λογοι ειναι να προσπαθησουν οι συνομιλητες σου να μαντεψουν προκειμενου να μπορεσουν να βοηθησουν?????????

τεσπα, οπως και να χει σε ενα ηχοσυστημα το μονο που μπορει να θεωρηθει σοβαρη αναβαθμιση ειναι τα ηχεια.
Τα ενισχυτικα εχουν σκοπο απλα να μπορεσουν να τα οδηγησουν, και πλεον οι συγχρονοι ενισχυτες δεν εχουν γενικα προβληματα


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

744
22-06-19, 21:21
Αν δεν ακούς από αρχεία mp3 στα 128kbs ώστε στα Focal τα πρίμα να ακούγονται σαν τενεκεδένια καμπανάκια, τότε νομίζω πως οποιαδήποτε πηγή και οποιοσδήποτε αξιοπρεπής ενισχυτής και ηχεία όπως αυτά που περιέγραψες, μέσα στο περιβάλλον του αυτοκινήτου θα είναι περισσότερα από τέλεια.

Τα αρχεία σου πρέπει να είναι με όσο το δυνατόν καλύτερη ανάλυση, flac ή wav και cda.

Στο εργοστασιακό σύστημα που έχω στο δικό μου όχημα με ηχεία μπρος-πίσω και ξεχωριστά tweeter, αν παίζει αρχεία συμπιεσμένα, είτε mp3 είτε wma (είναι λίγο καλύτερα) τότε ακούγονται ξεκάθαρα τα artifacts (που σπίτι δεν τα είχα προσέξει!) ενώ σε καθαρό αρχείο wav/cda όχι.

panosdanas
23-06-19, 13:32
:biggrin:Ευχαριστω για τις απαντησεις , κατι καταλαβα. Εγω θελω την οθονη 2DIN 7 inch να την αναβαθμισω σε μια πιο ακριβη με ενσωματομενους χαρτες . Περα απο αυτο Ραδιο δεν ακουω. Ο Ενισχυτης σπιτιου που αναβαθμιζα ειναι Yamaha. Στο αμαξι ειναι ενας Kenwood. Μουσικη στο αμαξι ακουω Spotify απο το κινητο μου μεσω Bluetooth.

744
23-06-19, 19:28
Μην το συζητάς άλλο. Θα είσαι μια χαρά.

xifis
23-06-19, 21:13
To ΒΤ απο μονο του κοβει τη μαγιονεζα.Προσωπικα δε θα ησυχαζα ποτε οτι κ να βαλω αν παιζω μεσω BT.Δε σωζεται.Δε θα ξερεις τι φταιει.Το κινητο?Ο δεκτης?Ειναι μια μεση λυση.Σα τον ηχο με καλωδιο απο 32bit DAC κινητου και flac με ΒΤ δεν καλυφθηκα ποτε.
Επειτα στις φτηνες πηγες οτι δινεις παιρνεις..Επισης οι χαρτες στο υψος που ειναι τωρα η πηγη δε βολευουν..Οποτε κατσε με οτι εχεις κ κανε τη δουλεια σου.

nick1974
23-06-19, 23:50
To ΒΤ απο μονο του κοβει τη μαγιονεζα..


σωστο,
λιγο αν ψαξεις θα δεις οτι το bandwith του bluetooth δε μπορει να προσφερει και το οτι καλυτερο οποτε δε πα να τρεξεις το πιο ασυμπιεατο flac, ο αδυναμος κρικο; θα στο κανει να ακουγεται σα μετριο mp3


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AKHS
24-06-19, 09:06
¶λλαξε το tda που φοράει μέσα και είναι μαϊμού με ένα γνήσιο καλύτερης ποιότητας και θα δεις διαφορά

panosdanas
24-06-19, 18:39
Υπαρχουν Bluetooth και Bluetooth. Στα Marshall ακουστικα on ear η ποιοτητα ειναι hi end. Στο Citroen της μητερας μου παιζει ικανοποιητικα και στο 2DIN απο το γκολφ 4 αισχως. Αρα θελει προσοχη

nick1974
24-06-19, 22:09
Υπαρχουν Bluetooth και Bluetooth. Στα Marshall ακουστικα on ear η ποιοτητα ειναι hi end. Στο Citroen της μητερας μου παιζει ικανοποιητικα και στο 2DIN απο το γκολφ 4 αισχως. Αρα θελει προσοχηστα marshall ΑΝ δεν ενεργοποιησεις το μικροφωνο χρησιμοποιει ολο το bw και ειναι ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ για mp3, αλλα σε καμια περιπτωση δε λεγεται high end.

Τα καλωδιακα Marshall ειναι πολυ τιμια ακουστικα -παντα για την κατηγορια τιμης τους μιλαμε- για να τα χεις σε εξωτερικους χωρους, γυμναστηριο, αεροπλανα και γενικα για χωρους που θες απλα να ακους μουσικη και να μην απομονωνεσαι εντελως απο το περιβαλλον, αλλα ουτε αυτα βεβαια λεγονται high end, απλα ειναι πραγματικα απιστευτα VFM ακουστικα, και εχουν πετυχει οντως μια πολυ τιμια ποιοτητα ηχου με παρα πολυ φθηνα υλικα, κατι που ειναι οντως σοφη σχεδιαση, αλλα τα bt ακομα και χωρις μικροφωνο δεν εχουν ιδια ποιοτητα ηχου με τα καλωδιακα αδερφακια τους (αυτο θα το καταλαβεις απ τα πρωτα ακουσματα αν τα βαλεις διπλα διπλα και κανεις ακροαση).
btw, ΔΕΝ υπαρχουν bluetooth και bluetooth, αλλα το ενα και μοναδικο πρωτοκολο το οποιο ΔΕΝ εχει bandwith και δε φτιαχτηκε για να μπορεσεις να ξεχωρισεις το mp3 απο το flac. Το συγκεκριμενο πρωτοκολο αφου δε φτιαχτηκε για χρηση hifi δε χρειαζοταν ετσι κι αλλιως να εχει τετοια specs αφου το κυριο μελημα της ομαδας που το αναπτυσει -οι ιδιοι το λενε, οχι εγω- ειναι η οσο πιο χαμηλης καταναλωσης δικτυωση με οσο γινεται καλυτερη καλυψη αποστασης (το bt5 νομιζω θεωρητικα με καποια ελαχιστα mW φτανεις εως ενα χιλιομετρο)! Αυτο που υπαρχει ειναι διαφορα cheats οπως πχ το κλεισιμο του mic που ανεφερα οπου απλα το καλυτερο που μπορεις να φτασεις ειναι το πληρες bw του συγκεκριμενου πρωτοκολου, κι απο κει και περα ο καθε σχεδιαστης ακουστικων μπορει να χρησιμοποιησει πολλα τεχνασματα με καμπινα που ενισχυει μπασα και υψηλες (γκουχ γκουχ... bosse πχ που λατρευουν πολλοι κυριλατοι τυποι νομιζοντας οτι επειδη εχουν καλο hype εχουν και καλο ηχο)!
Τελος μεγαλο ρολο παιζουν κι οι dedicated codecs που εχουν φτιαχτει ειδικα για χρηση bt, αλλα δε βλεπω καν νοημα να υπεραναλυσουμε και τη δικη τους χρησιμοτητα.
ΑΝ αυριο η ομαδα που αναπτυσει το bluetooth αποφασισει να αλλαξει στοχο και να στραφει προς την αναπαραγωγη ηχου υψηλης πιστοτητας, η αν αναπτυξει καποιο παραλληλο project βεβαιως και να το συζητησουμε και να ασχοληθουμε.
Επι του παροντος ομως ολες οι υπολοιπες λυσεις ειναι καλυτερες οποτε...

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panosdanas
26-06-19, 23:28
¶λλαξε το tda που φοράει μέσα και είναι μαϊμού με ένα γνήσιο καλύτερης ποιότητας και θα δεις διαφορά
Μιας και δεν κατεχω απο χειρουργεια, θα δω διαφορα με ενα 2DIN οχι των 99ευρω αλλα των 289ευρω 2DIN με χαρτες Android 8 + DVD. Ετσι θα αναδειχθουν και τα Focal μου και ολη η ποιοτητα:drool:

panosdanas
26-06-19, 23:40
Φιλε Νικο θα διαφωνουσα μαζι σου. Ξερει κανεις τι ειναι το Hi End. Pick Up με 4 χιλιαρικα αλλα 4 ο ενας μονομπλοκ αλλα 4 προενισχυτη και ενισχυτη στην καλυτερη. Αυτο ειναι το Hi End? Αυτες οι πανακριβες συσκευς αλλιως δεν ειναι?Hi End σημανει καμια απωλια-παραμορφωση αλλιωση απο την κονσολα του ηχοληπτη εως το αυτι σου. Για να ειναι η μουσικη αληθινη ανεξαρτητου κοστους

nick1974
27-06-19, 00:30
Φιλε Νικο θα διαφωνουσα μαζι σου. Ξερει κανεις τι ειναι το Hi End. Pick Up με 4 χιλιαρικα αλλα 4 ο ενας μονομπλοκ αλλα 4 προενισχυτη και ενισχυτη στην καλυτερη. Αυτο ειναι το Hi End? Αυτες οι πανακριβες συσκευς αλλιως δεν ειναι?Hi End σημανει καμια απωλια-παραμορφωση αλλιωση απο την κονσολα του ηχοληπτη εως το αυτι σου. Για να ειναι η μουσικη αληθινη ανεξαρτητου κοστουςπριν λιγο καιρο ειχα κι εγω λαθος εντυπωση παρασυρομενος απ τους υπολογιστες (οπου τα specs και τα νουμερα παντα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα) κι εδω μεσα σε μια συζητηση εμαθα.οτι high end σημαινει τελικα το να φτιαξεις κατι οσο πιο ακριβο και σοφιστικε μπορει να γινει (τελικα οντως αυτος ειναι ο ορισμος).
btw τα marshall δεν ειναι αυτο που περιγραφεις, και μη μπερδευεσαι με τους ενισχυτες της marshall.
Δε λεω οτι ειναι κακα, εχω δυο σπιτι (κανονικα και bt) αλλα δεν ειναι τα ακουστικα που θα κατσεις να απολαυσεις τη μουσικη σου, αλλα αυτα που θα παρεις στο αεροπλανο η στο γυμναστηριο.
Τα ακουστικα ειναι ολοκληρη επιστημη απο μονα τους και επειδη ο ηχος τους αλλαζει σε ελαχιστες αποστασεις τα καλα ακουστικα εχουν τρομερες μελλετες απο πισω τους


btw ασχετο αλλα ΚΑΝΕΝΑ, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ high end μηχανημα δεν εχει την πιστοτητα ενος απλου ψηφιακού ενισχυτακου του κιλου. Αυτο δεν τα καθιστα υποδεεστερα ουτε απαραιτητα η παραμορφωση ειναι κατι κακο, οπως επισεις, ναι σιγουρα επεσε πολυ δουλεια για να βγει μια δουλεια στο στουντιο, ομως αυτο δε σημαινει οτι σε καποιου τα αυτια δεν ακουγεται καλυτερα η ιδια δουλεια διαφορετικα.
Οι λυχνιες που τοσο πολυ μας αρεσουν εξ αλλου δε μας αρεσουν επειδη εχουν ...απολυτη απαραμορφωτη πιστοτητα (μαλλον το ακριβως αντιθετο) οπως και τα κυκλωματα για προσθηκη αρτιας αρμονικης παραμορφωσης που τοσο κυκλοφορουν δεν φτιαχτηκαν για να βελτιωνουν ...την πιστοτητα αλλα τον ηχο! (που ειναι τελικα και το ζητουμενο)
Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panosdanas
27-06-19, 17:08
Επειδη μπερδευτηκα παρα ξεμπερδεψα, σταματαω εδω, δυο χρονια απουσιολογος επαγγελματικου λυκειου στα ηλεκτρονικα

nick1974
27-06-19, 17:44
Επειδη μπερδευτηκα παρα ξεμπερδεψα, σταματαω εδω, δυο χρονια απουσιολογος επαγγελματικου λοικιου στα ηλεκτρονικαειναι απλο, ο ορισμος του high end δεν ειναι το ρολογακι του τηλεφωνου σου που δε χανει ουτε δευτερολεπτο αλλα το ρολεξ που χανει, που προκειμενου να χανει οσο γινεται λιγοτερο εχουν πεσει ολοι οι μηχανικοι της Ελβετιας και εχουν βαλει ολα τα πανακριβα παραξενα υλικα του πλανητη.
high end δεν ειναι ο παμφθηνος ενισχυτακος class d που εχει πιστοτητα που δε μπορουν να βρουν λαθος ουτε τα οργανα αλλα ο λαμπατος που για να τον σχεδιασεις πρεπει να χωσεις χρημα, υλικα και να καψεις καμποση φαια ουσια... κι εγω εδω εμαθα τον ορισμο, και αν ανατρεξεις στα λεξικα αυτο σου λενε.
Το να παρεις καλη πιστοτητα στον ηχο πλαον δεν ειναι τοοοοσο δυσκολο και τοσο σοφιστικε (ενα ζευγαρι σωστα monitor ηχειακια με ενα class d οδηγηση απ ευθειας απο ψηφιακο αρχειο losless κι εχεις το οτι πιο κοντα στο ιδανικο) αλλα αυτο ουτε ακριβα υλικα απαιτει ουτε εχει δυσκολιες που να απαιτουν την οσο πιο σοφιστικε μελλετη, αρα ΔΕΝ ονομαζεται high end!
Απ την αλλη οι σχεδιασεις που εχουν δυσκολια και απαιτουν πιο περιεργα πραγματα ΔΕ μπορουν να αγγιξουν την πιστοτητα αυτου του συστηματος, αλλα οσο πιο κοντα πανε τοσο πιο πολυ αγγιζουν τα ορια του να χαρακτηριζονται high end.
Αν εισαι επηρρεασμενος απ την τεχνολογια υπολογιστων οπου το τελειο ειναι και το πιο σοφιστικε (πριν μου εξηγησουν εκανα το ιδιο λαθος) αυτο ισχυει τελικα ΜΟΝΟ στους υπολογιστες που τα πραγματα ειναι πιο στανταρ, και δεν υπαρχουν διαφορετικες τεχνολογιες που να μπορεις να επεμβεις ωστε να τους αλλαξεις τα φωτα (ναι μπορεις να κλοκαρεις ενα επεξεργαστη ωστε να βγαλει benchmarks ιδια η καλυτερα με τον αμεσως επομενο, αλλα τιποτα δε σε εμποδιζει να κλοκαρεις και τον επομενο και να τον λυωσει στο πατωμα οποτε εκει τα πραματα ειναι εκ των πραγματων αντικειμενικα).
Στον ηχο και μαλλον σε ολα τα υπολοιπα η σοφιστικε σχεδιαση και τα ακριβα υλικα δεν προυποθετουν και καλυτερες μετρησεις. (αλλα high end αυτο σημαινει)
Επι πλεον, επειδη ειμαστε και βλαμμενοι, ΔΕΝ ξερουμε αν θελουμε οντως τις καλυτερες μετρησεις! γιατι εχουμε απ τη μια τον υποκειμενισμο κι απ την αλλη την ψυχοακουστικη, και λεγοντας υποκειμενισμο δεν αναφερομαι στους highendαδες με ειδικες αναγγες που νομιζουν οτι ακουνε τα καλωδια και τις βιδες (των ηχειων η αυτες μες το κεφαλι τους) αλλα για το πως πραγματικα αρεσει σε καποιον να ακουει κατι, γιατι δε πα να ασχοληθηκαν τοσοι στα στουντιο να βγαλουν ενα κομματι να ακουγεται οπως πρεπει? αν εμενα μου αρεσουν οι τονισμενες δευτερες και τεταρτες αρμονικες παραμορφωσεις θα θελω τις λαμπιτσες μου που μου το προσφερουν (fan fact: στον περισσοτερο κοσμο αρεσουν, οπως τα περισσοτερα αυτια εντυπωσιαζονται με ενα cheat που κανουν εταιριες παραγωγης ηχειων και ακουστικων οπου δινουν μια ενισχυση 3db στις χαμηλες και τις υψηλες, ενω υπαρχουν και αρκετοι λατρεις του vintage ηχου που υπερεχουν οι μεσαιες σε βαρος κυριως των υψηλων).
Οπως επισεις ας μην ξεχναμε πως αν 10 ανθρωποι κανουμε ακοογραμα θα βγαλουμε 9-10 διαφορετικα αποτελεσματα (εγω ασ πουμε αν και σε ευρος ποιανω σχεδον ολο το φασμα στα τεστακια που κυκλοφορουν απ οσο θυμαμαι εχω μια μικρη βυθιση στα 8kHz ως τα 11 και μια αυξηση στο 1kHz σχεδον ως τα 2, και καμποσα ανεβοκατεβασματα κυριως γυρω απο τις μεσο- υψηλες, και στις υψηλες κατακορυφη πτωση απ τα 16kHz αυτα παντα με τα δικα μου ακουστικα, οχι με τα ιατρικα που ειναι καλλιμπραρισμενα για flat αποκριση, αλλα με ολα τα ζευγαρια ακουστικων που εχω το ειδα αρα ισχυει, κι αυτο με το 1kHz ισχυει για παρα πολυ κοσμο γιατι ειναι στα γονιδια μας να εχουμε μεγαλυτερη ευαισθησια στους ηχους τους οποιους επικοινωνουμε.
Εσυ παλι σογουρα εχεις διαφορετικη καμπυλη, και φυσικα το ιδιο διαφορετικη καμπυλη αποκρισης εχει κι ο ηχοληπτης που εκανε την τελικη επεξεργασια, οποτε ...

στην τελικη σημασια εχει πως ηταν οταν παραχτηκε κατι η πως μας αρεσει εμας?


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panosdanas
27-06-19, 21:12
Τι να πω, κατι θα ξερεις παραπανω αν και δεν ειναι μεστος ο λογος σου. Σκεψου το λιγο ετσι οπως το θετεις. Στην μεσαια κατηγορια(οπου και ανηκω)βρισκεις διαμαντια . Την χαμηλη κατηγορια την ξεπερασα. Την υψηλη δεν θα την φτασω ποτε λογο οικονοικης καταστασης. Απλα και πιο πριν αναφερα οτι ο ορος"Hi End'' δημιουργηθηκε ως κατηγορια το 1993 σε ευρωπαικη εκθεση η οποια λεει ΚΑΜΙΑ απωλεια στην αλυσιδα, οτι και αν συνεπαγεται αυτο.

nick1974
27-06-19, 23:05
ο ορος"Hi End'' δημιουργηθηκε ως κατηγορια το 1993 σε ευρωπαικη εκθεση η οποια λεει ΚΑΜΙΑ απωλεια στην αλυσιδα, οτι και αν συνεπαγεται αυτο.


ο ορος ειναι ΠΟΛΥ πιο παλιος.
Αν βρεις.παλια.περιοδικα."ηχος" θα δεις σε τι αναφερονταν και τοτε.
btw ο ορισμος ειναι αυτος https://www.yourdictionary.com/high-end



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panosdanas
28-06-19, 00:36
Ακομα κραταω τις επιφυλαξεις μου

panosdanas
28-06-19, 00:38
το λεει και η λεξη Υψηλο Τελος. Αυτα για την αλυσιδα , γιατι δεν με ακουτε?

ΜαστροΤζεπέτο
28-06-19, 04:07
το λεει και η λεξη Υψηλο Τελος. Αυτα για την αλυσιδα , γιατι δεν με ακουτε?

Υψηλό τέλος για ποιόν ;;; Για την αρχική εγγραφή ή για αυτό που εμείς θα θέλαμε να ακούσουμε ;;;;
Πίστεψε με με τα πολύ λίγα που ξέρω , παίζω με ενισχυτές ως αρχάριος και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν πρέπει να τον τελειώσω ως δήθεν high end ή ως κάτι άλλο που θα άρεσε στα αυτιά μου. Οι διαφορές είναι τεράστιες όχι για τους παλμογραφους αλλά και για τα αυτιά του καθενός. Ο ήχος ως άκουσμα είναι είναι πολύ υποκειμενική υπόθεση και πέραν αυτού διάβασε λίγο τι παραμορφωσεις τεχνηέντως προσπάθησαν να βάλουν οι νέοι ροκ καλλιτέχνες την δεκαετία του 60 για να καταλάβεις ότι αυτό που ακούμε δεν είναι απαραίτητα φυσικός γνήσιος ήχος αλλά παραμορφωμένος είτε για να άρεσει είτε για να προκαλέσει. Εκεί ακριβώς έχω χαζέψει κι εγώ δοκιμάζοντας ήχους που είτε είναι άθλιοι είτε αναπαράγονται άθλια.....

selectronic
28-06-19, 07:21
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν κάποιος ακούσει κάτι σε "hi-end" σύστημα, είτε σε αυτοκίνητο ή σπίτι ή οπουδήποτε, θα το καταλάβει αμέσως.
Εγώ ακόμα θυμάμαι την πρώτη μου φορά, CD που άκουγα συχνά σπίτι σε hi-end σύστημα. Το ίδιο CD που είχα ακούσει 300 φορές πριν, μετά το άκουγα χάλια, μία κακοφωνία, όλα τα όργανα να παίζουν το ένα πάνω στο άλλο...

Πατέντες
28-06-19, 08:48
Αν δεν ακούς από αρχεία mp3 στα 128kbs ώστε στα Focal τα πρίμα να ακούγονται σαν τενεκεδένια καμπανάκια, τότε νομίζω πως οποιαδήποτε πηγή και οποιοσδήποτε αξιοπρεπής ενισχυτής και ηχεία όπως αυτά που περιέγραψες, μέσα στο περιβάλλον του αυτοκινήτου θα είναι περισσότερα από τέλεια.

Τα αρχεία σου πρέπει να είναι με όσο το δυνατόν καλύτερη ανάλυση, flac ή wav και cda.

Στο εργοστασιακό σύστημα που έχω στο δικό μου όχημα με ηχεία μπρος-πίσω και ξεχωριστά tweeter, αν παίζει αρχεία συμπιεσμένα, είτε mp3 είτε wma (είναι λίγο καλύτερα) τότε ακούγονται ξεκάθαρα τα artifacts (που σπίτι δεν τα είχα προσέξει!) ενώ σε καθαρό αρχείο wav/cda όχι.
Συμφωνώ 100%
Σε πρόσφατη δοκιμή στο μαμα στερεοφωνικό του 11ετίας αυτοκινήτου μου, έβαλα να παίξει το ίδιο τραγούδι σε Mp3 320kbps και σε audio από το γνήσιο cd. Το mp3 ούτε καν δίπλα δεν έφτανε.

nick1974
28-06-19, 12:02
Οι διαφορές είναι τεράστιες όχι για τους παλμογραφους αλλά και για τα αυτιά του καθενός.


αν βλεπεις τοση διαφορα σε ενισχυτες (λογικα πρεπει να εισαι απ τους προσεκτικους ανθρωπους που θυμουνται πολυ λεπτομερειες) να δεις ποση διαφορα θα δεις αν ασχοληθεις με ηχεια που εκει τις διαφορες τις καταλαβαινει και κουφος (αλλα ειναι τρομερα μεγαλυτερο μπλεξιμο απ το να φτιαξεις ενισχυτες και οσο να ναι πολυεξοδο και ψιλοσπαστικο χομπυ).
Προσωπικα εχω ακουσει αρκετες φορες στεγνα στουντιακα monitor ηχεια και ειλικρινα ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ!
Επισεις ΟΛΑ σχεδον τα ηχεια και τα μηχανηματα που πωλουνται ως high end ειναι ακριβως το αντιθετο οσον αφορα το ηχητικο αποτελεσμα.
απαραμορφωτος στεγνος ηχος σημαινει ενα lossless αρχειο σε οσο υψηλοτερο bitrate γινεται, οδηγουμενος αμεσα σε ενα class d στεγνο ψηφιακο ενισχυτη που οδηγει ενα ζευγαρι καλα ηχεια monitor, κι οταν ακουσεις αυτο τον ηχο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα πως θα απογοητευτεις απο το μυθο της περιβοητης πιστοτητας λεγοντας πως "ο maranz των 80s με το χαλασμενο ποτενσιομετρο που εκανε χρατσα χρουτσα και τα BBC Αγγλικου ηχου ηχεια με τις λεπτες καμπινες χωρις αποσβετικο υλικο ακουγοταν κλασεις ανωτερα και ειχαν και ηχητικη ταυτοτητα" (true story)
Το προβλημα ειναι.οτι ο περιζσοτερος κοσμος λεει οτι αγαπαει την πιστοτητα γιατι αυτο που του αρεσει το εχει στο μυαλο του ως πιστοτητα, ενω στην πραγματικοτητα συνηθως ειναι ενας ωραιος ηχος πλουσιος σε παραμορφωσεις αρτιων αρμονικων (νταξει οι περιτες αρμονικες αμφιβαλω αν υπαρχει αυτι στον κοσμο που να του αρεσουν οσο κι αν διαφερουμε) και χρωματισμενος αναλογα τα γουστα.και το αυτι του καθ ενος

Επισεις ακομα κι αν ακουσω κατι εντελως flat υπαρχει περιπτωση να ακουσω αυτο που ακουγε ο ηχοληπτης που το επεξεργαστηκε?
Θεωρητικα για να ακουμε ολοι το ιδιο θα επρεπε να κανουμε ενα ακοογραμμα ιδανικα σε 31 περιοχες (31 η 30? ενας μουσικος το ξερει καλυτερα) και να καλιμπραρουμε με ενα αντιστοιχο equalizer ακριβως τις ιδιες περιοχες (αν πχ χανεις 3db στα 8kHz να ενισχισεις αντιστοιχα, αν κερδιζεις -οπως οι περισσοτεροι- 5-6db στο 1kHz να μειωσεις αντιστοιχα, και ουτω καθ εξεις μεχρι αυτο που ακουγεται να ειναι μια ευθεια γραμμη η τεσπα οσο μπορει πιο ευθεια), αλλα εστω οτι το κανεις ...Ε ΚΑΙ? σου εγγυαται καποιος οτι αυτο που θα ακουσεις θα σου αρεσει? (spoiler alert: ΔΕΝ θα σ αρεσει).
Οταν καθομαστε και λεμε για "ζεστο ηχο λυχνιων" φυσικα και δε μιλαμε για απαραμορφωτο στεγνο ηχο (το απαραμορφωτο δεν ειναι ουτε ζεστο ουτε κρυο ουτε σομων )




πέραν αυτού διάβασε λίγο τι παραμορφωσεις τεχνηέντως προσπάθησαν να βάλουν οι νέοι ροκ καλλιτέχνες την δεκαετία του 60


βασικα το υπεροχο ειναι π ς η ιδια η ροκ επανασταση δε θα ειχε προκυψει αν δεν τυχαινε να υπεροδηγηθει μια χαλασμενη λυχνια!
Ο ηχος αυτος που ειναι πιστευω ισως ενας απ τους σημαντικοτερους σταθμους στην εξελιξη της ανθρωπινης ιστοριας ΕΤΥΧΕ απο μια βλαβη!!!!!
Αν δεν τυχαινε αυτη η βλαβη η.ιδια η ανθρωπινη ιστορια θα ηταν εντελως διαφορετικη, δε θα ειχε υπαρξει το κινημα των Χιπις και ο πολεμος του Βιετναμ θα ειχε τελειως διαφορετικη τροπη, ο ψυχρος πολεμος το ιδιο, κτλ κτλ κτλ. Ο ηχος αυτος που προεκυψε απο μια τυχαια βλαβη επηρρεασε την ιδια την ανθρωπινη ιστορια!



Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν κάποιος ακούσει κάτι σε "hi-end" σύστημα, είτε σε αυτοκίνητο ή σπίτι ή οπουδήποτε, θα το καταλάβει αμέσως.
Εγώ ακόμα θυμάμαι την πρώτη μου φορά, CD που άκουγα συχνά σπίτι σε hi-end σύστημα. Το ίδιο CD που είχα ακούσει 300 φορές πριν, μετά το άκουγα χάλια, μία κακοφωνία, όλα τα όργανα να παίζουν το ένα πάνω στο άλλο...

ακριβως αυτο...
μιλας φυσικα για συστημα υψηλης πιστοτητας, οχι αυτα που πωλουνται ως high end (που περιλαμβανουν απο SE ενισχυτες χωρις αναδραση μεχρι ηχεια που μπορει να ειναι ακομα και folded horns με broadband (ναι η ονομασια αυτου του συστηματος κανονικα ειναι vintage ηχος κι ειναι οντως αρκετα ενδιαφερον, αλλα πωλειται με την ονομασια high end)


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panosdanas
28-06-19, 21:02
Οποτε φυσικα και τα νουμερα μετραν. THX Flat αποκριση στανταρ. Ενας οικιακος ενισχυτης πρεπει να εχει πανω απο 100db λογο σηματος προς θορυβο. Παραμορφωση κατω του 0.03 σε ολο το ευρος των συχνωτητων. Αποκριση συχνοτητας απο 2Hz-100Khz. Η ταξη κατα την ταπεινη μου γνωμη ερχεται τελευταια και αυτη. Αυτα εν ολιγης, για να μην πουμε τα ηχεια και τα χαρακτηρηστικα τους.

xifis
28-06-19, 21:26
Χαιρομαι που πηγε παραπερα το θεμα.Συνοψιζοντας οπου ΒΤ=ευκολια.Το εφτιαξαν για να πετας το κινητο στο ταμπλο κ να συνδεεται χωρις καλωδια που κρεμονται τον υπολοιπο καιρο.Αλλα ουτε πριμα θακουσεις,ουτε ογκο,ουτε transitions ουτε γκαζια,μονο κατι που οσο το δυναμωνεις τοσο αυξανονται ενοχλητικες παραμορφωσεις τα συμπιεσματα υψηλων κ "ταυτοχρονης" πληροφοριας.Προσωπικα θα διαλεγα μια επωνυμη κ μετρια πηγη που ξερω οτι εχει ηχο της προκοπης Sony,Pioneer με AUX/USB που να παιζει FLAC.Αυτα τα βρισκεις απο 100ευρω κ εχεις παρει ποιοτικο πραμα για ηχο,οχι κινεζο που τα κανει ολα μετρια.
Μετα αν θες βαζεις καναν ενισχυτακο αν θες κ αλλο,αλλα παντα ναχεις ποιοτικη πηγη,ποιοτικο αρχειο.Το ΒΤ το ξεχνας.

panosdanas
28-06-19, 21:57
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το Bluetooth να μην εχει ποιοτητα. Ειναι ψεμα. Μαλιστα ειναι καλυτερο του καλωδιου που εχει Ωμικη αντισταση , δηλαδη απωλιες. Οπως με το Wireless Fidelity τα στανταρ και στο Bluetooth τα διεπει καποια Standars. Η αλλιως Ελληνιστη προδιαγραφες. Straemαρω απο Spotify του κινητου μου στο ηχοσυστημα υπνοδωματιου. Αριστη αποδοση. Στο νεο αυτοκινητο παλι εχω θετικες εντυπωσεις παλι με Spotify+Bluetooth. Στα ακουστικα μου , παλι στο Spotify παιζουν τελεια

selectronic
28-06-19, 22:15
...ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το Bluetooth να μην εχει ποιοτητα. Ειναι ψεμα. Μαλιστα ειναι καλυτερο του καλωδιου που εχει Ωμικη αντισταση , δηλαδη απωλιες...

Δηλαδή η ασύρματη μετάδοση δεν έχει "απώλειες"???

panosdanas
28-06-19, 22:50
Αν εννοεις την παλια μεθοδο των 100ετων τεχνολογια που λεγεται Ραδιοφωνο, ναι εχεις φοβερες απολειες απο την φοραση και ληψη του σηματος. Οποτε στο Bluetooth το σημα ειναι πλεον κωδικοποιημενο σε ψηφια και ετσι δεν υπαρχουν απωλειες κατα την μεταφορα του. Ευχαριστω.

selectronic
28-06-19, 23:04
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το Bluetooth να μην εχει ποιοτητα. Ειναι ψεμα. Μαλιστα ειναι καλυτερο του καλωδιου που εχει Ωμικη αντισταση , δηλαδη απωλιες. Οπως με το Wireless Fidelity τα στανταρ και στο Bluetooth τα διεπει καποια Standars. Η αλλιως Ελληνιστη προδιαγραφες. Straemαρω απο Spotify του κινητου μου στο ηχοσυστημα υπνοδωματιου. Αριστη αποδοση. Στο νεο αυτοκινητο παλι εχω θετικες εντυπωσεις παλι με Spotify+Bluetooth. Στα ακουστικα μου , παλι στο Spotify παιζουν τελεια


Αν εννοεις την παλια μεθοδο των 100ετων τεχνολογια που λεγεται Ραδιοφωνο, ναι εχεις φοβερες απολειες απο την φοραση και ληψη του σηματος. Οποτε στο Bluetooth το σημα ειναι πλεον κωδικοποιημενο σε ψηφια και ετσι δεν υπαρχουν απωλειες κατα την μεταφορα του. Ευχαριστω.
https://i.imgur.com/w8QC8n7.jpg


Παρακαλώ....

nick1974
28-06-19, 23:11
Ενας οικιακος ενισχυτης πρεπει να εχει .... Αποκριση συχνοτητας απο 2Hz-100Khz.

ενισχυτης η οικιακο παραρτημα του SETI ?
Ποιος μετασχηματιστης εξοδου πανακριβου ενισχυτη εχει τετοια.αποκριση?

τι θα.πει πρεπει? (ειδικα.αυτο με την παραμορφωση οταν εκθειαζονται μηχανηματα δεκαδων χιλιαδων με 2-5% παραμορφωση, γιατι απλα ασχετα με τις υπερβολες και τα highendιλικια ακουγονται καλυτερα απ οποιονδηποτε απαραμορφωτο .

Τωρα οσονα αφορα το bt, ειπαμε, ΔΕ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ με αυτο το σκοπο



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρελός Επιστήμονας
29-06-19, 18:46
Φυσικά και το ΒΤ δεν σχεδιάστηκε για εφαρμογές ήχου αλλά προσαρμόστηκε σταδιακά στη συνέχεια. Νομίζω ότι αξίζει να διαβάσετε το παρακάτω άρθρο. Ιδού ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα:

"Most Bluetooth audio products are built not by the company whose employees wear their brand, but by an original design manufacturer you've never heard of. And the Bluetooth receiver used in an audio product probably wasn't made by the ODM, but by yet another manufacturer. The more complex a digital product is, and if there are more engineers working on it, the more likely it is that no one knows everything about what's really going on inside the device. One format could easily be transcoded into another, and you'd never know it because almost no Bluetooth receiving device will tell you what the incoming format is."

https://www.lifewire.com/what-to-know-about-bluetooth-3134591

Ste7ios
29-06-19, 20:08
Όταν μιλάμε για μουσική μέσω Bluetooth, μιλάμε για το A2DP προφίλ του το οποίο χρησιμοποιεί CODECs απωλεστικής συμπίεσης (SBC και προαιρετικά ATEAC, MP3, AAC, HE-AAC, και aptX) για να αντιμετωπιστεί το περιορισμένο bandwidth του. Για τον λόγο αυτό δεν έχει και σημασία τι το «ταΐζεις».

Το bitrate που χρησιμοποιούν στο SBC παίζει το μέγιστο στα 345 Kbps (το οποίο μπορεί να μειωθεί αν μοιραζόμαστε το διαθέσιμο bandwidth με άλλα προφίλ). ¶λλα CODECs μπορεί να αποδίδουν καλύτερα στο ίδιο bitrate αλλά και πάλι κανένα δεν μπορεί να φτάσει προφανώς τη μη απωλεστική συμπίεση ή ένα ασυμπίεστο αρχείο...

Το αν ακούγεται άψογο ή όχι είναι κάτι υποκειμενικό και εξαρτάται φυσικά και από το είδος της μουσικής...

Επίσης το ότι το Bluetooth είναι συγκεκριμένο πρωτόκολλο δεν σημαίνει και ότι η κάθε υλοποίηση του δεν έχει προβλήματα και αστοχίες. Για αυτό και βλέπουμε π.χ. σε sat navs της TomTom & της Garmin προβλήματα συμβατότητας με smartphones & headsets κ.λ.π. Κάποιοι συνδυασμοί παίζουν σωστά, κάποιοι άλλοι δίνουν προβλήματα συνδεσιμότητας ή προβλήματα στην ποιότητα του ήχου (HFP profile).

744
29-06-19, 20:29
Υπάρχει λόγος να πείσεις ότι το ΒΤ ακούγεται καλά ή όχι?

Το ίδιο κομμάτι η γυναίκα μου το ακούει τέλειο και εμένα με ενοχλεί απίστευτα.

Ο ήχος στα περισσότερα ραδιόφωνα είναι αρρωστημένα συμπιεσμένος είτε σε φωνή είτε σε μουσική και δεν τον αντέχω αφού λείπει όλη η δυναμική του. Οι υπόλοιποι όμως μια χαρά τον βρίσκουν... Και ας τους πιάνει ένας εκνευρισμός μετά από λίγο χωρίς να καταλαβαίνουν γιατί...

Περί ορέξεως...

xifis
29-06-19, 21:23
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το Bluetooth να μην εχει ποιοτητα. Ειναι ψεμα. Μαλιστα ειναι καλυτερο του καλωδιου που εχει Ωμικη αντισταση , δηλαδη απωλιες. Οπως με το Wireless Fidelity τα στανταρ και στο Bluetooth τα διεπει καποια Standars. Η αλλιως Ελληνιστη προδιαγραφες. Straemαρω απο Spotify του κινητου μου στο ηχοσυστημα υπνοδωματιου. Αριστη αποδοση. Στο νεο αυτοκινητο παλι εχω θετικες εντυπωσεις παλι με Spotify+Bluetooth. Στα ακουστικα μου , παλι στο Spotify παιζουν τελεια

Αν διαβασεις λιγο για το κεφαλαιο των τηλεπικοινωνιων,κ συγκεκριμενα για καναλια μεταφορας διαμορφωσεις δειγματοληψιες κλπ με διερευνητικο μυαλο και οχι κατανάλωτη,θα καταλαβεις για τι πραμα μιλαμε.Εντελως φιλικα.
Επιδερμικα κ μονο,οσο επαναλαμβανεταιι η δειγματοληψια ενος ηδη ψηφιακου σηματος και δη αγνωστου μετατροπης,εκπομπης και μεταφορας τοσο η ποιοτητα παει περιπατο.Δεν ειναι υποκειμενικη η λεξη αλλα πραγματικο γεγονος.Σα να βγαζεις φωτοτυπια απο φωτοτυπια..καντο 100 φορες κ δες το τελευταιο κ το πρωτοτυπο..

Απο κει κ επειτα..αν σαρεσει ταποτελεσμα δε σημαινει και κατι.Αλλος ταρεσει ο καφες γλυκος με 4 κουταλιες ζαχαρη αλλος μετριο αλλος σκετο.Αλλα να ξερουμε τι λεμε.Το ενα ειναι γαλακτομπουρεκο δεν ειναι καφες.

nick1974
29-06-19, 22:15
.Σα να βγαζεις φωτοτυπια απο φωτοτυπια..καντο 100 φορες κ δες το τελευταιο κ το πρωτοτυπο..



Οτι πιο σωστο σαν παραδειγμα.
Στο προηγουμενο μυνημα σκεφτομουν πως να δωσω ενα τετοιο παραδειγμα και το μονο που μου ρχοταν -ατυχες γι αυτο το σβησα- ηταν το ξαναζεσταμενο φαγητο

panosdanas
30-06-19, 09:03
ενταξει το ΒΤ δεν εχει ποιοτητα και πιστωτητα. Τι αλλο θα δουνε τα ματια μου. Πληρης απογοητευση

nick1974
30-06-19, 10:37
Ρε ανθρωπε, αν εσυ δε μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα -εννωειται δε μπορουν ολοι να καταλαβουν ακομα και σημαντικες διαφορες bitrate- αγνωησε τα ολα αυτα, αλλα τα νουμερα ειναι νουμερα, πως να το κανουμε δηλαδη?
Το spotify στην πληρωμενη συνδεση δινει 96kbps στο normal, 160 στο high quality και 320 σε extreme, ενω στη δωρεαν ειναι στανταρ 96ρι.
Επισεις ακριβως επειδη το BT ΔΕΝ υποστηριζει τετοια bitrates εχουν βγει πολυ καλυτερες ασυρματες συνδεσεις οπως το spotify connection η το airplay της apple οι οποιες ως πρωτοκολο επικοινωνιας και χρησης bw ειναι πιο κοντα μαλλον στο wifi παρα στο bt ωστε να μπορει να υποστηριζονται τα συγκεκριμενα br στη high και extreme quality μορφη. (αν το bt ηταν για ηχο τα συγκεκριμενα πρωτοκολα απλα δε θα ειχαν βγει γιατι δε θα ειχαν λογο υπαρξης, και επισεις και αυτα ειναι dedicated για τη hq του spotify κι οχι για 768 η για losless flac)
Τωρα αν εσυ δεν ακους διαφορες ολα καλα, ετσι κι αλλιως μαλλον η πλειοψηφια ειναι που δε μπορει να καταλαβει τη διαφορα απο 160 σε 320 (σε ομαδικο blind τεστ που χω κανει με γνωστους προσωπικα την καταλαβα αλλα οχι και τη διαφορα αναμεσα σε 320 και losless θεωρητικα στο ιδιο αρχειο, -με μια μικρη επιφυλαξη γιατι ηταν κατεβασμενο και μπορει να ειχε υποστει ηδη συμπιεση αφου πολλα flac που κυκλοφορουν σε τορενταδικα εχουν μετατραπει απο 320ρια- τουλαχιστο στο κομματι της δοκιμης), και δυο δεν καταλαβαν (η δε δωσαν προσοχη για να καταλαβουν) καμια διαφορα πανω απο τα 96Kbps, ομως ασχετα τι ακουει ο καθ ενας οι διαφορες μια χαρα υπαρχουν

Ste7ios
30-06-19, 10:59
Το AirPlay χρησιμοποιεί ως μέσο το WiFi (αλλά μπορεί και το Bluetooth με τους ανάλογους συμβιβασμούς), χρησιμοποιεί το Apple Lossless CODEC στα 44,1 KHz, μη απωλεστική συμπίεση δηλαδή...

WiFi / LAN bandwidth απαιτούν και τα προϊόντα της Sonos, όπως και άλλα παρόμοια...

nick1974
30-06-19, 13:53
Το AirPlay χρησιμοποιεί ως μέσο το WiFi (αλλά μπορεί και το Bluetooth με τους ανάλογους συμβιβασμούς), χρησιμοποιεί το Apple Lossless CODEC στα 44,1 KHz, μη απωλεστική συμπίεση δηλαδή...



και το spotify connect κανονικο wifi χρησιμοποιει αλλα δε νομιζω ο codec τους να ειναι μη απωλεστικος αφου το spotify ειναι απ τη φυση του απωλεστικο με max 320 Kbps (το οποιο μαλλον δεν ειναι ασχημο). Βεβαια για να συνδεθει ετσι χρειαζεται ενισχυτης που να υποστηριζει spotify connect

Ste7ios
30-06-19, 16:25
Δεν γνωρίζω τα specs του. Μάλλον δεν έχει νόημα για αυτούς αφού δεν έχουν lossless υλικό αλλά από την άλλη encoding στο encoding υποβαθμίζει την ποιότητα του προϊόντος τους οπότε παίζει να είναι lossless.

nick1974
30-06-19, 16:33
Δεν γνωρίζω τα specs του. Μάλλον δεν έχει νόημα για αυτούς αφού δεν έχουν lossless υλικό αλλά από την άλλη encoding στο encoding υποβαθμίζει την ποιότητα του προϊόντος τους οπότε παίζει να είναι lossless.

ουτε εγω ξερω τα specs τους, απλα υποθετω πως υπαρχει non lossless encoding τη στιγμη που το spotify ετσι κι αλλιως δεν ειναι lossless (ειναι μια πλατφορμα για να χεις φθηνη μουσικη παντου, οχι για να χεις high end, και ως τετοια αξιζει, και το 320 δεν ειναι καθολου κακο, για την ακριβεια ειναι πολυ καλυτερο απ την πλειοψηφια σταθμων internet radio)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

744
30-06-19, 21:56
Πά€ντως πέρα από αυτά, έχουμε μπει σε μια εποχή που χάθηκε οριστικά ο καλός ήχος και ο περισσότερος κόσμος "εκπαιδεύεται" αρνητικά σε αυτό με ακρόαση κακοσυμπιεσμένων αρχείων, υπερβολική συμπίεση ήχου στα ραδιόφωνα, επίσης το ίδιο σε νέες παραγωγές CD όπου μερικές φορές υπάρχει κορεσμός στον ήχο για να ακούγεται πιο δυνατός αλλά και να παραμορφώνει.

Κίνημα από Bob Dylan, Neil Young και άλλους καλλιτέχνες που αγαπούν τον καθαρό, ασυμπίεστο ήχο υπάρχει αλλά η βιομηχανία δεν καταλαβαίνει. Αφού και ο κόσμος αδυνατεί και ακούει τη σαβούρα που του πασάρεται...

Γιαυτό θα βάλω μια καλή ηχογράφηση σε κασέτα μετάλλου που θα αναπαράξει το XK-S 7000 στον παλιό καλό αναλογικό ενισχυτή της Rotel με τα βαττόμετρα που τα φωτίζουν λάμπες πυρακτώσεως με χαμηλωμένη τάση για να ανάβουν για πάντα!

nick1974
01-07-19, 01:45
Πά€ντως πέρα από αυτά, έχουμε μπει σε μια εποχή που χάθηκε οριστικά ο καλός ήχος και ο περισσότερος κόσμος "εκπαιδεύεται" αρνητικά σε αυτό με ακρόαση κακοσυμπιεσμένων αρχείων, υπερβολική συμπίεση ήχου στα ραδιόφωνα, επίσης το ίδιο σε νέες παραγωγές CD όπου μερικές φορές υπάρχει κορεσμός στον ήχο για να ακούγεται πιο δυνατός αλλά και να παραμορφώνει.


ψηφιοποιησαν τον ηχο προκειμενου να τους στοιχιζει τιποτα και να βγαζουν ακομα περισσοτερα και τους γυρισε μπουμερανγκ η ολη φαση. Ετσι συμβαινει οπου τα οικονομικο-τρολλ επεμβαινουν στα λειτουργικα τμηματα εταιριων.
Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρος οτι μας χαλασε... καταλαβαινεις τι εννοω :wiink:
Νταξ... χασαμε ενα μικρο ποσοστο ποιοτητας αλλα εδω που τα λεμε δεν εχουμε και την ακοη που ειχαμε οταν το κασετοφωνακι σου πουλιοταν στα μαγαζια (btw σε ενα τεστακι που εκανα ακομη στα 15Hz- 16KHz ειμαι, παραδοξως, ας ειναι καλα που στο θεμα ωτασπιδων στα μηχανοστασια δεν ειμαι εντελως χυμα κι ισως ειναι το μονο πραμα που δεν ειμαι εντελως χυμα οσον αφορα την προστασια μου )

744
01-07-19, 11:27
Ναι σύμφωνοι. Τότε άκουγα στα 19,5 ΚΗζ και μάλιστα μου την έδινε στα νεύρα ο τόνος πιλότος από τους ψευτο στέρεο πειρατικούς, αλλά μετά περιέργως βελτιώθηκαν τα φίλτρα στα ραδιόφωνα και δεν το άκουγα πια....! Καταλαβαίνεις και εσύ τι εννοώ ;)

Τώρα είμαι στα 53 και 17,5KHz δυστυχώς... Οι κόρες μου στα 22ΚΗz, απίστευτο μου φαίνεται!

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο κάθε ανόητος μηχανικός ήχου πρέπει να καταστρέφει τη μουσική, συμπιέζοντας τη δυναμική περιοχή (ραδιόφωνοα & cd) ή να ανεχόμαστε το ομολογουμένως κακό ήχο από mp3, BT κλπ.

Από την άλλη όπως είπα και νωρίτερα, εμένα με ενοχλεί, η γυναίκα μου τα βρίσκει μια χαρά, επίσης ούτε στα ακουστικά του κινητού της σε σχέση με τα SONY βρίσκει διαφορά. Τα μικρά μου τα εκπαιδεύω όμως (μήπως και έχω κερκίδα...!).

xifis
01-07-19, 12:02
Γιαυτό θα βάλω μια καλή ηχογράφηση σε κασέτα μετάλλου που θα αναπαράξει το XK-S 7000 στον παλιό καλό αναλογικό ενισχυτή της Rotel με τα βαττόμετρα που τα φωτίζουν λάμπες πυρακτώσεως με χαμηλωμένη τάση για να ανάβουν για πάντα!

Και κει θαχεις αλλες ιστοριες..Wow&Flutter :)

Για χαρη ευκολιας το υποδεεστερο MP3 καταφερε κ επιβληθηκε.Δε θα ξεχασω τις απαρχες του που κυκλοφορουσαν κατι 56αρια κατι 96αρια kbps της κακιας ωρας κ θελαν να λεγονται κ μουσικη.Βεβαια ο πολυς κοσμος τι ακουει ωστε ναχει απαιτησεις?Νταπα ντουπα κ τσιφτετελια εναλαξ που δεν εχουν αναγκη απο πιστοτητα.Ισως καπου εκει χανεται και η ουσια της "διαφωνιας" καθως αλλος ο σκοπος και η χρηση της καθε μουσικης.
Τι κ αν εχεις το "mama" σε 1440kbps cd quality τι 128 δεν αλλαζει κατι.

744
01-07-19, 14:06
Ακόμα και το Wow&Flutter ήταν μέσα σε αυτά που μας άρεσαν στον αναλογικό ήχο. Το τέλειο ίσως και να ξενίζει. Για παράδειγμα, δες τις εικόνες που επισυνάπτω. Η 2η έχει το μισό πρόσωπο κατοπτρισμένο και ουσιαστικά είναι τέλειο σε γραμμές και αναλογίες. Όμως ξενίζει αρκετά σε σχέση με τις ατέλειες που έχει το original (λέμε τώρα μετά από PS) πρόσωπο.

7838378384

Όσο για τα ''mama", απλά η σαβούρα γίνεται πιο σαβούρα https://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/smile.png

xifis
01-07-19, 15:17
Ε καπως ετσι.Κ το χρατς χρατς της σκονης πανω στο δισκο κ αυτο στο παιχνιδι ειναι.Ισως το αναλογικο τα "χωραει" αυτα μιας κ το μυαλο μας μπορει να το επεξεργαστει σαν γεγονος.Τα "στριγκλισματα" του ψηφιακου οταν βγαζει ατελειες πχ ομως οχι.

nick1974
01-07-19, 15:51
Τώρα είμαι στα 53 και 17,5KHz δυστυχώς...

και λες δυστυχως?[emoji849]
τα 17ρια στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ΟΣΟΙ ΤΑ ΑΚΟΥΝΕ, σταματανε περιπου στα 30 (το περιβοητο 20-20000 ειναι ψιλομυθος, σε blind test που καναμε στα εργαστηρια, οι περισσοτεροι κατω των 20 (τουλαχιστο στο τμημα μου μονο εναν 30ρη "αιωνιο φοιτητη" ειχαμε, τουλαχιστο απ αυτους που ερχοταν) και δε θυμαμαι κανεναν να ακουγε τοσο ψηλα.
Αληθεια το τεστ το εκανες σε ωρυλα η σε αξιοπιστη σελιδα (βασικα μια ειναι αξιοπιστη) η σε αυτα που κυκλοφορουν στο yt η με γεννητρια?
Αν το κανες σε yt η με γεννητρα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ακους απλα λευκο θορυβο. (και δεν ειναι καθολου κακο να εισαι χαμηλοτερα, η αποκριση δεν ειναι αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια, στην τελικη ο λογος που θελουμε να αναπαραγουμε ψηλα δεν ειναι για να ακουμε αμεσα αυτες τις συχνοτητες, που ετσι κι αλλιως δεν τις βγαζει κανενα οργανο, αλλα για να εχουμε τις αρμονικες τους και τις υποαρμονικες συχνοτητες που παραγονται απο τις αφαιρεσεις διαφορων δυχνοτητων) αλλα η αντιληψη του πιτς, το κατα ποσο μπορει ενα αυτι να κανει σωστο διαχωρισμο σε πολυ χαμηλης σταθμης αυξομειωσεις και μερικα αλλα πραγματακια που δειχνουν οτι το αυτι ειναι εκπαιδευμενο)



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

744
02-07-19, 23:23
¶λλο ο θόρυβος (χώρου, λευκός, ροζ κλπ) και άλλο ο τόνος.

Ο ΩΡΛ είναι πανευτυχής με την απόκριση 100-8000 θεωρώντας το εύρος αυτό εκπληκτικό για 50άρη. Όμως το θέμα σε ΩΡΛ δεν είναι μόνο το εύρος συχνοτήτων αλλά και το επίπεδο της ευαισθησίας του αυτιού. Τι να το κάνεις αν για να ακούσεις το παραπάνω εύρος θέλεις 60dB κατώφλι.

Πάντως κανένας ΩΡΛ νομίζω δεν ασχολείται με πάνω από 8Κ συχνότητες και το τέστ το κάνεις και μόνος με καλό σύστημα και καλή γεννήτρια.

Παλιά με τις ατέλειες των αναλογικών γινόταν προσπάθεια να γίνει ο ήχος όσο το δυνατόν πιο τέλειος και καθαρός. Με το CD και τους νέους προ-και ενισχυτές αυτό το πετύχαμε σε μεγάλο βαθμό και τώρα θέλουμε πάλι την ατέλεια, την παραμόρφωση και το θόρυβο της βελόνας ή το hiss της κασέτας... Ε, δεν τρωγώμαστε με τίποτα!

Και μη πει κανείς πάλι για τον κακό, σκληρό ή ανέκφραστο ήχο του CD. Μια χαρά είναι, χωραΌ°ς θόρυβο και κρυστάλλινος. Τα άλλα είναι απλώς νοσταλγία.

aktis
03-07-19, 09:07
Νίκο ,ποιά ειναι η αξιόπιστη σελίδα για ακουόγραμμα που λές ?
Εγώ κατάλαβα πρώτη φορά ότι γέρασα ... όταν σε ενα software sweep generator ενώ εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα ... έβλεπα παιδάκια να πιάνουν τα αυτιά τους
και να κάνουν μορφασμούς ενόχλησης !

panosdanas
03-07-19, 15:25
7838978390μπηκε η συσκευη οθονης των 290 ευρω+40 τοποθετηση.Τωρα ειναι ολα σωστα και περιφημα. Απο το media player το DVD-CD λειτουργουν αψογα με τ α ηχεια Focal των 140ευρω . Τωρα εχω καμερα οπισθοπορειας και GPRS Χαρτες
Γεια και χαρα σε ολη την ηλεκτρονικοπαρεα. Στο χωρο του Home Hi Fi Αναβαθμιζα καιρο με καιρο ακριβοτερα μοντελα ολοκληρωμενων παντα την ιδια μαρκα που δεν την αναφερω για ευνοητους λογους. Η ακουστικη αναβαθμιζοταν παντα με καθε αλλαγη. Για μια λοξα αγορασα 2 DIN για το αυτοκινητο μου οθονη πηγη 7 ιντσων την φτηνη με 99 ευρω. Μαλλον εκανα λαθος. Υπαρχει πηγη με 290 ευρω μαζι με χαρτες. Εχω σκαλωσει και θελω να την βαλω και να πουλησω την παλια. Αξιζει τον κοπο?Περα απο τους χαρτες, ρωταω η ποιοτητα αναπαραγωγης απο το κινητο μου με bluetooth, με την ακριβη συσκευη θα εχει αισθητη διαφορα απο το φθηνο?:confused1:

panosdanas
03-07-19, 15:29
:001_tt2:78391:001_tt2:783927839378394

nick1974
03-07-19, 21:42
¶λλο ο θόρυβος (χώρου, λευκός, ροζ κλπ) και άλλο ο τόνος.

Ο ΩΡΛ είναι πανευτυχής με την απόκριση 100-8000 θεωρώντας το εύρος αυτό εκπληκτικό για 50άρη.
Οκ για να λες "τονο" οντως ξερεις πως πρεπει να ακουγεται...
Εντυπωσιακο (επαναλαμβανω, 18ρηδες δεν ακουγαμε τοσο ψηλα σε blind test με τις γεννητριες των εργαστηριων και με ακουστικα στουντιακα... Δυστυχως λογο ελειψης φυσικων εχθρων η εξελιξη απορριπτει οτι δεν ειναι απαραιτητο και ο ανθρωπος αν δεν εξασκουσε την ακοη του για τη μουσικη ειναι βεβαιο πως ηδη θα ειχε περιοριστει μονο στις συχνοτητες ομιλιας)




Νίκο ,ποιά ειναι η αξιόπιστη σελίδα για ακουόγραμμα που λές ?Εγώ κατάλαβα πρώτη φορά ότι γέρασα ... όταν σε ενα software sweep generator ενώ εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα ... έβλεπα παιδάκια να πιάνουν τα αυτιά τους και να κάνουν μορφασμούς ενόχλησης !https://www.audiocheck.net/index.php εχει δεκαδες τεστ για σχεδον τα παντα Φυσικα τα κανεις με καλης ποιοτητας ακουστικα διαφορετικα απλα θα παρεις λανθασμενα αποτελεσματα (δε χρειαζεται να ναι του χιλιαρικου απαραιτητα, αλλα να μην ειναι τιποτα tuboX η τιποτα απ το παζαρι)

Κι ενα tip: Αγαπημενο τεστ το Binaural που θα βρεις προς το τελος αυτης της σελιδας... https://www.audiocheck.net/soundtests_headphones.php
Κλεισε ματια γκαζωσε τερμα και καντο (ειναι τελειως στοιχειωμενο, αξιζει... με την προυποθεση παντα καλων ακουστικων γιατι με μουφες δεν λεει. Δε σε τρολλαρω μην ανησυχεις, δεν ειναι ουτε ουρλιαχτα ουτε τιποτα υψηλες ξυραφι. τεστ ανταποκρισης χωρου ειναι και ειναιο πολυ εντυπωσιακο, αλλα αν δε σε κανει να τρομαξεις απλα πετας τα ακουστικα σου και παιρνεις αλλα, οποια κι αν ειναι κι οσο κι αν κοστισαν και btw απ ολα μου τα ακουστικα τα χειροτερα στο συγκεκριμενο τεστ ηταν τα schenheiser που προοριζονται για DJ ! )