PDA

Επιστροφή στο Forum : plasma cutting



mtzag
05-07-19, 19:10
Μου πουλανε μια air liquide μηχανη κοπης plasma που λειπει ο πυρσος .
Ο παλιατζης που την ξυλωσε απο το cnc ξεχασε να παρει τον πυρσο.
Αν την παρω μπορω να της βαλω ενα κινεζικο πυρσο ?
Ο δικος της πυρσος ειτανε ο OCP 150 torch 15 εως 120A.
Εχει μεγαλη σημασια ο πυρσος στην κοπη?

Gaou
05-07-19, 19:29
Ο παλιατζής που την ξήλωσε απο το cnc ξέχασε να παρει τον πυρσο?

ειπα να δώ και εγώ ... ε τι θα εβλεπα ? να σου πώ δύο πράγματα.
α) στου γιουτεμπε δεν λέει ????
β) το ενδεχόμενο ο παλιατζής να μην προλάβαινε να "ξηλώσει" και το υπόλοιπο, και το μηχάνημα κάποιος παίζει να το κλαίει δεν φαντάζομαι να σου πέρασε από το μυαλό...

pet
05-07-19, 19:52
Μου πουλανε μια air liquide μηχανη κοπης plasma που λειπει ο πυρσος .
Ο παλιατζης που την ξυλωσε απο το cnc ξεχασε να παρει τον πυρσο.
Αν την παρω μπορω να της βαλω ενα κινεζικο πυρσο ?
Ο δικος της πυρσος ειτανε ο OCP 150 torch 15 εως 120A.
Εχει μεγαλη σημασια ο πυρσος στην κοπη?

Καλά τα λέει ο φίλος απο κάτω.
Πάρε μια φωτό το S/N και ενημέρωσε αντιπρόσωπο μήπως είναι κλεμένη.
Αν δεν την έχεις πληρώσει ακόμα.

ILIAS GR
05-07-19, 19:55
Εγώ έχω ένα μηχάνημα της CEMONT τριφασική, όταν μου χάλασε η τσιμπίδα (έτσι τουλάχιστον) τη ζήτησα εγώ από την αντιπροσωπία, ενώ είχαν από 6 διαφορετικά μοντέλα δεν έκανε για την δική μου. Ίδια μάρκα ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ! Περίμενα 2 βδομάδες να έρθει από Ιταλία. Τώρα αν είσαι τυχερός και προσαρμόσεις; Αλλά είναι και αρκετά ακριβές….

mtzag
05-07-19, 20:18
Καμια σχεση ο παλιατζης ειναι μεγαλη ΑΕ
και οταν κλεινει καποια μοναδα αγοραζει
με τιμολογια αγορας και μου πουλαει με τιμολογιο παντα ουτε καν δεν δεχετε να μην κοψει χαρτια για το παραμικρο.
Δεν την εχω πληρωσει ακομα 500 ευρω μου τη δινει
αλλα ειναι μεγαλο μηχανημα επαγγελματικο.

vasilllis
05-07-19, 21:41
χρυσες δουλειες κανει αυτος ο παλιατζης..
https://oportunidadesindustriales.com/en/subastas/plasma-de-corte-cloos-minicut-55-31005
πουλιεται αυτο εδω αν σε ενδιαφερει.

mtzag
05-07-19, 22:12
Αυτο που μου δινει 500 ειναι ποιο
μεγαλο επαγγελματικου τυπου.
Αυτο ποιο πανω θα εχει και πολλα μεταφορικα.
Επισης ειναι για cnc(απο cnc το εχει βγαλει) και θελω να το βαλω σε 7αξονικο ρομποτ για αυτοματες κοπες.
Με το πυρσο δε συζηταω καν για καινουργιο
γιατι σιγουρα θα κανει πολυ παραπανω απο το μηχανημα επισης μ/χ δυσκολα να βρω..
Αυτο που ειπε ποιο πανω ο φιλος οτι δεν λειτουργουσε με αλλους πυρσους με προβληματιζει πολυ και αν ειναι ετσι δε θα παιξει με κινεζικο.

picdev
06-07-19, 16:45
στην μασινερι υπάρχε κάποιος στην έκθεση που πούλαγε συμβατές κεφαλές και παρελκόμενα για όλες τις μάρκες.
Αν θες να σου συστήσω ένα φίλο στην αθήνα που κατασκευάζει CNC , ίσως ξέρει κάτι

mtzag
06-07-19, 18:29
Εχεις τηλ-site ?

mtzag
22-07-20, 16:56
Λοιπον παντου που πηρα ολοι μου ειπανε δεν παιζει συμβατος πυρσος θελει τον δικο του ο οποιος ειναι πατεντα της saf(τωρα lincoln).
Ο δικος του πυρσος κανει κατι χιλιαδες ευρω γιατι ειναι high definition plasma και ολη η τεχνολογια ειναι στον πυρσο.

Αλλα βρηκα αυτα τα spares https://www.weldingtool.eu/schweissbrenner/plasmabrenner-zubehoer/plasma-schneidbrenner/saf.html και τα πηρα σχεδον ολα με καμια 200αρια ευρω.
Κατα ποσο ειναι εφικτο με αυτα τα ανταλακτικα να φτιαξω τον πυρσο ?
Εννοειτε οτι εχω 95αρι+16αρι καλωδιο σωληνακια για την ψυξη κως πρεσα τορνο-φρεζα κτλπ
Ειναι κατι που πρεπει να προσεξω ? Εννοειτε αμα ειχα ενα πυρσο ocp150 να τον αντιγραψω θα ειτανε ευκολο αλλα δεν εχω
Ο πυρσος ειναι αυτος https://assets.lincolnelectric.com/assets/EU/OperatorManuals/Automation/9032-en-r.pdf

Κατι αλλου που μου ειπανε οτι ισως παιζει πυρσος απο hypertherm hpr130xd γιατι ειναι ιδιας τεχνολογιας plasma αλλα δεν το ξερω σιγουρα.

mtzag
08-09-20, 21:22
Καποιος που εχει το ιδιο μηχανημα μου ειπε οτι εχει βαλει πυρσο hypertherm hpr130xd που ειναι 100% συμβατος που μπορω να τον βρω αυτον οικονομικα ?

mtzag
23-09-20, 08:12
Λοιπον εδω δειχνει πως λειτουργει ο πυρσος https://www.lincolnelectric.com/es-es/support/process-and-theory/Pages/how-a-plasma-cutter-works.aspx
Εχω παρει λοιπον ολα τα αναλωσιμα του πυρσου χωρις το σωμα του γιατι κανει 2000ευρω και εχω παρει και telfon για να φτιαξω στο τορνο-φρεζα τις μονωσεις στο σωμα του πυρσου.
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω την αποσταση μεταξυ ηλεκτροδιου(ειναι απο halfnium για αντοχη στην οξειδωση) εσωτερικης πλευρας nozzle και την αποσταση του εξωτερικου καπακιου με την εξωτερικη πλευρα του nozzle.
Ποσο πρεπει να ειναι δηλαδη το κενο που θα αφησω..
Πως μπορω να τα βρω αυτο ? με δοκιμες ?

Στο ταμπελακι δειχνει ταση ανοιχτου κυκλωματος 341VDC και ταση λειτουργιας τοξου 230VDC επισης υπαρχει και pilot arc μεταξυ ηλεκτροδιου εσωτερικου nozzle
για να βοηθησει στον αρχικο ιονισμο του αεριου ωστε να γινει αγωγιμο και να ξεκινησει το τοξο ευκολα μεταξυ ηλεκτροδιου-μεταλου προς κοπη.
Με αυτες τις τασεις τι εκτιμιση περιπου μπορω να κανω για αυτες τις 2 αυτες αποστασεις ?
Αλλα βασικα με ενδιαφερει μονο η αποσταση ηλεκτροδιου εσωτερικου nozzle και οχι τοσο η αλλη αποσταση (εξωτερικου nozzle-καπακιου) για το shielding gas μιας και αυτη δεν εμπλεκετε στο τοξο
αλλα μονο στην ποιοτητα κοπης..