PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αλλέ ρετούρ και ΔΔΕ



baffidoro
06-07-19, 11:58
Καλημέρα σε όλους,
παιδιά θέλω την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που κυριολεκτικά με έχει βραχυκυκλώσει !

Αποφάσισα να βάλω ΔΔΕ στο υπόγειο του σπιτιού μου το οποίο το έχω κάνει εργαστήριο, και μάλιστα να βάλω ΔΔΕ τύπου Α. Όλα καλά μέχρι πού πάτησα τον αλλέ ρετούρ διακόπτη του κλιμακοστασίου και
ενεργοποιήθηκε ο ΔΔΕ.

Το κύκλωμα αυτό αποτελείται από δύο πλαφονιέρες με PL λάμπες έτσι ώστε να μπορείς να αναβοσβήνεις το φως της σκάλας είτε από πάνω είτε από κάτω.

Για να μην τα πολυλογώ, οποιαδήποτε λάμπα συνδεθεί στην μία πλαφονιέρα, και πατηθεί κάποιος από τους δύο αλλέ ρετούρ, ενεργοποιείται ο ΔΔΕ.
Όταν δεν έχει τίποτε συνδεδεμένο σε αυτή την θέση, η άλλη πλαφονιέρα λειτουργεί μιά χαρά και από τους δύο αλλέ ρετούρ.

Οποιδήποτε ιδέα - βοήθεια δεκτή !! Ευχαριστώ πολύ !!

aris285
06-07-19, 12:26
Απλα εχει διαροη το φωτηστικο αλαξετο.

baffidoro
06-07-19, 13:02
Να ξεκαθαρίσω κάτι : ¶ν στη θέση της πλαφονιέρας κρεμάσω ένα απλό ντουί με μια απλή λάμπα πάλι θα πέφτει ο ΔΔΕ. ΜΟΝΟ όταν είναι στον αέρα τα καλώδια δουλεύει το υπόλοιπο σύστημα εντάξει. Όπως και να έχει ευχαριστώ aris285 για την ιδέα !!

vasilllis
06-07-19, 13:06
Ψάξε το κουτί της λάμπας με το πρόβλημα μήπως αντί για ουδέτερο έχει γείωση.

nestoras
06-07-19, 13:07
Το υπόλοιπο σπίτι έχει ΔΔΕ? Η παροχή του υπογείου περνούσε από κάποιον άλλο ΔΔΕ?
Υποθέτω ότι η λάμπα παίρνει φάση από άλλο πίνακα και ουδέτερο από τον νέο ΔΔΕ (ή το αντίστροφο).

antonisc
06-07-19, 13:42
εχει φαση απο αλλο οροφο και ουδετερο απο αλλο μπορει να δινουν φαση στον διακοπτη απο τον οροφο και ουδετερο απο υπόγειο η το αντιθετο αν δεν υπαρχει οντως διαρροή

baffidoro
06-07-19, 21:27
Παιδιά μου λύσατε το πρόβλημα !!!

Έδωσα ουδέτερο από το υπόγειο και όλα καλά !! Φαίνεται ο φίλος ηλεκτρολόγος είτε για οικονομία καλωδίων, είτε για ευκολία έδωσε ουδέτερο από το ισόγειο που είναι άλλο κύκλωμα με δικό του ΔΔΕ. Βέβαια τώρα μένει να κρυφτεί το καλώδιο που φέρνει τον ουδέτερο γιατί θα φωνάζει το αφεντικό του σπιτιού !! :001_tt2:

Ευχαριστώ πολύ τους φίλους #aris285, #vasilimertzani, #nestoras και #antonisc για την πολύτιμη βοήθειά τους !!

aris285
06-07-19, 23:55
Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον μαστορα που εκανε την εγκατασταση :head:

vasilllis
07-07-19, 00:33
¶ξιο απορίας πάντως πως δεν έπεφτε το ρελέ του ισογείου (που έχει δικό του ρελέ).

nestoras
07-07-19, 04:18
¶ξιο απορίας πάντως πως δεν έπεφτε το ρελέ του ισογείου (που έχει δικό του ρελέ).

Πιθανο σεναριο: το καινούριο του υπογειου είναι πιο "γρήγορο" και πέφτωντας απομόνωνε τον ουδετερο οποτε του ισογειου δεν προλάβαινε να "πιάσει" τη διαρροή.

vasilllis
07-07-19, 10:13
Παναγιωτη του ισογειου θα επεφτε πολυ πριν βαλει ρελε στο υπογειο.

nestoras
07-07-19, 10:44
Απο οτι καταλαβα το υπογειο δεν εχει ξεχωριστη παροχη/χελωνα αλλα παίρνει απο γραμμη του πινακα ισογείου, όλα τα φορτια πανε στη γρμμη αυτη εκτος απο τη λαμπα όπου επαιρνε φαση απο τη γραμμη και ουδετερο απο τον πινακα ισογειου εκτος γραμμης.

Θα πρεπει να κανω ενα σχεδιο, τωρα που το ξανασκεφτομαι ο πρωτος δεν ειχε λογο να πεσει γιατι το συνολικο ρευμα επεστρεφε ατοφιο μεσα απο αυτόν, ο ΔΔΕ του υπογειου ειναι απλα σαν μια επιπλεον γραμμη με ασφαλεια.

lepouras
07-07-19, 13:52
Ψάξε το κουτί της λάμπας με το πρόβλημα μήπως αντί για ουδέτερο έχει γείωση.
εγώ πάντως πιστεύω ότι συνεχίζει να υπάρχει το ενδεχόμενο να παίζει αυτό παρά οι μπερδεμένοι ουδέτεροι.
κυρίως αν είναι πλακέ το καλώδιο είναι πολύ συχνό να μπερδεύουν τα χρώματα.

baffidoro
07-07-19, 13:59
Γειά χαρά και πάλι παιδιά,
θα σας περιγράψω την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού για να σας βοηθήσω στην θεωρητική ανάλυση της βλάβης.
Έχουμε και λέμε λοιπόν :

Όλο το σπίτι είναι μιά μονοκατοικία με ισόγειο και υπόγειο. Η χελώνα της ΔΕΗ βρίσκεται στην μάντρα του σπιτιού και μπαίνει μέσα στο σπίτι μέσω ενός πίνακα.

Το ισόγειο έχει πίνακα με ΔΔΕ τύπου AC. Το υπόγειο έχει δικό του πίνακα με ΔΔΕ τύπου Α, ο οποίος τροφοδοτείται από τον πίνακα εισόδου της "μάντρας".

Οι πίνακες ισογείου και υπογείου δεν εξαρτώνται ο ένας από τον άλλο, θέλω να πώ δηλαδή, εάν πέσει ο ΔΔΕ ή κλείσω τον γενικό του ισογείου το υπόγειο εξακολουθεί να έχει ρεύμα .

Χωρίς να το θυμάμαι 100%, έχω την εντύπωση, όπως λέει και ο φίλος #vasilimertzani, ότι ο ΔΔΕ του ισογείου ενεργοποιήθηκε μιά φορά μέσα στις τόσες που ενεργοποιόταν ο ΔΔΕ του υπογείου.

Ελπίζω να βοήθησα !!

baffidoro
07-07-19, 14:00
Όχι δεν είναι πλακέ το καλώδιο. Κλασσικό 1,5άρι πολύκλωνο.

thomasgree
07-07-19, 14:01
Τοτε εχει δωσει παραλληλα την παροχη και στους δυο πινακες ισογειου και υπογειου.
Και εγω της αυτης αποψης ειμαι εχει μπερδεψει σε καποιο σημειο χρωματα σε κουτια και πεφτει το ΔΔΕ