PDA

Επιστροφή στο Forum : Tester ελέγχου τερματισμού καλωδίων



Gioureg
29-07-19, 09:31
Καλημέρα σας,

Θέλω να φτιάξω έναν τεστερ, όπου θα ελέγχει τον ορθό τερματισμό καλωδίου σε συγκεκριμένες φύσες.
Το 1ο καλώδιο είναι 3x1,5mm^2, τα οποία έχουν αρίθμηση επάνω τους (1,2,3) . Από την μια άκρη θα συνδέεται μια φύσα με πολικότητα GND ,+,- και από την άλλη η φύσα θα τερματίζεται σε GND ,-,+.
Το 2ο καλώδιο είναι 2x0,5mm^2, παρομοίως αριθμημένο, όπου έπίσης θα ελέγχεται ο τερματισμός και η συνέχειά του (+,-).

Στην αρχή είχα κάνει 5 μεμωνομένα κυκλώματα με 5 μπουτόν, όπου όταν τα πατούσες διαδοχικά ανέμενες για το άναμα του αντίστοιχου LED.
Μετά, ως αναβάθμιση, είχα φτιάξει ένα κύκλωμα με 555 & 4017 όπου με το πάτημα ενός κουμπιού ανάβουν τα led διαδοχικά και μπορεί ο χρήστης να διακρίνει εάν έχουν τερματιστεί ορθά τα καλώδια ή όχι. Επίσης, ελεγχόταν και αν υπήρχε διακοπή στο καλώδιο.
Η ιδέα προήλθε απο τους testers (http://www.ebay.co.uk/itm/352282441131)των Ethernet καλωδίων. Απλώς, τα led "τρέχουν" γρήγορα και δεν μπορεί να γίνει αντιληπτός εύκολα ο λάθος τερματισμός. Για αυτό "πήγα" σε κάτι με ποιό αργό χρονισμό.

Έχετε να μου προτείνεται καμία άλλη ιδέα;
Να κατασκευάσω (π.χ.) κάτι με arduino? Αξίζει το κόπο? Αν ναι, ποιά τα + & - του, σε σχέση με αυτόν που ήδη χρησιμοποιώ?

Χρειάζομαι κάτι απλό και ευδιάκριτο. Έστω και έτοιμο tester, όπου θα αντικαταστήσω τα θηλυκά του βύσματα με τα δικά μου.
Έψαξα και στο forum, αλλά δεν βρήκα κάτι παραπλήσιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

chipakos-original
29-07-19, 09:38
Καλημέρα σας,

Θέλω να φτιάξω έναν τεστερ, όπου θα ελέγχει τον ορθό τερματισμό καλωδίου σε συγκεκριμένες φύσες.
Το 1ο καλώδιο είναι 3x1,5mm^2, τα οποία έχουν αρίθμηση επάνω τους (1,2,3) . Από την μια άκρη θα συνδέεται μια φύσα με πολικότητα GND ,+,- και από την άλλη η φύσα θα τερματίζεται σε GND ,-,+.
Το 2ο καλώδιο είναι 2x0,5mm^2, παρομοίως αριθμημένο, όπου έπίσης θα ελέγχεται ο τερματισμός και η συνέχειά του (+,-).

Στην αρχή είχα κάνει 5 μεμωνομένα κυκλώματα με 5 μπουτόν, όπου όταν τα πατούσες διαδοχικά ανέμενες για το άναμα του αντίστοιχου LED.
Μετά, ως αναβάθμιση, είχα φτιάξει ένα κύκλωμα με 555 & 4017 όπου με το πάτημα ενός κουμπιού ανάβουν τα led διαδοχικά και μπορεί ο χρήστης να διακρίνει εάν έχουν τερματιστεί ορθά τα καλώδια ή όχι. Επίσης, ελεγχόταν και αν υπήρχε διακοπή στο καλώδιο.
Η ιδέα προήλθε απο τους testers (http://www.ebay.co.uk/itm/352282441131)των Ethernet καλωδίων. Απλώς, τα led "τρέχουν" γρήγορα και δεν μπορεί να γίνει αντιληπτός εύκολα ο λάθος τερματισμός. Για αυτό "πήγα" σε κάτι με ποιό αργό χρονισμό.

Έχετε να μου προτείνεται καμία άλλη ιδέα;
Να κατασκευάσω (π.χ.) κάτι με arduino? Αξίζει το κόπο? Αν ναι, ποιά τα + & - του, σε σχέση με αυτόν που ήδη χρησιμοποιώ?

Χρειάζομαι κάτι απλό και ευδιάκριτο. Έστω και έτοιμο tester, όπου θα αντικαταστήσω τα θηλυκά του βύσματα με τα δικά μου.
Έψαξα και στο forum, αλλά δεν βρήκα κάτι παραπλήσιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Πάρε ένα τέτοιο και μετέτρεψέ το για να κάνεις τη δουλειά σου https://www.ebay.com/itm/Mini-Remote-Network-LAN-Cable-Wire-Cat5-Cat6-RJ11-RJ45-UTP-Lan-Tester-Test-Tool/192163640235?_trkparms=ispr%3D1&hash=item2cbdd873ab:m:m7-BS5ZpnukVWe0bZA7PgyA&enc=AQAEAAAB4BPxNw%2BVj6nta7CKEs3N0qX94KehxTVGB3ZE 1H3rpL3F29rxL1%2FqKYfcVhWGHiCfNGDp71FlbU9nuF38HqKJ uDL30DCv3RyWfuvoVLEFY%2BQBbNq3J4tKvm%2FvfH51NjhDgx yQEoV7wOGubugLg9NmVwtqKXWL3m1vq7surbq5wRsG5bpkXWvP KpZ39WHybf%2FJeQHwDfmoNmAGpg5lUXh6KkUjGlfygGuwzbl4 MSo8pOxFXcTcobB5NeVyZSJ9rFwaUW%2BOKL6NPsmwVWvo6TyX 5FbKmWFULmaU9h71PR12OD7ORSWm2c366bjrL5vm2l7KByWchH BAoog0boQXcuyEBxXjDIJAFKnnsiAs4j1%2FSeXANVy2wU3iGR 8kiR6QvEdAb6FAJApbmtsuwbto4AFRzcd8p4C%2BD9Fn3N9I1s PkkX37mCkflcwTRT4LCTsqssUN5i2b4ONG9kkL8kQmzZOw14YO jLhfM6Nf71jddWSHF2DBfmRsrtxriJMoXCmyXz8FqbCj80VHwe 3MDNnVIK7OrNDNubaQP68aTqpGFx0AmSHi5ZSJ3tGYegF5yM4n aWcYSwgpIX%2F3ctN0fGruUiiP4%2FfSJD6H5h8iDCgpoMBV4e kC8zD7BrdIWMiAtDMggoUD%2FA%3D%3D&checksum=192163640235640e5d9d2d344b7eb6b6a73f54293 757

Gioureg
29-07-19, 10:08
Καλημέρα φίλε και ευχαριστώ για την απάντηση σου :)

Όταν λες "μετέτρεψέ το"?
Ως προς την προσαρμογή των θυληκών ακροδεκτών, οκ!
Ως προς την ταχύτητα εναλλαγής των led's? Πως θα γίνει μετατροπή? Θα πρέπει να γίνεται αντιληπτό απο "γυμνό μάτι" το ενδεχόμενο λάθος. Για αυτό πήγα σε κάτι ποιό αργό.
Σε σύνολο χρειάζομαι έλεγχο 3+2=5 καλώδια.
Όχι απαραίτητα ταυτόχρονα ελέγχο και των 2 ειδών.
Οπότε ο παραπάνω tester αν δει ότι λείπουν καλώδια θα βγάζει ως σφάλμα ότι υπάρχει διακοπή.
Ασχέτως αν το καλώδιό μου είναι σωστά τερματισμένο.
Σωστά?? :confused1:

Ή μήπως εννοείς να πάρω 2 τεμάχια και να κάνω 2 διαφορετικά κυκλώματα; Όπου τα καλώδια που υπολείπονται θα είναι ήδη τερματισμένα για να τα "βλέπει"?
78573

chipakos-original
29-07-19, 10:47
Επειδή το έχω θα σου πω. Το εργαλείο ελέγχει ουσιαστικά την συνέχεια σε 8 ζευγάρια καλωδίων. Οταν βρίσκεται σε νορμάλ λειτουργία μόλις πατήσεις το μπουτον ελέγχου ανάβουν τα LED στο επάνω μέρος και μένουν αναμμένα για 2 δευτερόλεπτα περίπου.Αν δει κάποιο ζευγάρι να μην έχει συνέχεια απλά δεν ανάβουν τα αντίστοιχα ενδεικτικά.Αν δει βραχυκύκλωμα του ζευγαριού ανάβει το ενδεικτικό Short.Επίσης μπορείς να κάνεις έλεγχο των ζευγαριών μεμονωμένα οπότε δεν κάνεις πολύπλοκο τον έλεγχο.Εννοείς ότι αυτός ο χρόνος των 2 δευτερολέπτων είναι λίγος???Με κάτι τέτοιο όπως στη φωτογραφία που σου ανέβασα διαλέγεις ζευγάρι ελέγχου καλωδίων.
EDIT: έκανα ένα μικρό λάθος 4 ζευγάρια καλωδίων όχι 8

Gioureg
29-07-19, 12:03
Εννοείς ότι αυτός ο χρόνος των 2 δευτερολέπτων είναι λίγος???Με κάτι τέτοιο όπως στη φωτογραφία που σου ανέβασα διαλέγεις ζευγάρι ελέγχου καλωδίων.

Ο χρόνος είναι αρκετός, για την επιβεβαίωση του ελέγχου.
Τα κροκοδειλάκια δεν τα χρειάζομαι (προς το παρόν) τα καλώδια θα είναι ήδη τερματισμένα σε βύσματα.

Το πρόβλημα με το eBay όμως είναι ο χρόνος παράδοσης (min.: 3 weeks) :saad:

chipakos-original
29-07-19, 12:42
Ο χρόνος είναι αρκετός, για την επιβεβαίωση του ελέγχου.
Τα κροκοδειλάκια δεν τα χρειάζομαι (προς το παρόν) τα καλώδια θα είναι ήδη τερματισμένα σε βύσματα.

Το πρόβλημα με το eBay όμως είναι ο χρόνος παράδοσης (min.: 3 weeks) :saad:
Ναι αλλά κοίτα τώρα εδώ.......Μιλάμε να μην σου κάνει την δουλειά σου,και να το κάνεις μπάλα να το κλωτσήσεις....Μας έχουν αλλάξει τα φώτα οι Κινέζοι στα γκατζετάκια....Πριν από χρόνια αυτή τη δουλειά που ζητάς την κάναμε με 9βολτη μπαταρία και λαμπάκι να το ξέρεις αυτό. Μιλάμε το κόστος είναι μεγαλύτερο να πας να αγοράσεις μπαταρία και λαμπάκι ή μπαζεράκι.Βέβαια αστειεύομαι λίγο διότι έτσι κι αλλιώς το μηχανηματάκι αυτό θέλει 9βολτη μπαταρία για να λειτουργήσει...Approximately EUR 2.81....Τσάμπα πράμα

Gioureg
29-07-19, 13:04
Πριν από χρόνια αυτή τη δουλειά που ζητάς την κάναμε με 9βολτη μπαταρία και λαμπάκι να το ξέρεις αυτό.

Εγώ στερέωνα καρφίτσες στους ακροδέκτες του πολυμέτρου και τα έλεγχα με το buzzer του, μπιπ-μπιπ-μπιπ.
Anyway, όντως θα το προτημήσω για τον αργό χρόνο απεικόνισης ελέγχου.
Δοκίμασα τεστερ άλλων εταιριών και είναι παραπλήσιας λειτουργίας με αυτό που έχω, οπότε θα το πάρω να το δοκιμάσω και βλέπουμε.

Ευχαριστώ :)