PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροή ρεύματος στη μπανιέρα?



zoran
20-08-19, 23:11
Όταν λούζομαι και έχω μια αμυχή στο δάκτυλο κ ακουμπάω τη μπαταρία του μπάνιου, νίωθω ένα κάψιμο, σαν να περνάει από την αμυχή ηλεκτρισμός! Μπορεί να υπάρχει διαρροή κ να συμβαίνει αυτό; Πώς μπορεί να ελεγχθεί εάν όντως υπάρχει τέτοιο ζήτημα;

gregpro
21-08-19, 00:35
1. Έλεγχος της γείωσης του θερμοσιφώνου.
2. Έλεγχος της γείωσης του σπιτιού. Παντού, όχι μόνο στον πίνακα.
3. Τοποθέτηση διακόπτη διαρροής.

mtzag
21-08-19, 00:39
4. και ουδετερου
5. Η αμελεια σκοτωνει

gregpro
21-08-19, 00:42
4. και ουδετερου
5. Η αμελεια σκοτωνει

Με συμπλήρωσες άψογα. Όπως έγραφα, ξέχασα τον ουδέτερο.

zoran
21-08-19, 00:42
Ο διακόπτης διαρροής τι κάνει;

zoran
21-08-19, 00:44
Παιδιά, αυτό που περιγράφω με την αμυχή έχει λογική; Μήπως δεν είναι διαρροή κ είναι κάτι άλλο;

gregpro
21-08-19, 00:46
Ο διακόπτης διαρροής συγκρίνει το ρεύμα που περνάει από τη φάση με το ρεύμα που επιστρέφει από τον ουδέτερο. Αν ακουμπήσεις αγωγό ή σημείο με τάση, το ρεύμα θα περάσει από το σώμα σου και όχι από τον ουδέτερο. Ο διακόπτης διαρροής θα το καταλάβει και θα κόψει το ρεύμα σε κλάσμα δευτερολέπτου, προτού πάθεις κάτι. Πέφτει σε διαρροές μεγαλύτερες των 30 mA. Αυτό είναι το ανώτερο όριο ασφαλείας.

gregpro
21-08-19, 00:47
Παιδιά, αυτό που περιγράφω με την αμυχή έχει λογική; Μήπως δεν είναι διαρροή κ είναι κάτι άλλο;

Δεν είναι σίγουρο ότι είναι διαρροή, αλλά ένας έλεγχος στην εγκατάσταση μπορεί να σε γλυτώσει από πολλούς κινδύνους.

zoran
21-08-19, 00:54
Πως επιλέγω ποιόν διακόπτη διαρροής βάζω; Τι χαρακτηριστικά δηλαδή πρέπει να έχει;

mikemtb
21-08-19, 01:04
Να συμπληρώσω κατι που έτυχε σε πελατη: ότι παρόλο που Ήταν όλα οκ από το 1 έως το 5, η "μπαταρία" του μπάνιου τσιμπαγε, άλλες φορές ελάχιστα και άλλες περισσότερο.
Με πολυμετρο μετραγες 30-70 βολτ με την γη.
Λυση: μετά από μέτρηση κάθε γραμμής με milliampεροτσιμπιδα βρέθηκε Μια διαρροή λίγων ma 10-20 στην γραμμή του υπνοδωμάτιου... υπήρχε λοιπόν μάτιση οχι καλα μονωμενη , του καλωδίου του κλιματιστικού σε εξωτερικό χώρο, πολυ κοντά στις εξωτερικες σωληνώσεις του νερού, και έκανε διαρροή όταν αναβες το κλιματιστικό!! Οι χαλκινες σωληνώσεις του μπανιου κάπου ματιζονταν με πλαστικές προς την κεντρική παροχή με αποτέλεσμα να μην γειωνονται ουσιαστικά...
Προβληματισμός λοιπόν, θα μπορούσε να είχε προβλεφτεί κάτι τέτοιο (ξεροντας οτι εχουμε να κανουμε με ασχετο a/cνά) έτσι ώστε να μην φτάναμε σε σημείο να τινάζει η βρύση και ενδεχομένως να κινδινευσει καποιο παιδί πριν πέσει στα 30 ma ο "ρελιές" ??

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gregpro
21-08-19, 01:06
Πως επιλέγω ποιόν διακόπτη διαρροής βάζω; Τι χαρακτηριστικά δηλαδή πρέπει να έχει;

Ρεύμα διαφυγής 30 mA (όχι 300)
Ρεύμα επαφών 40Α
Μονοφασικός ή τριφασικός, ανάλογα τι πίνακα έχεις.
Σημείωση: Οι διακόπτες διαρροής είναι κατασκευασμένοι για να πέφτουν σε διαρροές, όχι σε υπερφορτώσεις. Δηλαδή δεν είναι σαν τις ασφάλειες. Αν θες, υπάρχουν μοντέλα που έχουν ενσωματωμένη ασφάλεια. Λέγονται rcbo. Εγώ προσωπικά, προτιμώ να έχω έναν απλό διακόπτη διαρροής και χώρια την ασφάλεια.

gregpro
21-08-19, 01:09
Να συμπληρώσω κατι που έτυχε σε πελατη: ότι παρόλο που Ήταν όλα οκ από το 1 έως το 5, η "μπαταρία" του μπάνιου τσιμπαγε, άλλες φορές ελάχιστα και άλλες περισσότερο.
Με πολυμετρο μετραγες 30-70 βολτ με την γη.
Λυση: μετά από μέτρηση κάθε γραμμής με milliampεροτσιμπιδα βρέθηκε Μια διαρροή λίγων ma 10-20 στην γραμμή του υπνοδωμάτιου... υπήρχε λοιπόν μάτιση οχι καλα μονωμενη , του καλωδίου του κλιματιστικού σε εξωτερικό χώρο, πολυ κοντά στις εξωτερικες σωληνώσεις του νερού, και έκανε διαρροή όταν αναβες το κλιματιστικό!! Οι χαλκινες σωληνώσεις του μπανιου κάπου ματιζονταν με πλαστικές προς την κεντρική παροχή με αποτέλεσμα να μην γειωνονται ουσιαστικά...
Προβληματισμός λοιπόν, θα μπορούσε να είχε προβλεφτεί κάτι τέτοιο έτσι ώστε να μην φτάναμε σε σημείο να τινάζει η βρύση και ενδεχομένως να κινδινευσει καποιο παιδί πριν πέσει στα 30 ma ο "ρελιές" ??

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρόμοια περιστατικά είχα στο μυαλό μου, γι'αυτό πρότεινα να ελεγχθεί όλη η εγκατάσταση. Επίσης, αν είναι παλιό το σπίτι, ενδέχεται να υπάρχουν ισοδυναμικές συνδέσεις στα υδραυλικά και να δημιουργούν πρόβλημα.

pstratos
21-08-19, 01:39
Και τελειώνοντας όλους τους ελέγχους στην δική σου εγκατάσταση, πας και ελέγχεις τους ουδετέρους του γείτονα. Ειδικά σε παλιά πολυκατοικία. Μου έχει τύχει να έχει διακόψει ο διπλά τον ουδέτερό του (και το είχε κάνει επίτηδες... αλλά μην φύγουμε εκτός) και ανέβαζε καμιά 30V την γείωση (που την είχε κάνει ουδετερογείωση).

pstratos
21-08-19, 01:45
Να συμπληρώσω κατι που έτυχε σε πελατη: ότι παρόλο που Ήταν όλα οκ από το 1 έως το 5, η "μπαταρία" του μπάνιου τσιμπαγε, άλλες φορές ελάχιστα και άλλες περισσότερο.
Με πολυμετρο μετραγες 30-70 βολτ με την γη.
Λυση: μετά από μέτρηση κάθε γραμμής με milliampεροτσιμπιδα βρέθηκε Μια διαρροή λίγων ma 10-20 στην γραμμή του υπνοδωμάτιου... υπήρχε λοιπόν μάτιση οχι καλα μονωμενη , του καλωδίου του κλιματιστικού σε εξωτερικό χώρο, πολυ κοντά στις εξωτερικες σωληνώσεις του νερού, και έκανε διαρροή όταν αναβες το κλιματιστικό!! Οι χαλκινες σωληνώσεις του μπανιου κάπου ματιζονταν με πλαστικές προς την κεντρική παροχή με αποτέλεσμα να μην γειωνονται ουσιαστικά...
Προβληματισμός λοιπόν, θα μπορούσε να είχε προβλεφτεί κάτι τέτοιο (ξεροντας οτι εχουμε να κανουμε με ασχετο a/cνά) έτσι ώστε να μην φτάναμε σε σημείο να τινάζει η βρύση και ενδεχομένως να κινδινευσει καποιο παιδί πριν πέσει στα 30 ma ο "ρελιές" ??

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Υπάρχουν και αυτόματοι επιτηρητές τάσης διαρροής. Θέλουν την δική τους γείωση (ground) και επιτηρούν συνήθως την γραμμή της γείωσης (PE). Αν δουν πάνω από 30-50V διακόπτουν όπως τα ρελέ διαρροής. Τα χρησιμοποιούμε στα χειρουργεία, σε προστασία ανά μηχάνημα

ILIAS GR
21-08-19, 08:34
Νιώθεις αυτό το κάψιμο στιγμιαία; και μετά σταματάει, ή κάθε φορά που ακουμπάς την μπαταρία της μπανιέρα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα;


Ακούμπησε ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι στην μπαταρία.
Σύνδεσε ένα καλώδιο με την μπαταρία και ένα σώμα καλοριφέρ (του μπάνιου).
Ο θερμοσίφωνας είναι αναμμένος όταν συμβαίνει αυτό;




Τώρα τελευταία μήπως άλλαξες την παροχή του νερού με πολυστρωματική σωλήνα ή τουμπόραμα;

mtzag
21-08-19, 10:30
Και τελειώνοντας όλους τους ελέγχους στην δική σου εγκατάσταση, πας και ελέγχεις τους ουδετέρους του γείτονα. Ειδικά σε παλιά πολυκατοικία. Μου έχει τύχει να έχει διακόψει ο διπλά τον ουδέτερό του (και το είχε κάνει επίτηδες... αλλά μην φύγουμε εκτός) και ανέβαζε καμιά 30V την γείωση (που την είχε κάνει ουδετερογείωση).

Το επιτηδες παει σε ρευματοκλοπη ?

JOUN
22-08-19, 04:06
Που αλλού; Αφού λέει ότι την γείωση την είχε κάνει ουδετερογείωση..

mtzag
22-08-19, 16:16
γιατι ο μετρητης της δεη δεν ελεγχει τη φαση ? ελεγχει οτι επιστρεφει μονο απο τον ουδετερο ?

_antonis_
22-08-19, 16:52
mtzag ναι δίκιο έχεις, και γω μπερδεύτηκα τώρα, και μάλιστα νομίζω ότι ο μετρητής ελέγχει μονο την φαση και οχι τον ουδετερο και πολυ απλα γιατι μονο απο την φαση μπορεις να παρεις ρευμα, και ετσι δεν εχει σημασία τι πατέντες θα κανεις και αν θα χρησιμοποιήσεις την γείωση σαν ουδετερο

lepouras
22-08-19, 16:58
ο μετρητής στην φάση έχει το αμπερομετρικό. ο ουδέτερος ειναι μονο για το βολτομετρικό κομμάτι του μετρητή. απλά για λόγους ευκολίας σύνδεσης έχει υποδοχή εισόδου εξόδου του ουδετέρου.

matthew
22-08-19, 18:38
Όταν λούζομαι και έχω μια αμυχή στο δάκτυλο κ ακουμπάω τη μπαταρία του μπάνιου, νίωθω ένα κάψιμο, σαν να περνάει από την αμυχή ηλεκτρισμός! Μπορεί να υπάρχει διαρροή κ να συμβαίνει αυτό; Πώς μπορεί να ελεγχθεί εάν όντως υπάρχει τέτοιο ζήτημα;
Είναι απλό. Φώναξε Ηλεκτρολόγο! :001_cool:

mtzag
23-08-19, 01:37
Αρα πως εκανε ρευματοκλοπη με την "ουδετερογειωση"?

vasilllis
23-08-19, 09:44
Αρα πως εκανε ρευματοκλοπη με την "ουδετερογειωση"?Εγκυκλοπαίδικες γνώσεις ; ,,,[emoji16]

zoran
02-09-19, 11:10
Λοιπόν τελικά ήρθανε από τη ΔΕΗ και "έσφιξαν" τα καλώδια -από το σπίτι μέχρι την κολώνα- όπου λόγω αέρα ήθελαν ρύθμιση και το θέμα διορθώθηκε! Εκεί στα καλώδια αυτά να ήτανε ο ουδέτερος που μου λέγατε για έλεγχο;
Λάμα γείωσης δεν υπάρχει και μου είπανε πως παλιά έβαζαν ένα σίδερο, τώρα όμως υπάρχει κάποιο "τριγωνάκι" που κάνει τη γείωση... ξέρει κανείς τίποτα σχετικό; Επίσης εάν πάρω ένα τέτοιο "τριγωνάκι" υπάρχουν ποιότητες;

nyannaco
02-09-19, 11:46
Δεν υπάρχει "τριγωνάκι" σαν εξάρτημα να το αγοράσεις, υπάρχουν ράβδοι γείωσης. Πρέπει να τοποθετηθούν τρεις στο χώμα σε διάταξη τριγώνου, και να συνδεθούν μεταξύ τους και στη σύνδεση της παροχής στο μετρητή. Είναι δουλειά ηλεκτρολόγου!

zoran
02-09-19, 12:48
Δεν υπάρχει "τριγωνάκι" σαν εξάρτημα να το αγοράσεις, υπάρχουν ράβδοι γείωσης. Πρέπει να τοποθετηθούν τρεις στο χώμα σε διάταξη τριγώνου, και να συνδεθούν μεταξύ τους και στη σύνδεση της παροχής στο μετρητή. Είναι δουλειά ηλεκτρολόγου!Οκ ναι φυσικά ο ηλεκτρολόγος θα το αναλάβει... όσον αφορά όμως τις ράβδους γείωσης, εκεί υπάρχουν ποιότητες;

JOUN
02-09-19, 13:06
Οχι,μια ραβδος μασιφ χαλκου ειναι μηκους 1.60m .

vasilllis
02-09-19, 13:28
Οχι,μια ραβδος μασιφ χαλκου ειναι μηκους 1.60m .Δεν είναι μασιφ.επικαλυψη φύλλο χαλκού έχει

JOUN
02-09-19, 13:33
Σωστα..Νομιζα παλιοτερα οτι ειναι ετσι αλλα ξεχασα οτι δεν ισχυει αυτο..

zoran
02-09-19, 13:50
Οπότε ότι κ να πάρει κανείς είναι ίδιο ποιοτικά;

nepomuk
02-09-19, 14:29
Οπότε ότι κ να πάρει κανείς είναι ίδιο ποιοτικά;



Τρια παλουκια ειναι που τα μπηγεις στο εδαφος, μηκους αν καταλαβα καλα 1,6m .
Δεν διευκρινισθη το παχος της διατομης , αν ειναι τετραγωνη , κυκλικη και τελος
τα του τριγωνου που σχηματιζουν ,αν ειναι ισοπλευρο , η αν τα πασαλωνουμε στη τυχη.
Απομενει το ειδος του καλωδιου συνενωσης των γωνιων και το πηραμε το "κολλαει" στις
γειωσεις.

apilot
02-09-19, 15:40
Καρφώνεις 3 στρόγγυλες σωλήνες 1.5m βάθος επιχαλκωμένες σε ισόπλευρο τρίγωνο με απόσταση 3m ανά πλευρά. Η πλευρά πρέπει να είναι 1,5 φορά τουλάχιστον του βάθους.
Βάζεις σε κάθε σωλήνα και ένα φρεάτιο τετράγωνο.
Ενώνεις με χάλκινο πολύκλωνο αγωγό περίπου 50 mm² ανάλογα τις ανάγκης της εγκατάστασης τα 3 σημεία με κολάρο και από εκεί πας μέχρι μέσα τον αγωγό μέσα σε σωλήνα

nepomuk
02-09-19, 16:34
Ας μου επιτραπει να "κλεψω" λιγο ακομα τον ηλεκτρολογο :
Απο το ολοτελα καλη κι η παναγιωταινα;
Δηλ και μονον για γειωση του εικονοζομενου παρακατω πλυντηριου
στην πισω πρασια παλαιας κατοικιας - εγκαταστασης ,καλως επραξε ο DIY ;
78781

pstratos
02-09-19, 16:59
Φυσικά και δεν είναι όλα το υλικά τα ίδια. Πρωσοπικά προτιμώ της ΕΛΕΜΚΟ και ας είναι λίγο τσιμπημένα. Το πλυντήριο είναι γειωμένο στη βρύση. Αν όλες οι σωλήνες είναι μεταλικές, ας πούμε οκ. Αν όμως είναι η σωλήνα πιο κάτω πλαστική???

nick1974
02-09-19, 17:12
Δηλ και μονον για γειωση του εικονοζομενου παρακατω πλυντηριου
στην πισω πρασια παλαιας κατοικιας - εγκαταστασης ,καλως επραξε ο DIY ;
78781


νταξει, πλακα κανεις...
90% απλα δεν εχει γειωση και δεν το ξερει.
10% ΙΣΩΣ εχει γειωση ακομα και μια μερα θα σταματησει να εχει (που θα χει αλλαχθει μια σωληνα καπου πιο περα) και δε θα το ξερει.



Απο το ολοτελα καλη κι η παναγιωταινα;


οχι βεβαια, αν για οποιοδηποτε λογο πρεπει να παρακαμψεις προσωρινα καποια παραμετρο ασφαλειας αστο εντελως ανασφαλες και να ξερεις πως μεχρι να αποκατασταθει απλα ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΓΙΖΟΥΜΕ.
Αυτες οι πατεντομαλακιες δινουν λανθασμενη αισθηση ασφαλειας που μπορει να αποβει πολυ ευκολοτερο μοιραια απ το να ξερουμε εν γνωση μας πως κατι ειναι ανασφαλες

vasilllis
02-09-19, 18:45
Ευτυχώς που τα κινεζοπροιοντα που αγοράζουμε διαθέτουν μια κάποια ασφάλεια και δεν έχουμε πάει αδιάβαστοι,γιατί αν περιμέναμε από τον Έλληνα τεχνικό(οποιαδήποτε ειδικότητας που αναλαμβάνει μια εργασία) θα είχαμε πάει όλοι στον κάτω κόσμο.

vasilllis
02-09-19, 18:46
Καρφώνεις 3 στρόγγυλες σωλήνες 1.5m βάθος επιχαλκωμένες σε ισόπλευρο τρίγωνο με απόσταση 3m ανά πλευρά. Η πλευρά πρέπει να είναι 1,5 φορά τουλάχιστον του βάθους.
Βάζεις σε κάθε σωλήνα και ένα φρεάτιο τετράγωνο.
Ενώνεις με χάλκινο πολύκλωνο αγωγό περίπου 50 mm² ανάλογα τις ανάγκης της εγκατάστασης τα 3 σημεία με κολάρο και από εκεί πας μέχρι μέσα τον αγωγό μέσα σε σωλήναΚαι όταν την μετρήσεις και είναι 650ωμ τι κάνεις ;

Panoss
02-09-19, 18:53
Είναι απλό: δεν τη μετράς.:lool:

nepomuk
02-09-19, 19:41
Οχι,μια ραβδος μασιφ χαλκου ειναι μηκους 1.60m .



******.........άκυρο όχι για εδώ........... ******

nick1974
02-09-19, 19:41
Και όταν την μετρήσεις και είναι 650ωμ τι κάνεις ;που να μετρας τωρα... αν εβαλες τα πασσαλακια το χρεος σου το εκανες!



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nick1974
02-09-19, 19:43
Σε αυτες τις περιπτωσεις μεγαθηριων το μηκος των παλουκιων γειωσης μεγαλωνει αναλογα ;

τα καινουργια κτιρια εχουν θεμελιακες γειωσεις.



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

JOUN
02-09-19, 19:55
Δεν έχεις επιλογή.. Ενα είδος υπάρχει..

nepomuk
02-09-19, 20:44
τα καινουργια κτιρια εχουν θεμελιακες γειωσεις.



https://pittas.gr/system/media/209/original_%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B F%CF%82_%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CE%9 8%CE%B5%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE% CF%82_%CE%93%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82.p df?1373272056

lepouras
02-09-19, 21:34
Γιώργο (nepomuk) τα θέματα δεν είναι για να σκορπάν με ότι θυμηθήκαμε και βρήκαμε παπά να θάψουμε. υπάρχει θέμα γειώσεις βρες το και ρώτα εκεί. εδώ είναι ποιο συγκεκριμένο οπότε απαντάμε συγκεκριμένα.

vasilllis
02-09-19, 22:58
Περα απο την χιουμοριστικη διαθεση,ο φιλος που ανοιξε το θεμα,μπορει τωρα να μην ηταν σε θεση να το κανει.
Και ολα αυτα για 50€.

zoran
05-09-19, 06:03
Περα απο την χιουμοριστικη διαθεση,ο φιλος που ανοιξε το θεμα,μπορει τωρα να μην ηταν σε θεση να το κανει.
Και ολα αυτα για 50€.Σε ευχαριστώ Βασίλη, αλλά το θέμα δεν είναι εάν είμαι ή όχι σε θέση να το κάνω, αλλά ακόμα κι αν το κάνω και τα δώσω τα 50€, θα νιώθω σίγουρος πως έχει γίνει σωστή δουλειά; Με όσα έχουν δεί τα μάτια μου, αναγκάζομαι να γίνομαι επόπτης των διαφόρων εργασιών (δικών μου κ φίλων) για να εξασφαλίσω -όσο μπορώ- κάποια πράγματα!

nick1974
05-09-19, 14:03
Σε ευχαριστώ Βασίλη, αλλά το θέμα δεν είναι εάν είμαι ή όχι σε θέση να το κάνω, αλλά ακόμα κι αν το κάνω και τα δώσω τα 50€, θα νιώθω σίγουρος πως έχει γίνει σωστή δουλειά; Με όσα έχουν δεί τα μάτια μου, αναγκάζομαι να γίνομαι επόπτης των διαφόρων εργασιών (δικών μου κ φίλων) για να εξασφαλίσω -όσο μπορώ- κάποια πράγματα!

θα ζητησεις μετρηση.
Αν δεις να βγαζει γειωσομετρο και να μετραει σωστα (δε ξερω αν στα σπιτια εκδιδεται και πιστοποιητικο, ψαχτο και αν ναι ζητα και πιστοποιητικο, αν οχι, τουλαχιστο να εισαι παρον οταν θα γινεται η μετρηση να τη δεις με τα ματια σου).
Αν τωρα κανας μπαρμπας βγαλει κανενα πολυματρο και σου δειξει τιποτα μαιμουδιες και σου πει "να ενταξει ειναι" απλα δεν δινεις φραγγο και πας στον επομενο.
Εννωειται ενημερωνεις προκαταβολικα οτι ζητας μετρηση

pstratos
05-09-19, 14:57
Κατά ΕΛΟΤ HD 60364-6 η πλέον σωστή μέθοδος μέτρησης γείωσης (καλύτερα μέτρηση αντίστασης εδάφους) είναι με τα βοηθητικά ηλεκτρόδια. Αλλά χρει'αζεται απομάκρυνση 20 + 20 μέτρα. Πώς μετράνε στην πράξη μέσα στις πόλεις? Δεν μπορώ να φανταστώ οτι απλώνουν καλώδια στα πεζοδρόμια και στα παρτέρια του δήμου

lepouras
05-09-19, 15:32
Κατά ΕΛΟΤ HD 60364-6 η πλέον σωστή μέθοδος μέτρησης γείωσης (καλύτερα μέτρηση αντίστασης εδάφους) είναι με τα βοηθητικά ηλεκτρόδια. Αλλά χρει'αζεται απομάκρυνση 20 + 20 μέτρα. Πώς μετράνε στην πράξη μέσα στις πόλεις? Δεν μπορώ να φανταστώ οτι απλώνουν καλώδια στα πεζοδρόμια και στα παρτέρια του δήμου
Και όμως κάπως έτσι πρέπει να κάνεις. Ψάχνεις να βρεις που θα καρφώσεις τα παλούκια. Απλά τα 20 μέτρα μπορεί να γίνουν 10-15

pstratos
05-09-19, 15:59
Συμφωνώ για το τι πρέπει. Πως γίνεται στην πράξη ρώτησα. Γιατι δεν εχω δει κανέναν να απλώνει. Και εδω οταν μετρήσανε αποσυνδέσανε ζυγό, βάλαν δυο παλούκια στο δίπλα (5μέτρα?? και πολλά λέω) παρτέρι (που το κατουρά ο σκύλος και είναι υγρό) βγάλανε ~10Ω (αν θυμάμαι) υπογράψανε φαρδιά πλατιά το ΟΚ είπανε και τι ομορφη εγκατάσταση που έχετε (τρομάρα τους και αν είδαν τις αλλαγες που έχουν γίνει) και σε μια 7 ετία πάλι. 200ευρα παρακαλω :001_huh:

lepouras
05-09-19, 16:14
Το παλούκι που καρφώνεις δεν είναι κακό να το βοηθάς να κάνει καλή επαφή με το έδαφος. Άλλωστε πρέπει να κάνει καλή επαφή με το έδαφος για να μετρήσεις σωστά. Μάλιστα σε βραχώδες μέρη σου λέει ότι αν δεν μπορείς να καρφώσεις το παλούκι να το ξαπλώσεις επάνω στο έδαφος και να το σκεπάσεις με βρεγμένο πανί έτσι ώστε να καταφέρεις να κάνεις καλή επαφή με το έδαφος. Δεν είναι απάτη αυτό γιατί μετά βγάζεις λάθος νούμερα που δεν ευθύνεται η γείωση αλλά η κακή μέτρηση. Απάτη είναι να πλακώνεις στο νερό την γειώσεις έτσι ώστε να βγάλει καλό νούμερο όπου με το που θα στεγνώσει το έδαφος τα νούμερα εκτοξεύονται. Κάποτε που ερχόταν η ΔΕΗ και μετρούσε πήγαιναν από το ξημέρωμα οι μάστορες και το κάνανε λίμνη για να μην τους βγει ψηλά και τους την κόψει. Αυτό ήταν απάτη.

ILIAS GR
05-09-19, 16:20
Νιώθεις αυτό το κάψιμο στιγμιαία; και μετά σταματάει, ή κάθε φορά που ακουμπάς την μπαταρία της μπανιέρα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα;


Ακούμπησε ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι στην μπαταρία.
Σύνδεσε ένα καλώδιο με την μπαταρία και ένα σώμα καλοριφέρ (του μπάνιου).
Ο θερμοσίφωνας είναι αναμμένος όταν συμβαίνει αυτό;




Τώρα τελευταία μήπως άλλαξες την παροχή του νερού με πολυστρωματική σωλήνα ή τουμπόραμα;

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρων το θέμα που άνοιξες εδώ και λίγες μέρες και όλες οι απαντήσεις που έδωσαν ( ακόμη και γω ) οι αγαπητοί συμφορουμίτες έχουν μεγάλο ενδιαφέρον.
Σου έχει περάσει απ` το μυαλό να λούζεσαι στο νιπτήρα;

lepouras
05-09-19, 16:28
Κάποιοι μέσα στις πόλεις είχα βρει το εξής κόλπο που κάποιες φορές το έχω κάνει και εγώ. Επαναφορτιζομενο δραπανο sds και δύο τρυπανια 50-60 εκατοστά μήκος πάχος 8-10 χιλιοστά. Τρύπας στην άσφαλτο ή όπου μπορείς να φτάσεις έδαφος, χώμα (φυσικά με προσοχή μην βρεις κάνα αγωγό ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ) να φτάσει να μπει καμία 20αρια εκατοστά σε χώμα, ξεκουμπωνεις και στο επόμενο. Έτσι το κάνεις ηλεκτρόδιο για να μπορέσεις να μετρήσεις.

nick1974
05-09-19, 17:05
Και όμως κάπως έτσι πρέπει να κάνεις. Ψάχνεις να βρεις που θα καρφώσεις τα παλούκια. Απλά τα 20 μέτρα μπορεί να γίνουν 10-15


Σε πολη με πολυκατοικιες τη μια διπλα στην αλλη, αν χρησιμοποιησεις μια ετοιμη καλη γειωση για μετρηση (πχ απο κολωνα ΔΕΗ η εστω τη θεμελιακη του γειτονα) δεν ειναι καλυτερο? (δε λεω αν προβλεπεται απο τον κανονισμο, προφανως και αποκλειεται καποιος να εγραψε τετοιο πραγμα, πρακτικα ρωταω)
Με αυτο τον τροπο πιστευω τα 20 μετρα ποιανονται ανετα

pstratos
05-09-19, 19:52
Αν και το έχουμε σκίσει το topic αξίζει να αναφέρω πως βελτειώσαμε το θέμα ασφάλειας σε ένα στρατόπεδο.

Υπήρχαν διάσπαρτα κτήρια με παροχή 5 αγωγών, δηλ σε κάθε κτήριο πήγαινε 3φ + ουδ + γείωση από το κεντρικό κτήριο - ηλεκτρολογείο με τους πίνακες διανομής, υποσταθμό, και μετασχηματιστες 28V dc / 110 AC.

Επειδή πάντα φοβόμασταν μήπως κοπεί κάπου η γείωση εφαρμόστικε το εξής:
Έξω από κάθε κτήριο ένα παλούκι μπηγμένο βαθειά σχετικά στο έδαφος. προ του μπηξήματος είχε προηγηθεί ελαφρύ σκάψιμο ~20cm βάθος και πλήρωση με ένα βελτειωτικό γείωσης (υλικά από ΕΛΕΜΚΟ). Αυτή η extra γείωση πήγαινε στον τοπικο πίνακα, που συναντούσε την γείωση του εσωτερικού μας δυκτίου. Έτσι όλα τα παλούκια όλων των κτηρίων ήταν μεταξύ τους παράλληλα (παρέα με μια-δυο θεμελιακές, την γείωση του υποσταθμού, το υδραγωγείο.....). Το καλοκαίρι κάθε ~7 μέρες ποτίζανε και λίγο τα παλούκια. Κάναμε και πλάκα στα μικρά οτι τα ποτίζουν να μεγαλώσουν. Τραβηγμένο? ϊσως.... πάντως ποτέ δεν είχε σημειωθεί θέμα με διαρροή, τα δε "κοκοκοψαρά " μου που θέλανε καλή γείωση, απλά πετάγανε!!!

lepouras
05-09-19, 20:15
Σε πολη με πολυκατοικιες τη μια διπλα στην αλλη, αν χρησιμοποιησεις μια ετοιμη καλη γειωση για μετρηση (πχ απο κολωνα ΔΕΗ η εστω τη θεμελιακη του γειτονα) δεν ειναι καλυτερο? (δε λεω αν προβλεπεται απο τον κανονισμο, προφανως και αποκλειεται καποιος να εγραψε τετοιο πραγμα, πρακτικα ρωταω)
Με αυτο τον τροπο πιστευω τα 20 μετρα ποιανονται ανετα
αυτό εμπεριέχει ένα ρίσκο. άντε στην κολόνα της ΔΕΗ αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει κάποια μικρόδιαρροή (που δεν θα ήταν απίθανο) υποθέτουμε ότι η γείωση είναι μικρής επιφάνειας οπότε οκ δεν μας πειράζει. στην θεμελιακή του γείτονα όμως ενδέχεται η άκρη της να είναι στο 1 μέτρο από την δικιά μας (άσχετα αν εμείς βρήκαμε και κουμπώσαμε στην άλλη μεριά του κτηρίου) οπότε πρακτικά είναι σαν να βάλαμε ένα παλούκια στο ένα μέτρο για να μετρήσουμε. άρα δεν μας κάνει. τώρα αν είναι στο απέναντι πεζοδρόμιο οκ ίσως κάνουμε δουλειά. φυσικά όλα αυτά είναι υποθετικά και αλχημείες προκειμένου αν καταφέρουμε να κάνουμε κάποια υποτυπώδες μέτρηση. φυσικά αν τα νούμερα είναι αμφίβολα για την ποιότητα της γείωσης που μετράμε τότε προσπαθούμε να κάνουμε και κάποια δεύτερη ή και τρίτη μέτρηση για να τα επιβεβαιώσουμε. προσωπικά κάνω το ελάχιστο δύο.

nepomuk
05-09-19, 20:16
Αν κατανοησα σωστα , μπηγοντας ενα παλουκι ακριβως διπλα σε υφισταμενο Βοθρο (μη στεγανο) θα εχουμε την καλυτερη γειωση,
απλα κι ευκολα χωρις κλεψιες ,εκπτωσεις η και απατες. Ορθως ενοησα ;

JOUN
05-09-19, 20:33
Για βοηθητικό ηλεκτρόδιο υπαρχει ενα είδος συρματινο δίχτυ το οποιο απλωνεται επανω στο τσιμέντο και μετά απo πολύ καλο βρέξιμο με νερό δίνει μια αξιοπρεπή μέτρηση.
https://www.electricneutron.com/earthing-system/two-point-method/
στο 3) Tar or concrete mat

lepouras
05-09-19, 20:47
Αν κατανοησα σωστα , μπηγοντας ενα παλουκι ακριβως διπλα σε υφισταμενο Βοθρο (μη στεγανο) θα εχουμε την καλυτερη γειωση,
απλα κι ευκολα χωρις κλεψιες ,εκπτωσεις η και απατες. Ορθως ενοησα ;
Α) αυτό είναι εξαίρεση γιατι στην πόλη άντε βρες βόθρους. αν είναι σε χωριό τότε υπάρχει σίγουρα και η έκταση και ο χώρος να γίνει γείωση της προκοπής και παράλληλα μέτρηση χωρίς πατέντες.
Β) επειδή τα λύματα έχουν και κάποια τοξικότητα θα πρέπει να συνυπολογιστεί ότι η διάρκεια ζωής του ηλεκτροδίου θα πέσει δραματικά σε ελάχιστα χρόνια. οπότε αν αυτός που το κάνει έχει σκοπό να μετράει την γείωση του κάθε 2-3 χρόνια το πολύ ας το κάνει.

nick1974
05-09-19, 21:11
στην θεμελιακή του γείτονα όμως ενδέχεται η άκρη της να είναι στο 1 μέτρο από την δικιά μας (άσχετα αν εμείς βρήκαμε και κουμπώσαμε στην άλλη μεριά του κτηρίου) .

Ναι εχεις απολυτο δικιο, δε μπορεις να ξερεις μεχρι που φτανει. Δε το σκεφτηκα (η κολωνα ομως δεν ακουγεται κακη σαν ιδεα)


Αν κατανοησα σωστα , μπηγοντας ενα παλουκι ακριβως διπλα σε υφισταμενο Βοθρο (μη στεγανο) θα εχουμε την καλυτερη γειωση,
απλα κι ευκολα χωρις κλεψιες ,εκπτωσεις η και απατες. Ορθως ενοησα ;

Ρωτα παλιους Μεσαιατζηδες που καναν διαφορες τετοιες αλχημιες καθε ποσες μερες χρειαζονταν να αλλαξουν ηλεκτροδια


Α) επειδή τα λύματα έχουν και κάποια τοξικότητα θα πρέπει να συνυπολογιστεί ότι η διάρκεια ζωής του ηλεκτροδίου θα πέσει δραματικά σε ελάχιστα χρόνια. οπότε αν αυτός που το κάνει έχει σκοπό να μετράει την γείωση του κάθε 2-3 χρόνια το πολύ ας το κάνει.

οχι ειναι ΠΟΛΥ λιγοτερο, εχουμε ηδη δειγμα απο παλιους Μεσαιατζηδες που το εφαρμοζαν (για να εκπεμψεις εκει κατω σωστα θελει ΠΟΛΛΛΛΛΥΥΥΥΥ γειωση, οποτε γειωναμε οτι βρισκαμε μπροστα μας ...Ακομα κι ενα καρφι στον τοιχο ολο και κατι ανεβαζε)
Δε θυμαμαι ποιος ηταν που εριχνε στην αρχη πασαλακια γειωσης μεσα στο βοθρο, και μετα απο κανα δυο μηνες νομιζω διαλυοταν εντελως, τελικα για οικονομια αρχισε να ριχνει μπετοβεργες και να τις αλλαζει καθε λιγες μερες (εννωειται διαλυοταν πιο γρηγορα απ το χαλκο).
Το inox δεν επηρρεαζεται απο τα λυματα αλλα ακριβο σπορ να πα να φτιαξεις τετοια ηλεκτροδια

lepouras
05-09-19, 21:19
Για βοηθητικό ηλεκτρόδιο υπαρχει ενα είδος συρματινο δίχτυ το οποιο απλωνεται επανω στο τσιμέντο και μετά απo πολύ καλο βρέξιμο με νερό δίνει μια αξιοπρεπή μέτρηση.
https://www.electricneutron.com/earthing-system/two-point-method/
στο 3) Tar or concrete mat
και στα άλλα δείχνει ότι όταν βάζουμε το παλούκι λόγο ότι μπορεί να δημιουργηθούν καινά γύρο από αυτό τότε βάζουμε νερό.

να ξεκαθαρίσουμε για ποιο λόγο ΔΕΝ είναι απάτη να βρέχουμε το ηλεκτρόδιο.
όταν κάνουμε μέτρηση θέλουμε να δούμε αν η γείωση που έχουμε φτιάξει σαν κατασκευή αλλά και εξαιτίας της ποιότητας εδάφους είναι καλή.

οπότε έχουμε την μία πλευρά που είναι η γείωση οπότε οκ την αφήνουμε όπως έχει. εμείς πρέπει να τοποθετήσουμε τα παλούκια (τα λέω παλούκια για να μην τα μπερδεύουμε με τα ηλεκτρόδια που έχουμε στην γείωση και νομίζει κανένας ότι σε αυτά απευθύνομε.) σε κάποιες αποστάσεις. τα όργανα σου λένε ότι πρέπει να είναι σε μια Α απόσταση το πρώτο και μια 2χΑ το δεύτερο. η απόσταση αυτή αν πούμε ότι το πρώτο το έβαλα στα 10 μέτρα τότε το δεύτερο στα 20. αν το πρώτο στα 13 το δεύτερο στα 26 κλπ.
οπότε η απόσταση δεν είναι αποκλειστικά στα 20 μέτρα ντε και καλά.
πάμε τώρα.
εφόσον μας ενδιαφέρει η γείωση εμείς πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι τα παλούκια μας κάνουν σωστά επαφή με το έδαφος γιατί αυτό που μας ενδιαφέρει (χοντρικά και λαϊκά) είναι να μετρήσουμε την αντίσταση του εδάφους που υπάρχει από το σημείο που μετράμε μέχρι την γείωσή μας και πόση καλή επαφή κάνει αυτή. άρα πρέπει να έχουμε καλή επαφή στην γη με τα παλούκια μας.
αν δεν είναι καλή τότε προσθέτουμε αντίσταση με την κακή τοποθέτηση και λογικά θα αθροιστεί στο τελικό νούμερο που δεν θα είναι σωστό. πχ μπακαλίστικα. αν έχω φτιάξει μια γείωση που πραγματικά είναι 0,5 Ωμ και λόγο ότι έβαλα το παλούκι μου μέσα σε χαλίκια που λόγο καλοκαιριού δεν έχουν και ίχνος υγρασίας άρα πολύ κακή επαφή θα δω ότι η γείωση είναι >2000 Ωμ.
άρα δεν έχω κακή γείωση αλλά μ@λ@κα χειριστή του οργάνου.
είναι σαν να μετράω σε μια πλακέτα μια αντίσταση και να θεωρό ότι δεν πρέπει να καθαρίσω την βρώμα πάνω από το καλάι που προσπαθώ να κάνω επαφή με προμπ που μπροστά είναι στρογγυλό και δεν μπορεί να καρφωθεί μέσα να κάνει επαφή. οπότε τη θα φταίει? η αντίσταση ή εγώ που δεν μέτρησα σωστά?

και μια ακόμα διευκρίνηση τη ρόλο παίζει η απόσταση. η απόσταση που βάζουμε τα παλούκια μας βοηθά να καταλάβουμε και την αγωγιμότητα του εδάφους σε κάποιο βάθος ανάλογα την απόσταση που τοποθετηθήκαν τα παλούκια.
αυτό είναι μια τεχνική που κάνουμε όταν θέλουμε να δούμε αν πχ σε κάποια εσκαφη που θα κατέβει πχ 10 μέτρα βαθιά θα έχουμε ακόμα καλό έδαφος για να φτιάξουμε κάποια θεμελιακή ή θα πρέπει να έχουμε κατά νου να υπολογίσουμε κάτι παραπάνω ώστε να βοηθηθεί η γείωση μας.(μιλάμε στο πλαίσιο μιας μελέτης που μπορεί να γίνει από την αρχή)
φυσικά αυτή την τεχνική που όλη την ξέρουν είναι η μέτρηση τις ιδικής αντίστασης του εδάφους. φυσικά προϋποθέτει όργανο που κάνει τέτοιο είδος μέτρησης διότι χρειάζονται 4 παλούκια στην σειρά για να γίνει.

ελπίζω να μην έχω πει τίποτα λάθος και ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει περισσότερα.

alpha uk
05-09-19, 23:12
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://professional-electrician.com/technical/earth-electrode-testing/&ved=2ahUKEwj499TqrLrkAhVcUxUIHSbIA-AQFjANegQIChAB&usg=AOvVaw2v5vwSBAZhNG8gugUCdi90&cshid=1567712778513. Κάτι από την Αγγλία σχετικά με τά ηλεκτρόδια , η συγκεκριμένη ιστοσελίδα είναι η ηλεκτρονική εφαρμογή ενός μηνιαίου περιοδικού για επαγγελματίες ηλεκτρολόγους εδώ στην Αγγλία , είναι σε συνεργασία με το NICEIC , NAPIT , ELECSA τα τρία κέντρα που κάθε επαγγελματίας ηλεκτρολόγος πρέπει να είναι εγγεγραμμένος, έχει πολλά νέα, τεχνικές αναλύσεις και άλλα πολλά , είναι 100% έγκυρο , καλό θα είναι για κάποιον που γνωρίζει την Αγγλική να την κρατήσει, από το menu μπορείτε να δείτε της διάφορες σελίδες που έχει

vasilllis
06-09-19, 08:27
http://sekha.gr/metrisi-antistasis-geiwsis-me-voithitika-ilektrodia/

Τρεις αποδέκτες μέθοδοι μέτρησης:
Γειωσομετρο με πασαλακια(Αθήνα σχεδόν αδύνατο)
Μέτρηση αντίσταση βρόχου (δίκτυα T... )
Μετρηση με αμπεροτσιμπιδα γείωσης.