PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή ηλεκτρολογικών για χτιστό spa



thomasgree
04-09-19, 00:23
Ενα επικαιρο ζητημα μου( το 2ο στη σειρα) ειναι τι εγκαταστασεις προυποθετει ενα χτιστο spa. Ποσες και τι ειδους αντλιες απαιτει μια τετοια εγκατασταση, τι φωτισμο. τι υδρομασαζ κλπ. αν γνωριζει καποιος ας ποσταρει, ευχαριστω!

matthew
04-09-19, 03:01
Δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε σε αυτή την ερώτηση γιατί δεν είναι τόσο απλό το θέμα.
Πρέπει να απευθυνθείς σε τεχνική εταιρία για να γίνει μια ολοκληρωμένη ηλεκτρομηχανολογική μελέτη, η οποία εταιρία θα αναλάβει και την ευθύνη για την εγκατάσταση.

vasilllis
04-09-19, 09:08
Spa μπορεί να έχει και 10 κρεβατια και να σε πασαλειβουνε με κρέμες και έλαια από στημένες λεμονοκουπες.
Πρέπει να πάρεις στα χέρια σου την μηχανολογική μελέτη να δεις για λουτρά,χαμάμ κλπ.μεθοδους θέρμανσης νερών,χώρου .

thomasgree
04-09-19, 14:18
Θα ηθελα να ξερω, προκειται να γινονται καποιες φυσιοθεραπειες οι οποιες περιλαμβανουν και spa αρκετη ωρα και λογω αποστασης δεν υπαρχει η δυνατοτητα συχνης μετακινησης. Για το λογο αυτο ηθελα να γνωριζω αν κανω εγω τις εγκαταστασεις γιατι πιανουν τα χερια μου και στα υδραυλικα, να μπορουσα να βοηθησω τη μητερα μου γιατι αυτο θα κρατησει χρονια. Και για το λογο που υπαρχει στο οικοπεδο καποιος χωρος ειπα να πληρωσω μονο τα υλικα αν δεν ειναι τοσο ακριβα και να δημιουργησω ενα σημειο μακροχρονης θεραπειας. Ενταξει για μελετη αυτο ειναι το πιο σωστο, ηθελα να παρω μια ιδεα το τι εξοπλισμος χρειαζεται να δω αν φτανω οικονομικα για κατι τετοιο.

matthew
04-09-19, 20:02
Όπως σου είπα είναι πολύπλοκο το θέμα και πρέπει αναγκαστικά να απευθυνθείς σε τεχνική εταιρία για κάτι τέτοιο. Αν μάλιστα δεν υπάρχει και κτίριο και θα πρέπει να χτιστεί, τότε χρειάζεσαι και άδεια από την πολεοδομία και πάει μακριά το θέμα.
Υπάρχουν οι σχετικοί κανονισμοί και θα στα πουν οι μηχανικοί που τα γνωρίζουν αυτά. Ακόμη και οικονομικά να μπορείς να ανταπεξέλθεις για κάτι τέτοιο, πάλι δεν μπορείς να αναλάβεις την ευθύνη μόνος σου και αν πχ γίνει κάποιο ατύχημα θα μπλέξεις άσχημα μετά.

antonisfa
04-09-19, 20:26
Ότι σου είπαν παραπάνω ισχύει, απλά και πληροφοριακά σου αναφέρω ότι χρειάζονται τα παρακάτω:
Αντλία και φίλτρο ανακυκλοφορίας με δική του αναρρόφηση από πυθμένα.
Αντλία turbo jet για υδρομασάζ πλάτης στο χώρο καθίσματος -των με δική της αναρρόφηση από πυθμένα
Αντλία αέρος για παροχή φυσσαλίδων στα πόδια και στο κάθισμα με δική της αναρρόφηση από πυθμένα ή τοιχείο.
Δοσομετρικά χλωρίωσης και skimmer υπερχείλισης.
Εναλλάκτης θέρμανσης ηλεκτρικός ή από τη θέρμανση της οικίας σε by pass σύνδεση.
Τριφασική ή και μονοφασική παροχή (δεν συμφέρει οικονομικά) στον πίνακα του μηχανοστασίου.
Μηχανοστάσιο και χώρος για τον εξοπλισμό και πολλά άλλα
Για τον σκοπό για τον οποίο το θέλεις χτιστό δεν σε συμφέρει καλύτερα να πας σε λύση έτοιμου spa ή μπανιέρας που τα προσφέρει όλα αυτά στεγασμένη φυσικά και γλυτώνεις από πολλούς εφιάλτες!:closedeyes:

SV1JRT
05-09-19, 12:38
ΑΥΤΗ η ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ στο Ελλαδιστάν, αρχίζει να μου την δίνει στα νεύρα.
Τι πάει να πει "Αφού πιάνουν τα χέρια μου" ???
Και τα δικά μου χέρια πιάνουν. Θα μου πει κανείς πώς να κάνω εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς, να έρθετε σε εμένα να σας εγχειρήσω με τα μισά λεφτά ???
Πάει ο κάθε ΠΥΡΚΑΥΛΟΣ και παίζει με πράγματα που δεν έχει ιδέα γιατί "Πιάνουν τα χέρια του" και μετά τον βλέπουμε στο δελτίο ειδήσεων με μόνιμο χαμόγελο Τζόκερ και χρώμα το εκρού του νεκρού !!!


.

nick1974
05-09-19, 14:09
Θωμα εισαι ηλεκτρολογος κι απ οτι εχω καταλαβει απ τους λιγους που υπαρχουν στην περιοχη σου.
Ειναι δυνατο ενα-εναμισι χρονο που δουλευεις να μην εχεις βρει ακομα μηχανικο για συνεργασια?
Αυτα που ζητας πρεπει να τα συζητας μαζι του, και αν θες ντε και καλα να ριξεις λιγο το κοστος μπορεις να κανεις τη μελλετη σου -οταν φυσικα θα εχεις πειρα και γνωση κανονισμων κτλ- και μετα να του τη δινεις για τυχον διορθωσεις. Οσο πιο ετοιμη του τη δινεις εννωειται τοσο λιγοτερο θα σε χρεωνει.

thomasgree
05-09-19, 14:42
ΑΥΤΗ η ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ στο Ελλαδιστάν, αρχίζει να μου την δίνει στα νεύρα.
Τι πάει να πει "Αφού πιάνουν τα χέρια μου" ???
Και τα δικά μου χέρια πιάνουν. Θα μου πει κανείς πώς να κάνω εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς, να έρθετε σε εμένα να σας εγχειρήσω με τα μισά λεφτά ???
Πάει ο κάθε ΠΥΡΚΑΥΛΟΣ και παίζει με πράγματα που δεν έχει ιδέα γιατί "Πιάνουν τα χέρια του" και μετά τον βλέπουμε στο δελτίο ειδήσεων με μόνιμο χαμόγελο Τζόκερ και χρώμα το εκρού του νεκρού !!!


.
Συγχαρητηρια εξαιρετικο επιπεδο!

thomasgree
05-09-19, 14:42
Ότι σου είπαν παραπάνω ισχύει, απλά και πληροφοριακά σου αναφέρω ότι χρειάζονται τα παρακάτω:
Αντλία και φίλτρο ανακυκλοφορίας με δική του αναρρόφηση από πυθμένα.
Αντλία turbo jet για υδρομασάζ πλάτης στο χώρο καθίσματος -των με δική της αναρρόφηση από πυθμένα
Αντλία αέρος για παροχή φυσσαλίδων στα πόδια και στο κάθισμα με δική της αναρρόφηση από πυθμένα ή τοιχείο.
Δοσομετρικά χλωρίωσης και skimmer υπερχείλισης.
Εναλλάκτης θέρμανσης ηλεκτρικός ή από τη θέρμανση της οικίας σε by pass σύνδεση.
Τριφασική ή και μονοφασική παροχή (δεν συμφέρει οικονομικά) στον πίνακα του μηχανοστασίου.
Μηχανοστάσιο και χώρος για τον εξοπλισμό και πολλά άλλα
Για τον σκοπό για τον οποίο το θέλεις χτιστό δεν σε συμφέρει καλύτερα να πας σε λύση έτοιμου spa ή μπανιέρας που τα προσφέρει όλα αυτά στεγασμένη φυσικά και γλυτώνεις από πολλούς εφιάλτες!:closedeyes:
Ευχαριστω για τις σημαντικες πληροφοριες!

thomasgree
05-09-19, 14:43
Θωμα εισαι ηλεκτρολογος κι απ οτι εχω καταλαβει απ τους λιγους που υπαρχουν στην περιοχη σου.
Ειναι δυνατο ενα-εναμισι χρονο που δουλευεις να μην εχεις βρει ακομα μηχανικο για συνεργασια?
Αυτα που ζητας πρεπει να τα συζητας μαζι του, και αν θες ντε και καλα να ριξεις λιγο το κοστος μπορεις να κανεις τη μελλετη σου -οταν φυσικα θα εχεις πειρα και γνωση κανονισμων κτλ- και μετα να του τη δινεις για τυχον διορθωσεις. Οσο πιο ετοιμη του τη δινεις εννωειται τοσο λιγοτερο θα σε χρεωνει.
Ευχαριστω για τις συμβουλες!

matthew
05-09-19, 20:46
Θωμά ίσως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις στο φόρουμ των μηχανικών εδώ: https://www.michanikos.gr/forums/

vasilllis
06-09-19, 08:38
Ευχαριστω για τις σημαντικες πληροφοριες!Κάποτε ανάφερα να αγοράσεις κανένα βιβλίο καθώς δουλειές ρωτώντας τον gmpower και John John στο νετ δεν μπορούν να γίνουν.
https://www.politeianet.gr/books/9789604311552-ntokopoulos-petros-ziti-ilektrikes-egkatastaseis-katanaloton-mesis-kai-chamilis-tasis-215783

Για βιομηχανικές εγκαταστάσεις.
Αν ενδιαφέρεσαι να ρίξω μια ματιά αν υπάρχει για ποιο μικρές εγκαταστάσεις.

SV1JRT
06-09-19, 09:16
Συγχαρητηρια εξαιρετικο επιπεδο!

Να ΄σαι καλά. Πάντα προσπαθώ για το καλύτερο.

.

thomasgree
06-09-19, 13:58
Να ΄σαι καλά. Πάντα προσπαθώ για το καλύτερο.

.
Aν αποκαλεις τη χωρα σου Ελλαδισταν, τοτε εισαι σε καλο δρομο, εκτος και αν δεν εισαι Έλληνας...
Παντως βλεπουμε ολοι οτι προσπαθεις! και αυτο ειναι που αξιζει στο τελος....

thomasgree
06-09-19, 14:10
Θωμα εισαι ηλεκτρολογος κι απ οτι εχω καταλαβει απ τους λιγους που υπαρχουν στην περιοχη σου.
Ειναι δυνατο ενα-εναμισι χρονο που δουλευεις να μην εχεις βρει ακομα μηχανικο για συνεργασια?
Αυτα που ζητας πρεπει να τα συζητας μαζι του, και αν θες ντε και καλα να ριξεις λιγο το κοστος μπορεις να κανεις τη μελλετη σου -οταν φυσικα θα εχεις πειρα και γνωση κανονισμων κτλ- και μετα να του τη δινεις για τυχον διορθωσεις. Οσο πιο ετοιμη του τη δινεις εννωειται τοσο λιγοτερο θα σε χρεωνει.
Δεν εχω λιγο χρονο που δουλευω, μα με το συγκεκριμενο αντικειμενο δεν εχω ασχοληθει ποτε και σε ευχαριστω για τις καλοπροαιρετες συμβουλες!