PDA

Επιστροφή στο Forum : AM Transmitter V.C.O 2Watt 6 watt pep Fandom f-22



aris52
06-09-19, 22:34
:001_cool:788137881478815
https://youtu.be/fJGNaNs3lxk σχεδιακι αργοτερα..

electron
07-09-19, 08:51
Νεκταριε αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η <<fmικη>> διαμόρφωση που βγάζει το vco. Αυτό πως επιτυγχάνεται;

aris52
07-09-19, 09:06
Γιαννη εξαρτατε απο το modulation και στο ποσο συμπαγες και γραμικο ειναι το σημα μας .

aris52
07-09-19, 13:19
https://youtu.be/IACAyDVYcuw

electron
07-09-19, 14:55
Γιαννη εξαρτατε απο το modulation και στο ποσο συμπαγες και γραμικο ειναι το σημα μας .

Δηλαδή δεν έχει να κάνει με το vco αυτό καθ αυτό αλλά με την συμπίεση και ανάλυση του ήχου που τροφοδοτείται το κύκλωμα;

edit: Απαντώ στον εαυτό μου. Αφου έχει να κάνει με την μορφή της διαμόρφωσης τότε υποθέτω ότι δεν είναι η κλασική διαμόρφωση πλάτους, όμως τι είναι; Αν θυμάμαι καλά το εύρος διαμόρφωσης στα am είναι 9khz, στην περίπτωση αυτού του vco έχουμε μεγαλύτερο εύρος διαμόρφωσης;

genesis
07-09-19, 16:04
Δεν έχει βάλει σχέδιο ο Νεκτάριος αλλά το πιθανότερο είναι ότι ο διαμορφωτής του συγκεκριμένου πομπού δεν έχει κανένα περιορισμό στο εύρος της διαμόρφωσης. Αν του δώσεις π.χ. 12kHz ακουστικής τότε το διαμορφωμένο σήμα θα έχει εύρος 24kHz.
Βέβαια, για να ακούσεις όλο αυτό το εύρος θα πρέπει να έχεις δέκτη που να "περνάει" αντίστοιχο εύρος μέσης συχνότητας.
Οι περισσότεροι και ποιοτικότεροι δέκτες μεσαίων κυμάτων δεν επιτρέπουν περισσότερο από +/-4,5kHz ώστε να μην παρενοχλείται η λήψη από τους γειτονικούς σταθμού. Υπάρχουν όμως και δέκτες με αρκετά μεγάλο εύρος όπου πραγματικά αν ο πομπός διαμορφώνεται χωρίς όρια στην ακουστική (κακώς) ακούγεται σχεδόν σαν FM διαμόρφωση.
Επίσης, ο Νεκτάριος, αν παρατήρησα καλά στο βίντεο, συντονίζει τον δέκτη λίγο "εκτός", πάνω στο sideband της εκπομπής με αποτέλεσμα να ακούγονται οι υψηλές συχνότητες της διαμόρφωσης περισσότερο.

aris52
07-09-19, 16:19
Γιαννη κλασικη πλατους διαμορφωση εχω με την διαφορα στα ποσοστα και σε μια μικρη παραμορφωση που επιτινχανω ωστε στα αυτια μας να ακουγετε ενα λεπτο γραναρισμα γλυκο στα αυτια μας χαχαχα.

dinos.liaskos
07-09-19, 22:30
καλησπερα Αρη...! ζωγραφισες παλι! πολυ ωραιο μηχανακι! δεν εχω εμπειρια απο AM
αλλα θελω να ρωτησω......αυτο μπορει να οδηγησει κατι πιο μεγαλο....πχ ενα λινερακι με
λυχνια η τραντζιστορ.....η απλα στο υπαρχων κυκλωμα να προστεθει μια βαθμιδα?
ποσα watt μπορει να φτασει με διαμορφωση απο το vco?

aris52
08-09-19, 01:34
Καλησπερα Κωστα μπορεις να οδηγησεις ανετα ενα λινεαρ με τρανζιστορ οπως IRF540 510 και να βγαλεις εξω αρκετα Watt αλλα και σκετο μια χαρα ειναι.