PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέφυρας ανόρθωσης με διόδους



babisko
02-10-19, 17:03
Μια παροιμία λέει "δουλειά δεν είχε ο διάολος έδερνε τα παιδιά του".
Ήθελα να φτιάξω ένα μικρό και διπλό τροφοδοτικό (δυο διαφορετικές ανεξέρτητες μεταξύ τους τάσεις εξόδου) με περιορισμένες διαστάσεις, όμως δεν είχα μικρές (σε μέγεθος) γέφυρες ανόρθωσης. Είχα πολλές διόδους 1Ν400Χ αλλά είπαμε, τροφοδοτικό περιορισμένων διαστάσεων. Σχεδίασα μια μικρή πλακετίτσα με 4 τέτοιες διόδους η οποία τοποθετείται πάνω σε άλλη πλακέτα σαν εξάρτημα, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες του τροφοδοτικού. Αφού βρήκα πεταμένο και άχρηστο λόγω διαστάσεων ένα μικρό κομμάτι πλακέτας το γέμισα με το σχέδιο της πλακετίτσας αυτής και ιδού τα αποτελέσματα!!! Μερικές γέφυρες περιορισμένων διαστάσεων με κάθετη τοποθέτηση στην κυρίως πλακέτα του τροφοδοτικού. Θα μου πείτε δεν αξίζει όλος αυτός ο κόπος, αλλά όπως είπαμε πιο πάνω ήταν μια ανάγκη για γέφυρα ανόρθωσης και επίσης "δουλειά δεν είχε ο διάολος..." :001_tt2:



79059 79060 79061 79062

mtzag
02-10-19, 20:37
μου φαινετε οτι οι χαλκοδιαδρομοι εχουνε μικρη αποσταση μεταξυ τους και μπορει να γινει arc με 320V

lepouras
02-10-19, 22:02
μου φαινετε οτι οι χαλκοδιαδρομοι εχουνε μικρη αποσταση μεταξυ τους και μπορει να γινει arc με 320V
με 320 μπορεί. αλλά πού είπε για τόσα? και επάνω στην πλακέτα λέει 20 και 13 νομίζω. και μετά οι πυκνωτές είναι 25 και 50 οπότε Αν ήταν για 320 θα ήταν το λιγότερο που θα τον ενδιέφερε.

billys7
02-10-19, 23:04
Ωραίο είναι.
Πως σχεδίασες τα εξαρτήματα στο pcb;

ΜαστροΤζεπέτο
03-10-19, 03:22
Γράφει πάνω στην πλακέτα 20VA , δηλ. Αν η μέγιστη τάση είναι 20 βολτ τότε θα περάσει ρεύμα 1Α. Αυτό θα προκαλέσει θερμοκρασία ψηλή στις διόδους και είναι πολύ κοντά στον πυκνωτή .... Θεωρώ πως αυτό είναι αρκετά σοβαρό, λίγη απόσταση ακόμα δεν βλάπτει ....

babisko
03-10-19, 09:47
μου φαινετε οτι οι χαλκοδιαδρομοι εχουνε μικρη αποσταση μεταξυ τους και μπορει να γινει arc με 320V

Δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ τόσο στενούς και κοντινούς διαδρόμους για τόσο ψηλές τάσεις (320V), όπως βλέπεις και στην πλακέτα του τροφοδοτικού αναφέρονται τα 20 και 13 VAC, στις τάσεις αυτές και με λιγότερο από 1 αμπέρ (1Ν400Χ δίοδοι) θεωρώ ότι είναι αδύνατο να δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημα arc με νορμάλ συνθήκες (εκτός πχ υγρασίας)

babisko
03-10-19, 09:49
Ωραίο είναι.
Πως σχεδίασες τα εξαρτήματα στο pcb;

Με την μέθοδο toner transfer, όπως ακριβώς κάνουμε με τον χαλκό για την κατασκευή pcb και μετά πέρασμα με διαφανές σπρέι για προστασία και αντοχή στην τριβή - κακομεταχείριση του τόνερ

babisko
03-10-19, 09:53
Γράφει πάνω στην πλακέτα 20VA , δηλ. Αν η μέγιστη τάση είναι 20 βολτ τότε θα περάσει ρεύμα 1Α. Αυτό θα προκαλέσει θερμοκρασία ψηλή στις διόδους και είναι πολύ κοντά στον πυκνωτή .... Θεωρώ πως αυτό είναι αρκετά σοβαρό, λίγη απόσταση ακόμα δεν βλάπτει ....

Δημήτρη δεν γράφει 20VA αλλά 20VAC, όπως και 13VAC πιο κάτω, απλά το C το "έφαγε" η πλακετίτσα των διόδων, δεν απαιτούνται πάνω από 300-400mA, οπότε το θέμα θερμοκρασίας δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα.

elektronio
03-10-19, 10:43
Νομίζω θα ήταν πιο πρακτικό να τροποποιήσεις την κεντρική πλακέτα και στη θέση της μικρής γέφυρας να βάλεις τα διοδάκια αντί να τα σουζάρεις με έξτρα πλακέτα.

babisko
03-10-19, 17:14
Νομίζω θα ήταν πιο πρακτικό να τροποποιήσεις την κεντρική πλακέτα και στη θέση της μικρής γέφυρας να βάλεις τα διοδάκια αντί να τα σουζάρεις με έξτρα πλακέτα.

Συμφωνώ μαζί σου Μάρκο, όμως όλο αυτό που έγινε το δικαιολογώ στο αρχικό μου ποστ, ειδικά εκεί που λέει "δουλειά δεν είχε ο διάολος..." :lool:
Όλα αυτά έγιναν επειδή δεν είχα γέφυρα, έπρεπε να μειωθούν οι διαστάσεις της πλακέτας του τροφοδοτικού, SMD δεν είχα, ε και ένα τελευταίο έτσι για κάτι το διαφορετικό :001_rolleyes: