PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή πόρτας σπιτιού



tgi
07-10-19, 22:32
Καλημέρα σε όλους
Εχω μια απλή πόρτα στο σπίτι μου στην πολυκατοικία και σκέφτομαι να την αλλάξω και να βάλω μια ασφαλείας.
Θελω την άποψή σας και τις γνώμες σας για την επιπλέον ασφάλεια που μπορώ να έχω.
Επίσης θέλω τις ηλεκτρονικές ιδέες σας για το κλείδωμα της πόρτας
Καμια μάρκα επίσης?

Ευχαριστώ
Τάσος

picdev
08-10-19, 07:27
πλεον αγοράζεις πορτα και με 300 και 400ε, διαφορά δεν έχουν.
το θέμα ειναι η κλειδαριά που μπορεί να κοστίζει οσο και η πόρτα.
κατι αλλο σημαντικό ειναι στη τοποθέσηση . πρεπει να τη βλιτρώσουν καλά και να μπει ίσια,
αλλιώς θα κατσει η κάσα στραβα και μετά δεν διορθώνεται και θέλει σκάψιμο πάλι

chipakos-original
08-10-19, 08:17
Καλημέρα σε όλους
Εχω μια απλή πόρτα στο σπίτι μου στην πολυκατοικία και σκέφτομαι να την αλλάξω και να βάλω μια ασφαλείας.
Θελω την άποψή σας και τις γνώμες σας για την επιπλέον ασφάλεια που μπορώ να έχω.
Επίσης θέλω τις ηλεκτρονικές ιδέες σας για το κλείδωμα της πόρτας
Καμια μάρκα επίσης?
Ευχαριστώ
Τάσος
Απλά αγοράζεις πόρτα που η κλειδαριά είναι απ τη μάνα της ηλεκτρική ( δεν τοποθετείς μετά την κλειδαριά) και αποφασίζεις μόνο με ποιά μέθοδο θέλεις να εισέρχεσαι μέσα στο σπίτι σου.Η τσέπη σου να είναι γεμάτη λεφτά και θα σου τα πει η εταιρία που θα επιλέξεις.

stam1982
08-10-19, 08:17
Με 400 ευρώ αγοράζεις στραντζαρισμενες λαμαρίνες εγκατεστημένη με μπετοβιδες και αρμολογημενη με αφρό πολυουρεθάνης.
Με 700 ευρώ και πάνω αγοράζεις σοβαρή πόρτα εγκαταστημένη με πακτωμενα σίδερα και αρμολογημενη με λάσπη.
Για να έχει νόημα η πόρτα ασφαλείας πρέπει να είναι πάντα κλειδωμένη.

kioan
08-10-19, 10:48
σοβαρή πόρτα εγκαταστημένη με πακτωμενα σίδερα και αρμολογημενη με λάσπη.
Για να έχει νόημα η πόρτα ασφαλείας πρέπει να είναι πάντα κλειδωμένη.

Ακριβώς έτσι!

Σχετικά με τις μάρκες, μπορώ να μιλήσω μόνο για αυτήν που έχω προσωπική άποψη καθώς είδα και όλη την διαδικασία τοποθέτησής της από το συνεργείο και είμαι ευχαριστημένος. Είναι η εταιρεία golden door. Η κάσα της πόρτας είναι από κλειστό μεταλλικό προφίλ το οποίο κολλιέται επάνω σε σίδερα που μπαίνουν περιμετρικά μέσα στους τοίχους. Ο βασικός μηχανισμός κλειδαριάς που τοποθετεί είναι γραναζωτού τύπου και μπορείς αν θες να επιλέξεις να βάλεις κάποιον άλλο κύλινδρο από τον προτεινόμενο ή κάποια διαφορετική κλειδαριά. Οι πόρτες τις είναι κλάσης 4 ενώ αρκετές άλλες που είχα κοιτάξει ήταν 3.


Σχετικά με την κλειδαριά, άποψή μου είναι πως καλύτερα να βάλεις μηχανική κλειδαριά γραναζωτού τύπου και να προσαρμώσεις ηλεκτρικό κύλινδρο αν γίνεται (δεν το γνωρίζω, θα πρέπει να ρωτήσεις). Έτσι θα μπορείς να τον αλλάξεις για κάτι καλύτερο όταν θελήσεις.

rama
08-10-19, 11:48
Ευτυχώς υπάρχουν αρκετές καλές επιλογές σε εταιρείες και μοντέλα.
Μία που μπορώ κι εγώ να σου προτείνω είναι η www.siamo.gr (http://www.siamos.gr) που μου έχουν κάνει αρκετές δουλειές, και μάλιστα custom σχήματα, με άψογη απόδοση.
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, αν δεν γίνει βαρβάτη εγκατάσταση με χτίσιμο και κολλήσεις, θα είναι σαν το σπίτι από τα τρία γουρουνάκια που το φύσηξε ο λύκος κι έπεσε.
Για πολυκατοικία, θα σου σύστηνα να βάλεις την κλειδαριά η οποία έχει μονίμως εκτεταμένες τις μπάρες σε mode κλειδώματος, και με το απλό γύρισμα του κλειδιού αποσύρονται. Ετσι, δεν υπάρχουν ούτε κόλπα με χαρτόνια για τη γλώσσα, ούτε τίποτα.

Gaou
08-10-19, 11:57
να εχεις υποψιν σου οτι μια πορτα ασφαλείας μπορει τελικά να ειναι ακριβώς το αντιθετο απο αυτο που θα επρεπε. πηγαινε σε μια εταιρία σοβαρή ( αναφερθηκαν μερικές απο πάνω) και ψώνισε κάσα μαζί με πορτα . τα 300 ευρω και τα 700 μπορει να αποβούν μοιραια σε περιπτωση αμεσης αναγκης διαφυγής...! τωρα όσο αφορα στο ενεργητικό κομματι ολες ειναι πάνω κατω ιδιες καθότι ουδεν αντικλεπτικο αλλα ολα κλεπτοαπωθητικά. οσο ανεβαινεις φυσικά εσυ πρεπει να ανεβαινει κατηγορία και ο κλέφτης...

κοιταξε το παντως καλα αυτο που σου λέω . και σε περιπτωση μικρου σεισμου η πορτα αμα δεν ειανι καλά μελετημένη θα εγκλωβίσει κόσμο μεσα.

nepomuk
08-10-19, 12:32
Αν καταλαβα καλα ο νηματοθετης απο την απλη - απλη ξυλινη εξωπορτα πολλων δεκαετιων με την απλη - απλη κλειδαρια,
θελει να ανεβει μια κατηγορια και αυτο ισως εννοει με το "ασφαλειας" .Οποτε σε αυτη την περιπτωση και αν λαβουμε υπ οψιν
οτι οι ενοικοι μπορει να ειναι μαλλον κλειστοφοβικοι και επιθυμουν γρηγορη εξοδο ενω και ο προυπολογισμος ειναι στα πολυ κατω του,
τι θα ειχατε να προτεινετε;

kioan
08-10-19, 12:37
αν λαβουμε υπ οψιν οτι οι ενοικοι μπορει να ειναι μαλλον κλειστοφοβικοι και επιθυμουν γρηγορη εξοδο ενω και ο προυπολογισμος ειναι στα πολυ κατω του, τι θα ειχατε να προτεινετε;

Κουρτίνα με χάντρες

https://i.imgur.com/vEkv5sT.png?1

stam1982
08-10-19, 13:20
Μπορει ομως να ειναι και κλεφτοφοικοι,οποτε θα επιλεξουν πορτα ασφαλειας.Και αν θελουν μπορουν να προσαρμοσουν ηκεκτροπυρο οποιος θα ακολουθει τη λειτουργεια της θυροτηλεορασης.

picdev
08-10-19, 18:57
Με 400 ευρώ αγοράζεις στραντζαρισμενες λαμαρίνες εγκατεστημένη με μπετοβιδες και αρμολογημενη με αφρό πολυουρεθάνης.
Με 700 ευρώ και πάνω αγοράζεις σοβαρή πόρτα εγκαταστημένη με πακτωμενα σίδερα και αρμολογημενη με λάσπη.
Για να έχει νόημα η πόρτα ασφαλείας πρέπει να είναι πάντα κλειδωμένη.

φίλε μου ο ξάδερφος μου τις εβαλε με 300ε τη μια αγορά, το εργοστάσιο ειναι στη χαλκίδα .
30 πόντους μπετόβεργες έβαλε , η κλειδαριά ειναι το θέμα. σιγα μην βαλεις πορτα ασφαλείας με πολυερεθάνη
Αν θέλετε να σας βάλω και το εργοστάσιο.
Δηλαδή παιζει ρολο ποσο κανει η πορτα , για το αν ο αλλος τη βαλει με αφρο η με μπετοβεργες, μην τρελαθούμε.

και στη τελική αν μπουν με τανκς , μπαινουν ειτε με 500 είτε με 700 ειτε με 300.
Ποσο παιρνει ο κάθε μαστορας για τη τοποθέτηση ειναι άλλο θεμα εγω μιλαω για πορτα ασφαλειας αγορα απο το εργοστάσιο

και για να πω και το παράπονο μου , τις καλές εποχές βάλαμε στο πατρικό μου μπαλομένος door 1500ε παρακαλώ τιμή αγορά, με καλή κλειδαριά βέβαια.
Η πλάτη ειναι απο χαρτόνι μισό ποντο, το ειδα οταν το άλλαξαν επειδη γρατουνίστηκε, μετά λιγα χρονια η πορτα κρεμασε γιατι δεν την ειχαν βάλει σωστά.
Ο ξάδερφος μου δεν βάζει πορτες ασφαλείας , απλα το έκανε σε μια δουλειά επειδή του ζήτησαν, 3 πορτες εβαλε όλες αλφάδι και 30 ποντους βλίτρα
, απο μαστοράτζα του κώλου ειναι γεμάτη η αγορά, οσα λεφτά και να δώσεις.

Panoss
08-10-19, 19:29
Αν θέλετε να σας βάλω και το εργοστάσιο.

Για βάλτο να το έχουμε στα υπόψιν.

stam1982
08-10-19, 21:12
Άλλο πόρτα με τελάρο και ενισχύσεις κάθετα στη μεση και οριζόντια και άλλο πόρτα με στραντζαρισμενες λαμαρινα.Ο,τι πληρώνεις παίρνεις.Σε όλες τις πόρτες οι επενδύσεις είναι λαμινειτ,εκτός αν ειδικά στον μπαλομενο και στο σιαμο πληρώσεις κάτι άλλο.Στα παραπάνω μαγαζιά μπορείς να δεις πως είναι κατασκευασμένο το κάθε μοντελο.

Άκη και Φεράρι να παρεις,αν πας στο μαστρομητσο για σέρβις άστα.....

picdev
09-10-19, 00:52
δεν έχουν ολες λαμινατε, διαλέγεις , εγώ θα βάλω τωρα μια με προφιλ αλουμινίου

aktis
23-10-19, 13:48
Αυτός ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να είναι χαρούμενος ... γιατι δεν θα αλλάξει κλειδαριά !
Τι να τις κάνεις τις πόρτες ασφαλείας αν αφήνεις τον καθένα να μπαίνει μέσα στην πολυκατοικία
και να μοιράζει πίτσες ή να κολλάει αυτοκόλλητα κλειδαράς στο ασανσέρ...
Η ασφάλεια πρέπει να είναι σε ζώνες περιμετρικά σαν κρεμμύδι ... παραβίαση πόρτας πολυκατοικίας , κίνηση έξω από το διαμέρισμα ή στα μπαλκόνια , και τελευταία τα μαγνητάκια στην πόρτα διαμερίσματος, πόρτες μπαλκονιών , παράθυρα τουαλέτας κλπ

Αν έχει μπει μέσα ολόκληρο συνεργείο διαρρηκτών τι να σου κάνει και μια έστω καλή κλειδαρία ...
εδω τρείς φωτογραφίες από μια πόρτα θύμα ...
βλέπω τουλάχιστον 4 σίδερα , λογικά πάνω απο 30 εκατοστά , για πάκτωση στα τούβλα ... από την πλευρά που άνοιξε ...
Το αδύνατο σημείο είναι μάλλον τα τούβλα .

Οταν έδειξα τις φωτογραφίες σε ένα συνεργείο που τοποθετούσε πόρτες με παρόμοιο τρόπο μου είπαν το κλασσικό
λίγη καθυστέρηση κάνουν ...

https://drive.google.com/drive/folders/1gKhH9U5PeBMYfjaLmqz9FEd6nsGHRoC5?usp=sharing



https://i.imgur.com/6C3RZWK.jpghttps://i.imgur.com/VR6UvEg.jpg
https://i.imgur.com/Y69yCbH.jpg

Gaou
23-10-19, 14:25
μα για αυτο ειπα εγώ ότι το σημαντικότερο μέρος ειναι η κάσα. τι να την κάνεις την πορτα αμα η κάσα ειναι χαρτόνι...

Nikos12
17-02-21, 00:20
Καλησπέρα, πιστεύω το παρακάτω άρθρο να σας βοηθήσει.

tgi
17-02-21, 08:08
Καλησπέρα, πιστεύω το παρακάτω άρθρο να σας βοηθήσει.
https://komninosalouminia.gr/?p=380

Σε ευχαριστώ
Τελικά έβαλα μια πόρτα , με πολύ καλή κλειδαριά, που βγαίνουν οι μπάρες στο κλείδωμα πάνω και δεξιά & αριστερά
Εβαλα μια ηλεκτρική κλειδαριά cisa. Ηλεκτρική μονο η γλώσσα όχι το κλείδωμα (αντί κυπρί)
Επίσης είπα τον κλασικό χειροκίνητο πύρο που υπάρχει για να κάνει το ημιάνοιγμα της πόρτας, να ξετρυπήσουν την πόρτα και να μπαίνει μέσα στην κάσα. Θέλω το βράδυ να έχω extra ασφάλεια
Επίσης της έβαλα και μόνωση (θερμομόνωση και ηχομόνωση) εσωτερικά

aktis
18-02-21, 10:06
Τωρα που εχουν οι περισσότεροι πόρτες " ασφαλείας " οι διαρρήκτες άλλαξαν συνήθειες και μπαίνουν για γρηγορότερα από το παράθυρο του μπανιου και απο τις κρεβατοκάμαρες !
Σε ψηλους ορόφους ανεβαίνουν απο τις σωληνώσεις και τις τεντες ή κατεβαινουν από την ταράτσα ή πηδανε απο το μπαλκονι του γειτονα . Καλό είναι να μη μπαίνουν πλασιε και ντελιβεραδες στη πολυκατοικία ( να μην μπαινουν στην πολυκατοικία γενικά ξένοι ... γιατι ειναι δυσκολο να τους ελεγχεις )

aktis
02-06-21, 23:16
Σήμερα μπήκαν από την ταράτσα σε ένα κτίριο γραφείων και παραβίασαν 6 γραφεία με πόρτες ασφαλείας ( σε ένα βραδύ )
παραβιάζοντας την κάσα και όχι την κλειδαριά ! ( όπως φαίνεται και στο 15 παραπάνω )
Ο Ευαγγελάτος είχε συνέντευξη τον πορτά που επισκεύαζε τις πόρτες

Έλεγε δεν είχε ξαναδεί τέτοιο πράγμα ... τι να πει και αυτός ... ας ρωτήσει και μας που τα ξέρουμε καλύτερα !
( Ένας φίλος που είδε το βίντεο έκανε το σχόλιο οτι οι πόρτες ήταν στερεωμένες ... με μύξα ! )

Το παρακάτω είναι από το βραδινό δελτίο , δεν βρήκα το απογευματινό με τον πορτά ...
( Ίσως πρέπει να κάνουμε κανα θέμα Η κλοπή / ληστεία της ημέρας )

https://www.megatv.com/2021/06/02/agnostoi-ekanan-gyalia-karfia-ktirio-grafeion-sto-kentro-tis-athinas/

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
12-06-21, 09:24
-Για το θέμα ασφάλειας δεν είμαι ειδικός να πω κάτι επι πλέον, αυτό που θα πρεπει να προσέξεις είναι κατα πόσο θα μειωθεί το πλάτος της πόρτας σε σχέση με τη παλιά μήπως μικρίνει πολύ και είναι άβολη.

aktis
16-06-21, 10:38
Τους αρχικούς με το ριφιφι στου Τσακαλώτου , τους έπιασαν χθες ... σε άλλη πολυκατοικία , αφού είχαν ανοίξει και κει γραφεία σε 4 ορόφους .... Κάποιο απ όλα θα είχε συναγερμό και τους έπιασαν ενώ έφευγαν . Τελικά δεν είχαν και κανα σπουδαίο εξοπλισμό , κατσαβιδια , λοστους κλπ Τρόπο θέλει , όχι κόπο , όπως έλεγε και μια διαφήμιση !

Ο "αρχιμάστορας" 22 ετών ,με μετεκπαίδευση στιη φυλακή , γιος γνωστού δικηγόρου απ οτι λέγανε χθες τα κανάλια , είχε βγει πρόσφατα λόγω σπουδών και καλής διαγωγής
και βρήκε και συνεργάτη , τοξικομανή , 18 ετών !
Λογικά ο μπαμπάς θα διευθετήσει πάλι τον χρόνο παραμονής στις φυλακές .

https://www.euro2day.gr/news/highlights/article/2083619/dyo-syllhpseis-gia-th-diarrhxh-sto-grafeio-toy-tsa.html

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
16-06-21, 21:32
Kαι θα πει δικηγορος και τι δουλεια θελατε να κανουν τα παιδια κ προεδρε κλειδαραδικο να ανειγανε βιβλια στην εφορια τεβε και σαχλαμαρες , ασε που μπωρει να τους κλεβανε και απο πανω ,αλλοι συναδελφοι..:lool: