PDA

Επιστροφή στο Forum : C & A Digital Signal Generator



ducky
11-10-19, 12:15
Χαιρετώ την παρέα,

μήπως γνωρίζει κάποιος τα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτής της ελληνικής γεννήτριας;

C+A Electronic, DIG HF GENERATOR, CA 745 DHFG

Σας ευχαριστώ,

Φώτης

SRF
11-10-19, 14:35
Χαιρετώ την παρέα,

μήπως γνωρίζει κάποιος τα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτής της ελληνικής γεννήτριας;

C+A Electronic, DIG HF GENERATOR, CA 745 DHFG

Σας ευχαριστώ,

Φώτης

CA 745 = Video to RGB converter

https://web.archive.org/web/20080708053620/http://cael.gr/

ducky
11-10-19, 15:29
CA 745 = Video to RGB converter

https://web.archive.org/web/20080708053620/http://cael.gr/

Ευχαριστώ πολύ. Όμως, δυστυχώς δεν συμπίπτει.

Παραθέτω φωτογραφία της γεννήτριας:

79112

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
11-10-19, 18:08
Καλησπέρα,

Βάλε καμμιά πιο κοντινή φωτογραφία της πρόσοψης και αν γίνεται και καμμιά φωτογραφία του εσωτερικού. Τη δοκίμασες καθόλου να δεις αν δουλεύει; To Display μπροστά μεταβάλλεται όταν γυρίσεις το κουμπί frequency;

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
11-10-19, 22:28
Επανέρχομαι,

Μάλλον η C & A έχασε το μέτρημα. Σε ένα παλιό τιμοκατάλογο της εταιρείας που κοίταξα πριν απο λίγο ο κωδικός 745 περιγράφεται ως μετατροπέας video σε RGB όπως γράφει παραπάνω και ο SRF, ενώ ο αναλυτικός τους κατάλογος που έχει περιγραφή των κιτ και σε κάποια εχει και φωτογραφίες ο κωδικός 745 αναφέρεται ως LCD display 3 1/2 ψηφίων. Μπορεί η συγκεκριμένη να είναι συνδυασμός απο διαφορετικά κιτ της εταιρείας. Η μόνη γεννήτρια της C & A που θυμάμαι είναι με κωδικό CA 663 που κυκλοφόρησε γύρω στο 1996 και είχε παρουσιαστεί σαν κατασκευή απο την Τεχνική Εκλογή και πιο πρόσφατα στο τεύχος 4 του περιοδικού Electronic Circuits.

Βάλε φωτογραφία του εσωτερικού να δούμε τι κατασκευή είναι.

ducky
12-10-19, 20:50
ΟΛΥΜΠΟΣ 2, κατ'αρχην σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα ψάξω τα τεύχη που αναφέρεις μήπως βρω κάποιο διάγραμμα.
Την γεννήτρια την προμηθεύτηκα πρόσφατα, με σκοπό την ρύθμιση παλιών μηχανημάτων βραχέων (δεν είμαι ηλεκτρονικός - απλός χομπίστας ραδιοερασιτέχνης).
Ξεκινάει κανονικά και εκπέμπει σήμα (το επιβεβαίωσα με λήψη σε δέκτη βραχέων), όμως είναι ασταθής, δλδ δεν κρατάει την συχνότητα που επιλέγεις και σύρει διαρκώς πότε προς τα πάνω και πότε προς τα κάτω. Συνεπώς, προς το παρόν είναι άχρηστη..
Φωτό θα μπορέσω να ανεβάσω απο Δευτέρα βράδυ.
Και πάλι ευχαριστώ και επανέρχομαι,
Φώτης

ducky
14-10-19, 20:23
791267912779128791297913079131

ducky
14-10-19, 20:28
και δύο ακόμα:
7913379132

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια, σκέψη, κοκ.

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
15-10-19, 01:21
Μάλλον το μόνο ψηφιακό κομμάτι είναι το συχνόμετρο. Η πλακέτα έχει τον κωδικό 749 και το τροφοδοτικό τον κωδικό 743 αλλά και πάλι δεν ταιριάζουν με τον κατάλογο των κιτ της C & A που έχω στα χέρια μου. Το μόνο συχνόμετρο τεσσάρων ψηφίων που έχει ο κατάλογος έχει κωδικό 748 αλλά περιγράφεται ως συχνόμετρο από 20 MHz και πάνω.

Η γεννήτρια φαίνεται να μεταβάλει τη συχνότητα λειτουργίας με τη μεταβολή τάσης με το πολύστροφο ποτενσιόμετρο της πρόσοψης (για ποτενσιόμετρο μου μοιάζει) σε δίοδο βάρικαπ την οποία όμως δεν μπορώ να εντοπίσω στις φωτογραφίες. Επίσης υπάρχει και ολοκληρωμένος κρυσταλλικός ταλαντωτής - το εξάρτημα με το μεταλλικό κέλυφος και την οπή στη μία του γωνία δίπλα στον σταθεροποιητή τάσης 7805 - στον οποίο ταλαντωτή όμως κατά την προσφιλή τακτική της εταιρείας έχουν σβηστεί με γυαλόχαρτο τα στοιχεία του, καθώς και διπλά ισοσταθμισμένος μίκτης SBL 1 της Mini Circuits.

Θα χρειαστεί να δουλέψεις με πολύ υπομονή για να τη φέρεις στα ίσα της. Επειδή λές οτι τσουλάει βάλτη να δουλέψει σε μιά συχνότητα και κάνε ένα διάγραμμα της ολίσθησης σε συνάρτηση με το χρόνο. Συνήθως με το ξεκίνημα τα VFO που λειτουργούν ελεύθερα έχουν μια απότομη ολίσθηση της συχνότητας (short term drift) μετά όμως από περίπου ένα δεκάλεπτο σταθεροποιούνται και η ολίσθηση μικραίνει και είναι πιο αποδεκτή (long term drift). Εάν όπως υποθέτω λειτουργεί με βάρικαπ και δεν σταθεροποιείται σε αποδεκτά επίπεδα θα πρέπει να δεις τους πυκνωτές του ταλαντωτή (γύρω απο το πηνίο και τη βάρικαπ) και να τους αντικαταστήσεις με ένα συνδυασμό πυκνωτών που θα εξουδετερώσουν την ολίσθηση. Επειδή στην πρόσοψη έχει διακόπτη που επιλέγει τη λειτουργία της γεννήτριας σε δύο ζώνες -έως 20 MHz και από 20 MHz και πάνω - δες με ένα συχνόμετρο πότε εμπλέκεται στη λειτουργία ο ολοκληρωμένος κρυσταλλικός ταλαντωτής και τι παίρνει στην είσοδό του ο μίκτης SBL 1 και τι βγάζει στην έξοδό του. Ακούγοντας το σήμα της γεννήτριας σε ένα δέκτη επέλεξε το διακόπτη modulation στο ΙΝΤ(ernal) και δες αν ακούγεται διαμορφωμένο σήμα.

Οι παρατηρήσεις μου βασίζονται μόνο σε ό,τι μπορώ να εκτιμήσω από τις φωτογραφίες, εάν κάνω λάθος κάθε διόρθωση και παρατήρηση δεκτή.

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
15-10-19, 13:41
Η βάρικαπ είναι εδώ αλλά οι πυκνωτές που έχει γύρω γύρω δεν είναι και ό,τι καλύτερο από άποψης σταθερότητας σε μεταβολές της θερμοκρασίας και λειρουργίας σε ταλαντωτή.
79140

ducky
15-10-19, 14:22
ΟΛΥΜΠΟΣ 2, σου είμαι υπόχρεος για την λεπτομερή και άκρως διδακτική επεξήγηση και καθοδήγηση.
Θα δοκιμάσω τα βήματα που ανέφερες, ξεκινώντας απο την παρακολούθηση και καταγραφή της ολίσθησης.

Αν προτείνεις να προχώρήσω άμεσα και σε αντικατάσταση των πυκνωτών γύρω απο την varicap, είναι απο τα πράγματα που μπορώ να κάνω. Μόλις έχω νέα, θα τα σημειώσω εδώ.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ καθώς, ανεξάρτητα απο το τελικό αποτέλεσμα, είναι σίγουρο ότι ήδη έμαθα νέα πράγματα (όπως το κύκλωμα VCO με βαρικαπ).
Παράλληλα, εντόπισα στο inet το εξώφυλλο του τεύχους 4 των electronic circuits και δείχνει να είναι διαφορετική γεννήτρια. Θα συνεχίσω να ψάχνω την Τεχνική Εκλογή, μήπως είμαι πιο τυχερός εκεί.