PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗ



eddie-2
18-11-19, 13:26
Χαιρετώ την παρέα!
Σαν άσχετος που είμαι στα ηλεκτρολογικά, θα χρειαστώ την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας. Ο μονοφασικός πίνακας του σπιτιού μου, που είναι εικοσαετίας, δεν έχει ούτε τα μισά από τα προβλεπόμενα που πρέπει να έχει. Άσε που κάθε φορά που ερχόταν ηλεκτρολόγος να διορθώσει κάτι, έριχνε ευθύνες στον προηγούμενο και έκανε τα δικά του φακιρικά... Γεφυρώματα από 'δω, καλώδια από 'κει... Με λίγα λόγια, τσίρκο... Καταλαβαίνετε... Έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ, να δω πως πρέπει να είναι ένας πίνακας ώστε ο επόμενος ηλεκτρολόγος που θα φέρω, να τον κάνει όπως πρέπει και όχι όπως τον βολεύει.* Σκέφτηκα να έχω ήδη τα υλικά που χρειάζονται και εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας, αν έκανα τις σωστές επιλογές. Σκεφτηκα όλα να είναι από μια επώνυμη μάρκα και καλός η κακός αποφάσισα την Hager μόνο και μόνο επειδή ο γενικός διακόπτης είναι Hager 40A.
Αυτά που διάλεξα είναι τα εξής:

Ρελέ διαφυγείς
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/diacoptes-diarrois/diacoptes-diarrois-2ch40a/hager-pele-diafyghs-40a-1f-oyd-30ma-cdc740h_96238/?gclid=Cj0KCQiAn8nuBRCzARIsAJcdIfPU_ojLrUlWqdUxobm lQrSlLx0W9YopeZenHgVmEv77Fub1QMeKplwaAjDPEALw_wcB

Αυτά για ασφάλεια και ασφαλειοθήκη και εδώ ήθελα να ρωτήσω αν αυτά ταιριάζουν μεταξύ τους.
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/asfaleiothikes/asfaleiothikes-10ch38/hager-asfaleiothiki-kylindrikis-asfaleias-1p-10ch38-32a-197009_197009/

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/asfalies-tixeos/kulindrika/hager-fysingi-32a-10-3x38g-taxeias-thxeos_96164/?gclid=Cj0KCQiAn8nuBRCzARIsAJcdIfPU_ojLrUlWqdUxobm lQrSlLx0W9YopeZenHgVmEv77Fub1QMeKplwaAjDPEALw_wcB

Δύο κομμάτια από αυτό το διπλό αυτοματάκι για θερμοσίφωνα και κουζίνα
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/mikroaftomatoi-asfaleia-asfalia-asfaleia-microaftomatos/microaftomatoi-20a-25a/hager-asfaleia-25a-1f-oyd-3ka-mwn525_95887/

Εννοούνται και οι ενδεικτικές λυχνίες όσες χρειάζονται και αυτοματάκια θα αφήσω για την ώρα αυτά που υπάρχουν και θα τα αλλάζω με Hager όταν χρειαστεί.

Και τώρα πάμε στα προαιρετικά που για άλλους είναι σημαντικά. Εδώ ήθελα να ρωτήσω επίσης αν εκτός από προστασία μου δημιουργούν αλλά προβλήματα όπως συχνές διακοπές ρεύματος και έχω άλλα μετά.

Επιτηρητής τάσης + ρελέ ισχύος
Εδώ δεν ξέρω με πόσα amber να επιλέξω και ποιο είναι κατάλληλο να ελέγχει και φάση και ουδέτερο. Οπότε περιμένω να μου προτείνετε εσείς Επιτηρητή και ρελε Hager.

Αντικεραυνικό
https://www.trimel.gr/el/products/details/ANTIKERAYNIKA-EPITIRITES/Fysiggio-antikeraynikoy-fasis-40kA-SPN140D-240D-440D-HAGER?skr_prm=WyI3N2Q5MmE5My05MTA4LTQ2M2YtODQ3Mi1m YWMzMzZjNjM5ZGMiLDE1NzQwNzM1Mjk3NzEseyJhcHBfdHlwZS I6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Και τέλος αν πρέπει να βάλω AFDD και αν ναι, ποιο;

Συγνώμη αν σας κούρασα και για τα όποια άσχετα αν είπα σαν ανίδεος....
Ευχαριστώ!

Vagelis64
18-11-19, 13:33
Χαιρετώ την παρέα!
Σαν άσχετος που είμαι στα ηλεκτρολογικά, θα χρειαστώ την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας. Ο μονοφασικός πίνακας του σπιτιού μου, που είναι εικοσαετίας, δεν έχει ούτε τα μισά από τα προβλεπόμενα που πρέπει να έχει. Άσε που κάθε φορά που ερχόταν ηλεκτρολόγος να διορθώσει κάτι, έριχνε ευθύνες στον προηγούμενο και έκανε τα δικά του φακιρικά... Γεφυρώματα από 'δω, καλώδια από 'κει... Με λίγα λόγια, τσίρκο... Καταλαβαίνετε... Έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ, να δω πως πρέπει να είναι ένας πίνακας ώστε ο επόμενος ηλεκτρολόγος που θα φέρω, να τον κάνει όπως πρέπει και όχι όπως τον βολεύει.* Σκέφτηκα να έχω ήδη τα υλικά που χρειάζονται και εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας, αν έκανα τις σωστές επιλογές. Σκεφτηκα όλα να είναι από μια επώνυμη μάρκα και καλός η κακός αποφάσισα την Hager μόνο και μόνο επειδή ο γενικός διακόπτης είναι Hager 40A.
Αυτά που διάλεξα είναι τα εξής:

Ρελέ διαφυγείς
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/diacoptes-diarrois/diacoptes-diarrois-2ch40a/hager-pele-diafyghs-40a-1f-oyd-30ma-cdc740h_96238/?gclid=Cj0KCQiAn8nuBRCzARIsAJcdIfPU_ojLrUlWqdUxobm lQrSlLx0W9YopeZenHgVmEv77Fub1QMeKplwaAjDPEALw_wcB

Αυτά για ασφάλεια και ασφαλειοθήκη και εδώ ήθελα να ρωτήσω αν αυτά ταιριάζουν μεταξύ τους.
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/asfaleiothikes/asfaleiothikes-10ch38/hager-asfaleiothiki-kylindrikis-asfaleias-1p-10ch38-32a-197009_197009/

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/asfalies-tixeos/kulindrika/hager-fysingi-32a-10-3x38g-taxeias-thxeos_96164/?gclid=Cj0KCQiAn8nuBRCzARIsAJcdIfPU_ojLrUlWqdUxobm lQrSlLx0W9YopeZenHgVmEv77Fub1QMeKplwaAjDPEALw_wcB

Δύο κομμάτια από αυτό το διπλό αυτοματάκι για θερμοσίφωνα και κουζίνα
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/mikroaftomatoi-asfaleia-asfalia-asfaleia-microaftomatos/microaftomatoi-20a-25a/hager-asfaleia-25a-1f-oyd-3ka-mwn525_95887/

Εννοούνται και οι ενδεικτικές λυχνίες όσες χρειάζονται και αυτοματάκια θα αφήσω για την ώρα αυτά που υπάρχουν και θα τα αλλάζω με Hager όταν χρειαστεί.

Και τώρα πάμε στα προαιρετικά που για άλλους είναι σημαντικά. Εδώ ήθελα να ρωτήσω επίσης αν εκτός από προστασία μου δημιουργούν αλλά προβλήματα όπως συχνές διακοπές ρεύματος και έχω άλλα μετά.

Επιτηρητής τάσης + ρελέ ισχύος
Εδώ δεν ξέρω με πόσα amber να επιλέξω και ποιο είναι κατάλληλο να ελέγχει και φάση και ουδέτερο. Οπότε περιμένω να μου προτείνετε εσείς Επιτηρητή και ρελε Hager.

Αντικεραυνικό
https://www.trimel.gr/el/products/details/ANTIKERAYNIKA-EPITIRITES/Fysiggio-antikeraynikoy-fasis-40kA-SPN140D-240D-440D-HAGER?skr_prm=WyI3N2Q5MmE5My05MTA4LTQ2M2YtODQ3Mi1m YWMzMzZjNjM5ZGMiLDE1NzQwNzM1Mjk3NzEseyJhcHBfdHlwZS I6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Και τέλος αν πρέπει να βάλω AFDD και αν ναι, ποιο;

Συγνώμη αν σας κούρασα και για τα όποια άσχετα αν είπα σαν ανίδεος....
Ευχαριστώ!

Για Εταιρεια - επιλογες δεν μπορω να σου πω.
Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι , να κοιταξεις διακοπτες πινακα που θα παρεις , να "κουμπώνουν" μαλακά , οχι "γκρατςςςς" . Αν ενας διακοπτης ειναι σκληρος, με την παροδο του χρονου μαλακωνουν οι βιδες που πιανει πανω το καλωδιο και δημιουργουνται σπινθηρες.
Εγω 1 φορα το χρονο ή 1 φορα τον 1,5 χρονο ανοιγα πινακα και εσφιγκα βιδες.

Vagelis64
18-11-19, 13:46
Α!!! κατι 2ο , αν ειναι να περασεις καλωδιο προς ταρατσα για θερμοσυφωνο, περνα ΟΧΙ με 3 μεσα αλλα με 4.
Μια επιστροφη και βαζεις λαμπακι σε πινακα να βλεπεις αν το θερμικο σου εκλεισε αντισταση ή όχι (αν ζεσταθηκε δηλ. το νερο) .
Απλως ιδεα , κατά τα αλλα εσυ ¨ηγέτης" εκει . :)

eddie-2
18-11-19, 15:40
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και έχεις απόλυτο δίκιο για τις εταιρείες...
Αν μπορείς μόνο να μου πεις αν είναι εντάξει στις προδιαγραφές αυτά που διάλεξα, ασχέτως μάρκας. Και αν συμφωνείς με τα προαιρετικά που ανέφερα (ποια να βάλω και ποια όχι)...

eddie-2
18-11-19, 15:42
Για Εταιρεια - επιλογες δεν μπορω να σου πω.
Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι , να κοιταξεις διακοπτες πινακα που θα παρεις , να "κουμπώνουν" μαλακά , οχι "γκρατςςςς" . Αν ενας διακοπτης ειναι σκληρος, με την παροδο του χρονου μαλακωνουν οι βιδες που πιανει πανω το καλωδιο και δημιουργουνται σπινθηρες.
Εγω 1 φορα το χρονο ή 1 φορα τον 1,5 χρονο ανοιγα πινακα και εσφιγκα βιδες.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και έχεις απόλυτο δίκιο για τις εταιρείες...
Αν μπορείς μόνο να μου πεις αν είναι εντάξει στις προδιαγραφές αυτά που διάλεξα, ασχέτως μάρκας. Και αν συμφωνείς με τα προαιρετικά που ανέφερα (ποια να βάλω και ποια όχι)...

Vagelis64
18-11-19, 18:38
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και έχεις απόλυτο δίκιο για τις εταιρείες...
Αν μπορείς μόνο να μου πεις αν είναι εντάξει στις προδιαγραφές αυτά που διάλεξα, ασχέτως μάρκας. Και αν συμφωνείς με τα προαιρετικά που ανέφερα (ποια να βάλω και ποια όχι)...

Στα 12 χρονια του πινακα σπιτι, Hager ολλα, δεν αλλαξα κατι.

vasilllis
18-11-19, 18:52
Εφοσον δηλωνεις ανιδεος πως εχεις σκοπο να παραγγειλεις καποια πραγματα τα οποια ουτε γνωριζεις πως ειναι ουτε τι κανουν?
Αυτα που εχεις επιλεξει δεν ειναι καταλληλα.Θα προτεινα ,ο τεχνικος που θα φερεις να γνωριζει ποια ειναι αυτα που πρεπει και να σου τα εξηγησει αναλυτικα.

Vagelis64
18-11-19, 19:03
Τα ampere να προσεχεις. Αναλογα το παχος καλωδιου και αναλογος ασφαλειοδιακοπτης.

Ηλιας Α
18-11-19, 19:50
Το καλύτερο που πρέπει να προσέξεις είναι τον μάστορα που θα επιλέξεις να σου τα φτιάξει, αυτός θα βρει τα κατάλληλα υλικά.

rama
18-11-19, 20:08
Στο "αντικεραυνικό", έβαλες το ανταλλακτικό φυσίγγιο, κι όχι το υλικό ράγας μέσα στο οποίο τοποθετείται. Θα έλεγα ότι επειδή δεν έχεις καθόλου εικόνα της δουλειάς (γι αυτό και ο κάθε μάστορας σε δουλεύει κάνοντας κακοτεχνίες και ρίχνοντας το φταίξιμο στους προηγούμενους), να αφήσεις σε κάποιο σωστό αδειούχο εγκαταστάτη να κάνει όλη τη δουλειά και να μην προσπαθεις να κάνεις διάγνωση από το internet. Το λέω φιλικά, γιατί βλέπω που πάει το πράμα.

apavlidis1997
29-01-20, 20:06
Χαιρετώ την παρέα!
Σαν άσχετος που είμαι στα ηλεκτρολογικά, θα χρειαστώ την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας. Ο μονοφασικός πίνακας του σπιτιού μου, που είναι εικοσαετίας, δεν έχει ούτε τα μισά από τα προβλεπόμενα που πρέπει να έχει. Άσε που κάθε φορά που ερχόταν ηλεκτρολόγος να διορθώσει κάτι, έριχνε ευθύνες στον προηγούμενο και έκανε τα δικά του φακιρικά... Γεφυρώματα από 'δω, καλώδια από 'κει... Με λίγα λόγια, τσίρκο... Καταλαβαίνετε... Έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ, να δω πως πρέπει να είναι ένας πίνακας ώστε ο επόμενος ηλεκτρολόγος που θα φέρω, να τον κάνει όπως πρέπει και όχι όπως τον βολεύει.* Σκέφτηκα να έχω ήδη τα υλικά που χρειάζονται και εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας, αν έκανα τις σωστές επιλογές. Σκεφτηκα όλα να είναι από μια επώνυμη μάρκα και καλός η κακός αποφάσισα την Hager μόνο και μόνο επειδή ο γενικός διακόπτης είναι Hager 40A.
Αυτά που διάλεξα είναι τα εξής:

Ρελέ διαφυγείς
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/diacoptes-diarrois/diacoptes-diarrois-2ch40a/hager-pele-diafyghs-40a-1f-oyd-30ma-cdc740h_96238/?gclid=Cj0KCQiAn8nuBRCzARIsAJcdIfPU_ojLrUlWqdUxobm lQrSlLx0W9YopeZenHgVmEv77Fub1QMeKplwaAjDPEALw_wcB

Αυτά για ασφάλεια και ασφαλειοθήκη και εδώ ήθελα να ρωτήσω αν αυτά ταιριάζουν μεταξύ τους.
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/asfaleiothikes/asfaleiothikes-10ch38/hager-asfaleiothiki-kylindrikis-asfaleias-1p-10ch38-32a-197009_197009/

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/asfalies-tixeos/kulindrika/hager-fysingi-32a-10-3x38g-taxeias-thxeos_96164/?gclid=Cj0KCQiAn8nuBRCzARIsAJcdIfPU_ojLrUlWqdUxobm lQrSlLx0W9YopeZenHgVmEv77Fub1QMeKplwaAjDPEALw_wcB

Δύο κομμάτια από αυτό το διπλό αυτοματάκι για θερμοσίφωνα και κουζίνα
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/mikroaftomatoi-asfaleia-asfalia-asfaleia-microaftomatos/microaftomatoi-20a-25a/hager-asfaleia-25a-1f-oyd-3ka-mwn525_95887/

Εννοούνται και οι ενδεικτικές λυχνίες όσες χρειάζονται και αυτοματάκια θα αφήσω για την ώρα αυτά που υπάρχουν και θα τα αλλάζω με Hager όταν χρειαστεί.

Και τώρα πάμε στα προαιρετικά που για άλλους είναι σημαντικά. Εδώ ήθελα να ρωτήσω επίσης αν εκτός από προστασία μου δημιουργούν αλλά προβλήματα όπως συχνές διακοπές ρεύματος και έχω άλλα μετά.

Επιτηρητής τάσης + ρελέ ισχύος
Εδώ δεν ξέρω με πόσα amber να επιλέξω και ποιο είναι κατάλληλο να ελέγχει και φάση και ουδέτερο. Οπότε περιμένω να μου προτείνετε εσείς Επιτηρητή και ρελε Hager.

Αντικεραυνικό
https://www.trimel.gr/el/products/details/ANTIKERAYNIKA-EPITIRITES/Fysiggio-antikeraynikoy-fasis-40kA-SPN140D-240D-440D-HAGER?skr_prm=WyI3N2Q5MmE5My05MTA4LTQ2M2YtODQ3Mi1m YWMzMzZjNjM5ZGMiLDE1NzQwNzM1Mjk3NzEseyJhcHBfdHlwZS I6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Και τέλος αν πρέπει να βάλω AFDD και αν ναι, ποιο;

Συγνώμη αν σας κούρασα και για τα όποια άσχετα αν είπα σαν ανίδεος....
Ευχαριστώ!Θα πρότεινα να μπει ασφάλεια τύπου gL gG τηκομενη δηλαδή στα 35Α για γενική ασφάλεια. Όσον αφορά τους μικροαυτοματους δεν μπαίνουν στην τύχη αλλά αναλόγως της διατομής του καλωδίου. Επειδή όπως δήλωσες και τιμή σου που το δήλωσες ότι δεν γνωρίζεις από ηλεκτρολογικα θα σου δώσω μια εικόνα έτσι να την έχεις στην άκρη του μυαλού σου όταν έρθει ο ηλεκτρολόγος να σου κάνει δουλειά. Τα φώτα του σπιτιού ασφαλίζονται με 10Α ασφάλεια και οι πρίζες με 16Α. Ο φούρνος με 25Α διπολική για να κόβεται και ο ουδέτερος. Και ο θερμοσίφωνας με 20Α διπολική πάλι για να κόβεται ο ουδέτερος. Το ρελε η αλλιώς Διαφορικός Διακοπτης εντάσεως μπαίνει πάντα μετά την γενική ασφάλεια.

Στάλθηκε από το 5047U μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tomis
29-01-20, 22:56
Χαιρετώ την παρέα!
Σαν άσχετος που είμαι στα ηλεκτρολογικά, θα χρειαστώ την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας. Ο μονοφασικός πίνακας του σπιτιού μου, που είναι εικοσαετίας, δεν έχει ούτε τα μισά από τα προβλεπόμενα που πρέπει να έχει. Άσε που κάθε φορά που ερχόταν ηλεκτρολόγος να διορθώσει κάτι, έριχνε ευθύνες στον προηγούμενο και έκανε τα δικά του φακιρικά... Γεφυρώματα από 'δω, καλώδια από 'κει... Με λίγα λόγια, τσίρκο... Καταλαβαίνετε... Έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ, να δω πως πρέπει να είναι ένας πίνακας ώστε ο επόμενος ηλεκτρολόγος που θα φέρω, να τον κάνει όπως πρέπει και όχι όπως τον βολεύει.* Σκέφτηκα να έχω ήδη τα υλικά που χρειάζονται και εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας, αν έκανα τις σωστές επιλογές. Σκεφτηκα όλα να είναι από μια επώνυμη μάρκα και καλός η κακός αποφάσισα την Hager μόνο και μόνο επειδή ο γενικός διακόπτης είναι Hager 40A.
Αυτά που διάλεξα είναι τα εξής:

Ρελέ διαφυγείς
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/diacoptes-diarrois/diacoptes-diarrois-2ch40a/hager-pele-diafyghs-40a-1f-oyd-30ma-cdc740h_96238/?gclid=Cj0KCQiAn8nuBRCzARIsAJcdIfPU_ojLrUlWqdUxobm lQrSlLx0W9YopeZenHgVmEv77Fub1QMeKplwaAjDPEALw_wcB

Αυτά για ασφάλεια και ασφαλειοθήκη και εδώ ήθελα να ρωτήσω αν αυτά ταιριάζουν μεταξύ τους.
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/asfaleiothikes/asfaleiothikes-10ch38/hager-asfaleiothiki-kylindrikis-asfaleias-1p-10ch38-32a-197009_197009/

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/asfalies-tixeos/kulindrika/hager-fysingi-32a-10-3x38g-taxeias-thxeos_96164/?gclid=Cj0KCQiAn8nuBRCzARIsAJcdIfPU_ojLrUlWqdUxobm lQrSlLx0W9YopeZenHgVmEv77Fub1QMeKplwaAjDPEALw_wcB

Δύο κομμάτια από αυτό το διπλό αυτοματάκι για θερμοσίφωνα και κουζίνα
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/prostasia/mikroaftomatoi-asfaleia-asfalia-asfaleia-microaftomatos/microaftomatoi-20a-25a/hager-asfaleia-25a-1f-oyd-3ka-mwn525_95887/

Εννοούνται και οι ενδεικτικές λυχνίες όσες χρειάζονται και αυτοματάκια θα αφήσω για την ώρα αυτά που υπάρχουν και θα τα αλλάζω με Hager όταν χρειαστεί.

Και τώρα πάμε στα προαιρετικά που για άλλους είναι σημαντικά. Εδώ ήθελα να ρωτήσω επίσης αν εκτός από προστασία μου δημιουργούν αλλά προβλήματα όπως συχνές διακοπές ρεύματος και έχω άλλα μετά.

Επιτηρητής τάσης + ρελέ ισχύος
Εδώ δεν ξέρω με πόσα amber να επιλέξω και ποιο είναι κατάλληλο να ελέγχει και φάση και ουδέτερο. Οπότε περιμένω να μου προτείνετε εσείς Επιτηρητή και ρελε Hager.

Αντικεραυνικό
https://www.trimel.gr/el/products/details/ANTIKERAYNIKA-EPITIRITES/Fysiggio-antikeraynikoy-fasis-40kA-SPN140D-240D-440D-HAGER?skr_prm=WyI3N2Q5MmE5My05MTA4LTQ2M2YtODQ3Mi1m YWMzMzZjNjM5ZGMiLDE1NzQwNzM1Mjk3NzEseyJhcHBfdHlwZS I6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Και τέλος αν πρέπει να βάλω AFDD και αν ναι, ποιο;

Συγνώμη αν σας κούρασα και για τα όποια άσχετα αν είπα σαν ανίδεος....
Ευχαριστώ!



1....Το ρελέ διαρροής που έχεις διαλέξει τύπου AC, είναι κανονικά παρωχημένο και ανασφαλές, λόγο ότι σήμερα έχουμε λόγο ηλεκτρονικών συσκευών ,φόρτιση του δικτύου μας με συνεχές συνιστώσεις κ.τ.λ.
Το ρελέ που θα βάλεις θα είναι τύπου Α που περιέχει αυτό που σου λέω .
Ακριβότερο ,αλλά είναι το σωστό.
2....Οι ασφάλειες και οι ασφαλειοδιακόπτες επειδή είναι HAGER δεν παει να πεί ότι είναι καλοί .Θα διαλέξεις να είναι από 6ΚΑ και πάνω και όχι 3ΚΑ πού έχεις διαλέξει
Τα υπόλοιπα ....αύριο .

tomis
30-01-20, 22:25
Όσο για το AFDD......σε συμφέρει λόγο τιμής του ρελέ διαφυγής τυπου Α ,να πάς κατευθείαν σε AFDD με ενσωματωμένη ασφάλεια 6KA C 1P+N και ρελέ διαρροής 30mA συνδιασμό με ανίχνευση ηλεκτρικού τόξου.
Εάν θες παραπάνω βοήθεια, πες πόσες γραμμών είναι ο πίνακάς σου ,ή βγάλε φώτο τον παλιό και επιπλέον, την περιοχή της οικίας για την επιλογή του αντικεραυνικού .
Πάντα να αφήνεις κενές θέσεις περίπου 30% για μελλοντικές ....εγκαταστάσεις .
Τον επιτηρητή τάσεως γιατί τον θές ;
Βασικό έλεγχος της τιμής της γείωσης σου αν είναι εντός ορίων .!!!!

Fixxxer
02-02-20, 22:44
Θα πρότεινα να μπει ασφάλεια τύπου gL gG τηκομενη δηλαδή στα 35Α για γενική ασφάλεια. Όσον αφορά τους μικροαυτοματους δεν μπαίνουν στην τύχη αλλά αναλόγως της διατομής του καλωδίου. Επειδή όπως δήλωσες και τιμή σου που το δήλωσες ότι δεν γνωρίζεις από ηλεκτρολογικα θα σου δώσω μια εικόνα έτσι να την έχεις στην άκρη του μυαλού σου όταν έρθει ο ηλεκτρολόγος να σου κάνει δουλειά. Τα φώτα του σπιτιού ασφαλίζονται με 10Α ασφάλεια και οι πρίζες με 16Α. Ο φούρνος με 25Α διπολική για να κόβεται και ο ουδέτερος. Και ο θερμοσίφωνας με 20Α διπολική πάλι για να κόβεται ο ουδέτερος. Το ρελε η αλλιώς Διαφορικός Διακοπτης εντάσεως μπαίνει πάντα μετά την γενική ασφάλεια.

Στάλθηκε από το 5047U μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλο θα ηταν να μπαινουν πλεον ασφαλειες L-N μιας θεσης στους πινακες...
Επισης στον θερμοσιφωνα και στην κουζινα θα πρεπει να μπουν και διακοπτες διπλα απ τις ασφαλειες και να ανοιγοκλεινουν απο εκει...

klik
02-02-20, 23:29
Όσο για το AFDD......σε συμφέρει λόγο τιμής του ρελέ διαφυγής τυπου Α ,να πάς κατευθείαν σε AFDD με ενσωματωμένη ασφάλεια 6KA C 1P+N και ρελέ διαρροής 30mA συνδιασμό με ανίχνευση ηλεκτρικού τόξου.
Εάν θες παραπάνω βοήθεια, πες πόσες γραμμών είναι ο πίνακάς σου ,ή βγάλε φώτο τον παλιό και επιπλέον, την περιοχή της οικίας για την επιλογή του αντικεραυνικού .
Πάντα να αφήνεις κενές θέσεις περίπου 30% για μελλοντικές ....εγκαταστάσεις .
Τον επιτηρητή τάσεως γιατί τον θές ;
Βασικό έλεγχος της τιμής της γείωσης σου αν είναι εντός ορίων .!!!!

Ενας ανιχνευτης σπινθηρων των 35a δεν καλυπτει μικροσπινθιρισμους απο προβληματικα καλωδια σε φωτα, ηλ σιδερα κλπ. Θελει κοντινες τιμες ρευματος με τα φυσιολογικά ρευματα των γραμμών.

klik
02-02-20, 23:33
Επισης στον θερμοσιφωνα και στην κουζινα θα πρεπει να μπουν και διακοπτες διπλα απ τις ασφαλειες και να ανοιγοκλεινουν απο εκει... στα ποσα ανοιγοκλεισιματα χαλανε και θελουν ξεχωριστά διακοπτη; αντε σε θερμοσίφωνα εχει καποιο... νοημα.

ειδικα για την κουζινα, καθε ποτε ανοιγοκλεινεις απο πινακα; ποσες χιλιετίες παραπανω περιμενεις να αντεξει αν τηε βαλεις και ξεχωριστο διακοπτη;

apavlidis1997
03-02-20, 10:23
Καλο θα ηταν να μπαινουν πλεον ασφαλειες L-N μιας θεσης στους πινακες...
Επισης στον θερμοσιφωνα και στην κουζινα θα πρεπει να μπουν και διακοπτες διπλα απ τις ασφαλειες και να ανοιγοκλεινουν απο εκει...
Αφού θα βάλει διπολικές ασφάλειες που ήδη κόβουν ουδέτερο τότε γιατί να μπει διπολικός ραγοδιακόπτης;Η διπολική ασφάλεια είτε ενός στοιχείου(L+N) είτε δύο στοιχείων κόβει και ουδέτερο. Ή θα μπορούσε να βάλει μια ασφάλεια μονοπολική και ραγοδιακόπτη διπολικό(25Α για τον φούρνο +διπολικός ραγοδιακόπτης 20Α + διπολικό ραγοδιακόπτη για το θερμοσίφωνα) για ανοιγοκλείνει από κεί είτε διπολική ασφάεια

Fixxxer
03-02-20, 10:50
Αφού θα βάλει διπολικές ασφάλειες που ήδη κόβουν ουδέτερο τότε γιατί να μπει διπολικός ραγοδιακόπτης;Η διπολική ασφάλεια είτε ενός στοιχείου(L+N) είτε δύο στοιχείων κόβει και ουδέτερο. Ή θα μπορούσε να βάλει μια ασφάλεια μονοπολική και ραγοδιακόπτη διπολικό(25Α για τον φούρνο +διπολικός ραγοδιακόπτης 20Α + διπολικό ραγοδιακόπτη για το θερμοσίφωνα) για ανοιγοκλείνει από κεί είτε διπολική ασφάειαΟ διακόπτης παίζει το ρόλο του on off, η ασφάλεια παίζει το ρόλο του να μην καεί το καλωδιο, δεν είναι για να ανοιγοκλείνει συνέχεια για αυτό χρειάζεται διακόπτη...

nyannaco
03-02-20, 11:23
Ο διακόπτης παίζει το ρόλο του on off, η ασφάλεια παίζει το ρόλο του να μην καεί το καλωδιο, δεν είναι για να ανοιγοκλείνει συνέχεια για αυτό χρειάζεται διακόπτη...Αυτό ίσχυε κάποτε, πλέον τα αυτοματάκια αντέχουν πολλές χιλιάδες κύκλους χειρισμού, π.χ. S202MT-C16 (https://new.abb.com/products/2CDS272006R0164/miniature-circuit-breaker-s200mt-2p-c-16-ampere) (ενδεικτικά).

Fixxxer
03-02-20, 11:48
Αυτό ίσχυε κάποτε, πλέον τα αυτοματάκια αντέχουν πολλές χιλιάδες κύκλους χειρισμού, π.χ. S202MT-C16 (https://new.abb.com/products/2CDS272006R0164/miniature-circuit-breaker-s200mt-2p-c-16-ampere) (ενδεικτικά).Τότε να καταργήσουμε και τον γενικό διακόπτη

nyannaco
03-02-20, 16:03
Τότε να καταργήσουμε και τον γενικό διακόπτηΚάνεις λογικό άλμα, σαφώς και δεν είναι το ίδιο!
Ξέρω ότι ο κανονισμός επιτρέπει πλέον τη χρήση μικροαυτόματων αντί για τήξεως στη γενική ασφάλεια (παρόλα αυτά προσωπικά προτιμάω τις τήξεως σαν fail free για να αισθάνομαι πιο ήσυχος), αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπει αυτό που λες. Και να επιτρέπεται, προσωπικά δεν θα το έκανα, θα κράταγα ένα διακόπτη για πιο σίγουρο χειρισμό σε περίπτωση ανάγκης, θεωρώντας το θερμικό μέρος του μικροαυτόματου πιο ευαίσθητο. Και για να προλάβω τον αντίλογό σου, στην περίπτωση του θερμοσίφωνα ή της κουζίνας είναι λιγότερο κρίσιμο αυτό, δεδομένου ότι υπάρχει πάντα ο γενικός διακόπτης που μεσολαβεί, ώστε να εξασφαλίζεται διακοπή σε τυχόν περίπτωση ανάγκης. ακόμη κι αν αστοχήσει ο μικροαυτόματος.

vasilllis
03-02-20, 18:12
Συνήθεια που δεν θα εξαλειφθεί ποτέ ειναι ο διακόπτης(χωρίς ασφάλεια).Κάποια γενιά κάποτε θα καταργηθεί και αυτό.Ισως την εποχή που οι πίνακες διαθέτουν απαραίτητα 2-3 ΔΔΕ ή rcbo και Α/Κ .Πιστεύω θα ζήσουμε να το δούμε.

tomis
03-02-20, 21:31
[QUOTE=klik;885105]Ενας ανιχνευτης σπινθηρων των 35a δεν καλυπτει μικροσπινθιρισμους απο προβληματικα καλωδια σε φωτα, ηλ σιδερα κλπ. Θελει κοντινες τιμες ρευματος με τα φυσιολογικά ρευματα των γραμμών.[/QU

για τον γενικό είπα και όχι για τις μερικές ,τι δεν κατάλαβες ;

vasilllis
03-02-20, 22:24
Kαλα η legrand απο οτι ξερω https://www.legrand.gr/images/pdfs/pdfs_entypon/entypa2018/entypoDX3_STOP_ARC_04_18.pdf
10-16-20 Α εχει οποτε παιζουν ανα κυκλωμα.

apavlidis1997
06-10-20, 15:28
Ο διακόπτης παίζει το ρόλο του on off, η ασφάλεια παίζει το ρόλο του να μην καεί το καλωδιο, δεν είναι για να ανοιγοκλείνει συνέχεια για αυτό χρειάζεται διακόπτη...Υπάρχουν και Διπολικές ασφάλειες

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

asterixx25
22-03-23, 10:59
2 ερωτήσεις έχω για μονοφασικο πίνακα που στην περίπτωση αυτή ισχύουν και για τριφασικό.
Μπορεί κάπου να έχουν απαντηθεί αλλά δεν βρίσκω τις απαντήσεις....

1) Έχω δει σε πολλούς πίνακες, σχεδόν σε όλους, ότι ο γενικος διακόπτης και η γενική ασφάλεια του πίνακα είναι ενός στοιχείου για να κόβει την φάση μόνο. Ο ουδέτερος που έρχεται από το ρολόι πάει κατευθείαν στο ρελε και μετά στην μπάρα ουδέτερου. Ο λόγος? Θα μπορούσαμε να βάλουμε διπολικό γενικό διακόπτη και ασφάλεια ώστε σε περίπτωση εργασιών στον πίνακα η στο σπιτι να έχουμε πλήρως αποκλεισμένο το ρεύμα?

2) Οι ενδεικτικές λυχνίες που μπαίνουν στον πίνακα ποιος ο ρόλος των χρωμάτων? Σε ποιες περιπτώσεις βάζουμε πράσινη, κόκκινη η μπλε, κλπ. λυχνία?

FILMAN
22-03-23, 11:24
1) Έχω δει σε πολλούς πίνακες, σχεδόν σε όλους, ότι ο γενικος διακόπτης και η γενική ασφάλεια του πίνακα είναι ενός στοιχείου για να κόβει την φάση μόνο. Ο ουδέτερος που έρχεται από το ρολόι πάει κατευθείαν στο ρελε και μετά στην μπάρα ουδέτερου. Ο λόγος? Θα μπορούσαμε να βάλουμε διπολικό γενικό διακόπτη και ασφάλεια ώστε σε περίπτωση εργασιών στον πίνακα η στο σπιτι να έχουμε πλήρως αποκλεισμένο το ρεύμα?
Μερικοί το κάνουν έτσι όπως λες (πάντως δεν χρειάζεται να μπορούν να διακόπτουν τον ουδέτερο ΚΑΙ ο γενικός διακόπτης ΚΑΙ η γενική ασφάλεια). Με κομμένη τη φάση του πίνακά σου, από τα καλώδια του ουδετέρου (του δικού σου) δεν περνάει ρεύμα, και εφόσον ο ουδέτερος είναι και γειωμένος (από τη ΔΕΗ) δεν έχει ούτε τάση (εντάξει, μπορεί να έχει μέχρι λίγα V). Γι αυτό είναι αρκετά ασφαλές να κάνεις εργασίες ακόμα και αν αυτός δεν διακόπτεται.


2) Οι ενδεικτικές λυχνίες που μπαίνουν στον πίνακα ποιος ο ρόλος των χρωμάτων? Σε ποιες περιπτώσεις βάζουμε πράσινη, κόκκινη η μπλε, κλπ. λυχνία?
Είναι θέμα γούστου. Προσωπικά χρησιμοποιώ κόκκινο μόνο για ένδειξη σφαλμάτων.

Parhs
22-03-23, 19:46
2 ερωτήσεις έχω για μονοφασικο πίνακα που στην περίπτωση αυτή ισχύουν και για τριφασικό.
Μπορεί κάπου να έχουν απαντηθεί αλλά δεν βρίσκω τις απαντήσεις....

1) Έχω δει σε πολλούς πίνακες, σχεδόν σε όλους, ότι ο γενικος διακόπτης και η γενική ασφάλεια του πίνακα είναι ενός στοιχείου για να κόβει την φάση μόνο. Ο ουδέτερος που έρχεται από το ρολόι πάει κατευθείαν στο ρελε και μετά στην μπάρα ουδέτερου. Ο λόγος? Θα μπορούσαμε να βάλουμε διπολικό γενικό διακόπτη και ασφάλεια ώστε σε περίπτωση εργασιών στον πίνακα η στο σπιτι να έχουμε πλήρως αποκλεισμένο το ρεύμα?

2) Οι ενδεικτικές λυχνίες που μπαίνουν στον πίνακα ποιος ο ρόλος των χρωμάτων? Σε ποιες περιπτώσεις βάζουμε πράσινη, κόκκινη η μπλε, κλπ. λυχνία?

Οσο το έχω ψάξει θεωρητικά σε συστήματα ΤΤ πρεπει να κόβεις και ουδέτερο αλλα πρακτικά δε νομίζω να το κανουν σε οικιακα τουλάχιστον. Επισης πιάνει χωρο και ειναι σπαγγέτι οι πινακες με το ζορι χωρανε. Υπάρχουν ασφάλειες επίσης 2 πολων η 1+N. Τώρα δε ξερω ποτε θα ειχε νόημα ασφαλεια στον ουδέτερο.

FILMAN
23-03-23, 09:26
Δεν επιτρέπεται ασφάλεια στον ουδέτερο καθώς σε περίπτωση που πέσει αυτή τότε όλοι οι αγωγοί (φάσης και ουδετέρου) μετά απ' αυτήν, θα είναι σε δυναμικό φάσης ( - όταν υπάρχουν συνδεδεμένες καταναλώσεις στη γραμμή, εννοείται).

asterixx25
30-03-23, 10:27
Εν τελει βρηκα και διάβασα τα υπόλοιπα θέματα στο παρόν φόρουμ, όσον αφορά τον γενικό διακόπτη του πίνακα.
Από ότι κατάλαβα έχει να κάνει με την γείωση, η οποία μπορεί να είναι διαφορετικού τύπου σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας.

Επισης από ότι κατάλαβα σε μονοφασικο ρεύμα μπορούμε να βάλουμε διπολικό γενικό διακόπτη, να κόβει και τον ουδέτερο, χωρίς πρόβλημα? Γενική ασφάλεια μπαίνει μονοπολική, να κόβει την φάση.

Σε τριφασικό ρεύμα αν μπει γενικός διακόπτης να κόβει και τον ουδέτερο υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να καούν οι συσκευές? Έτσι μπαίνει τριπολικος που κόβει μόνο φάσεις.

Δημήτρηςκα
30-03-23, 23:44
Εν τελει βρηκα και διάβασα τα υπόλοιπα θέματα στο παρόν φόρουμ, όσον αφορά τον γενικό διακόπτη του πίνακα.
Από ότι κατάλαβα έχει να κάνει με την γείωση, η οποία μπορεί να είναι διαφορετικού τύπου σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας.

Επισης από ότι κατάλαβα σε μονοφασικο ρεύμα μπορούμε να βάλουμε διπολικό γενικό διακόπτη, να κόβει και τον ουδέτερο, χωρίς πρόβλημα? Γενική ασφάλεια μπαίνει μονοπολική, να κόβει την φάση.

Σε τριφασικό ρεύμα αν μπει γενικός διακόπτης να κόβει και τον ουδέτερο υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να καούν οι συσκευές? Έτσι μπαίνει τριπολικος που κόβει μόνο φάσεις.

Το να κόβεις τον ουδέτερο μαζί με τη φάση σίγουρα είναι καλύτερο από το να κόβεις μόνο τη φάση και σε τριφασικά και σε μονοφασικά φορτία
Ο λόγος που δε συνηθίζετε στις οικίες είναι γιατί δεν το ζητάει η νομοθεσία. Αν πας μια βόλτα σε κάποια μαρίνα παρατήρησε τους πίνακες μαρίνας που ειναι υποχρεωτικό να κόβεις ουδέτερο πόσες ασφάλειες ή διακόπτες κόβουν τον ουδέτερο.

Δημήτρηςκα
30-03-23, 23:49
Δες ένα ωραίο βίντεο που τα λέει αναλυτικά
https://youtu.be/9UkPWtfdzhY

alpha uk
31-03-23, 15:17
https://professional-electrician.com/technical/arc-fault-detection-device-afdd-requirements-napit/. Για ενημέρωση σε τι έχει να κάνει με ΑFDD

alpha uk
31-03-23, 15:37
Καλό το βίντεο και συμφωνώ, o BS 7671 2018 - 2022 είναι ο αντίστοιχος HD 60364 however: για αυτούς που διαβάζουν και βλέπουν βίντεο που έχει να κάνει με τον BS7671 υπάρχουν σημεία (κανονισμοί ) που ισχύουν μόνο για τα British standards όποτε προσοχή

alpha uk
19-05-23, 12:10
https://fb.watch/kCYAlM7LGT/ Και αυτό για ενημέρωση γιατί πολλοί έχουν παρεξηγεί τα MCB και τους διάφορους τύπους B - C - D