PDA

Επιστροφή στο Forum : Βολτομετρο



George1996
21-11-19, 13:08
καλησπερα Καλώς σας βρήκα, έχω ένα ψηφιακό βολτομετρο, που μπορώ να το συνδέσω ώστε να δείχνει με ακρίβεια το ρεύμα του αυτοκινήτου, αλλά και να σβήνει όταν βγάζω το κλειδί, το αμάξι έχει δύο σκάλες στον διακόπτη Ραδιόφωνο /ρολοι , εκκίνηση, στο Ραδιόφωνο δεν δείχνει κανονικά!!!.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Vagelis64
21-11-19, 13:32
Ενα - σε καποια βιδα σασι και + απο αναπτηρα αυτοκινητου δοκιμασε .
Παρε 1α 1 φυσσα αναπτηρα αυτοκινητου, συνδεσε το εκει, δες πως παει, πριν αρχισεις και λυνεις.

Panoss
21-11-19, 13:42
Πάρε ένα από αυτά (https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=car+cigar+lighter+voltmeter&_sacat=0&_sop=15).
Υπάρχει και Ελλάδα (https://www.toa.gr/product/carcommerce-%cf%88%ce%b7%cf%86%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%bf-%ce%b2%ce%bf%ce%bb%cf%84%ce%bf%ce%bc%ce%b5%cf%84%c f%81%ce%bf-%ce%bc%ce%b5-%cf%86%ce%b9%cf%83-%ce%b1%ce%bd%ce%b1%cf%80%cf%84%ce%b7%cf%81%ce%b1-12/?adTribesID=0ba89e42637154be350a07542d493fc6|adtri bes|1291806&utm_source=Skroutz&utm_campaign=proionta&utm_medium=cpc&utm_term=1291806&skr_prm=WyJkMmI5NjdiZC1kYTNmLTRiZDAtYjZmMy02MzI1MT UzNWRjMjYiLDE1NzQzMzY1NzM1MjYseyJhcHBfdHlwZSI6Indl YiIsInRhZ3MiOiIifV0).

elektronio
21-11-19, 14:54
καλησπερα Καλώς σας βρήκα, έχω ένα ψηφιακό βολτομετρο, που μπορώ να το συνδέσω ώστε να δείχνει με ακρίβεια το ρεύμα του αυτοκινήτου, αλλά και να σβήνει όταν βγάζω το κλειδί, το αμάξι έχει δύο σκάλες στον διακόπτη Ραδιόφωνο /ρολοι , εκκίνηση, στο Ραδιόφωνο δεν δείχνει κανονικά!!!.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Τα βολτόμετρα δείχνουν τάση. Για να δεις ρεύμα χρειάζεσαι αμπερόμετρο.

Για να βλέπεις την τάση της μπαταρίας λοιπόν θα πρέπει να συνδέσεις τα δύο καλώδια για την μέτρηση πάνω στην μπαταρία και το καλώδιο τροφοδοσίας μετά το κλειδί.
Συνοπτικά και για ευκολία στην σύνδεση μπορείς να ενώσεις το καλώδιο + της τροφοδοσίας του βολτομέτρου με το καλώδιο + της μέτρησης και μαζί με την γείωση να τα συνδέσεις παράλληλα στην τροφοδοσία του ραδιοφώνου. Θα λειτουργεί όποτε λειτουργεί και το ραδιόφωνο.

Panoss
21-11-19, 15:04
Το κακό με όσα του προτείνουμε είναι ότι δεν θα βλέπει την βύθιση της τάσης κατά την εκκίνηση.
(στην εκκίνηση δεν τροφοδοτείται ούτε ο αναπτήρας ούτε το ραδιόφωνο)

Vagelis64
21-11-19, 15:57
Καλα τα λεει ο Electronio. Απλως Electronio, απεφυγα να του πω για αμπερομετρο. Καλυτερα να μην βαλει μονος του Αμπερομετρο, γιατι νομιζω θελει μην Ωμικη λαμα σε μπαταρια και από εκει 2 γραμμες ψιλες για το αμπερομετρο μεσα σε καμπινα. Αλλα καλυτερα να το τοποθετησει εκειδικευμενος . Μη λαμπαδιασει το αμαξι αν γινει καμια διαρροη από εξοδο λαμας. Εκτος αν εχει βγει κατι πιο cool και λιγοτερο επικινδυνο. Αμπερομετρηση με τσιμπιδα ξερω στο εναλασσομενο μονο. Για συνεχες μονο τη συνιθισμενη λαμα ξερω με τις 4 βιδες. Μου διαφευγει ονομασια της.

Vagelis64
21-11-19, 16:05
Παρε αυτο να ξενοιασεις.

https://www.ebay.com/itm/3-1A-Dual-USB-Socket-Car-Charger-Power-Adapter-Waterproof-12V-24V-LED-Voltmeter/383112341273?hash=item5933466719:m:mPu_UAsYaMwjHVf bK-VfeoA

Το βαζεις σε μια υποδοχη του αυτοκινητου που δεχεται διακοπτη (αναμονη για διακοπτη, βγαζεις καλυμα).
Το εχω 2 χρονια και δουλευει αψογα.
Γραφει ταση μπαταριας και οταν φορτιζεις κινητο , σου γραφει 5V και ampere που τραβαει το κινητο.
(αν και με αναμενη τη μηχανη αποφευγω φορτιση κινητου, μονο σβηστη)

rama
21-11-19, 17:39
Νομίζω είναι προφανές οτι ο φίλος μας θέλει βολτόμετρο, παρά τη χρήση του όρου "ρεύμα".

IRF
21-11-19, 19:19
ποιο βολτόμετρο βρήκες; δεν είναι απλά τα πράματα αν βραχυκυκλώσει τι γίνεται; θα είσαι σε γραμμή με ασφάλεια που μπορεί να καεί; ή θα πάρουν όλα φωτιά;Καλύτερη περίπτωση είναι με ένα πολύμετρο να μετράει φίλος σου την τάση σε μπαταρία, μάλιστα την ώρα που βάζεις μπρός για να δει και τη βύθιση. Απλή ένδειξη δεν σου προσφέρει όλες τις πληροφορίες για την την κατάσταση της μπαταρίας σου.Επίσης πρέπει να ελένξει και την τάση σε 3500 στροφες π.χ για να δει αν τη φορτίζει καλά ο φορτιστής

IRF
21-11-19, 19:29
Ενα - σε καποια βιδα σασι και + απο αναπτηρα αυτοκινητου δοκιμασε .
Παρε 1α 1 φυσσα αναπτηρα αυτοκινητου, συνδεσε το εκει, δες πως παει, πριν αρχισεις και λυνεις.
Και αν είναι κανένα κινέζικο με καλώδια που ΔΕΝ ειναι κατάλληλα για αυτοκίνητο (καλοκαίρι λαμαρίνα 50 βαθμοί) και βραχυκυκλώσουν ; τι γίνεται θα πέσει η ασφάλεια του αναπτήρα από το βραχυκύκλωμα; Δυστυχώς όχι θα πάρουν όλα φωτιά.

IRF
21-11-19, 19:34
Νομίζω είναι προφανές οτι ο φίλος μας θέλει βολτόμετρο, παρά τη χρήση του όρου "ρεύμα".
Δεν ξέρει τη διάκριση ρεύματος τάσης.Αναρωτιέμαι άραγε αν ξέρει να υπολογίσει την κατάλληλη ασφάλεια που απαιτείται;

George1996
12-02-20, 18:59
καλησπέρα, 1) που μπορώ να συνδέσω το ψηφιακό βολτομετρο έτσι ώστε να σβήνει όταν σβήνω τν μηχανή και να δείχνει κ σωστά ? 2) γνωμη για ενα καλo ραδιοcd και έναν καλό ενισχυτή για φωνές.

Ste7ios
12-02-20, 19:04
Τι θες να μετράς; Την τάση της μπαταρίας για να κάνεις μια εκτίμηση της κατάστασης της ή και το σύστημα φόρτισης;

George1996
12-02-20, 19:17
καί το σύστημα φόρτισης.

rama
12-02-20, 19:38
Με δύο ευρώ παιρνεις από ebay ενα φορτιστή USB που μπαινει στο αναπτήρα, εχει δύο υποδοχές, μετρά voltage, ρεύμα φόρτισης συσκευής και bonus θερμοκρασια χώρου.

Ste7ios
12-02-20, 19:49
Ο σωστός τρόπος εκτίμησης της κατάστασης μιας μπαταρίας μολύβδου (state of charge) είναι:

1. Πλήρης φόρτιση της
2. Την αφήνουμε ασύνδετη για τουλάχιστον 4 ώρες ώστε να φύγουν τα επιφανειακά φορτία
3. Με τη μπαταρία ασύνδετη μετράμε την τάση της (open circuit voltage)

Επειδή η μέτρηση της τάσης είναι μόνο ενδεικτική για την κατάσταση της χρειάζεται και μέτρηση υπό φορτίο (load test).

Πρακτικά τώρα, με τη μπαταρία συνδεδεμένη στο όχημα η μέτρηση μπορεί να είναι λάθος καθώς έχεις πτώση τάσης ανάλογη της κατανάλωσης. Και πάλι μια ιδέα την πέρνεις...

Η σύνδεση του βολτόμετρου πρέπει να είναι πάνω στην μπαταρία ή όσο πιο κοντά σε αυτή.

Αυτό που θες μπορεί να γίνει με ένα ρελέ αλλά δεν θα μπορείς να μετράς τη μπαταρία. Με τον κινητήρα σε λειτουργία θα μετράς το σύστημα φόρτισης, με τον κινητήρα εκτός λειτουργίας αλλά το κλειδί στο on η μέτρηση θα είναι εκτός καθώς θα έχεις πτώση τάσης λόγο κατανάλωσης, με το κλειδί στο off που θα μπορούσες να έχεις την καλύτερη δυνατή μέτρηση δεν θα μπορείς να μετρήσεις...

Οπότε ή θα κάνεις έναν συνδυασμό ρελέ και κάποιου push button ή απλά ένα push button για να μετράς μόνο όταν θες...

Το που θα πάρεις ‘σήμα’ για το ρελέ έχεις διάφορες γραμμές. Δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένα για αυτοκίνητο. Αν είχες το σχηματικό του... (προσωπικά θα απέφευγα να χρησιμοποιήσω στα τυφλά οποιαδήποτε γραμμή χωρίς να ξέρω τι περνάει από εκεί και να σφάξω μόνωση με κλέφτες...)

Και να πω την αλήθεια δεν βλέπω το λόγο να το κάνεις όλο αυτό σε αυτοκίνητο. Δεν έχω ακούσει ποτέ για πρόβλημα σε σύγχρονο αυτοκίνητο. Να έλεγες για μηχανάκι με τα shunt R/R & τον PMA το καταλαβαίνω.

Τη μπαταρία αν τη μετράς σωστά μιας στις τόσες αρκεί για να έχεις εικόνα της και να την αντικαταστήσεις έγκαιρα...

Panoss
12-02-20, 19:55
Πάρε αυτό (https://www.aliexpress.com/item/4000312200038.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.66bc4c4dq Zn6nT) που 'χω πάρει κι εγώ.

George1996
14-02-20, 12:59
στον αναπτήρα εμένα δεν εχει την τάση που πρέπει δεν ξέρω γιατί σκέψου άμα δουλεύει το αυτοκίνητο έχει 13κατι, ενώ όταν μετράω μπαταρια 14,5 ,και σβηστό 12,9, μέχρι 12,7 ,για τον ήχο τ θέλω

ipal
07-12-21, 20:35
Ξεθαβω το θέμα καθώς πήρα το γνωστό κινέζικο από skroutz , οι ενδείξεις δεν έχουν καμία σχέση με τη μέτρηση από μπαταρία, είναι παντα ~1v κάτω. Όσοι τα έχετε δουλεύουν σωστά;

Edit: το gadget μετράει σωστά , το δοκιμασα με διάφορα voltages απο τροφοδοτικό. Η υποδοχή αναπτήρα μου φαίνεται να είναι "lock" στα 12v (και αυτό δεν είναι και το λογικό; ), άρα δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω...

744
09-12-21, 09:18
Σε νέα αυτοκίνητα είναι αναμενόμενο να υπάρχουν ηλεκτρονικά ελεγχόμενες πρίζες 12V. Και όταν λέει 12 να είναι 12 και όχι αιχμές των 30volt!

Στα παλιά το μόνο που μεσολαβούσε ως την μπαταρία ήταν η ασφάλεια και ο γενικός διακόπτης.

Υπόψιν ότι και οι ασφάλειες έχουν αντίσταση που συνήθως δεν την υπολογίζουμε.

Ηλιας Α
09-12-21, 09:32
Σε νέα αυτοκίνητα είναι αναμενόμενο να υπάρχουν ηλεκτρονικά ελεγχόμενες πρίζες 12V. Και όταν λέει 12 να είναι 12 και όχι αιχμές των 30volt!

Στα παλιά το μόνο που μεσολαβούσε ως την μπαταρία ήταν η ασφάλεια και ο γενικός διακόπτης.

Υπόψιν ότι και οι ασφάλειες έχουν αντίσταση που συνήθως δεν την υπολογίζουμε.

Και αν δεν είχαν αντίσταση δεν θα ήταν ασφάλειες!.