PDA

Επιστροφή στο Forum : ΞΥΛΟΥΡΓΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ



KWSKA
25-11-19, 17:17
καλισπερα παιδια
σκευτομαι να αγωρασω καποια μηχανηματα οπως πλανη κορδελα και τρυπανι αλλα ειναι τριφασικα 2-3 ιππων
μπορω να τα δουλεψω με μονοφασικο ρευμα με ινβερτερ γ θα πρεπει να βαλω τριφασικο ρευμα στο σπιτι?
με μονοφασικα μοτερ αν γινει μετατροπη θα δουλεωουν?

elektronio
25-11-19, 18:04
Αφού δεν τα πήρες ακόμη δεν υπάρχουν σε μονοφασικά να τα πάρεις έτοιμα και λειτουργικά;
Η μετατροπή του τριφασικού σε μονοφασικό κόβει από την ισχύ του κινητήρα οπότε και από την απόδοση του μηχανήματος και σε ζόρισμα κονδυνεύει να καεί.

Η άποψη μου είναι ή αγορά μονοφασικών ή μετατροπή του μηχανήματτος με αλλαγή κινητήρα ή τριφασικό ρεύμα.

KWSKA
25-11-19, 18:16
επειδη η τιμη για τα καινουρια ειναι λιγο απαγορευτικη...ενω αυτα θα τα παρω πολυ οικονομικα επειδη θελουν απλα να αδειασουν την αποθηκη....αν αλλαξω τα μοτερ με μονοφασικα θα εχουν την ιδια αποδωση??

elektronio
25-11-19, 18:32
επειδη η τιμη για τα καινουρια ειναι λιγο απαγορευτικη...ενω αυτα θα τα παρω πολυ οικονομικα επειδη θελουν απλα να αδειασουν την αποθηκη....αν αλλαξω τα μοτερ με μονοφασικα θα εχουν την ιδια αποδωση??

Εννοείται, οι ίπποι που αναφέρονται στο μοτέρ είναι ισχύς που αποδίδει. Οπότε 2 ή 3 ΗΡ τριφασικό έχουν ακριβώς την ίδια απόδοση με 2 ή 3 ΗΡ μονοφασικό. Απλά τα μονοφασικά θα σου καταναλώνουν περισσότερο ρεύμα. Και προσοχή αν είναι πάνω από 3ΗΡ δεν θα βρεις αντίστοιχο μονοφασικό, υπάρχουν κάποια από Κίνα σε 4ΗΡ αλλά δεν θα σου τα σηκώνει η μονοφασική γραμμή σου.

KWSKA
25-11-19, 18:40
απ οσο μου ειπαν και εμενα ειναι μεχρι 3 ιπππους οποτε θα βρω μοτερ πιστευω....απο θεμα στροφων ομως τι γινεται? γιατι η πλανη εχει δυο ταχυτητες με το τριφασικο το μοτερ. με το μονοφασικο πως θα το πετυχω αυτο γιατι απ οσο ξερω ειναι σταθερες οι στροφες τους

thanasisHP
25-11-19, 18:46
απ οσο μου ειπαν και εμενα ειναι μεχρι 3 ιπππους οποτε θα βρω μοτερ πιστευω....απο θεμα στροφων ομως τι γινεται? γιατι η πλανη εχει δυο ταχυτητες με το τριφασικο το μοτερ. με το μονοφασικο πως θα το πετυχω αυτο γιατι απ οσο ξερω ειναι σταθερες οι στροφες τους

soft start με καποιο ινβερτερ...

elektronio
25-11-19, 20:03
απ οσο μου ειπαν και εμενα ειναι μεχρι 3 ιπππους οποτε θα βρω μοτερ πιστευω....απο θεμα στροφων ομως τι γινεται? γιατι η πλανη εχει δυο ταχυτητες με το τριφασικο το μοτερ. με το μονοφασικο πως θα το πετυχω αυτο γιατι απ οσο ξερω ειναι σταθερες οι στροφες τους

Και τα τριφασικά μία ταχύτητα έχουν. Απλά τα από 4ΗΡ και πάνω τα ξεκινάνε με χειροκίνητη αλλαγή αστέρα - τριγώνου. Στον Αστέρα δεν μπορεί να λειτουργήσει για πολύ ώραούτε με φορτίο. Για 3ΗΡ και κάτω δεν χρειάζεται τίποτε. Απλά τα ξεκινάς χωρίς φορτίο (χωρίς να κόβεις κάτι την ώρα που ξεκινάει) και το αφήνεις να πάρει πλήρεις στροφές και μετά κόβεις

Ηλιας Α
25-11-19, 20:37
Με 2 ή περισσότερες ταχύτητες υπάρχουν και τριφασικά και μονοφασικά μοτέρ...............

KWSKA
25-11-19, 20:57
επομενος και με αλλαγη των μοτερ θεωρητικα δεν θα εχω προβλημα....πιο πολυ αγχωνομαι για την πλανη η κορδελα δεν θα εχει προβλημα και με το μονοφασικο το μοτερ ετσι κι αλλιως δεν θα κοψω μεγαλα κοματια...απλα η πλανη οταν την ξεκιναμε με το τριφασικο πρωτα ξεκιναει με αργες στροφες και μετα με γρηγορες αλλα αν ειναι θεμα εκινησης οπως διαβασα δεν θα εχω προβλημα και με μια ταχυτητα με το μονοφασικο

el greco 1
25-11-19, 22:27
ποσους υπους μοτερ ειναι η κοδελα? για να δουμε πιο ινβερτερ θα χρειαστει να λειτουργιση 230v εισοδο 400v εξοδο.

mtzag
26-11-19, 01:08
μεχρι 3 ιππους προχωρα αφοβα μονο τσεκαρε οτι θα τριφασικα μοτερ εχουνε συνδεση Δ 230V εκτος απο τα Υ 400V
μην ειναι δηλαδη γεφυρωμενα εσωτερικα μεσα στο μοτερ αλλα να ειναι γεφυρωμενα για Υ στη κλεμα το οποιο θα αλλαξεις σε Δ.
μετα βαζεις inverters και εισαι αρχηγος.. χεσε τα μονοφασικα ειναι σαβουρες καλυτερα τριφασικο+inverter

thanasisHP
26-11-19, 08:55
...απο θεμα στροφων ομως τι γινεται? γιατι η πλανη εχει δυο ταχυτητες με το τριφασικο το μοτερ.



επομενος και με αλλαγη των μοτερ θεωρητικα δεν θα εχω προβλημα....πιο πολυ αγχωνομαι για την πλανη η κορδελα δεν θα εχει προβλημα και με το μονοφασικο το μοτερ ετσι κι αλλιως δεν θα κοψω μεγαλα κοματια...απλα η πλανη οταν την ξεκιναμε με το τριφασικο πρωτα ξεκιναει με αργες στροφες και μετα με γρηγορες αλλα αν ειναι θεμα εκινησης οπως διαβασα δεν θα εχω προβλημα και με μια ταχυτητα με το μονοφασικο

εγω στην θεση σου θα ανχωνομουν περισσοτερο μην κοψω τα ξερα μου,,

απο τις ερωτησεις σου καταλαβενω οτι δεν εχεις δουλεψει ποτε μηχανηματα κατεργασιας ξυλου,,

KWSKA
26-11-19, 17:40
Έχω ξαναδουλέψει τέτοια μηχανήματα απλά σε αποθήκες ξυλείας με τριφασικές παροχές κλπ..εν πάση περιπτώσει σήμερα πήγα και είδα τα μοτέρ τους η πλάνη έχει δύο τριφασικό μοτέρ 2.5 ίππων και η κορδέλα 3 ίππων μοτέρ...

KWSKA
03-12-19, 15:50
79490αυτο είναι το ταμπελακι από το μοτέρ της πλάνης.εαν κάποιος θέλει να με βοηθήσει για να δω τι θα κάνω με τα μοτέρ αν θα κρατήσω αυτα η οχι λόγο του ρεύματος θα ήμουν ευγνώμων.... ευχαριστώ πολύ

el greco 1
03-12-19, 19:43
διαβασε αυτο (https://greekelectrician.blogspot.com/2013/01/3phase.motor.to.1phase.with.steinmetz.capacitor.ht ml)

nick1974
03-12-19, 20:06
διαβασε αυτο (https://greekelectrician.blogspot.com/2013/01/3phase.motor.to.1phase.with.steinmetz.capacitor.ht ml)


3 ιππους ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ! (δοκιμασμενο 2.2 ιππους χανει ολη τη ροπη)
για κανα ιππο μια χαρα γινεται, αλλα οχι παραπανω.
Τα ινβερτερακια πλεον ειναι παμφθηνα

KWSKA
03-12-19, 20:20
3 ιππους ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ! (δοκιμασμενο 2.2 ιππους χανει ολη τη ροπη)
για κανα ιππο μια χαρα γινεται, αλλα οχι παραπανω.
Τα ινβερτερακια πλεον ειναι παμφθηνα

ποσα βατ ινβερτερ θα χρειαστω?πχ να παρω ενα που αποδιδει 3 ιππους η να παρω ενα μεγαλυτερο 5 ιππων για να εχω το κεφαλι μου ησυχο?
με το ινβερτερ δεν θα χανω σε ροπη και δυναμη σωστα?

nick1974
03-12-19, 21:30
ποσα βατ ινβερτερ θα χρειαστω?πχ να παρω ενα που αποδιδει 3 ιππους η να παρω ενα μεγαλυτερο 5 ιππων για να εχω το κεφαλι μου ησυχο?
με το ινβερτερ δεν θα χανω σε ροπη και δυναμη σωστα?

αν ρωτας εμενα ρωτας λαθος ανθρωπο (θα εξαπελυα πυρηνικα για να σκοτωσω κατσαριδα γι αυτο διαλεξα κι ενα χωρο που ετσι κι αλλιως ολα ειναι overkill απ τους ιδιους τους κανονισμους του :lool: ) αλλα στεγνα ρεαλιστικα και φυσιολογικα τα ινβερτερ δεν εχουν ιδιεταιρο θεμα ανοχων, και οι αποδοσεις τους ειναι σχεδον ιδανικες οποτε θεωρητικα ακομα και στο οριο να παρεις δε θα υπαρχει προβλημα, αλλα λιγο επειδη δε θα παρεις το καλυτερο ινβερτερ του κοσμου και λιγο για να κρατας χαμηλες θερμοκρασιες και το καλοκαιρι δωσε ΛΙΓΟ παραπανω (λιγο, οχι 5 ιππους... οχι πως ειναι κακο βεβαια) κι εισαι οκ.

Ετσι κι αλλιως δεν εχεις θεμα με τα αμπερ αφου εσυ τα οριζεις οπως και πολλα αλλα.
Με το ινβετρερ εννωειται δε χανεις ροπη, αντιθετα αν κανεις σωστες ρυθμισεις μπορεις να εχεις τον πληρη ελεγχο στα παντα

mtzag
03-12-19, 23:49
3 ιππους αρκει αλλα προσεξε το να ειναι vector

KWSKA
04-12-19, 08:52
Η μόνη απορία που έχω είναι με την κορδέλα η οποία ο παππούς που τα έχει λέει ότι είναι 3 ίππους αλλά δεν μπόρεσα να βρω το ταμπελακι εκεί που την έχει....αν τύχει και φοράει μεγαλύτερο μοτέρ τι γίνεται? Άλλο ινβερτερ?

nick1974
04-12-19, 09:43
Η μόνη απορία που έχω είναι με την κορδέλα η οποία ο παππούς που τα έχει λέει ότι είναι 3 ίππους αλλά δεν μπόρεσα να βρω το ταμπελακι εκεί που την έχει....αν τύχει και φοράει μεγαλύτερο μοτέρ τι γίνεται? Άλλο ινβερτερ?η δε θα λειτουργει 100%.
ισως δεν ειναι και τοσο θεμα αφου για πριονοκορδελα ξυλου μιλαμε


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

KWSKA
04-12-19, 10:00
Το να μην λειτουργούν με το 100% της απόδοσής τους δεν με ενοχλεί για όλα τα μηχανήματα έτσι και αλλιώς πάνω από 15 εκ ξύλο δεν θα κόψω ...όπως και με την πλάνη ισχύει το ίδιο...επομένως τα αγοράζω άφοβα από θέμα ηλεκτρικού και κοιτάζω για ένα καλό ινβερτερ
Το ινβερτερ δεν θα έχει πρόβλημα αν τροφοδοτεί μεγαλύτερο μοτέρ από αυτό που μπορεί να οδηγήσει??

nick1974
04-12-19, 12:21
Το να μην λειτουργούν με το 100% της απόδοσής τους δεν με ενοχλεί για όλα τα μηχανήματα έτσι και αλλιώς πάνω από 15 εκ ξύλο δεν θα κόψω ...όπως και με την πλάνη ισχύει το ίδιο...επομένως τα αγοράζω άφοβα από θέμα ηλεκτρικού και κοιτάζω για ένα καλό ινβερτερ
Το ινβερτερ δεν θα έχει πρόβλημα αν τροφοδοτεί μεγαλύτερο μοτέρ από αυτό που μπορεί να οδηγήσει??

το ινβερτερ εσυ το προγραμματιζεις τι θα κανει, που θα κοβει, ποση ισχυ, ποσα αμπερ, σε τι συχνοτητες θα λειτουργει, πως θα εκκινει, αν θα αλλαζει φορα, αν θα βγαζει αλαρμ, κτλ κτλ κτλ καθως επισεις μπορεις να παρεις και επαφες, σηματα αναφορας, ειδικες λειτουργειες και οτι αλλο θες.
Αν δεν εχεις ξαναπρογραμματισει ζητας και συμβουλες απο αυτους που θα το αγορασεις

vasilllis
04-12-19, 22:19
Βαλε ενα inverter για ολα.

nick1974
04-12-19, 22:54
Βαλε ενα inverter για ολα.

αν το κανει αυτο δε θα μπορει να βαλει παραμετρους.
Ειναι οικονομικη λυση βεβαια. (παντα κατι χανεις κατι κερδιζεις)

mtzag
04-12-19, 23:36
Η vector λειτουργια θελει ανεξαρτητα inverters αμα βαλει 1 για ολα θα εχει μονο V/F δεν αξιζει για 50 ευρω λιγοτερα.

KWSKA
05-12-19, 08:42
Όταν λέμε vector λειτουργία τι ακριβώς εννοούμε?? Συγνώμη που σας κουράσω με χαζές ερωτήσεις αλλά δεν έτυχε να ασχοληθώ με ινβερτερ γιατί ποτέ δεν χρειάστηκε...

vasilllis
05-12-19, 14:46
τι παραμέτρους να βάλει; το μόνο που θέλει είναι να τροφοδοτήσει με τρεις φάσεις τα μηχανήματα .απλά μηχανήματα με εκκίνηση χωρίς φορτίο είναι ολα

mtzag
05-12-19, 20:34
https://en.wikipedia.org/wiki/Vector_control_(motor)

nick1974
06-12-19, 01:34
τι παραμέτρους να βάλει; το μόνο που θέλει είναι να τροφοδοτήσει με τρεις φάσεις τα μηχανήματα .απλά μηχανήματα με εκκίνηση χωρίς φορτίο είναι ολα

φυσικα και γινεται κι ετσι, απλα θα χασει ολα τα functions του ινβερτερ.
Δε λεω πως πρεπει ντε και καλα να τα χρησιμοποιησει, αλλα σιγουρα ειναι τεραστια αναβαθμιση. Απο κει και περα ναι, τα μηχανηματα δουλευαν και ετσι απλα σε ενα τριφασικο οποτε ας κρινει αναλογα ποσο βαθια θελει να βαλει το χερι στην τσεπη.

mtzag
06-12-19, 03:19
Δε γινετε να βαλει το inverter χωρις να ρυθμισει τις παραμετρους (συχνοτητα/ταση/ρευμα/στροφες/start stop inputs/alarm outputs κτλπ)...
Ακομα και να παιξει χωρις να βαλει τις παραμετρους θα παιζει λαθος και μπορει να γινει ζημια.
Δεν ειναι κατι δυσκολο 10 λεπτων δουλεια ειναι η ρυθμιση που πρεπει να κανει διαβαζοντας το quick start manual.
Μια τιμια τιμη για 3hp inverter ειναι εως 100 ευρω για τα κινεζικα που ομως ειναι οκ για τη χρηση που το θελει.

vasilllis
06-12-19, 09:35
100€ για 4-5 μηχανήματα είναι 500€.
για να κόψει δέκα ξύλα το μήνα.
δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό αλλά ρυθμίζοντας το speed ramping στην συχνότητα σε μερικά δευτ.δεν θα του κάνει δουλειά;τι άλλες ρυθμίσεις θελει

thanasisHP
06-12-19, 10:19
100€ για 4-5 μηχανήματα είναι 500€.
για να κόψει δέκα ξύλα το μήνα.
ι

βάζοντας μια τριφασική πρίζα στο ινβερτερ μπορει να τα δουλεύει ολα με ενα ινβερτερ.[ενα καθε φορα]

αν θελει να τα δουλευει ολα ταυτοχρονα ε,, τοτε συγνωμη αλλα μιλαμε για βιοτεχνια,,, ας παρει μια τριφασικη παροχη μαζι με την εναρξη στην εφορια και την εγγραφη στο τεβε....
που και παλι για να τα δουλευει ταυτοχρονα αρα θα εχει και υπαλληλους,,, περαστε κυριε μια βολτα και απο το ικα.

KWSKA
06-12-19, 15:51
μα ποιος ειπε οτι θα τα δουλεψω ολα μαζι? για χομμπι θα τα παρω τα μηχανηματα αυτα για καποιες κατασκευες που κανω κλπ. δεν εχω σκοπο να ανοιξω βιοτεχνια:lool: λογικα με δυο ινβερτερ θα ειμαι ενταξει ενα για την κορδελα και αλλο ενα για τα μοτερ της πλανης τα οποια ετσι και αλλιως δουλευουν ξεχωριστα το καθενα δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξουν παραλληλα
λογικα για να δουλεψουν με τα ιβερτερ θα πρεπει να τα συνδεσω αστερα ολα τα μοτερ σωστα?αν λειτουργουν σε αστερα ομως δεν θα εχουν προβληματα στο μελλον??η απλα θα καινε παραπανω ρευμα απ οτι αν δουλεβουν αε τριγωνο?

nick1974
06-12-19, 15:59
μα ποιος ειπε οτι θα τα δουλεψω ολα μαζι? για χομμπι θα τα παρω τα μηχανηματα αυτα για καποιες κατασκευες που κανω κλπ. δεν εχω σκοπο να ανοιξω βιοτεχνια:lool: λογικα με δυο ινβερτερ θα ειμαι ενταξει ενα για την κορδελα και αλλο ενα για τα μοτερ της πλανης τα οποια ετσι και αλλιως δουλευουν ξεχωριστα το καθενα δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξουν παραλληλα
λογικα για να δουλεψουν με τα ιβερτερ θα πρεπει να τα συνδεσω αστερα ολα τα μοτερ σωστα?αν λειτουργουν σε αστερα ομως δεν θα εχουν προβληματα στο μελλον??η απλα θα καινε παραπανω ρευμα απ οτι αν δουλεβουν αε τριγωνο?

Περιμενε γιατι μαλλον κι εγω το καταλαβα λαθος... Αν θες να τα δουλευεις ενα καθε φορα τοτε σε συμφερει να παρεις ΕΝΑ ινβερτερ και να το ρυθμισεις απλα να σου βγαζει τις φασεις και τιποτε αλλο. Αυτο τουλαχιστο εφ οσον ολα τα μηχανηματα ειναι σε καλη λειτουργικη κατασταση και δε χρειαζονται επισκευες στα σταρτερ τους.
Σιγουρα functions οπως soft start, προστασιες κτλ ειναι αναβαθμιση για ενα μηχανημα, αλλα αν λειτουργει σωστα δεν ειναι απαραιτητα οποτε παρε ενα μεγαλο για ολα απλα για να φτιαξεις το τριφασικο και εισαι οκ

KWSKA
06-12-19, 16:12
Περιμενε γιατι μαλλον κι εγω το καταλαβα λαθος... Αν θες να τα δουλευεις ενα καθε φορα τοτε σε συμφερει να παρεις ΕΝΑ ινβερτερ και να το ρυθμισεις απλα να σου βγαζει τις φασεις και τιποτε αλλο. Αυτο τουλαχιστο εφ οσον ολα τα μηχανηματα ειναι σε καλη λειτουργικη κατασταση και δε χρειαζονται επισκευες στα σταρτερ τους.
Σιγουρα functions οπως soft start, προστασιες κτλ ειναι αναβαθμιση για ενα μηχανημα, αλλα αν λειτουργει σωστα δεν ειναι απαραιτητα οποτε παρε ενα μεγαλο για ολα απλα για να φτιαξεις το τριφασικο και εισαι οκ


τα μηχανηματα λειτουργικα ειναι πολυ καλα γιατι ο ανθρωπος που τα λειτουργουσε τα ειχε σαν ημιαπασχοληση δεν ηταν η κυρια δουλεια του τα ξυλα απλα πλεον γερασε και επειδη δεν μπορει να τα δουλεψει νευριαζει να τα βλεπει στην αποθηκη και θελει να τα διωξει για αυτο μου τα δινει
ετσι κι αλλιως μαζι και να θελω δεν μπορω να τα δουλεψω 2 χερια εχω τι θα πρωτοκανω θα κοβω στην κορδελα και θα πλανιαρω η θα κοβω στον δισκο παραλληλα:lool:
απλα θελω να τα δουλεψω με το μονοφασικο ενα ενα καθε φορα οποτε χρειαζεται

KWSKA
06-12-19, 16:20
795117951279513απλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως λεει το ταμπελακι απο την πλανη δεν ειναι το συνιθισμενο που εχουν ολα τα μοτερ λογικα θα δουλεψει με το ινβερτερ θελω να πιστευω

nick1974
06-12-19, 16:34
795117951279513απλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως λεει το ταμπελακι απο την πλανη δεν ειναι το συνιθισμενο που εχουν ολα τα μοτερ λογικα θα δουλεψει με το ινβερτερ θελω να πιστευω

το πρωτο λεει 3ΗΡ και τα αλλα δυο 2.5.

Ολα τα μοτερ δουλευουν μια χαρα με ινβερτερ μην ανησυχεις

KWSKA
06-12-19, 17:22
Η νεκροψία θα δείξει 😂😂 τα ινβερτερ που θα χρειαστεί σε τι τιμες κυμαίνονται? Κάνα 200αρι το καθένα?

nick1974
07-12-19, 00:40
για 3 ιππους υπαρχουν καποια αρκετα καλα σε αυτη την τιμη που τα χρησιμοποιουμε ακομα και σε σοβαρες εφαρμογες