PDA

Επιστροφή στο Forum : netMod



GM1
01-12-19, 17:50
Παιδία καλησπέρα λίγη βοήθεια στα παρακάτω:έχω ένα παλιό netMod και θέλω να το συνδέσω σε ένα υπολογιστή με τα παρακάτω χαρακτηρηστικά Intel Pentium (R) Dual E2160 @ 1,8GHZ 2GB RAM λειτουργικό Windows 7 32 bit προκοιμένου να το χρησιμοποιήσω με κατάληλο λογισμικό για caller id στον υπλογιστή.
Έχει κάτι κάποιος υπόψην
Ευχαριστώ

SV1JRT
04-12-19, 16:33
Παιδία καλησπέρα λίγη βοήθεια στα παρακάτω:έχω ένα παλιό netMod και θέλω να το συνδέσω σε ένα υπολογιστή με τα παρακάτω χαρακτηρηστικά Intel Pentium (R) Dual E2160 @ 1,8GHZ 2GB RAM λειτουργικό Windows 7 32 bit προκοιμένου να το χρησιμοποιήσω με κατάληλο λογισμικό για caller id στον υπλογιστή.
Έχει κάτι κάποιος υπόψην
Ευχαριστώ


Για να μπορέσεις να συνδέσεις το netmod, χρειάζεσαι και γραμμή ISDN από τον ΟΤΕ.
Αν δεν έχεις την γραμμή, δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις...

.

nick1974
04-12-19, 20:22
Για να μπορέσεις να συνδέσεις το netmod, χρειάζεσαι και γραμμή ISDN από τον ΟΤΕ.
Αν δεν έχεις την γραμμή, δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις...

.


εεε... υπαρχουν πια isdn? :confused1:
τι θα εξυπηρετουσαν σημερα?

SV1JRT
04-12-19, 21:58
εεε... υπαρχουν πια isdn? :confused1:
τι θα εξυπηρετουσαν σημερα?

Γιατί ?? Υπάρχουν Netmod ??
αχαχαχαχαχα......

Πέρα από την πλάκα, υπάρχουν πάρα πολλές ISDN, κυρίως σε τηλεφωνικά κέντρα εταιρειών.

.

nick1974
04-12-19, 22:58
Πέρα από την πλάκα, υπάρχουν πάρα πολλές ISDN, κυρίως σε τηλεφωνικά κέντρα εταιρειών.


τι isdn? και πως λειτουργουν?
Αφου αυτο το πραμα ηταν για να εχουμε 125 (αν θυμαμαι καλα) kbps εναντι 12 η 14 που ηταν η απλη...
Τωρα αυτες οι ταχυτητες δε θα μπορουσαν να κανουν απολυτως τιποτα (βασικα ουτε τοτε καναν... οταν λεγαμε οτι "κατεβαζω μια ταινια θα τη δω σε 2 μερες" χαχαχαχα )
Οσο για την τηλεφωνια νομιζω πια παντου ειναι voip

Ste7ios
05-12-19, 05:37
Και όμως υπάρχουν ακόμη για δεινόσαυρους τηλεφωνικά που κανείς δεν θέλει να ασχοληθεί...

SV1JRT
05-12-19, 09:02
τι isdn? και πως λειτουργουν?
Αφου αυτο το πραμα ηταν για να εχουμε 125 (αν θυμαμαι καλα) kbps εναντι 12 η 14 που ηταν η απλη...
Τωρα αυτες οι ταχυτητες δε θα μπορουσαν να κανουν απολυτως τιποτα (βασικα ουτε τοτε καναν... οταν λεγαμε οτι "κατεβαζω μια ταινια θα τη δω σε 2 μερες" χαχαχαχα )
Οσο για την τηλεφωνια νομιζω πια παντου ειναι voip


Το ISDN είχε 2 κανάλια των 64Kbps το κάθε ένα και το μεγάλο του πλεονέκτημα έναντι της PSTN ήταν ότι μπορούσες να είσαι στο internet ΧΩΡΙΣ να κόβεται η γραμμή όταν η μαμά σου σήκωνε το τηλέφωνο να δει τι κάνει η θεία Καλλιόπη στο νησί....

Σήμερα οι γραμμές ISDN χρησιμοποιούνται σε τηλεφωνικά κέντρα και φυσικά υπάρχει επιλογή για υπηρεσία VDSL on ISDN με ταχύτητα μέχρι 50Mbps από τον ΟΤΕ.
(Έχουμε 6 τέτοιες γραμμές στον οργανισμό που εργάζομαι, για δικούς μας λόγους).

.

mitsus78
07-12-19, 13:10
Όπως επίσης υπάρχουν ρούτερ που βγάζουν θύρες fxs και bri

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk