Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Γεννητρια πετρελαιου



GeorgiosGP
02-12-19, 00:19
Γεια σας!
Θελω να αγορασω μια γεννητρια πετρελαιου αθορυβη 8kw εως 10 kw τριφασικη. Θα δουλευει περιπου 4 ωρες την ημερα.
Θα ηθελα την βοηθεια σας.
Τι να προσεξω ...

Ευχαριστω!

vasilllis
02-12-19, 08:05
πόσα λεφτά θα δώσεις να προσέξεις.
οι του 1000ρικου είναι όλες Κίνα.
αν θες κάτι ευρωπαϊκό θα δώσεις 3000+

PUNTOmania
02-12-19, 13:58
πόσα λεφτά θα δώσεις να προσέξεις.
οι του 1000ρικου είναι όλες Κίνα.
αν θες κάτι ευρωπαϊκό θα δώσεις 3000+


υπάρχει 8kw εως 10 kw τριφασικη πετρελαιου αθόρυβη στο χιλιάρικο????

thomasgree
02-12-19, 14:02
υπάρχει 8kw εως 10 kw τριφασικη πετρελαιου αθόρυβη στο χιλιάρικο????
Υπαρχει κινεζια φυσικα
https://www.mactools.gr/gennitria-petrelaioy-6-8kva-5600w-380v-avr-10hp-miza-athorybi-lde6800t3-plus-203-104-1538

vasilllis
02-12-19, 17:12
υπάρχει 8kw εως 10 kw τριφασικη πετρελαιου αθόρυβη στο χιλιάρικο????https://www.skroutz.gr/c/1416/generators/f/940450_940770_940771/athoryvi-8-1-10-10-1-12.html?keyphrase=kva&o=%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9 %CE%B1+10+kva

βλέπω μια αύξηση τεράστια. ξύπνησαν οι βλάχοι.

GeorgiosGP
03-12-19, 08:44
Μηπως ξερετε να μου προτεινεται καποια?
Ευχαριστω

GeorgiosGP
03-12-19, 15:10
Υπαρχει κινεζια φυσικα
https://www.mactools.gr/gennitria-petrelaioy-6-8kva-5600w-380v-avr-10hp-miza-athorybi-lde6800t3-plus-203-104-1538
Αυτη ειναι 7.8 kw

vasilllis
03-12-19, 23:11
Μηπως ξερετε να μου προτεινεται καποια?
Ευχαριστω
Nα σου δωσω μια Hatz στις 1500στρ,γυρω στα ταληρακι να κανεις την δουλεια σου?

PUNTOmania
03-12-19, 23:49
Nα σου δωσω μια Hatz στις 1500στρ,γυρω στα ταληρακι να κανεις την δουλεια σου?

10kva...ταληράκι? πλάκα κάνεις έτσι!!!

vasilllis
04-12-19, 09:11
γιατί να κάνω πλάκα;
από ολόκληρη πρόταση , σου διέφυγε το 1500, το hatz, και κράτησες το 5000€.
Εμ πρόταση χωρίς ολοκληρωμένα στοιχεία δεν μπορεί να δώσει κανείς. οπότε προτείνω την καλύτερη λύση.

nick1974
04-12-19, 09:56
10kva...ταληράκι? πλάκα κάνεις έτσι!!!ολα υπαρχουν στην αγορα, και Κινεζιες με μερικα κατοσταρικα στο παζαρι Σχιστου και Hatz που μπορουν να λειτουργουν απροβληματιστα στους -50
Σε εναν ασχετο με το αντικειμενο βεβαια η καλυτερη προταση θεωρειται "πλακα" (παραδοξος η χειροτερη θα θεωρουταν οκ) με τον ιδιο τροπο που αν σου πω οτι εχω δυο πολυμετρα που κανουν πανω απο χιλιαρικο θα το θεωρουσες επισεις παραξενο (και δεν ειναι κι απ τα ακριβοτερα της αγορας) η αν μαθεις πως οι κοφτες που εχουν οι μισοι εδω μεσα (τουλαχιστο οι επαγγελματιες) κανουν κανα κατοσταρικο, η οτι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν spectrum analyzer που κανει οσο μια γκαρσονιερα κτλ κτλ
Ο καθε ενας επιλεγει τον εξοπλισμο του αναλογγα τις αναγγες του, το budget του και κατα ποσο τον ενδιαφερουν κρισιμοι παραγοντες, πχ να μην τον αφησει πανω σε μια δουλεια

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

info@kalarakis.com
04-12-19, 13:32
εγω λέω να πάρεις τα λεφτα στη τσέπη και να πας σε ενα μαγαζί να πάρεις μια της αρεσκίας σου
κινεζικη ευρωπαικη ότι θέλει θα έχει
από ότι είδα δεν μπορείς να έχεις άποψη οπότε ότι και να σου προτείνουν δεν θα σου αρέσει ή θα είναι ακριβό και εσένα
ξεκίνα λοιπόν με μία και βλέπεις αργότερα τι θα μπορούσες να είχες πάρει
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ εμπιστέψου αυτά που σου λένε εδώ χωρίς σχόλια οτι ειναι ακριβό ή ή κτλ
αφού ρώτησες σου απάντησαν
Αν τώρα δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο
Εδω δεν θέλει κανείς το κακό σου
συμβουλές ζήτησες, συμβουλές σου έδωσαν

mtzag
04-12-19, 13:41
Ερωτηση
αυτη η ακριβη γενητρια η hatz εχει ηλεκτροκινητηρα συγχρονο με ισχυρους μονιμους μαγνητες ή ασυγρονο κινητηρα ?
Οι φτηνες κινεζικες τι εχουνε ?

vasilllis
04-12-19, 16:00
Να διευκρινίσω μερικά πράγματα.
ερωτήσεις σαφώς και να γίνονται,όπως και σχόλια.
Για να κατανοήσουμε τι συζηταμε ,είναι σαν να λέμε να πάρω αγροτικό ή κούρσα αυτοκινητο.
Αυτό που πρότεινα εγώ ειναι μια από τις κορυφαίες εταιρίες(όλες οι ευρωπαϊκές ίδια τιμή έχουν σχεδόν ,όπως σε όλα τα προϊόντα που γνωρίζουμε) και ο καλύτερος εξοπλισμός για 24/7 λειτουργία.
σαφώς αν θέλει μια γεννήτρια για 10 ώρες το μήνα και εγώ ο ίδιος θα επέλεγα μια φθηνότερη γνωρίζοντας την υποδεέστερη λειτουργία και ποιότητα της.
Αν την θέλει τώρα να πηγαίνει στο εργοταξιο να την ανοίγει στις 7:00 και να κλείνει στις 16:00 τότε να το συζητήσουμε.

ΥΓ καμία γεννήτρια δεν λειτουργεί με μόνιμους μαγνήτες.οι στατορες είναι με τύλιγμα για την σωστή ρύθμιση της τάσης εξόδου.
η ρύθμιση της διέγερσης στα μικρά γίνεται/γινόταν με πυκνωτή σε μονοφασικές ή με μετασχηματιστές σε τριφασικές και στα κινέζικα με avr(χειριστής μορφής,υπάρχει σχετικό νήμα).

ΥΓ2 .σε μια τέτοια γεννήτρια κινεζική σε 3 μέρες λειτουργίας σε ένα γραφείο είχαμε.1 καμένο ups για ρούτερ(αυτά που δίνει ο ΟΤΕ),1 καμένο τροφοδοτικό pc και 1 εκτυπωτή off(πιθανών τροφοδοτικό)

mtzag
04-12-19, 18:39
Μονιμους μαγνητες NdFeB / SaCo / AlNiCo στο ροτορα οχι στο στατορα.
Τι ηλεκτροκινητηρα εχει η hatz?

george Mp
04-12-19, 18:50
Μονιμους μαγνητες NdFeB / SaCo / AlNiCo στο ροτορα οχι στο στατορα.
Τι ηλεκτροκινητηρα εχει η hatz?
Μονιμο μαγνητη στην προδιεγερση το λεγομενο PMG εννοεις?
hatz ειναι η ντιζελομηχανη οχι η γεννητρια και ειναι πλεον απο τις λιγες σοβαρες επιλογες που εχουμε σ'αυτη την ισχυ, αλλιως παμε σε ''κινεζο''.

mtzag
04-12-19, 18:53
Οχι εννοω αν ο ηλεκτροκινητηρας που εχουνε ειναι ac pmsm η ac induction ?
Δε ρωταω για τη dieselομηχανη αλλα για τη γεννητρια.

nick1974
04-12-19, 19:03
ου.
η ρύθμιση της διέγερσης στα μικρά γίνεται/γινόταν με πυκνωτή σε μονοφασικές ή με μετασχηματιστές σε τριφασικές και στα κινέζικα με avr(χειριστής μορφής,υπάρχει σχετικό νήμα).


δε ξερω και πολλα απο μικρες γεννητριες (η μονη μου επαφη κατω απο 450KW ηταν ενα βαλιτσακι που ειχα για δραπανο, τροχο, κολλητηρι φωτισμο και τετοια) αλλα ΟΛΕΣ οσες γνωριζω εχουν avr, με η χωρις μετασχηματιστη.
Οι Κινεζικες συνηθως (στη "σοβαρη" κατηγορια) εχουν τα αθλια της siemens, και συνηθως στο χρονο διετια τα πεταμε και βαζουμε του Τζανη (τα οποια εχουν βγει κορυφαια), ενω οι Αμερικανικες και οι Ευρωπαικες εχουν συνηθως πολυ καλυτερα (με εξαιρεση τις γεννητριες της siemens που εχει αυτα τα απαραδεκτα που βγαζει, αλλα και παλι κρατανε απ οτι εχω δει πολυ περισσοτερο απ οτι στις κινεζικες)


Ερωτηση
αυτη η ακριβη γενητρια η hatz εχει ηλεκτροκινητηρα συγχρονο με ισχυρους μονιμους μαγνητες ή ασυγρονο κινητηρα ?
Οι φτηνες κινεζικες τι εχουνε ?

Δεν ειναι ακριβη, τοσο εχουν ΟΛΕΣ οι γεννητριες στον πλανητη, εκτος απ τις Κινεζικες που ειναι φθηνες.
ΚΑΜΙΑ γεννητρια δεν εχει μονιμους μαγνητες, τυλιγματα εχουν ολες

george Mp
04-12-19, 19:03
Οχι εννοω αν ο ηλεκτροκινητηρας που εχουνε ειναι ac pmsm η ac induction ?
Δεν εχουν ηλεκτροκινητηρα τα Η/Ζ απλα μοιαζουν αλλα εχουν σοβαρες διαφορες.

mtzag
04-12-19, 19:09
Τι εχουν ακριβως? Γιατι τα 3phase pmsm με NdFeB ροτορα που εχω δοκιμασει κανουνε αριστες γενητριες με μεγαλο βαθμο αποδοσης

nick1974
04-12-19, 19:14
Τι εχουν ακριβως? Γιατι τα 3phase pmsm με NdFeB ροτορα που εχω δοκιμασει κανουνε αριστες γενητριες με μεγαλο βαθμο αποδοσης
https://www.dieselserviceandsupply.com/Generator-Excitation-Methods.aspx

καλο διαβασμα. Ο μονιμος μαγνητισμος (παραμενον μαγνητισμος) που θα διαβασεις καπου δεν αναφερεται σε μονιμο μαγνητη που να μπορει να λειτουργησει ολο το exciter αλλα για τον παραμενον μαγνητισμο που εχει στα μεταλλα ισα ισα για να βγαλει 9-10 βολτ ωστε να τσιμπισει το avr (σε περιπτωσεις που μενει καιρο χωρις λειτουργεια αυτο χανεται και κανουμε διεγερση στιγμιαια με μπαταρια)

george Mp
04-12-19, 19:21
https://www.dieselserviceandsupply.com/Generator-Excitation-Methods.aspx

καλο διαβασμα. Ο μονιμος μαγνητισμος (παραμενον μαγνητισμος) που θα διαβασεις καπου δεν αναφερεται σε μονιμο μαγνητη που να μπορει να λειτουργησει ολο το exciter αλλα για τον παραμενον μαγνητισμο που εχει στα μεταλλα ισα ισα για να βγαλει 9-10 βολτ ωστε να τσιμπισει το avr (σε περιπτωσεις που μενει καιρο χωρις λειτουργεια αυτο χανεται και κανουμε διεγερση στιγμιαια με μπαταρια)Εκτος και εχει pmg.

nick1974
04-12-19, 19:25
Εκτος και εχει pmg.

pmg= permanent magnet?
Εχω δει σιγουρα χιλιαδες γεννητριες στη ζωη μου, σε διαφορες ισχυς, απο 400-500kW η και πιο μικρες εως αρκετων MW αλλα με μονιμους μαγνητες δεν εχω δει ποτε. Δεν αποκλειω να υπαρχουν, απλα στο marine χωρο σιγουρα δεν χρησιμοποιουνται

george Mp
04-12-19, 20:38
pmg= permanent magnet?
Εχω δει σιγουρα χιλιαδες γεννητριες στη ζωη μου, σε διαφορες ισχυς, απο 400-500kW η και πιο μικρες εως αρκετων MW αλλα με μονιμους μαγνητες δεν εχω δει ποτε. Δεν αποκλειω να υπαρχουν, απλα στο marine χωρο σιγουρα δεν χρησιμοποιουνται
Δεν ειναι συνηθες αλλα σε καποιες περιπτωσεις υπαρχουν, μου εχει τυχει σε ενα καραβι τσιμενταδικο 1200kw 60hertz caterpillar και πριν λιγο καιρο αλλη εταιρια που ψαχνανε σκετη 1000kw caterpillar καθως επισης πιο μικρες (120 εως 200 kw cat3306 marine) που ειναι με pmg.

nick1974
04-12-19, 21:39
Δεν ειναι συνηθες αλλα σε καποιες περιπτωσεις υπαρχουν, μου εχει τυχει σε ενα καραβι τσιμενταδικο 1200kw 60hertz caterpillar και πριν λιγο καιρο αλλη εταιρια που ψαχνανε σκετη 1000kw caterpillar καθως επισης πιο μικρες (120 εως 200 kw cat3306 marine) που ειναι με pmg.


caterpillar εχω δει ενα σωρω, με μονιμους μαγνητες ομως δε νομιζω... Για να το λες φυσικα θα εχουν υπαρξει, αλλα σιγουρα πρεπει να ναι τρελη μειοψηφια.

vasilllis
04-12-19, 22:09
Μονιμους μαγνητες NdFeB / SaCo / AlNiCo στο ροτορα οχι στο στατορα.
Τι ηλεκτροκινητηρα εχει η hatz?

Εκ παραδρομης εγραψα στατορα.Για τον ροτορα αναφερομουν.


https://www.dieselserviceandsupply.com/Generator-Excitation-Methods.aspx

καλο διαβασμα. Ο μονιμος μαγνητισμος (παραμενον μαγνητισμος) που θα διαβασεις καπου δεν αναφερεται σε μονιμο μαγνητη που να μπορει να λειτουργησει ολο το exciter αλλα για τον παραμενον μαγνητισμο που εχει στα μεταλλα ισα ισα για να βγαλει 9-10 βολτ ωστε να τσιμπισει το avr (σε περιπτωσεις που μενει καιρο χωρις λειτουργεια αυτο χανεται και κανουμε διεγερση στιγμιαια με μπαταρια)

Εχω δει και 500v παραμενων!!!


Δεν ειναι συνηθες αλλα σε καποιες περιπτωσεις υπαρχουν, μου εχει τυχει σε ενα καραβι τσιμενταδικο 1200kw 60hertz caterpillar και πριν λιγο καιρο αλλη εταιρια που ψαχνανε σκετη 1000kw caterpillar καθως επισης πιο μικρες (120 εως 200 kw cat3306 marine) που ειναι με pmg.

Εχει και μια παρτιδα stamford τετοιο.Δεν ξερω τι προδιαγραφες εχει.


https://www.meccalte.com/downloads/man_t16f_rev03.pdf σελ.9 (διεγερση με μετασχηματιστες)
https://www.meccalte.com/downloads/s15w_rev05.pdf σελ.8(διεγερση με πυκνωτες)

nick1974
04-12-19, 22:51
Εχω δει και 500v παραμενων!!!



χωρις exciter να βγαζει 500v?
ολα τα μεταλα πρεπει να ειχαν γινει μαγνητης...
σε τι περιβαλλον ηταν και συνεβει τετοιο πραγμα?

mtzag
04-12-19, 23:24
Ο μονος λογος που βλεπω να μην κυκλοφορουνε γεννητριες με rare earth magnets ειναι το κοστος του νεοδυμιου/σαμαριου κτλπ.
Η αποδοση σε αυτους τους ηλεκτροκινητηρες χρησιμοποιωντας τους ως γεννητρια ειναι ανω του 90% για μεγαλη ισχυ ειναι 95+%.
Το pmg που φαινετε στο link ποιο πανω ειναι κατι αλλο.. εγω λεω για permanent magnet σε ολο το ροτορα οπως δηλαδη ειναι τα 3phase pmsm servomotors .

nick1974
05-12-19, 02:02
Το pmg που φαινετε στο link ποιο πανω ειναι κατι αλλο.. εγω λεω για permanent magnet σε ολο το ροτορα οπως δηλαδη ειναι τα 3phase pmsm servomotors .


Δηλαδη μιλας για μαγνητη νεοδυμιου 2-3 μετρων και μερικων τονων???? πως μπορει να γινει τετοιο πραμα?

PUNTOmania
05-12-19, 02:29
προσωπικά έχω μια 1φ ανικτού τύπου βενζίνης 9kva της hyundai χωρίς μίζα εδω και 4 χρόνια... δουλευει όποτε υπάρχει διακοπή ρευματος... η διακοπές συνήθως εδώ ειναι 10 με 20+ ώρες και αν πέσει βράδυ μόνο τοτε την σβήνω για 5-6 ώρες... έχω όλο το σπίτι επάνω... συν πιεστικό..συν το ρακ μου..και καποια ψυγεια...(επαγγελματικός μου χόρος κτλ στο ίδιο κτήριο) τόσα χρόνια δεν ειχα κάποιο θέμα. και την είχα πάρει 850 ευρώ αν θυμάμαι καλά, με ένα τεπόζιτο 5 και κάτι λίτρα βγάζει 4-5 ώρες περίπου.

σίγουρα ο καθένας αγοράζει οτι θέλει... αλλα 5χιλ δεν θα τα έδεινα για 10kva.

mtzag
05-12-19, 08:12
Δηλαδη μιλας για μαγνητη νεοδυμιου 2-3 μετρων και μερικων τονων???? πως μπορει να γινει τετοιο πραμα? Οχι ακριβως μιλαω για ipm motors σε ρολο γεννητριας https://www.daikinpmc.com/en/energysaving/IPMmortor/index.html Αυτα εχουνε σεβαστη ποσοτητα NdFeB στο ροτορα

george Mp
05-12-19, 09:37
προσωπικά έχω μια 1φ ανικτού τύπου βενζίνης 9kva της hyundai χωρίς μίζα εδω και 4 χρόνια... δουλευει όποτε υπάρχει διακοπή ρευματος... η διακοπές συνήθως εδώ ειναι 10 με 20+ ώρες και αν πέσει βράδυ μόνο τοτε την σβήνω για 5-6 ώρες... έχω όλο το σπίτι επάνω... συν πιεστικό..συν το ρακ μου..και καποια ψυγεια...(επαγγελματικός μου χόρος κτλ στο ίδιο κτήριο) τόσα χρόνια δεν ειχα κάποιο θέμα. και την είχα πάρει 850 ευρώ αν θυμάμαι καλά, με ένα τεπόζιτο 5 και κάτι λίτρα βγάζει 4-5 ώρες περίπου.

σίγουρα ο καθένας αγοράζει οτι θέλει... αλλα 5χιλ δεν θα τα έδεινα για 10kva.Βενζινης οχι πετρελαιου, οτι γλυτωνεις στην αγορα του μηχανηματος το πληρωνεις στη χρηση και πολλες φορες βγαινει πολυ πιο ακριβη η βενζινης.

george Mp
05-12-19, 09:57
Οχι ακριβως μιλαω για ipm motors σε ρολο γεννητριας https://www.daikinpmc.com/en/energysaving/IPMmortor/index.html Αυτα εχουνε σεβαστη ποσοτητα NdFeB στο ροτορα
Σε μια γεννητρια πρεπει να ελεγχεις και να ρυθμιζεις την ταση εξοδου για να ειναι οσο το δυνατο πιο σταθερη ειτε εχει λιγα φορτια ειτε πολλα, αυτο το κανει το avr αυξομιονωντας το μαγνητισμο στο ροτορα ο οποιος δεχεται dc απο το avr αν ειναι με καρβουνα ή dc απο τις διοδους που εχει στην εξοδο της ac διεγερτιας γεννητριας (το ''μωρο'' που λενε καποιοι) που ειναι πανω στο ροτορα αν ειναι brussless(δηλαδη χωρις καρβουνα) που ειναι πλεον ολες απο μια ισχυ και πανω που και αυτο παλι ελεγχεται και ρυθμιζεται εξωτερικα απο το avr.Αν βαλεις μονιμο μαγνητη η ταση θα πρεπει να ρυθμιστει στην εξοδο της γεννητριας κατι το οποιο σε μεγαλη ισχυ δεν ειναι ουτε ευκολο και ασφαλες αλλα ουτε και με μικρο κοστος.

micalis
05-12-19, 18:13
Υπαρχει κινεζια φυσικα
https://www.mactools.gr/gennitria-petrelaioy-6-8kva-5600w-380v-avr-10hp-miza-athorybi-lde6800t3-plus-203-104-1538
Μια τετοια εχει ενα φιλαρακι μου σιδερας το επαγγελμα και την εχει ολη μερα με ηλεκτροκοληση

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
05-12-19, 19:56
Kαλησπερα εγω θα ηθελα να πω οτι το ημιτονο που βγαζουν καπιες ειναι για κλαματα πχ εγω εχω μια κραφτ πετρελαιου τριφασικη 5κβα αυτη βγαζει τριγονικο παλμο και οχι κανονικο ημιτονο , τι κανουμε εδω οεω?

vasilllis
06-12-19, 00:29
Kαλησπερα εγω θα ηθελα να πω οτι το ημιτονο που βγαζουν καπιες ειναι για κλαματα πχ εγω εχω μια κραφτ πετρελαιου τριφασικη 5κβα αυτη βγαζει τριγονικο παλμο και οχι κανονικο ημιτονο , τι κανουμε εδω οεω?
Δεν υπαρχει περιπτωση να βγαζει τετοιο παλμο.Λογω της φυσης παραγωγης της,θελοντας και μη ημιτονο ειναι.Εχεις αρμονικες και διακυμανση τασης.Τιι δεν δουλευει.

nick1974
06-12-19, 01:31
τριφασικη 5κβα αυτη βγαζει τριγονικο παλμο και οχι κανονικο ημιτονο , τι κανουμε εδω οεω?

βαζουμε στο προγραμμα αλλαγη παλμογραφου :001_tt2:

αυτο που λες απλα ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Αν μετρας μεσω καποιου μετασχηματιστη η καποιου πυκνωτη μαλλον τα χει φτυσει

mtzag
06-12-19, 03:14
Μια γεννητρια μου πουλουσανε σε αριστη κατασταση 300kw του 2010 με dieseloμηχανη man και καποιο siemens plc 20k euros.
Ειτανε στεγασμενη σε ενα 6αρι container εμπορευματων.
Φυσικα δεν την πηρα αλλα ειτανε καλη η τιμη ?

vasilllis
06-12-19, 09:36
έχω να δω γεννήτρια με κινητήρα man από τότε που ήμουν παιδάκι.

nick1974
06-12-19, 16:02
Μια γεννητρια μου πουλουσανε σε αριστη κατασταση 300kw του 2010 με dieseloμηχανη man και καποιο siemens plc 20k euros.
Ειτανε στεγασμενη σε ενα 6αρι container εμπορευματων.
Φυσικα δεν την πηρα αλλα ειτανε καλη η τιμη ?


τοσο περιπου πανε


έχω να δω γεννήτρια με κινητήρα man από τότε που ήμουν παιδάκι.
Δεν ειναι και οι πιο συνηθισμενες αλλα δεν ειναι ουτε τοσο σπανιες

vasilllis
06-12-19, 18:18
τοσο περιπου πανε


Δεν ειναι και οι πιο συνηθισμενες αλλα δεν ειναι ουτε τοσο σπανιες
ξηρας δεν υπαρχουν

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
06-12-19, 22:03
εγω εχω αυτη ψευτικη ετσι? αλλα την δουλια της την κανει. 79520 πιστευω οτι αμα βρει κανεις απο κανα βαπορι ειναι οτι το καλυτερο.

george Mp
06-12-19, 22:09
εγω εχω αυτη ψευτικη ετσι? αλλα την δουλια της την κανει. 79520 πιστευω οτι αμα βρει κανεις απο κανα βαπορι ειναι οτι το καλυτερο.Απο βαπορι τοσο μικρη δυσκολο, απο κανενα σκαφος ισως αλλα αυτες ψυχονται με θαλασσα, δεν εχουν κανονικο ψυγειο νερου.

nick1974
07-12-19, 00:33
πιστευω οτι αμα βρει κανεις απο κανα βαπορι ειναι οτι το καλυτερο.


σε βαπορι γιατι να χουν τετοια γεννητριακια? για να φορτιζουν κινητα? :lool:
Η συνηθεστερες ισχυς στις γεννητριες πλοιου ειναι 450, 750, 1000 και 2000 KW
Επισεις ακομα κι αν δεν εχεις προβλημα να χαλας μερικες δεκαδες τονους πετρελαιο το 24ωρο, και αν εχεις απλετο χωρο για να την εγκαταστησεις, παλι δε θα μπορουσες να την εχεις σπιτι γιατι η ψυξη τους γινεται σε κασκαντα γλυκου νερου το οποιο ψυχεται απο θαλασσα