PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως λέγεται ο αντάπτορας ώστε να αναβοσβήνουν τα σταθερά Χριστ.λαμπάκια ???



Ulysses
03-12-19, 10:02
Είχα παλιότερα έναν αντάπτορα (σαν πριζάκι σούκο νομίζω) που το έβαζες στην πρίζα και πάνω του κούμπωνες τα Χριστ. λαμπάκια και απο σταθερά αρχίζαν να αναβοσβήνουν αλλά το έχασα στο πέρασμα των χρόνων και όπου ρώτησα κανένας δεν έχει κάτι σχετικό.Ξέρει κανείς πως το ζητάω και από που ???

Τα φωτάκια μου είναι led ενώ τα παλιά (που τους είχα αντάπτορα) ήταν πυρακτωσεως...

elektronio
03-12-19, 12:08
Σε τι τάση δουλεύουν τα LED φωτάκια; Φαντάζομαι θα έχουν κάποιο τροφοδοτικό τοίχου.

Έχω κάνει μια μικρή πλακέτα με atmega8 που αναβοσβήνει με πρόγραμμα φωτάκια LED 12V σε 3 κανάλια (δεν την έκανα για φωτάκια Χριστουγέννων αλλά ταιριάζει ακριβώς τρία σετ λαμπάκια). Αν σου κάνει μπορώ να σου δώσω μια σε τιμή κόστους ή αν θες σου δίνω το σχέδιο και το .ino.
Ο atmega είναι σε βάση, αν θέλεις μπορείς να κάνεις δικό σου πρόγραμμα αναβοσβησίματος

Stratocaster
03-12-19, 13:30
Δες και εδώ: https://www.technomat-shop.com/index.php?route=product/category&path=2193_2233