PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιβλίο για κυκλώματα ήχου με λυχνίες



tesla005
02-01-20, 22:30
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο, είτε στα ελληνικά είτε στα αγγλικά, που να αφορά τον σχεδιασμό κυκλωμάτων ήχου με λυχνίες?

744
02-01-20, 23:40
Αν και όλη αυτή η μόδα με τον "λαμπάτο" ήχο δεν με βρίσκει σύμφωνο για πολλούς λόγους, όπως:

1. Ο περίφημος γλυκός ήχος της λάμπας είναι βασισμένος στην αρμονική παραμόρφωση που εισάγει ο ενισχυτής λάμπας στην 2ης τάξης αρμονική και φαίνεται να αρέσει στο αυτί αρκετών
2. το παραπάνω έρχεται σε αντίθεση με την προσπάθεια να έχουμε τέλειο ήχο από οποιαδήποτε πηγή μέχρι την είσοδο του ενισχυτή λάμπας (!), σπάζοντας την αλυσίδα του απαραμόρφωτου ήχου
3. και μόνο ο Μ/Τ εξόδου εισάγει επιπλέον πολλές φασικές παραμορφώσεις στον ήχο, ιδιαίτερα στα άκρα του φάσματος
4. αν πράγματι οι λαμπάτοι έχουν καλύτερο ήχο από όλα τα άλλα κυκλώματα, γιατί στα στούντιο δεν έχουν τέτοιους ενισχυτές????
5. στον υποκειμενικό χαρακτηρισμό ότι ο λαμπάτος έχει καλύτερο ήχο, παίζουν ρόλο και άλλα όπως η νοσταλγία, και η αίσθηση του ζεστού λόγω των νημάτων (και όχι λόγω "ζεστού" ήχου...)
6. το damping factor είναι χαμηλό, άρα δεν παίζει εύκολα, ή έστω το ίδιο καλά με οποιδήποτε ηχείο

Εν πάση περιπτώση, αν επιμένεις παρόλα αυτά να ασχοληθείς με λάμπες, δες αυτά (έχω τα 2 πρώτα):
https://www.elektor.com/modern-high-end-valve-amplifiers-e-book

https://www.elektor.com/high-end-valve-amplifiers-e-book

https://www.elektor.com/masterclass-modern-valve-electronics-dvd

Επίσης υπάρχει πληθώρα προγραμμάτων επεξεργασίας ήχου, όπως αυτό https://www.diamondcut.com/st3/product-category/software/ (https://www.diamondcut.com/Catalog/DC6.htm) που δημιουργούν κατ' επιλογή ήχο λάμπας με διάφορες ρυθμίσεις. Οπότε βγαίνει και φθηνότερο!

tesla005
03-01-20, 00:03
Δεν ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με hifi tube πράγματα, με ενδιαφέρει πιο πολύ η εφαρμογή των λυχνιων σε ενισχυτές και εφέ κιθάρας, όπου όντως κάνουν τη διαφορά.

744
03-01-20, 00:36
Για εκεί πράγματι, αφού παραμόρφωση θέλεις! Και μάλιστα η λαμπάτη παραμόρφωση είναι και ... ευχάριστη για μια κιθάρα.

chip
03-01-20, 01:16
Valve Amplifiers του Morgan Jones εκδόσεις Newnes-Elsevier

nick1974
03-01-20, 01:24
1. Ο περίφημος γλυκός ήχος της λάμπας είναι βασισμένος στην αρμονική παραμόρφωση που εισάγει ο ενισχυτής λάμπας στην 2ης τάξης αρμονική και φαίνεται να αρέσει στο αυτί αρκετών

οντως ο "ηχος λαμπας" εχει μια σχετικη αρμονικη παραμορφωση στις αρτιες και αυτο ειναι που τον κανει να ξεχωριζει. Τωρα το αν αυτο ειναι κακο η καλο η οτιδηποτε δε νομιζω οτι ειναι κατι που μπορει να απαντησει καποιος μονολεκτικα.
Κατα τη γνωμη μου απ τη στιγμη που ακουγεται καλυτερα στο αυτι για ποιο λογο να θεωρειται λαθος?
Επισεις αν ακουσεις mp3 η ενα bootleg χρησιμοποιοντας ενα μπαφερακι τυπου harmonic restorer το ηχητικο αποτελεσμα ανεβαινει πολλα επιπεδα, ειναι κι αυτο αρνητικο?



2. το παραπάνω έρχεται σε αντίθεση με την προσπάθεια να έχουμε τέλειο ήχο από οποιαδήποτε πηγή μέχρι την είσοδο του ενισχυτή λάμπας (!), σπάζοντας την αλυσίδα του απαραμόρφωτου ήχου

η αληθεια ειναι οτι μπορει μια χαρα να φτιαχτει ενισχυτης λυχνιων που να μην εισαγει καμια παραμορφωση, ομως τοτε τι τις θελουμε τις λαμπες?
Οι ανθρωποι που λατρευουν το λαμπατο ηχο ενσεινηδειτα γνωριζουν οτι αυτο που τους αρεσει ειναι ο αρχικος ηχος εμπλουτισμενος με καποιο ποσοστο αρτιων αρμονικων.
...Και το φιλετο μου μου αρεσει με αλατι, πιπερι, λεμονι και καποια σως, οχι οπως το εφτιαξε η φυση
(αυτο το παραδειγμα κατι μου λεει πως θα το χρησιμοποιω συχνα σε τετοιες συζητησεις)



3. και μόνο ο Μ/Τ εξόδου εισάγει επιπλέον πολλές φασικές παραμορφώσεις στον ήχο, ιδιαίτερα στα άκρα του φάσματος

ναι, αυτο στο δινω, ο μετασχηματιστης ειναι μια πρραγματικη πληγη.
Εχει κι αυτος τις δικες του "χαρες"
αλλα σε γενικες γραμμες η ζωη ειναι καλυτερη χωρις αυτον.
Φυσικα υπαρχουν καλα νεα, αφου εχουμε τροπους να τον αποφυγουμε, οπως OTL, υβριδικο, supertriode κτλ.
Βεβαια ΚΑΠΟΙΕΣ φορες ο ηχος ενος κλασικου ταξης Α με μετασχηματιστη και χωρις feedback εχει κι αυτος ενδιαφερον, αλλα οχι για καθημερινες ακροασεις (οπως πχ αν δεις τα βιντεακια του Vinheteiro δοκιμαζει διαφορα κομματια σε διαφορα πιανα. Το πιο φθηνο ηταν ενα πιανο σαλουν εποχης Λουκυ Λουκ. ΣΕ 2 ΚΟΜΜΑΤΙΑ το συγκεκριμενο πιανο ακουστηκε ...χμμμ οχι καλυτερα βεβαια με την εννοια της ποιοτητας αλλα ποιο "γλυκα"? "οικεια"? "ζεστα"? "vintage"? δε ξερω ποια ειναι η σωστη λεξη, και δεν ειμαι ο μονος που το ειπε αλλα πραγματικα πολυς κοσμος, οποτε καθε τι εχει κι αυτο τη θεση του.



4. αν πράγματι οι λαμπάτοι έχουν καλύτερο ήχο από όλα τα άλλα κυκλώματα, γιατί στα στούντιο δεν έχουν τέτοιους ενισχυτές????

Για τον ιδιο λογο που δεν εχουν διμετρα ηχεια χοανης, η transmition line, η γενικοτερα ολα αυτα που εχουμε στα σαλονια μας: γιατι θελουν στεγνη πιστοτητα.



5. στον υποκειμενικό χαρακτηρισμό ότι ο λαμπάτος έχει καλύτερο ήχο, παίζουν ρόλο και άλλα όπως η νοσταλγία, και η αίσθηση του ζεστού λόγω των νημάτων (και όχι λόγω "ζεστού" ήχου...)
μα εννωειται πως ετσι λειτουργει ο ανθρωπινος εγκεφαλος, και χαρη σε αυτα τα "ελαττωματα" του μπορουμε και βιωνουμε συναισθηματα απο τη μουσικη, τα αρωματα, τη ζωγραφικη κτλ
Δε ξερω αν ειναι bug της εργαστηριακης μας κατασκευης η αν οντως χρειαστηκε κατι τετοιο στην εξελικτικη μας πορεια, αλλα γενικα ειναι καλο...



6. το damping factor είναι χαμηλό, άρα δεν παίζει εύκολα, ή έστω το ίδιο καλά με οποιδήποτε ηχείο

ορθο, και οχι μονο, αλλα υπαρχουν οπως ειπαμε και οι υβριδικες λυσεις




Επίσης υπάρχει πληθώρα προγραμμάτων επεξεργασίας ήχου, όπως αυτό https://www.diamondcut.com/st3/product-category/software/ (https://www.diamondcut.com/Catalog/DC6.htm) που δημιουργούν κατ' επιλογή ήχο λάμπας με διάφορες ρυθμίσεις. Οπότε βγαίνει και φθηνότερο!

ναι αλλα δεν ειναι πραγματικος ηχος λαμπας, κι αφου ο φιλος το θελει για κιθαρα προφανως θελει overdrive, κατι που οταν το προσομοιαζεις τεχνητα φαινεται

Επισεις (ασχετα με το πρακτικο) δεν ικανοποιει το φετιχισμο απ τον οποιον πασχουν λιγο πολυ ολοι οσοι ασχολουνται με λαμπες.

Τωρα βεβαια εχουμε 2 διαφορετικα θεματα αφου ειναι διαφορετικη η προσεγγιση του μουσικοφιλου και διαφορετικη του κιθαριστα. Οι κιθαριστες εκτος τον πρακτικο λογο αναγγης χρησης λυχνιων για real overdrive εχουν να αντιμετωπισουν και το γεγονος πως ΟΛΟΙ τους πασχουν απο gear aquisition syndrome (βασικα λιγο πολυ πολυς κοσμος πασχουμε σε διαφορα απο αυτο απλα στους κιθαριστες το βλεπεις οχι απλα στην πλειοψηφια τους αλλα σε ολους).
Θα μου πεις πως παλι εχουμε να κανουμε με υποκειμενισμο κι οχι με κατι "πραγματικο", και ναι, σιγουρα ο Slash και χωρις τις λαμπες θα ηταν ο Slash το θεμα ομως ειναι οτι αφου τον ευχαριστει περισσοτερο αυτο που κανει να το κανει με τον χιλιοανακατασκευασμενο του marshall του 70 παρα με τους δεκαδες πανακριβους ενισχυτες που διαθετει, και ο ιδιος με αυτον νοιωθει μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση και ετσι αφ ενος ΙΣΩΣ βγαζει καλυτερο αποτελεσμα και αφ εταιρου το "διασκεδαζει" περισσοτερο που το κακο?


btw οσον αφορα το θεματοθετη, εχω ενα σωρω τετοια βιβλια θεωριας και με σχεδια σε ηλεκτρονικη μορφη αλλα ειμαι εκτος Ελλαδος και με βλεπω να καθομαι κανα μηνα ακομα. Αν δε βιαζεσαι στειλε ενα πμ να σε θυμηθω και να στα περασω



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spirito
03-12-20, 17:15
οντως ο "ηχος λαμπας" εχει μια σχετικη αρμονικη παραμορφωση στις αρτιες και αυτο ειναι που τον κανει να ξεχωριζει. Τωρα το αν αυτο ειναι κακο η καλο η οτιδηποτε δε νομιζω οτι ειναι κατι που μπορει να απαντησει καποιος μονολεκτικα.
Κατα τη γνωμη μου απ τη στιγμη που ακουγεται καλυτερα στο αυτι για ποιο λογο να θεωρειται λαθος?
Επισεις αν ακουσεις mp3 η ενα bootleg χρησιμοποιοντας ενα μπαφερακι τυπου harmonic restorer το ηχητικο αποτελεσμα ανεβαινει πολλα επιπεδα, ειναι κι αυτο αρνητικο?



η αληθεια ειναι οτι μπορει μια χαρα να φτιαχτει ενισχυτης λυχνιων που να μην εισαγει καμια παραμορφωση, ομως τοτε τι τις θελουμε τις λαμπες?
Οι ανθρωποι που λατρευουν το λαμπατο ηχο ενσεινηδειτα γνωριζουν οτι αυτο που τους αρεσει ειναι ο αρχικος ηχος εμπλουτισμενος με καποιο ποσοστο αρτιων αρμονικων.
...Και το φιλετο μου μου αρεσει με αλατι, πιπερι, λεμονι και καποια σως, οχι οπως το εφτιαξε η φυση
(αυτο το παραδειγμα κατι μου λεει πως θα το χρησιμοποιω συχνα σε τετοιες συζητησεις)



ναι, αυτο στο δινω, ο μετασχηματιστης ειναι μια πρραγματικη πληγη.
Εχει κι αυτος τις δικες του "χαρες"
αλλα σε γενικες γραμμες η ζωη ειναι καλυτερη χωρις αυτον.
Φυσικα υπαρχουν καλα νεα, αφου εχουμε τροπους να τον αποφυγουμε, οπως OTL, υβριδικο, supertriode κτλ.
Βεβαια ΚΑΠΟΙΕΣ φορες ο ηχος ενος κλασικου ταξης Α με μετασχηματιστη και χωρις feedback εχει κι αυτος ενδιαφερον, αλλα οχι για καθημερινες ακροασεις (οπως πχ αν δεις τα βιντεακια του Vinheteiro δοκιμαζει διαφορα κομματια σε διαφορα πιανα. Το πιο φθηνο ηταν ενα πιανο σαλουν εποχης Λουκυ Λουκ. ΣΕ 2 ΚΟΜΜΑΤΙΑ το συγκεκριμενο πιανο ακουστηκε ...χμμμ οχι καλυτερα βεβαια με την εννοια της ποιοτητας αλλα ποιο "γλυκα"? "οικεια"? "ζεστα"? "vintage"? δε ξερω ποια ειναι η σωστη λεξη, και δεν ειμαι ο μονος που το ειπε αλλα πραγματικα πολυς κοσμος, οποτε καθε τι εχει κι αυτο τη θεση του.



Για τον ιδιο λογο που δεν εχουν διμετρα ηχεια χοανης, η transmition line, η γενικοτερα ολα αυτα που εχουμε στα σαλονια μας: γιατι θελουν στεγνη πιστοτητα.


μα εννωειται πως ετσι λειτουργει ο ανθρωπινος εγκεφαλος, και χαρη σε αυτα τα "ελαττωματα" του μπορουμε και βιωνουμε συναισθηματα απο τη μουσικη, τα αρωματα, τη ζωγραφικη κτλ
Δε ξερω αν ειναι bug της εργαστηριακης μας κατασκευης η αν οντως χρειαστηκε κατι τετοιο στην εξελικτικη μας πορεια, αλλα γενικα ειναι καλο...



ορθο, και οχι μονο, αλλα υπαρχουν οπως ειπαμε και οι υβριδικες λυσεις




ναι αλλα δεν ειναι πραγματικος ηχος λαμπας, κι αφου ο φιλος το θελει για κιθαρα προφανως θελει overdrive, κατι που οταν το προσομοιαζεις τεχνητα φαινεται

Επισεις (ασχετα με το πρακτικο) δεν ικανοποιει το φετιχισμο απ τον οποιον πασχουν λιγο πολυ ολοι οσοι ασχολουνται με λαμπες.

Τωρα βεβαια εχουμε 2 διαφορετικα θεματα αφου ειναι διαφορετικη η προσεγγιση του μουσικοφιλου και διαφορετικη του κιθαριστα. Οι κιθαριστες εκτος τον πρακτικο λογο αναγγης χρησης λυχνιων για real overdrive εχουν να αντιμετωπισουν και το γεγονος πως ΟΛΟΙ τους πασχουν απο gear aquisition syndrome (βασικα λιγο πολυ πολυς κοσμος πασχουμε σε διαφορα απο αυτο απλα στους κιθαριστες το βλεπεις οχι απλα στην πλειοψηφια τους αλλα σε ολους).
Θα μου πεις πως παλι εχουμε να κανουμε με υποκειμενισμο κι οχι με κατι "πραγματικο", και ναι, σιγουρα ο Slash και χωρις τις λαμπες θα ηταν ο Slash το θεμα ομως ειναι οτι αφου τον ευχαριστει περισσοτερο αυτο που κανει να το κανει με τον χιλιοανακατασκευασμενο του marshall του 70 παρα με τους δεκαδες πανακριβους ενισχυτες που διαθετει, και ο ιδιος με αυτον νοιωθει μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση και ετσι αφ ενος ΙΣΩΣ βγαζει καλυτερο αποτελεσμα και αφ εταιρου το "διασκεδαζει" περισσοτερο που το κακο?


btw οσον αφορα το θεματοθετη, εχω ενα σωρω τετοια βιβλια θεωριας και με σχεδια σε ηλεκτρονικη μορφη αλλα ειμαι εκτος Ελλαδος και με βλεπω να καθομαι κανα μηνα ακομα. Αν δε βιαζεσαι στειλε ενα πμ να σε θυμηθω και να στα περασω



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η απάντηση δίνεται μόνη της!! Οι λυχνίες εκτός από την 2η αρμονική " παραμορφώνουν"- ενισχύουν και όλες τις άρτιες( 4-6-8 κλπ) ενώ τα τρανζίστορ τις περιττες (1-3-5-7 κλπ) Στο αυτί του μέσου ανθρώπου αρέσουν περισσότερο οι άρτιες...τι να κάνουμε τώρα!!!!!!!!!

ΜαστροΤζεπέτο
03-12-20, 17:41
Επειδή ο ήχος έχει τεράστια και βαθειά υποκειμενικότητα, εδώ θα βρεις δυο προτάσεις στο #5 https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98979&p=903292#post903292
και ψάχνοντας βρήκα πολλά αλλά δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς
https://www.rsp-italy.it/Electronics/Audio%20Schematics/Geloso/index.htm
Επίσης στα αρχεία του φόρουμ υπάρχουν αρκετά και με κάποιες οδηγίες κάποιες φορές.

MacGyver
03-12-20, 21:35
Μια ολόκληρη γενιά μεγάλωσε με το μπασόπριμο, τι είναι αυτά τα άρτια και περιττά που λέτε; Θάνατος στις μεσαίες!!!

Γιατί το ένα ενισχύει τις μεν και το άλλο τις δε;
Εμένα όλα αυτά μου φαίνονται περισσότερο πλασέμπο, αλλά μπροστά στην χαρά έστω και virtual, αξίζει ο κόπος.
Το ποιο θειικό της εποχής μας ήταν αυτοί που αγόραζαν το καλώδιο και τις βάσεις με τα χιλιάρικα.

744
04-12-20, 09:56
Τι εννοείς Steve (μεγάλε προβοκάτορα...), ότι το καλώδιο των 600 ευρώ το μέτρο που είναι Oxygen Free με χαλκό (...!!!) δεν ακούγεται καλύτερα από το καλό καλώδιο με χαμηλή χωρητικότητα για ηχεία των 50 ευρώ το μέτρο? (https://www.orpheusaudio.gr/spk-200-3-0m.html)
Ότι δεν έχει κρυστάλλινες υψηλές, διαύγεια στις μεσσαίες και ένα βαθύ χαμηλό που σε συνταράσσει και σε βάζει στο κέντρο της ορχήστρας?

Έχει και πιο εξωτικά: https://www.orpheusaudio.gr/odin-2.html

Τσκ, τσκ, τσκ...

Όσο για το μπασόπριμο, ναι έτσι άκουγε ο κόσμος. Στο κάτω κάτω, τι τα είχαν τα κουμπιά bass-treble και το loudness οι ενισχυτές? Για πλάκα? Στο φουλ, +15db!

MacGyver
04-12-20, 10:21
Χμ γιαυτό νοιώθουμε ότι είμαστε έξω από την ορχήστρα; Λόγω καλωδίου;
Από την άλλη καλύτερα, εξάλλου αυτού του είδους οι συνωστισμοί απαγορεύονται πλέον.

nick1974
04-12-20, 19:22
Τι εννοείς Steve (μεγάλε προβοκάτορα...), ότι το καλώδιο των 600 ευρώ το μέτρο που είναι Oxygen Free με χαλκό (...!!!) δεν ακούγεται καλύτερα από το καλό καλώδιο με χαμηλή χωρητικότητα για ηχεία των 50 ευρώ το μέτρο? (https://www.orpheusaudio.gr/spk-200-3-0m.html)
Ότι δεν έχει κρυστάλλινες υψηλές, διαύγεια στις μεσσαίες και ένα βαθύ χαμηλό που σε συνταράσσει και σε βάζει στο κέντρο της ορχήστρας?

Έχει και πιο εξωτικά: https://www.orpheusaudio.gr/odin-2.html

Τσκ, τσκ, τσκ...

Όσο για το μπασόπριμο, ναι έτσι άκουγε ο κόσμος. Στο κάτω κάτω, τι τα είχαν τα κουμπιά bass-treble και το loudness οι ενισχυτές? Για πλάκα? Στο φουλ, +15db!


εχετε μεινει πολυ πισω, οι χαλιενταδες του σημερα ασχολουνται περισσοτερο με καλωδια ρευματος! και δε κανω πλακα, υπαρχει καλωδιο ρευματος (αυτο ντε που τροφοδοτει τα μηχανηματα με ρευμα) που κανει 39 χιλιαρικα για μια πριζα ενα καλωδιο δυο μετρων και ενα φισακι! https://eandt.theiet.org/content/articles/2011/11/20k-audio-power-cable-introduced/

Εδω τα 27 "καλυτερα" καλωδια ρευματος για audio https://audiobacon.net/2019/08/17/27-audiophile-power-cables-reviewed/ (αν τα βαλεις στην τοστιερα θα βαζεις τοστ τυρι γαλοπουλα και θα παιρνεις γκουρμε γευση σα να χες βαλει ροκφορ, φουαγκρα και χαμον ωριμασμενο :lool: )
Γενικα οι βλαμμενοι με τα καλωδια ειναι η αγαπημενη μου φυλη, αν κι εχω ενα μεγαλο παραπονο οτι αυτοι οι ανθρωποι επιτρεπεται να ψηφιζουν.

Ομως τι σχεση εχουν τα χαζοκαλωδια με το θεμα? Ενας ενισχυτης ειναι ενα αντικειμενικο μηχανημα το οποιο αν δεν ειναι ιδανικο μπορει να επηρρεαζει το σημα (και με τις λυχνιες ακριβως αυτο θελουμε! ) και ναι, σιγουρα υπαρχει και ο υποκειμενισμος, ο οποιος ομως στηριζεται σε αρκετα βασιμα δεδομενα και στην ψυχοακουστικη, ενω ενα καλωδιο δεν επηρρεαζει κυριολεκτικα απολυτως τιποτα και η οποια διαφορα του απο ενα οποιοδηποτε αλλο ειναι ξεκαθαρα μεσα στο μυαλο του ιδιοκτητη του (η αυτουνου που το λιγουρευεται ).
Ακομα και ως προς την φετιχιστικη ικανοποιηση ενα καλωδιο ειναι απλα ενα καλωδιο (δεν εχουν βαλει ουτε καν τιποτα rgb να δικαιολογουν... ...τα αδικαιολογητα) ενω τα λαμπιονια και μονο που τα βλεπεις να αναβουν πολλους τους βγαζουν κατι πιο εκλεπτυσμενο, πιο ομορφο και πιο "πολυτιμο".
Η βασικοτερη διαφορα αναμεσα στις δυο φυλες ειναι οτι οι λατρεις των λυχνιων γνωριζουν οτι τα κριτηρια τους βασιζονται σε πολυ μεγαλο ποσοστο στον υποκειμενισμο και στην ικανοποιηση του φετιχισμου τους, γνωριζουν πως αυτο που τους αρεσει δεν εχει θεση σε κανενα στουντιο και πως αλλοιωνει το σημα ενω με πολυ λιγοτερα χρηματα (η απειρως λιγοτερο κοπο και χρηματα για τους DIYers) θα μπορουσαν να εχουν πολυ πιο αξιοπιστα σε μετρησεις στουντιακα συστηματα, γνωριζουν οτι τα ηχεια αναδιπλωμενης χοανης η με διαφορες υβριδικες φορτισεις δεν ειναι πιστοτερα απο τα μικροσκοπικα monitors που χρησιμοποιουνται στα στουντιο αλλα κανουν τις επιλογες τους, σε πληρη αντιθεση με τους τυπους που λενε πως σε ενα συστημα τα καλωδια πρεπει να στοιχιζουν το 1/3 της τιμης του ολου στησιματος για να ειναι ισορροπημενο (καποιοι λενε το 1/2) και πως τα καλωδια επηρρεαζουν αυτο που ακουνε περισσοτερο ακομα κι απ τις συσκευες (ναι, το λενε και το ξαναλενε αυτο) και που πιστευουν πως αυτοι κατεχουν τη μαγικη γνωση ενω οι επαγγελματιες ειναι ασχετοι (ναι, και αυτο το λενε).
Τωρα οσον αφορα το ....μπασοπριμο... προφανως ηταν κατι προβληματικο γι αυτο και καταργηθηκε, αλλα αυτο δεν εχει σχεση με τον ηχο της λυχνιας. Αλλο πραγμα η καμπυλη συχνοτητων και αλλο πραγμα η αρμονικη παραμορφωση, ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα.

nepomuk
04-12-20, 23:33
Γενικα οι βλαμμενοι με τα καλωδια ειναι η αγαπημενη μου φυλη, αν κι εχω ενα μεγαλο παραπονο οτι αυτοι οι ανθρωποι επιτρεπεται να ψηφιζουν.


Αν γουσταρεις τους καλωδιαδες , για καποιους αλλους τρεφεις παθολογικη αγαπη , γνωστα πραματα αυτα.
Ας μην τα μηδενιζουμε ολα και προς αποφυγην παρεξηγησεων , εχει νοημα η αγορα καλωδιων ηχειων της ταξης των 10 Ε /μετρο
απο αγνο παρθενο χαλκο ελευθερο οξυγονου ,ικανης διατομης και εξωτερικης μονωσης απο βιομηχανικο θορυβο κτλπ .
Απο κει και περα και αντι καλωδιων αστρονομικης τιμης , οι νουνεχεις χαιενταδες επιλεγουν ενα βαρβατο Online UPS ,ολοκαθαρου
ημιτονου για να τροφοδοτουν με καθάριο ρευμα γνησιο 220 βολτ τα ονειρα τους .
Σε κατι τετοιους αναγνωριζω το δικαιωμα οχι μονον του εκλεγειν αλλα και εκλεγεσθαι .

nick1974
04-12-20, 23:57
Ας μην τα μηδενιζουμε ολα και προς αποφυγην παρεξηγησεων , εχει νοημα η αγορα καλωδιων ηχειων της ταξης των 10 Ε /μετρο
απο αγνο παρθενο χαλκο ελευθερο οξυγονου ,ικανης διατομης και εξωτερικης μονωσης απο βιομηχανικο θορυβο κτλπ .

Υπαρχουν καλωδια που κανουν πολυ περισσοτερα απο αυτα που παιρνουν οι χαλιενταδες, αλλα η υπαρξη τους εχει νοημα. ΣΕ AUDIO ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ουτε προσαρμογες συνθετης αντιστασης εχουμε, ουτε απωλειες, ουτε επιδερμικο φαινομενο, ουτε ΗΜ πεδιο, ουτε στασιμα κυμματα, ουτε ΤΙΠΟΤΑ, ΤΙΠΟΤΑ, ΤΙΠΟΤΑ, και επι πλεον οι ιδιες οι πηγες με εξαιρεση το πικαπ βγαζουν αρκετα υψηλη ταση οποτε ακομα κι ενα απλο θωρακισμενο καλωδιο δεν επηρρεαζεται ιδιεταιρα αν δεν εχεις σταδια υψηλου κερδους. Τωρα οσον αφορα τα σταδια υψηλου κερδους, ναι επιβαλλεται η χρηση θωρακισης και ποιοτικων βυσματων αλλα μεχρι εκει.
Οτιδηποτε αλλο αφορα σηματα υψηλου ρευματος οπως ειναι τα καλωδια ηχειων, αν εξαιρεσουμε την απωλεια μεταφορας (αρα μιλαμε αποκλειστικα για τη διατομη του αγωγου) ειτε βαλεις συρμα δεμενο κομους και φιογκους, ειτε σωληνες ειτε ξερω γω αλουμινοχαρτα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΗΡΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ! (για να φτασουμε να εχουμε επαγωγες και χωρητικοτητες που θα καναν ζημια θα θελαμε τοση αποσταση που δε θα εφτανε καν το σημα λογο αντιστασης).
Στα τροφοδοσιας δε θα αναφερθω γιατι οποιαδηποτε αναφορα σε τετοια ηλιθιοτητα μου την απαγορευει ο αυτοσεβασμος μου

btw αν ενα καλωδιο (δε μιλαω για βυσματα, αυτα ειναι αλλη ιστορια) που καλειται να μεταφερει 20Hz -20KHz ειναι "λογικο" να κοστιζει 10 ευρω το μετρο τοτε ενα sftp cat 8 η ενα HDMI η DP η ενα USB3.2 (και να μην αναφερω πιο εκειδικευμενες καταστασεις) που καλουνται να μεταφερουν ΧΑΜΗΛΟΥ ΠΛΑΤΟΥΣ ΣΗΜΑΤΑ 10Gbps η ακομα κι ενα ταπεινο rg η heliax που καλειται να μεταφερει RF εκατονταδων MHz ποσο επρεπε να κανουν? το βαρος τους σε διαμαντια? σε κοκα? σε αντιυλη?


Απο κει και περα και αντι καλωδιων αστρονομικης τιμης , οι νουνεχεις χαιενταδες επιλεγουν ενα βαρβατο Online UPS ,ολοκαθαρου
ημιτονου για να τροφοδοτουν με καθάριο ρευμα γνησιο 220 βολτ τα ονειρα τους .
Σε κατι τετοιους αναγνωριζω το δικαιωμα οχι μονον του εκλεγειν αλλα και εκλεγεσθαι .

ΔΕΝ υπαρχει χαλιεντας που να χρησιμοποιει ups, τα θεωρουν του σατανα οπως και τα φιλτρα γραμμης!!!! αυτο που κανουν ειναι να παιρνουν φασεις πριν το ρελε! να βαζουν τα πανακριβα καλωδια που ειναι φτιαγμενα απο κρυπτονιτη απο Βαλκυριες στη Βαλχαλα, και να ψαχνουν αν η φαση ειναι η σωστη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (ναι εχουν κι αυτο το κολλημα... ) Οχι φυσικα πως θα επαιζε κανενα ρολο αυτο που ανεφερες στην ποιοτητα του ηχου. Οι Ενισχυτες συνηθως εχουν 50-100 φορες μεγαλυτερη χωρητικοτητα πυκνωτων απ οση χρειαζοταν οποτε και μπαταριες να βαλεις δε θα εχει ουτε 0.00001% διαφορα, και ΑΝ θα ειναι μετρησιμη (ακομα κι αν ειναι αποκλειεται να ακουγεται)

SRF
05-12-20, 00:13
έριξα απίστευτο γέλωτα με όσα γράψατε! Να' στε καλά!!!

744
05-12-20, 00:23
Μια εξήγηση την οφείλεις τώρα...

SRF
05-12-20, 00:54
Μια εξήγηση την οφείλεις τώρα...
Δεν οφείλω τίποτα...
Αν ζητάς την άποψή μου... τότε απλά και ωραία μπορώ να πω ότι "παν μέτρον άριστον" !
Ναι... ο ήχος των λυχνιών έχει μιά σπιρτάδα και γεμάτη ακουστική, όταν... ΟΤΑΝ επίσης ΟΛΑ είναι σωστά! Τώρα... αν θα έπρεπε να "πουλήσω νεφρό" για να ακούσω τον "ιδανικό" κατά πολλούς ήχο της λάμπας? ΟΧΙ! Έχω εμπειρία ΑΠΙΣΤΕΥΤΩΝ ηχητικών συστημάτων... που έφερα από εξωτερικό για φίλους τελετάρχες του Hi-End! Εντάξει ... καλώδια του διαστρικού υπεραγωγού Χ βύσματα του χρυσού του Θωρ... ηλεκτροστατικά που αγγίζαν το ύψος ενός Αντετοκούμπο σε ανάταση κιόλας... και ολα στημένα σε μετρημένες στον πόντο αποστάσεις σε χώρους αρκετών τμ... "ειδικούς" για "αιθέρια" ακρόαση! Ναι... υπέροχα ηχητικά αποτελέσματα! Σε έναν κόσμο που ο ίδιος ο θόρυβος γύρω μας σε παύση είναι μεγαλύτερος από την κωφαλαλική σιωπή! Οχι... δεν φταίνε η Μ/Τ εξόδου... αφού υπάρχουν και οι OTL ... οπότε αφήστε το τι βάζουν όπου υπάρχουν! Οι λυχνίες έχουν μια φυσικότερη μετάδοση ροής ηλεκτρονίων... από τους ημιαγωγούς! Άρτιες & περιττές αρμονικές? Παντού στην φυσική μας ζωή υπάρχουν! Φασικές μεταβολές? Παντού στην φυσική μας ακουστική υπάρχουν! Οπότε?
Ακόμα και στην όπερα... οι ήχοι μεταβάλλονται αναλόγως θέσεως ακροατή! Οι "καλύτερες" θέσεις είναι συγκεκριμενες χωροταξικά! Το ίδιο ισχύει σε ορχηστρικές αίθουσες!
Σε εξωτερικά μέρη... θέατρα, κλπ? ΕΛΕΟΣ! Ακούς την 9η και περνάει παρέα και το όποιο φτερούγισμα ενός πετούμενου, ή το θρόϊσμα των φύλλων εξ ανέμου!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τελειότερος ήχος από τον ατελή φυσικό ήχο! Με όλες τις ατέλειες... φασικές αρμονικές θορυβικές!
Οπότε... τελικά δεν είναι ο πομπός αλλά πόσο καλός είναι ο "δέκτης" για να λάβει όμορφα αυτό που επιζητεί! Ειναι... υποκειμενικό τελικά το "λυχνίας ή ντράμερ" ! :)

744
05-12-20, 19:42
Εμ, αυτήν την εξήγηση περίμενα! Κάνεις και τον δύσκολο τώρα...

MacGyver
05-12-20, 21:01
Πριν γράψω: πως και δεν έχουν βγάλει κανένα processor για τις μάζες που να εξομοιώνει αυτόν τον ήχο, έκανα μια έρευνα και ορίστε ένα πολυσέλιδο βιβλίο
για τους τρελαμένους fan: Vacuum Tube & Distortion Emulation (http://willpirkle.com/special/Addendum_A19_Pirkle_v1.0.pdf)

tesla005
05-12-20, 21:24
εχετε μεινει πολυ πισω, οι χαλιενταδες του σημερα ασχολουνται περισσοτερο με καλωδια ρευματος! και δε κανω πλακα, υπαρχει καλωδιο ρευματος (αυτο ντε που τροφοδοτει τα μηχανηματα με ρευμα) που κανει 39 χιλιαρικα για μια πριζα ενα καλωδιο δυο μετρων και ενα φισακι! https://eandt.theiet.org/content/articles/2011/11/20k-audio-power-cable-introduced/

Εδω τα 27 "καλυτερα" καλωδια ρευματος για audio https://audiobacon.net/2019/08/17/27-audiophile-power-cables-reviewed/ (αν τα βαλεις στην τοστιερα θα βαζεις τοστ τυρι γαλοπουλα και θα παιρνεις γκουρμε γευση σα να χες βαλει ροκφορ, φουαγκρα και χαμον ωριμασμενο :lool: )

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι στην εισαγωγή του άρθρου λέει "In case you don’t know, I have an obsession with audiophile cables (https://audiobacon.net/category/cables/)." Οκ, είναι λογικό κάποιος που έχει κάποια οικονομική άνεση να εμφανίζει "εμμονές" με την συλλογή κάποιων αντικειμένων όπως πχ. δίσκοι βινυλίου ή κιθάρες, αλλά η περίπτωση με τα "audiophile" καλώδια αγγίζει τα όρια της τρέλας. Φαντάζομαι πως αυτός μπορεί να κοιμηθεί ήσυχα μόνο αν έχει από πάνω του να κρέμονται καμία εικοσαριά καλώδια με μεταξένια μόνωση και αγωγούς χρυσοπλουτονίου. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν ειδικά ιδρύματα για κάτι τέτοιους.

nick1974
05-12-20, 22:08
Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι στην εισαγωγή του άρθρου λέει "In case you don’t know, I have an obsession with audiophile cables (https://audiobacon.net/category/cables/)." Οκ, είναι λογικό κάποιος που έχει κάποια οικονομική άνεση να εμφανίζει "εμμονές" με την συλλογή κάποιων αντικειμένων όπως πχ. δίσκοι βινυλίου ή κιθάρες, αλλά η περίπτωση με τα "audiophile" καλώδια αγγίζει τα όρια της τρέλας. Φαντάζομαι πως αυτός μπορεί να κοιμηθεί ήσυχα μόνο αν έχει από πάνω του να κρέμονται καμία εικοσαριά καλώδια με μεταξένια μόνωση και αγωγούς χρυσοπλουτονίου. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν ειδικά ιδρύματα για κάτι τέτοιους.Και που να δεις τους τέρμα βλαμμενους που έχουν κάτι καλωδια-βοιδοπ...τσες σα heliax 50kW. Δεν έχουν βέβαια κάτι μέσα, (η μάλλον μέσα έχουν ένα κανονικό καλωδιο) αλλά έχουν καμία ίντσα κενό που τα φουσκώνουν με Ήλιο... Έτσι χωρίς λόγο γιατί έτσι έχουν "καλυτερη μουσικοτητα" !!!!!!!! Αλλά δεν είναι μόνο τα καλώδια, ακόμα πιο τέρμα ανεγκέφαλοι είναι όσοι τους αγοράζουν και αξεσουάρ (όπως πχ τα βαρίδια που τα βάζουν για να μην... Ταλαντώνουν και κουνιουνται λάθος τα ηλεκτρόνια!!!!! Ναι αυτή ειναι η περιγραφη). Γενικά όντως έπρεπε να υπάρχει ειδικό ίδρυμα για κάτι τετοιους (btw θεωρώ περιττο να πω ότι τα εν λόγο βαρίδια έχουν ανάλογο κόστος που ξεκινάει από κατοστάρικα και παει σε χιλιάρικα)...
Κι εγώ θεωρουσα πως η πιο ηλίθια αγορά που είχα κάνει κάποτε ήταν οι κώνοι!

Πάρε ένα ωραιότατο review (υπ όψιν, το τελευταίο καλώδιο ρευματος είναι και έχει απ εξω όλη αυτή τη γκουμουτσα χαχαχα)
https://www.dagogo.com/magnan-cables-system-review/


Αλλά κι οι απατεώνες που τα πουλανε δεν έχουν το θεο τους http://gpoint-audio.com/cables/
Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MacGyver
05-12-20, 23:08
Να κυκλοφορεί το χρήμα!!
Κατά το 2010 ήμουν στην Passadena, προάστιο του Los Angeles, σε ένα σπίτι που χτίζονταν για έναν παίχτη του Αμερικάνικου football.
Ό ξάδελφός μου είχε πάρει κάποια εργολαβία, και πήγαμε να μου το δείξει. 5-6 στρέμματα με αξία 10-12 εκατομμύρια από όσο θυμάμαι.
Ανάμεσα στα άλλα είχε και διπλά playroom, cinema room, κλπ με 5cm μοκέτα!!
Αυτά που είδα στα ηχοσυστήματα δεν περιγράφονται.
Είχα τραβήξει φωτογραφίες αλλά δεν μπορώ να τις βρω.

Αν αυτός είχε και αυτή την τρέλα τι να βάλει; Καλώδιο από το Walmart η το Radio Shack με μισό δολάριο το μέτρο;
Πώς να ξοδευτούν τόσα εκατομμύρια;

744
05-12-20, 23:10
Το σαβροειδές USB καλώδιο με το τελείωμα ξύλου δεν υπάρχει! Καλά τα καλώδια ηχείων ή σήματος, αλλά και USB?

Τι να πεις τώρα με τον άσχετο και πως ως ηλεκτρονικός μηχανικός να τον πείσεις με επιστημονικά δεδομένα...

Ου με πείσεις καν με πείσεις...

I rest my case.

nick1974
06-12-20, 00:04
Το σαβροειδές USB καλώδιο με το τελείωμα ξύλου δεν υπάρχει! Καλά τα καλώδια ηχείων ή σήματος, αλλά και USB?

Τι να πεις τώρα με τον άσχετο και πως ως ηλεκτρονικός μηχανικός να τον πείσεις με επιστημονικά δεδομένα...

Ου με πείσεις καν με πείσεις...

I rest my case.

ναι εχουν και usb high end!!!! και οταν τους λες πως αυτο απλα δε γινεται καθονται και σε λενε ηλιθιο που δε κατεχει τις μυστικες γνωσεις που κατεχουν αυτοι... επισεις επιμενουν οτι ακουνε τρελες διαφορες.



Να κυκλοφορεί το χρήμα!!
Κατά το 2010 ήμουν στην Passadena, προάστιο του Los Angeles, σε ένα σπίτι που χτίζονταν για έναν παίχτη του Αμερικάνικου football.
Ό ξάδελφός μου είχε πάρει κάποια εργολαβία, και πήγαμε να μου το δείξει. 5-6 στρέμματα με αξία 10-12 εκατομμύρια από όσο θυμάμαι.
Ανάμεσα στα άλλα είχε και διπλά playroom, cinema room, κλπ με 5cm μοκέτα!!
Αυτά που είδα στα ηχοσυστήματα δεν περιγράφονται.
Είχα τραβήξει φωτογραφίες αλλά δεν μπορώ να τις βρω.

Αν αυτός είχε και αυτή την τρέλα τι να βάλει; Καλώδιο από το Walmart η το Radio Shack με μισό δολάριο το μέτρο;
Πώς να ξοδευτούν τόσα εκατομμύρια;

Η αξια του συστηματος δεν παιζει κανενα ρολο σ αυτο. Αν ηταν να πανε ολα αυτα αναλογα τοτε το Lucas Studio η τα μεγαλα στουντιο ηχογραφησεων θα ηταν οι πρωτοι πελατες στα χαζοκαλωδια

Kernel Panic
06-12-20, 11:15
Αρχικά, μερικά links για τον Ραφαήλ tesla005 που το ξεκίνησε.
Λίγη ιστορία ξεκινώντας από το μακρινό 1904 (https://web.archive.org/web/20101007201649/http://pentalabs.com/tubeworks.html#basics).
πολύ λίγη θεωρία Vacuum Tube Theory (https://asr.menloschool.org/wp-content/uploads/docs/studentWork/Vacuumtube_David.pdf)
λίγο περισσότερη θεωρία How Vacuum Tubes Really Work (http://www.john-a-harper.com/tubes201/)
Τα βασικά Amplifier Basics and Vacuum Tubes (http://musicandengineering.com/lectures/tubes_v14.pdf)
Εδώ χάνεις την μπάλα από την πληθώρα παλιών βιβλίων Electronics Books (http://www.rsp-italy.it/Electronics/Books/)

Μετά να ευχαριστήσω τον Steve MacGyver για το πολύ χρήσιμο link Vacuum Tube & Distortion Emulation.
Θα συμφωνήσω στο ότι δεν χρειάζονται πανάκριβα καλώδια από "διαστημικά" υλικά για να ακούσει κανείς σωστά.
Απ την άλλη μην πάμε στο άλλο άκρο και βάζουμε ότι ποιο σαβούρα καλώδιο κυκλοφορεί.
Το ζητούμενο είναι ν΄ αναπαράγεις, όσο ποιο πιστά γίνετε αυτό που άκουσες, όταν παιζόταν ζωντανά με όλες τις ατέλειες του χώρου,
χωρίς να προσθέσεις/αφαιρέσεις/αλλοιώσεις, οτιδήποτε που να είναι ακουστό.
Νομίζω ότι έχει δοθεί δυσανάλογα τεράστιο βάρος στην αναπαραγωγή του ήχου, ελάχιστα στοιχεία βρίσκεις για την ίδια την ηχογράφηση, που στο τέλος αποτελεί το πρωτογενές υλικό.
Πολλές φορές έχω ερωτήματα του τύπου. Τι μικρόφωνα χρησιμοποιηθήκανε? σε τι απόσταση? σε τί γράψανε? πως μειξάρανε? πως διάολο ρυθμίσανε έτσι τον κομπρεσορα και τον ακούω?
Μιλάω πάντα για ηχογραφήσεις (υποτίθεται) αναφοράς, στις οποίες πολλές φορές ακούω, τα μπάσα πειραγμένα.

Τέλος να σας ευχαριστήσω όλους για το χιουμορ σας, έριξα πολύ γέλιο.

MacGyver
06-12-20, 12:28
Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα η εκπομπή Mythbusters, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να καλέσουν 5 τοπ χαλιαφαλιαδελίστες και να τους βάλουν να περιγράψουν μόνο εξ ακοής, χωρίς να γνωρίζουν, κάποια συστήματα με λυχνίες και καλώδιο:

1. Από τα oxygen free των 30.000$
2. Ηλεκτρολογικό 1.5 από κοινό χαλκό (αυτό που κλέβουν οι γύφτοι)
3. Από μορφοσωλήνα η κοιλοδικό
4. Από κοτετσόσυρμα.

nick1974
06-12-20, 14:41
Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα η εκπομπή Mythbusters, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να καλέσουν 5 τοπ χαλιαφαλιαδελίστες και να τους βάλουν να περιγράψουν μόνο εξ ακοής, χωρίς να γνωρίζουν, κάποια συστήματα με λυχνίες και καλώδιο:

1. Από τα oxygen free των 30.000$
2. Ηλεκτρολογικό 1.5 από κοινό χαλκό (αυτό που κλέβουν οι γύφτοι)
3. Από μορφοσωλήνα η κοιλοδικό
4. Από κοτετσόσυρμα.

εχουν γινει τυφλες δοκιμες και φυσικα τα αποτελεσματα ηταν τραγελαφικα αλλα το μαζεψαν και ειπαν οτι εφταιγε ο χωρος και στο καπακι ενα γνωστο περιοδικο του χωρου (δε θυμαμαι ποιο) οργανωσε αρον αρον δικη του "ερευνα" οπου "αποδειξε" οτι τα ακριβοτερα καλωδια ακουγονται καλυτερα και πηγε η καρδια των βαρεμενων στη θεση τους.
Γι αυτους τους ανθρωπους δεν υπαρχει σωτηρια

744
06-12-20, 16:20
Λίγο είναι να δώσει μια μικρή περιουσία για το καλώδιο και τελικά να αποδειχθεί από τα αυτιά των ομοίων του, ότι η διαφορά είναι στη φαντασία του και μόνο?

Και στη γυναίκα του τί θα πει που αντί να της πάρει το ΙΧ να πηγαίνει στη δουλειά της, τα έκανε ... καλώδια ??
Μένει να δούμε και ειδικά καλώδια ethernet για του νέους δικτυακούς ενισχυτές/δέκτες/streamer κλπ

Βάζω ιδέες τώρα για κονόμες...

nick1974
06-12-20, 16:46
Μένει να δούμε και ειδικά καλώδια ethernet για του νέους δικτυακούς ενισχυτές/δέκτες/streamer κλπ

Βάζω ιδέες τώρα για κονόμες...

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!! εχεις χασει επεισοδια https://www.kosmasaudiovideo.gr/Home-Audio-Kalodia-Cables-Ethernet-CAT-AudioQuest-Diamond

ethernet για high end ηχο μονο 999 ευρω το 0.75m και 10999 τα 12 μετρα :lool: cat7 οχι αστεια :hahahha: (και δεν ειναι το ακριβοτερο, απλα θυμομουν αυτο της audioquest)


Απ ολα εχουν σκεφτει οι απατεωνες, αν θες usb παρε usb2 που ειναι φθηνο, μονο εναμισι χιλιαρικο https://www.kosmasaudiovideo.gr/Kalodia-USB-A-to-C-2.0-AudioQuest-Diamond γιατι αν πας σε 3... λεει ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΙΜΗ https://www.kosmasaudiovideo.gr/Kalodia-USB-A-to-B-2.0-Signal-Projects-Golden-Sequence (σα ματσουκι το καναν αυτο χαχαχα)

μεχρι πριζες σουκο με 320 ευρω βρισκεις αν θες για απιστευτη.. μουσικοτητα https://www.kosmasaudiovideo.gr/Hxos-HiEnd-HiFi-Kalodia-Acessories-Schuko-Oyaide-P-004e

οχι τα digital δεν ξεφυγαν καθολου... θες hdmi με μονο 4 χιλιαρικα τα 3 μετρα? https://www.kosmasaudiovideo.gr/Kalodia-HDMI-HiSpeed-8K-4K-3D-HDR-UHD-HDCP2.2-48Gbps-UtraHD-AudioQuest-Dragon48

744
06-12-20, 17:06
Έχω μείνει...

Δεν είναι δυνατόν...

Πρίζα σούκου λέει για sound that is powerful, dynamic and highly sophisticated...

Μα πόσο μπαστουνόβλαχος μπορεί να είμαι ο άσχετος...

nepomuk
06-12-20, 17:06
Eχω καποιες παρατηρησεις σχετικα με το καλωδιο cat 7 . Ξεφευγουμε απο την εποχη του "Χαλκου " και μπαινουμε στην εποχη του αργυρου* και
των οπτικων ινων , οταν βεβαια φτασει στην κατοικια μας (FTΤH) .Ετσι τα μουσικα bits θα φτανουν ακεραια , αυθεντικα ,χωρις σκουπιδακια
που αλλοιωνουν τον ηχο (και την εικονα) στο Διαδικτυακο μας media player . To

* To AudioQuest RJ/E Diamond ειναι ενα ασημενιο (100%), καλωδιο Ethernet CAT-7. Διαθετει ενεργο συστημα καταστολης ραδιοπαρεμβολων 72v DBS.

Τουτεστιν τοποθετουμε πλησιον του Modem - Router - οπτικων ινων το διαδικτυακο μας player , ενωνουμε με το ασημενιο 0,75 μ cat 7 ,οποτε με ενα
χιλιαρικακι περναμε σε αλλο αιωνα .

744
06-12-20, 17:21
Ενώ με το κλασικό κίτρινο καλώδιο που έχει το ρούτερ όχι, ε?

nick1974
06-12-20, 17:30
Το ότι οι απατεώνες βγάζουν και high end οπτικές ίνες δε το είπα ε? Της audio quest είναι "φθηνή" (Κάτω από 200 ευρώ) https://www.kosmasaudiovideo.gr/Kalodio-Optiki-Ina-Optical-Full-connectors-AudioQuest-Pearl αλλά υπάρχει μια που κάνει 39 χιλιάρικα χαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nick1974
06-12-20, 17:38
Eχω καποιες παρατηρησεις σχετικα με το καλωδιο cat 7 . Ξεφευγουμε απο την εποχη του "Χαλκου " και μπαινουμε στην εποχη του αργυρου* και
των οπτικων ινων , οταν βεβαια φτασει στην κατοικια μας (FTΤH) .Ετσι τα μουσικα bits θα φτανουν ακεραια , αυθεντικα ,χωρις σκουπιδακια
που αλλοιωνουν τον ηχο (και την εικονα) στο Διαδικτυακο μας media player . To

* To AudioQuest RJ/E Diamond ειναι ενα ασημενιο (100%), καλωδιο Ethernet CAT-7. Διαθετει ενεργο συστημα καταστολης ραδιοπαρεμβολων 72v DBS.

Τουτεστιν τοποθετουμε πλησιον του Modem - Router - οπτικων ινων το διαδικτυακο μας player , ενωνουμε με το ασημενιο 0,75 μ cat 7 ,οποτε με ενα
χιλιαρικακι περναμε σε αλλο αιωνα .Ρε nepomuk τα θες και τα λες η τρολαρεις? Σε lan party πάντα cat8 βάζαμε για να χουμε όσο πιο σωστά γίνεται τα 10gbps που δίνει η δευτερη ethernet στις high end gaming motherboards. Ένα 20ρικο κάνει τερματισμενο και 2ευρω το μετρό το καλυτερο βιομηχανικό sftp οσο για τις παρεμβολες και τα ασήμια και τα διαμάντια αφήστε τα του Καίσαρος στον Καίσαρα, δε τα χρυσοπληρώσαμε τζάμπα τα απωλειομετρα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xmaze
06-12-20, 18:28
Επειδή βλέπω ότι μαλώνετε για του ήχους της λάμπας θα σας πω το εξής. Ο καθένας έχει τα γούστα του και είναι βλακώδες να προσπαθείς να τον πείσεις ότι είναι λάθος αυτό που του αρέσει.
Η λάμπα παραμορφώνει τον ήχο όπως ακριβώς παραμορφώνει ένας ζωγράφος μια εικόνα. Όποιος του αρέσει να παράγει κάθε φορά που παίζει μουσική και έναν μοναδικό πίνακα ζωγραφικής παίρνει λαμπάτο, όποιος θέλει εκτυπωτή που θα τυπώνει την ίδια εικόνα παίρνει solid state. Αυτά! Εμένα προσωπικά μου αρέσει να είναι όλα πιο ατελής.

nick1974
06-12-20, 18:43
Επειδή βλέπω ότι μαλώνετε για του ήχους της λάμπας θα σας πω το εξής. Ο καθένας έχει τα γούστα του και είναι βλακώδες να προσπαθείς να τον πείσεις ότι είναι λάθος αυτό που του αρέσει.
Η λάμπα παραμορφώνει τον ήχο όπως ακριβώς παραμορφώνει ένας ζωγράφος μια εικόνα. Όποιος του αρέσει να παράγει κάθε φορά που παίζει μουσική και έναν μοναδικό πίνακα ζωγραφικής παίρνει λαμπάτο, όποιος θέλει εκτυπωτή που θα τυπώνει την ίδια εικόνα παίρνει solid state. Αυτά! Εμένα προσωπικά μου αρέσει να είναι όλα πιο ατελής.Βρε ποιος μαλώνει για τον ήχο της λάμπας? Τους βαρεμένος χαλιενταδες με τα καλώδια κραζουμε. Όσον αφορά τα πολυαγαπημένα μας λαμπιονια συμφωνουμε να διαφωνούμε

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

744
06-12-20, 23:20
Σε λίγο θα λέμε μην ανεβάζει μπάσα ή πρίμα γιατί είναι ... αμαρτία.

Αν θέλω θα ανεβάσω ή και θα κατεβάσω! Το ίδιο και για τις λάμπες.

Τα καλώδια είναι άλλη ιστορία.

nick1974
06-12-20, 23:37
Σε λίγο θα λέμε μην ανεβάζει μπάσα ή πρίμα γιατί είναι ... αμαρτία.

Αν θέλω θα ανεβάσω ή και θα κατεβάσω! Το ίδιο και για τις λάμπες.

Τα καλώδια είναι άλλη ιστορία.Το ΠΩΣ θα κάνεις ισοσταθμηση είναι άλλο θέμα (και αν τ αναλυσουμε θα διαφωνισουμε πιθανον) αλλά ότι δεν είναι κακό να κάνεις ισοσταθμηση συμφωνώ απόλυτα, και όχι μόνο, αλλά πιστευω πως ακόμα και ένα απολυτως φλατ ιδανικό συστημα θα χρειαζόταν ανάλογα με το χώρο (και γιατί όχι? Και με τα αυτιά και τα γουστα του ακροατή). Εκτός πια κι αν μιλάμε και για ιδανικό χώρο (που δε γίνεται) ιδανικά αυτιά (που επισεις δε γίνεται) και κανένα απολυτως προσωπικο γουστο περα της απαίτησης για απόλυτη πιστοτητα (αυτό μάλλον γίνεται αλλά δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία)


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

argizel
07-12-20, 10:10
Να είστε καλά, είχα καιρό να γελάσω έτσι.

Ακρίτας
07-12-20, 18:00
.....
Ακόμα και στην όπερα... οι ήχοι μεταβάλλονται αναλόγως θέσεως ακροατή! Οι "καλύτερες" θέσεις είναι συγκεκριμενες χωροταξικά! Το ίδιο ισχύει σε ορχηστρικές αίθουσες!
Σε εξωτερικά μέρη... θέατρα, κλπ? ΕΛΕΟΣ! Ακούς την 9η και περνάει παρέα και το όποιο φτερούγισμα ενός πετούμενου, ή το θρόϊσμα των φύλλων εξ ανέμου!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τελειότερος ήχος από τον ατελή φυσικό ήχο! Με όλες τις ατέλειες... φασικές αρμονικές θορυβικές!
Οπότε... τελικά δεν είναι ο πομπός αλλά πόσο καλός είναι ο "δέκτης" για να λάβει όμορφα αυτό που επιζητεί! Ειναι... υποκειμενικό τελικά το "λυχνίας ή ντράμερ" ! :)

Για να μη πούμε ότι όσοι αγαπούν τις συναυλίες με "ζόρικη" μουσική σε λίγη ώρα χάνουν το μεγαλύτερο μέρος της ακουστικής τους ευαισθησίας και μετά απλώς ...βιώνουν. Στην ουσία αυτή είναι η μαγεία της μουσικής ότι μπορείς μάλλον να τη βιώνεις παρά να την ακούς.

kentar
07-12-20, 20:28
Αγγλικά

Ελληνικά


off topic adv
(away from the subject)
εκτός θέματος φρ ως επίρ

vikiath
30-12-20, 21:22
kοίτα στο site του Αγγλικού elektor υπάρχει ακριβώς αυτό που ζητάς

mikemtb
31-12-20, 08:05
kοίτα στο site του Αγγλικού elektor υπάρχει ακριβώς αυτό που ζητάςΑναδουλειες στα teaser?
Διαβαζουμε λιγο ολο το θεμα πριν απαντησουμε, οχι μονο το πρώτο post [emoji39]

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρελός Επιστήμονας
31-12-20, 13:49
Υπάρχει και αυτό:
https://www.hlektronika.gr/forum/downloads.php?do=file&id=65