PDA

Επιστροφή στο Forum : Relay module hl-52s v1



Gaou
04-01-20, 16:24
Παιδιά εχω στα χερια μου αυτην (https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=hl-52s+v1) την πλακετουλα με δύο ηλετρονόμους. Αυτο που δεν καταλαβαιινω ειναι την διαφορά του JDvcc έναντι του απλού vcc. μπορει καποιος να προσπαθήσει :blushing: να μου εξηγήσει τι ακριβώς γίνεται .

SProg
04-01-20, 16:36
Αφορά την επιλογή της τάσης (εάν θα είναι κοινή) του LED και του τρανζίστορ .


79763

kioan
04-01-20, 16:38
Είναι για να μπορέσεις αν θες να διαχωρίσεις την τροφοδοσία ενεργοποίησης του ρελε χρησιμοποιώντας άλλη πηγη απο αυτή που δινει σήμα στο optocoupler.

Το παρακάτω link τα εξηγεί αναλυτικά με σχηματικό για να είναι πιο ξεκάθαρο:
https://howtomechatronics.com/tutorials/arduino/control-high-voltage-devices-arduino-relay-tutorial/

Sent using Tapatalk

Gaou
04-01-20, 16:39
τι πλεονέκτημα έχει να είναι κοινή ? εγω απο το ιδιο τροφοδοτικό θα δώσω παροχή και στα δύο . εχει νοημα να βγάλω to jumper ?





εντιτ εγραψα πριν την απαντηση σου Kion. ναι τον ειδα τον ινδό πριν ποστάρω αλλα δεν ημουν σιγουρος για αυτο που κατάλαβα....!

SProg
04-01-20, 17:25
τι πλεονέκτημα έχει να είναι κοινή ? εγω απο το ιδιο τροφοδοτικό θα δώσω παροχή και στα δύο . εχει νοημα να βγάλω to jumper ?


Το πλεονέκτημα είναι ότι χρειάζεσαι μονή τροφοδοσία. Εάν βγάλεις το Jumper, τότε χρειάζεσαι και δεύτερη τροφοδοσία.

Η επιλογή έχει να κάνει με τη φύση της εφαρμογή σου. Για παράδειγμα κατά πόσο σε νοιάζει ο θόρυβος, πόσα ρελέ θα βάλεις (μπορεί να είναι τόσα πολλά που για παράδειγμα να θέλεις να 'μοιράσεις τις τροφοδοσίες), εάν θέλεις πρόσθετη ασφάλεια (και ας είναι απομονωμένο το ρελέ) κτλ.

Gaou
04-01-20, 17:38
οκ θα το αφησω έτσι ...! ευχαριστώ πολύ παιδες.

giannakis1983
05-01-20, 00:22
Θέλει προσοχή γιατί αν αφήσεις το jumper πάνω και βάλεις :
-όπου In1 το Gnd του Αrduino και
-όπου Vcc την έξοδο Pin του Arduino (με εντολή Logic High)

θα τραβάς το φορτίο του πηνίου του ρελέ ΜΕΣΑ από το pin του Arduino.
Κάτι που δεν θες γιατί το κάθε pin "σηκώνει" 40 mA και σύνολο τα rail του Arduino 200mA αν δεν κάνω λάθος.

Οπότε μπορείς να το συνδέσεις μόνο με προγραμματισμένα Logic Low Pins.

SProg
05-01-20, 11:39
Θέλει προσοχή γιατί αν αφήσεις το jumper πάνω και βάλεις :
-όπου In1 το Gnd του Αrduino και
-όπου Vcc την έξοδο Pin του Arduino (με εντολή Logic High)

θα τραβάς το φορτίο του πηνίου του ρελέ ΜΕΣΑ από το pin του Arduino.
Κάτι που δεν θες γιατί το κάθε pin "σηκώνει" 40 mA και σύνολο τα rail του Arduino 200mA αν δεν κάνω λάθος.

Οπότε μπορείς να το συνδέσεις μόνο με προγραμματισμένα Logic Low Pins.

Σωστό, αν και αυτή η περίπτωση είναι τελείως λάθος.

Τα GPIO όταν κάνουν Sink/Source δεν δίνουν 5V ή 0V σταθερά (εστω ότι μιλάμε για 5V VCC του AVR), η τάση έχει να κάνει με το ρεύμα που δίνουν/δέχονται. Επίσης, ουσιαστικά τροφοδοτείς ένα επαγωγικό φορτίο 'μεσω' του μΕ...

79769
79770
Οπότε ακόμα και να 'άντεχε' το ρέυμα το GPIO, δε θα είχες ποτέ τα 5V.