PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση 2 φωτιστικών πάγκου κουζίνας



hemer76
05-01-20, 12:59
Καλή Χρονιά με Υγεία σε όλους.
Έχει χαλάσει το φωτιστικό που έχει η μητέρα μου στον πάγκο της κουζίνας της και αυτές τις μέρες κάνω μία έρευνα αγοράς. Βλέπω λοιπόν ότι υπάρχουν κάποια τα οποία μπορείς, λέει, να τα συνδέσεις στη σειρά. Λόγω της ηλικίας της, η όραση της είναι συνεχώς μειούμενη και βλέπω ότι ψάχνει περισσότερο φως, οπότε σκέφτηκα να της παραγγείλω 2 και να τα βάλω το ένα πάνω από τον νεροχύτη και το άλλο αμέσως μετά την γωνία (η κουζίνα είναι σε σχήμα Γ, με το φως του απορροφητήρα στην άκρη της μεγάλης πλευράς).
Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζετε περίπου πόση απόσταση μπορεί να έχει συνήθως το ένα φωτιστικό από το άλλο; Αν είναι 50-60 εκ. βολεύει, αν όμως είναι το πολύ 20-30 εκ. όχι;
Κάτι ακόμα, να προτιμήσω σώματα που μπορείς να αλλάξεις λάμπες ή τα καινούργια χωρίς αυτήν την δυνατότητα;
Ευχαριστώ.

mikemtb
05-01-20, 13:12
Να τα βάλεις όσο πιο κοντά μπορείς... Το φως στον πάγκο της κουζίνας ποτέ δεν είναι αρκετό...

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

rama
05-01-20, 13:43
Βάλε φωτιστικά πάγκου με αισθητήρα κίνησης για διακόπτη. Είναι πολύ βολικά για κουζίνες.
Με led η κατανάλωση είναι ελάχιστη, οπότε και να τα αφήνει συνέχεια ανοιχτά, δεν κοστίζει ιδιαίτερα.

hemer76
05-01-20, 14:42
Στο σημείο 1 υπάρχει το παλιό φωτιστικό και θα αντικατασταθεί, στο 2 θέλω να βάλω το δεύτερο. Γίνεται ή είναι μακριά;
79771

Ηλιας Α
05-01-20, 19:19
Στο σημείο 1 υπάρχει το παλιό φωτιστικό και θα αντικατασταθεί, στο 2 θέλω να βάλω το δεύτερο. Γίνεται ή είναι μακριά;
79771


Η απάντηση είναι εύκολη, παίρνεις σαν αρχή 2 φωτιστικά, αντικαθιστάς το χαλασμένο και το άλλο το στερεώνεις προσωρινά στη θέση 2 της φωτό, αν δεν σε βολεύει ο φωτισμός αγοράζεις και άλλο ένα και τα τοποθετείς στην κατάλληλη θέση.

Κυριακίδης
05-01-20, 20:04
Στο σημείο 1 υπάρχει το παλιό φωτιστικό και θα αντικατασταθεί, στο 2 θέλω να βάλω το δεύτερο. Γίνεται ή είναι μακριά;
Κάπως άσχετο , αλλά στην φωτογραφία έχω την εντύπωση ότι ήδη έχεις αναμμένο τον κύριο φωτισμό της κουζίνας (στο ταβάνι) ? ή όχι? γιατί η αντανάκλαση φωτός που φαίνεται στα ντουλάπια μου δείχνει ότι χρησιμοποίησες προσωρινό προβολέα και δεν υπάρχει κύριος φωτισμός ταβανιού κουζίνας .

Εάν βάλεις για κύριο φωτισμό στο ταβάνι λάμπες Τ8 σε led σωληνωτές σε σχήμα (Γ = βάση της διαμόρφωσης πάγκου κουζίνας) θα υπάρχει τέτοιος φωτισμός που πλέον οι κάτω πάγκου φωτισμοί θα είναι άχρηστοι και ανούσιοι.
https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=A0geK.mmJBJeZwsAYRFXNyoA;_ylu=X3oDMTBy MjB0aG5zBGNvbG8DYmYxBHBvcwMxBHZ0aWQDBHNlYwNzYw--?p=%CF%848+led+%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CF%8 9%CF%84%CE%AD%CF%82+%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5 %CF%82&fr=mcafee_uninternational

kioan
05-01-20, 20:34
η αντανάκλαση φωτός που φαίνεται στα ντουλάπια μου δείχνει ότι χρησιμοποίησες προσωρινό προβολέα και δεν υπάρχει κύριος φωτισμός ταβανιού κουζίνας .
Είναι το flash της φωτογραφικής μηχανής λογικά.



Εάν βάλεις για κύριο φωτισμό στο ταβάνι λάμπες Τ8 σε led σωληνωτές σε σχήμα (Γ = βάση της διαμόρφωσης πάγκου κουζίνας) θα υπάρχει τέτοιος φωτισμός που πλέον οι κάτω πάγκου φωτισμοί θα είναι άχρηστοι και ανούσιοι.
Ό,τι φωτισμό και να έχει στο ταβάνι, κατω απο τον πάγκο θα δημιουργείται σκια από τα ντουλάπια αλλά και πολύ περισσότερο απο το σώμα αυτού που χρησιμοποιεί τον πάγκο.



Προσωπικά θα πρότεινα να μπουν περισσότερες απο 2 λάμπες κατω απο τα ντουλάπια. Η εργασία σε αυτούς θα γίνει πολύ πιο ξεκούραστη.

Sent using Tapatalk

Κυριακίδης
05-01-20, 21:03
Ό,τι φωτισμό και να έχει στο ταβάνι, κατω απο τον πάγκο θα δημιουργείται σκια από τα ντουλάπια αλλά και πολύ περισσότερο απο το σώμα αυτού που χρησιμοποιεί τον πάγκο.
Αυτό θα ίσχυε αν ο πάγκος δεν ήταν λευκός , με τον τρόπο που λέω ο φωτισμός στα σημεία του πάγκου θα βρεθεί πιο ισχυρός και από το να βάλεις μικρότερα λεντ.


Προσωπικά θα πρότεινα να μπουν περισσότερες απο 2 λάμπες κατω απο τα ντουλάπια. Η εργασία σε αυτούς θα γίνει πολύ πιο ξεκούραστη.
Ποτέ ο φωτισμός δεν ήταν ξεκούραστος όταν αυτός βρίσκεται κατά μέτωπο ή αντίθετα κατά μέτωπο.
https://www.vita.gr/2010/01/01/legacy/pws-tha-fwtisete-swsta-toys-xwroys-sas/ (διάβασε περί κουζίνας όπου δίνει ιδιαίτερη σημασία στον γενικό φωτισμό , και τα πρόσθετα λεντ κάτω από κουζίνα υπό όρους )

hemer76
05-01-20, 22:22
Κάπως άσχετο , αλλά στην φωτογραφία έχω την εντύπωση ότι ήδη έχεις αναμμένο τον κύριο φωτισμό της κουζίνας (στο ταβάνι) ? ή όχι? γιατί η αντανάκλαση φωτός που φαίνεται στα ντουλάπια μου δείχνει ότι χρησιμοποίησες προσωρινό προβολέα και δεν υπάρχει κύριος φωτισμός ταβανιού κουζίνας .

Εάν βάλεις για κύριο φωτισμό στο ταβάνι λάμπες Τ8 σε led σωληνωτές σε σχήμα (Γ = βάση της διαμόρφωσης πάγκου κουζίνας) θα υπάρχει τέτοιος φωτισμός που πλέον οι κάτω πάγκου φωτισμοί θα είναι άχρηστοι και ανούσιοι.
https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=A0geK.mmJBJeZwsAYRFXNyoA;_ylu=X3oDMTBy MjB0aG5zBGNvbG8DYmYxBHBvcwMxBHZ0aWQDBHNlYwNzYw--?p=%CF%848+led+%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CF%8 9%CF%84%CE%AD%CF%82+%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5 %CF%82&fr=mcafee_uninternational

Αν σου πω ήταν σκοτεινά, μόνο με το λιγοστό της ημέρας (λόγω συννεφιάς που έμπαινε από πίσω μου, οπότε η αντανάκλαση είναι από το φλας του κινητού.

Στο ταβάνι υπάρχει φωτιστικό με λάμπα στεφάνι φθορίου. Δεν γίνεται καν συζήτηση για αλλαγή.

Όσο για παραπάνω φωτιστικά σώματα, η μητέρα μου ούτε το έκανε καν κουβέντα εγώ σκέφτηκα να της βάλω ένα επιπλέον. Αλλά δεν μου απαντήσατε στην ουσία της αρχικής ερώτησης, τι απόσταση μπορούν να έχουν τα 2 σώματα;

Κυριακίδης
05-01-20, 22:57
Αλλά δεν μου απαντήσατε στην ουσία της αρχικής ερώτησης, τι απόσταση μπορούν να έχουν τα 2 σώματα;
Η απάντηση στο #2 τι είναι? (αν ο επόμενος σου πει να τα βάλεις όσο γίνεται μακριά σε ποιον από τους 2 θα δώσεις βάση) αυτό είναι υποκειμενικό ανάλογα του τι λάμπες σε απόδοση έχεις τοποθετήσει και ποιο αποτέλεσμα θέλεις .

antonis_p
05-01-20, 23:12
Στο σημείο 1 υπάρχει το παλιό φωτιστικό και θα αντικατασταθεί, στο 2 θέλω να βάλω το δεύτερο. Γίνεται ή είναι μακριά;


Ενδιάμεσα δεν θα φωτίζεται κάποια εργασία, φαίνεται πως είναι ΟΚ όπως το σκέφτεσαι.
Βέβαια δεν έχω καταλάβει τί φώτα θέλεις να τοποθετήσεις; LED; Fluorescent;
Έχεις σκεφτεί τί θερμοκρασίας θα είναι τα φωτιστικά που θα χρησιμοποιήσεις;
Αυτά πρέπει να σε απασχολήσουν.

hemer76
05-01-20, 23:32
Ενδιάμεσα δεν θα φωτίζεται κάποια εργασία, φαίνεται πως είναι ΟΚ όπως το σκέφτεσαι.
Βέβαια δεν έχω καταλάβει τί φώτα θέλεις να τοποθετήσεις; LED; Fluorescent;
Έχεις σκεφτεί τί θερμοκρασίας θα είναι τα φωτιστικά που θα χρησιμοποιήσεις;
Αυτά πρέπει να σε απασχολήσουν.

Δεν έχω καταλήξει ακόμη αλλά σε μακρόστενα σώματα led και σίγουρα ψυχρό φωτισμό. Το σώμα που υπάρχει είναι συνολικά 34 εκ, εκεί τώρα σκέφτομαι να βάλω ένα 60άρι και δίπλα ένα 30άρι

hemer76
05-01-20, 23:33
Η απάντηση στο #2 τι είναι? (αν ο επόμενος σου πει να τα βάλεις όσο γίνεται μακριά σε ποιον από τους 2 θα δώσεις βάση) αυτό είναι υποκειμενικό ανάλογα του τι λάμπες σε απόδοση έχεις τοποθετήσει και ποιο αποτέλεσμα θέλεις .

Έχεις δίκιο, απλά το κοντά πόσο είναι, τα καλώδια της ένωσης συνήθως τι μήκος έχουν;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
05-01-20, 23:40
-Βάλε αυτά https://www.geyer.gr/fotistika-led/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-4-until-14w/
βγαίνουν σε διάφορες διαστάσεις πρίν λίγες μέρες τα έβαλα σε γνωστό μου το 60 και 120 εκατοστών σε ουδέτερη απόχρωση πολύ καλό φως.

vasilllis
05-01-20, 23:52
Αν σου πω ήταν σκοτεινά, μόνο με το λιγοστό της ημέρας (λόγω συννεφιάς που έμπαινε από πίσω μου, οπότε η αντανάκλαση είναι από το φλας του κινητού.

Στο ταβάνι υπάρχει φωτιστικό με λάμπα στεφάνι φθορίου. Δεν γίνεται καν συζήτηση για αλλαγή.

Όσο για παραπάνω φωτιστικά σώματα, η μητέρα μου ούτε το έκανε καν κουβέντα εγώ σκέφτηκα να της βάλω ένα επιπλέον. Αλλά δεν μου απαντήσατε στην ουσία της αρχικής ερώτησης, τι απόσταση μπορούν να έχουν τα 2 σώματα;
εξαρταται τι θα βαλεις.
https://www.mrled.gr/fotistiko-pagkou-kouzinas-atman-led-120cm-leuko-20w-230v-1800lm-psuhro-leuko-6000k-kodikos-lnr-00220.html?skr_prm=WyJlOWE5MGExNS1iM2Y5LTRlOWUtYTg zNS05N2ViOTdkNWVkMTciLDE1NzgyNjA5NjkwOTQseyJhcHBfd HlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

αυτο ειναι 220 και συνδεεται με φις οποτε μπορεις να βαλεις σε αποσταση το ενα απο το αλλο.Δεν γνωριζω αν υπαρχει και ετοιμο φις να συνδεθει η εξοδος του ενος στην εισοδο του αλλου σε διαφορα μηκη τα καλωδια τους.

hemer76
05-01-20, 23:52
- βγαίνουν σε διάφορες διαστάσεις πρίν λίγες μέρες τα έβαλα σε γνωστό μου το 60 και 120 εκατοστών σε ουδέτερη απόχρωση πολύ καλό φως.

Ουδέτερη απόχρωση, έννοιες αυτό που λένε συνήθως ενδιάμεσο ή φως ημέρας; Τα έβαλες σε σειρά ή ανεξάρτητα; Αν σε σειρά σε τι απόσταση;

Κάτι μου είπαν να προσέξω με τις ώρες λειτουργίας που δίνουν ως εγγύηση, συγκεκριμένα να είναι πάνω από 30 χιλιάδες ώρες. Ισχύει;