Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Ηχοσύστημα



Ant25
05-01-20, 18:11
Καλησπέρα στην ομάδα... Πρόσφατα έβαλα τα χερτζ τα 6.5 στο αυτοκίνητο μπροστά στις πόρτες και συνδέοντας τα τουιτερακια κάνει πολλά παράσιτα μόνο στα μπροστινά ηχεία από τα τουιτερ.. Τα πίσω παίζουν ομάλα όπως έπαιζαν.. Εχει κάνεις καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι?

mikemtb
05-01-20, 18:56
Βοηθά λίγο, υπάρχει ενισχυτής?

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ant25
05-01-20, 19:11
Φίλε έχω πηγή σονυ... Έχω έναν ενισχυτή πρόσφατα αγορασμένο TRF M 600.4AB...και έχω έναν άλλον όχι και τόσο καλό που παίζω το σαμπ... Από την στιγμή που έβαλα τα τουιτερ στα μπροστινά ηχεία ξεκίνησαν τα παράσιτα μόνο από τα τουιτερ κανει

mikemtb
06-01-20, 00:42
Όταν γκαζώνεις αλλάζει ο ήχος από τα παρασιτα?
Η είναι άλλου είδους παράσιτα?

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Ant25
06-01-20, 00:51
Όταν γκαζώνω ακούγεται αλλάζει ο ήχος ναι

mikemtb
06-01-20, 01:21
Αυτό που ακούς είναι μάλλον το ρεύμα φόρτισης από το 'δυναμό'
Σε αυτό φταίει συνήθως τα σημεία που παίρνεις γειωση για τον ενισχυτή και για το ραδιόφωνο. Ground loop κοινώς.
Μπορεί και ο ενισχυτής να είναι του κ.λου και να μην έχει διαφορικές εισόδους...
Θέλει ψάξιμο. Το πρώτο που θα έκανα θα έβρισκα μια μπαταρία και θα τροφοδοτουσα τον ενισχυτή από εκεί + rem και -
Αν σταματήσουν τα παρασιτα φταίει αυτό....
Αν οχι, τότε ακούς την υψηλή τάση, μπουζί κλπ, και θέλει φίλτρα και καλά καλώδια και rerouting ίσως..

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

mikemtb
09-01-20, 13:22
Εχουμε κάποιο νέο?



Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Ant25
09-01-20, 13:36
Φιλαράκι όπως όλα δείχνουν θέλω αλλά rca καλώδια... Τα έχω ψάξει όλα.. Και τα καλώδια που έβαλα ήταν λίγο κακομεταχειρισμενα και είναι ευαίσθητα αυτά τα καλώδια.. Ίσως κοπούν όταν τα αλλάξω γτ κάνουν ελάχιστα και τα πίσω τώρα... Απλά ίσως επειδή μπροστά τα έχω πιο κοντά στα αυτιά μου φαίνεται ότι ακούγονται περισσότερο