PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλωδίωση Αισθητηρων arduino



manolisp
08-01-20, 20:54
Καλησπέρα σε ολους,

Θέλω να υλοποιήσω ένα project με κάποιους αισθητήρες θερμοκρασίας πάνω σε ένα arduino.
Επειδή οι αισθητήρες θα τοποθετηθούν στην ταράτσα και το arduino στο σπίτι μέσα είναι μια απόσταση περίπου 20 με 25 μέτρα.

τι καλώδιο να χρησιμοποιήσω ; UTP Ή κάνει και ένα συναγερμού 4 κλώνων;

kioan
08-01-20, 21:39
Τι αισθητήρες είναι; Με ποιο πρωτόκολλο επικοινωνούν; Ίσως να είναι πολύ μεγάλη αυτή η απόσταση.

manolisp
08-01-20, 21:46
Σκεφτόμουν να βάλω τους παρακάτω
DS18B20 μέσα σε κυάθιο για θερμοκρασία νερού ηλιακού θερμοσίφωνα και DHT11 για θερμοκρασία και υγρασία του περιβαλλοντος.

kioan
08-01-20, 21:58
To DS18B20 που μιλάει 1-wire μπορεί να φτάσει πολλά μέτρα με χρήση UTP (δες και παλιότερη σχετική συζήτηση (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=90738))
Το DHT11 θα παίξει αλλά θέλει λίγο πειραματισμό με την pullup αντίσταση που θα βάλεις στη γραμμή δεδομένων.


Αυτό που με ξενίζει είναι μια εξωτερική γραμμή τόσων πολλών μέτρων να συνδέεται απευθείας χωρίς καμιά προστασία στα pins ενός CPU :001_unsure:

Vagelis64
08-01-20, 21:59
....πολλα τα μετρα!!!Αν βρεις κανενα utp cat 6 25m χωρις να το πληρωσεις εξ αρχης δοκιμη (το μονοκλονο για δικτυα), μετρα μια ωμικη αντισταση.
Μετα κολλα την στην μια ακρη του 25m και μετρα απο αλλη μερια να δεις αποκλιση στα Ωμ. Απλως ιδεα, ισως ειναι και
οχι τοσο καλη, δεν μουρχεται κατι αλλο στο μυαλο.

thanasis 1
08-01-20, 22:07
Γιατι δεν το κανεις ασυρματα να ησυχασεις??

manolisp
08-01-20, 22:12
Να θέσω άλλη μια παράμετρο στο θέμα !
μήπως θα ήταν ευκολότερο το Arduino μπει κοντά στους αισθητήρες χωρίς να χρειαστούν προέκταση τόσων μέτρων , άλλα έχω σκοπό να βάλω μια οθονουλα που να μου δείχνει τις θερμοκρασίες.
Υπάρχει δυνατότητα κάπως να ενόσω 2 arduino με ένα καλώδιο bus?
(Συγχωρέστε μου την άγνοια ένας ηλεκτρολόγος είμαι με ιδέες και όρεξη για πειραματισμό )

kioan
08-01-20, 22:16
Αν πάει το arduino στην ταράτσα, χρησιμοποιείς το UTP για να φέρεις τον χώρο σου ένα ethernet και το οποίο θα παίζει αξιόπιστα σε αυτό το μήκος.

selectronic
09-01-20, 03:53
...Αυτό που με ξενίζει είναι μια εξωτερική γραμμή τόσων πολλών μέτρων να συνδέεται απευθείας χωρίς καμιά προστασία στα pins ενός CPU :001_unsure:...

Το πρόβλημα θα λυνόταν με ένα TVS ή Diode Clamps στα πινς?
Δεν έχει και το Arduino εσωτερικά τουλάχιστον διόδους προστασίας?

kioan
09-01-20, 11:32
Το πρόβλημα θα λυνόταν με ένα TVS ή Diode Clamps στα πινς?

Ναι κάτι τέτοιο θα παρείχε μια επιπλέον προστασία.

https://i.imgur.com/xisBM9p.png?1

Η R1 (εμπειρικά θα έλεγα της τάξης των 100Ω) συνδέεται προς το εξωτερικό καλώδιο για να περιορίζει το ρεύμα στις διόδους.

SProg
09-01-20, 11:43
Εφόσον μιλάμε για AVR, τότε δε χρειάζεσαι εξωτερικές clamp διόδους γιατί ήδη έχει. Θεωρητικά για να τις 'κάψεις', πρέπει να περάσει αρκετό ρέυμα.

AVR182: Zero Cross Detector (http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/Atmel-2508-Zero-Cross-Detector_ApplicationNote_AVR182.pdf)

It is not recommended that the clamping diodes are conducting more than maximum 1mA, and 1MΩ will then allow a maximum voltage of approximately1,000V.

Εγώ πάντως βάζω πάντα εξωτερικά.

79799

Τώρα για το 1-Wire, με βάση όσα σου είπαν παραπάνω και με χαμηλή συχνότητα δε θα έχεις πρόβλημα.

sdouze
09-01-20, 15:30
Καλησπέρα
Η έξτρα προστασία των εισόδων χρειάζεται πάντα ή μόνο όταν η σύνδεση γίνεται με καλώδια μεγάλου μήκους;
Επίσης οι δίοδοι που χρησιμοποιούνται για την προστασία πρέπει να είναι κάποιο συγκεκριμένο είδος?
Επιπλέον κίνδυνος για τα πινς του μικροελεγκτή υπάρχει λόγω του μεγάλου θορύβου που ενδέχεται να έχει το σήμα που έρχεται ο οποίος οφείλετε στο μεγάλο μήκος της καλωδίωσης;
Ζητώ συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι κουραστικές και βασικές αλλά είμαι νέος στο χόμπι και δεν γνωρίζω για αυτό το θέμα.Το έψαξα και στο γκουγκλ ,βρήκα διάφορα αλλά μιας και είναι σχετικό θέμα έιπα να ρωτήσω και εδώ.

mtzag
09-01-20, 16:39
καλυτερα optocoupler

Leonardo
09-01-20, 22:52
Παρομοιο θεμα ειχα και εγω και εχω κανει και ποστ για αυτο παλιοτερα. Ηθελα να "τραβηξω" καλωδιο αισθητηρα απο την αποθηκη στον 2ο οροφο διαμερισματος. Συγκεκριμενα, εχω λεβητα κατω στην αποθηκη μαζι με θερμοσιφωνα και επειδη καθε φορα που βαζω σε λειτουργια τον λεβητα, δεν μπορω να βλεπω σε τι θερμοκρασια βρισκεται ή φτανει το νερο οταν ειναι σε λειτουργια για ωρες (μονο θερμοσιφωνα). Ο λογος ειναι επειδη θελω να τον σβηνω οποτε χρειαζεται χωρις να ανεβαινει παραπανω η θερμοκρασια και καιει ασκοπα πετρελαιο.
Ειμαι λιγο ασχετος με κυκλωματα, οποτε ηθελα κατι ετοιμο να αγορασω, ωστε να χρειαστει μονο ενα περασμα. Το προβλημα θα ηταν στον θερμοσιφωνα, που δεν θα ηξερα που να τοποθετησω τον αισθητηρα....με πατεντα ισως...

Καλη Χρονια σε ολους!

nkarama
10-01-20, 00:03
RS485? μια μοντούλα παμφθηνη που έχει πάνω το max485 είναι έτοιμη. Ουτε διόδους προστασίας ούτε τίποτε...
Εγώ πάντως θα το έκανα ασύρματα με NRF24L01 όπως έχω τώρα τον αισθητήρα θερμοκρασίας. Ανάλογα και την απόσταση και τα εμπόδια βέβαια...