PDA

Επιστροφή στο Forum : GARDENA SMART WATER CONTROL και πρόβλημα μπαταριών.



kolitiri2001
11-01-20, 12:29
Έχω εδώ και 6 μήνες στην κατοχή μου 2 ολοκληρωμένα σύστηματα ποτίσματος Gardena smart system.(getaway, αισθητήρα και water smart contro).
https://www.gardena.com/gr/proionta/smartsystem/
Το πρόβλημα ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ είναι ότι οι μπαταρίες του water control εξαντλούνται σχεδόν στο μήνα.
Επικοινώνησα με τα κεντρικά αφού θεωρώ απίθανο να είναι ελαττωματικά ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ, και μου πρότειναν να κάνω reset.
Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει και μετά το Reset.
Έχει κάποιος φίλος να προτείνει κάποια λύση;;;
Το όλο σύστημα είναι εξαιρετικό. Ρυθμίσεις από το κινητο σου όλες τις παραμέτρους.
Η αχίλλειος πτέρνα της μπαταρίας το καταστρέφει.
Καποια λύση;;;;

mikemtb
11-01-20, 17:10
Πόσες φορές την ημέρα ποτιζει?
Μπορείς να μετρήσεις την κατανάλωση σε Standby?
Στις προδιαγραφές πόσο μέσο όρο ζωής δίνει για τις μπαταρίες?

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

johnnyb
11-01-20, 17:40
3 χ ΑΑ μπαταριες παιρνει το water control ?

kolitiri2001
11-01-20, 17:41
Μια φορά για 5 λεπτά 4 φορές τη βδομάδα. Οι προδιαγραφές λένε ότι κρατα για 1 χρόνο.
Επειδή συμβαίνει και στις 2 συσκευές πιστεύω πως είναι πρόβλημα software.

kolitiri2001
11-01-20, 17:41
Ναι 3 ΑΑ. ΣΩΣΤΑ.

Vagelis64
11-01-20, 19:10
Έχω εδώ και 6 μήνες στην κατοχή μου 2 ολοκληρωμένα σύστηματα ποτίσματος Gardena smart system.(getaway, αισθητήρα και water smart contro).
https://www.gardena.com/gr/proionta/smartsystem/
Το πρόβλημα ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ είναι ότι οι μπαταρίες του water control εξαντλούνται σχεδόν στο μήνα.
Επικοινώνησα με τα κεντρικά αφού θεωρώ απίθανο να είναι ελαττωματικά ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ, και μου πρότειναν να κάνω reset.
Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει και μετά το Reset.
Έχει κάποιος φίλος να προτείνει κάποια λύση;;;
Το όλο σύστημα είναι εξαιρετικό. Ρυθμίσεις από το κινητο σου όλες τις παραμέτρους.
Η αχίλλειος πτέρνα της μπαταρίας το καταστρέφει.
Καποια λύση;;;;

Το ιδιο προβλημα ειχα και με καποια αλλη συσκευη μου, τελειως διαφορετικη με δικια σου.
Κοιτα στο menu του ποτιστικου αν μετα τις ρυθμισεις απο κινητο , κλεινει το Wifi του ή το Bluetooth του,
δεν ξερω με ποιον απο τους δυο τροπους συνδεεται στο κινητο σου.

kolitiri2001
11-01-20, 19:14
Μέσω WiFi συνδέεται.
Πιστεύω πως δεν το κλείνει αφού στο app λέει κάθε φορά τελευταία ενημέρωση ώρα ...και είναι μια φορά κάθε ώρα.
Ο αισθητήρας που επίσης στέλνει ενημέρωση μια φορά την ώρα, και παίρνει 2 ΑΑ δεν Έχει κανένα θέμα 9 μήνες τώρα.

aktis
13-01-20, 15:45
Οι βάνες δεν θέλουν πολλή ενέργεια γιατί στα παραδοσιακα gardena οι μπαταρίες καρατάνε πάνω απο χρόνο .
Το wifi αν δεν μπαίνει σε sleep είναι πολύ πιθανό να σου κάνει την ζημιά ,όπως λεει και ο Θανάσης .
Βάλε λινκ για το user manual να καταλάβουμε ακριβώς πως το προγραμματίζεις και τι στέλνει ( μη μυρίζουμε τα νύχια μας ... )

Το οτι στέλνει κάθε ώρα , δεν σημαίνει οτι λειτουργεί συνέχεια ... λογικά ξυπνάει και στέλνει και ξανακοιμάται ...

kolitiri2001
13-01-20, 18:40
Εδώ είναι το manual ..,..
https://www.manualslib.com/manual/1468125/Gardena-19031-20.html

leosedf
13-01-20, 18:51
Εγώ λέω να τους τα δώσεις και τα δυο πίσω και να πας σε rainbird.

aktis
13-01-20, 19:28
Λοιπόν , το πρώτο συμπέρασμα είναι οτι η βαλβίδα επικοινωνεί με το gateway στα 868Mhz ISM band ( αρα δεν ειναι wifi όπως μας έλεγες αλλά sub Ghz band , απόλυτα λογικό )
Το gateway θα ειναι wifi πιθανόν ...

Οι μπαταρίες ανάβουν στο > 4 weeks όταν τις πρωτοβάζεις ; Υποθέτω οτι βάζεις duracell , energizer κλπ αλκαλικές κορυφαίας ποιότητας και όχι από την λαική ...

Ανάβουν στα 3 λαμπάκια εκεί που λέει πόσο δυνατά πιάνει το πράσινο 10 sec ( Μήπως ανάβει στό ( κακή επικοινωνία ) και ξαναπροσπαθεί η βαλβίδα πολλές φορές να μιλήσει με το gateway ;

Πόση είναι η απόσταση gateway βαλβίδα ; Είναι σε ανοικτό χώρο <100 μέτρα που λένε οι οδηγίες ή μεσολαβούν τοίχοι ;
Είναι κλασσικό κόλπο marketing να λένε πχ ... ώς 6 μήνες ... αλλά μετά λέει αν οι συνθήκες δεν είναι οι βέλτιστες η απόδοση μειώνεται .

και για όσους θέλουν πιο DIY λύσεις , υπάρχει το opensprinkler https://opensprinkler.com/

Panoss
13-01-20, 19:32
Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις αυτό που σου είπανε στο ποστ #2 (να μέτραγες την κατανάλωση).
Αυτό πρακτικά σημαίνει να βάλεις ένα αμπερόμετρο σε σειρά με τις μπαταρίες.

kolitiri2001
13-01-20, 19:34
Κατά αρχήν σε ευχαριστω για τον κόπο που μπήκες. Να είσαι καλά. Απαντήσεις τώρα.
οι μπαταρίες που δεν είναι από λαϊκή ανάβουν το κίτρινο λαμπάκι στο app στις 4 εβδομάδες και στις 5 έχουν τελειώσει.
Και τα δυο water control έχουν τοποθετηθεί σε δυο διαφορετικά μπαλκόνια σε διαφορετικά σπίτια και το gateway δεν άπεχει παραπάνω από 10 μέτρα. Το δε σήμα της σύνδεσης είναι μόνιμα πράσινο.

aktis
13-01-20, 20:19
Διάβασα επίσης για 2 app queries / day = 6 months duration . Κάτι είπες οτι κοιτάς το app κάθε ώρα ; γιατί ;
Φαντάζομαι το ρυθμίζει κανείς στην αρχή ( πχ 2 φορές την μέρα πότισμα για 3 λεπτα ) και μετά το ξεχνάει , τι είπες για την κάθε ώρα ;

kolitiri2001
13-01-20, 20:25
είπα ότι όταν ανοίγεις το app λέει ότι ...τελευταία ενημέρωση ώρα ...και είναι κάθε ώρα.
Ζήτησα από τη Gardena να κάνει κάποιο update για να λύσει το πρόβλημα. Που προφανώς έχει να κάνει με αυτό που είπες ότι ...δεν πηγαίνει για ύπνο.
Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο.

aktis
13-01-20, 21:22
Αυτό σε ρώτησα , αφου το προγραμμάτισες στην αρχή , γιατί ξαναανοιγεις το app , αφού δεν θέλεις να ξανα αλλάξεις τον προγραμματισμό ... Άστο σκέτο μήπως κρατάει όντως 6 μήνες

kolitiri2001
13-01-20, 21:27
Αυτό σε ρώτησα , αφου το προγραμμάτισες στην αρχή , γιατί ξαναανοιγεις το app , αφού δεν θέλεις να ξανα αλλάξεις τον προγραμματισμό ... Άστο σκέτο μήπως κρατάει όντως 6 μήνες
Το app περιλαμβάνει και τον αισθητήρα όπου παίρνεις πληροφορίες για την υγρασία του χώματος την ένταση του ανέμου κ.α
Οι μπαταρίες του αισθητήρα που δίνει τις πληροφορίες(με τον ίδιο πιστεύω τρόπο όπως το water control) κρατούν εδώ και 9 μηνες!!
Εάν για 6 μήνες δεν ανοίγεις το app τότε επιστρέφουμε στο παλιό ποτιστικό σύστημα χωρίς app
Πιστεύεις ότι θα βρεθεί κάποια άκρη ;

aktis
14-01-20, 01:09
Δεν είχα καταλάβει οτι υπάρχει και τέτοιος αισθητήρας υγρασίας , ανέμου στο σετ ...
Aν θέλεις βάλε link για manual για τα υπόλοιπα ... μήπως έχουν τίποτα που μας διαφεύγει .

Τι να σου πώ , δεν τα εχω δουλέψει να έχω προσωπική γνώμη . Ρώτα και στην αντιπροσωπεία , πιθανολογώ όμως οτι αφού λέει 2 querries /day = 6 μήνες , πιθανόν αν αφήνεις ανοιχτή την εφαρμογή συνέχεια να ρωτάει όλη την ώρα ... και αν τα 2 querries γίνουν 12 ή 1200 ... να κατεβαίνει και η μπαταρία λογικά στο 1/6 ...

kolitiri2001
14-01-20, 08:02
https://www.manualslib.com/manual/1468604/Gardena-19000.html

https://www.manualslib.com/manual/1468598/Gardena-19030.html

Έβαλα τα manual και του getaway και του αισθητήρα.
Δεν υπάρχει επιλογή ποτε θα στέλνει την ενημέρωση.
Όσες φορές ανοίγει το app ανοίγει και για το water control και για τον αισθητήρα.(παίρνει 2 μπαταριες ΑΑ).
Ο αισθητήρας όμως δεν έχει κανένα πρόβλημα με μπαταριες.

vasilllis
14-01-20, 19:34
Για να καταλαβω εχεις προγραμματισει καποιες ωρες την ημερα(αν εχω καταλαβει καλα προκειται για γλαστρες ,αρα στην ουσια λεπτα της ημερας) το hub και αυτο στελνει εντολη ,εφοσον συμβουλευτει θερμοκρασια και υγρασια ,στην Η/Β(αυτη που εχει δηλαδη το προβλημα δηλαδη).Ποσα οn-off κανει ημερα/μηνα και ποση ωρα διαρκουν?
Το κοστος του συστηματος αυτου και το κερδος σου ποιο ειναι?

kolitiri2001
14-01-20, 19:45
Δεν έχω επιλέξει την επιλογή να ποτίζει με βάση τις καιρικές συνθήκες. (Θα μπορούσα Εάν ήθελα ).
Επέλεξα 4 φορές τη βδομάδα για 5 λεπτά κάθε φορά.
Μην ψάχνεις κέρδος. Gadget είναι που ...μας φτιάχνει τη διαθεση.
Δεν είναι φτηνό.

Panoss
15-01-20, 10:04
Gadget είναι που ...μας φτιάχνει τη διαθεση.
???:confused1:.......

vasilllis
15-01-20, 16:21
Δεν έχω επιλέξει την επιλογή να ποτίζει με βάση τις καιρικές συνθήκες. (Θα μπορούσα Εάν ήθελα ).
Επέλεξα 4 φορές τη βδομάδα για 5 λεπτά κάθε φορά.
Μην ψάχνεις κέρδος. Gadget είναι που ...μας φτιάχνει τη διαθεση.
Δεν είναι φτηνό.το πρόβλημα από ότι έχω καταλάβει το έχει η Η/Β (ηλεκτροβανα) του συστήματος;αυτή λογικά δεν έχει αμφίδρομη επικοινωνία .λαμβάνει μόνο εντολές από το hub.