PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδια και καλωδιωσεις πισινας και υδρομασαζ



koxlas
12-01-20, 13:14
Που θα βρω σχεδια για ηλεκτρικες καλωδιωσεις πισινας? Γνωριζει καποιος? Και που υπαρχουν και οι αναλογες προδιαγραφες εγκαταστασης αυτων. Περασματα που συνηθως εχουν?

thomasgree
12-01-20, 21:37
Το εψαχνα και γω αρκετο καιρο πριν δεν υπαρχει κατι τυποποιημενο . Αναλογα τα φορτια και οι διατομες των καλωδιων. Απο δουλειες σε μηχανοστασια που ειδα υπαρχει ενα αλαλουμ στις εγκαταστασεις. Αναρρωτιεμαι εαν γινεται ποτε ελεγχος ή αν εφαρμοζεται κατα γραμμα η καθε μελετη που βγαινει για πισινα και για υδρομασαζ...:001_huh: Ας μιλησουν ομως και καποιοι αρμοδιοι επι του θεματος.

vasilllis
12-01-20, 22:55
Αλαλουμ γιατι αν δεν υπαρχει μελετη δεν γινεται το μαντειο να την αναλαβει.Υδρομασαζ,δοσομετρικες,ηλεκτρολυση για οζον αντλίες ,κυκλοφορητες κλπ.Χωρις μελετη ειναι αδυνατον να τραβηξεις γραμμες.

panayiotis1
13-01-20, 08:55
Που θα βρω σχεδια για ηλεκτρικες καλωδιωσεις πισινας? Γνωριζει καποιος? Και που υπαρχουν και οι αναλογες προδιαγραφες εγκαταστασης αυτων. Περασματα που συνηθως εχουν?


Καλημερα, τι ακριβώς ζητάς ?

koxlas
13-01-20, 09:31
Καλημερα, τι ακριβώς ζητάς ?
Δεν υπαρχει καποια μελετη για συγκεκριμενη πισινα και ενα spa το οποιο θα το κανουν χτιστο. Αυτο που θελω να μαθω να δω καποια συγκεκριμενη μελετη γιατι δεν εχω δει εως τωρα εγκαταστασεις πισινας, πως με τι προδιαγραφες περνανε οι καλωδιωσεις μεσα στο μπετον οι βασεις για τους προβολεις αν υπαρχει καποιο αλαρμ που θα πρεπει να ενεργοποιειται, που τοποθετουνται τα πνευματοηλεκτρικα χειριστηρια στο σπα κλπ
Υπαρχει ενας αρχιτεκτονας επικεφαλης και ολα γινονται προφορικα, και τα συνεργεια εκτελουν, γνωριζω ομως οτι υπαρχει τεχνικο γραφειο και απο κει βγαινουν ολα. Μαλλον δεν εχουν καταληξει σε μια συμφωνη γνωμη για το μεγεθος και για το ειδος του σπα και αν εχουν ηδη δεν βλεπω προς το παρον σχεδια και υπολογισμους. Εγω ομως πριν τρεχω τελευταια στιγμη θελω να ξερω τι παιζει με τις προδιαγραφες των εγκαταστασεων και τα περασματα των καλωδιωσεων.

panayiotis1
13-01-20, 10:32
Κανονικά συντασσεται μελέτη από τον μηχανικό η οποία κατατίθεται στις αρμοδιες υπηρεσίες για να βγεί η άδεια. Μεσα στη μελέτη αναφέρονται αρκετα κατασκευαστικά στοιχεία με λεπτομέριες. Αν θελεις να σου στείλω καποια παραδείγματα από δικές μου μελέτες να δεις τι αναφέρουν.
Απο ότι κατάλαβα , πρεπει να είσαι ο ηλεκτρολόγος του εργου και σε εχωσαν να καλωδιωσεις και την πισινα. Ο "πισινάς" που θα σωληνώσει το δίκτυο, ξέρει να περάσει και τα ηλεκτρολογικά , μην ανησυχεις. Αναφορικά ομως , σαν παράδειγμα για να καταλάβεις, τα φωτιστικά έχουν δικό τους σπιραλ και καταλήγουν σε ειδικό στεγανο κουτι διακλαδωσης στο επιχείλιο της πισινας,και απο το κουτί φευγει ενισχυμένο σπιραλ με καλωδιο σιλικόνης για να πάει μηχανοστασιο. Οι πνευματικοί διακόπτες για hydro κτλ, περνανε μεσα απο ενισχυμενο σπιραλ (το σκληρο το μπλε) με σωληνάκι και όχι καλωδιο (ετσι τουλαχιστον το κανω εγω για να μην έχω ρευμα στο κουμπι) και παει μηχανοστασιο επισης. Για τον πινακα στο μηχανοστασιο, για να μη ζαλιζεις τα @@ σου, αγορασέ τον έτοιμο, εχει όλα τα ασφαλιστικα μεσα, χρονικα, ρελεδες, πνευματικα, μετασχηματιστες στα 12ν, ολα κομπλε)

koxlas
13-01-20, 12:32
Ευχαριστω για τις πληροφοριες, πολυ σωστα καταλαβες με εχωσαν και στα δικτυα της πισίνας,... πισινάς δεν υπαρχει, μονο υδραυλικος αντιστοιχα με μενα του εργου (προκειται για ιδιωτικο εργο) ο οποιος θα εφαρμοσει τη μελετη που ειναι στα σκαρια. Ακομα ειναι γεγονος οτι ειπωθηκε να μου δωσουν και την συντηρηση της πισινας μιας και θα εχω την επιτηρηση ολου του εργου αργοτερα εφοσον εγω θα βρισκομαι εκει ως τα τελειωματα. Οποτε θα πρεπει να ψαξω και καποιο "μαγαζι" να του πω τι περιλαμβανει η πισινα και το σπα για την κατασκευη του πινακα. Θα ηθελα να ειχα μια τυχαια μελετη πισινας, δεν εχω δει ακομα τον αρχιτεκτονα να τον ρωτησω , για να παρω μια ιδεα απο προδιαγραφες και κατασκευαστικα. Αν μπορεις Παναγιωτη στειλε μου σε πμ (ή και δημοσια) μια δικη σου, βρηκα και στο δυαδικτυο κατι και βλεπουμε
Ευχαριστω προκαταβολικα!

panayiotis1
13-01-20, 13:47
Με λύπη θα σου πώ οτι φοβάμαι να ριξει δικτυο ο υδραυλικός που δεν έχει ξαναασχοληθει με παρομοιο δίκτυο αν δεν πάρει συμβουλες πρώτα. Για παραδειγμα, ακόμα και η κόλλα pvc που θα χρησιμοποιήσει παιζει ρόλο ποια θα είναι εξαρτώμενη από το τι είδους σωλήνα pvc θα χρησιμοποιήσει. Σε κάθε περίπτωση, δες πμ

el greco 1
13-01-20, 14:30
να βρεις υδραυλικο που να ξερει το αθλημα γιατι θα βρεθεις μπλεγμενος.

koxlas
13-01-20, 22:11
Με λύπη θα σου πώ οτι φοβάμαι να ριξει δικτυο ο υδραυλικός που δεν έχει ξαναασχοληθει με παρομοιο δίκτυο αν δεν πάρει συμβουλες πρώτα. Για παραδειγμα, ακόμα και η κόλλα pvc που θα χρησιμοποιήσει παιζει ρόλο ποια θα είναι εξαρτώμενη από το τι είδους σωλήνα pvc θα χρησιμοποιήσει. Σε κάθε περίπτωση, δες πμ
O συγκεκριμενος υδραυλικος εχει αρκετη πειρα σε κατασκευη πισινας οχι σε σπα και θα τον εχω απο κοντα.

koxlas
13-01-20, 22:13
να βρεις υδραυλικο που να ξερει το αθλημα γιατι θα βρεθεις μπλεγμενος.
Γιατι θα βρεθω μπλεγμενος ? Αλλος θα παρει την ευθυνη για την κατασκευη ακομη και των ηλεκτρολογικων εγω μονο εφαρμογη οδηγιων θα κανω μονο......Ηδη εχω φορτωθει αρκετα και δεν μ αφηνουν ησυχο ουτε στιγμη. Μην τα βροντηξω ολα κατω και την κοπανησω στο τελος:biggrin:

vasilisd
13-01-20, 23:52
Βρε Κώστα. Δεν έχεις εμπειρία, δεν έχεις μελέτη που πας να πλέξεις; Θέλεις μελέτη και συνεργασία με μηχανολόγο. Όχι ότι είναι καμιά επιστήμη, αλλά αν δεν έχεις εμπειρία..

antonisfa
14-01-20, 00:40
Πολύ σωστά! Θέλει εμπειρία! Πόσο μεγάλη κουβέντα ειπώθηκε! Και πόσες μικρές και μεγάλες χαρές κρύβει! Είναι η αίσθηση της χαράς της υπομονής να πεις και να κάνεις αυτό που έκανες πολλά χρόνια πριν και που λειτούργησε καλά και το χάρηκες! Που σου δίνει αυτοπεποίθηση και εσωτερική δύναμη μετατρέποντάς σε σε θηρίο ανήμερο έτοιμος να φάς και τα σίδερα ακόμα !! :001_smile:

Και άντε και την πισίνα την καταφέρνετε.....οκ με το spa τι γίνεται? και χτιστό αν κατάλαβα? Πόσες ώρες έχω αφιερώσει στο παρελθόν για να καταλάβω τι υπηρεσίες προσφέρει αυτό το μαραφέτι!!! Αν δεν το έχεις φτιάξει με τα χέρια σου έστω και μια φορά δεν μπορείς να ξέρεις.........
Προχώρα μπροστά και μη μασάς! Είναι ίσως η ευκαιρία σου! Και ρώτα ρώτα ρώτα...μην ντραπείς

Πάρε μια γεύση από προδιαγραφές, δεν διαφέρουν και πολύ οι Ευρωπαικές. Το National one - call στο τέλος μου άρεσε.....!
https://static1.squarespace.com/static/5544eff8e4b067ba8b4230e6/t/579a17823e00bedf2acb83b2/1469716355553/Electrical-WIRING-SWIMMING-POOLS.pdf

https://www.gloucesterva.info/DocumentCenter/View/354/Residential-Swimming-Pools---Electrical-Wiring-Requirements-PDF

antonisfa
14-01-20, 10:23
Αν βρεις διατομές Αμερικανικού κώδικα τότε ακολούθησε τον παρακάτω πίνακα
79837

koxlas
15-01-20, 22:18
Ποσα συστηματα εχει το σπα ? Ναι χτιστο σπα θα φτιαξουν δεν εχω εμπειρια σε κατι τετοιο , και οσο αφορα την πισινα ο υδραυλικος θα συνεργαστει με το γραφειο και θα κανει τις σωληνωσεις.
Ο ηλεκτρικος πινακας θα ερθει ετοιμος και με οδηγιες συνδεσης. Προφανως αυτος που θα τον φτιαξει θα τον μονταρει συμφωνα με τις αναγκες πισινας και σπα:001_unsure:

thomasgree
16-01-20, 12:23
Ποσα συστηματα εχει το σπα ? Ναι χτιστο σπα θα φτιαξουν δεν εχω εμπειρια σε κατι τετοιο , και οσο αφορα την πισινα ο υδραυλικος θα συνεργαστει με το γραφειο και θα κανει τις σωληνωσεις.
Ο ηλεκτρικος πινακας θα ερθει ετοιμος και με οδηγιες συνδεσης. Προφανως αυτος που θα τον φτιαξει θα τον μονταρει συμφωνα με τις αναγκες πισινας και σπα:001_unsure:
Εκτος απο μια αντλια που κυκλοφορει και φιλτραρει το νερο και μια αλλη για μασαζ στη μεση δε νομιζω να εχει κατι αλλο, πολυ απλη εγκατασταση θα ειναι. Τωρα για χτιστο δεν εχω δει αν εχει κατι προσθετο απο κινητηρες.
Και μαλλον θα μπουν τα εξαρτηματα εκκινησης μεσα στον πινακα της πισινας δε θελει δικο του πινακα

koxlas
17-01-20, 22:58
Και οι μπουμπουληθρες απο ποιο μηχανημα παραγονται? Ποια μπορει να ειναι η παροχη του πινακα της πισινας και ποια του σπα?

thomasgree
18-01-20, 12:32
https://www.youtube.com/watch?v=eKVrKIZnKIM
Και οι μπουμπουληθρες απο ποιο μηχανημα παραγονται? Ποια μπορει να ειναι η παροχη του πινακα της πισινας και ποια του σπα?
Για κοιτα το παρακατω τι λεει μηπως και καταλαβεις κατι.
Χτιστο ειναι το σπα

antonisfa
18-01-20, 14:24
Τι δείχνετε στον άνθρωπο? Καμία σχέση!! Το παρακάτω τον ενδιαφέρει. Και συ ρε Κώστα ....απ το χεράκι να σε πάρουμε, αυτό θέλεις??:001_tongue:


https://www.youtube.com/watch?v=k0kuDdcejDI

koxlas
25-01-20, 20:55
Μπορει καποιος να μου πει πως θα δημιουργηθει καταρρακτης σε μια πισινα με υπερχειλιση? Θελουν μια μεγαλη πλευρα να εχει καταρρακτη και κατεβαζουν την πλευρα 15 εκατοστα πιο κατω απο τις αλλες.

alto2
25-01-20, 21:52
Από εκεί μόνο θα γίνεται η υπερχείλιση και η υψομετρική διαφορά με το λούκι υπερχείλισης κάνει το εφέ του καταρράκτη.

koxlas
25-01-20, 22:03
Από εκεί μόνο θα γίνεται η υπερχείλιση και η υψομετρική διαφορά με το λούκι υπερχείλισης κάνει το εφέ του καταρράκτη.
Το θεμα μου ειναι οτι ο καταρρακτης μονο με την ανακυκλοφορια στην υπερχειλιση θα "γλυφει" το πλακακι και δεν θα φαινεται....

koxlas
26-01-20, 10:41
Σημερα προεκυψε και αλλο ενα θεμα. Το μηχανοστασιο το εβγαλαν απο την ρηχη πλευρα της πισινας. Εχει ξαναγινει αυτο? Ενταξει εμενα δεν με ενδιαφερει κ τοσο οσο τον υδραυλικο ο οποιος ειναι εξαλλος!

el greco 1
26-01-20, 13:21
ποιος εκανε τα σχεδια της πισινας? καποιος μηχανικος ,μηχανολογος ,αυτοι ξερουν. γιατι δεν τους ρωτας?

koxlas
26-01-20, 13:32
ποιος εκανε τα σχεδια της πισινας? καποιος μηχανικος ,μηχανολογος ,αυτοι ξερουν. γιατι δεν τους ρωτας?
Φυσικα και υπαρχει το γραφειο τα εβγαλε τα σχεδια, δεν ξερω τοσο ασχετοι ειναι... υποτιθεται βγαζεις μηχανοστασιο στο βαθυτερο σημειο ωστε να εχει σε κοντινες αποστασεις τις αναρροφησεις και οτι αλλο

antonisfa
26-01-20, 14:50
Για να έχεις καταρράκτη σε μια πισίνα και να είναι εμφανής, εννοώ να έχεις το λεγόμενο"φούσκωμα" στην πλευρά που γίνεται και αυτό να είναι περίπου 5 ποντάκια, θέλεις ξεχωριστή αντλία τουλάχιστον 4 ίππων (θα έχει παροχή ανάλογα με τα που μαζεύονται) που να αναρροφά από δεξαμενή υπερχείλισης.

thomasmi7
26-01-20, 17:24
Φιλε Κωστα.
Αμα απευθυνθεις σε θεματα ''εκπονηση σχεδιου-εγκαταστασης για πισινα''
σε βιβλιοθηκη πανεπιστημιου η' (και) στο ιντερνετ θα βρεις.
Οχι απαραιτητα στα ελληνικα αλλα θα βρεις, ξεχωριστα να σου πω
αμα δεν εισαι του επαγγελματος, καλυτερα να το δωσεις σε καποιον
σχετικο.

vasilllis
26-01-20, 18:50
Φιλε Κωστα.
Αμα απευθυνθεις σε θεματα ''εκπονηση σχεδιου-εγκαταστασης για πισινα''
σε βιβλιοθηκη πανεπιστημιου η' (και) στο ιντερνετ θα βρεις.
Οχι απαραιτητα στα ελληνικα αλλα θα βρεις, ξεχωριστα να σου πω
αμα δεν εισαι του επαγγελματος, καλυτερα να το δωσεις σε καποιον
σχετικο.

Ο ηλεκτρολογος θα κανει την μελετη ή ο μηχανικος?

koxlas
26-01-20, 20:56
Φιλε Κωστα.
Αμα απευθυνθεις σε θεματα ''εκπονηση σχεδιου-εγκαταστασης για πισινα''
σε βιβλιοθηκη πανεπιστημιου η' (και) στο ιντερνετ θα βρεις.
Οχι απαραιτητα στα ελληνικα αλλα θα βρεις, ξεχωριστα να σου πω
αμα δεν εισαι του επαγγελματος, καλυτερα να το δωσεις σε καποιον
σχετικο.
Εγω δεν εχω σχεση με τη μελετη αλλα με αφορα ομως το κομματι των αποστασεων καλωδιων εκει που θα εριχνα 15 μετρα σε μηκο; να ριχνω 30 ή και 50 δεν ειναι και λιγο...
Για ποιο επαγγελμα αναφερεσαι?

koxlas
26-01-20, 20:58
Ο ηλεκτρολογος θα κανει την μελετη ή ο μηχανικος?
οι μηχανικοι του γραφειου μελετων, αλλα αποτι βλεπω δεν νογανε!:closedeyes:....εκτος και αν δεν τους βγαινουν οι χωροι και το πανε αναποδα αναγκαστικα:crying:

koxlas
26-01-20, 21:08
Γενικα παντως με ενδιαφερει ο τροπος στηριξης των καλωδιωσεων στα πετσωματα και ποια περασματα συνηθως χρησιμοποιουν οι πισιναδες ή οπως αλλιως τους λενε οταν εχουν για παραδειγμα να ριξουν καλωδια τυπου ΝΥΥ 2Χ6 εντος του σκυροδεματος....
Και αυτα και για υδρομασαζ οχι μονο για πισινα που θεωρειται πιο ευκολη εγκατασταση

thomasgree
26-01-20, 21:53
To NYY δεν εχει αναγκη απο προστασια οταν εγκυβωτιζεται μεσα σε μπετον. Μπορεις ομως να το βαλεις μεσα σε σωληνα απο αυτες που θα χρησιμοποιησει ο υδραυλικος για τις σωληνωσεις, καλυτερα θα ειναι και θα βγαινουν στο μηχανοστασιο. τη διακλαδωση πως θα την κανεις ? Του μονοκλωνου με το ευκαμπτο του προβολεα?
Για το σπανομιζω ειναι πιο απλα τα πραγματα εκει, αν και δεν εχω κανει καμια απο τις εγκαταστασεις αυτες.

vasilllis
26-01-20, 22:23
οι μηχανικοι του γραφειου μελετων, αλλα αποτι βλεπω δεν νογανε!:closedeyes:....εκτος και αν δεν τους βγαινουν οι χωροι και το πανε αναποδα αναγκαστικα:crying:
Κατι παραπανω θα ξερουν.Εσυ τραβας τις γραμμες που αναφερονται στο σχεδιο.


Γενικα παντως με ενδιαφερει ο τροπος στηριξης των καλωδιωσεων στα πετσωματα και ποια περασματα συνηθως χρησιμοποιουν οι πισιναδες ή οπως αλλιως τους λενε οταν εχουν για παραδειγμα να ριξουν καλωδια τυπου ΝΥΥ 2Χ6 εντος του σκυροδεματος....
Και αυτα και για υδρομασαζ οχι μονο για πισινα που θεωρειται πιο ευκολη εγκατασταση
Εντος σκυροδεματος καλωδιο χωρις προστασια δενμπαινει ποτε.Χρησιμοποιουνται σωληνες και φρεατια.

thomasgree
29-01-20, 14:30
Aπ οτι φαινεται θελεις να μαθεις και απ τα υδραυλικα της πισινας και του σπα, πισινας δηλαδη, σωστά??

koxlas
29-01-20, 21:53
Aπ οτι φαινεται θελεις να μαθεις και απ τα υδραυλικα της πισινας και του σπα, πισινας δηλαδη, σωστά??
Πισινάς οχι! Απο ενδιαφερον ασχολουμαι ερασιτεχνικα. Ακομα και ο υδραυλικος που ειναι φιλος δεν ειναι πισινάς, παρολο που εχει κατασκευασει πολλα εργα με πισινες και γνωριζει απο δικτυα.
Παντως το κομματι αυτο με πισινες σπα και υδρομασαζ ειναι πολυ δελεαρ και απο οικονομικη αποψη. Για μια νορμαλ πισινα μπορεις να βγαλεις ακομα και 3 χιλιαρικα σε λιγοτερο απο 3 βδομαδες εργασια. Αρκει να υπαρχουν εργα. Οτι δυσκολο κατασκευαστικα επιφερει οικονομικα ωφελη και απο οτι συζηταμε ειδικα οτι αφορα σπα σαουνες και χαμαμ....

antonisfa
12-02-20, 22:49
Πισινάς οχι! Απο ενδιαφερον ασχολουμαι ερασιτεχνικα. Ακομα και ο υδραυλικος που ειναι φιλος δεν ειναι πισινάς, παρολο που εχει κατασκευασει πολλα εργα με πισινες και γνωριζει απο δικτυα.
Παντως το κομματι αυτο με πισινες σπα και υδρομασαζ ειναι πολυ δελεαρ και απο οικονομικη αποψη. Για μια νορμαλ πισινα μπορεις να βγαλεις ακομα και 3 χιλιαρικα σε λιγοτερο απο 3 βδομαδες εργασια. Αρκει να υπαρχουν εργα. Οτι δυσκολο κατασκευαστικα επιφερει οικονομικα ωφελη και απο οτι συζηταμε ειδικα οτι αφορα σπα σαουνες και χαμαμ....
Όλα σχετικά με την πισίνα δέλεαρ είναι όταν όμως αρχίσουν προβλήματα κακοκατασκευών και τρέχεις και δε φτάνεις έλα να μου πεις πόοοοσο σου αρέσει να ασχολείσαι ερασιτεχνικά!:biggrin:

koxlas
15-02-20, 19:42
To NYY δεν εχει αναγκη απο προστασια οταν εγκυβωτιζεται μεσα σε μπετον. Μπορεις ομως να το βαλεις μεσα σε σωληνα απο αυτες που θα χρησιμοποιησει ο υδραυλικος για τις σωληνωσεις, καλυτερα θα ειναι και θα βγαινουν στο μηχανοστασιο. τη διακλαδωση πως θα την κανεις ? Του μονοκλωνου με το ευκαμπτο του προβολεα?
Για το σπανομιζω ειναι πιο απλα τα πραγματα εκει, αν και δεν εχω κανει καμια απο τις εγκαταστασεις αυτες.
Γνωριζεις τις προδιαγραφες και λες τοσο απλα να περασω τα καλωδια μεσα σε πλαστικους σωληνες που θα εγκυβωτιστουν στα μπετα?
Πως επισης "νομιζεις" οτι μια εγκατασταση spa θα ειναι πιο ευκολη? Εχεις κανει στο παρελθον?:glare:

Αν εχεις κανει πες το για να λυσω πολλα ερωτηματα που εχω οπως πως δημιουργουνται οι μπουμπουληθρες στο δαπεδο τι ειναι εγκυβωτισμενο που τις βγάζει?
Εχω κι αλλες πολλες, όπως τι βαθος εχει ενα συνηθισμενο SPA?

thomasgree
21-02-20, 21:52
Γνωριζεις τις προδιαγραφες και λες τοσο απλα να περασω τα καλωδια μεσα σε πλαστικους σωληνες που θα εγκυβωτιστουν στα μπετα?
Πως επισης "νομιζεις" οτι μια εγκατασταση spa θα ειναι πιο ευκολη? Εχεις κανει στο παρελθον?:glare:

Αν εχεις κανει πες το για να λυσω πολλα ερωτηματα που εχω οπως πως δημιουργουνται οι μπουμπουληθρες στο δαπεδο τι ειναι εγκυβωτισμενο που τις βγάζει?
Εχω κι αλλες πολλες, όπως τι βαθος εχει ενα συνηθισμενο SPA?
Εχω δει δεν εχω κανει εγκατασταση και τα περασματα γινονται σε πλαστικους σωληνες ναι. Οχι δεν εχω ασχοληθει με σπα αλλα και εκει εχω παρει μαθηματα απο υπευθυνο εταιρειας με σχεδια και εξαρτηματα.
Οσο αφορα τις φυσαλιδες στο δαπεδοκαι στο κυκλικο καθισμα βγαινουν μεσα απο πλαστικα σωληνακια μικρης διαμετρου(Φ12mm) τα οποια κολλουνται συνευθειακα σε λαστιχο σπιραλ βαρεως τυπου σε κοντινα σημεια μεταξυ τους. Για την παραγωγη τους υπευθυνη ειναι μια αντλια αερος που αναρροφει απο σημειο που βρισκεται σε σταθμη πιο υψηλα απο τη σταθμη του νερου του σπα και που η οποια υπαρχει συνηθως απο σκιμερ.
Ελπιζω να καλυψα τις αποριες σου:glare:

koxlas
22-02-20, 11:27
Εχω δει δεν εχω κανει εγκατασταση και τα περασματα γινονται σε πλαστικους σωληνες ναι. Οχι δεν εχω ασχοληθει με σπα αλλα και εκει εχω παρει μαθηματα απο υπευθυνο εταιρειας με σχεδια και εξαρτηματα.
Οσο αφορα τις φυσαλιδες στο δαπεδοκαι στο κυκλικο καθισμα βγαινουν μεσα απο πλαστικα σωληνακια μικρης διαμετρου(Φ12mm) τα οποια κολλουνται συνευθειακα σε λαστιχο σπιραλ βαρεως τυπου σε κοντινα σημεια μεταξυ τους. Για την παραγωγη τους υπευθυνη ειναι μια αντλια αερος που αναρροφει απο σημειο που βρισκεται σε σταθμη πιο υψηλα απο τη σταθμη του νερου του σπα και που η οποια υπαρχει συνηθως απο σκιμερ.
Ελπιζω να καλυψα τις αποριες σου:glare:
Αν και εχεις λιγα χρονια στη δουλεια γνωριζεις αρκετα πραγματα, τουλαχιστον στο κομματι που με ενδιαφερει, σπα και πισινα.
Να ρωτησω επειδη το σπα θα ειναι χτιστο συμφωνα με το σχεδιο που βγηκε μου βαζει και μια αντλια υδρομασαζ 3 ιππων. Που θα το ριχνει τοσο νερο? Μηπως εκαναν λαθος?
Α και κατι αλλο, το σπαθα ειναι θερμαινομενο με ποιο τροπο δεν εχουν αποφασισει ακομα.
Εχει κανεις καποια αποψη για το τι ειδος θερμανση μπαινει σε σπα?

koxlas
25-02-20, 20:41
Α και κατι αλλο, το σπαθα ειναι θερμαινομενο με ποιο τροπο δεν εχουν αποφασισει ακομα.
Εχει κανεις καποια αποψη για το τι ειδος θερμανση μπαινει σε σπα?
κανενας ειδημων>?

thomasgree
05-03-20, 13:30
κανενας ειδημων>?
Και ηλεκτρικη με εναλλακτη, αλλα και με by pass μεσω οτιδηποτε εχει και θερμαινεται η οικια. Αντλια θερμοτητας θα προτεινα εγω ας πουμε..

thomasgree
07-03-20, 11:21
Αν και εχεις λιγα χρονια στη δουλεια γνωριζεις αρκετα πραγματα, τουλαχιστον στο κομματι που με ενδιαφερει, σπα και πισινα.
Να ρωτησω επειδη το σπα θα ειναι χτιστο συμφωνα με το σχεδιο που βγηκε μου βαζει και μια αντλια υδρομασαζ 3 ιππων. Που θα το ριχνει τοσο νερο? Μηπως εκαναν λαθος?
Α και κατι αλλο, το σπαθα ειναι θερμαινομενο με ποιο τροπο δεν εχουν αποφασισει ακομα.
Εχει κανεις καποια αποψη για το τι ειδος θερμανση μπαινει σε σπα?
Δεν εκαναν λαθος Κωστα χρειαζεται πιεση μεγαλη για να σου κανει μασαζ το τζετ στη μεση,εχω κανει και ειναι πολυ αποτελεσματικο!

koxlas
09-03-20, 16:06
Δεν εκαναν λαθος Κωστα χρειαζεται πιεση μεγαλη για να σου κανει μασαζ το τζετ στη μεση,εχω κανει και ειναι πολυ αποτελεσματικο!
τα πηρα τα περισσοτερα δεδομενα το ιδιο και ο υδραυλικος. Ξεκιναμε φουλ απο αυριο. Το κομματι του σπα θα ειναι στεγασμενο για λιγοτερες απωλειες θερμοτητας. Εδω που τα λεμε δεν εχει και πολυ νερο. Μια μπανιερα βαθους ενος μετρου νερου ειναι.:closedeyes: