PDA

Επιστροφή στο Forum : Σήμα λειτουργίας βενζινοκίνητηρα



Sted
15-01-20, 15:29
Καλησπέρα,

θέλω να πάρω τάση από έναν βενζινοκινητήρα ώστε να οπλίζω ένα relay την ώρα που λειτουργεί. Με ποιους τρόπους γίνεται αυτό; Φαντάζομαι από το δυναμό αλλά δεν ξέρω περισσότερα, είμαι άσχετος με το άθλημα.

Τι προτάσεις έχετε;

vasilllis
15-01-20, 16:19
Καλησπέρα,

θέλω να πάρω τάση από έναν βενζινοκινητήρα ώστε να οπλίζω ένα relay την ώρα που λειτουργεί. Με ποιους τρόπους γίνεται αυτό; Φαντάζομαι από το δυναμό αλλά δεν ξέρω περισσότερα, είμαι άσχετος με το άθλημα.

Τι προτάσεις έχετε;αν δεν δώσεις περισσοτερα στοιχεία πως να σου απαντήσει κάποιος;

Sted
15-01-20, 16:22
Ρωτάω για να το συζητήσουμε. Τι στοιχεία να δώσω; Ειπα, ειμαι άσχετος με τις ΜΕΚ και τα ηλεκτρικά τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

leosedf
15-01-20, 16:45
Π.χ. είναι κινητήρας από καράβι, αέροπλάνο, αυτοκίνητο, γεννήτρια, τραίνο.

Sted
15-01-20, 16:59
Είναι κινητήρας μικρός, ισχύος 10-15Hp. Για αντλία. Δεν το έχω δει ακόμη.

steliosp.
15-01-20, 17:50
Έχει μπαταρία και δυναμό το σύστημά?
Οι κινητήρες αυτοί έναν πολλαπλασιαστή για το μπουζί έχουν μόνο συνήθως, που ενσωματώνει και το το "μάτι" για την ανάφλεξη.

Sted
15-01-20, 19:22
Ναι μηχανή με μπαταρία, μίζα, δυναμό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

thanasisHP
15-01-20, 21:20
Ναι μηχανή με μπαταρία, μίζα, δυναμό.
k

Η λυση στο προβλημα σου ειναι πολυ απλη,,,

απο την ιδια εντολή που θα εκινει την μιζα θα ενεργοποιει και το ρελε,,το οποιο θα ειναι συνδεδεμενο και στην εξοδο του δυναμο ετσι ο δυναμο θα διεγείρεται και θα κρατάει το ρελε ON οσο ο κινητηρας δουλευει

οταν σβήσει ο κινητηρας θα πευτει η ταση και θα σβυνει το ρελε,,,, η μονη λεπτομερια ειναι οτι η μπαταρια θα φορτιζεται μεσω διοδου ωστε
να μην μπορει να ενεργοποιησει το ρελε οταν ο κινητηρας ειναι σβηστός,,

nestoras
15-01-20, 21:40
Πέρα από το είδος του κινητήρα καλό θα ήταν να γνωρίζουμε τι θα ενεργοποιείς με το ρελέ αυτό.
Άλλο να ανάβεις μια λάμπα κι άλλο να ελέγχεις κάποιον άλλο εξοπλισμό που μπορεί να προκαλέσει και ατύχημα. Και εννοειται οτι θα πρεπει να σχεδιαστουν διαφορετικα οι δυο λυσεις και με άλλα μέτρα ασφαλείας.

gxry
15-01-20, 21:44
Δες αν ο βενζινοκινητήρας σου έχει κάποια ενδεικτικά λαμπάκια όπως λειτουργίας, φόρτισης μπαταρίας ή πίεσης λαδιού. Εάν έχει, μπορείς να τα εκμεταλλευτείς και με τον κατάλληλο τρόπο να οδηγήσεις το ρελέ σου.
Εφόσον έχει δυναμό, προσδιόρισε αν είναι μονοφασικός ή τριφασικός και εντόπισε την έξοδό του που οδηγείται στον ανορθωτή/σταθεροποιητή. Πάρε από την έξοδό του (είσοδο στον ανορθωτή) και σύνδεσε έναν δικό σου ανορθωτή ώστε να οδηγήσεις το ρελέ σου.
Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις επαγωγικά σήμα από το μπουζοκαλώδιο και με το κατάλληλο κύκλωμα να οδηγήσεις το ρελέ. Έτσι το κάνουν οι ωρομετρητές (ώρες λειτουργίας του κινητήρα).

Sted
15-01-20, 22:35
Η λυση στο προβλημα σου ειναι πολυ απλη,,,

απο την ιδια εντολή που θα εκινει την μιζα θα ενεργοποιει και το ρελε,,το οποιο θα ειναι συνδεδεμενο και στην εξοδο του δυναμο ετσι ο δυναμο θα διεγείρεται και θα κρατάει το ρελε ON οσο ο κινητηρας δουλευει

οταν σβήσει ο κινητηρας θα πευτει η ταση και θα σβυνει το ρελε,,,, η μονη λεπτομερια ειναι οτι η μπαταρια θα φορτιζεται μεσω διοδου ωστε
να μην μπορει να ενεργοποιησει το ρελε οταν ο κινητηρας ειναι σβηστός,,

Το θέμα με την δίοδο (που φαντάζομαι οτι πρέπει να βάλω) είναι οτι θα υπάρχει πτώση τάσεως και η μπαταρία δεν θα φορτίζει σωστά.


Πέρα από το είδος του κινητήρα καλό θα ήταν να γνωρίζουμε τι θα ενεργοποιείς με το ρελέ αυτό.
Άλλο να ανάβεις μια λάμπα κι άλλο να ελέγχεις κάποιον άλλο εξοπλισμό που μπορεί να προκαλέσει και ατύχημα. Και εννοειται οτι θα πρεπει να σχεδιαστουν διαφορετικα οι δυο λυσεις και με άλλα μέτρα ασφαλείας.

Το ρελέ θα ενεργοποιεί ωρομετρητή και ίσως αργότερα μπεί και GSM module για την επιτήρηση του κινητήρα.


Δες αν ο βενζινοκινητήρας σου έχει κάποια ενδεικτικά λαμπάκια όπως λειτουργίας, φόρτισης μπαταρίας ή πίεσης λαδιού. Εάν έχει, μπορείς να τα εκμεταλλευτείς και με τον κατάλληλο τρόπο να οδηγήσεις το ρελέ σου.
Εφόσον έχει δυναμό, προσδιόρισε αν είναι μονοφασικός ή τριφασικός και εντόπισε την έξοδό του που οδηγείται στον ανορθωτή/σταθεροποιητή. Πάρε από την έξοδό του (είσοδο στον ανορθωτή) και σύνδεσε έναν δικό σου ανορθωτή ώστε να οδηγήσεις το ρελέ σου.
Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις επαγωγικά σήμα από το μπουζοκαλώδιο και με το κατάλληλο κύκλωμα να οδηγήσεις το ρελέ. Έτσι το κάνουν οι ωρομετρητές (ώρες λειτουργίας του κινητήρα).

Επειδή δεν έχω ακόμη τον βενζινοκινητήρα και μερικοί που έχουν περάσει απο εμένα κατά καιρούς δεν είχαν κανένα ενδεικτικό ρωτάω για την έσχατη περίπτωση, μιας και όλοι οι κινητήρες έχουν στάνταρ ένα δυναμό, μπουζί κλπ ώστε να εκμεταλλευτώ εκείνα τα σήματα.

Τώρα για το δυναμό θα πρέπει να τον ανοίξω και να ελέγξω ακριβώς τι είναι και να το συζητήσουμε. Για τα μπουζοκαλώδια επαγωγικά που λές τι κύκλωμα υπάρχει;

gxry
15-01-20, 22:58
Ψαξε στο ebay για "Tach Hour Meter Gauge"
Εγώ χρησιμοποιώ ένα αντίστοιχο, σε φορητή γεννήτρια βενζίνης για τα διαστήματα λειτουργίας/συντήρησης.

Sted
15-01-20, 23:34
Το είδα, ωραία λύση. Υπάρχει κανένα έτοιμο kit που να βγάζει έξοδο relay; Τάση; Κάτι;

thanasisHP
16-01-20, 08:42
Το θέμα με την δίοδο (που φαντάζομαι οτι πρέπει να βάλω) είναι οτι θα υπάρχει πτώση τάσεως και η μπαταρία δεν θα φορτίζει σωστά.



Το ρελέ θα ενεργοποιεί ωρομετρητή και ίσως αργότερα μπεί και GSM module για την επιτήρηση του κινητήρα.

;

o δυναμο βγαζει 14.5ν με την διοδο θα βγαζει 14ν αν τα 14ν δεν σε ικανοποιουν βαζεις και
μια διοδο στην διεγερση και θα βγαλει 14,5ν ξανα.

απο το μπουζι μονο ταση για τρανζιστορ που να οδηγει το ρελε μπορεις να παρεις ρισκαροντας ομως να
χανεις σπινθηρα στο κυκλωμα του τρανζιστορ.

vasilllis
16-01-20, 18:28
τα δυναμο εχουν εξοδο D+ επανω.Μολις λειτουργει αυτο σου βγαζει μια θετικη ταση οπου μπορεις να ενεργοποιεις το ρελε σου.

Sted
17-01-20, 03:03
τα δυναμο εχουν εξοδο D+ επανω.Μολις λειτουργει αυτο σου βγαζει μια θετικη ταση οπου μπορεις να ενεργοποιεις το ρελε σου.

Ωραια.

Θα ελεγξω πρώτα αυτό. Θα επανέλθω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

tomis
18-01-20, 11:11
tl 783 σταθεροποιημένο με ζενερ (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57301&page=3)κοίτα στο θέμα αυτό και παράγραφο 24.
Δουλεύει σε εξωλέμβια χρόνια και φορτίζω μία μπαταρία για το ηλεκτρικό καλάμι ψαρέματος και ότι άλλο φανταστείς . Παίρνει από το πηνίο που δίνει για τον ρυθμιστή της μπαταρίας εκκίνησης .