PDA

Επιστροφή στο Forum : Ctek mxs 5



Nkltsl
17-01-20, 15:51
Καλησπέρα έχω ένα φορτιστή (ctek mxs 5)ο οποίος σταμάτησε να λειτουργεί καθως φορτία μια μπαταρία εννοείται και τον άνοιξα και αντίκρισα πως είχαν φουσκώσει δύο πυκνωτές 16v 1000μf και είχε καεί και μια αντίσταση των 33ωμ τα αντικατεστησα αλλά αυτό που κάνει είναι ότι μόλις τον βάζεις για να φορτίσει μια μπαταρία ανάβουν τα led 1και2 ανεβαίνει η τάση της μπαταρίας δειχνωντας πως φορτίζει αλλά ζεστενεται πάρα πολύ η αντίσταση
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθισει
Δεν έχω και πολύ γνώση στα ηλεκτρονικά οπότε......
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

selectronic
17-01-20, 16:00
Πόσταρε στο http://www.howtofixit.gr (http://www.howtofixit.gr) (το αδελφό site για επισκευές).
Βάλε καθαρές φωτογραφίες από την πλακέτα, πάνω και κάτω αν μπορείς (μήπως και έχει καεί κανένας διάδρομος).

Nkltsl
17-01-20, 16:21
Ναι θα βγάλω φίλε μου αλλά δεν είναι κάποια γραμμή καμένη!!! Έχω ψάξει ώρες την πλακέτα!! Παρατήρησα πως η τάση φτάνει μέχρι το τρανζίστορ μετά τον μετασχηματιστη και πως η τάση στους πυκνωτές εινα 5.6v δεν ξέρω αν βοηθάει κάπως αυτό

Nkltsl
17-01-20, 18:59
7986879869798707987179872

εδω ειναι και οι φωτογραφιες της πλακετας θα παρακαλουσα οπιος μπορει να βοηθισει

elektronio
17-01-20, 19:20
Καλησπέρα έχω ένα φορτιστή (ctek mxs 5)ο οποίος σταμάτησε να λειτουργεί καθως φορτία μια μπαταρία εννοείται και τον άνοιξα και αντίκρισα πως είχαν φουσκώσει δύο πυκνωτές 16v 1000μf και είχε καεί και μια αντίσταση των 33ωμ τα αντικατεστησα αλλά αυτό που κάνει είναι ότι μόλις τον βάζεις για να φορτίσει μια μπαταρία ανάβουν τα led 1και2 ανεβαίνει η τάση της μπαταρίας δειχνωντας πως φορτίζει αλλά ζεστενεται πάρα πολύ η αντίσταση
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθισει
Δεν έχω και πολύ γνώση στα ηλεκτρονικά οπότε......
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Οπότε μεγάλη προσοχή γιατί σε αυτή την κατηγορία φορτιστών ανορθώνονται τα 230AC του δικτύου οπότε κυκλοφορούν 310V στην πλακέτα. Θα είναι κρίμα να πας για 20 ευρώ.
Σου συνιστώ να κάνεις μετρήσεις μόνο χωρίς τάση στο φορτιστή και όταν το βάζεις στην τάση να μην ακουμπάς τίποτε από την πλακέτα.

Γενικά η επισκευή τους δεν είναι εύκολη ούτε έχουν στάνταρ βλάβες για να σου υποδείξουμε. Μπορείς πάντως να κοιτάξεις γενικά για καμμένα ημιαγωγά στοιχεία (FET, διόδους) για TL431(είναι σαν τρανζίστορ και δημιουργεί τάση αναφοράς) ή PC817 ή παρόμοιο (δίνει feedback από την έξοδο). Από αυτά που λές μοιάζει να έχει κάτι βραχυκυκλωμένο (με πιο πιθανό δίοδο) και να πέφτει μεγάλο ζόρι στην αντίσταση.

Nkltsl
17-01-20, 21:55
Ναι γνωριζω τα τυπου παλμοτροφοδοτικα εχω κανει εναν απλο ελεγχο με πολυμετρο στα δυο τρανζιστορ ισχυος που διαθετει και ενοειται προσεχω !!!!! το θεμα ομως ειναι πως δεν βρηκα καπια δυοδο στο κυκλωμα χαμηλη τασης ισως να ειναι smd και να μην την εχω αντιληφθει !!!! παντως λογικα η βλαβη ειναι στο χαμηλη τασης κυκλωμα ετσι???? παντως ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας :001_smile:

Brown Fox
18-01-20, 00:51
Ως προς την επισκευή του φορτιστή δεν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον όσων ήδη αναφέρθηκαν.
Αυτοί οι πανάκριβοι αλλά αποτελεσματικοί φορτιστές έχουν εγγύηση 5ετίας (https://www.e-kiriazis.gr/ell/product/%CE%A6%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%C F%82_-_%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B7%CF%84% CE%AE%CF%82_CTEK_MXS_5.0_12V-_50A_-_10W)
Μου κάνει εντύπωση όμως ότι χάλασε. Μήπως θα μπορούσες να μας πεις πως κάηκε.(Τι μέγεθος
μπαταρίας φόρτιζες, αν αυτή ήταν βραχυκυκλωμένη κλπ...)
Σε ρωτάω γιατί σκέφτομαι να αγοράσω έναν για συγγενικό μου πρόσωπο.

ipago
18-01-20, 13:44
Ναι γνωριζω τα τυπου παλμοτροφοδοτικα εχω κανει εναν απλο ελεγχο με πολυμετρο στα δυο τρανζιστορ ισχυος που διαθετει και ενοειται προσεχω !!!!! το θεμα ομως ειναι πως δεν βρηκα καπια δυοδο στο κυκλωμα χαμηλη τασης ισως να ειναι smd και να μην την εχω αντιληφθει !!!! παντως λογικα η βλαβη ειναι στο χαμηλη τασης κυκλωμα ετσι???? παντως ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας :001_smile:


Καλημέρα. Μπορεί να είναι διπλοδίοδος. Θα έχει τρία ποδαράκια και θα είναι σχετικά μεγάλο και σε ψύκτρα. Είναι μάλλον το εξάρτημα πίσω από τους 2 πυκνωτές κάτω από το μεταλλικό έλασμα. Δες το μήπως έχει βραχυκυκλώσει εντελώς ή μερικώς.

Nkltsl
18-01-20, 13:55
Φίλε μου τον είχα βάλει σε μια μπαταρία την οποία είχα καιρό να φορτίσω η μπαταρία είναι 60Ah

Nkltsl
18-01-20, 13:57
Το συγκεκριμένο εξάρτημα του έκανα ένα απλό τσεκ με το πολυμετρο και δεν μου φάνηκε βραχυκύκλωμενο πάντως θα το ξανακοιτάξω!!! σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια το κοιτάω και σε ενημερώνω

ipago
18-01-20, 16:27
Το συγκεκριμένο εξάρτημα του έκανα ένα απλό τσεκ με το πολυμετρο και δεν μου φάνηκε βραχυκύκλωμενο πάντως θα το ξανακοιτάξω!!! σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια το κοιτάω και σε ενημερώνω


Ίσως είναι ανοιχτό και όχι απαραίτητα βραχυκυκλωμένο. Έλεγχος να γίνει εκτός πλακέτας. Επίσης το SMPS IC θα μπορούσε να δημιουργεί πρόβλημα. Πρέπει να είναι το smd με τα 7 ποδαράκια απο κάτω και θα πρέπει να λέει κάτι σε TNYxxx

Nkltsl
19-01-20, 16:20
Γειά σου φίλε μου το αφαίρεσα πάνω από την πλακέτα και το έλεγξα με το πολύμετρο στην μέτρηση για δυοδους μέτρησα τις ανοδους με κοινό την κάθοδο και μου έδειξε 127~137 και μέτρησα και τις δύο ανοδους μεταξύ τους και μου έδειξε άπειρο!! Το θέμα είναι πως πατάω τον τύπο στο ίντερνετ και δεν το βρίσκω οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½
Πάνω γράφει!! SP946 και από κάτω B20L600
το smd μετά 7 ποδαράκια που μου λες φίλε μου είναι στην είσοδο τροφοδοσίας!!!επίσης σε όλα τα ολοκληρωμένα στο κάτω μέρος της πλακέτας έχουν σβήσει τον τύπο

ipago
20-01-20, 07:41
Γειά σου φίλε μου το αφαίρεσα πάνω από την πλακέτα και το έλεγξα με το πολύμετρο στην μέτρηση για δυοδους μέτρησα τις ανοδους με κοινό την κάθοδο και μου έδειξε 127~137 και μέτρησα και τις δύο ανοδους μεταξύ τους και μου έδειξε άπειρο!! Το θέμα είναι πως πατάω τον τύπο στο ίντερνετ και δεν το βρίσκω οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½
Πάνω γράφει!! SP946 και από κάτω B20L600
το smd μετά 7 ποδαράκια που μου λες φίλε μου είναι στην είσοδο τροφοδοσίας!!!επίσης σε όλα τα ολοκληρωμένα στο κάτω μέρος της πλακέτας έχουν σβήσει τον τύπο


Καλημέρα. Κατα πάσα πιθανότητα είναι 20Α / 600V schottky Η μέτρηση άπειρου μεταξύ των ανόδων σωστή είναι. Όμως τις 2 επιμέρους διόδους δεν τις μέτρησες και από τις δύο φορές. Πρώτα με το μαύρο του πολυμέτρου στο κέντρο και μετά με το κόκκινο, και μετράμε το κέντρο με τα άκρα κάθε φορά. Στη μία περίπτωση θα δείχνει άπειρο και στα 2 άκρα (ως προς το κέντρο) και στην άλλη θα δείχνει την τάση αγωγής... Το σωστό πάντως είναι 0.2 - 0.3V όταν άγει. Εσένα είναι λίγο χαμηλό...

Το SMD πολύ σωστά, εκεί έπρεπε να είναι. Τώρα από τη στιγμή που είναι σβησμένο, τα πράγματα δεν είναι εύκολα...

Nkltsl
20-01-20, 07:58
Καλημέρα φίλε μου ναι ακριβώς έτσι εκαν την μέτρηση όταν άλλαξα πολικότητα δλδ τα καλώδια του πολύμετρο μου έβγαλε άπειρο και από την άλλη μου έβγαλε τα νούμερα που σου είπα!!!! Δεν καταλαβαίνω όμως πως μπορεί να επηρεάζει το smd αφού είναι στην αρχή του κυκλώματος και ο μετασχηματιστης βγάζει τάση!!! Απλά κάνει αυτά τα περίεργα που έγραψα στην αρχή του θέματος!!!
Θα μπορούσε να επηρεάζει επειδή η τάση που άγει είναι χαμηλή?? Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια

ipago
20-01-20, 09:55
Καλημέρα φίλε μου ναι ακριβώς έτσι εκαν την μέτρηση όταν άλλαξα πολικότητα δλδ τα καλώδια του πολύμετρο μου έβγαλε άπειρο και από την άλλη μου έβγαλε τα νούμερα που σου είπα!!!! Δεν καταλαβαίνω όμως πως μπορεί να επηρεάζει το smd αφού είναι στην αρχή του κυκλώματος και ο μετασχηματιστης βγάζει τάση!!! Απλά κάνει αυτά τα περίεργα που έγραψα στην αρχή του θέματος!!!
Θα μπορούσε να επηρεάζει επειδή η τάση που άγει είναι χαμηλή?? Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια


Η διπλοδίοδος τότε είναι καλή. Το smd ανοιγοκλείνει γρήγορα τα FET με βάση το feedback που παίρνει από το optocoupler που σου έγραψε ο electronio. Ανάλογα με αυτό το feedback αλλάζει την τάση εξόδου. Συνήθως όμως καίγεται εντελώς αυτό. Άρα μάλλον κάπου δεν έχει σωστό feedback. Έλεγξε στην έξοδο τις τιμές των αντιστάσεων και το voltage reference. Το optocoupler πως το δοκίμασες; Μοιάζει να το έχεις ξεκολλήσει και το ξανακόλλησες.

Nkltsl
20-01-20, 15:50
Καλησπέρα!!! Α τώρα κτλβ το έψαξα και λίγο και οκ!!! Τις τιμές των αντιστάσεων τις είχα ελέγξει και μου είχαν φανεί οκ!!! Το voltage reference είναι ολοκληρωμένο?? Τον οπτοσυζευκτη όχι δεν τον έχω ελέγξει!! Νμζς πως μπορεί να φταίει αυτό?? Αν είναι θα το ξεκολλήσω και θα το ελέγξω!!! Όμως φιλε μου με συγχωρείς ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται η ζημιά να βρίσκεται πριν το πρωτεύον του μετασχηματιστη!! Αφού ο φορτιστής βγάζει τάση μόλις τον συνδέσεις πάνω στην μπαταρία απλά αρχίζει και ζεστενεται η αντίσταση που άλλαξα και ανάβουν τα λεντ 1 και 2!!! Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σου

ipago
20-01-20, 19:59
Καλησπέρα. Τάση βγάζει όπως λές, είναι λάθος όμως... Αυτό μπορεί να οφείλεται σε λανθασμένη ανάδραση η οποία λέει στο ολοκληρωμένο ότι στην έξοδο έχω x volts και όχι τα πραγματικά που μετράς και έτσι αλλάζει λανθασμένα τον ρυθμό ανοιγοκλεισίματος των FETs. Ναι το optocoupler είναι και αυτό ύποπτο. Για να το μετρήσεις το πιο σίγουρο είναι να κάνεις ένα απλό δοκιμαστικό κύκλωμα με ένα διακοπτάκι και ένα led. To voltage reference θα είναι λογικά σαν μικρό τρανζίστορ. Πάντως δεν είναι απλή η επισκευή και σίγουρα έχει και πολλά ακόμη εξαρτήματα που δύσκολα έως αδύνατο να τα ελέγξεις. Δε μιλάμε για κάποιο τροφοδοτικό αλλά για φορτιστή με λογική και σίγουρα μικροελεγκτή κτλ.

Στη θέση σου θα έστελνα ένα mail στο τεχνικό τμήμα τους μαζί με το ιστορικό και τα led που ανάβουν (ο τρόπος που ανάβουν μπορεί να είναι και είδος αυτοδιάγνωσης) μήπως και σε βοηθήσουν περισσότερο.

Δες και τους smd mlcc πυκνωτές για κανένα βραχυκύκλωμα... Εϊναι τα μικρά μπέζ - καφέ παραλληλόγραμμα.

Nkltsl
20-01-20, 20:44
Καλησπέρα φίλε μου οκ κατάλαβα και με συγχωρείς νέος είναι μαθαίνω ακόμα ναι τον έλεγξα τον οπτοσυζευκτη και είναι οκ απλά έδωσα μια τάση 1.5 βολτ στην μια μεριά που είναι η φώτο δίοδος και από την άλλη μεριά που λογικά έχει φωτοτρανζιστορ μου έδειξε αντίσταση ενώ όταν έκοβα την τάση έδειχνε άπειρο!!! Έλεγξα και όλους σχεδόν τους smd πυκνωτές κανένας δεν φένετε βραχυκύκλωμενος σίγουρα έχει καπιο τύπου επεξεργαστή διότι έχει και προγράμματα φόρτισης !!! Φίλε μου έψαξα και για το voltage reference αλλά δεν το πολύ έπιασα μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι είναι?? Πάντως δεν πρμν να είναι κάτι τόσο δύσκολο!! Ευχαριστώ πολύ που με βοηθάς να είσαι καλά

ipago
20-01-20, 21:04
Δες εδώ για το voltage reference και τα διάφορα packages που μπορεί να το συναντήσεις.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl431.pdf