PDA

Επιστροφή στο Forum : ασύγχρονος μονοφ. κινητήρας βραχυκυκλωμένου δρομέα



IRF
20-01-20, 09:28
Πουλιέται κάπου ασύγχρονος μονοφασικός κινητήρας βραχυκυκλωμένου δρομέα με του τύπου που φαίνεται στην παρακάτω εργασία

https://eclass.gunet.gr/modules/document/file.php/COMPGU132/%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82%20%CE%A 0%CE%B5%CF%81%CE%AF%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7% CF%82(case%20stydies)/Hlektrikos%20.Kinitiras/kinitiras.pdf

αλλά με διατομή ρότορα σχετικά μεγάλη >10 εκατοστών.(αυτό που φαίνεται στην εργασία είναι σαφώς μικρότερο.)
Δεν με ενδιαφέρει το τύλιγμα ακόμα και μεταχειρισμένο-καμένο πηνίο .
Το πηνίο θα το αλλάξω με δωδεκάβολτο τύλιγμα για μελέτη του στρεφόμενου μαγνητικού πεδίου σε μαθητές με ασφάλεια.
Γνωρίζω εκ των προτέρων ότι δεν βγαίνουν σε μεγάλα μεγέθη -ισχύ λόγω του τύπου τους αυτοί οι κινητήρες.
Δεν σκοπεύω σε καμία περίπτωση να κάνω κατι που να σχετίζεται με εργασία

Ηλιας Α
20-01-20, 10:38
Από παλιό πλυντήριο ρούχων μήπως κάνει;

IRF
20-01-20, 20:37
η διαμετρος του ρότορα είναι συνήθως πολύ μικρότερη αν μιλάς για το μοτερ απορροής νερού (είναι το μόνο με βραχυκυκλωμένο δρομέα) φυσικά το μοτέρ του πλυντηρίου είναιο πάλι στρεφόμενου μαγν πεδίου χωρίς όμως βραχυκυκλωμένο δρομέα.Τωρα θα μου πεις γιατί με βραχυκυκλωμένο δρομέα, για να μπορώ να το ξανατυλίξω το πηνίο με σύρμα για λειτουργία σε 12 βόλτ ώστε να δουλεύει και πάλι79898

_antonis_
21-01-20, 00:23
καλησπερα φιλε μου, τετοιου ειδος κινητιρες εχουν οι ανεμιστιρες στους φουρνους μικ/των, εχω ανοιξει πολλους και το 99% εχει τετοιου τυπου, φουρνους μ/ν μπορεις να βρεις σε ανακυκ/ση και σε μαγαζια με οικιακες ηλεκτρικες συσκευες

thanasisHP
21-01-20, 09:18
ώστε να δουλεύει και πάλι79898

12ν 50hz εναλλασσόμενο ή συνεχές ??

και πόσα αμπερ πιστεύεις οτι χρειάζεσαι για να λειτουργήσει με 12ν ??

nyannaco
21-01-20, 09:33
12ν 50hz εναλλασσόμενο ή συνεχές ??Συνεχές φυσικά!

Ηλιας Α
21-01-20, 10:33
η διαμετρος του ρότορα είναι συνήθως πολύ μικρότερη αν μιλάς για το μοτερ απορροής νερού (είναι το μόνο με βραχυκυκλωμένο δρομέα) φυσικά το μοτέρ του πλυντηρίου είναιο πάλι στρεφόμενου μαγν πεδίου χωρίς όμως βραχυκυκλωμένο δρομέα.Τωρα θα μου πεις γιατί με βραχυκυκλωμένο δρομέα, για να μπορώ να το ξανατυλίξω το πηνίο με σύρμα για λειτουργία σε 12 βόλτ ώστε να δουλεύει και πάλι79898


Τα παραπάνω είναι απάντηση προς εμένα;

IRF
21-01-20, 17:17
12ν 50hz εναλλασσόμενο ή συνεχές ??

και πόσα αμπερ πιστεύεις οτι χρειάζεσαι για να λειτουργήσει με 12ν ??
Εναλλασόμενο φυσικά. Οι κινητήρες αυτοί δεν έχουν μεγάλη ισχύ ισχύ, έχουμε τυλίξει ένα με μικρή διατομή ρότορα 4 εκ και δούλευε μια χαρά χωρίς την φτερωτή. Εποπτικό όργανο θα γίνει δεν θέλουμε ισχύ.

IRF
21-01-20, 17:19
καλησπερα φιλε μου, τετοιου ειδος κινητιρες εχουν οι ανεμιστιρες στους φουρνους μικ/των, εχω ανοιξει πολλους και το 99% εχει τετοιου τυπου, φουρνους μ/ν μπορεις να βρεις σε ανακυκ/ση και σε μαγαζια με οικιακες ηλεκτρικες συσκευες


Τους έχω υπόψη απλώς αυτοί όλοι έχουν διατομή ρότορα 3-4 εκατοστά εμείς θέλουμε 9-10 εκατοστά

IRF
22-01-20, 07:35
Τα παραπάνω είναι απάντηση προς εμένα;
Όχι διευκρινίσεις για το θέμα

Ηλιας Α
22-01-20, 10:16
Στα περισσότερα πλυντήρια ρούχων παλιάς τεχνολογίας το μοτέρ που γυρνά τον κάδο είναι βραχ δρομέα, διάμετρος δρομέα 10-12 εκατοστά.