PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγώγιμο Γράσο



dim4
22-01-20, 14:34
Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά

μήπως ξέρετε που μπορώ να βρώ αγώγιμο γράσο στην Ελλάδα?

Θέλω να το βάλω σε κάποια μικρά ρουλεμάν, ωστε το ράουλο να ειναι γειωμένο

ευχαριστώ για τον χρόνο σας​

chipakos-original
22-01-20, 14:46
​Για δες εδώ GRANVILLE Copper Grease Anti-Seize Γράσο Χαλκού 70 gr Γράσο χαλκού. Προστατεύει τα μέταλλα από τη θερμοκρασία, την υπερθέρμανση λόγω τριβής,το σφίξιμο, τη σκουριά, την οξείδωση, το νερό και τα οξέα. Είναι αγώγιμο. Δημιουργεί ένα προστατευτικό στρώμα με μεγάλη αντοχή στην απόπλιση και τη σκουριά. Σταματά τα τριξίματα των δισκόφρενων όταν τοποθετηθεί στο πίσω μέρος από τα τακάκια. Είναι ιδανικό για μπουζόνια, φλάντζες και έδρανα εξατμίσεων, βίδες και παξιμάδια τροχών, πόλους μπαταρίας, μπουζί, κρεμαγιέρες, αναρτήσεις, όπλα, κ.λ.π. Αντέχει από -30οC έως +1100οC.

http://www.zorzosae.gr/index.php?target=categories&category_id=113&sort_by=product&sort_order=desc&page=1

dim4
22-01-20, 15:10
Σε ευχαριστώ συνονόματε !

Το ειδα και εγώ, τον κάλεσα (την εταιρεία) στο τηλ. να επιβεβαιώσω για την αγωγιμότητα, αλλά δεν ηξερε.

Θα το πάρω και θα το μετρήσω, γιατί απο το εξωτερικό που εχουν για την εφαρμογή αυτή, θα μου κοστίσει με τα μεταφορικά 50¤

nestoras
22-01-20, 16:45
Για απλη διατηρηση του δυναμικου της γειωσης και για εκφορτιση στατικων φορτιων δε χρειαζεται η αντισταση του να ειναι και πολυ μικρη (χρειαζεσαι μικρη αγωγιμοτητα δηλαδη).

Vagelis64
22-01-20, 17:52
Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά

μήπως ξέρετε που μπορώ να βρώ αγώγιμο γράσο στην Ελλάδα?

Θέλω να το βάλω σε κάποια μικρά ρουλεμάν, ωστε το ράουλο να ειναι γειωμένο

ευχαριστώ για τον χρόνο σας​

Ειχα χρησιμοποιησει καποτε κολλα αγωγιμη για θερμαινομενο τζαμι αυτοκινητου. Ειχε ρινισματα χαλκου μεσα, απλως. Αν θες μικρη ποσοτητα γιατι δεν παιρνεις γρασσο και να ριξεις ρινισματα χαλκου μεσα, μετρωντας καθε τοσο αγωγιμοτητα και αν λιγη προσθετεις χαλκο . Πιο λιγο δεν θα σου στοιχισει αν θες μικρη ποσοτητα? Απλως ιδεα.

leosedf
22-01-20, 18:53
Καλύτερα σκόνη από καρβίδιο η τιτάνιο είναι πιο ανθεκτική.:lool:

dim4
22-01-20, 20:56
Ευχαριστώ παιδιά,

καλύτερα να δοκιμάσω αυτο που ανέφερε ο Δημήτρης. Ειναι χαμηλή η τιμή

Δεν το χρειάζομαι για προστασία του ρουλεμάν απο στατικά φορτία και πιθανές εκφορτίσεις, θέλω το ράουλο να ειναι γειωμένο.

Μου κάνει εντύπωση που στην Ελλάδα ψάχνεις να το βρείς, και στο εξωτερικό υπάρχει σε αφθονία

Σας ευχαριστώ και πάλι

Δημήτρης

Ηλιας Α
22-01-20, 20:57
Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά

μήπως ξέρετε που μπορώ να βρώ αγώγιμο γράσο στην Ελλάδα?

Θέλω να το βάλω σε κάποια μικρά ρουλεμάν, ωστε το ράουλο να ειναι γειωμένο

ευχαριστώ για τον χρόνο σας​


.. Η γείωση μέσω των ρουλεμάν μήπως προκαλεί φθορά τους, εναλλακτικά κοίτα μήπως μπορείς να γειώσεις πριν το ρουλεμάν

thanasisHP
22-01-20, 21:06
Μου κάνει εντύπωση που στην Ελλάδα ψάχνεις να το βρείς, και στο εξωτερικό υπάρχει σε αφθονία
ς


ο γραφιτογρασος ειναι σε αφθονια και στην ελλαδα.

dim4
23-01-20, 08:49
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες, οντως υπάρχει γράσσο γραφίτη, θα πάρω να δοκιμάσω