PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση τάσης και σβήσιμο Android



Πατέντες
02-02-20, 22:13
Χαιρετώ την παρέα.
Έβαλα στο αυτοκίνητο έναν κινέζο Android 9'' και κάποιες φορές σβήνει.
Σβήνει μόνο όταν πχ είμαι στο φανάρι και πάω να ξεκινήσω. Την στιγμή που αφήνω συμπλέκτη και πατάω γκάζι. Εκείνη την στιγμή το κάνει, σε καμία άλλη στιγμή δεν το κάνει.
Η μπαταρία είναι καινούρια, 2 μήνες, και όταν την μετράω πρωί παίρνω 12.5v με θερμοκρασία 5°C. Με την παλιά το έκανε συνέχεια και τo πρωί έπαιρνα τάση 11.0v με μεγαλύτερες θερμοκρασίες. (πως έβαζε μπροστά την μηχανή ειλικρινά δεν ξέρω!!!)
Πιθανολογώ πως υπάρχει στιγμιαία πτώση τάσης κάτω από το όριο ασφαλείας της οθόνης και γι αυτό σβήνει και ξανανάβει. Με πολύμετρο είδα όντως πτώση τάσης στην εκκίνηση στο φανάρι.
Σε κανένα άλλο σύστημα του αυτοκινήτου δεν υπάρχει πρόβλημα από ρεύματα.
Το αυτοκίνητο δεν έχει start/stop. Δεν έχω βάλει xenon, led κτλ κτλ. Ο εναλλάκτης δουλεύει κανονικά, όταν λειτουργεί η μηχανή παίρνω τιμή από 14.4v - 14.6v.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω τη στιγμιαία, αν είναι αυτό το πρόβλημα, πτώση τάσης;
Κάτι που θα μπορούσα να βάλω στην τροφοδοσία ίσως;

pstratos
02-02-20, 22:26
Στα ναυτιλιακά θα βρεις "σταθεροποιητές τάσης". Κανά 30ευρό τους έχουν, ebay πολύ φθηνότερα. DC-DC είναι, buck-boost. Παίρνουν οτιδ'ποτε από 9 - 40V και βγάζουν συνήθως 13. Κάνουν δουλειά, τα βάζουμε στα σκαφίδια, να μην κλείνουν τα βυθόμετρα όταν μιζάρουμε.....

Πατέντες
02-02-20, 22:37
Διαβάζω σε Site κάποιον που ασχολούνται με στερεοφωνικά για πυκνωτές 1F. Θα μου πεις ο πυκνωτής έχει κάνα 50€ και αυτό που μου λες εσύ έχει κάνα 30€, οπότε;!

Vagelis64
02-02-20, 22:37
Χαιρετώ την παρέα.
Έβαλα στο αυτοκίνητο έναν κινέζο Android 9'' και κάποιες φορές σβήνει.
Σβήνει μόνο όταν πχ είμαι στο φανάρι και πάω να ξεκινήσω. Την στιγμή που αφήνω συμπλέκτη και πατάω γκάζι. Εκείνη την στιγμή το κάνει, σε καμία άλλη στιγμή δεν το κάνει.
Η μπαταρία είναι καινούρια, 2 μήνες, και όταν την μετράω πρωί παίρνω 12.5v με θερμοκρασία 5°C. Με την παλιά το έκανε συνέχεια και τo πρωί έπαιρνα τάση 11.0v με μεγαλύτερες θερμοκρασίες. (πως έβαζε μπροστά την μηχανή ειλικρινά δεν ξέρω!!!)
Πιθανολογώ πως υπάρχει στιγμιαία πτώση τάσης κάτω από το όριο ασφαλείας της οθόνης και γι αυτό σβήνει και ξανανάβει. Με πολύμετρο είδα όντως πτώση τάσης στην εκκίνηση στο φανάρι.
Σε κανένα άλλο σύστημα του αυτοκινήτου δεν υπάρχει πρόβλημα από ρεύματα.
Το αυτοκίνητο δεν έχει start/stop. Δεν έχω βάλει xenon, led κτλ κτλ. Ο εναλλάκτης δουλεύει κανονικά, όταν λειτουργεί η μηχανή παίρνω τιμή από 14.4v - 14.6v.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω τη στιγμιαία, αν είναι αυτό το πρόβλημα, πτώση τάσης;
Κάτι που θα μπορούσα να βάλω στην τροφοδοσία ίσως;

Τροφοδοτω pcακι & ενισχυτη 4 χ100. Ουτε σε μιζα δεν κοβει. Αλλα εχω τραβηξει καλωδιο (+) κατευθειαν απο μπαταρια, με μια ασφαλεια ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Και ΚΑΛΕΣ ΓΕΙΩΣΕΙΣ. Δοκιμασε ηλεκτρολογικο μονοκλονο 1α. Μιζαρισε να δεις αν κοβει. Βαλτο χυμα για δοκιμη 1α, πριν αρχισεις να αγοραζεις τροφοδοτικα dc/dc.

Πατέντες
02-02-20, 22:41
Τροφοδοτω pcακι & ενισχυτη 4 χ100. Ουτε σε μιζα δεν κοβει. Αλλα εχω τραβηξει καλωδιο (+) κατευθειαν απο μπαταρια, με μια ασφαλεια ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Και ΚΑΛΕΣ ΓΕΙΩΣΕΙΣ. Δοκιμασε ηλεκτρολογικο μονοκλονο 1α. Μιζαρισε να δεις αν κοβει. Βαλτο χυμα για δοκιμη 1α, πριν αρχισεις να αγοραζεις τροφοδοτικα dc/dc.
Λες να μην του φτάνει η εργοστασιακή διατομή παροχής;

vasilllis
02-02-20, 23:13
Μπορεις να δοκιμασεις αν σβηνει την στιγμη που μιζαρεις?

Πατέντες
02-02-20, 23:28
Το έχω δοκιμάσει. Κάποιες φορές σβήνει και κάποιες όχι!

SProg
02-02-20, 23:54
Τα spikes (θετικά-αρνητικά) από τη μπαταρία μπορεί να είναι πάνω από +-100V, τα automotive tablet έχουν τις αντίστοιχες προστασίες.

Το δικό σου κόβει ή από βύθιση τάσης ή από προστασία υπέρτασης.

Βάλε μια TVS δίοδο κοντά στη παροχή και πυκνωτες, δε χρειάζεται να είναι 1F.

Πατέντες
02-02-20, 23:59
Τα spikes (θετικά-αρνητικά) από τη μπαταρία μπορεί να είναι πάνω από +-100V, τα automotive tablet έχουν τις αντίστοιχες προστασίες.

Το δικό σου κόβει ή από βύθιση τάσης ή από προστασία υπέρτασης.

Βάλε μια TVS δίοδο κοντά στη παροχή και πυκνωτες, δε χρειάζεται να είναι 1F.
Πόσα μF λες; πχ 5000;

SProg
03-02-20, 00:08
Βάλε παράλληλα 2-3 4700uF, εξάλλου δεν θέλεις να το τροφοδοτείς από τον πυκνωτή για ώρα, το μεταβατικό φαινόμενο είναι το πρόβλημα και έχει να κάνει με το δυναμό.

andreasmon
03-02-20, 00:19
Διαβάζω σε Site κάποιον που ασχολούνται με στερεοφωνικά για πυκνωτές 1F. Θα μου πεις ο πυκνωτής έχει κάνα 50€ και αυτό που μου λες εσύ έχει κάνα 30€, οπότε;!

όχι και 50 ευρώ!!! 1.6 Farad Capacitor Super Capacitor στα 16 βολτ =>4,29 GBP (http://www.ebay.co.uk/itm/2-7-16V-Farad-Capacitor-Super-Capacitor-1-3400F-With-Protection-Board-Module-Set/273835041901?hash=item3fc1d7246d:m:mKNzeyRMleNaIaQ gBWjVosQ)
ΚΑΙ 20 FARAD 16V =>17.29 GBP (http://www.ebay.co.uk/itm/2-7-16V-Farad-Capacitor-Super-Capacitor-1-3400F-With-Protection-Board-Module-Set/273835041901?hash=item3fc1d7246d:m:mKNzeyRMleNaIaQ gBWjVosQ)

Πατέντες
03-02-20, 00:27
όχι και 50 ευρώ!!! 1.6 Farad Capacitor Super Capacitor στα 16 βολτ =>4,29 GBP (http://www.ebay.co.uk/itm/2-7-16V-Farad-Capacitor-Super-Capacitor-1-3400F-With-Protection-Board-Module-Set/273835041901?hash=item3fc1d7246d:m:mKNzeyRMleNaIaQ gBWjVosQ)
ΚΑΙ 20 FARAD 16V =>17.29 GBP (http://www.ebay.co.uk/itm/2-7-16V-Farad-Capacitor-Super-Capacitor-1-3400F-With-Protection-Board-Module-Set/273835041901?hash=item3fc1d7246d:m:mKNzeyRMleNaIaQ gBWjVosQ)
Από Ελλάδα εννοώ!!!

Πατέντες
03-02-20, 00:28
SProg , την δίοδο πριν ή μετά τους πυκνωτές;

selectronic
03-02-20, 04:18
Δεν πρέπει να μπει και μία δίοδος σε ρόλο "ανεπίστροφης" (δεν μιλάω για TVS) και μετά η αποθήκη τάσης?
Αλλιώς αυτό που προκαλεί την πτώση τάσης, πχ μίζα, θα αδειάσει τον supercap την ώρα που μιζάρει, ή δεν υπάρχει θέμα λόγο αντίστασης των καλωδίων προς το Android ή/και εσωτερική αντίσταση supercap (γιατί οι απλοί πυκνωτές δίνουν πολλά Αμπέρ γρήγορα)?
Βέβαια θα υπάρχει μία πτώση τάσης ανάλογη του ρεύματος που τραβάει η συσκευή με την δίοδο, αλλά λογικά σε λειτουργία θα πρέπει να έχεις πάντα πάνω από 12-13V στο αυτοκίνητο...

SProg
03-02-20, 08:32
Δεν πρέπει να μπει και μία δίοδος σε ρόλο "ανεπίστροφης" (δεν μιλάω για TVS) και μετά η αποθήκη τάσης?


PTC -> Schottky δίοδος -> TVS -> φίλτρο -> 'αποθήκη' (όχι της τάξης των F)

Πόσα Α να τραβάει ένα Tablet από την είσοδο; Το Backlight και το κύκλωμα φόρτισης είναι απαιτητικά αλλά δεν παίρνουν από τα 12V απευθείας.

Πρόβλημα με βυθίσεις έχουμε σπάνια σε οχήματα με ταλαιπωρημένες μπαταρίες, εκεί τοποθετούμε μία συσκευή ενδιάμεσα σαν Capacitor-Bank. Κάτι παρομοιο:

http://www.discovercircuits.com/DJ-Circuits/Vertical%20Lifting%20Gate.htm

vasilllis
03-02-20, 11:12
από την στιγμή που σε μιζιες (που η τάση πέφτει κάτω από 10v )και δεν σβήνει ,εγώ θα ψαχνομουν και σε καλωδιωση.

selectronic
03-02-20, 13:31
...PTC -> Schottky δίοδος -> TVS -> φίλτρο -> 'αποθήκη' (όχι της τάξης των F)...

Το φίλτρο ΟΚ, αλλά πες αν θες γιατί να μπει και PTC, να μαθαίνουμε κι εμείς :001_smile:

SProg
03-02-20, 15:43
Εάν πάρεις παροχή απευθείας από τη μπαταρία, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να εξασφαλίσεις ότι θα έχεις περιορισμό του ρεύματος σε βραχυκύκλωμα για να προστατεύσεις βασικά τη μπαταρία.

Επίσης εάν καταστραφεί η TVS [Link (https://www.vishay.com/docs/88440/failurem.pdf)], μπορεί να μείνει σε βραχυκύκλωμα. Σε αυτή τη περίπτωση το PTC μένει μόνιμα ενεργοποιημένο.

Πατέντες
03-02-20, 17:17
#Aliexpress € 3,58 | 9V-36V to 13.8V MAX 28A DC Converter Reducer Regulator Voltage Stabilizer Step-up Down type Waterproof IP67 12V 24V T0 13.8V CE
https://a.aliexpress.com/_spwgIU
Αν πάρω να βάλω κάτι τέτοιο δεν θα είναι πιο εύκολο;
Θα είναι όμως σωστό σαν λύση; Κι αν ναι 10A είναι καλά ή χρειάζομαι παραπάνω;

p270
03-02-20, 17:20
εγώ πάλι λέω οτι κάποιο προβλημα η ιδιοτροπία του κινεζου ειναι ,δεν τραβάς ένα καλώδιο δοκιμαστικά από την μπαταρια στο μηχάνημα να δεις τι γινεται πριν βάλεις ολα τα αλλα, κοιτα μην εχεις προβλημα και με το καλωδιο του πλην(γης)

SProg
03-02-20, 21:44
Παναγιώτη πες μας και το μοντέλο του Tablet μπας και βρουμε τίποτα χαρακτηριστικά.

Πατέντες
03-02-20, 22:32
Ναι Σάββα είναι VW OEM Digital IQ-AN8671GPS 9" με Android 8.1 2Gb Ram.
Έχω ψάξει κι εγώ για πληροφορίες αλλά δεν βρήκα πολλά πράγματα!
Πάντως σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο που διαθέτετε!

p270
03-02-20, 23:08
Ένα iq που έχω βάλε σε Γκράντε πουντο δουλεύει μια χαρά και δεν κάνει νούμερα
Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το μηχάνημα;

Πατέντες
03-02-20, 23:12
Όλα είναι πιθανά! Είμαι εντός εγγύησης, οπότε μάλλον θα πάω για έλεγχο.

Πατέντες
07-02-20, 09:15
Καλημέρα φίλοι.
Τελικά πήγα για να το ελέγξουμε και σε πρώτη φάση αλλάξανε τον αντάπτορα του canbus. Βέβαια, μου το ξαναέκανε!!!
Έβαλα μια εφαρμογή για να ελέγξω τα του συστήματος και είδα θερμοκρασίες πολύ υψηλές..... Cpu 82°C και Gpu 85°C. Αυτές οι τιμές είναι μετά από μισή ώρα μουσική με βίντεο.
Τι λέτε; Είναι σωστές αυτές οι τιμές; Η Cpu είναι Arm Cortex A7