PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με βύθιση τάσης



Parhs
10-02-20, 15:18
Σε σπιτι που δεν έχει καμια κατανάλωση καινουργιο αν βάλω μπρος πχ σκουπα , ή κατι άλλο σβηνει το φως για λιγο. Επισης και με απλο αεροθερμο 2000kw οι λαμπες πέφτουν πολυ σε φωτεινότητα.. Επισης οι led τρεμοπαιζουν και με ενα αεροθερμο να βαλω αρχιζουν και τα παιζουν. Παροτι το έβαλα και σε μπριζα με δικη της ασφαλεια με 2.5ρι καλωδιο επηρέαζε πάλι ολο το σπιτι. Σε μια φαση δε μπορουσε να παρει μπρος μια φθοριου.

Πλήρωσα για ηλεκτρολογικές εργασίες αλλαγές που έκανα 2 αδειουχους ηλεκτρολογους 2.000ευρώ και μου ειπαν πως ειναι μια χαρα η εγκατάσταση, αλλά δε παλευεται ειναι σπαστικο να τρεμοπαιζει το φως και να πεφτει τοσο πολυ η φωτεινοτητα με ενα απλο αεροθερμο.
Ο τελευταιος μου ειπε πως μπορει να ειναι απο τη ΔΕΗ το προβλημα και οτι μπορει να μη φτιάχνεται.
https://photos.app.goo.gl/a8uMeNi7uArDTtft5

Ενα video με σκουπα- δε φαινεται το τρεμοπαιγμα κτλ και το ποσο πεφτει η φωτεινοτητα απλα οτι σβηνει για λιγο. Ο αλλος μου ειπε πως ειναι φυσιολογικο, αλλα δε γινεται αυτο ουτε σε σπιτι του 1960 που μενω τωρα.

kioan
10-02-20, 15:23
Όταν είπαν πως το πρόβλημα είναι από τη ΔΕΗ και δε φτιάχνεται μήπως εννοούσαν πως δεν μπορούν να το φτιάξουν οι ίδιοι αλλά πρέπει να καλέσεις τη ΔΕΗ να ελέγξει τις συνδέσεις στον μετρητή η και στην κολόνα από την οποία έρχεται η γραμμή σου;

Όλα αυτά φυσικά αν πιστέψουμε πως όντως έχουν ελέγξει όλη την εσωτερική ηλεκτρική εγκατάσταση.

Parhs
10-02-20, 15:33
Όταν είπαν πως το πρόβλημα είναι από τη ΔΕΗ και δε φτιάχνεται μήπως εννοούσαν πως δεν μπορούν να το φτιάξουν οι ίδιοι αλλά πρέπει να καλέσεις τη ΔΕΗ να ελέγξει τις συνδέσεις στον μετρητή η και στην κολόνα από την οποία έρχεται η γραμμή σου;

Όλα αυτά φυσικά αν πιστέψουμε πως όντως έχουν ελέγξει όλη την εσωτερική ηλεκτρική εγκατάσταση.

Εννοούσε οτι μπορει το δικτυο να ειναι χαλια στη περιοχη της ΔΕΗ οποτε να γινεται να φτιαχτεί. Μου ειπε να καλέσω τη ΔΕΗ. Φοβάμαι μηπως εχει γινει καμια πατάτα με τα φωτοβολταικά που υπάρχουν που περνάνε μεσα απο την υδροροη και εχει πεχτει κατι στη συνδεση. Ηξερα σε αλλο σπιτι που τα ειχαν συνδεσει αναποδα και τους χτυπαγε το ρευμα στο μπανιο. Οποτε να δοκιμάσω ΔΕΔΔΗΕ και βλεπουμε; Τι μπορει να ειναι;

tomis
10-02-20, 15:34
Αυτό μου λέει για χαλαρή ή κακή επαφή στην γενική παροχή σου .Αν κάλεσες ηλεκτρολόγο και έλεγξε ότι καμία επαφή δεν είναι χαλαρή ή δεν κάνει κακή επαφή στον πίνακά σου ,τότε όντος μπορεί να προέρχεται από το ρολόι σου στην σύνδεση της φάσης , η από την σύνδεση του ουδετέρου ή της φάσης ,στο κουτί διακλαδώσεως της ΔΕΗ. Βασικά θα μπορούσε ο Η/Λ να σου πεί αν είναι από την ΔΕΗ ,μετρώντας την παροχή σου .

Parhs
10-02-20, 15:42
Αυτό μου λέει για χαλαρή ή κακή επαφή στην γενική παροχή σου .Αν κάλεσες ηλεκτρολόγο και έλεγξε ότι καμία επαφή δεν είναι χαλαρή ή δεν κάνει κακή επαφή στον πίνακά σου ,τότε όντος μπορεί να προέρχεται από το ρολόι σου στην σύνδεση της φάσης , η από την σύνδεση του ουδετέρου ή της φάσης ,στο κουτί διακλαδώσεως της ΔΕΗ. Βασικά θα μπορούσε ο Η/Λ να σου πεί αν είναι από την ΔΕΗ ,μετρώντας την παροχή σου .

Καλεσα και δυο μάλιστα αδειουχους με εταιρία οπως ειπα και τους πληρωσα οχι μονο για αυτο αλλα και άλλες εργασιες. Και πληρωσα λεφτα στον ενα για πλήρη ελεγχο (ελπιζω να εκανε) σε ολες τις μπριζες/πινακα/γειωση κτλ. Τι να γραψω στη ΔΕΗ ομως χωρις να φαίνομαι βλάκας. Αν τους πω τρεμοπαιζουν οι λαμπες θα μου πουν να τις αλλαξω ή αν πω οτι οταν ανάβω σκουπα κτλ θα μου πουν ειναι φυσιολογικο κτλ.

kioan
10-02-20, 15:46
Φοβάμαι μηπως εχει γινει καμια πατάτα με τα φωτοβολταικά που υπάρχουν που περνάνε μεσα απο την υδροροη και εχει πεχτει κατι στη συνδεση.


Καλεσα και δυο μάλιστα αδειουχους με εταιρία οπως ειπα και τους πληρωσα οχι μονο για αυτο αλλα και άλλες εργασιες.

Μεταξύ των εργασιών για τις οποίες πληρώθηκαν ήταν και το να περάσουν τα φωτοβολταϊκά μέσα από την υδρορροή;
Ή απλά μέσα στον πλήρη έλεγχο που έκαναν έλεγξαν αυτήν την εγκατάσταση και την βρήκαν εντάξει;

Parhs
10-02-20, 16:26
Μεταξύ των εργασιών για τις οποίες πληρώθηκαν ήταν και το να περάσουν τα φωτοβολταϊκά μέσα από την υδρορροή;
Ή απλά μέσα στον πλήρη έλεγχο που έκαναν έλεγξαν αυτήν την εγκατάσταση και την βρήκαν εντάξει;
Τα φωτοβολταικά υπηρχαν απο παλαιά - δε τα εχω βαλει εγώ, απλα για καποιο λογω το εχω δει σε πολλα σπιτια να περνανε απο υδροροη το σπιραλ (μαλον γιατι δεν εχουν σκαλωσια να στηριξουν τα καλωδια)
Πλήρη έλεγχο έκανε ο ένας που του ζήτησα αλλα μου έκανε πουστια και πήρα άλλον μετά. Η πουστια ηταν πως του ειχα παει σχεδιο μηχανολογου να φτιαξει εναν υποπινακα και εβαλε καλωδιο 4ρι αντι για 6 που ελεγε και το σχέδιο του μηχανολογου αλλα ειχε γραψει και στη προσφορά ο ιδιος. Οταν του το ειπα εκανε πως δε θυμοταν και ειδε τη προσφορά του και μετα ειπε οκ θα στο φτιάξω αλλα θέλει πολύ δουλειά αλλιώς θα σου κάνω εκπτωση (10 ευρω και καλα που εχει η διαφορα του καλωδιου). Επειδη ομως θα εσκαβε τοιχειο τον εδιωξα και πηρα τον αλλο που το εβαλε σωστα εξωτερικα σε σωληνα κουβιδι με τα όλα του. Ζητησα και σε αυτον να κανει ελεγχο για το προβλημα και μου ειπε πως δεν εχει προβλημα στο σπιτι και να παρω τη δεη

selectronic
10-02-20, 16:58
Πάρε την ΔΕΗ και πες τα όπως είναι ("έφερα δύο ηλεκτρολόγους και μου είπαν και οι δύο να πάρω τη ΔΕΗ"), μπορεί να έχει χαλαρώσει κάποια επαφή στην χελώνα ή στην κολόνα (αφού στον πίνακα είναι όλα καλά).

mikemtb
10-02-20, 20:59
Υπάρχουν και τα πολυμετρα...

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Parhs
11-02-20, 09:35
Υπάρχουν και τα πολυμετρα...

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και τι να μετρησω την τάση; Οταν κανει τρεμοπαιγμα τι να μου κανει το ερασιτεχνικο πολυμετρο

mikemtb
11-02-20, 09:37
Λες:
με απλο αεροθερμο 2000kw οι λαμπες πέφτουν πολυ σε φωτεινότητα..
Εκείνη την ώρα μετρα


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kioan
11-02-20, 10:02
Εφόσον πέφτει η φωτεινότητα στις λάμπες, λογικά και το πολύμετρο θα δείξει αντίστοιχη βύθιση.
Σε κάθε περίπτωση και εφόσον οι ηλεκτρολόγοι σε διαβεβαιώνουν ότι δεν είναι πρόβλημα εντός του πίνακα (υποθέτω θα είχαν πολύμετρο και αυτοί), εσύ δεν θα μπορείς να κάνεις κάτι επιπλέον. Κάλεσε τον ΔΕΔΔΗΕ.

Parhs
11-02-20, 12:56
Εφόσον πέφτει η φωτεινότητα στις λάμπες, λογικά και το πολύμετρο θα δείξει αντίστοιχη βύθιση.
Σε κάθε περίπτωση και εφόσον οι ηλεκτρολόγοι σε διαβεβαιώνουν ότι δεν είναι πρόβλημα εντός του πίνακα (υποθέτω θα είχαν πολύμετρο και αυτοί), εσύ δεν θα μπορείς να κάνεις κάτι επιπλέον. Κάλεσε τον ΔΕΔΔΗΕ.

θα μετρησω και εγω να δω τι παιζει και θα δηλωσω βλάβη. Το περιεργο ειναι πως το προβλημα μπορει για λιγες ωρες να εξαφανιστεί/μειωθει τουλαχιστον οι λαμπες να ειναι μια χαρα - τουλαχιστον δεν τρεμουν... οταν πέφτει η ταση παντως λογω σκουπας πχ οι led ζορίζονται πολυ σε σημειο να αναβοσβηνουν για 10 sec καποιες αλλα και να μη βλέπεις καλά. Ο ηλεκτρολογος αρχικα μου ειχε πει πως ειναι λογικο επειδη ειναι κοινος ουδετερος (στη μπαρα) αλλα αν με ενα απλο αεροθερμο γινεται αυτο τι θα γινει με πλυντηρια/φουρνους κτλ. Το ρευμα ειναι τριφασικο και δεν εχει αλλη καταναλωση. Φοβαμαι μηπως καναν καμια πατατα με τα φωτοβολταικα

tomis
11-02-20, 13:40
Καλεσα και δυο μάλιστα αδειουχους με εταιρία οπως ειπα και τους πληρωσα οχι μονο για αυτο αλλα και άλλες εργασιες. Και πληρωσα λεφτα στον ενα για πλήρη ελεγχο (ελπιζω να εκανε) σε ολες τις μπριζες/πινακα/γειωση κτλ. Τι να γραψω στη ΔΕΗ ομως χωρις να φαίνομαι βλάκας. Αν τους πω τρεμοπαιζουν οι λαμπες θα μου πουν να τις αλλαξω ή αν πω οτι οταν ανάβω σκουπα κτλ θα μου πουν ειναι φυσιολογικο κτλ.

Οτι ελέγχτηκε από Η/Λ και σου είπε ότι είναι από τη ΔΕΗ .Μη φοβάσαι είναι συχνό φαινόμενο το θέμα σου στη ΔΕΗ.

koxlas
12-02-20, 00:08
Καθαρα θεμα ελλειψης ουδετερου απο ΔΕΗ ειναι καλεσε τους να βρουν που ειναι κομμενος

dalai
12-02-20, 10:06
ΚΑι εγω αυτο πιστυω οτι εχεις προβλημα στην ουδετερογειωση. Για να δεις αν οντως φταιει αυτο πρεπει να κανεις 2 μετρησεις. αν χωρις φορτιο εχεις 230βολτ , αναβεις οτι εχεις (φουρνους σκουπες θερμοσυφωνο) μεχρι να ξεκινησει το φαινομενο . Τοτε μετρας μια στον πινακα σου μεταξυ παροχικου και ουδετερου .Μετα μετρας στο ρολοι μεταξυ παροχικου και ουδετερογειωσης. Αν οι δυο μετρησεις σου συμφωνουν (πχ 150βολτ) τοτε φταει η ΔΕΗ .αν δεν συμφωνουν και η πτωση ειναι μονο στον πινακα σου τοτε φταει η εγκατασταση του σπιτιου σου

FILMAN
12-02-20, 10:14
Είναι θέμα παρεμβολής μεγάλης αντίστασης ανάμεσα στον μετασχηματιστή Μ.Τ. - Χ.Τ. της ΔΕΗ και στις καταναλώσεις σου.

Το θέμα είναι: Πού είναι αυτή η αντίσταση;

Αν ο παραπάνω μετασχηματιστής βρίσκεται σε πολύ μεγάλη απόσταση από το σπίτι σου το φαινόμενο μπορεί και να είναι φυσιολογικό και κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα...

Αν όμως είναι κοντά, τότε κάπου υπάρχει μια κακή σύνδεση... Αυτή μπορεί να είναι οπουδήποτε και δεν είναι απαραίτητο να είναι στον ουδέτερο. Η διόρθωση δεν πρέπει να καθυστερήσει γιατί το συγκεκριμένο σημείο υπερθερμαίνεται όταν τραβάς μεγάλα ρεύματα, και θα έχεις λιωσίματα και ίσως πρόκληση πυρκαγιάς.

Για να δεις τί γίνεται θα πάρεις ένα πολύμετρο (για να μετρήσεις τάση 230VAC) και θα ακουμπήσεις τα probes κατευθείαν πάνω στις άκρες των καλωδίων που φτάνουν στον πίνακά σου από το μετρητή της ΔΕΗ (εφόσον ο πίνακας είναι τριφασικός θα πάρεις 3 μετρήσεις, διαλέγοντας μια διαφορετική φάση κάθε φορά. Ο ουδέτερος θα συμμετέχει πάντα στις μετρήσεις). Στη συνέχεια θα βάλεις σε λειτουργία μια συσκευή μεγάλης ισχύος (αερόθερμο, κουζίνα, θερμοσίφωνα, κ.λ.π.) που όμως θα πρέπει να τροφοδοτείται από την φάση που εκείνη την ώρα κοιτάς με το πολύμετρο και να δεις αν το όργανο θα δείξει μια σχετική πτώση στην ένδειξη.

Αν ναι, η κακή σύνδεση είναι ΠΡΙΝ από τον πίνακα και ειδοποιείς τη ΔΕΗ.

Αν όχι, τότε η κακή σύνδεση είναι στην εσωτερική σου εγκατάσταση (πιθανότατα μέσα στον πίνακα) και ψάχνεις να την εντοπίσεις. Το πιθανότερο είναι να συνοδεύεται από καψίματα μονώσεων καλωδίων, οπότε συνήθως βγάζει μάτια.

Αν νομίζεις ότι τα παραπάνω δεν είναι μέσα στις δυνατότητές σου φώναξε κάποιον που να ξέρει!

antonisfa
12-02-20, 17:43
Αν πρόκειται για μονοκατοικία και σε υπαίθριο χώρο (δεν μας είπες περί τίνος πρόκειται) το συνήθες πρόβλημα είναι στον ουδέτερο ως μπλεντάζ μηχανικής αντοχής φθείρεται σε κάποιο σημείο που αγγίζει δέντρα ή άλλα εμπόδια με αποτέλεσμα το φαινόμενο που λες. Οι μετρήσεις που αναφέρθηκαν σε φέρνουν πλησιέστερα στην αιτία.

Parhs
16-02-20, 19:26
Είναι θέμα παρεμβολής μεγάλης αντίστασης ανάμεσα στον μετασχηματιστή Μ.Τ. - Χ.Τ. της ΔΕΗ και στις καταναλώσεις σου.

Το θέμα είναι: Πού είναι αυτή η αντίσταση;

Αν ο παραπάνω μετασχηματιστής βρίσκεται σε πολύ μεγάλη απόσταση από το σπίτι σου το φαινόμενο μπορεί και να είναι φυσιολογικό και κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα...

Αν όμως είναι κοντά, τότε κάπου υπάρχει μια κακή σύνδεση... Αυτή μπορεί να είναι οπουδήποτε και δεν είναι απαραίτητο να είναι στον ουδέτερο. Η διόρθωση δεν πρέπει να καθυστερήσει γιατί το συγκεκριμένο σημείο υπερθερμαίνεται όταν τραβάς μεγάλα ρεύματα, και θα έχεις λιωσίματα και ίσως πρόκληση πυρκαγιάς.

Για να δεις τί γίνεται θα πάρεις ένα πολύμετρο (για να μετρήσεις τάση 230VAC) και θα ακουμπήσεις τα probes κατευθείαν πάνω στις άκρες των καλωδίων που φτάνουν στον πίνακά σου από το μετρητή της ΔΕΗ (εφόσον ο πίνακας είναι τριφασικός θα πάρεις 3 μετρήσεις, διαλέγοντας μια διαφορετική φάση κάθε φορά. Ο ουδέτερος θα συμμετέχει πάντα στις μετρήσεις). Στη συνέχεια θα βάλεις σε λειτουργία μια συσκευή μεγάλης ισχύος (αερόθερμο, κουζίνα, θερμοσίφωνα, κ.λ.π.) που όμως θα πρέπει να τροφοδοτείται από την φάση που εκείνη την ώρα κοιτάς με το πολύμετρο και να δεις αν το όργανο θα δείξει μια σχετική πτώση στην ένδειξη.

Αν ναι, η κακή σύνδεση είναι ΠΡΙΝ από τον πίνακα και ειδοποιείς τη ΔΕΗ.

Αν όχι, τότε η κακή σύνδεση είναι στην εσωτερική σου εγκατάσταση (πιθανότατα μέσα στον πίνακα) και ψάχνεις να την εντοπίσεις. Το πιθανότερο είναι να συνοδεύεται από καψίματα μονώσεων καλωδίων, οπότε συνήθως βγάζει μάτια.

Αν νομίζεις ότι τα παραπάνω δεν είναι μέσα στις δυνατότητές σου φώναξε κάποιον που να ξέρει!


Αν πρόκειται για μονοκατοικία και σε υπαίθριο χώρο (δεν μας είπες περί τίνος πρόκειται) το συνήθες πρόβλημα είναι στον ουδέτερο ως μπλεντάζ μηχανικής αντοχής φθείρεται σε κάποιο σημείο που αγγίζει δέντρα ή άλλα εμπόδια με αποτέλεσμα το φαινόμενο που λες. Οι μετρήσεις που αναφέρθηκαν σε φέρνουν πλησιέστερα στην αιτία.
Ειναι μονοκατοικια και δεν εχει παρα πολλα σπιτια τριγυρω.
Πηγα αλλα δε μέτρησα έτσι διοτι δεν ειχα χρονο αλλα δεν ειχα διαβάσει το θέμα.
Το σπιτι δεν έχει τιποτα συνδεδεμένο μιας και ειναι υποκατασκευή. Μέτρησα τη ταση σε μια μπριζα και σε άλλη εβαλα ενα αεροθερμο σχεδον 2000w. Οταν το εβαζα μπρος επεφτε η τάση περιπου 10-20v.

Το πολυμετρο εδειχε χωρις τιποτα 227 ενω με το αεροθερμο επεσε στα 207 περιπου. Βεβαια δεν ηταν σταθερη οπως σε αλλα σπιτια ποτε ηταν 227 ποτε 210 κτλ. Και παρατηρησα πως δεν ειναι ολη την ημερα το ιδιο εντονο το προβλημα

antonisc
16-02-20, 21:22
σαν ηλεκτρολογος χωρις βεβαια να εχω ελέγξει την εγκατασταση και απο την εμπειρια μου αυτό σίγουρα είναι κομμένος ουδετερος μαλλον απο δεη μιας και εχεις πολυμετρο Άνοιξε, θερμοσιφωνα και ένα μάτι φουρνου μετρα σε μια πρίζα λογικα θα εχεις κατω απο 200 v

Parhs
16-02-20, 21:30
σαν ηλεκτρολογος χωρις βεβαια να εχω ελέγξει την εγκατασταση και απο την εμπειρια μου αυτό σίγουρα είναι κομμένος ουδετερος μαλλον απο δεη μιας και εχεις πολυμετρο Άνοιξε, θερμοσιφωνα και ένα μάτι φουρνου μετρα σε μια πρίζα λογικα θα εχεις κατω απο 200 v

Απλα μου κανει εντυπωση οτι οι λαμπες ειναι οκ μερικες φορες. Οταν βαζει μαστορας μπρος εργαλειο σβηνουν οι λαμπες για μισο sec. Σημερα παντως δεν ηταν εντονο το φαινομενο οταν το ειδα. Δυστυχως δεν εχω θερμοσίφωνα ακομα ισως δανειστω ενα αεροθερμο 3300w να δω

FILMAN
17-02-20, 11:47
Γιατί έχετε τέτοια εμμονή με τον ουδέτερο δεν καταλαβαίνω... Αν η κακή επαφή είναι στη φάση δηλαδή, έχει διαφορετικά συμπτώματα; Επίσης η μέτρηση με το πολύμετρο πρέπει να γίνει πάνω στα καλώδια της παροχής... Αν μετρήσω πτώση τάσης στην πρίζα που έβαλα το αερόθερμο, μπορεί να είναι χαλαρά σφιγμένο και το καλώδιο στην εν λόγω πρίζα...

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
17-02-20, 13:30
αδερφε φωναξε τους να ερθουν να το δουνε μπωρει να εχει αδυνατισει καποιο καλοδιο .

selectronic
17-02-20, 20:24
Τόσες μέρες μετά το πόρισμα των ηλεκτρολόγων γιατί δεν έχεις καλέσει ακόμα την ΔΕΗ, που είναι το πρόβλημα?

kioan
17-02-20, 21:17
Τόσες μέρες μετά το πόρισμα των ηλεκτρολόγων γιατί δεν έχεις καλέσει ακόμα την ΔΕΗ, που είναι το πρόβλημα?

Υπάρχει και ένας φόβος για τα φωτοβολταϊκά


Φοβαμαι μηπως καναν καμια πατατα με τα φωτοβολταικα


Φοβάμαι μηπως εχει γινει καμια πατάτα με τα φωτοβολταικά που υπάρχουν

Parhs
17-02-20, 21:41
Τόσες μέρες μετά το πόρισμα των ηλεκτρολόγων γιατί δεν έχεις καλέσει ακόμα την ΔΕΗ, που είναι το πρόβλημα?
Επειδη μπορει να μην υπάρχει προβλημα και να ειναι στο σπιτι η στο κηπο που περναει το καλωδιο. Θα κανω προσπαθεια να στειλω στη δεη και βλεπυμε

Σταύρος Απο
18-02-20, 00:08
Αν αρχίζεις και βγάζεις ένα ένα τα οποία είναι ύποπτα όπως τα φωτοβολταϊκά είναι εφικτό; Λογικά τα φωτοβολταϊκά θα έχουν κάποιο διακόπτη σωστά για να μπορείς να τα απομονώσεις από το υπόλοιπο δίκτυο?Υπάρχει κάποιο σχέδιο πως έχεις κάνει την εγκατάσταση και γενικά κάποιο μπουσουλα για να μας κατατοπίσεις περισσότερο πάνω στον πρόβλημα. Ο κάθε ένας θα πει την γνώμη του και καλά θα κάνει όπως κάνω και εγώ,για μένα το σωστό είναι αυτό που προείπα.

Υ.Γ Φιλικά και ελπίζω να βρεθεί η βλάβη γιατί όντως είναι σοβαρό πρόβλημα κα τε με ..:001_smile:

Parhs
18-02-20, 09:23
Αν αρχίζεις και βγάζεις ένα ένα τα οποία είναι ύποπτα όπως τα φωτοβολταϊκά είναι εφικτό; Λογικά τα φωτοβολταϊκά θα έχουν κάποιο διακόπτη σωστά για να μπορείς να τα απομονώσεις από το υπόλοιπο δίκτυο?Υπάρχει κάποιο σχέδιο πως έχεις κάνει την εγκατάσταση και γενικά κάποιο μπουσουλα για να μας κατατοπίσεις περισσότερο πάνω στον πρόβλημα. Ο κάθε ένας θα πει την γνώμη του και καλά θα κάνει όπως κάνω και εγώ,για μένα το σωστό είναι αυτό που προείπα.

Υ.Γ Φιλικά και ελπίζω να βρεθεί η βλάβη γιατί όντως είναι σοβαρό πρόβλημα κα τε με ..:001_smile:
Απλα θέλω να μετρησω πρωτα να δω (το Σάββατο) οτι ειναι σίγουρα αυτό γιατι μπορεί απλα να ειναι μουφα οι LED επειδη σε phillips νομιζω δεν εχουν τοσο θεμα. Και επίσης δεν είναι το ιδιο έντονο ολη τη μερα το προβλημα. Οσο για τα φωτοβολταϊκά κτλ δεν εχω κανει εγκατασταση εγω αλλα ειναι με πατεντες πχ custom βασεις με ξυλα για οικονομια και το καλωδιο περνάει μεσα απο την υδροροη. Φοβάμαι αν κλεισω κανενα διακοπτη μηπως μετα δε ξεκινησουν ξανα. Πουλάνε στη ΔΕΗ και δεν εχουν σχεση με το σπιτι. Καλου κακου θα δηλωσω σημερα στη δεη και βλεπουμε το πολυ πολυ να πληρωσω τσαμπα.

Parhs
18-02-20, 09:44
Τελικα δηλωσα βλάβη και με πηρε τηλέφωνο ενας μπάρμπας. Μου λέει είσαι κάτω; Του λέω οχι. Και τελικά μου είπε πως πρέπει να ειμαι εκει κανονισα για σάββατο. Μου ειπε πως θα πρέπει να βρω φορτίο να βάλω αλλιως θα μετρήσει και θα ειναι εντάξει λέει. Οποτε πρέπει να βρω φορτίο ισως πάρω μερικα αεροθερμα. Με βλέπω να πληρώνω άσκοπη μετάβαση...
Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι δεν ειχε δει πρόβλημα μου απάνταγε μονολεκτικα και μου λέει οταν σου πουν να βαλεις φορτια πες τους αν μου κάψει τα φορτία τι θα κάνω; Και μου ειπε μπορει να εχεις προβλημα στη κολωνα σου το άλλο σπιτι διπλα ειναι εντάξει.

kioan
18-02-20, 14:40
...μπορεί απλα να ειναι μουφα οι LED επειδη σε phillips νομιζω δεν εχουν τοσο θεμα.
Δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα με LED. Μέτρα με πολύμετρο όπως σου είπαν ή έστω βάλε λάμπες πυρακτώσεως ώστε να μπορεί να είναι αντιληπτή η βύθιση.



Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι δεν ειχε δει πρόβλημα μου απάνταγε μονολεκτικα και μου λέει οταν σου πουν να βαλεις φορτια πες τους αν μου κάψει τα φορτία τι θα κάνω; Και μου ειπε μπορει να εχεις προβλημα στη κολωνα σου το άλλο σπιτι διπλα ειναι εντάξει.
Άμα βάλεις μόνο θερμαντικά στοιχεία ως φορτία (αερόθερμα ή σόμπες αλογόνου/λαδιού κλπ) δεν κινδυνεύει να καεί τίποτα. Το ότι θα πρέπει να γίνει τέτοια μέτρηση υπό φορτίο, θα έπρεπε να το γνωρίζει ο ηλεκτρολόγος (όπως φυσικά και ότι δεν μπορούν να καούν αυτά τα φορτία). Και στο κάτω κάτω τι ακριβως σου προτείνει ο ηλεκτρολόγος αν δεν του αρέσει ούτε αυτή η δοκιμή; Να υπομείνεις το πρόβλημα περιμένοντας να κοπεί/καεί οριστικά κάποιο καλώδιο;

Parhs
18-02-20, 17:09
Δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα με LED. Μέτρα με πολύμετρο όπως σου είπαν ή έστω βάλε λάμπες πυρακτώσεως ώστε να μπορεί να είναι αντιληπτή η βύθιση.



Άμα βάλεις μόνο θερμαντικά στοιχεία ως φορτία (αερόθερμα ή σόμπες αλογόνου/λαδιού κλπ) δεν κινδυνεύει να καεί τίποτα. Το ότι θα πρέπει να γίνει τέτοια μέτρηση υπό φορτίο, θα έπρεπε να το γνωρίζει ο ηλεκτρολόγος (όπως φυσικά και ότι δεν μπορούν να καούν αυτά τα φορτία). Και στο κάτω κάτω τι ακριβως σου προτείνει ο ηλεκτρολόγος αν δεν του αρέσει ούτε αυτή η δοκιμή; Να υπομείνεις το πρόβλημα περιμένοντας να κοπεί/καεί οριστικά κάποιο καλώδιο;

Ναι αυτό να το υπομείνω. Μου είχε πει έτσι ειναι η περιοχη... απο την αλλη το διπλανο σπιτι που μένουν κανονικα και στα αλλα δεν εχουν τετοιο θεμα. Ισως πεταχτω αυριο να μετρήσω.

kioan
18-02-20, 17:57
Ναι αυτό να το υπομείνω. Μου είχε πει έτσι ειναι η περιοχη... απο την αλλη το διπλανο σπιτι που μένουν κανονικα και στα αλλα δεν εχουν τετοιο θεμα. Ισως πεταχτω αυριο να μετρήσω.

Μάλιστα...
Μιας και θα πας που θα πας, δεν πετιέσαι και στο διπλανό σπίτι να τους ρωτήσεις αν έχουν κανέναν σοβαρό ηλεκτρολόγο να συστήσουν;

Parhs
18-02-20, 21:47
Μάλιστα...
Μιας και θα πας που θα πας, δεν πετιέσαι και στο διπλανό σπίτι να τους ρωτήσεις αν έχουν κανέναν σοβαρό ηλεκτρολόγο να συστήσουν;
Στο διπλανό τους τα φτιάχνει ο ιδιος ηλεκτρολόγος. Συγκριτικά με άλλους είναι πολυ σοβαρός. Ο άλλος της περιοχης βάζει μπετοβεργα για γειωση. Επισης λογω περιοχης δεν ειναι ευκολο να βρεις. Τελος πάντων θα δειξει το Σαββατο αν βρεθει κατι

thomasgree
18-02-20, 23:42
Ο άλλος της περιοχης βάζει μπετοβεργα για γειωση.
Ωραίος!!! Δεν αγοραζει και υλικα....!!

Parhs
22-02-20, 12:47
Περιμενω μηπως με παρουν τηλεφωνο. Ειπε οτι θα με παρουν σημερα. Προσπαθησα να παρω τηλεφωνο αλλα στο τηλεφωνικο δε μπορουσαν να μοθ δωσουν αριθμο η καποιον να μιλησω. Μετρησα την ταση και εχει διακυμανσεις. Στη πρωτη και δευτερη φαση ειχα 210 και μετα 200v χωρις φορτιο. Στη τριτη 230 και επεφτε λιγο με φορτιο. Με φορτιο αεροθερμο ο μετρητηε στη πριζα ελεγε 180 - 190 ενω στο πινακα στη παροχη μετρησα 188 περιπου.

radiofonias
22-02-20, 22:40
Είχα το ίδιο πρόβλημα σε τριφασική παροχή,βουτούσε μέχρι 167V.
Προτείνω τα εξής.
Πρώτα από όλα βγαίνεις από το σπίτι με ποδήλατο και πας να βρεις τον μετασχηματιστή που σε τροφοδοτεί και μετράς την απόσταση.
Σε εμένα ήταν 1700 μέτρα και άλλα 500 μέτρα η εσωτερική καλωδίωση που ήταν 5Χ25mm. Η ΔΕΗ με είχε συνδέσει με 3Χ6 όπως προβλέπει ο κανονισμός της ο δε εργολάβος δεν δέχθηκε να χρησιμοποιήσει το 5χ16 που είχα διαθέσιμο.(λογικό κανονισμοί είναι αυτοί). Έπειτα λόγω διαθέσιμης αεροφωτογραφίας διαπίστωσα ότι σε ένα μετασχηματιστάκι 160KVA είχαν συνδέσει 57 καλοκαιρινές κατά βάση οικίες, 2 κάμπιγκ και 2 μπιτσόμπαρα και εγώ στο τέλος.
Έκανα έγγραφο ήρθαν βάλανε datalogger στην χελώνα μου και μου είπαν προφορικά ότι φταίνε και αυτοί αλλά κυρίως εγώ λόγω μεγάλου δικτύου στον χώρο μου.
Συνέχιζα να τους κάνω χαρτιά και να αναφέρω τι καιγόταν κάθε φορά. Με τα πολλά με βάλανε μετασχηματιστή στον φράχτη, έκτοτε λύθηκαν όλα τα προβλήματα και σε εμένα και στα γειτονικά μπιτσόμπαρα, με χρωστάνε καφέδες είπανε.
Δεύτερο βήμα να σου πεί ο ηλεκτρολόγος σου με τι καλώδιο γίνεται η σύνδεση από την χελώνα έως τον πίνακα σου.Είναι τουλάχιστον 10mm?
Ξεκίνα με αυτό και ενημέρωσε.

pstratos
22-02-20, 23:36
Έχουμε το τελευταίο κτήριο στην άκρη αδιεξόδου. Ο Μ/Σ (250KVA) έδινε σε 3 μικρές πολυκατοικίες, 2 εκτυποτικές μονάδες, 1 μεγάλο μαγαζί με φωτιστικά, 4-5 μικρά, 2 οικίες και τέλος σε εμάς. Πάντα η μία φάση αγκομαχούσε 200-210V, οι άλλες ~220. Ο ΔΕΔΗΕ δεν μπορούσε να σηκώσει τα taps γιατί τότε θα έπαιρναν οι πρώτοι πάνω από 230. Τελικά 2 κτήρια βάλανε φωτοβολταικά στις στέγες (σύνολο καμια 40Kw) τουλάχιστον όταν έχει καλό ήλιο έχουμε σωστές τάσεις! :001_tt2:

Parhs
23-02-20, 08:08
Είχα το ίδιο πρόβλημα σε τριφασική παροχή,βουτούσε μέχρι 167V.
Προτείνω τα εξής.
Πρώτα από όλα βγαίνεις από το σπίτι με ποδήλατο και πας να βρεις τον μετασχηματιστή που σε τροφοδοτεί και μετράς την απόσταση.
Σε εμένα ήταν 1700 μέτρα και άλλα 500 μέτρα η εσωτερική καλωδίωση που ήταν 5Χ25mm. Η ΔΕΗ με είχε συνδέσει με 3Χ6 όπως προβλέπει ο κανονισμός της ο δε εργολάβος δεν δέχθηκε να χρησιμοποιήσει το 5χ16 που είχα διαθέσιμο.(λογικό κανονισμοί είναι αυτοί). Έπειτα λόγω διαθέσιμης αεροφωτογραφίας διαπίστωσα ότι σε ένα μετασχηματιστάκι 160KVA είχαν συνδέσει 57 καλοκαιρινές κατά βάση οικίες, 2 κάμπιγκ και 2 μπιτσόμπαρα και εγώ στο τέλος.
Έκανα έγγραφο ήρθαν βάλανε datalogger στην χελώνα μου και μου είπαν προφορικά ότι φταίνε και αυτοί αλλά κυρίως εγώ λόγω μεγάλου δικτύου στον χώρο μου.
Συνέχιζα να τους κάνω χαρτιά και να αναφέρω τι καιγόταν κάθε φορά. Με τα πολλά με βάλανε μετασχηματιστή στον φράχτη, έκτοτε λύθηκαν όλα τα προβλήματα και σε εμένα και στα γειτονικά μπιτσόμπαρα, με χρωστάνε καφέδες είπανε.
Δεύτερο βήμα να σου πεί ο ηλεκτρολόγος σου με τι καλώδιο γίνεται η σύνδεση από την χελώνα έως τον πίνακα σου.Είναι τουλάχιστον 10mm?
Ξεκίνα με αυτό και ενημέρωσε.

Νομιζω πως ειναι 10ρι 99.9%. Παντως εχει διακυμανσεις χωρις να κανω κατι. Σκεφτομαι μηπως παω με αριθμο πρωτοκολου

Parhs
28-02-20, 08:18
Τελικά κλεισαν τη βλάβη ως διορθωμένη έμαθα σημερα που πηρα τηλεφωνο να δω. Φυσικα εχω ακομα 190-180V. Θα πάω αυριο και θα ξανακάνω αιτημα.

el greco 1
28-02-20, 12:20
αυριο ειναι σαββατο και δεν δουλευουν

radiofonias
28-02-20, 23:44
Πριν πας ζήτα από κάποιον ηλεκτρολόγο να μετρήσει την τάση χωρίς φορτίο και με φορτίο η δε μέτρηση να γίνει στην "χελώνα" με κάποιο καλούτσικο πολύμετρο ώστε να αναγράψεις στην αίτηση σου την τάση χωρίς και την τάση με φορτίο. Έτσι θα αποκλειστεί η περίπτωση δίκης σου αστοχίας. Επίσης τώρα πλέον πρέπει να μετρήσεις την απόσταση από τον μετασχηματιστή.
Οπότε αν αποκλειστεί η περίπτωση χαλαρών συνδέσεων κτλ πρέπει η δεη δεδδηε κτλ να πράξουν τα δέοντα.

Parhs
29-02-20, 06:54
Το περιεργο ειναι πως μπορει να ειναι 190 και μετα απο 1 λεπτο 206 πχ χωρις να αλλαξει κατι. Παιζει να επηρεαζεται απο φωτοβολταικα πχ οταν δινει στη δεη

VirusX2
29-02-20, 07:51
Επειδή παίζουν ρόλο αρκετοί παράγοντες, καλό είναι να έρθει κάποιος που κατέχει την δουλειά, να σου βγάλει εκτός το φ/β και μετά να πάρει μετρήσεις διάφορες ώρες και με διαφορετικά φορτία να δεις τι παίζει. Αφού βεβαιωθείτε πως δεν θέμα της εγκατάστασης σου, με τα στοιχεία αυτά πας στο δεδδηε και κάνεις αίτηση γραπτώς και παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου.

Vagelis64
29-02-20, 08:27
ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ.
Κλεινει τις ασφαλειες σπιτιου και αυτοματο.
μετα τον αυτοματο (εξοδο προς σπιτι γραμμες) βαζει μια σουκο πριζα και 1 λαμπα νηματος περι των 100w.
Ανοιγει αυτοματο, αναβει λαμπα.
Βαζεις σκουπα. Αν τρεμοπαιζει λαμπα τσεκαρισε προβλημα πριν καλωδιωσεις (οχι προς σπιτι)
.
Αν δεν τρεμοπαιζει , εισαι ο.κ. εως εκει.
Αρχισε να ανοιγεις μια μια ασφαλειες σπιτιου, να δεις αν καποιο τρεμοπαιγμα.
Αν ναι, ελεγξε συγκεκριμενη γραμμη (αν ειναι και θεμα φορτιου , που αμφιβαλω. Εδω στα 35Α ΔΕΗ , δεν εχω τετοια προβληματα , με θερμοσυφωνο μονο εχω ενα βυθισμα)
Πες ηλεκτρολογου να τσεκαρει αν καλωδια πινακα ειναι σφιγμενα.
Εδω με χαλαρο καλωδιο επιστροφης εμενα (προς ΔΕΗ) μουριχνε αυτοματο κανια φορα, δεν ειχα ουτε σπινθιρισμο. Αλλα δουλεβε μια χαρα το θερμοσυφωνο, ουτε βυθισεις οπως τις αναφερεις)
Ο,ΤΙ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΑΤΑ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ.
Δυσκολοι καιροι για 2000αρια. Πιστευω ελεγχος , με 30...80Ε να γινει. Ειναι θεμα ηλεκτρολογου τι θα παρει.
Ελπιζω να βοηθησα, ελπιζω να βρεις λυση. bb.

Parhs
26-11-20, 09:47
Παρακάλεσα 3 ηλεκτρολογους ο ένας πέρασε καλώδιο μέσα απο κολώνα (αδειουχους) αλλά δεν λύσαν το πρόβλημα και ο ενας μου ελεγε οτι ειναι στη δεή.
Ο ενας μου λέει σου εσφιξα τα καλώδια στους πίνακες. Μιας και πήγα να μεινω στο σπιτι μια εβδομάδα ασχοληθηκα λιγο και εγώ.
Ειδα πως εκανε περιεργα σε καποια μέρη πχ αναβες αεροθερμο και αυξανε η ενταση της λάμπας - κλασικη περιπτωση χαλαρου ουδετερου.
Τελικά εσφιξα σε εναν εξωτερικό πινακα τους ουδετερους και γειώσεις (με καταλληλο μονωμενο κατσαβιδι) και μέσα στο σπιτι στον δευτερο πινακα οι μισοι ουδετεροι ηταν ΠΟΛΥ χαλαροι. Με το που τα εσφιξα φωτισε το δωματιο και σταματησε το φλασάρισμα.
Οποτε πιστευω πως μάλλον φταίει αυτο και ίσως πρεπει να γινει αλλαγη στον εξωτερικο πινακα στο κήπο που εχουν σκουριάσει καποιες ασφάλειες (εχει chint) ενω το σπιτι hager.