PDA

Επιστροφή στο Forum : Rev. motherboard και συμβατότητα με επεξεργαστή



tzitzikas
14-02-20, 16:42
καλησπέρα. Εχω παραγγείλει για να αντικαταστήσω την μητρική μου που χάλασε σε παλιό pc με μια μεταχειρισμένη Asus P5K https://www.asus.com/us/Motherboards/P5K/HelpDesk_CPU/
Παράλληλα σκεφτόμουν να πάρω και έναν μεταχειρισμένο επεξεργαστή core 2 Quad και να αντικαταστήσω τον core 2 Duo. Στο παραπάνω λινκ που σας στέλνω βλέπω οτι εκτός απο την έκδοση του bios που απαιτείται για να υποστηριχθεί ο εκάστοτε επεξεργαστής, σε παρένθεση αλλάζει και το revision της μητρικής. π.χ ο Core 2 Duo E6400 (2.13GHz,1066FSB,L2:2MB,rev.L2) που έχω γράφει rev.L2 και απαιτεί bios το 0302. Για τον Core 2 Quad Q6600 2.40GHz για την rev.B3 bios αναφέρει την 0302 και για την rev.G0 bios αναφέρει την 0603
Core 2 Quad Q6600 (2.40GHz,1066FSB,L2:2X4MB,rev.B3,4 cores) ALL 0302
Core 2 Quad Q6600 (2.40GHz,1066FSB,L2:2X4MB,rev.G0,4 cores) ALL 0603
πιο κάτω για επόμενους επεξεργαστές ζητάει και ανώτερη έκδοση bios.
αν παραγγείλω τον Core 2 Quad Q6600 2.40GHz που τον έχω βρει απο Ευρώπη σε καλή τιμή με κανα 10ευρω μεταχειρισμένο, υπάρχει περίπτωση να μην το σηκώνει η μητρική? ακόμα και αν κάνω bios update? (διαδικασία που δεν θα ήθελα να κάνω). Ευχαριστώ!

nick1974
14-02-20, 16:57
καλησπέρα. Εχω παραγγείλει για να αντικαταστήσω την μητρική μου που χάλασε σε παλιό pc με μια μεταχειρισμένη Asus P5K https://www.asus.com/us/Motherboards/P5K/HelpDesk_CPU/
Παράλληλα σκεφτόμουν να πάρω και έναν μεταχειρισμένο επεξεργαστή core 2 Quad και να αντικαταστήσω τον core 2 Duo. Στο παραπάνω λινκ που σας στέλνω βλέπω οτι εκτός απο την έκδοση του bios που απαιτείται για να υποστηριχθεί ο εκάστοτε επεξεργαστής, σε παρένθεση αλλάζει και το revision της μητρικής. π.χ ο Core 2 Duo E6400 (2.13GHz,1066FSB,L2:2MB,rev.L2) που έχω γράφει rev.L2 και απαιτεί bios το 0302. Για τον Core 2 Quad Q6600 2.40GHz για την rev.B3 bios αναφέρει την 0302 και για την rev.G0 bios αναφέρει την 0603
Core 2 Quad Q6600 (2.40GHz,1066FSB,L2:2X4MB,rev.B3,4 cores) ALL 0302
Core 2 Quad Q6600 (2.40GHz,1066FSB,L2:2X4MB,rev.G0,4 cores) ALL 0603
πιο κάτω για επόμενους επεξεργαστές ζητάει και ανώτερη έκδοση bios.
αν παραγγείλω τον Core 2 Quad Q6600 2.40GHz που τον έχω βρει απο Ευρώπη σε καλή τιμή με κανα 10ευρω μεταχειρισμένο, υπάρχει περίπτωση να μην το σηκώνει η μητρική? ακόμα και αν κάνω bios update? (διαδικασία που δεν θα ήθελα να κάνω). Ευχαριστώ!

οχι, σε ολες τις 775 εμπαινε, ειτε κανονικα ειτε με bios update. Στην εποχη του ο q6600 ηταν ο πλεον δημοφιλης επεξεργαστης, και για απλη χρηση μπορει να σταθει αξιοπρεπως και σημερα (βγαζει κοντα 3000 passmark, αλλα βεβαια με τις καταναλωσεις της εποχης του, 105w λογο 65nm οποτε αν το θες για κατεβαστηρι η HTPC η ακομα χειροτερα για NAS θα πρεπει να σκεφτεις λιγο αυτη την παραμετρο)
Σε γενικες γραμμες τα 775 κι εδω σε τετοιες συμβολικες τιμες τα βρισκεις (πριν 6-7 χρονια ειχα δωσει πακετο ολοκληρο 775 συστημα με q6600, mobo και ram αν θυμαμαι καλα κανα 50ρικο), επισεις να ξερεις πως σε συμβολικη τιμη (15-20 ευρω) με λιγη τυχη βρισκεις και τους extreme της εποχης που τοτε ειχαν ενα χιλιαρικο (ειχε βαλει τις προαλες ενα παιδι στο insomnia)

tzitzikas
14-02-20, 17:52
οχι, σε ολες τις 775 εμπαινε, ειτε κανονικα ειτε με bios update. Στην εποχη του ο q6600 ηταν ο πλεον δημοφιλης επεξεργαστης, και για απλη χρηση μπορει να σταθει αξιοπρεπως και σημερα (βγαζει κοντα 3000 passmark, αλλα βεβαια με τις καταναλωσεις της εποχης του, 105w λογο 65nm οποτε αν το θες για κατεβαστηρι η HTPC η ακομα χειροτερα για NAS θα πρεπει να σκεφτεις λιγο αυτη την παραμετρο)
Σε γενικες γραμμες τα 775 κι εδω σε τετοιες συμβολικες τιμες τα βρισκεις (πριν 6-7 χρονια ειχα δωσει πακετο ολοκληρο 775 συστημα με q6600, mobo και ram αν θυμαμαι καλα κανα 50ρικο), επισεις να ξερεις πως σε συμβολικη τιμη (15-20 ευρω) με λιγη τυχη βρισκεις και τους extreme της εποχης που τοτε ειχαν ενα χιλιαρικο (ειχε βαλει τις προαλες ενα παιδι στο insomnia)
άρα θα δουλέψει λες. ο Intel Core 2 Quad Q8200 SLB5M Quad-Core 2.33GHz/4M/1333 Socket 775 Processor CPU θα δουλέψει λες? τον βρήκα στην ίδια περίπου τιμή.
Τέτοιες τιμές στην Ελλάδα δεν μπορεσα να βρω αν και έψαξα πολύ. Μεταχειρισμένες lga775 μητρικές τις πουλάνε απο 50Ε και πάνω και χωρίς επεξεργαστή πάνω. Για αυτο παράγγειλα στα 34Ε αυτή απο Πολωνία και την περιμένω https://www.ebay.com/itm/Mainboard-Asus-P5K-s-775-DDR2-ATX/174107582812?hash=item28899ee15c:g:3iMAAOSwlq9d3Tb U
αν δουλέψει, μετά θα βάλω και μνήμες. τώρα έχω 2 Χ 1GB DDR2 667MHz. To pc θέλω να το φτιαξω μιας και έσω όλα τα υπόλοιπα υλικά για να το έχω standby για εργασία αν έχω κάποιο θέμα με το κανονικό. Απο τροφοδοτικό ένας q6600 με την μητρική αυτή, μνήμες 4 ή 8gb και μια κάρτα γραφικών 1gb τι περίπου θελει? τώρα έχω ένα 400w πάνω στον core 2 Duo E6400 2,13GHz που χάλασε η μητρική του.
η να μείνω λες στον core 2 Duo E6400 2,13GHz?
ευχαριστώ!

nick1974
14-02-20, 18:08
άρα θα δουλέψει λες. ο Intel Core 2 Quad Q8200 SLB5M Quad-Core 2.33GHz/4M/1333 Socket 775 Processor CPU θα δουλέψει λες? τον βρήκα στην ίδια περίπου τιμή.
ναι, ειτε απ ευθειας ειτε με bios update


Τέτοιες τιμές στην Ελλάδα δεν μπορεσα να βρω αν και έψαξα πολύ. Μεταχειρισμένες lga775 μητρικές τις πουλάνε απο 50Ε και πάνω και χωρίς επεξεργαστή πάνω.

:confused1:
ΠΟΥ ΚΑΛΕ????
αν εχεις λογαριασμο insomnia η pclab η καποιο σχετικο θα μπορουσες να αναρτησεις αγγελια και ολα αυτα ειναι σε συμβολικες τιμες (αν εισαι και χρονια χρηστης μπορει να παρεις απλα και δωρεαν, για 775 μιλαμε toy 2006)


Για αυτο παράγγειλα στα 34Ε αυτή απο Πολωνία και την περιμένω https://www.ebay.com/itm/Mainboard-Asus-P5K-s-775-DDR2-ATX/174107582812?hash=item28899ee15c:g:3iMAAOSwlq9d3Tb U


ΠΑΝ-ακριβη!
τεσπα... εδω δες ολοκληρο συστημα fm2 με 100 ευρω (στα 3 δευτερολεπτα που εψαξα)https://www.thelab.gr/forums/topic/183320-fm2-itx-set/
mobo, cpu μνημες και ψυκτρα
5000+ passmark και τουλαχιστο συστημα του 2015



η να μείνω λες στον core 2 Duo E6400 2,13GHz?


Κατ αρχας δεν εχεις πει για ποια χρηση το θες, αλλα για οτι και να ναι ειναι πιο εξυπνο να βρεις πολυ πιο συγχρονο συστημα με τα λεφτα που δινεις η εστω με μικρη διαφορα.
Ο μονος λογος να παρεις πραματα για 775 ειναι να τα βρεις σε πολυ χαμηλες τιμες (πχ 5-10 αντε το πολυ 15 ευρω)

tzitzikas
14-02-20, 18:20
ναι, ειτε απ ευθειας ειτε με bios update



:confused1:
ΠΟΥ ΚΑΛΕ????
αν εχεις λογαριασμο insomnia η pclab η καποιο σχετικο θα μπορουσες να αναρτησεις αγγελια και ολα αυτα ειναι σε συμβολικες τιμες (αν εισαι και χρονια χρηστης μπορει να παρεις απλα και δωρεαν, για 775 μιλαμε toy 2006)



ΠΑΝ-ακριβη!
τεσπα... εδω δες ολοκληρο συστημα fm2 με 100 ευρω (στα 3 δευτερολεπτα που εψαξα)https://www.thelab.gr/forums/topic/183320-fm2-itx-set/
mobo, cpu μνημες και ψυκτρα
5000+ passmark και τουλαχιστο συστημα του 2015




Κατ αρχας δεν εχεις πει για ποια χρηση το θες, αλλα για οτι και να ναι ειναι πιο εξυπνο να βρεις πολυ πιο συγχρονο συστημα με τα λεφτα που δινεις η εστω με μικρη διαφορα.
Ο μονος λογος να παρεις πραματα για 775 ειναι να τα βρεις σε πολυ χαμηλες τιμες (πχ 5-10 αντε το πολυ 15 ευρω)
με τα μεταφορικά είναι η τιμή. Και απο Αθήνα να μου το στείλει κάποιος τα θέλουν τα λεφτά τα μεταφορικά.
η μητρική που αναφέρεις είναι για AMD αν δεν κάνω λάθος. δεν ταιριάζει με τον Quad-Core 860k που δίνει.

nick1974
14-02-20, 18:26
η μητρική που αναφέρεις είναι για AMD αν δεν κάνω λάθος. δεν ταιριάζει με τον Quad-Core 860k που δίνει.

μια χαρα σετακι ειναι
https://www.amd.com/en/products/cpu/860k (5400 passmark https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Athlon+X4+860K+Quad+Core&id=2362)

nick1974
19-02-20, 03:41
....


Κι επανερχομαι μηπως σε ενδιαφερει ΑΝ ακομα μπορεις να επιλεξεις, τσιμπα μια ευκαιρια ΑΣΤΕΡΙ https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1533620-cpu-intel-core-i5-4690-motherboard-gigabyte-b85m-hd3-ram-dd3-corsair-8gb-2x4-vengeance/

i5 4ης γεννιας, πανω απο 8500 passmark, καμια απολυτως σχεση με τα 775 και λοιπες αρχαιολογιες (με μια καρτουλα ακομα και για gaming κανει, και δεν κολωνει ουτε σε virtualization ουτε τιποτα, κανονικοτατο σοβαροτατο σετακι ακομα και για ανθρωπους με ψιλοαπαιτησεις ειναι)

tzitzikas
20-02-20, 13:58
Καλησπέρα. Σήμερα παρέλαβα και εγκατέστησα την μεταχειρισμένη μητρική ASUS P5K που αγόρασα, τις 2 ram ddr2 667MHz, τον επεξεργαστή Core 2 Duo E6400 με πάστες και την ψύκτρα και συνέδεσα απο τα καλώδια του front panel το διακόπτη μητρικής, το led HDD και το reset. και φυσικά τις τροφοδοσίες. έβαλα και την κάρτα γραφικών nVidia GeForce 210 Rev1.0 1GB DDR3 PCI-E VGA DVI HDMI (Gigabyte)(GV-N210D3-1GI) που είχα. το led της μητρικής ανάβει κανονικά. μόλις πατώ τον διακόπτη του κουτιού πέρνει μπρος ο ανεμιστήρας της ψύκτρας επεξεργαστή, αλλά ούτε παίρνει σήμα η οθόνη απο την κάρτα γραφικών, ούτε πατώντας συνεχόμενα τον διακόπτη σταματάει να γυρίζει ο ανεμιστήρας. Τι να κοιτάξω λέτε, γιατι είμαι στα χαμένα και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Η μητρική αγοράστηκε απο το EBAY απο πωλητή με παρα πολύ καλό ποσοστό 99,3%.

p270
20-02-20, 14:24
κοιτα αν πατησαν καλα οι μνημες ,δοκιμασε τις και μια μια ,κοιτα την cpu αν την εβαλες σωστα αν και ειναι δυσκολο να γινει λαθος
κοιτα και την vga παιζει σιγουρα ; κοιτα ολες τις ροφοδοσιες ,φανταζομαι απο psu εισαι οκ

τωρα απο την στιογμη που πηρες μεταχειρα και τοσο παλιο board μπορει και να εχει προβλημα και ας εχει καλα ποσοστα ο πωλητης

το 99,3% δεν λεει και πολλα δες ποσα εχει πουλησει γιατι 99,3% με 10 πωλησεις ειναι ισον τιποτα

tzitzikas
20-02-20, 14:55
και κάποιες φώτο απο τις συνδέσεις.

p270
20-02-20, 15:02
Την cpu που έβαλες την υποστηρίζει η έκδοση του bios που έχει η μητρική που αγόρασες;
Βάλε και κάποια άλλη vga αν έχεις ,αλλιώς μάλλον έχεις προβληματική μητρική αν βέβαια όλα τα εξαρτήματα που έχεις είναι οκ

tzitzikas
20-02-20, 15:07
Την cpu που έβαλες την υποστηρίζει η έκδοση του bios που έχει η μητρική που αγόρασες;
Βάλε και κάποια άλλη vga αν έχεις ,αλλιώς μάλλον έχεις προβληματική μητρική αν βέβαια όλα τα εξαρτήματα που έχεις είναι οκ
ναι ο core 2 duo E6400 θέλει το 0302 που είναι και η 1η έκδοση γιατι δεν υπάρχει καν στην λίστα με τα updates.
δεν θα έπρεπε άσχετα απο την κάρτα γραφικών μόλις πατάω συνεχόμενα το κουμπί να κλείσει?

nick1974
20-02-20, 15:25
στο bios μπαινεις?

p270
20-02-20, 15:28
Από αυτά που γράφει δεν βλέπει ούτε την αρχική οθόνη μάλλον δεν δειχνει τιποτα

tzitzikas
20-02-20, 15:49
όχι, δεν παίρνει σήμα η οθόνη τπτ και επίσης πατώντας το κουμπί συνεχόμενα του κουτιού δεν κλείνει η τροφοδοσία. αυτό μου κάνει εντύπωση βασικά.

p270
20-02-20, 15:54
Μιλά με τον πωλητή μάλλον έχει πρόβλημα η μητρική
Τα υπόλοιπα εξαρτήματα είναι δοκιμασμένα;

mikemtb
20-02-20, 15:59
Μπαίνει σε κάποιο εξειδικευμένο μηχάνημα αυτή η μητρική? Για ποιο άλλο λόγο να αγοράσει κάποιος κάτι τόσο παρωχημενο και αμφιβόλου λειτουργικότητας ?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nick1974
20-02-20, 16:03
όχι, δεν παίρνει σήμα η οθόνη τπτ και επίσης πατώντας το κουμπί συνεχόμενα του κουτιού δεν κλείνει η τροφοδοσία. αυτό μου κάνει εντύπωση βασικά.

οκ, μαλλον σε καλο θα σου βγει, στειλτου τη πισω και με τα χρηματα που θα δινες για τις μπακατελες παρε κατι κανονικο (δες αγγελιες insomnia, βαλε αγγελια insomnia και pclab. )

nestoras
20-02-20, 16:41
Μήπως τη δοκιμαζεις στο ups που αγορασες προσφατα? Βαλτο απευθειας σε πριζα καλυτερα...

tzitzikas
20-02-20, 17:23
χαχαχα όχι σήμερα το επέστρεψα eshop και περιμένω το πιστωτικό.
Αν την στείλω πίσω θα θέλει πόσα λεφτά το ταχυδρομείο για Πολωνία. Του έστειλα μήνυμα με βιντεο που φάινονται αυτά που λέω και περιμένω να δω τι θα πει.
Return policy
After receiving the item, contact seller within
Return shipping
14 days
Buyer pays for return shipping

τι δυνατότητες έχω?

p270
20-02-20, 17:47
ποσο την αγορασες

tzitzikas
20-02-20, 18:34
34€ με δωρεάν μεταφορικά

p270
20-02-20, 18:44
34€ με δωρεάν μεταφορικά
τι λες βρε παρα πολλα για τοσο παλιο board πισω και γρηγορα η refund
α;ληθεια ποιος ειναι ο πωλητης για βαλε λινκ

chipakos-original
20-02-20, 18:44
Καλησπέρα. Σήμερα παρέλαβα και εγκατέστησα την μεταχειρισμένη μητρική ASUS P5K που αγόρασα, τις 2 ram ddr2 667MHz, τον επεξεργαστή Core 2 Duo E6400 με πάστες και την ψύκτρα και συνέδεσα απο τα καλώδια του front panel το διακόπτη μητρικής, το led HDD και το reset. και φυσικά τις τροφοδοσίες. έβαλα και την κάρτα γραφικών nVidia GeForce 210 Rev1.0 1GB DDR3 PCI-E VGA DVI HDMI (Gigabyte)(GV-N210D3-1GI) που είχα. το led της μητρικής ανάβει κανονικά. μόλις πατώ τον διακόπτη του κουτιού πέρνει μπρος ο ανεμιστήρας της ψύκτρας επεξεργαστή, αλλά ούτε παίρνει σήμα η οθόνη απο την κάρτα γραφικών, ούτε πατώντας συνεχόμενα τον διακόπτη σταματάει να γυρίζει ο ανεμιστήρας. Τι να κοιτάξω λέτε, γιατι είμαι στα χαμένα και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Η μητρική αγοράστηκε απο το EBAY απο πωλητή με παρα πολύ καλό ποσοστό 99,3%.
Εγώ αγόρασα από Insomnia μεταχειρισμένη μάνα κάρτα και μου έκανε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν άνοιγε καθόλου η οθόνη. Μετά από πολλές δοκιμές συμπέρανα ότι πήρα χαλασμένο motherboard. Ο πωλητής πήρε την αρνητική του από εμένα αλλά τι να το κάνεις?? Τα λεφτά μου δεν τα πήρα πίσω 40ευρώ. Πηγαίνουν στην ανακύκλωση παίρνουν χαλασμένα Parts και μετά μας τα πουλάνε.Καλύτερα καινούριο τελικά . Μετά από αυτό αγόρασα ένα ΚΙΤ αναβάθμισης και έστησα το νέο μου μηχάνημα.

kioan
20-02-20, 18:52
τι λες βρε παρα πολλα για τοσο παλιο board πισω και γρηγορα η refund
α;ληθεια ποιος ειναι ο πωλητης για βαλε λινκ

https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=96870&p=885882&viewfull=1#post885882

tzitzikas
20-02-20, 19:02
https://www.ebay.com/itm/Mainboard-Asus-P5K-s-775-DDR2-ATX/174107582812?hash=item28899ee15c:g:3iMAAOSwlq9d3Tb U
μπορώ να πάρω refund χωρίς να την στείλω? στην ανάγκη να του πω να μου βάλει refund την τιμή της μείον τα έξοδα αποστολής που την έστειλε (να μου στείλει την πληρωμή στο ταχυδρομείο του). Να περιμένω να απαντήσει και ανάλογα να πατήσω request refund?

Panoss
20-02-20, 19:35
μπορώ να πάρω refund χωρίς να την στείλω?
'Μπορώ να μην του κάνω refund αλλά να μου τη στείλει;', αναρωτιέται αυτή τη στιγμή ο πωλητής σε κάποιο φόρουμ στα ίντερνετς...
Άλλος ένας τυχεράκιας που σε είχε πελάτη του τζίτζικα.

nestoras
20-02-20, 19:39
https://www.ebay.com/itm/Mainboard-Asus-P5K-s-775-DDR2-ATX/174107582812?hash=item28899ee15c:g:3iMAAOSwlq9d3Tb U
μπορώ να πάρω refund χωρίς να την στείλω? στην ανάγκη να του πω να μου βάλει refund την τιμή της μείον τα έξοδα αποστολής που την έστειλε (να μου στείλει την πληρωμή στο ταχυδρομείο του). Να περιμένω να απαντήσει και ανάλογα να πατήσω request refund?

Και πως θα σποδειξεις οτι δε δουλευει?
Πως θα τον πείσεις οτι αυτη που δε δουλευει ειναι αυτη που σου εστειλε κι οχι μια ιδια που ειχες ηδη?

Αν ησουν στη θεση του πωλητη, τι θα σκεφτόσουν?

Panoss
20-02-20, 19:40
Αν ησουν στη θεση του πωλητη, τι θα σκεφτόσουν?
'Τι τυχερός που είμαι που έχω τέτοιους πελάτες'...https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/thelab.gr/uploads/hehe70.gif

tzitzikas
20-02-20, 19:48
και αυτός πως θα με πείσει απο την άλλη οτι έστειλε λειτουργική κάρτα, ενώ εδώ δεν δουλεύει τίποτα.

kioan
20-02-20, 19:50
Δυστυχώς αυτό είναι το ρίσκο που παίρνεις όταν αγοράζεις πολύ παλιά μεταχειρισμένα αντικείμενα.

nestoras
20-02-20, 20:05
και αυτός πως θα με πείσει απο την άλλη οτι έστειλε λειτουργική κάρτα, ενώ εδώ δεν δουλεύει τίποτα.

Γι'αυτο το λογο υπαρχει το refund. Αν δε δουλευει τη στελνεις πισω και σου επιστρεφει τα χρηματα. Οτι τα εξοδα αποστολης θα ηταν δικα σου το ηξερες απο την αρχη.


Return policy
After receiving the item, contact seller within
Return shipping
14 days
Buyer pays for return shipping

p270
20-02-20, 20:25
μίλα με τον πωλητή και αν σου πει να την στείλεις πίσω τράβα ταχυδρομείο και ρώτα πόσο θα πάει με απλό οχι συστημένο
βάλτο σε φάκελο με φούσκες και στειλτο πίσω και όποτε φτάσει ,αλλωστε χαλασμένο σου έστειλε ο πονηρός

αν σου κάνει κόλπα βάλε και το ebay μέσα στο κόλπο κανουν καλή δουλεια και με έχουν σώσει αρκετές φορές

μου εχει τυχει να μου κανει προσφορα ο πωλητης να μου δωσει πισω ενα ποσο κοντα στο ποσο που αγορασα το προιον και να μην στειλω πισω τιποτα ,ακομα και ετσι θα εισαι κερδισμενος μεσα στην χασουρα σου

tzitzikas
20-02-20, 21:05
καλησπέρα και πάλι. το ξήλωσα όλο, το έστησα εκτός κουτιού και μου κάνει τα ίδια. ξαναπέρασα cpu κτλ και δεν γίνεται τίποτα. το μόνο που σκέφτομαι να κάνω αύριο είναι με το πολύμετρο να δω τις τάσεις του τροφοδοτικού μου. μηπως δεν πάει κάποια τάση. αν και με την παλιά μητρική πριν χαλάσει δούλευε.

nick1974
20-02-20, 21:15
αλλωστε χαλασμένο σου έστειλε ο πονηρός


γιατι τοσο βαρυς χαρακτηρισμος? ειναι σιγουρο πως το ξερε? ενα mobo 775 εστειλε που μπορει οταν το βγαλε απο καποιον υπολογιστη να ηταν οκ και να χουν περασει χρονια απο τοτε.
Δε σου χει τυχει ποτε κατι τετοιο?
Μπορει ο ανθρωπος να δεχτει μια χαρα οτι πλεον ειναι προβληματικο και χωρις πολλα πολλα να του στειλει τα χρηματα πισω. ας μιλησει πρωτα μαζι του και μετα βλεπουμε.


Δυστυχώς αυτό είναι το ρίσκο που παίρνεις όταν αγοράζεις πολύ παλιά μεταχειρισμένα αντικείμενα.

εβαλες το "πολυ παλια" οποτε σ αυτο συμφωνω, αλλα μεταχειρισμενα στο χωρο των υπολογιστων φυσικα και μπορεις να αγορασεις η να ανταλλαξεις (ειδικα απ τους βλαμμενους του ειδους μου η και χειροτερους -ναι εχει και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χειροτερους- που θελουμε να ειμαστε σε καποια πραγματα στην αιχμη της τεχνολογιας η που διαβαζουμε ενα review απο κατι αλλο απ αυτο που διαλεξαμε και μετανοιωνουμε για μια αγορα, πολλα πραγματα πουλουνται οχι απλα στο χρονο, αλλα ακομα κι επειδη βγηκε κατι καλυτερο μετα απο ενα μηνα και μετανοιωσαμε που δε το περιμεναμε... ...ειδικα σε GPU παιζουν ΠΑΡΑ πολλες τετοιες αγγελιες. Βεβαια δεν ειναι σε τιμες ευκαιριας κατι τετοιο, αλλα ειναι σε χαμηλοτερες απ αυτη της αγορας)

tzitzikas
20-02-20, 21:43
γιατι τοσο βαρυς χαρακτηρισμος? ειναι σιγουρο πως το ξερε? ενα mobo 775 εστειλε που μπορει οταν το βγαλε απο καποιον υπολογιστη να ηταν οκ και να χουν περασει χρονια απο τοτε.
Δε σου χει τυχει ποτε κατι τετοιο?
Μπορει ο ανθρωπος να δεχτει μια χαρα οτι πλεον ειναι προβληματικο και χωρις πολλα πολλα να του στειλει τα χρηματα πισω. ας μιλησει πρωτα μαζι του και μετα βλεπουμε.



εβαλες το "πολυ παλια" οποτε σ αυτο συμφωνω, αλλα μεταχειρισμενα στο χωρο των υπολογιστων φυσικα και μπορεις να αγορασεις η να ανταλλαξεις (ειδικα απ τους βλαμμενους του ειδους μου η και χειροτερους -ναι εχει και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χειροτερους- που θελουμε να ειμαστε σε καποια πραγματα στην αιχμη της τεχνολογιας η που διαβαζουμε ενα review απο κατι αλλο απ αυτο που διαλεξαμε και μετανοιωνουμε για μια αγορα, πολλα πραγματα πουλουνται οχι απλα στο χρονο, αλλα ακομα κι επειδη βγηκε κατι καλυτερο μετα απο ενα μηνα και μετανοιωσαμε που δε το περιμεναμε... ...ειδικα σε GPU παιζουν ΠΑΡΑ πολλες τετοιες αγγελιες. Βεβαια δεν ειναι σε τιμες ευκαιριας κατι τετοιο, αλλα ειναι σε χαμηλοτερες απ αυτη της αγορας)
υποτίθεται στην πειγραφή γράφει 100% testing working. Αρα υποτίθεται οτι πριν το στείλει οφείλει να το έχει τσεκάρει αυτό.
https://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx για 1 κιλό δέμα βγάζει 20-25Ε. άρα δεν παίζει να το στείλω για να μου δώσει πίσω 10Ε

nick1974
20-02-20, 21:49
υποτίθεται στην πειγραφή γράφει 100% testing working. Αρα υποτίθεται οτι πριν το στείλει οφείλει να το έχει τσεκάρει αυτό.
https://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx για 1 κιλό δέμα βγάζει 20-25Ε. άρα δεν παίζει να το στείλω για να μου δώσει πίσω 10Ε


Ρε Παναγιωτη τι να σου πω? Εισαι φορουμιτης, απορω γιατι δε χρησιμοποιεις αυτη την ιδιοτητα πριν την πατησεις οταν πας να αγορασεις κατι,
Κι εδω αλλα πολυ καλυτερα σε ενα πιο εξειδικευμενο φορουμ αν εμπαινες κι ελεγες πως θες να αγορασεις το 2020 ενα 775 με 36 ευρω απ την Πολωνια θα σε φρεναρανε, ειδικα αν αραδιαζες πως αργοτερα θες να του αλλαξεις κι επεξεργαστη!!!!
Το ιδιο κι αν ελεγες πως θες να παρεις turbox και το ιδιο κι αν ελεγες τι ups σκοπευεις να αγορασεις.
ΝΑΙ, οι προτασεις που θα σου γινοταν πιθανο να στοιχιζαν κατι λιγο παραπανω, αλλα δε θα ειχες πεταξει τα λεφτα σου.
Ακομα κι η πεθερα μου που ναι 60 χρονων οταν κανει τετοιες αγορες μας ρωταει

p270
20-02-20, 22:20
Νίκο τα μπορεί είναι πολλά και δεν έχεις άδικο από την άλλη όταν πουλάς πρέπει να το έχεις δοκιμάσει ότι παίζει τώρα αν έκατσε στραβή θα φανεί στο πώς θα αντίδραση στο αίτημα για επιστροφή
Για αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι ότι δεν ξέρω αν τα εξαρτήματα του φίλου λειτουργούν γιατί είχε και με την άλλη μητρική πρόβλημα αν θυμάμαι καλα

nick1974
20-02-20, 23:11
αν δουλέψει, μετά θα βάλω και μνήμες. τώρα έχω 2 Χ 1GB DDR2 667MHz. To pc θέλω να το φτιαξω μιας και έσω όλα τα υπόλοιπα υλικά για να το έχω standby για εργασία αν έχω κάποιο θέμα με το κανονικό. Απο τροφοδοτικό ένας q6600 με την μητρική αυτή, μνήμες 4 ή 8gb και μια κάρτα γραφικών 1gb τι περίπου θελει? τώρα έχω ένα 400w πάνω στον core 2 Duo E6400 2,13GHz που χάλασε η μητρική του.
η να μείνω λες στον core 2 Duo E6400 2,13GHz?



και παμε στο διαταυτα αν θα μπορουσες με αυτα τα χρηματα να παρεις κατι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ:

skroutz-αροντας για τη φθηνοτερη μητρικη βρισκουμε ΜΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΜ4 στα 40 ευρω, το φθηνοτερο ΑΜ4 ryzen3 1200 στα 45 ευρω κι ενα σετακι μνημες 4Gb κατω απο 20 ευρω!!!! (οχι πως δε βρισκεις κατι πολυ καλυτερο αλλα λεμε για καινουργιο, να βγαλεις ζελατινες)
Δηλαδη ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, ΣΥΓΧΡΟΝΟ (ryzen πρωτης γεννιας μια χαρα συγχρονο ειναι, 2 ετων) με passmark καπου 7000 και κανονικη ραμ που να μπορει να σηκωσει ενα λειτουργικο και ολα τα βασικα προγραμματα απροβληματιστα.
Αυτο το μηχανημα ισως δειχνει πολυ entry level αλλα επειδη η συγκριση γινεται με 775 οχι απλα οποιοδηποτε εκεινης της εποχης τρωει τη σκονη του, αλλα ειναι σα να συγκρινουμε ενα διαστημοπλοιο με την καραβελλα του Κολομβου

ειλικρινα δε μπορω να το χωνεψω οτι εδωσες 36 ευρω για μητρικη του 2006!!!!

tzitzikas
20-02-20, 23:48
Η λογική μου ήταν με ένα 50ρικο το πολύ να κρατήσω το παλιό μηχάνημα. σαν backup. Δεν μπήκα στη διαδικασία που αναφέρεις γιατί θα χρειαζομουν καινούργιο τροφοδοτικό άλλες μνήμες κτλ. Με τα μεταχειρισμένα ρισκάρεις. Γενικά τα αποφεύγω αλλά είπα άντε μπας και το φτιάξω. Το θέμα είναι να τον πιέσω να πάρω το χρήμα πίσω. Αν μου κάνει μα μου, θα κάνω αίτημα refund μέσω eBay. Έστειλε ελλατωματικο προϊόν και πρέπει να επιστρέψει. Από την στιγμή που δεν κλείνει πατώντας το κουμπί, εχει θέμα η μητρική.

Στο eBay τι περιθώριο έχω να κάνω αίτημα για refund από την ημερομηνία που παρέλαβα αν μου αρχισει τις τρελές ο Πολωνός? Απλά κάνω αίτημα request a refund?

nick1974
21-02-20, 00:56
Η λογική μου ήταν με ένα 50ρικο το πολύ να κρατήσω το παλιό μηχάνημα. σαν backup.

Καταλαβαινω τη λογικη σου, αλλα αν θελουμε να αναστησουμε κατι τοσο παλιο δε δινουμε 35 ευρω για μητρικη!!!!!!
Οι τροποι για να το αναστησεις ειναι ειτε να βρεις ΔΩΡΕΑΝ η σε ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΤΙΜΗ (κανα ταληρο η το πολυ δεκαρικο η ανταλλαγη με κανα χαζο-κατι που καποιος θελει και δε χρειαζομαστε), η μια αναβαθμιση




Δεν μπήκα στη διαδικασία που αναφέρεις γιατί θα χρειαζομουν καινούργιο τροφοδοτικό άλλες μνήμες κτλ.

τροφοδοτικο γιατι? το προτυπο ATX τα τελευταια 25-30 χρονια εςιναι το ιδιο.
Οι αναβαθμισεις γινονται γενικα σε σετακι: μητρικη + cpu + ram (εφ οσον δε μιλαμε για gaming συστημα που δεν εχει καρτα γραφικων). Κουτια, τροφοδοτικα, δισκους κτλ δεν ειναι κομματια που πανε πακετο με τις κλασσικες αναβαθμισεις, οποτε με λιγα λογια μπορουσες να αναβαθμισεις με καινουργια πραγματα στο 100ρικο!



Με τα μεταχειρισμένα ρισκάρεις.

οταν γνωριζεις και γνωριζεις ατομα το ρισκο ειναι τρομερα χαμηλο εως μηδενικο. Οταν δε γνωριζεις και δε ζητας γνωμες και τα καινουργια ειναι μια χαρα ρισκο :001_tt2:
Το να παιρνεις απ τον πρωτο τυχοντα στο ebuy μια μητρικη 15 χρονων... ...ε, ειναι οντως ρισκο...


Το θέμα είναι να τον πιέσω να πάρω το χρήμα πίσω. Αν μου κάνει μα μου, θα κάνω αίτημα refund μέσω eBay. Έστειλε ελλατωματικο προϊόν και πρέπει να επιστρέψει. Από την στιγμή που δεν κλείνει πατώντας το κουμπί, εχει θέμα η μητρική.


τωρα κανεις σεναρια επι χαρτου... θεωρω πολυ πιθανο η μητρικη να λειτουργουσε την τελευταια φορα που την δουλεψε και να βρισκοταν χρονια σε καποιο παταρι, οποτε δε νομιζω πως θα χει θεμα να σου επιστρεψει τα χρηματα, αλλα οτι και να λεμε εδω ειναι υποθετικο. Απλα στειλτου ενα μυνημα εξηγοντας του το προβλημα.


Στο eBay τι περιθώριο έχω να κάνω αίτημα για refund από την ημερομηνία που παρέλαβα αν μου αρχισει τις τρελές ο Πολωνός? Απλά κάνω αίτημα request a refund?

νομιζω 2 βδομαδες αλλα δες και τους ορους

tzitzikas
21-02-20, 09:01
Τα έξοδα επιστροφής για την αποστολή του δέματος λογικά θα πρέπει να αφορούν την περίπτωση που απλά το μετάνιωσα και θέλω να το επιστρέψω. Αν εστειλε ελλατωματικο προϊόν είτε εν γνώσει του είτε εν άγνοια του δεν είναι λογικό να επιβαρυνθω κάτι. Αυτό θα του ισχυριστώ αν ζητησει να πληρώσω αποστολή. Αν μου πει κάτι τέτοιο θα ζητήσω απευθείας από το εβαυ αίτημα refund

Panoss
21-02-20, 09:37
δεν είναι λογικό
Άρα δεν ισχύουν οι όροι πώλησης αλλά....το τι είναι 'λογικό'...(βέβαια η λογική του πωλητή θα συμπεραίνει άλλα αλλά εσένα δε σε απασχολεί αυτό)
Τζίτζικα το τερμάτισες. Έσκαψες και κάτω από τον πάτο.

selectronic
21-02-20, 09:45
Τα έξοδα επιστροφής για την αποστολή του δέματος λογικά θα πρέπει να αφορούν την περίπτωση που απλά το μετάνιωσα και θέλω να το επιστρέψω. Αν εστειλε ελλατωματικο προϊόν είτε εν γνώσει του είτε εν άγνοια του δεν είναι λογικό να επιβαρυνθω κάτι. Αυτό θα του ισχυριστώ αν ζητησει να πληρώσω αποστολή. Αν μου πει κάτι τέτοιο θα ζητήσω απευθείας από το εβαυ αίτημα refund

Το έγραψες μόνος σου στο #20 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=96870&p=886535&viewfull=1#post886535) "Buyer pays for return shipping" και στο είπε ο nestoras στο #32 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=96870&p=886560&viewfull=1#post886560), συμφώνησες στους όρους για να κάνεις την αγορά, τι ψάχνεις τώρα?

tzitzikas
21-02-20, 11:43
η απάντησή του
Hello,
Please check your components. Plug in different cpu, ram, gpu etc. we checked the mainboard before shipping and everything was fine.
αν είχα τόσα εχτρα εξαρτήματα θα ήμουν κατάστημα υπολογιστών.
πως λέτε να το χειριστώ? τα εξαρτήματα δουλευαν καλα στην προηγούμενη σύνθεση. το πρόβλημα είναι οτι πατώντας το κουμπι δεν κλείνει, ενώ θα έπρεπε. αρα θέμα της M/B δεν είναι?

p270
21-02-20, 12:04
εσυ λες οτι δεν εχει εικονα ,τωρα λες οτι απλα δεν κλεινει πατωντας το power
τι απο ολα συμβαινει;

tzitzikas
21-02-20, 12:16
εσυ λες οτι δεν εχει εικονα ,τωρα λες οτι απλα δεν κλεινει πατωντας το power
τι απο ολα συμβαινει;

https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=96870&p=886507&viewfull=1#post886507
->>>
<<............... το led της μητρικής ανάβει κανονικά. μόλις πατώ τον διακόπτη του κουτιού πέρνει μπρος ο ανεμιστήρας της ψύκτρας επεξεργαστή, αλλά ούτε παίρνει σήμα η οθόνη απο την κάρτα γραφικών, ούτε πατώντας συνεχόμενα τον διακόπτη σταματάει να γυρίζει ο ανεμιστήρας. Τι να κοιτάξω λέτε, γιατι είμαι ....................>>

είναι απο το 1ο ποστ μου.απο τότε λέω οτι δεν κλείνει με τίποτα.

p270
21-02-20, 12:24
τι να το κανεις να κλεινει αφου δεν σου βγαζει εικονα
και ξαναρωταω τα υπολοιπα ειναι οκ ; ο,ογος που αλλαξες μητρικη ποπιος ηταν ;

exop
21-02-20, 12:42
Θα δοκίμαζα, με ένα μεγαφωνάκι, τα post errors. (χωρίς μνήμες π.χ. πόσα beep κάνει; )

Χωρίς την GPU, κλείνει;

tzitzikas
21-02-20, 12:44
είχε χαλάσει η παλιά. θα το δοκιμάσω χωρίς gpu

nick1974
21-02-20, 14:48
είχε χαλάσει η παλιά.

χμμμμ... ειχε χαλασει η παλια και η καινουργια ειναι επισεις χαλασμενη? χμμμμμ...

δε ξεκινας πετοντας καμια μνημη απο πανω?

Panoss
21-02-20, 15:02
είχε χαλάσει η παλιά. θα το δοκιμάσω χωρίς gpu
Και πώς συμπέρανες ότι χάλασε η μητρική κι όχι κάτι άλλο;:-k

tzitzikas
21-02-20, 16:34
Και πώς συμπέρανες ότι χάλασε η μητρική κι όχι κάτι άλλο;:-k
το είχα πάει σε service γιατί μα άφησε ξαφνικά και λόγω του οτι με αυτό έκανα την δουλειά μου δεν είχα χρόνο να το ψάξω προσωπικά. ο τεχνικός άφησε μόνο την M/B και συνέδεσε δικό του τροφοδοτικό και τα υπόλοιπα (πλην cpu) και κατέληξε σε αυτό το συμπέρασμα. μάλιστα είχε φουσκωμένους πυκνωτές που τους άλλαξε αλλά τίποτα. δοκίμασε και εναλλαξ τις μνήμες.

τώρα πριν πήγα να μετρήσω τις τάσεις του τροφοδοτικου με ένα παλιό πολύμετρο, σε κάποια σημεία μετρούσα 5vdc αλλα μετά απο λίγη ώρα ξαφινκά το πολύμετρο δείχνει μόνιμα όλα τα σύμβολα στην οθονη του. χάλασε. και απο τότε δεν λειτουργεί. στα 20vdc το είχα σκάλα. περίεργα πράγματα...
σε πολλές ακίδες στην 20+4 φύσα μετρούσα μόνο τα 5v τα 3,3v δεν τα μετρούσα έδειχνε τιμή <1. πρέπει κάπως να ενεργοποιηθεί απο την Μ/Β το τροφοδοτικό για να δώσει όλες τις τάσεις ή κάτι πάει στραβά με το τροφοδοτικό και έπρεπε να δείχνει όλες τις τάσεις και αποσυνδεδεμένο απο την Μ/Β?

nestoras
21-02-20, 17:39
Για να ξεκινησεις ενα atx τροφοδοτικο ενώνεις το "power ok" pin με τη γείωση (συνήθως πράσινο καλώδιο).

Επίσης καλα είναι να βάλεις και κάποιο ωμικο φορτίο στα 5V (πχ μισο με 1 αμπερ) πριν ενωσεις power on με ground. Καλό θα ηταν να βάλεις φορτιο και στις άλλες τάσεις +3.3V και +12V (χωρις να υπερβεις το max ρευμα της καθε εξόδου).

lepouras
22-02-20, 02:47
το ενδεχόμενο τροφοδοτικό σου να έστειλε αδιάβαστο το παλιό σου πισι το έχεις σκεφτεί? δεν αντιλέγω στην φιλοσοφία να πάρεις μεταχειρισμένα πράματα για να φτιάξεις ένα πισι αλλά συνήθως αυτό προϋποθέτει να έχεις και κάποια πράγματα που θα σε βοηθήσουν να ελέγξεις αν αυτά που θα πάρεις δουλεύουν ή όχι. αν αδυνατείς να βρεις ένα δεύτερο τροφοδοτικό καμιά μνήμη κλπ τότε είναι δύσκολο να σιγουρέψεις ότι έχουν ή δεν έχουν πρόβλημα τα μεταχειρισμένα που θα βρεις.

mtzag
22-02-20, 03:45
Το να αναστησεις τετοια παλιατσαρια εχει νοημα μονο αμα ειναι απο κανα ακριβο μηχανημα...
Εγω αλλαξει πυκνωτες και εχω αναστησει και win95 pcs που ειτανε ομως σε μηχανημα.
Για home pc και ειδικα με τοση καταναλωση δεν αξιζει...
Αλλα αν θες να το φτιαξεις απο περιεργια το 1ο πραμα που πρεπει να τσεκαρεις ειναι πυκνωτες.
απο 2000 εως 2008 χτυπησε το capacitor plague (https://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague) με το φολα ταιβανεζικο ηλεκτρολυτη

tzitzikas
22-02-20, 10:34
Οι πυκνωτές του τροφοδοτικού φαίνονται οκ δεν έχουν φουσκώσει. Τώρα αν έχει άλλο θέμα δεν ξέρω.παντως μου έκανε εντύπωση που από σύμπτωση? Χάλασε το πολύμετρο που το έχω 25 χρόνια ενώ μετρούσα το τροφοδοτικό αν και δεν είχα ενεργοποιήσει το σχετικό ακροδέκτη του για να δώσει όλες τις τάσεις

p270
22-02-20, 13:01
Άσχετο το ένα με το άλλο λέω εγώ

xifis
22-02-20, 13:54
Κοιτα εντελως φιλικα,κατσε 20-30 λεπτα κ διαβασε λιγο τι κυκλοφορει στην αγορα κ ποσο κανει,κ μετα συγκρινε σημερινους κ παλιους επεξεργαστες στο cpubenchmark πχ.
Απλα χανεις χρονο κ χρημα με τα παλια,δεν αξιζει.

Κ για να το παω παραπερα ουτε καν overclock κ υδροψυξεις δεν αξιζει να βαλεις καθως το ενα μοντελο CPU απτο αμεσως καλυτερο εχουν 30-40ε διαφορα ενω με overclock κ μοντιφες μπορει να σου κοστισει 4πλασια λεφτα συν την ασταθεια αυτη η 10-15% διαφορα στην αποδοση.

nick1974
22-02-20, 14:27
Κοιτα εντελως φιλικα,κατσε 20-30 λεπτα κ διαβασε λιγο τι κυκλοφορει στην αγορα κ ποσο κανει,κ μετα συγκρινε σημερινους κ παλιους επεξεργαστες στο cpubenchmark πχ.

Σωστος







Κ για να το παω παραπερα ουτε καν overclock κ υδροψυξεις δεν αξιζει να βαλεις καθως το ενα μοντελο CPU απτο αμεσως καλυτερο εχουν 30-40ε διαφορα ενω με overclock κ μοντιφες μπορει να σου κοστισει 4πλασια λεφτα συν την ασταθεια αυτη η 10-15% διαφορα στην αποδοση.


Για το μεσο χρηστη σωστες οι παρατηρησεις, αλλα για pro να επισσημανω πως δεν ειναι απολυτα ολα αυτα, αφου οι υδροψυξεις ετσι κι αλλιως εχουν αρχισει να γινονται mainstream (οι AIO βεβαια, οχι οι καλες :001_tt2: ) κι οσο για το OC μια φορα κι ενα καιρο ηταν ενα επιπονο χομπυ οπου για να ξερεις πως εχεις παρει τα μεγιστα και δεν εχεις ασταθεια επρεπε να παλευεις αρκετες μερες. Πλεον με τις νεες τεχνολογιες των ryzen που ελεγχουν θερμοκρασια το να κανει καποιος manual oc δεν εχει κανενα απολυτως νοημα αφου η αυτοματη λειτουργια ειναι αριστη (παραδοξως η intel δεν εχει πετυχει ακομη κατι τετοιο).

btw Κατα τη γνωμη μου ουτε το oc ουτε η υδροψυξη ηταν ποτε σωστο να χρησιμοποιουνται με τη λογικη "παω σε φθηνοτερο cpu και το σκιζω για να αποκτησει δυνατοτητες ενος καλυτερου". Ανεκαθεν θεωρουσα πως ειναι χομπυ για pro η enthusiast level (πλεον οι ΑΙΟ υδροψυξη βεβαια ειναι για τον καθε ενα αφου ο στοχος πλεον ειναι πιο πολυ η εμφανιση, αλλα ακομα υπαρχουμε αρκετοι βλαμμενοι που ασχολουμαστε με custom, και οσο καλες κι αν γινουν οι ΑΙΟ πιστευω παντα θα υπαρχουν γιατι οι σωστες custom θα ειναι ενα βημα μπροστα η τεσπα δε θα ειναι ετοιματζηδικες)

xifis
22-02-20, 19:43
..btw Κατα τη γνωμη μου ουτε το oc ουτε η υδροψυξη ηταν ποτε σωστο να χρησιμοποιουνται με τη λογικη "παω σε φθηνοτερο cpu και το σκιζω για να αποκτησει δυνατοτητες ενος καλυτερου". Ανεκαθεν θεωρουσα πως ειναι χομπυ για pro η enthusiast level (πλεον οι ΑΙΟ υδροψυξη βεβαια ειναι για τον καθε ενα αφου ο στοχος πλεον ειναι πιο πολυ η εμφανιση, αλλα ακομα υπαρχουμε αρκετοι βλαμμενοι που ασχολουμαστε με custom, και οσο καλες κι αν γινουν οι ΑΙΟ πιστευω παντα θα υπαρχουν γιατι οι σωστες custom θα ειναι ενα βημα μπροστα η τεσπα δε θα ειναι ετοιματζηδικες)

Ειναι πραγματι αμφιλεγομενα τα κερδη..Ναι παλια υπηρχαν κλειδωμενοι πυρηνες κ λαχειο τι τσιπ θα πετυχαινες,οποτε ειχες αρκετα να κερδισεις..Τωρα ενας μετριος CPU εχει 80 ευρω πες κ ο επομενος 120,ενω ενας πραγματικα καλος 200 πχ..Δε φτανεις τον των 80 στην αποδοση του 200ρη οτι καστομια κ να κανεις,απλα θα χαιρεσαι οτι το πειραξες,τα VRM θα βραζουν απτο ρευμα κ δε θελω να φανταστω τι θα κανει ο χαλκος απο κατω στο mobo,ενω σε αποδοση ισα που θα ακουμπας το επομενο μοντελο CPU..

Οσο για την υδροψυξη,σαν συστημα εχει αχιλλειους πτερνες που κ εδω αμφιλεγεται το λεφτα/αποδοση.Αδρανεια στην απορροφηση θερμοτητας,μονιμα χλιαρη θερμοκρασια νερου,ενω κ παλι εχεις εναν ανεμιστηρα να πρηζει ουμπαλα.Κ εν προκειμενω 2 κ 3 καθως συμπυκνωνεται η χωρητικοτητα του συστηματος σε ενα τοσο δα ψυγειακι.Αν ειναι ΑΙΟ ειδικα εκει ειναι που δεν αξιζει.
Ενω μια νορμαλ αεροψυξη καλυπτει με ενα 25αρι ευρω 90-100w ζεστης με ελαχιστο εως νορμαλ θορυβο μεχρι κ τελειως fanless αν ειναι basic το pc η αν αγορασεις κανα κτηνος αεροψυξη με περισσοτερα λεφτα.

nick1974
23-02-20, 01:24
Ειναι πραγματι αμφιλεγομενα τα κερδη..Ναι παλια υπηρχαν κλειδωμενοι πυρηνες κ λαχειο τι τσιπ θα πετυχαινες,οποτε ειχες αρκετα να κερδισεις..Τωρα ενας μετριος CPU εχει 80 ευρω πες κ ο επομενος 120,ενω ενας πραγματικα καλος 200 πχ..Δε φτανεις τον των 80 στην αποδοση του 200ρη οτι καστομια κ να κανεις,απλα θα χαιρεσαι οτι το πειραξες,τα VRM θα βραζουν απτο ρευμα κ δε θελω να φανταστω τι θα κανει ο χαλκος απο κατω στο mobo,ενω σε αποδοση ισα που θα ακουμπας το επομενο μοντελο CPU..

Τα pc που ηταν φτιαγμενα για κλοκαρισμα ανεκαθεν δεν ειχαν θεμα με τα vrm και τους χαλκους.
Οι συγκεκριμενες mobo παραδοσιακα ηταν πανακριβες βεβαια, και δεν απευθυνονταν ποτε σε τυπικους χρηστες που θα παρουν (με σημερινα η και με τα τοτε λεφτα) επεξεργαστη με 100 και 200 ευρω (οσοι ασχολουμασταν με τετοια χομπυ ειτε ειχαμε τη ναυαρχιδα της κανονικης σειρας ειτε κατι απ την enthusiast σειρα που παραδοσιακα ηταν ολοι ξεκλειδωτοι).
Τωρα για τον κοσμο που επαιρνε ενα φθηνοτερο επεξεργαστη με φθηνες μητρικες και κλοκαριζε οσο δεν παει, αυτοι μετα απο λιγο καιρο πολυ συχνα ειχαν προβληματα.


Οσο για την υδροψυξη,σαν συστημα εχει αχιλλειους πτερνες που κ εδω αμφιλεγεται το λεφτα/αποδοση.Αδρανεια στην απορροφηση θερμοτητας,μονιμα χλιαρη θερμοκρασια νερου,ενω κ παλι εχεις εναν ανεμιστηρα να πρηζει ουμπαλα.Κ εν προκειμενω 2 κ 3 καθως συμπυκνωνεται η χωρητικοτητα του συστηματος σε ενα τοσο δα ψυγειακι.Αν ειναι ΑΙΟ ειδικα εκει ειναι που δεν αξιζει.
Ενω μια νορμαλ αεροψυξη καλυπτει με ενα 25αρι ευρω 90-100w ζεστης με ελαχιστο εως νορμαλ θορυβο μεχρι κ τελειως fanless αν ειναι basic το pc η αν αγορασεις κανα κτηνος αεροψυξη με περισσοτερα λεφτα.

Ειμαι πανω απο μια 10ετια φαν της custom υδροψυξης, για πολλους λογους. Αν καποιος ξερει τι να χρησιμοποιησει και πως να το χρησιμοποιησει καθε αλλο παρα αχιλλειος πτερνα ειναι.
Τωρα οσον αφορα τις ΑΙΟ, εχουν κερδισει πολυ κοσμο. Προσωπικα δε με ενθουσιαζει τεχνικα ο σχεδιασμος τους αλλα ειναι πολυ βολικο οτι ολοκληρη η υδροψυξη ειναι ενα μεμονωμενο ανταλλακτικο. Δε πιστευω ποτε να παω σε κατι τετοιο οσο καλες και να γινουν, αλλα σαν ιδεα για το χρηστη που εχει το μερακι, ασχολειται, αλλα δεν εχει τεχνικη καταρτιση η την οικονομικη δυνατοτητα ειναι κατι καλο, και απ οσο βλεπω υπαρχει αισθητη βελτιωση απ τα αρχικα μοντελα.
Στο htpc/2nd gaming συστημα που χω στο σαλονι λογο περιορισμου του κουτιου (ενα lian li, αρκετα μεγαλο βεβαια για htpc (απ τα μεγαλυτερα htpc cases που βρηκα) αλλα μικρο για να χωρεσει γαιδουροψυκτρες 16 εκατοστων υψους) ψηθηκα να βαλω μια AIO αλλα τελικα βρηκα μια αεροψυκτα noctua που εχει το μεγαλυτερο μερος της οριζοντια
Πιστευω εχεις δει το τερατακι μου που ουσιαστικα ολοκληρη η υδροψυξη ειναι εκτος κουτιου η στο κατω μερος που ειναι τελειως απομονωμενο εκτος απ το cpu block
Αεροψυκτρες με 25 ευρω... χμμμμ... δε ξερω για ποιον επεξεργαστη μιλας, αλλα στο χωρο των "βλαμμενων" τοσο κανει μονο ενας noctua ανεμιστηρας.
Για επεξεργαστες γραφειου που θα καλυφθουν με ψυκτα των 25 ευρω δεν ειναι θεμα, αλλα για λιγο παραπανω που θες αεροψυκτρες τερατα του ενος κιλου και παραπανω μια ΑΙΟ αποτελει πιστευω πολυ καλη λυση για οσους δε θελουν η δεν εχουν τις δυνατοτητες (γνωσεων η οικονομικες) για κατι καλυτερο.

btw το νερο της υδροψυξης δεν ειναι σχεδον ποτε χλιαρο, εκτος αν το συστημα εχει πολυ κακη κατασκευη. Αυτη τη στιγμη που γραφω το δικο μου ειναι 25.9 C με ενα τετραπλο ψυγειο μετα το block με push ανεμιστηρες και με ενα μονο ψυγειο μετα το τανκ με push pull ανεμιστηρες



....

ρε Παναγιωτη, τωρα το σκεφτηκα... Το τροφοδοτικο σου τι brand ειναι?
Αν μιλαμε για τιποτα deer, turbox, chieftech,mstech και το κακο συναπαντημα 99.999999% αυτο εκαψε τα mobo

tzitzikas
23-02-20, 09:39
καλημέρα . το τροφοδοτικό γράφει CODEGEN 400W. ορίστε και μια φώτο του. Υπάρχει περίππτωση να μην έχει προκαλέσει πρόβλημα στη mobo απλα να μην βγάζει όλες τις απαραίτητες τάσεις στους ακροδέκτες του για να λειτουργήσει η mobo?

βρήκα αυτό
https://www.youtube.com/watch?v=Cxn_u_YWVr4
δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι.....:scared::glop:

edit: οι ακροδέκτες φώτο

Panoss
23-02-20, 11:02
'CODEGEN'...της πολύ άγνωστης οικογενείας των 'CODEGEN';
Ούτε ο Νίκος δεν την ξέρει...:w00t::

Αν μιλαμε για τιποτα deer, turbox, chieftech,mstech και το κακο συναπαντημα 99.999999% αυτο εκαψε τα mobo

tzitzikas
23-02-20, 11:26
'CODEGEN'...της πολύ άγνωστης οικογενείας των 'CODEGEN';
Ούτε ο Νίκος δεν την ξέρει...:w00t::
ένα google search θα σε πείσει για την υψηλή ποιότητά τους... :glop:

Panoss
23-02-20, 11:34
Μα...αυτό με έπεισε.

exop
23-02-20, 12:59
καλημέρα . το τροφοδοτικό γράφει CODEGEN 400W. ορίστε και μια φώτο του. Υπάρχει περίππτωση να μην έχει προκαλέσει πρόβλημα στη mobo απλα να μην βγάζει όλες τις απαραίτητες τάσεις στους ακροδέκτες του για να λειτουργήσει η mobo?

βρήκα αυτό
https://www.youtube.com/watch?v=Cxn_u_YWVr4
δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι.....:scared::glop:

edit: οι ακροδέκτες φώτο

αν η αριθμητική μου είναι σωστή:

στα rails +3,3 και +5 γράφει 160W max
στο rail +12 γράφει 16Α δηλαδή ~ 192W
στα rails -5 και -12 γράφει 9,6W
στο rail +5VSB γράφει 2Α δηλαδή ~10W

Οπότε έχουμε 160+192+9,6+10 ~370W και όχι 400 που ισχυρίζεται

αν το είχες επάνω οταν κάηκε το παλαιό motherboard, δεν θα μου φαινόταν απίθανο να είναι ο "ένοχος" και να έχει "πάρει" μαζί του μνήμες ή/και GPU...

δοκίμασες με μεγαφωνάκι; πόσα beep κάνει χωρίς μνήμες;

φαντάζομαι είχες μετρήσει τάσεις και ήταν σωστές πριν το χρησιμοποιήσεις στο νέο motherboard

nick1974
23-02-20, 14:06
'CODEGEN'...της πολύ άγνωστης οικογενείας των 'CODEGEN';
Ούτε ο Νίκος δεν την ξέρει...:w00t::


που να τα ξερω? αντιγραφες μαιμου των deer και των turbox ειναι? :lool: :hahahha:




ένα google search θα σε πείσει για την υψηλή ποιότητά τους... :glop:

Το οτι ενας ανωμαλος στο amazon εβαλε 200+ δολλαρια ενα τροφοδοτικο των 20 ευρω (οκ, μπορει να γινε και λαθος, εχει ξανασυμβει και υπερ του καταναλωτη απ το eshop αλλα δυστυχως το καταλαβαν και δε παραδωσαν :lool: ) δε σημαινει πως ειναι ποιοτικα (η τεσπα πως ηταν... δε ξερω αν υπαρχει η μαρκα)
ενα ψαχτηρι στο Tom's Hardware (που ειναι κατα τη γνωμη μου ενα απ τα καλυτερα φορουμ για υπολογιστες παγκοσμια γιατι μπαινουν δεκαδες χιλιαδες χρηστες και ολο και καποιος εχει σιγουρα αντιμετωπισει κατι σπανιο, μεχρι και το Seth Rogen εχουμε χρηστη ) θα σε πεισει μια χαρα για την "ποιοτητα" τους https://forums.tomshardware.com/threads/power-supply-unit.2440652/

ακομα κι απ τα ναυλον molex δεν παει το μυαλο σου πως κατι δε μοιαζει σωστο?

Οποτε, χωρις να το δω, χωρις να χρειαστει οποιαδηποτε μετρηση, χωρις τιποτα μαντευω και ειμαι 99.999999% σωστος (και οπου και να ρωτησεις θα σου πουν τα ιδια) πως και τριτη μητρικη να βαλεις θα βγει "χαλασμενη"

ΑΝ αποφασισεις να παρεις ποτε σοβαρο hardware ξεκινα με ενα ΣΩΣΤΟ τροφοδοτικο, Super Flower, Seasonic, EVGA (αυτοι κατασκευαζουν και για τους υπολοιπους) ή καποιο της ακριβης σειρας απο Corsair, Be quite, Cooler Master, Fractal design, NZTX, Phanteks, κτλ κτλ κτλ (υπαρχουν δεκαδες κανονικα brands) με Ιαπωνικους πυκνωτες, τελειο airflow, διπλες προστασιες, και εως και 10 χρονια εγγυηση
Πατατες που πουλιουνται με το κιλο στο πλαισιο και αλλα γυφτικα παζαρια ειναι απλα για το αναθεμα, και παλι καλα να καινε μητρικες και χαζομαρες που δε στοιχιζουν πονο αλλα μονο χρημα γιατι ειναι πολυ συνηθισμενο το πρωτο που καιγεται να ειναι Ο ΔΙΣΚΟΣ (κι επισεις ειναι πολυ συνηθισμενο οι Ελληνες να μην ειναι και τοσο συτστηματικοι στα backup ακομα κι αν εχουν αρχεια που κρεμεται η ζωη τους), οποτε ακομα και για ενα low budget υπολογιστη να το θες το τροφοδοτικο πρεπει να ειναι κατι καλο

tzitzikas
23-02-20, 14:38
λοιπόν έβαλα την παλιά μητρική και μου έδωσε σήμα στην οθόνη, μέτρησε την ram και έγγραψε πάτα F1 και F12 για setup νομίζω. Μετά το ξαναάνοιξα και δεν μου έδειχνε τίποτα, άλλαξα θέση της 2 ram και μου έδειξε. μετά εκκίνησα πάλι και δεν έδειχνε τίποτα ούτε άναβε το led απο το πληκτρολόγιο. (απο χτές την είχα αφήσει χωρίς μπαταρία bios και είχα κάνει και clear cmos). άλλαξα διάφορες θέσεις τις ram και μετά είπα να βάλω την μία ram (1gb) . και στο 1ο slot κοντά στην cpu και στο 2o slot άναβε κανονικά η οθόνη, μπήκε και bios και δούλευε και το πληκτρολόγιο. Μάλιστα έβαλα και ένα παλιό HDD που είχε περασμένα τα XP αλλα επειδή έκανε σαν κλικ μέσα τότε τον είχα βγάλει μην παραδώσει πνεύμα, έδειξε και το σήμα των XP στην εκκίνηση, αλλά έβγαζε σφάλμα οτι δεν έχει γίνει καλά ο τερματισμός και είτε με κανονική λειτουργία πατούσα είτε με ασφαλή, αμέσως έβγαζε για κλάσματα δευτερολέπτου μπλε οθόνη και έκανε επανεκκίνηση. Λογικά θα θέλει setup το bios. Το παράτησα προς το παρόν γιατι δεν είχα χρόνο. Αλλο δίσκο για δοκιμή δεν έχω. Τι ρυθμίσεις να κάνω λέτε στο bios? Η μητρική είναι https://www.asrock.com/mb/intel/conroexfire-esata2/
https://www.asrock.com/mb/intel/conroexfire-esata2/#Manual
ορίστε και φώτο και βίντεο https://drive.google.com/open?id=1d-v7U_35tzFchEYyySIOHuF5yLaDv1PG όπου φαίνεται το σφάλμα
άρα μάλλον φόλα μου πούλησε ο Πολωνός. Να κάνω αίτημα για refund λετε?

nick1974
23-02-20, 14:41
άρα μάλλον φόλα μου πούλησε ο Πολωνός. Να κάνω αίτημα για refund λετε?

η το ποιοτικο τροφοδοτικο εκαψε τη ραμ...
Με αυτα τα πραγματα που εχεις και χωρις μετρησεις δε μπορεις να σαι σιγουρος για το τι εχει συμβει.

tzitzikas
23-02-20, 14:56
όταν είχα ρωτήσει τον πωλητή αν εχει το bios για τον επεξεργαστή μου (Core 2 Duo E6400) είχε απαντήσει <<Don't worry. You can order the motherboard :) >>
στη λίστα https://www.asus.com/us/Motherboards/P5K/HelpDesk_CPU/ εμφανίζεται η 0302 bios έκδοση ως πιο παλιά στη λίστα με τους υποστηριζόμενους επεξεργαστές. υπάρχει περίπτωση να υπάρχει και παλιότερη και η μητρική του να έχιε πιο παλιά απο την 0302 και για αυτό τον λόγο να μην παίρνει μπρος?

edit: του έστειλα μήνυμα να μου γράψει ποια έκδοση bios είχε πάνω. Το κακό είναι οτι κάνει μέρες να απαντήσει (εξ αρχής) (αν απαντήσει)
Αν δεν υποστηρίζεται ο Core 2 Duo E6400 και έχει έκδοση < 0302 και είναι λειτουργική η Μ/Β , μόνο κάτι τέτοιο θα έδινε λύση. https://www.ebay.com/itm/BIOS-Chip-ASUS-P5K-P5K-SE-P5KC-P5KR-P5Q-P5QL-E-P5QL-EM/163796611963?hash=item262309f37b:g:drMAAOSw9Shc8Fd 4
εδω μέσα υπάρχει κάποιος φίλος που προγραμματίζει bios?

tzitzikas
24-02-20, 13:13
Ο Πολωνός αφού του ανέφερα ότι σε άλλη μητρική δουλεύει το hardware και χωρίς να ανοίξω case στο eBay έκανε full refund. Όποτε μάλλον φόλα πούλησε και το ξέρει μην πάρει αρνητική. Πάμε για άλλη Mobo τώρα να το αφήσουμε το μηχανάκι και όχι Asus. Σήμερα ήρθε και ο quad core Q6600 g0

nestoras
24-02-20, 13:48
Ο Πολωνός αφού του ανέφερα ότι σε άλλη μητρική δουλεύει το hardware και χωρίς να ανοίξω case στο eBay έκανε full refund. Όποτε μάλλον φόλα πούλησε και το ξέρει μην πάρει αρνητική. Πάμε για άλλη Mobo τώρα να το αφήσουμε το μηχανάκι και όχι Asus. Σήμερα ήρθε και ο quad core Q6600 g0


Θα τη στείλεις πίσω με δικά σου έξοδα?
Αν αποδειχτεί ότι έφταιγε το τροφοδοτικό σου?

navar
24-02-20, 13:51
τι Mobo είπαμε ψάχνεις μήπως σε σώσω ;;

Panoss
24-02-20, 13:55
Θα τη στείλεις πίσω με δικά σου έξοδα?
Αν αποδειχτεί ότι έφταιγε το τροφοδοτικό σου?


Στα @@ του :lool:. Το πόρισμα το έβγαλε ήδη:

Όποτε μάλλον φόλα πούλησε και το ξέρει μην πάρει αρνητική.



τι Mobo είπαμε ψάχνεις μήπως σε σώσω ;;
Να δούμε ποιος θα σώσει εσένα μετά!:lool:

tzitzikas
24-02-20, 15:43
Xaxaxa. Θα πάρω μάλλον νέο τροφοδοτικό πρώτα. Αν αποδειχθεί ότι φταίει το τροφοδοτικό και δουλέψει αν και αμφιβάλω γιατί δούλεψε στην ASRock θα του επιστρέψω τα χρήματα. Όπως έχω κάνει σε πράγματα που ήρθαν μήνες μετά από Κίνα και μου είχαν κάνει refund. Βασικά η Mobo που θα ψάξω πρέπει να υποστηρίζει και τον q6600 g0 και τον e6400 χωρίς να χρειάζεται αναβάθμιση bios για τον quad. Σκέφτομαι να περνει ddr3 μνήμες για τέρμα γκάζια και όχι Asus γιατί αν Google-αρετε Asus p5k no post θα φριξετε

tzitzikas
24-02-20, 16:11
καλησπέρα. Λέω να ξεκινήσω απο τροφοδοτικό και μετά να περάσω σε νέα μητρική, και εφόσον δεν δουλέψει η Asus. Αν δουλέψει θα επιστρέψω το refund, αλλιώς πάω για άλλη και πιθανόν να υποστηρίζει ddr3 ram. Για τροφοδοτικό μέχρι 30Ε που λέτε να στραφώ? αυτό https://www.skroutz.gr/s/17219418/Powertech-PT-904-500W.html λέει τίποτα ή φολα? ψάχνω αγορά Θεσσαλονίκης, μην μας βγει ο κούκος αηδόνι με μεταφορικά.
ακούω προτάσεις για psu<30E

klik
24-02-20, 18:21
Δεν υπαρχει τροφοδοτικο μεχρι 30€. Σκουπίδια μέχρι 30€ υπάρχουν. Με περίπου 40€ όμως βρίσκεις τροφοδοτικό.
Πάρε από σοβαρή μάρκα, το φτηνιάρικο που όμως έχει feedback από όλες τις τάσεις εξόδου
https://www.skroutz.gr/s/5604187/Corsair-VS-Series-VS450.html

tzitzikas
24-02-20, 19:10
το βρήκα εδώ https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=58720&cat=17 41.56 € για Θεσσαλονίκη. Υπάρχει περίπτωση να μην χωράει στο κουτί που έχω? ή όλα έχουν το ίδιο μέγεθος με τα παλιά.?

klik
24-02-20, 20:10
Χωραει, εκτος αν εχεις κανενα slim τροφοδοτικό οποτε με το ματι θα καταλαβαινες οτι εχουν αλλο σχημα με το δικο σου.

tzitzikas
24-02-20, 20:33
καλησπέρα. αυτά τα 2 έχουν διαφορά? ποιο να προτιμήσω? έχουν ίδιο μοντέλο αλλα εξωτερικά διαφέρουν
https://plus3.gr/index.php?route=product/product&product_id=115875
https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=58720&cat=17

nick1974
24-02-20, 23:14
Για τροφοδοτικό μέχρι 30Ε που λέτε να στραφώ?

Στο Ζεφυρι :hahahha:


Τα τροφοδοτικα που επελεξες ειναι της οτιναναι χαζοσειρας της corsair (το βλεπεις απ τα 3 χρονια εγγυηση)
Προτιμησε σειρα CX (5 χρονια εγγυηση) https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=51690&cat=17&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=3
Η της sfx (δε ξερω γιατι γραφει 7... κανονικα εχει 10, εκτος κι αν το αλλαξαν) https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=64780&cat=17&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=3

Και οι δυο σειρες ειναι ΣΟΥΠΕΡ VFM (σε σχεση με το να αγοραζες με ιδιες πλακετες απ ευθειας απο seasonic)

Η corsair σιγουρα δεν ειναι σα τους μπαζο-OEM της συμφορας, αλλα εχει ποιοτικοτατες σειρες που τις βγαζει η seasonic και η superflower και εχει και χαζοσειρες που τις βγαζουν καποιοι κινεζοι. ΔΕΝ ειναι η ιδια κατασκευαστης οποτε οπως σου ειπα δες τις σοβαρες σειρες...
...ΑΝ σε ενδιαφερει δηλαδη ...

btw αν παρεις κανονικο τροφοδοτικο βαλτο στο συστημα με τον ryzen, οχι στην αρχαιολογια (αν ειναι turbox 100% θα χει καποιο σκατοτροφοδοτικο της συμφορας μεσα) και βαλε στην αρχαιολογια το τροφοδοτικο που βαλαν οι "μεγαλοι γνωστες της υψητης τεχνολογιας" του πλαισιου

tzitzikas
25-02-20, 00:02
Χαχαχαχα με έκανες και γέλασα με το Ζεφύρι...
Καλά τα τροφοδοτικά που έβαλες αλλά ανεβαίνει το budget. Παλιό μηχάνημα λέμε να αναστήσουμε και όπως το πάμε θα καταλήξει σε υπερκρίσιμο σέρβερ της NASA η στο κοντρόλ ελέγχου του κοζλοντουι..
Το σκέφτηκα αυτό να κάνω τραμπα τα τροφοδοτικά αλλά μήπως υπάρχει θέμα με την 2 έτη εγγύηση του turbo-x αν το ανοιξω το κουτί,? Κάποια στιγμή βέβαια ήθελα να περάσω μια ακόμα 8gb ram να παίζει dual. Μην προκύψει κάνα θέμα και μετά πουν το άνοιξες δεν ισχύει εγγύηση κτλ
https://www.skroutz.gr/s/17246501/EVGA-500-BR.html
Αυτά τα εβγα τι λένε?

navar
25-02-20, 00:09
Αυτά τα εβγα τι λένε?

Μια χαρά παγωτά ήταν , είχαν και την πατούσα μπανάνα με το 100δραχμο που μ@μ0ύσε

στα σοβαρά , στα τροφοδοτικά δεν ξέρω τι κάνουν αλλα στις υλοποιήσεις σε κάρτες γραφικών Nvidia μια χαρά τα πήγαιναν

nick1974
25-02-20, 00:22
Χαχαχαχα με έκανες και γέλασα με το Ζεφύρι...
Καλά τα τροφοδοτικά που έβαλες αλλά ανεβαίνει το budget. Παλιό μηχάνημα λέμε να αναστήσουμε και όπως το πάμε θα καταλήξει σε υπερκρίσιμο σέρβερ της NASA η στο κοντρόλ ελέγχου του κοζλοντουι..
b
budget τροφοδοτικα ειναι, ειδικα η CX σειρα ειναι "τροφοδοτικα του φτωχου" ... οι μαλακιες που πουλιουνται φθηνα δεν κανουν απλα για τιποτα. Για τροφοδοτικα μιλαμε, ειναι part που θες να το παρεις μια φορα και να μην ξανασχοληθεις... αν γινεται ΠΟΤΕ! (η εστω για τουλαχιστο μια δεκαετια)
Μη το βαλεις στην παλιατσουρα αλλα στο ryzen που υποφερει με τις μπουρδες που του βαλαν οι "ειδικοι"


Το σκέφτηκα αυτό να κάνω τραμπα τα τροφοδοτικά αλλά μήπως υπάρχει θέμα με την 2 έτη εγγύηση του turbo-x αν το ανοιξω το κουτί,?

Τι να σου πω? το καθε part δεν εχει δικη του εγγυηση? Απ το πλαισιο τι εγγυαται? οτι ενα ασχετο πιτσιρικι "πιστοποιηθηκε" να τα μονταρει? :lool:



Αυτά τα εβγα τι λένε?

:hahahha: ΤΑ ΕΒΓΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΩΤΑ! EVGA τα προφερουμε Ι ΒΙ ΤΖΙ ΕΙ :001_tt2:

πολυ τιμια εταιρια. Κατασκευαστης πολλων και μεταπρατης μονο ποιοτικων parts
Στο θεμα rma ειναι η τιμιοτερη εταιρια του χωρου (σε αντιθεση με κατι ντιβες -βλ gigabyte- που σου λενε "εβγαλες την ψυκτρα μας απ τη gpu για να βαλεις νερο? εχασες την εγγυηση"!!!!! η EVGA αντιθετα δεν κολλαει σ αυτα και γραφει επι λεξη κανε οτι θες αρκει να μην πεταξεις τα parts και να μας το στειλεις μονταρισμενο οπως στο δωσαμε)

tzitzikas
25-02-20, 09:20
καλημέρα. μάζεψα αυτά. κλείνω προς το τελευταίο το coolmaster έχει καλές κριτικές στο σκρουτζ απο όλους σχεδόν. εσείς τι λετε?
https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=58720&cat=17 Corsair VS450 41.56 €
https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=65168&cat=17 EVGA 450 BR Bronze 48.30 €
https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=57255&cat=17&sub=0&pmanuf=18&sort=undefined&step=undefined Thermaltake Smart RGB PS-SPR-0500NHSAWE 46.64 € <----θορυβώδες
https://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-tr2-s-450w-p-PER.644144 40.90 € https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=53573&cat=17&sub=0&pmanuf=18&sort=3&step=undefined Thermaltake TR2 S PS-TRS-0450NPCWEU-2 45.37 €
https://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-tr2-s-80-plus-active-pfc-500watt-p-PER.817441 PSU THERMALTAKE TR2 S 80 PLUS ACTIVE PFC 500WATT 47.90 €
https://www.e-shop.gr/psu-coolermaster-mwe-white-v2-500w-80-plus-standard-230v-p-PER.819048 COOLERMASTER MWE WHITE V2 500W 80 PLUS 48.90 €
( https://www.skroutz.gr/s/20937208/CoolerMaster-MWE-450-White.html )

nick1974
25-02-20, 10:58
οι πιστοποιησεις 80+ αποδοσης (bronze, silver,gold,platinum) δεν ειναι για πλακα.
Εσυ κοιτας μονο τιμες και μαζεψες ολα τα bronze, που σημαινει πως η αποδοση ειναι γυρω στο 80% δηλαδη αν λεει 500W εχει max 400 ωφελιμα κι 100 καταναλωση.

Επισεις αυτο που σου φαινεται καλυτερο αν δεις λεει 2 χρονια εγγυηση! ενω τα σοβαρα τροφοδοτικα εχουν απο 5 και πανω.




Αφου θες που θες να παρεις υποτειθεται κατι, τοσο ακριβο ειναι ενα 75ρι?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tzitzikas
25-02-20, 11:30
οι πιστοποιησεις 80+ αποδοσης (bronze, silver,gold,platinum) δεν ειναι για πλακα.
Εσυ κοιτας μονο τιμες και μαζεψες ολα τα bronze, που σημαινει πως η αποδοση ειναι γυρω στο 80% δηλαδη αν λεει 500W εχει max 400 ωφελιμα κι 100 καταναλωση.

Επισεις αυτο που σου φαινεται καλυτερο αν δεις λεει 2 χρονια εγγυηση! ενω τα σοβαρα τροφοδοτικα εχουν απο 5 και πανω.




Αφου θες που θες να παρεις υποτειθεται κατι, τοσο ακριβο ειναι ενα 75ρι?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
80 plus λεει και το coolmaster. Αυτο με την εγγύηση το είδα. Για το EVGA 450 BR δεν διάβασα καλά απο ένα 8% στο amazon και για το Thermaltake Smart RGB που έχει 5 χρόνια εγγύηση (είναι το μόνο με 5 χρόνια απο αυτά που αναφέρω) κάνει θόρυβο λένε.
εσυ απο αυτά πιο θα πρότεινες γιατι λεω να μην ανέβει άλλο το ποσόν. ευχαριστώ!

nick1974
25-02-20, 11:38
εγω σου προτεινα ηδη μια καλη δοκιμασμενη και απολυτα vfm σειρα της corsair με πιστοποιηση 80+ gold στα watt που εχεις επιλεξει με 5 χρονια εγγυηση, ιαπωνικους πυκνωτες και τσοκακια στραγγαλισμου θορυβου, και φυσικα φουλ προστασιες.

Απο κει και περα σε σχεση με αυτα που εχεις οτι και να παρεις ειναι σιγουρα καλυτερο αλλα οταν μιλαμε για καλο τροφοδοτικο μιλαμε για καλο τροφοδοτικο κι οχι απλα για κατι καλυτερο απ τα σκουπιδια.
Αν υπαρχει οικονομικη στενοτητα γιατι απλα δε το αναβαλεις για λιγο αργοτερα? καιγεσαι τοσο πολυ για αμεση αγορα?


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tzitzikas
25-02-20, 12:47
εγω σου προτεινα ηδη μια καλη δοκιμασμενη και απολυτα vfm σειρα της corsair με πιστοποιηση 80+ gold στα watt που εχεις επιλεξει με 5 χρονια εγγυηση, ιαπωνικους πυκνωτες και τσοκακια στραγγαλισμου θορυβου, και φυσικα φουλ προστασιες.

Απο κει και περα σε σχεση με αυτα που εχεις οτι και να παρεις ειναι σιγουρα καλυτερο αλλα οταν μιλαμε για καλο τροφοδοτικο μιλαμε για καλο τροφοδοτικο κι οχι απλα για κατι καλυτερο απ τα σκουπιδια.
Αν υπαρχει οικονομικη στενοτητα γιατι απλα δε το αναβαλεις για λιγο αργοτερα? καιγεσαι τοσο πολυ για αμεση αγορα?


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
1ον πάντα υπάρχει οικονομική στενότητα :lool:
2ον έχω μπροστά μου τα πράγματα και εχω μπει στη πρίζα να το στήσω (ή...... να το κάψω... :laugh:) χτες ήρθε και με γράμμα! ο quad Q6600. τον βρήκα κάτω στο κουτί για τα κοινόχρηστα γράμματα

nick1974
25-02-20, 12:59
https://www.skroutz.gr/s/16368866/Be-Quiet-Pure-Power-11-500W.html

εχει καλες κριτικες και πληρει ολα τα κριτηρια για να λεγεται τροφοδοτικο και ειναι πανω κατω στην τιμη που θες.
Κατι φθηνοτερο δε βρισκω να υπαρχει

tzitzikas
25-02-20, 15:28
σκέφτομαι και αυτό https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=41252&cat=17&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=7 62.92 € SEASONIC POWER SUPPLY 520W ATX 24 PIN S12II-520
ανέβηκε το buget αλλά θα το περάσω κάποια στιγμή στο ryzen αφού πρώτα ρωτήσω και το πλαισιο τι παιζει με τις εγγυήσεις αν ανοίξω το κουτί για να προσθέσω μνήμη π.χ .
φαντάζομαι θα είναι συμβατό με την σαπίλα το codegen που έχω στο παλιό-μηχανάκι που γράφει ΑΤΧ v. 2.0.3 ?

nick1974
25-02-20, 16:30
σκέφτομαι και αυτό https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=41252&cat=17&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=7 62.92 € SEASONIC POWER SUPPLY 520W ATX 24 PIN S12II-520

αντε παλι με τα bronze... Σιγουρα ειναι καλο γιατι ειναι seasonic, αλλα ειναι bronze, που σημαινει καταναλωση σε πληρη ισχυ λιγο πανω απο 100W απ τα 520



ανέβηκε το buget αλλά θα το περάσω κάποια στιγμή στο ryzen αφού πρώτα ρωτήσω και το πλαισιο τι παιζει με τις εγγυήσεις αν ανοίξω το κουτί για να προσθέσω μνήμη π.χ .


δε θα ρωτησεις, θα απαιτησεις εγγυηση για τα parts.
Αν σου πουν οποιαδηποτε μαλακια απλα μπαινεις σε μερικα κομπιουτεροφορουμ (tag-αρεις και στον τιτλο ονομα καταστηματος) και ανεβαζεις θεμα και την επομενη σε παιρνουν μονοι τους τηλ (εγγυημενο σεναριο που εχει χιλιοπαιχτει)
Στη χειροτερη να σου πουν να κανουν αυτοι την αλλαγη και να τους το πας να στο αλλαξουν


φαντάζομαι θα είναι συμβατό με την σαπίλα το codegen που έχω στο παλιό-μηχανάκι που γράφει ΑΤΧ v. 2.0.3 ?


το προτυπο ATX υπαρχει καμια 30ρια χρονια και δε το βλεπω να αλλαζει για πολλα ακομα, εκτος κι αν συμβει καποια κοσμοσυνταρακτικη αλλαγη

tzitzikas
25-02-20, 17:07
αντε παλι με τα bronze... Σιγουρα ειναι καλο γιατι ειναι seasonic, αλλα ειναι bronze, που σημαινει καταναλωση σε πληρη ισχυ λιγο πανω απο 100W απ τα 520




δε θα ρωτησεις, θα απαιτησεις εγγυηση για τα parts.
Αν σου πουν οποιαδηποτε μαλακια απλα μπαινεις σε μερικα κομπιουτεροφορουμ (tag-αρεις και στον τιτλο ονομα καταστηματος) και ανεβαζεις θεμα και την επομενη σε παιρνουν μονοι τους τηλ (εγγυημενο σεναριο που εχει χιλιοπαιχτει)
Στη χειροτερη να σου πουν να κανουν αυτοι την αλλαγη και να τους το πας να στο αλλαξουν



το προτυπο ATX υπαρχει καμια 30ρια χρονια και δε το βλεπω να αλλαζει για πολλα ακομα, εκτος κι αν συμβει καποια κοσμοσυνταρακτικη αλλαγη
ε τι να κοιτάξω 80 gold? ξεφεύγουν στη τιμή. δηλαδή στα 60Ε ποιο θα πρότειτες αντι του seasonic?

edit: μήπως κάνεις λάθος για τα bronze?
με βάση ένα πίνακα που είδα εδώ https://appuals.com/gold-vs-bronze-psu/
έχουν απώλειες απο 12-15% άρα στα 520w 62,4-78W. 100w δεν ειναι..
το gold Be Quiet που έβαλες 8-11% απώλειες. Δεν είναι και τεράστια διαφορά θα έλεγα.

nick1974
25-02-20, 18:38
Οτι ειχα να πω με βαση αυτα που ξερω το ειπα.
Απο κει και περα αν για 10-15 ευρω διαφορα θα κατσουμε να λυσουμε το Κυπριακο και εσυ δεν εχεις προβλημα να εχεις μεγαλυτερη απωλεια, δηλ μεγαλυτερο θορυβο, θερμοκρασια και καταναλωση τοτε τι ακριβως συζηταμε?
Αν μετα τις τελευταιες σου αγορες οι οποιες ειναι ενα ups για πεταμα, μια mobo 15ετιας σε τιμη καινουργιας και μιας cpu 15ετιας θεωρεις πως ξερεις να κανεις αγορες στο συγκεκριμενο αντικειμενο τοτε προχωρα ελευθερα!

btw ο πινακας μια χαρα τα λεει, εσυ εισαι σιγουρος πως τον διαβαζεις σωστα? εχεις παρει ποτε μετρησεις σε τυπικη χρηση του υπολογιστη σου για να ξερεις ποσο φορτωνει?

navar
26-02-20, 12:10
το προτυπο ATX υπαρχει καμια 30ρια χρονια και δε το βλεπω να αλλαζει για πολλα ακομα, εκτος κι αν συμβει καποια κοσμοσυνταρακτικη αλλαγη

Ποτέ μην λές ποτέ :P
https://www.insomnia.gr/articles/various/computer/new-psu-standard-atx12vo-to-launch-this-year/page/7/

tzitzikas
26-02-20, 14:03
καλησπέρα. αν με το τροφοδοτικό δεν δουλέψει η P5K και προχωρήσω σε νέα μητρική, αν πάρω microATX (γιατι λέω να στραφώ σε Gigabyte DDR3), υπάρχει περίπτωση να μην κάθετε στο κουτί μου έχω που είναι για ΑΤΧ μητρική?

Gaou
26-02-20, 22:22
υπάρχει περίπτωση να μην κάθετε στο κουτί μου έχω που είναι για ΑΤΧ μητρική?

τι εννοεις το κουτι ειναι για ατχ. λεει στις προδιγραφές ότι ειναι μονο για τέτοιο . απιθανο μου φαινεται . εν πασι περιπτώση στην χειροτερη να πρεπει να μετακινήσεις μερικους αποστάτες και μετά ολα καλά ....! θα εχεις και πιο πολύ χώρο...

tzitzikas
27-02-20, 18:24
παράγγειλα αυτό τελικά https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=41252&cat=17&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=7&nbsp;
θα το δοκιμάσω στην P5K και αν δεν δουλέψει θα ψάξω να βρω μια (ίσως και microATX) DDR3 μάλλον.
αντε να πάρουν φωτια οι cores λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :w00t::thumbup::-({|=:glop::glop:

tzitzikas
28-02-20, 16:24
καλησπέρα. έβαλα το τροφοδοτικό αλλα η Asus P5K αρνείται να συνεργαστεί. Δεν θα ασχοληθώ άλλο. Ψάχνω άλλη μητρική κατα προτίμηση Gigabyte ή MSI DDR3 που να υποστηρίζει τον Core 2 Quad Q6600 G0 slacr 2.40 GHz.

tzitzikas
11-03-20, 20:34
καλησπέρα. προχωράει το build. έβαλα τελικά μητρική Asrock G31M-S ddr2 με 4GB ram 667Mhz και έβαλα και τον Q6600 Core 2 quad. Φαίνεται να δουλεύει καλά. Η μητρική ήρθε πακέτο με τις ram, έναν επεξεργαστή Core 2 duo E7400 2,8Ghz και ψύκτρα με ανεμιστήρα. Δυστυχώς ενω γραφει ο κατασκευαστής οτι δέχεται ως 4gb/slot ddr2 (έχει 2 slots) , δεν βρίσκεις στην αγορά sticks 4gb ddr2 παρά μόνο σε εξωφρενικές τιμές. Αν βάλω 2 sticks 2GB 800Mhz αντί για τα 667Mhz, θα δώ καμιά σημαντική διαφορά ή να μην ασχοληθώ?
Εγώ έβαλα τον Q6600 Core 2 quad με την artict 7 pro rev.2 ψύκτρα που είχα.
Μετά δοκίμασα να βάλω και μια κάρτα pci usb hub (4 usb 2.0), αλλά το πληκτρολόγιο δεν δούλευε στην pci usb hub μέσα στο bios. Δεν ξέρω γιατί και αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω. Μήπως δεν δουλεύει εντός bios αλλά μόνο μέσα στα windows αυτή η κάρτα. Την είχα στη προηγούμενη σύνθεση και δούλευε εντός windows, μέσα στο bios δεν την είχα δοκιμάσει. H ψύκτρα δεν μου αρέσει που κλείνει την εισαγωγή αέρα του τροφοδοτικού (seasonic).
Ακόμα δεν έχω δίσκο, θα πάρω έναν μικρό ssd να περάσω τα windows 10 και έχω και έναν 320GB HDD που θα τον περάσω και αυτόν. φώτο
υ.γ λαμάκια για να κλείσω πίσω το κουτί εκεί που είναι για τις κάρτες pci που δεν έχω που μπορώ να βρώ?

Gaou
11-03-20, 21:43
...Μήπως δεν δουλεύει εντός bios αλλά μόνο μέσα στα windows αυτή η κάρτα. Την είχα στη προηγούμενη σύνθεση και δούλευε εντός windows, μέσα στο bios δεν την είχα δοκιμάσει...

οι pci δουλευουν ( εκτος εξαιρεσεων που δεν γνωρίζω) μονο μεσα σε λειτουργικα. οι μονες που θα επρεπε να δουλευουν μεσα στο bioσ ειναι οι γραφικών που και αυτες εχουν εντελως περιορισμένες δυνατοτητες...

tzitzikas
11-03-20, 22:11
πάντως με τον core 2 duo E6400 2,13ghz διάβαζες το πόστάρισμα, μέτρημα ram κτλ. Με τον Q6600 δεν προλαβαίνεις. Ελπίζω να μην έχει κανα θέμα η ΜΒ να το ολοκληρώσω.. Αν και θα ήθελα 8GB ram αλλά στικ των 4gb δεν παίζουν...Τα 10αρια windows 64bit θα τα σηκώνει λέτε?
Αν βάλω ένα ανεμιστήρα κάτω απο το psu στο κουτί, εκεί που έχει θέση, θα πρέπει να τον τοποθετήσω έτσι ώστε να βγάζει τον αέρα προς τα έξω? Τι ανεμιστήρας χρειάζεται 80mm?

VirusX2
11-03-20, 23:08
Μέτρα ρε φίλε που να ξέρουμε πόσα mm χρειάζεται, το κουτί μπροστά σου το έχεις.. Τα πιο συνηθισμένα είναι 120 ή 80

Για τα 10ρια άλλοι λένε παίζουν μια χαρά, άλλοι ότι είχαν σοβαρά θέματα.. τώρα τι να σου πω.. δοκιμάζεις και βλέπεις..

nick1974
11-03-20, 23:41
Τα πιο συνηθισμένα είναι 120 ή 80




80ρια? εγω ηξερα τα συνηθισμενα ειναι 120 και 140
Τα 80ρια ποτε χρησιμοποιηθηκαν? (παιζει να μη τα χω δει καν στη ζωη μου)




Για τα 10ρια άλλοι λένε παίζουν μια χαρά, άλλοι ότι είχαν σοβαρά θέματα.. τώρα τι να σου πω.. δοκιμάζεις και βλέπεις..

πλεον δεν υπαρχει αλλο λειτουργικο να υποστηριζεται, εκτος απ τα 8ρια και τα 10ρια (τ 7ρια μας αφησαν χρονους εδω και κανα διμηνο)

selectronic
11-03-20, 23:55
80ρια? εγω ηξερα τα συνηθισμενα ειναι 120 και 140
Τα 80ρια ποτε χρησιμοποιηθηκαν? (παιζει να μη τα χω δει καν στη ζωη μου)

Οι 80mm ήταν πριν τους 120mm (γενιά socket 478 ίσως?), αλλά στο socket 775 ήταν πλέον στάνταρ οι 120mm (εκτός κι το κουτί ήταν παλιό).
Το eshop.gr έχει ακόμα 80mm fans (και μικρότερους ακόμα):
https://www.e-shop.gr/ypologistes-case-modding-fans-80mm-list?table=PER&category=%C1%CD%C5%CC%C9%D3%D4%C7%D1%C1%D3+%CA%CF% D5%D4%C9%CF%D5&filter-2398=1

nick1974
12-03-20, 07:44
Οι 80mm ήταν πριν τους 120mm (γενιά socket 478 ίσως?), αλλά στο socket 775 ήταν πλέον στάνταρ οι 120mm (εκτός κι το κουτί ήταν παλιό).
Το eshop.gr έχει ακόμα 80mm fans (και μικρότερους ακόμα):


Μικροτεροι παντα υπηρχαν για διαφορους λογους (συνηθως βαζω κι εγω εναν να βαραει κατω απ τη cpu, αλλος βαζει σε ραμ κτλ ) αλλα 80ρια δε θυμαμαι να ειχα, τουλαχιστο οχι στο case ουτε στα παλια αχαρα μπεζ κουτια (οκ, παιζει και να ηταν τετοια και να εχω τωρα ψιλοαλτσχαιμερ γιατι τοτε συνηθως απλα λεγαμε "ενα ανεμιστηρακι" χωρις να λεμε μεγεθη, αλλα νομιζω ηταν 120ρια παντα... )
Τελευταιο μπεζ κουτι ειχα σε P3. Σε 478 ειχα ενα απ τα μπλε-μαυρα που πρωτοεφερε το multirama στο extreme στη Στουρναρη

tzitzikas
12-03-20, 09:57
Καλημέρα. Ο ανεμιστήρας που τοποθετείται κάτω από το τροφοδοτικό στην πίσω πλευρά, τοποθετείται έτσι ώστε να βγάζει το αέρα από μέσα από το κουτί προς τα έξω, σωστά?

nick1974
12-03-20, 10:48
ΟΛΟΙ οι ανεμιστηρες που βρισκονται κατω, πλαι, δεξια, αριστερα, μπρος, πισω ΒΑΖΟΥΝ αερα, και αυτοι που βρισκονται πανω βγαζουν.
Σε ΚΑΠΟΙΑ setup μπορει να βγαζει και ΕΝΑΣ ανεμιστηρας πισω (αναλογα την ψυξη του επεξεργαστη και το airflow του κουτιου).
Η πιεση στο κουτι πρεπει να ειναι θετικη ωστε να μη μπαινει σκονη (εκτος απο ορισμενες περιπτωσεις κουτιων με πολυ κακο airflow οπου πρεπει να βγαινει ο ζεστος αερας)

VirusX2
12-03-20, 11:21
ΟΛΟΙ οι ανεμιστηρες που βρισκονται κατω, πλαι, δεξια, αριστερα, μπρος, πισω ΒΑΖΟΥΝ αερα, και αυτοι που βρισκονται πανω βγαζουν.
Σε ΚΑΠΟΙΑ setup μπορει να βγαζει και ΕΝΑΣ ανεμιστηρας πισω (αναλογα την ψυξη του επεξεργαστη και το airflow του κουτιου).
Η πιεση στο κουτι πρεπει να ειναι θετικη ωστε να μη μπαινει σκονη (εκτος απο ορισμενες περιπτωσεις κουτιων με πολυ κακο airflow οπου πρεπει να βγαινει ο ζεστος αερας)

Δεν υπαρχει το ολοι.. Ανάλογα το setup που έχεις ρυθμίζεις και την ροή του αέρα.. Συνήθως από μπροστά και κάτω να μπαίνει αέρας και από πίσω και πάνω να βγαίνει..

Ας μην το πάμε παραπέρα σε φίλτρα και τα λοιπά.. φαντάζομαι είδες τι κουτί έχει ο φίλος... Δεν αξίζει καν να το συζητάμε παραπέρα..

tzitzikas
12-03-20, 15:00
ΟΛΟΙ οι ανεμιστηρες που βρισκονται κατω, πλαι, δεξια, αριστερα, μπρος, πισω ΒΑΖΟΥΝ αερα, και αυτοι που βρισκονται πανω βγαζουν.
Σε ΚΑΠΟΙΑ setup μπορει να βγαζει και ΕΝΑΣ ανεμιστηρας πισω (αναλογα την ψυξη του επεξεργαστη και το airflow του κουτιου).
Η πιεση στο κουτι πρεπει να ειναι θετικη ωστε να μη μπαινει σκονη (εκτος απο ορισμενες περιπτωσεις κουτιων με πολυ κακο airflow οπου πρεπει να βγαινει ο ζεστος αερας)
όταν εννοείς η πίεση να είναι θετική φαντάζομαι εννοείς να φυσάει αέρας απο έξω προς το εσωτερικό του κουτιού. Ετσι όμως δεν μπαίνει και σκόνη?

kioan
12-03-20, 15:04
Ότι πίεση και να έχει το κουτί, εφόσον θέλουμε να βγάζουμε θερμό αέρα από αυτό, αυτός θα πρέπει από κάπου να συμπληρώνεται.

Και όπου μπαίνει αφιλτράριστος αέρας του περιβάλλοντος, μπαίνει και σκόνη.

VirusX2
12-03-20, 15:08
Ναι οι προς τα μέσα θα πρέπει να παίρνουν εισαγωγή μετά από φιλτράρισμα..

Βάλεις, δεν βάλεις, προς τα μέσα, προς τα έξω.. δεν έχει κανένα απολύτως νόημα στο συγκεκριμένο setup που έχεις....

nick1974
12-03-20, 15:57
Ότι πίεση και να έχει το κουτί, εφόσον θέλουμε να βγάζουμε θερμό αέρα από αυτό, αυτός θα πρέπει από κάπου να συμπληρώνεται.

Και όπου μπαίνει αφιλτράριστος αέρας του περιβάλλοντος, μπαίνει και σκόνη.

αν εχεις θετικη πιεση ολος ο αερας που μπαινει παιρναει αναγκαστικα απ τα φιλτρα, ενω αν εχεις αρνητικη τοτε ο αερας παιρναει κι απο οπουδηποτε αλλου υπαρχει τρυπα η χαραμαδα, με αποτελεσμα το κουτι να γινεται βασιλιας της σκονης. (ειδικα απ τις γρυλιες των pcie παιρνανε παπαδες).
Ακριβως γι αυτο το λογο ενας καλος τροπος που κανουν πολλοι για να δουν πως οντως εχουν θετικη πιεση ειναι να κρεμασουν κατι πολυ ελαφρυ με μια κλωστη μπροστα σε μια τρυπα η σε μια γριλια των pcie και αν αυτο κινειται προς τα εξω σημαινει πως η σκονη θα παει στα φιλτρα. Αν κινηθει προς τα μεσα σημαινει πως η σκονη πα μπει μεσα στο κουτι.
btw αυτο δεν ειναι πανακεια αφου μερικοι ορκιζονται στην αρνητικη πιεση ωστε να αποβαλλεται περισσοτερος αερας και προτιμανε να ριχνουν ενα φυσιμα που και που στο εσωτερικο για τη σκονη, αλλα προσωπικα ειμαι υπερ του αριστου φιλτραρισματος και της θετικης πιεσης οπου κυριολεκτικα μπορεις να αποφυγεις σχεδον εντελως την εισοδο σκονης



Ας μην το πάμε παραπέρα σε φίλτρα και τα λοιπά.. φαντάζομαι είδες τι κουτί έχει ο φίλος... Δεν αξίζει καν να το συζητάμε παραπέρα..

οκ, τωρα το δα...
Ναι, σ αυτο το κουτι και δεν εχει νοημα

mtzag
12-03-20, 16:25
@nick1974 στα inverter πολλα kw τι ειναι καλυτερο να στρωχνεις αερα προς την ψυκτρα ή να διωχνεις ?

nick1974
12-03-20, 17:21
@nick1974 στα inverter πολλα kw τι ειναι καλυτερο να στρωχνεις αερα προς την ψυκτρα ή να διωχνεις ?


Δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο, ολα ειναι αναλογα την ψυκτρα και την ολη μελλετη.
Προσωπικα βλεπω καλυτερο και ευκολοτερο να σπρωχνεις αερα προς την ψυκτρα και απο κει να τον αποβαλεις εξω. Σε ενα πινακα με ινβερτερ και αλλα εξαρτηματα αυτοματισμου ειναι πολυ πιο ευκολη η μελλετη γιατι εχεις συγκεκριμενες τρυπες οι οποιες ειναι αποκλειστικα για τον αερα και φυσικα εχουν και τα καταλληλα φιλτρα, ενω σε ενα pc τα πραματα ειναι δυσκολοτερα γιατι εχεις πολλες τρυπες γυρω και πρεπει να σκεφτεις πως να αντιμετωπισεις και τον παραγοντα σκονη

VirusX2
13-03-20, 00:28
@nick1974 στα inverter πολλα kw τι ειναι καλυτερο να στρωχνεις αερα προς την ψυκτρα ή να διωχνεις ?

Ποιος είναι ο καλύτερος ηλεκτρικός κινητήρας για όλες τις εφαρμογές;

tzitzikas
14-03-20, 09:56
Ποιος είναι ο καλύτερος ηλεκτρικός κινητήρας για όλες τις εφαρμογές;
spam..................

VirusX2
14-03-20, 10:39
spam..................

Προσπαθώ να σε φτάσω στο spam, αλλά που.. κρατάς τα σκήπτρα.. :001_tt2:

tzitzikas
17-03-20, 18:46
καλησπέρα. Εχω αγοράσει μια μεταχειρισμένη motherboard ASRock G31m-s η οποία συνoδευόταν απο επεξεργαστή core 2 duo και 2 modules ram 2GB έκαστο. Ανοίγοντας το bios (δίσκο δεν έχω περάσει ακόμα) οι μνημες φαίνονται 667MHz. Διαβάζοντας όμως τα χαρακτηριστικά τους ο τύπος τους είναι 2 GB VDATA VD2800002GOU VDQVF1B16 και γράφουν επάνω DDR2 800 και βλέπω οτι είναι 800Mhz. Πριν κάνω εγκατάσταση τον επεξεργαστή που είχα core 2 quad Q6600 είχα βγάλει την μπαταρία του bios για κανα 10λεπτο, οπότε θεωρώ οτι έχουν επανέλθει οι αρχικές ρυθμίσεις του bios. Για ποιό λόγο φαίνονται 667MHz ενώ είναι 800Mhz?
επισυνάπτω φώτο απο τις ram (από οτι βλέπω και το πίσω module γράφει το ίδιο με το μπροστά απο ότι μπορώ να διακρίνω) και απο το bios.
η ram που την googla-ra είναι αυτή
https://ram-co-shop.de/2-GB-DDR2-RAM-240-pin-PC2-6400U-non-ECC-CL6-VDATA-VD2800002GOUVDQVF1B16_1
https://gebruiktgeheugen.nl/shop/desktop/vdata-2gb-pc2-6400u-vd03/

nick1974
17-03-20, 20:52
...


θυμασαι αν ηθελε και τετραπινο?
Νταξει, εχουν περασει τοσες ολυμπιαδες απο τοτε, αλλα εχω την εντυπωση πως η P5K ηθελε και τετραπινο (το θυμαμαι γιατι ειχα τσιμπισει ληψη απ αυτο για κατι κολπα στην υδροψυξη που ειχα κανει, εκτος αν το μπερδευω με τιποτε αλλο)



....

Μπορει να συμβαινει οτιδηποτε, ακομα και με το που εποιασες κατι να το εκαψες. Μιλαμε για hardware εποχων που επηρρεαζοταν ακομα και απο στατικο ηλεκτρισμο, επισεις τοτε ειχαμε και capacitor plague κτλ κτλ κτλ...
Γενικα το να ασχολεισαι με κατι τοσο παλιο εννωειται εμπεριεχει ρισκο ακομα και καλο να ειναι να χαλασει στα χερια σου.
δες αν θελει τετραπινο. Το ανεμιστηρακι το χεις συνδεσει στη σωστη θεση?

tzitzikas
17-03-20, 21:19
θυμασαι αν ηθελε και τετραπινο?
Νταξει, εχουν περασει τοσες ολυμπιαδες απο τοτε, αλλα εχω την εντυπωση πως η P5K ηθελε και τετραπινο (το θυμαμαι γιατι ειχα τσιμπισει ληψη απ αυτο για κατι κολπα στην υδροψυξη που ειχα κανει, εκτος αν το μπερδευω με τιποτε αλλο)

Μπορει να συμβαινει οτιδηποτε, ακομα και με το που εποιασες κατι να το εκαψες. Μιλαμε για hardware εποχων που επηρρεαζοταν ακομα και απο στατικο ηλεκτρισμο, επισεις τοτε ειχαμε και capacitor plague κτλ κτλ κτλ...
Γενικα το να ασχολεισαι με κατι τοσο παλιο εννωειται εμπεριεχει ρισκο ακομα και καλο να ειναι να χαλασει στα χερια σου.
δες αν θελει τετραπινο. Το ανεμιστηρακι το χεις συνδεσει στη σωστη θεση?

σωστά είναι όλα συνδεδεμένα. απλά δεν έχω ακόμα στα χέρια μου τον ssd για να περάσω windows. το bios φαινεται εντάξει (μάλλον). έχει μια ρύθμιση στο Chipset Configuration>DRAM Frequency όπου έχει auto, 333 και 400. αυτο μαλλον θα ειναι.

η Arctic Freezer 7 Pro Rev. 2 https://www.hardwaresecrets.com/arctic-cooling-freezer-7-pro-rev-2-cpu-cooler-review/ βλέπω έχει 4-πινο fan. Αρα δεν νομίζω να είναι αυτός ο λόγος που δεν δούλευε η P5K

tzitzikas
22-03-20, 14:19
Καλησπέρα. Έστησα ένα μηχάνημα με την μητρική ASRock G31M-S s775, την οποία την αγόρασα μεταχειρισμένη. Πέρασα SSD, έναν παλιό HDD και dvd-rw. Ram 2x2gb ddr2 800mhz. Έβαλα και windows 10 στον SSD. Κάρτα γραφικών Nvidia 210 1gb. Επεξεργαστής core 2 quad q6600 g0. Το πρόβλημα είναι ότι όταν πατάω το κουμπί να ανοίξει συνήθως δεν ανοίγει παρά μόνο ανάβει το πράσινο led power στο κουτί (το κόκκινο του ssdειναι τελείως σβηστό). Αν όμως πατήσω το reset φορτώνει πάντα bios και windows. Το ιδιο κάνει και αν κρατήσω πατημένο το on-off για να σβήσει και το ξαναπατησω μετά. Τότε ανοίγει. Τι μπορεί να συμβαίνει?? Δοκίμασα να δουλέψω τις μνήμες και σε 667mhz αλλά δεν άλλαξε κάτι. Τι θα προτείνατε? Ευχαριστώ

Υ γ μερικές φορές μου έκανε το ίδιο και με την παλιά μητρική που ήταν και αυτή ASRock (άλλο παλιότερο μοντέλο)

mtzag
22-03-20, 14:50
εχεις συνδεσει στο κουτι αναποδα reset & power.
εγω αναστησα παλια μητρικη με πυκνωτες οργανικου πολυμερους

tzitzikas
22-03-20, 16:53
Βάση manual σωστά τα έχω συνδέσει

jeronimo
22-03-20, 17:22
Το Start button είναι NO

Και Close button είναι NC

Έλεγξε με πολύμετρο για καλές επαφές

tzitzikas
22-03-20, 17:52
Το Start button είναι NO

Και Close button είναι NC

Έλεγξε με πολύμετρο για καλές επαφές
το πολύμετρο μου έχιε παραδώσιε πνεύμα και είναι δύσκολο να βρώ τώρα με την κατάσταση.
Η μητρική δεν έχει το τελευταίο bios. Εχει το 1.6. και το version έχει φτάσει μέχρι το 2.1. στο 2.00 αναφέρει εδώ https://www.asrock.com/mb/Intel/G31M-S/#BIOS " Update RtcPwrOn module.". Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση και αν διορθώνει κάποιο σχετικό πρόβλημα. Το ψιλοφοβάμαι να κάνω bios update μην προκύψει κανα πρόβλημα σοβαρό.
Το psu είναι ολοκαίνουργιο ( Seasonic Power Supply 520W ATX 24 pin S12II-520 Active-PFC Retail P ) δεν νομίζω να είναι αυτό.

selectronic
22-03-20, 18:14
Η μητρική πρώτα κάνει verify το αρχείο του BIOS (που έτσι κι αλλιώς έχεις κατεβάσει από το official site του κατασκευαστή) με μετά το περνάει, η μόνη περίπτωση να πάει κάτι στραβά είναι να γίνει καμία βύθιση/διακοπή ρεύματος στα 3 δευτερόλεπτα που θα πάρει το update...

tzitzikas
22-03-20, 18:49
Η μητρική πρώτα κάνει verify το αρχείο του BIOS (που έτσι κι αλλιώς έχεις κατεβάσει από το official site του κατασκευαστή) με μετά το περνάει, η μόνη περίπτωση να πάει κάτι στραβά είναι να γίνει καμία βύθιση/διακοπή ρεύματος στα 3 δευτερόλεπτα που θα πάρει το update...
επίσης στην σελίδα του manual 19 γράφει:
OC 800 / FSB0 / FSB1 Jumper (το default ειναι με το jumper να ειναι βραχυκυκλωμενα τα πιν 1-2)
πιο κάτω γράφει:
Note: If you want to overclock the FSB800-CPU (e.g. Cel400, E1000, E2000, E4000,
E5000, E6000 series CPU) to FSB1066 on this motherboard, you need to adjust
the jumpers. Please short pin2, pin3 for OC800 jumper. Otherwise, the CPU may
not work properly on this motherboard. Please refer to below jumper settings.


Για τον core 2 quad q6600 g0 που έχει 1066 MHz FSB θα πρέπει δηλαδή να βραχυκυκλώσω τα πιν 2-3 στο εν λόγω jumper? ή όχι? μήπως είναι αυτό το πρόβλημα? ευχαριστω

tzitzikas
22-03-20, 21:23
επίσης παρατήρησα το εξής. όταν κλείνω το pc τα windows κλείνουν κανονικά, αλλά το fan του επεξεργαστή συνεχίζει να δουλεύει, όπως επίσης και το power led (πρασινο) είναι συνέχεια ανοικτό. διαβασα οτι μπορεί να είναι θέμα έκδοσης intel managment engine interface στη διαχειριση συσκευών, αλλά δεν έχει κάτι τέτοιο σε εμένα στη διαχειριση συσκευών

tzitzikas
23-03-20, 12:57
καλησπέρα. τελικά ήταν το jumper OC800 της μητρικής που έπρεπε απο το default pin1-2 να πάει στα pin2-3. όλα καλά τώρα και στην εκκίνηση και στον τερματισμό

tzitzikas
23-03-20, 22:43
Καλησπέρα. Το εστησα το μηχάνημα με Windows 10. Έκανα κάποιες ρυθμίσεις στο apearence and performance, δλδ ξετσεκαρα τα πιο πολλά και τώρα έχω 1,5gb/4gb ram usage σε idle κατάσταση. Ξετσεκαρα να μην εκκινούν εφαρμογές στο boot που δεν χρειαζομαι. Γενικά πάει στρωτά το μηχάνημα με τον q6600. Ακόμα και AutoCAD 2017 σε σχέδιο 2D έτρεξα και Firefox μαζί και είχα ακόμα απόθεμα ram. Υπάρχουν άλλες ρυθμίσεις για να κατεβάσω κι άλλο την ram usage? Ευχαριστώ!

aktis
24-03-20, 22:20
Ωραία , τυχερός είσαι !

tzitzikas
26-03-20, 11:31
καλημέρα. έτρεξα ένα stress test (100% φορτίο) με το heavyload για 13 λεπτά περίπου. Οι θερμοκρασίες στους πυρήνες μετά απο 13 λεπτά στο 100% ήταν απο 52-56. οι 3 είχαν 52 και ο πυρήνας 0 είχε 56oC. γιατι αυτή η διαφορά? οι πυρήνες είναι χωρισμένοι πάνω στον επεξεργαστή οπότε αν δεν πήγε πάστα καλα εκεί στο χώρο που είναι ο πυρήνας 0 δεν έχει τόσο καλή απαγωγή θερμότητας ή δεν ισχύει αυτό περι χωρικής κατανομής των πυρήνων πάνω στον χώρο? Καλές δεν είναι οι θερμοκρασίες?
σε idle 39-43oC. φορτώνω και την φώτο με το τεστ. και κάποιες φώτο με το crystal disk στον ssd και σε έναν παλιό HDD, υποστήριξη trim, cpu-z (έχω απο το bios enable το Intel Speedstep για τον επεξεργαστή). ευχαριστώ!