PDA

Επιστροφή στο Forum : χτίσιμο ιστοσελίδας προτάσεις



billtsig
15-02-20, 16:16
καλησπέρα σε όλους,

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ασχολούμαι πειραματικά με το στήσιμο μιας ιστοσελίδας για καθαρά πειραματικό σκοπό , το χτίσιμο της σελίδας γίνεται με wordpress
θα ήθελα λοιπόν να βγάλω την σελίδα μου στο web με την προϋπόθεση δυνητικά μηδενικού κόστους , οι μέθοδοι που μου ήρθαν στο μυαλό είναι οι εξής:

port forwarding , ddns (λόγο dynamic wan ip) , domain name provider (για να εχω domain name) , και το host από δικό μου server (πιθανόν κάποιο raspberry)

*η σύνδεση μου είναι Vdsl(50/5) και η δημοτικότητα της σελίδας μου δεν νομίζω να ξεπεράσει τα 30-50 άτομα ταυτόχρονης προσπέλασης

host σε κάποιο cloud (google Drive , one Drive) εχω δει διάφορα videos στο youtube άλλα νομίζω δεν γίνετε σε δυναμικά site και στην περίπτωση μας θα έχει και Online chat οπότε το ξεχνάμε ??

host σε κάποιον provider που θα παρέχει όλες τις υπηρεσίες (εδώ όμως έχουμε το πρόβλημα του κόστους μιας και η σελίδα δεν θα μου προσφέρει χρήματα οπότε το να μπαίνω μέσα δεν ξέρω αν αξίζει)

Το να εφαρμόσω την περίπτωση του δικού μου server (γνωρίζοντας πως απαιτείτε αδιάλειπτη λειτουργία) θα μπορέσει να ανταπεξέλθει η σύνδεση μου ?

Σχετικά με το domain name και την dynamic ip υπάρχει κάποια καλύτερη λύση?

εχει δοκιμάσει κανείς κάποιον free domain name provider που να παρέχει free dns για πάντα?

γενικά γνωρίζω πώς ότι πληρώνεις παίρνεις απλά ψάχνω να βρω την λύση με δυνητικά μηδενικό κόστος

θα εκτιμήσω το να μου προτείνεται πιθανές λύσεις και να μου δώσετε τροφή για διάβασμα

elektronio
16-02-20, 11:21
Εφόσον όπως λες είναι καθαρά πειραματικός σκοπός, στήσε ένα τοπικό server με το xampp, και κάνε όσα πειράματα θες ανέξοδα. Αν έχεις 30-50 ταυτόχρονες συνδέσεις (υπερβολικά αισιόδοξο) δεν σε καλύπτει τίποτε ερασιτεχνικό - τοπικό θες κανονικό hosting σε επαγγελματικό server.
Το κόστος για shared hosting ξεκινά από λιγότερο από 2 ευρώ το μήνα και είναι πολύ μικρότερο από το κόστος λειτουργίας server τοπικά για το αντίστοιχο διάστημα.
Για free domain υπάρχει το .TK

billtsig
16-02-20, 22:30
καλησπέρα Μάρκο πρώτα από όλα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια , πρόκειται για webradio που τον player μου τον παρέχει πάροχος ο μου αλλά θέλω να τον περάσω στην δική μου σελίδα για να έχω το chat μου μια gallery και να κάνω upload και κανένα απόσπασμα εκπομπής οπότε υπάρχει pc που θα τρέχει 24/7 αναγκαστικά για τα να κάνει το stream

Εχω δοκιμάσει να κάνω port-forwarding και βγήκε κανονικά στο wan (για σέρβερ χρησιμοποιώ το laragon) αξίζει άραγε να το αντικαταστήσω με wampp θα μου παρέχει κάτι παραπάνω?

όσο αναφορά το ότι έχω δυναμική wan ip θα δημιουργήσει πρόβλημα να την περάσω στο πάροχο dns κατευθείαν (η λύση του να την περάσω απο ddns και μετά το ddns name να το περάσω στον dns στέκει)

το .τκ δυστυχώς δείχνει να μήν λειτουργεί για κάποιο λόγο , αν υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο shared hosting είναι ευπρόσδεκτο

ευχαριστώ πολύ

kioan
16-02-20, 23:51
Αν θες να κάνεις streaming μουσικής, είναι ακόμα πιο βαρύ για μια οικιακή γραμμή. Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις και να το διαπιστώσεις.

Εάν έχεις ρυθμίσει και ενημερώνεις αυτόματα ένα dynamic DNS domain (πχ billhome.ddns.net), θα μπορούσες είτε να δίνεις αυτό στους ενδιαφερόμενους, είτε να αγοράσεις ένα κανονικό domain (πχ billtsig.com) και με ένα CNAME record να το ανακατευθύνεις στο dynamic DNS domain σου.

Δηλαδή στο domain σου, μέσω του interface του registrar σου για το billtsig.com, θα δηλώσεις ένα record της μορφής:
radio.billtsig.com. CNAME billhome.ddns.net.



Σχετικά με το hosting, προτείνω ανεπιφύλακτα την hetzner.com.

billtsig
17-02-20, 22:19
καλησπέρα kioan
σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια , το stream γίνετε από εμένα στον server και ο server μοιράζει στους ακροατές οπότε είναι λίγο πιο ενθαρρυντικά τα πράγματα
θα κάνω κάποιες δοκιμές με την γραμμή μου και αν δεν μπορεί να αντεπεξέλθει και κρίνω ότι αξίζει θα πάω σε κανονικό hosting

γνωρίζει κανείς κανένα καλό βιβλίο για wordpress γιατί καλά τα tutorials στο youtube αλλά και το διάβασμα μάλλον βολεύει πιο πολύ

ευχαριστώ και πάλι

tasoss.k
08-04-20, 18:55
Βιβλία στην Πληροφορική δεν τα συστήνουμε γενικά αφού μέχρι να βγουν από το τυπογραφείο είναι ήδη παρωχημένα. Στο ίντερνετ έχει πολύ υλικό, όχι απαραίτητα βιντεάκια. Ψάξε και θα βρεις. Μιλάω για Αγγλικά, βέβαια.

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κόψεις ένα μπάτζετ π.χ. 3 ευρω / μήνα, που θα σου δώσει ένα σωρό σωστές λύσεις. Μιλάμε για έναν καφέ.

billtsig
11-04-20, 00:34
Καλησπέρα Τάσο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , δεν είναι οικονομικό το πρόβλημα αλλά κυρίως θεωρητικό για περιπτώσεις που υπάρχει ήδη Η/Υ 24/7 για άλλη δουλειά