PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκατασκευη κυκλώματος χρονοδιακόπτη



anonymos29
18-02-20, 23:04
Καλησπέρα σας θα ήθελα παρακαλώ μια βοήθεια για το παρακάτω κύκλωμα. Θέλω αντί του παρακάτω κυκλώματος να γίνει ένα νέο κύκλωμα με νέα υλικά ίσως και ic το οποίο να κάνει την ίδια δουλειά με αυτό που θα ανεβάσω το οποίο είναι 40 ετών. Λειτουργεί ως χρονοδιακόπτης παίρνοντας τάσεις +12v και -12v το οποίο όταν στην είσοδο 2 σταματήσει να παίρνει 0v στην έξοδο 10 ανεβάζει 0 ώστε να ενεργοποιηθεί ένας ρελες. Το κύκλωμα πρέπει να παίρνει τις ίδιες τάσεις και ο χρόνος να αλλάζει από ποτενσιομετρο. Το κύκλωμα που θα σας δείξω είναι πάνω σε άλλη κάρτα και στο σύνολο της έχει 3 τέτοια. Κάθε βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη . Σας ευχαριστώ.80124801248012480124

elektronio
18-02-20, 23:15
Ο χρόνος που είναι;
Βγάζει 0V στο 10 καθυστερημένα ή το κρατάει για λίγο και ξαναγίνεται 12V;

Vagelis64
18-02-20, 23:26
+12 0V και -12 παιρνει?
Η εισοδος 2 που συνδεεται? σε καποιο σενσορα , π.χ. διακοπτη που παιρνει "αναφορα" απο κατι που κινειται?
Και αν εισοδος Pin2= 0 το ρελαι πως συμπεριφερεται? "Κλεινει" αμεσως ή μετα απο καποιο προκαθορισμενο χρονο?
Δωσε αν μπορεις στοιχεια λειτουργειας ρελαι, αναλογα με το ρευμα εισοδου σε pin2 (χρονισμους αν)
Με Ic ισως χρειαζεται μονο +12 / -12V. Παλαιοτερα χρησιμοποιουσαν μεσαια ληψη μετασχηματιστη (0V) με ανορθωση 2 διοδακια.
Δωσε μας περισσοτερα στοιχεια εισοδου-εξοδου.

anonymos29
19-02-20, 08:59
Καλημέρα σας κι ευχαριστώ για την ήδη βοήθεια σας, λοιπόν τα +12V και -12V το κυκλωμα τα χρησιμοποιεί για τη λειτουργία του, η δουλειά όλη γίνεται από το ποδαράκι 2 το οποίο σε κατάσταση ηρεμίας δέχεται συνεχώς 0V , με το που σταματήσει να παίρνει αυτό το 0 το οποίο αυτό πρέπει να χρησιμοποιήσουμε σαν trigger και έρχεται από άλλη κάρτα, κατεβαίνουν 6,1V από το ποδαράκι 1 (+12V) μέσω της αντιστασης R1. Η χρονοκαθυστερηση δημιουργείται από τον χρόνο εκφορτισης του ηλ. πυκνωτή C1 και ρυθμίζεται από το ποτενσιομετρο που συνδέεται στα ποδαράκια 7,8,9 . Με το που εκφορτισει ο C1 περνάει το 0V από το ποδαράκι 5 μέσω του Q9 στην έξοδο 10 και όπως θα δείτε στο κύκλωμα παρακάτω ενεργοποιεί τον ρελαι. Οπότε έχουμε πάνω σε μια κάρτα τροφοδοσίες +12, -12 και trigger η αποκοπή του 0 στο παδαρακι 2. Θα μπορούσε να κατασκευαστεί νέο κύκλωμα με 555; Οι καταναλώσεις του κυκλώματος είναι 30mA. Ευχαριστώ.80126

FILMAN
19-02-20, 10:24
Καλημέρα σας κι ευχαριστώ για την ήδη βοήθεια σας, λοιπόν τα +12V και -12V το κυκλωμα τα χρησιμοποιεί για τη λειτουργία του, η δουλειά όλη γίνεται από το ποδαράκι 2 το οποίο σε κατάσταση ηρεμίας δέχεται συνεχώς 0V , με το που σταματήσει να παίρνει αυτό το 0 το οποίο αυτό πρέπει να χρησιμοποιήσουμε σαν trigger και έρχεται από άλλη κάρτα, κατεβαίνουν 6,1V από το ποδαράκι 1 (+12V) μέσω της αντιστασης R1. Η χρονοκαθυστερηση δημιουργείται από τον χρόνο εκφορτισης του ηλ. πυκνωτή C1 και ρυθμίζεται από το ποτενσιομετρο που συνδέεται στα ποδαράκια 7,8,9 . Με το που εκφορτισει ο C1 περνάει το 0V από το ποδαράκι 5 μέσω του Q9 στην έξοδο 10 και όπως θα δείτε στο κύκλωμα παρακάτω ενεργοποιεί τον ρελαι. Οπότε έχουμε πάνω σε μια κάρτα τροφοδοσίες +12, -12 και trigger η αποκοπή του 0 στο παδαρακι 2. Θα μπορούσε να κατασκευαστεί νέο κύκλωμα με 555; Οι καταναλώσεις του κυκλώματος είναι 30mA. Ευχαριστώ.80126
Αυτό που λες δεν ισχύει, η R1 δεν έχει καμιά σχέση με το "ποδαράκι" 2.

Στο "ποδαράκι" 4 τί συνδέεται;

anonymos29
19-02-20, 13:30
Καλησπέρα στο ποδαράκι 2 όταν σταματήσει να ερχεται το 0 στην R6 ( όχι R1 λάθος) έχουμε 6V. Το 4 είναι στον αέρα.

FILMAN
19-02-20, 13:51
Ωραία, έχω μερικές απορίες ακόμα:

Το ποτενσιόμετρο τί τιμή έχει;

Στην τελευταία φωτο λέει για χρόνο 1.4 ως 1.8 sec, το ποτενσιόμετρο είναι για να ρυθμίζεις τον χρόνο αυτό, ή κάτι άλλο;

Απ' ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα, θέλεις το κύκλωμα να κάνει τα εξής:
α) Όση ώρα εφαρμόζονται τα 0V στην είσοδο 2, το ρελέ στην έξοδο να είναι απενεργοποιημένο
β) Μόλις κοπούν τα 0V στην είσοδο 2 να αρχίσει να μετράει ο χρόνος
γ) Μόλις τελειώσει ο χρόνος να ενεργοποιηθεί το ρελέ

Μετά;

anonymos29
19-02-20, 14:54
Το ποτενσιόμετρο είναι για τη ρύθμιση του χρόνου, θες τη τιμή που είναι ρυθμισμένο ή την ολική τιμή του; Μπορώ να σου πω αύριο.
α) σωστά
β)σωστά
γ) σωστά

Μετά να παραμένει σε αυτή τη κατάσταση ,μέχρι τη διακοπή της τροφοδοσίας που γίνεται reset.

FILMAN
19-02-20, 15:06
Την ολική τιμή του, και μια επιβεβαίωση ότι είναι όντως για τη ρύθμιση του χρόνου μεταξύ 1.4 έως 1.8 sec (επιμένω στο σημείο αυτό επειδή η περιοχή ρύθμισης 1.4 ως 1.8 sec μου φαίνεται πολύ μικρή)

Επίσης, αν, ενώ έχουν κοπεί τα 0V από την είσοδο 2 και έχει αρχίσει να μετράει ο χρόνος, αυτά επιστρέψουν, τί θέλεις να κάνει το κύκλωμα;

anonymos29
19-02-20, 15:21
Τα 0V δεν επιστρέφουν , μόνο όταν γίνει διακοπή τροφοδοσίας , δηλαδή μετα από power off σε power on κατάσταση. Δηλαδή έχουμε σε κατάσταση ηρεμίας 0V , έρχεται ως trigger η διακοπή των 0V ενεργοποίηση κυκλώματος χρονοδιακόπτη με το πέρας του ρυθμισμένου από το ποτενσιομετρο χρόνου ανεβαίνει το 0 στο ποδαράκι 10 ενεργοποιείται ο ρελές και παραμένει έτσι μεχρι να απενεργοποιηθεί από τροφοδοσία το κύκλωμα. Επανέρχεται σε κατάσταση ηρεμίας με power on.

FILMAN
19-02-20, 15:32
Ωραία, δώσε μου την τιμή του ποτενσιομέτρου να σου κάνω ένα σχεδιάκι...

anonymos29
20-02-20, 09:48
Καλημέρα , η κάρτα που είναι πάνω αυτό το κύκλωμα χρονοδιακόπτη έχει 3 τέτοια κυκλώματα , το 1ο δίνει χρόνο ενεργοποίησης 2-4 sec, το 2ο 12-18sec και το 3ο 1,4 -1,8 sec. Οπότε πρέπει να γίνει ένα κύκλωμα το οποιο να μπορεί να ρυθμιστεί σε αυτούς τους χρόνους ενεργοποιησης. Το 1ο χρησιμοποιεί ποτενσιομετρο 10Κ συνδεδεμένο σε σειρά με αντίσταση 8,2Κ, το 2ο πάλι ποτ. 10Κ αλλά με αντίσταση 47Κ και το 3ο ποτενσιομετρο 20Κ χωρίς αντισταση. Το πώς είναι συνδεμένα ποτενσιομετρο και αντίσταση φαίνεται στο δεύτερο κύκλωμα που έχω ανεβασει. Βέβαια το ποτενσιόμετρο μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με άλλο οποιασδήποτε τιμής. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

FILMAN
20-02-20, 12:30
Κάτι έκανα αλλά πριν το ανεβάσω θέλω να το δοκιμάσω με τις τιμές των ποτενσιομέτρων και των χρόνων που έδωσες.

elektronio
20-02-20, 12:51
Μηχάνημα συσκευασίας vaccum είναι;

Vagelis64
20-02-20, 15:50
Καλησπέρα σας θα ήθελα παρακαλώ μια βοήθεια για το παρακάτω κύκλωμα. Θέλω αντί του παρακάτω κυκλώματος να γίνει ένα νέο κύκλωμα με νέα υλικά ίσως και ic το οποίο να κάνει την ίδια δουλειά με αυτό που θα ανεβάσω το οποίο είναι 40 ετών. Λειτουργεί ως χρονοδιακόπτης παίρνοντας τάσεις +12v και -12v το οποίο όταν στην είσοδο 2 σταματήσει να παίρνει 0v στην έξοδο 10 ανεβάζει 0 ώστε να ενεργοποιηθεί ένας ρελες. Το κύκλωμα πρέπει να παίρνει τις ίδιες τάσεις και ο χρόνος να αλλάζει από ποτενσιομετρο. Το κύκλωμα που θα σας δείξω είναι πάνω σε άλλη κάρτα και στο σύνολο της έχει 3 τέτοια. Κάθε βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη . Σας ευχαριστώ.80124801248012480124

με 555 γινεται ή με το διπλό του 556, αντε να δουλεψει και καμια πυλη.
Συγκεκριμενα θες κυκλωμα τι να κανει. Μια εισοδος Triger , ενας χρονισμος και μια εξοδος για ρελε.
Νομιζω πρεπει να συγκεκριμενοποιησεις την λειτουργεια εισοδου-εξοδου για να δω τι θες να κανεις και να σκεφτω circuit.
Χρονο θελω να μου δωσεις κανα 2 βδομαδες .

FILMAN
21-02-20, 15:11
Τελικά το αρχικό σχέδιο που ήταν με 4093 και RC το απέρριψα διότι οι πυκνωτές χρονισμού ήταν παράλογα μεγάλοι (αυτός για τα 12 ... 18 sec βγήκε ούτε λίγο ούτε πολύ 680μF!)

Έτσι έκανα ένα εντελώς διαφορετικό σχέδιο, αυτό στο συνημμένο, με το 4536.

Ο HDR1 είναι μια ευθεία ακιδοσειρά των 5 ακίδων πάνω στην οποία υπάρχουν πάντα δύο jumpers που γεφυρώνουν τα pins που αναφέρονται στο σχέδιο.

Στην έξοδο υπάρχει το MOSFET BS123 που είναι σχετικά δυσεύρετο, αλλά αν το ρελέ δεν τραβάει πάνω από 500mA μπορεί να μπει το πολύ διαδεδομένο BS170.

anonymos29
24-02-20, 09:34
Καλημέρα προχωράω στη κατασκευή και αναφέρω. Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια

anonymos29
24-02-20, 09:53
Όχι δεν είναι από μηχάνημα συσκευασίας vaccum, ειναι κάρτα από συσκευή του 1970 η οποία λειτουργεί ως χρονοδιακόπτης ώστε να ενεργοποιεί 3 ρελεδες που είναι πάνω της σε διαφορετικούς χρόνους. Υπάρχουν 3 τέτοια κύκλωματα πάνω στη κάρτα.

elektronio
24-02-20, 10:33
Όχι δεν είναι από μηχάνημα συσκευασίας vaccum, ειναι κάρτα από συσκευή του 1970 η οποία λειτουργεί ως χρονοδιακόπτης ώστε να ενεργοποιεί 3 ρελεδες που είναι πάνω της σε διαφορετικούς χρόνους. Υπάρχουν 3 τέτοια κύκλωματα πάνω στη κάρτα.

Σε ρώτησα γιατί ταιριάζει πολύ, τα 3 ρελε αλλά και οι χρόνοι, ειδικά ο 1,4"-1,8" για το κόλλημα σακούλας, και έχω φτιάξει ένα χρονικό που αντικατέστησε όλο το κύκλωμα για τέτοιο μηχάνημα, οπότε αν σου ταίριαζε θα μπορούσες να το κάνεις και εσύ αντιγραφή.
Το χρονικό μπορείς να το δεις εδώ (https://diyelectronics-gr.blogspot.com/2019/01/blog-post.html). (κανονικά η vaccum συσκευασία θέλει τρεις χρόνους αλλά αυτό είναι μετατροπή και ήθελε 4 χρόνους, αλλά μπορεί να δουλέψει από 1 έως 4)

FILMAN
24-02-20, 11:32
Εμείς οι αδαείς περί μ/ε τα κάνουμε όλα χωρίς αυτούς... :001_smile:

elektronio
24-02-20, 12:37
Εμείς οι αδαείς περί μ/ε τα κάνουμε όλα χωρίς αυτούς... :001_smile:

Φίλιππε ποτέ δεν είναι αργά. Ηλικιακά πιθανόν να είμαι μεγαλύτερος. Στην σχολή δεν κάναμε μ/ε γιατί απλά δεν υπήρχαν (διαδεδομένοι τουλάχιστον, πρωτοεμφανιζόντουσαν δειλά σαν κάτι το εξωτικό).
Τώρα στα γεράματα έκατσα και ασχολήθηκα, πραγματικά σου λύνουν τα χέρια αφού έχει τόσα έτοιμα πράγματα (modules βιβλιοθήκες) το κύκλωμα περιορίζεται στο ελάχιστο, και μπορώ να πω ότι είναι ψιλοστάνταρ αφού έχεις συνήθως εισόδους εξόδους και την δουλειά την κάνει το πρόγραμμα.

FILMAN
24-02-20, 12:44
Μάρκο δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη... Κατασκευές δικές μου με μ/ε πρέπει να έχω κάνει μόνο 3 αν θυμάμαι καλά, στην πρώτη δεν πρόλαβα να ασχοληθώ αρκετά ώστε να κάνει όλες τις λειτουργίες που έπρεπε, η δεύτερη ήταν όντως ολοκληρωμένη, στην τρίτη έκανα ...εκπτώσεις στις απαιτήσεις μου. Να σημειώσω ότι το πρόγραμμα θέλω να είναι δικό μου, δεν θέλω να παίρνω έτοιμα κομμάτια από αλλού όπως κάνω άλλωστε και με το σχέδιο.

Panoss
24-02-20, 13:06
Να σημειώσω ότι το πρόγραμμα θέλω να είναι δικό μου, δεν θέλω να παίρνω έτοιμα κομμάτια από αλλού όπως κάνω άλλωστε και με το σχέδιο.
Πάντως ο κανόνας είναι να παίρνεις έτοιμα κομμάτια κώδικα. π.χ οι βιβλιοθήκες (για Arduino, STM κλπ) είναι αυτό ακριβώς, έτοιμα κομμάτια κώδικα.
Αν αυτά κάτσεις να τα κάνεις μόνος για να μη χρησιμοποιήσεις βιβλιοθήκες θα σου πάρει κάποια χρονάκια να κάνεις ένα λεντ να αναβοσβήνει...(που λέει ο λόγος)

FILMAN
24-02-20, 13:20
Αν αυτά κάτσεις να τα κάνεις μόνος για να μη χρησιμοποιήσεις βιβλιοθήκες θα σου πάρει κάποια χρονάκια να κάνεις ένα λεντ να αναβοσβήνει...(που λέει ο λόγος)Μπράβο, γι αυτό δεν βάζεις μ/ε και ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα και όμορφα :001_tt2:

Panoss
24-02-20, 14:45
Ε όχι ρε Φίλιππα! Βγες από τα σπήλαια! Μπες στο 2020 επιτέλους!
Εδώ σε έχω φωτό όταν σερφάρεις:
80161

:lool:

FILMAN
24-02-20, 15:16
Έτσι θα είμαι στο μέλλον. Προς το παρόν είμαι σε πιο πρωτόγονη φάση :001_tt2:

Vagelis64
01-03-20, 13:41
Αποτυχια με σκετο 555 .
Ξεκιναω σε πλακετα 3 διαφορετικούς χρονισμούς . Ο καθενας θα εχει από 2 ολοκληρωμένα.
Δωσε 1 βδομδ χρονο. Τριτη θα παω για 2 ολοκληρωμένα του ενός χρονισμου. Αν πετυχει, προχωραω στους αλλους δυο.
Δικα μου αυτά.

Vagelis64
17-03-20, 13:05
Καλησπέρα σας θα ήθελα παρακαλώ μια βοήθεια για το παρακάτω κύκλωμα. Θέλω αντί του παρακάτω κυκλώματος να γίνει ένα νέο κύκλωμα με νέα υλικά ίσως και ic το οποίο να κάνει την ίδια δουλειά με αυτό που θα ανεβάσω το οποίο είναι 40 ετών. Λειτουργεί ως χρονοδιακόπτης παίρνοντας τάσεις +12v και -12v το οποίο όταν στην είσοδο 2 σταματήσει να παίρνει 0v στην έξοδο 10 ανεβάζει 0 ώστε να ενεργοποιηθεί ένας ρελες. Το κύκλωμα πρέπει να παίρνει τις ίδιες τάσεις και ο χρόνος να αλλάζει από ποτενσιομετρο. Το κύκλωμα που θα σας δείξω είναι πάνω σε άλλη κάρτα και στο σύνολο της έχει 3 τέτοια. Κάθε βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη . Σας ευχαριστώ.80124801248012480124

Καλησπέρα. Το δοκιμασες;