PDA

Επιστροφή στο Forum : RS232 TTL και μπέρδεμα



diskjohn
23-02-20, 10:00
Καλημέρα και καλή Κυριακή , θα ήθελα λίγο να με ξεμπερδέψετε λίγο , στο θέμα , έχουμε μια συσκευή η οποία έχει σειριακή και δουλεύει τα εξής 3pin -txd 4pin-dtr 5pin-gnd 7pin-rts , έχω κάποια καλώδια με fdti που δίνει 5v,gnd,rxd,txd,rts,cts, υπάρχει περίπτωση να δουλέψει ? Υπάρχουν καλώδια να μου πείτε με μετατροπή από rs232 to usb αλλά θέλω να δω με ποιο τρόπο μπορώ να το βάλω εσωτερικά χωρίς το βύσμα 232 ,υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος γενικά να καταργήσω την rs232 και να βάλω κάποιο usb να κουμπώνει απευθείας ? Και τέλος όταν έχουμε TX RX στην μια μεριά και στην άλλη TX RX πάνε ανάποδα δηλαδή TX-RX RX-TX η το λέω λάθος ? Ευχαριστώ

kioan
25-02-20, 11:34
Δεν κατάλαβα ποια pins ακριβώς χρησιμοποιεί η συσκευή. Τι είδους συσκευή είναι; Έχει μόνο TX, DTR, GND, RTS ; Δεν υπάρχει RX στη συσκευή;

Το τερματικό (πχ PC) στέλνει σήμα στο RTS για να ενημερώσει την συσκευή να λάβει στο RX pin της δεδομένα. Αν δεν υπάρχει RX στη συσκευή, πιθανότατα δεν χρειάζεται και RTS.
Το DTR είναι για τον αντίστροφο λόγο, ώστε το PC να ενημερώσει την συσκευή πως είναι έτοιμο να λάβει δεδομένα, προκειμένου με αυτό τον τρόπο η συσκευή να αρχίσει να του στέλνει (στο TX pin της).

Το TX της συσκευής θα πρέπει να συνδεθεί στο RX του τερματικού (και το αντίστοιχο για το RX της αν υπήρχε προς το TX του τερματικού).


Εάν θέλεις να συνδέσεις τη συσκευή μέσω USB στο τερματικό, θα πρέπει να βρεις έναν τέτοιο μετατροπέα που να έχει όλα τα σήματα ελέγχου που χρειάζονται.

diskjohn
25-02-20, 16:27
Καλό απόγευμα ,η συσκευή είναι ένα inteface ham radio για psk rtty κτλ το οποίο έχει σύνδεση με το υπολογιστή rs232 αλλά στα win 10 δεν υποστηρίζετε η pci card οπότε κοιτάω να δω αν μπορώ να το κάνω usb , τα pin από το dbm9 που δουλεύει είναι το TX,DTR,GND,RTS υπάρχει κάποιος τρόπος ? Υπάρχει βέβαια και αυτό https://gr.mouser.com/ProductDetail/FTDI/DB9-USB-F?qs=2F4eVzNX1tiI5p3riiXGFQ%3D%3D

nkarama
25-02-20, 16:37
Πάρε ένα USB-to-Serial για να μην μπλέκεις.... ποιος ο λόγος να παλεύεις? https://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?keyphrase=serial+usb
Προσοχή, όχι USB to TTL serial... το ham radio προφανώς έχει κανονικό RS232 με τάσεις με +12V και -12V

Νικος Ρουσσος
25-02-20, 21:26
Αν μπορώ να βοηθήσω αν και δεν είμαι ειδικός.
Ο γιος μου αγόρασε από ίντερνετ μια συσκευή για αναλύσεις στην βιολογία.
Η συσκευή είχε έξοδο για σύνδεση με το PC την RS232.
Αγόρασα καλώδιο σειριακό και έναν αντάπτορα RS232 σε USB αλλά δεν αναγνώριζε το PC την συσκευή.
Το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας το απλό σειριακό καλώδιο σε σειριακό NUL (μου είπαν πως κάνει αντιστροφή καλωδίων).

744
25-02-20, 22:49
Άλλες συσκευές θέλουν Null Modem Cable (με αντιστροφή των CTS/RTS και Rx/Tx) και άλλες 1 to 1. Πρέπει να δεις στο manual τι ζητά ο κατασκευαστής.

Πάντως όλα αυτά υπονοούν ότι θα λειτουργεί με στάνταρ στάθμες +/-12 Volt και όχι TTL 0-5 volt.

Αν έχεις κάποιo module για παράδειγμα που έχει σειριακή σύνδεση χωρίς τον driver RS-232 τότε ο κατασκευαστής του θα λέει ρητά ότι η σειρακή του σύνδεση είναι TTL. Σε αυτή την περίπτωση αν θέλεις να το συνδέσεις σε MCU δικής σου κατασκευής, προφανώς δεν χρειάζεται να μετατρέψεις την στάθμη σε +/-12. Αλλά αν θέλεις σύνδεση σε PC τότε είναι απαραίτητο.

aktis
26-02-20, 13:44
Συμφωνώ για τα usb to serial . Συστήνω τα digitus που τα βρίσκεις και σε πολλά μαγαζιά γύρω στο δεκάρικο . Πρόσεξε απλά να λέει οτι εχει ftdi chipset ft232rl το κουτάκι του μετατροπέα για να γλυτώσεις από τον μπελά των drivers . Κάποια άλλα φτηνότερα δεν υποστηρίζουν τα handshake σήματα ή έχουν driver με προβληματάκια

Αν η συσκευη σου λεει οτι εκπέμπει στο πιν 3 , προφανώς θελεις και null modem καλώδιο για να την ακούσει το pc στο πιν 2 .

.