PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο μόντεμ ρούτερ προτείνετε;



Panoss
24-02-20, 10:10
Είμαι στη διαδικασία μεταφοράς από Cosmote σε Nova (Nova2Play+).
Η Cosmote μου ζήτησε να επιστρέψω το ρούτερ (Speedsport Entry 2i).
Οπότε πρέπει να πάρω άλλο...

1. απ' ότι διαβάζω στα ίντερνετς αυτό που δίνει η Νόβα με 20 ευρώ είναι προβληματικό
2. βλέπω να συνιστώνται γενικώς τα Fritzbox, τα οποία όμως είναι ακριβά. Και δεν μπορώ να περιμένω κάποιο από ebay, μεταχειρισμένο
3. για το Speedsport Entry 2i πάλι δεν διαβάζω καλά λόγια, αλλά εγώ δεν είχα και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Οπότε λέω να πάω στο Γερμανό να ρωτήσω αν γίνεται να πληρώσω αυτό που έχω κι αν είναι καλή η τιμή να το κρατήσω. Ή αν πουλάει κάποιος...:001_rolleyes:
4. μια επιλογή που βλέπω να έχει καλές κριτικές είναι το TP-Link AC1200 ARCHER VR400 v2 (https://www.skroutz.gr/s/13939266/TP-LINK-Archer-VR400-v2.html). Τι λέτε;

Ένα μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει Voιp το οποίο κάποια στιγμή θα γίνει υποχρεωτικό, απ' ότι διαβάζω. Αλλά τότε δεν θα είναι υποχρεωμένος ο πάροχος να μου δώσει, δωρεάν, το κατάλληλο μόντεμ/ρούτερ;

Έχετε κάποιο να προτείνετε;

music_1896
01-03-20, 14:00
Συνδέθηκες στη NOVA; Εχεις VOIP ή απλή τηλεφωνία;
Πήρες το ΤP;LINK;

Ste7ios
01-03-20, 16:51
Το καλοκαίρι με το Archer θα τηγανίζεις άνετα αβγά... Ζεματάει και αρχίζει τα παλαβά. Δες κάτι σε ASUS καλύτερα...

Panoss
01-03-20, 17:00
Συνδέθηκες στη NOVA; Εχεις VOIP ή απλή τηλεφωνία;
Πήρες το ΤP;LINK;
Συνδέθηκα.
Απλή.
Όχι. Πήρα αυτό που δίνει η Νόβα, ένα ZTE.

Πάντως στην απατεωνιά δεν παίζονται οι εταιρείες τηλεφωνίας.
Μου 'ρθε σήμερα λογαριασμός(5 μέρες μετά την ενεργοποίηση, ενεργοποιήθηκε 25/02/2020):


Nova2play+: 39,80 €
Τέλος Ενεργοποίησης: 35,01 €
Τέλος συνδρομητικής τηλεόρασης: 0,00 €
Τέλος τηλεφωνίας και internet: 3,74 €
Συνολικό ποσό προς πληρωμή: 78,55 €


Για το πρώτο, το 'Nova2play+: 39,80 €' δεν μου 'χανε πει λέξη.
Αυτό που μου 'χανε πει ήτανε: 'το μόνο κόστος που θα έχετε θα είναι το τέλος ενεργοποίησης'

Τι ν' αυτοί ρε;

lepouras
01-03-20, 17:17
Τι ν' αυτοί ρε;
εταιρίες? :lool:

kioan
01-03-20, 17:35
Πήρα αυτό που δίνει η Νόβα, ένα ZTE.

Ειναι πολυ τίμιο router το ZTE που έδινε (τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια που θυμάμαι εγώ).

Sent using Tapatalk

Panoss
01-03-20, 18:22
Τελικά το 'Nova2play+: 39,80€' είναι το πάγιο!
Άρα δεν είναι απατεώνες, σωστά με χρέωσαν, άδικα τους κατηγόρησα.:blush:
(ο λέπουρας φταίει)

nestoras
01-03-20, 18:30
Τελικά το 'Nova2play+: 39,80€' είναι το πάγιο!
Άρα δεν είναι απατεώνες, σωστά με χρέωσαν, άδικα τους κατηγόρησα.:blush:

Αυτα δεν τα χανεις. :-)

Παρε ενα cisco ή ενα mikrotik ή ενα vigor ή ενα zyxel αν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις απο το ρουτερακι.

Panoss
01-03-20, 18:33
Όχι μωρέ, μια χαρά δουλεύει (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) το ΖΤΕ.
(κι εξάλλου όταν ρώτησα, πριν πάρω το ρούτερ, δεν πήρα καμιά απάντηση. Τώρα που πήρα ρούτερ βρήκατε να απαντήσετε;:cursing: )
:001_tt2:

kioan
01-03-20, 18:56
Βγάζει και IP-TV το router που σου δώσανε;
Αν όχι, μπορείς ανά πάσα στιγμή το αποφασίσεις να βάλεις πανεύκολα ό,τι θέλεις ως router κρατώντας το υπάρχον ως bridge. (Αν έπαιρνες μέσω αυτού VoIP ή IPTV θα έπρεπε να κάνεις κόλπα)

Panoss
01-03-20, 19:38
Αν εννοείς αν έχω και Nova TV, όχι δεν έχω. Πλέον δεν έχω Voip (ενώ της Cosmote η τηλεφωνία ήτανε Voip).
Το ρούτερ είναι το ZXHN H10N.
Τι σημαίνει 'bridge'; Δηλαδή τι κάνει;

lepouras
01-03-20, 19:43
Τελικά το 'Nova2play+: 39,80€' είναι το πάγιο!
Άρα δεν είναι απατεώνες, σωστά με χρέωσαν, άδικα τους κατηγόρησα.:blush:
(ο λέπουρας φταίει)
καλά εσυ τη περίμενες? να πληρώσεις ένα Τέλος Ενεργοποίησης και μετά να την βγάζεις τσάμπα? νόμιζες ότι σε γούσταρε το κοριτσάκι στο τηλέφωνο ή νόμιζες ότι το τούμπαρες με καμιά ταβλιαρικια φωνή και θα γινόταν θυσία για εσένα?......:lool: αλλά έπαιξες και έχασες. γυναίκες... δεν είναι να τις εμπιστεύεσαι.


https://www.youtube.com/watch?v=4pKgxn3jbmY

Panoss
01-03-20, 19:51
Λέπουρα, στην αρχή δεν τσίμπαγε...
Μετά της είπα 'είμαι γνωστός και σαν λέπουρας'...
'Έχω και 3 νι, πάμε μια βόλτα;'
:001_rolleyes::001_wub:
...έλιωσε....
...τα υγρά ήταν τόσο πολλά που πλημμύρισε όλη η Νόβα...
...δεν μπορώ να γράψω τι έγινε παρακάτω...:whistle:

lepouras
01-03-20, 20:00
Λέπουρα, στην αρχή δεν τσίμπαγε...
Μετά της είπα 'είμαι γνωστός και σαν λέπουρας'...
'Έχω και 3 νι, πάμε μια βόλτα;'
:001_rolleyes::001_wub:
...έλιωσε....
...τα υγρά ήταν τόσο πολλά που πλημμύρισε όλη η Νόβα...
...δεν μπορώ να γράψω τι έγινε παρακάτω...:whistle:
δεν χρειάζεται το καταλάβαμε. σε φέσωσε :lool:

kioan
01-03-20, 20:11
Τι σημαίνει 'bridge'; Δηλαδή τι κάνει;

Ένας router αυτό που κάνει είναι να δρομολογεί IP δεδομένα μεταξύ 2 η περισσοτέρων δικτυακών interface που έχει. Ελέγχει δηλαδή την διεύθυνση παραλήπτη του κάθε πακέτου που λαμβάνει από οποιοδήποτε interface και με βάσει κάποιους κανόνες αποφασίζει προς ποιο interface του θα πρέπει να το στείλει.
Ο τύπος των interface σε φυσικό επίπεδο μπορεί να είναι οτιδήποτε (πχ ethernet, DSL, WiFi κλπ) αλλά μέσω όλων αυτών διακινούνται IP πακέτα τα οποία και δρομολογεί ο router.

Το ZTE που έχεις τώρα λειτουργεί ως router και διαθέτει ένα ethernet interface (ας αγνοήσουμε για λίγο τις πολλές πόρτες του switch του και το wifi) και ένα VDSL interface.
Ένας καθαρός router (πχ ένα Mikrotik, ένα Cisco κλπ) έχει μόνον ethernet interfaces και έτσι δεν μπορείς να συνδέσεις επάνω του απευθείας την VDSL γραμμή σου. Θα χρειαστεί λοιπόν κάποια συσκευή, ένα bridge, να γεφυρώσει τα δύο διαφορετικά δίκτυα. Να συνδεθεί δηλαδή στην VDSL γραμμή (να συγχρονίσει με το κέντρο του παρόχου κλπ) και να την μετατρέψει σε ethernet επιτρέποντας IP πακέτα να περνάνε μεταξύ των 2 διαφορετικών interfaces.

Συνήθως οι DSL router των παρόχων μπορούν με διάφορους τρόπους να μετατραπούν σε bridge. Έτσι μπορείς να βάλεις από πίσω τους ένα πολύ καλό router και να αξιοποιήσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη γραμμή σου.


Ελπίζω να βοήθησα κάπως να καταλάβεις και να μην σε μπέρδεψα χειρότερα.