PDA

Επιστροφή στο Forum : STC programming - STC15F104W DIP 8



tomis
06-03-20, 16:14
Χαίρετε.
Χρειάζομαι την βοήθεια για προγραμματισμό και συγκεκριμένα, την αντιγραφή από υπάρχον mcu πρόγραμμα ρελέ καστάνιας, σε καινούργια mcu ,τα οποία τελικώς μου έχουν έρθει χωρίς πρόγραμμα .
Έχω προμηθεύει την κάρτα προγραμματισμού για αυτό ,αλλά δεν έχω τίς γνώσεις και επιπλέον δεν μπορώ να βρώ ,εκτός από κινέζικα σε άλλη γλώσσα το χειρισμό του .
Έχω κατεβάσει το stc-isp-15xx-v6.86u που δίνει για προγραμματισμό και το βιβλιαράκι (κινέζικοαγγλικό) STC-ISP-Programmer_V6.0_Manual

Αν μπορεί ,ή ξέρει κάποιος και έχει τον χρόνο ,...ας χτυπήσει το...κουδούνι...μέσα είμαι ...θα ανοίξω...χαχαχαχ :biggrin:
80215

8021680217

info@kalarakis.com
07-03-20, 10:58
Εννοείς ότι παραγγελίες επιπλέον τσιπ?
Αν ναι λογικό είναι έρθουν αδεια, αφού κάθε χρήστης τα χρησιμοποιεί σύμφωνα με τη δική του κατασκευήΤώρα το πιο πιθανό είναι το ήδη γραμμένο τσιπ να είναι κλειδωμένο από αντιγραφή.
Αυτό το έχεις δει?
Τα προγράμματα που έχει τρεξετα στον υπολογιστή, και επέλεξε τη λειτουργία διαβάσματος
Πρώτα βάλε ένα από αυτά που πήρες
Κανονικά θα το διαβάσει και στα δεδομένα θα βγάλει FF
Μετά προσπάθησε να διαβασεις το υπάρχον
Αν είναι κλειδωμένο θα βγάλει FF ή 00 αν δεν είναι κλειδωμένο θα δεις ένα σύνολο από αριθμούς
Βάλε το νέο και πάτησε να το γράψει.
Αλλά μάλλον είναι κλειδωμένο το παλιό

tomis
07-03-20, 12:32
Ναι έκανα επιπλέον παραγγελία τσίπ για μελλοντικές βλάβες, αλλά έλεγα ότι αφού τα παράγγειλα από τον ίδιο πωλητή για το συγκεκριμένο κύκλωμα θα ερχόντουσαν τα ίδια με το υπάρχον ,χωρίς να ξέρω ότι πρέπει εγώ να τα φορτώσω .
Μετά παράγγειλα τον προγραμματιστή καθόσον τα τσίπ είναι 30 κομμάτια αλλά πουθενά οδηγίες και ότι βρίσκω είναι...κινέζικα στα κινέζικα.
Μπορείς να κατεβάσεις το stc-isp-15xx-v6.87B και να με οδηγήσεις βήμα -βήμα ,γιατί από ότι έχω δει, κάθε πρόγραμμα είναι ολίγον διαφορετικό και εφόσον δεν έχω ιδέα, μου είναι ακατόρθωτο ;
Εκτός και αν και το πρόγραμμα αυτό δεν είναι το σωστό.....
Επιπλέον αν θές και μέσω τηλεφώνου ,θα ήταν προτιμότερο.

aktis
08-03-20, 04:51
Θωμά, αν επιτρέπεται, γιατί αγόρασες 30 τσιπάκια όταν έκαψες τον μικροελεγκτη ( από υπέρταση να υποθέσω ; )
και μετά προσπαθείς να τον επισκευάσεις ,ενώ όλη η πλακέτα έχει 1-2 ευρώ ;

Την επόμενη φορά που θα σου χαλάσει από σωστή χρήση θα έχει καεί το ρελε και όχι ο επεξεργαστής ,
οπότε πάλι άχρηστα θα σου είναι τα 30 τσιπάκια .

Τα συγκεκριμένα ειναι τύπου 8051 και θεωρητικά μπορείς να τα προγραμματίσεις είτε σε assembly είτε σε C , αλλά πρέπει να στήσεις το IDE πρώτα ( KEIL 8051 assembler compiler ) Έχεις ξαναπρογραμματίσει μικροελεγκτη ; Αν θέλεις να μάθεις δεκτό ( και ωραίο project ) ,αν και δεν ενδείκνυται για εισαγωγή σε μικροελεγκτες ....
Αν θέλεις απλώς να επισκευάσεις την πλακέτα πάρε μια άλλη με 1 ευρώ και γλυτώνεις τον κόπο .

Εγώ που δοκίμασα το isp programming software που λές μου τα βγαζει ολα στα αγγλικά ,δεν ειναι εκεί το πρόβλημα
Το πρόβλημα είναι να καταλάβεις πως λειτουργεί ο επεξεργαστής ,τις αρχικές ρυθμίσεις του κλπ ...
Να τον αντιγράψεις μάλλον το ξεχνάς γιατι πιθανότατα οπως σου ειπαν πριν θα εχει encryption
(readout protection )

Εδω πχ μερικές αγγλικές οδηγίες αν επιμένεις να επισκευάσεις κάτι που κάνει 1 ευρώ ...
ή θελήσεις να μάθεις 8051 προγραμματισμο σε stc
( εγώ για ένα κομμάτι θα το έκανα σε άλλο επεξεργαστή που γνώριζω ... ή
θα εβρισκα ενα κανονικο latching relay ... )

http://embedded-lab.com/blog/exploring-stc-8051-microcontrollers/


(http://embedded-lab.com/blog/exploring-stc-8051-microcontrollers/)https://www.electronicproducts.com/Digital_ICs/Microprocessors_Microcontrollers_DSPs/Hands_on_review_jailbreaking_a_timer_to_create_an_ MCU_development_platform.aspx#

tomis
08-03-20, 14:48
Χρίστο,αν επιτρέπεται, γιατί βγάζεις μόνο σου συμπεράσματα και τελικώς προσβάλλεις τον άλλο χωρίς να τον ξέρεις αλλά ούτε και την εργασία του ;

aktis
09-03-20, 10:17
Όλοι μας κάνουμε λάθη και δεν είναι κακό , αν φοβάται κανείς να κάνει λάθη δεν θα δοκιμάζει τίποτε και τελικά δεν θα υπάρχει πρόοδος .
Εγώ μέτραγα πχ πόσους πυραύλους χάλασε ο musk μέχρι να καταφέρει να φτιάξει έναν που να γυρίζει πίσω με επιτυχία
και το λέω και σαν παράδειγμα σε άλλους που φοβούνται την αποτυχία .
Θυμάμαι ένα από τα πρώτα ταξίδια μου με αεροπλάνο στην Θεσσαλονίκη σε πελάτη που θα βάζαμε ένα update και τελικά κατέληξε φιάσκο . Γυρνώντας στην Αθήνα το αφεντικό
σχολίασε ένα " Βατερλό ε... ; " αλλά δεν μου κακοφάνηκε καθόλου γιατί είχε δίκιο , αυτός χάλαγε τα ωραία λεφτάκια του για να μαθαίνω εγώ ... !
Εννοείται οτι η εμπιστοσύνη του με έκανε τότε να προσπαθώ περισσότερο .

Και γω αν δεν πίστευα οτι προσπαθείς για κάτι δεν θα χαλούσα μισή ώρα να γράψω ένα ποστ και να βρω αγγλικά resources να σε βοηθήσω .
Το βιαστικό συμπέρασμα που λές ειναι απο την εμπειρία μου οτι σχεδόν ποτέ δεν χαλάνε οι μικροελεγκτές οπότε δεν βρήκα τον λόγο
να ασχοληθεί κανείς με τον προγραμματισμο μΕ σε ένα φτηνό module που δεν θα χαλάσει ποτέ .

Αν θέλεις να σχοληθείς με τον συγκεκριμένο επεξεργαστη Οκ , αλλά πχ αν ηθελες προγραμματιζόμενo ρελέ θα ήταν πολύ πιο εύκολο πχ
να ασχοληθείς με ένα sonoff που έχει άπειρο documentation
Δεν είχα καμία πρόθεση να σε προσβάλλω, αν το πήρες έτσι συγγνώμη .

tomis
09-03-20, 12:49
Χρήστο ,σε ευχαριστώ για την ευσυνείδητη- ειλικρινή απάντησή σου και ανταπαντώ συγγνώμη και από εμένα,αλλά έχω κουραστεί πιά με την έλλειψη ηθικών αξιών -αρχών που καταστρέφει την κοινωνία μας .Θα ήθελα να μου δώσεις τίς γνώσεις σου και δεν το κρύβω όπως προείπα είμαι άσχετος με το θέμα και οι εφαρμογές αυτές δεν είναι της εποχής μου.

FILMAN
09-03-20, 15:22
Με κίνδυνο να χαλάσω το θέμα, θα ήθελα να πω ότι επειδή δεν κατάλαβα ποιος είναι ο γενικότερος σκοπός (π.χ. η αναπαραγωγή αρκετών αντιτύπων αυτού του κυκλώματος; ), η συγκεκριμένη δουλειά μπορεί να γίνει πολύ απλά με flip flop χωρίς μ/ε και προγραμματισμούς...

aktis
09-03-20, 21:05
Οκ , Θωμά .
Aν θέλεις γίνε πιο σαφής. Είδες πχ σου προτείνουν και λύσεις χωρίς καν μΕ
Πές τι ακριβώς θέλεις να κάνεις , τι δεν κάνει το έτοιμο modulaki από αυτά που ζητάς ,
πόσο είναι το κόστος για την κατασκευή σου , πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις ,κλπ
για να σε βοηθήσει όποιος μπορεί .

Εννοείται πώς οτιδήποτε φτιάχνουμε για ένα κομμάτι , πάντα στοιχίζει παραπάνω από ένα έτοιμο .
Ένας ερασιτέχνης αγαπά την τέχνη του και μπορεί να διαθέσει υλικά και χρόνο για να κάνει κάτι
αλλά δεν είναι το ίδιο με τους επιχειρηματίες που θέλουν να ζήσουν από αυτό που φτιάχνουν.

tomis
10-03-20, 09:31
Καλημερα .
Πάμε από την αρχή λοιπόν .
Ζητώ απλά, αν γίνεται αυτό που που από την αρχή ζήτησα, ...{{.την αντιγραφή από υπάρχον mcu πρόγραμμα ρελέ καστάνιας, σε καινούργια mcu ,τα οποία τελικώς μου έχουν έρθει χωρίς πρόγραμμα }}.
Έχω αρκετές κάρτες καστάνιας σε αυτοματισμούς δικής μου σχεδίασης και για αυτό προμηθεύτηκα τα επιπλέον mcu τα οποία είναι κενά.
Ένας αυτοματισμός είναι ο παρακάτω σε συρόμενες ξύλινες πόρτες που έγιναν αυτόματες
.8026080261

https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=96396&page=2 ..... στο 12

tomis
10-03-20, 09:51
Με κίνδυνο να χαλάσω το θέμα, θα ήθελα να πω ότι επειδή δεν κατάλαβα ποιος είναι ο γενικότερος σκοπός (π.χ. η αναπαραγωγή αρκετών αντιτύπων αυτού του κυκλώματος; ), η συγκεκριμένη δουλειά μπορεί να γίνει πολύ απλά με flip flop χωρίς μ/ε και προγραμματισμούς...

Καλήμερα δεν χαλάς το θέμα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Ο σκοπός είναι μόνο αυτός..{{.την αντιγραφή από υπάρχον mcu πρόγραμμα ρελέ καστάνιας, σε καινούργια mcu ,τα οποία τελικώς μου έχουν έρθει χωρίς πρόγραμμα }}....δες και στο ..10 την συνέχεια

VirusX2
10-03-20, 11:42
τα οποία τελικώς μου έχουν έρθει χωρίς πρόγραμμα

Πως περίμενες δηλαδή να έρθουν; Ήθελες να ξέρει ο κατασκευαστής τι πρόγραμμα θέλεις να βάλεις εσύ; Όπως και να έχει αυτό που θέλεις το πιο πιθανό είναι ότι δεν γίνεται διότι μάλλον το πρόγραμμα είναι κλειδωμένο και δεύτερον η εφαρμογή για τον προγραμματισμο του stc δεν έχει καν επιλογή για read (από όσο λίγο είδα).

nestoras
10-03-20, 11:50
Καλήμερα δεν χαλάς το θέμα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Ο σκοπός είναι μόνο αυτός..{{.την αντιγραφή από υπάρχον mcu πρόγραμμα ρελέ καστάνιας, σε καινούργια mcu ,τα οποία τελικώς μου έχουν έρθει χωρίς πρόγραμμα }}....δες και στο ..10 την συνέχεια

Δηλαδη? Εχεις ενα μπουτον που το πατας μια φορα και οπλιζει το ρελε (και παραμενει οπλισμενο) και μετα οταν το ξαναπατας αφοπλίζει και παραμένει αφοπλισμένο κ.ο.κ.?

Εχει καποια αλλη ιδιαιτερη λειτουργια?

tomis
10-03-20, 14:00
Πως περίμενες δηλαδή να έρθουν; Ήθελες να ξέρει ο κατασκευαστής τι πρόγραμμα θέλεις να βάλεις εσύ; Όπως και να έχει αυτό που θέλεις το πιο πιθανό είναι ότι δεν γίνεται διότι μάλλον το πρόγραμμα είναι κλειδωμένο και δεύτερον η εφαρμογή για τον προγραμματισμο του stc δεν έχει καν επιλογή για read (από όσο λίγο είδα).

κοίτα στο ..3 τι έχω γράψει και ξαναδιάβασε το για να μην βγάζεις λάθος συμπεράσματα και επιπλέον δεν ξέρει κανείς αν δεν ελεχθει αν είναι κλειδωμένο .Τα αν ...και τα μάλλον ....δεν λύνουν το πρόβλημα .Ευχαριστώ

tomis
10-03-20, 14:02
Δηλαδη? Εχεις ενα μπουτον που το πατας μια φορα και οπλιζει το ρελε (και παραμενει οπλισμενο) και μετα οταν το ξαναπατας αφοπλίζει και παραμένει αφοπλισμένο κ.ο.κ.?

Εχει καποια αλλη ιδιαιτερη λειτουργια?

Ακριβώς έτσι, παίρνει εντολή και οπλίζει και όταν ξαναπάρει αφοπλίζει.
Λειτουργία απλή της καστάνιας αλλά με mcu.

nestoras
10-03-20, 14:20
Ακριβώς έτσι, παίρνει εντολή και οπλίζει και όταν ξαναπάρει αφοπλίζει.
Λειτουργία απλή της καστάνιας αλλά με mcu.

Αν διακοπει η τροφοδοσια του σε ποια κατασταση επανερχεται? Σε off ή στην προηγουμενη που ειχε πριν κοπει το ρευμα? Δηλαδη αν ηταν on και κοπει το ρευμα (τα 12V κι οχι το ρευμα στις επαφες του ρελε) οταν ξαναβαλεις ρευματα γυριζει μόνο του στο on?

VirusX2
10-03-20, 16:25
κοίτα στο ..3 τι έχω γράψει και ξαναδιάβασε το για να μην βγάζεις λάθος συμπεράσματα και επιπλέον δεν ξέρει κανείς αν δεν ελεχθει αν είναι κλειδωμένο .Τα αν ...και τα μάλλον ....δεν λύνουν το πρόβλημα .Ευχαριστώ

Αν εγώ κάνω ένα pcb με πχ pic16f887 και το δίνω όπως είναι και παράλληλα πουλάω και pic16f887 που είναι συμβατά με το pcb μου, σημαίνει ότι είναι και προ-προγραμματισμενα; Εαν δεν το αναφέρει ξεκάθαρα τότε το πιο πιθανό είναι να μην είναι. Αν το ανέφερε και ήρθαν έτσι, γύρισε τα πίσω.

tomis
10-03-20, 20:30
Αν εγώ κάνω ένα pcb με πχ pic16f887 και το δίνω όπως είναι και παράλληλα πουλάω και pic16f887 που είναι συμβατά με το pcb μου, σημαίνει ότι είναι και προ-προγραμματισμενα; Εαν δεν το αναφέρει ξεκάθαρα τότε το πιο πιθανό είναι να μην είναι. Αν το ανέφερε και ήρθαν έτσι, γύρισε τα πίσω.

Αγαπητέ μου, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά στη υπάρχον κατάσταση ζητώ άλλο, να μπορέσω να αντιγράψω το πρόγραμμα από το ήδη λειτουργικό -προγραμματισμένο mcu στα κενά.

tomis
10-03-20, 20:40
Αν διακοπει η τροφοδοσια του σε ποια κατασταση επανερχεται? Σε off ή στην προηγουμενη που ειχε πριν κοπει το ρευμα? Δηλαδη αν ηταν on και κοπει το ρευμα (τα 12V κι οχι το ρευμα στις επαφες του ρελε) οταν ξαναβαλεις ρευματα γυριζει μόνο του στο on?


Όταν είναι ΟΝ και διακοπεί η τροφοδοσία του ,γυρίζει στο OFF και με την επαναφορά της τροφοδοσίας , πρέπει να το ξανά σκανδαλίσεις για να γυρίσει στο ΟΝ. Δεν κρατάει την κάθε κατάσταση στη μνήμη, ώστε να επανέρχεται μετά από διακοπή τροφοδοσίας .

FILMAN
11-03-20, 10:31
Όταν είναι ΟΝ και διακοπεί η τροφοδοσία του ,γυρίζει στο OFF και με την επαναφορά της τροφοδοσίας , πρέπει να το ξανά σκανδαλίσεις για να γυρίσει στο ΟΝ. Δεν κρατάει την κάθε κατάσταση στη μνήμη, ώστε να επανέρχεται μετά από διακοπή τροφοδοσίας .
Πραγματικά είναι να απορεί κανείς για το πού έχουν καταντήσει να βάζουν μ/ε...

VirusX2
11-03-20, 17:15
Οπότε ρελε καστάνιας δεν το λες με τίποτα.. κάκιστη προσπάθεια προσομοίωσης καστάνιας το λες.. πρώτον γιατί όταν σκανδαλιστεί κρατάει συνεχώς οπλισμένο το πηνίο του ρελε, δεύτερον αν χαθεί η τροφοδοσία αφοπλίζεται και το ρελε, και τρίτον έχει mcu επάνω και δεν κρατάει έστω σε 1 bit την τελευταία κατάσταση για να επανέρθει όταν επανέρθει η τροφοδοσία.. είχα καιρό να δω τοσο κινεζοσαπακι.. μπράβο τους..

αν επιμένεις τόσο πολύ να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα σε αυτό, μπορείς με τον programmer που πήρες να το προγραμματίσεις.. 5 γραμμές κώδικα θέλει για να κάνει αυτό που κάνει.. (και να του προσθέσεις και λειτουργία μνήμης :001_rolleyes:)

To clearance του pcb για τα 230VAC δεν το σχολιάζω καν..

Panoss
11-03-20, 17:26
Και γιατί ένα ρελέ καστάνιας να χρησιμοποιεί ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά εξαρτήματα για το μηχανισμό της καστάνιας;
Κατάλαβε κανείς;

nestoras
11-03-20, 17:43
Και γιατί ένα ρελέ καστάνιας να χρησιμοποιεί ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά εξαρτήματα για το μηχανισμό της καστάνιας;
Κατάλαβε κανείς;

Υλοποιει τη διαδοχη on/off με απλο ρελε. Τα ρελε καστανιας ειναι πιο ακριβα απο τα απλα.

Προφανως αυτο ειναι "ψευδοκαστάνιας" αφου δεν υπαρχει ουτε "μνημη" οπως ειχαμε υποψιαστει κι οπως εγραψε κι ο VirusX2.

tomis
11-03-20, 22:01
Οπότε ρελε καστάνιας δεν το λες με τίποτα.. κάκιστη προσπάθεια προσομοίωσης καστάνιας το λες.. πρώτον γιατί όταν σκανδαλιστεί κρατάει συνεχώς οπλισμένο το πηνίο του ρελε, δεύτερον αν χαθεί η τροφοδοσία αφοπλίζεται και το ρελε, και τρίτον έχει mcu επάνω και δεν κρατάει έστω σε 1 bit την τελευταία κατάσταση για να επανέρθει όταν επανέρθει η τροφοδοσία.. είχα καιρό να δω τοσο κινεζοσαπακι.. μπράβο τους..

αν επιμένεις τόσο πολύ να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα σε αυτό, μπορείς με τον programmer που πήρες να το προγραμματίσεις.. 5 γραμμές κώδικα θέλει για να κάνει αυτό που κάνει.. (και να του προσθέσεις και λειτουργία μνήμης :001_rolleyes:)

To clearance του pcb για τα 230VAC δεν το σχολιάζω καν..

Για να ανοίγω θέμα, υπάρχει λόγος και ότι έχω ήδη πει ότι δεν κατέχω τον προγραμματισμό mcu.
Aν νομίζεις ότι μπορείς εσύ να κάνεις κάτι να με βοηθήσεις ..σε αυτές τις 5 γραμμές ....αναμένω.

tomis
11-03-20, 22:18
Ευχαριστώ όλους για την συνεισφορά τους .

Αν κάποιος θέλει να με βοηθήσει και να δώσει λύση ,για την αντιγραφή του προγράμματος και την εγγραφή του στα κενά mcu ή την εξ αρχής εγγραφή νέου προγράμματος όπως λέει ο VirusX2 ,ώστε να το εφαρμόσω στα mcu θα μου ήταν πιό ευχάριστο, από το να ασχολούμαι με την κατασκευή της κάρτας λειτουργίας καστάνιας.
Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα ,αλλά ειλικρινά όταν κάποιος γράφει κάτι, ας διαβάσει πριν ότι έχω γράψει και μην βγάζει λάθος συμπεράσματα .

VirusX2
11-03-20, 22:45
Λοιπόν ΔΕΝ γίνεται αντιγραφή προγράμματος από οποιονδήποτε mcu της STC. Εφαρμόζουν read code protection από κατασκευής τους. Συνεπώς μπορείς μόνο να προγραμματίσεις νέο πρόγραμμα και όχι να διαβάσεις για να το πω απλά.

Κανείς δεν γεννήθηκε να ξέρει.. Datasheet δίπλα, έχει και παραδειγματακια μέσα, keil c51 compiler και είσαι άρχοντας :001_rolleyes:


Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα ,αλλά ειλικρινά όταν κάποιος γράφει κάτι, ας διαβάσει πριν ότι έχω γράψει και μην βγάζει λάθος συμπεράσματα .

Αυτό κατάλαβες; Ότι δεν διαβάσαμε τι έχεις γράψει; 'Η ότι προσπαθούμε να αποτρέψουμε από το να χάσεις τζάμπα τον χρόνο σου να παιδεύεσαι με σαπακια;

aktis
12-03-20, 04:07
Θωμά αν θέλεις 3.3volt latching relay , αυτά έχουν συνήθως 2 εντολές . με μηχανική μανδαλωση : set και reset ,
συνήθως με 2 πηνία . Όταν δίνεις τάση στο set ενεργοποιεί την επαφη του ρελέ ενω αν δώσεις τάση στο reset την απελευθερώνει . την τάση την δίνεις για μερικά msec και μετα δεν χρειαζεται , μανδαλωνει. Αυτά είναι τα κανονικά latching relay που σου λέμε

Τέτοια έχουν πχ οι ψηφιακοι θερμοστάτες που λειτουργουν με 2 ΑΑ μπαταρίες. Ενεργοποιούν τα πηνία για μερικά msec μονο με πολύ μικρο ρεύμα , μια στο άνοιγμα και μια στο κλείσιμο και έτσι οι μπαταρίες κρατάνε ενα χρόνο

Υπαρχουν και με ενα πηνίο ελέγχου αλλά εκεί για να κανεις reset πρεπει να βάλεις την τάση ανάποδα

Και επειδή βλέπω οτι εχεις παρα πολλά καλώδια στη κατασκευή σου για το άνοιγμα της πόρτας του μπάνιου , μήπως θέλεις να μας δώσεις ενα σχηματικό μήπως έχει κάποιος καμια ιδέα να γίνει πιο απλή η κατασκευή ; simple is beautiful

Και όσο για τον προγραμματισμό που σου λέει ο virusx2 μπορεί να είναι 5 γραμμές
αλλά θεωρώ οτι είναι πιο δύσκολος από τον arduino που σου πρότειναμε στο άλλο ποστ σου γιατί χάνεις την υποστήριξη που έχουν οι κατασκευές σε arduino . Αν δεν βαριέσαι βέβαια να διαβαζεις datasheet και application note , ή εχεις εμπειρία απο 8051 ... όλα γίνονται

VirusX2
12-03-20, 10:29
Και όσο για τον προγραμματισμό που σου λέει ο virusx2 μπορεί να είναι 5 γραμμές
αλλά θεωρώ οτι είναι πιο δύσκολος από τον arduino που σου πρότειναμε στο άλλο ποστ σου γιατί χάνεις την υποστήριξη που έχουν οι κατασκευές σε arduino . Αν δεν βαριέσαι βέβαια να διαβαζεις datasheet και application note , ή εχεις εμπειρία απο 8051 ... όλα γίνονται

Ο virusx2 λέει για προγραμματισμο γιατί φαγώθηκε ο φίλος να κάνει να δουλέψει τον συγκεκριμένο mcu στο συγκεκριμένο module. Προφανώς και συμφωνώ και παροτρύνω από ότι είδες να καταφύγει σε άλλες πιο σωστές και εύκολες λύσεις...

tomis
12-03-20, 13:55
Θωμά αν θέλεις 3.3volt latching relay , αυτά έχουν συνήθως 2 εντολές . με μηχανική μανδαλωση : set και reset ,
συνήθως με 2 πηνία . Όταν δίνεις τάση στο set ενεργοποιεί την επαφη του ρελέ ενω αν δώσεις τάση στο reset την απελευθερώνει . την τάση την δίνεις για μερικά msec και μετα δεν χρειαζεται , μανδαλωνει. Αυτά είναι τα κανονικά latching relay που σου λέμε

Τέτοια έχουν πχ οι ψηφιακοι θερμοστάτες που λειτουργουν με 2 ΑΑ μπαταρίες. Ενεργοποιούν τα πηνία για μερικά msec μονο με πολύ μικρο ρεύμα , μια στο άνοιγμα και μια στο κλείσιμο και έτσι οι μπαταρίες κρατάνε ενα χρόνο

Υπαρχουν και με ενα πηνίο ελέγχου αλλά εκεί για να κανεις reset πρεπει να βάλεις την τάση ανάποδα

Και επειδή βλέπω οτι εχεις παρα πολλά καλώδια στη κατασκευή σου για το άνοιγμα της πόρτας του μπάνιου , μήπως θέλεις να μας δώσεις ενα σχηματικό μήπως έχει κάποιος καμια ιδέα να γίνει πιο απλή η κατασκευή ; simple is beautiful

Και όσο για τον προγραμματισμό που σου λέει ο virusx2 μπορεί να είναι 5 γραμμές
αλλά θεωρώ οτι είναι πιο δύσκολος από τον arduino που σου πρότειναμε στο άλλο ποστ σου γιατί χάνεις την υποστήριξη που έχουν οι κατασκευές σε arduino . Αν δεν βαριέσαι βέβαια να διαβαζεις datasheet και application note , ή εχεις εμπειρία απο 8051 ... όλα γίνονται


Χρήστο αυτή τη στιγμή , θέλω να δουλέψω τα συγκεκριμένα mcu ,γιατί ο arduino λόγο της όλης κατάστασης (απεργίες ταχυδρόμων -καθυστερήσεις και κορονοιός ) δεν ξέρω και αν ποτέ θα έρθει και ήδη έχω καθυστερήσει 2 μήνες .Βάλε και όταν θα το λάβω πόσο χρόνο θα μου πάρει και επιπλέον έχω αρκετές τέτοιες κάρτες που δεν θα έχουν υποστήριξη σε περίπτωση βλάβης του mcu .

Όσο αν γίνεται πιό απλή η κατασκευή , είναι ήδη περασμένη από αρκετά στάδια διαίτης και το συγκεκριμένο latching module 12 βόλτ μου έλυσε τα χέρια , σε θέμα λιγότερων υλικών και όγκου .
Επιπλέον δεν υπάρχουν μόνο τα καλώδια για την διασύνδεση των καρτών αλλά υπάρχουν και από τους διάφορους αισθητήρες ,όπως το αναφέρω .
Η φώτο ήταν από τις αρχικές συνεχείς βελτιώσεις -αλλαγές υλικών ,ώστε να έχω μία κατασκευή όσο μπορώ αθόρυβη ,να μην φαίνονται καθόλου οι αισθητήρες ,ο ιμάντας,οι τροχαλίες...να μπορώ εύκολα να αλλάξω τον ιμάντα αν χρειαστεί ,ή να βγάλω την πόρτα χωρίς να αποσυνδέσω οτιδήποτε ηλεκτρικό ή μηχανικό...και...και...και...

Δεν μπορείς να φανταστείς , πόσα πολλά ,μπορεί να χρειάζεσαι να υπολογίσεις σε μία τέτοια κατασκευή .
Μόνο για την επιλογή του μοτέρ....https://www.aliexpress.com/item/32369887202.html?spm=2114.13010708.0.0.3a994c4dVBI g0e

(https://www.aliexpress.com/item/32369887202.html?spm=2114.13010708.0.0.3a994c4dVBI g0e),των υπολοίπων υλικών και την παραλαβή τους έφαγα 6 μήνες.

tomis
12-03-20, 14:35
Ο virusx2 λέει για προγραμματισμο γιατί φαγώθηκε ο φίλος να κάνει να δουλέψει τον συγκεκριμένο mcu στο συγκεκριμένο module. Προφανώς και συμφωνώ και παροτρύνω από ότι είδες να καταφύγει σε άλλες πιο σωστές και εύκολες λύσεις...

VirusX2....Δεν ξεκίνησα εγώ να το τοποθετήσω το συγκεκριμένο mcu, στο συγκεκριμένο module .
Με αυτό το mcu πωλείται .

https://www.aliexpress.com/item/32840909192.html?spm=2114.13010708.0.0.3a994c4dAgP wxq
(https://www.aliexpress.com/item/32840909192.html?spm=2114.13010708.0.0.3a994c4dAgP wxq)Επειδή λοιπόν λές , ότι φαγώθηκα να το δουλέψω με αυτό το mcu , να ξέρεις ότι μου έχει καθίσει στραβά και έχω βαρυστομαχιά.... :001_unsure:
Λόγω της εργασίας μου σε αυτοματισμούς έχω προμηθευτεί αρκετές τέτοιες κάρτες ,που για μένα με ικανοποιούν εφόσον τις έχω επιλέξει και μου λειτουργούν στις κατασκευές μου. ((Η , ή, οι εργασίες μου είναι για προσωπική ωφελή και όχι προς τρίτους... αν αναρωτήσε.))
Έχουν μικρό όγκο ,μικρή κατανάλωση ,λειτουργικά (εκτός της βλάβης 2 mcu) λειτουργούν καθημερινά σχεδόν 1 χρόνο,γενικά είναι καλή κατασκευή στα 12 βόλτ,τα ρελέ δεν έχουν πρόβλημα ,αλλά και να υπάρξει έχω κάμποσα από πολλά είδη διαφόρων επαφών (1CO,2CO,3CO,4CO,5A,10A) και τροφοδοσίας (220-12-24 βόλτ).
Εγώ όπως έχω πεί, δεν ξέρω να κάνω προγραμματισμό .
Εφόσον λοιπόν ,δεν γίνεται αντιγραφή ,σε ρωτώ αν θέλεις να προσπαθήσεις να τον γράψεις ,ή τουλάχιστον να μου πείς , πως να το κάνω εγώ.
ΔΕν θα σου πάρω το τίτλο του.....προγραμματιστή.....:wiink:
Εχω ήδη κατεβάσει τα drive για την κάρτα προγραμματισμού και του usb ,to keil 5 vision ,έχω φορτώσει στη κάρτα προγραμματισμού το συγκεκριμένο mcu, από ότι έχω ψάξει και δεί σε διάφορες σελίδες ,η κάρτα προγραμματισμού το διαβάζει και το ελέγχει ,όλα αυτά με την βοήθεια του aktis ......αλλά μέχρι εκεί.

aktis
13-03-20, 00:00
Θωμά , επιμένεις ακόμα στον προγραμματισμό του stc 15f104w dip8 ; Την αντιγραφή την ξεχνάμε απ ότι φαίνεται .

Δυστυχώς εγώ δεν έχω δουλέψει 8051 για να σε βοηθήσω , εχουν demo code generator βεβαια οι κινέζοι απ οτι βλέπω
αλλά αν δεν το εχεις ξανακάνει δεν ξερω πόσο βοηθάει .
Είναι σαν να αντιγράφεις από το βιβλίο σε διαγώνισμα , αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο να ξέρεις τι αντιγράφεις ... μπορεί και να κοπείς .

Αν βολεύεσαι με κάτι άλλο, πιο απλό ( πχ H bridge kai mbed arm τσιπάκια πχ ) και να πετάξεις όλα τα ρελε που έχεις στην πλακέτα σου
η λύση σου θα ήταν κάπως έτσι


// Sweep the motor speed from full-speed reverse (-1.0) to full speed forwards (1.0)

// ( εναλλαγή ταχύτητας απο όπισθεν σε εμπρός με 20 βήματα )

#include "mbed.h"
#include "Motor.h"

Motor m(p23, p6, p5); // pwm, fwd, rev

int main() {
for (float s= -1.0; s < 1.0 ; s += 0.01) {
m.speed(s);
wait(0.02);
}
}

Αν σου αρέσει το παραπάνω καλύτερα απο τα ρελε , έχει λεπτομέρειες εδώ
https://os.mbed.com/cookbook/Motor#hello-world

Φαντάζομαι ότι και στον arduino κάτι αντίστοιχο θα είναι , ο καθένας δουλεύει αυτά που έχει συνηθίσει καλύτερα
Τώρα, το οτι σου πήρε εξι μήνες να βρεις το συγκεκριμένο μοτεράκι με τον μειωτήρα ,
δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ασχοληθείς ένα μήνα να μάθεις κάτι σε arduino , τον 8051 τον θεωρώ πιο δύσκολο
εκτός και διαβάσεις και βρεις υποστήριξη σε κανένα 8051 forum

Πόσα ρελε και πόσους επεξεργαστές να βάλεις για το άνοιγμα μιας ξύλινης συρόμενης πόρτας ;
Ακόμα και ο εμπορος με το μοτεράκι που μας είπες , με 10 δολλαρια παραπάνω έχει σετ με
motor controller , ένα διακόπτη μπρος πίσω και ένα ποτενσιόμετρο για ταχύτητα
https://www.aliexpress.com/item/32445366857.html?spm=a2g0o.detail.1000023.19.20746 587LfqSEi


Και υπάρχουν αρκετά υλικά arduino κλπ στην Ελλάδα πλέον , 50% πιο ακριβά από Κίνα (υπολογίζω , 25 % κερδος και 24% φπα )
δεν χρειάζεται να περιμένεις τίποτα , ειναι ετοιμοπαράδοτα
https://www.skroutz.gr/c/1607/Arduino.html?o=arduino