PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα από δημιουργία αρμονικών σε INVERTER



thomasgree
14-03-20, 16:37
Τι ειδους προβληματα μπορει να δημιουργησει ενα ινβερτερ ή ενα συνολο απ αυτα. Επηρεαζει περισσοτερο οσο αυξανεται η ισχυς αυτων που λειτουργουν σε μια μοναδα παραγωγης? Ανεβάζει το κοστος της ενεργειας? Τι ισχυει απο αυτα που εκ πειρας εχετε δει?

Ας αναφερετε εκτος των αλλων αλλα θεματα που δημιουργουνται με τη λειτουργια πολλων ινβερτερ μαζι εκτος αυτο της δημιουργιας των αρμονικων.
Ευχαριστω προκαταβολικα!

aris285
14-03-20, 19:20
Απο την εμπειρια μου με μετρησεις που εχω κανει σε μεγαλη μοναδα παραγωγης τα μικρα inverter δεν προκσλουν σχεδον καθολου αρμονικες. Αυτο που τα γ...αει ολα ειναι τα φωτηστικα led.

pstratos
15-03-20, 01:04
Δυστυχώς μπορούν να δημιουργήσουν πάρα πολλά προβλήματα, και οχι μονο απλά ακουστικό θόρυβο. Τι θυμάμαι από περιπτεις που κληθήκαμε να ερευνίσουμε:
Σε θέατρο να ακούς τα dimer στα ηχεία,
CanBus σε βιομηχανία να χάνει σήμα (και οχι στον πίνακα που ήταν τα inverter)
Τάση , μεγάλη, στο μπλενταζ μεταξη μοτερ -inverter
ISDN τηλεφωνα να πέφτουν (ψοφαγε το netmod) μόλις το inverter φρεναριζε

thomasgree
15-03-20, 13:07
Το ζήτημα ειναι πως η δημιουργια αρμονικων προκαλειται και από..



Εργαλειομηχανές CNC
Διατάξεις ηλεκτρικού τόξου (ηλεκτροσυγκολήσεις)
Ηλεκτρικοί φούρνοι
Αντλίες



Η αντιμετωπιση ειναι αυτο που με ενδιαφερει και για παραδειγμα αν πουμε για φιλτρα , πως αυτα επιλεγονται και πως συνδεονται?:-$

vasilllis
15-03-20, 16:04
οι αρμονικές επιφέρουν απότομες διακυμάνσεις σε ταση και πολλές υπερτάσεις εκτός των ορίων συσκευών.
για να επιλεχθεί το κατάλληλο φίλτρο θέλει καταγραφικό αρμονικών .Αφού βρεθεί ποια αρμονική είναι το πρόβλημα κατασκευάζεται φίλτρο και συνδέεται όπως οι πυκνωτές σε πεδίο διόρθωσης συνημίτονου.

thomasgree
15-03-20, 19:37
οι αρμονικές επιφέρουν απότομες διακυμάνσεις σε ταση και πολλές υπερτάσεις εκτός των ορίων συσκευών.
για να επιλεχθεί το κατάλληλο φίλτρο θέλει καταγραφικό αρμονικών .Αφού βρεθεί ποια αρμονική είναι το πρόβλημα κατασκευάζεται φίλτρο και συνδέεται όπως οι πυκνωτές σε πεδίο διόρθωσης συνημίτονου.
Ευχαριστω για την πληροφορια. Κατι αλλο υπαρχει επιδραση σε σχεση με το κοστος της ενεργειας απο τις διαφορεςς επιδρασεις των ινβερτερ?

vasilllis
15-03-20, 21:49
θα μαζέψω λιγες σημειώσεις που έχω καποια στιγμήhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200315/3005c94109ec3b5155b20709692d3b5e.jpg