Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Θέμα φούρνου μικροκυμάτων



PaulEngineer
18-03-20, 16:55
Γειά σας

Έχω ένα φούρνο μικροκυμάτων ο οποίος έχει το μαγκνετρον, και 2 αντιστάσεις γκριλ, αν και δεν ξέρω τι είναι τούτο δω 80318, από ότι νομίζω έχει ένα θέμα στη λειτουργία γκριλ. Θα εξηγήσω τι συμβαίνει. Βάζω το φούρνο να λειτουργήσει στη λειτουργία γκριλ... Ένα λεπτό με δύο, δουλεύει κανονικά.. Μετά παπ, πετάει ο αντιηλεκτροπληξιακος, πράγμα που σημαίνει ότι κάπου έχει βραχυκύκλωμα.
Στα μικροκύματα λειτουργεί άψογα, οπότε το πρόβλημα δεν είναι εκεί.

Έβγαλα την μια αντίσταση να δω τι και πως, και ενώ η αντίσταση φαίνεται μια χαρά, χωρίς να έχει κάποια ταλαιπωρία, αποφάσισα να την μετρήσω.. Θυμήθηκα ένα μικρό μάθημα που με δίδαξε ένας ηλεκτρολόγος στο πλυντήριο ρούχων, ότι αν πιάσεις ένα άκρο της αντίστασης και το άλλο το άκρο το πιάσεις στο μεταλλικό πράγμα που ίσως είναι το σώμα, και δεις ότι στη τιμή των 6ΜΩ ή 60ΜΩ δείχνει τιμή, τότε η αντίσταση θέλει άλλαγμα! Ε λοιπόν δοκίμασα αυτή τη θεωρία, και στο φούρνο. Πράγματι για κάποιο λόγο υπάρχει κάποια τιμή, αλλά δεν ξέρω αν η αντίσταση είναι αυτή που φταίει. Έκανα το ίδιο και με την άλλη αντίσταση που μάλλον είναι στο πλάι της καμπίνας, και αυτή παρουσίασε τιμή στα 6-60ΜΩ. Τώρα τι γίνεται? Μάλλον δεν είναι οι αντιστάσεις.

Τέλος πάντων, για να μην το πολυλογώ, σας στέλνω φωτογραφίες


80319
80320
80321
80322
80323



EDIT. Γράψτε λάθος, ή δεύτερη αντίσταση βρίσκεται πίσω, εκεί που είναι το μεταλλικό φανακι

PaulEngineer
18-03-20, 17:02
80324
80325
80326
80327
80328
80329

PaulEngineer
18-03-20, 17:37
80331
80332
80333
80334

ΣΚΛΗΚΟΣ
18-03-20, 18:09
Στην πρώτο φωτό είναι ο πυκνωτής ,προσοχή επικίνδυνος ακόμη και εκτός ρεύματος θέλει αποφορτισει δεν είναι της παρούσης αφού σου δουλεύουν τα μικροκυματα, αφού με το πολύμετρο μεταξύ ενός άκρου της αντίστασης με το σασί του φούρνου δεν σου δείχνει άπειρο ,τότε έχει σκάσει η αντίσταση βγάλε τους δύο ακροδέκτες, ξεβιδωσε. Πάρε την και πάρε μια άλλη [emoji6]

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PaulEngineer
18-03-20, 18:23
Και η άλλη αντίσταση δεν βγάζει άπειρο, δηλαδή και αυτή να την αλλάξω?

PaulEngineer
18-03-20, 18:26
Στην πρώτο φωτό είναι ο πυκνωτής ,προσοχή επικίνδυνος ακόμη και εκτός ρεύματος θέλει αποφορτισει δεν είναι της παρούσης αφού σου δουλεύουν τα μικροκυματα

Ο φίλε, ευτυχώς δεν την άγγιξα με το ωμομετρο ή το καπασιτομετρο του πολυμετρου μου.. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση

ΣΚΛΗΚΟΣ
18-03-20, 18:36
Το παράξενο είναι ότι και οι δύο αντιστάσεις σου δείχνουν άπειρο . Βγάλε τον φούρνο από πριζα και ξεκουμπωσε τους ακροδέκτες από τις αντιστάσεις και με ένα καλώδιο δώσε φάση ουδέτερο στα άκρα της αντίστασης και γείωση πάνω στο σασί του φούρνου , αν δεν ζεσταίνουν και πέφτει το αντιηλεκτροπληξιακο τότε άλλαξε την προβληματική αντίσταση ή και τις δυο. Ότι κάνεις πιστεύω να ξέρεις προσοχή στα ρεύματα , πρώτα κουμπωνεις τα καλώδια και μετά δίνεις ρεύμα με προσοχή

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PaulEngineer
18-03-20, 19:01
Όχι... Το πολυμετρο δεν δείχνει άπειρο στις αντιστάσεις. Το πολυμετρο βγάζει τιμή γύρω στα 5ΜΩ αν αγγίξω ένα άκρο και σασί! Το ίδιο συμβαίνει και με την άλλη. Όσο για τα άκρα της ίδιας της αντίστασης, παρουσιάζει κανονική συνέχεια αν το βάλω στο μπιπερ

IRF
18-03-20, 19:33
Όχι... Το πολυμετρο δεν δείχνει άπειρο στις αντιστάσεις. Το πολυμετρο βγάζει τιμή γύρω στα 5ΜΩ αν αγγίξω ένα άκρο και σασί! Το ίδιο συμβαίνει και με την άλλη. Όσο για τα άκρα της ίδιας της αντίστασης, παρουσιάζει κανονική συνέχεια αν το βάλω στο μπιπερ
Πόσα ωμ εκτός από τη συνέχεια; Οι αντιστάσεις οπτικά μέσα στο φούρνο(εκεί που εκτίθονται σε ατμούς από τα τρόφιμα όχι πίσω στα καλώδια και είναι απομονωμένες) μοιάζουν εντάξει; λείο το μέταλλο όχι φουσκώματα;όχι σκουριές αν έχουν σκουριά θέλουν άλλαγμα. Έχει γίνει σκάσιμο φαγητού στο φούρνο που να δημιούργησει βίαια ατμούς μετο γκρίλ αναμένο;

PaulEngineer
18-03-20, 19:43
Τίποτα από όλα αυτά... Οι αντιστάσεις μοιάζουν ολοκαίνουριες,λες και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ποτέ ή πολύ λίγο! Η ωμικη αντίσταση στα άκρα των αντιστάσεων είναι 37.5Ω η πρώτη και 34.2 η δεύτερη. Όσο για την αντίσταση από άκρο σε σώμα του φούρνου, αν το βάλω το πολυμετρο στα 6Μ-60Μ παρουσιάζει τιμή αντίστασης γύρω στα 5-6ΜΩ. σε χαμηλότερες σκάλες δείχνει άπειρο.

Όσο για το τελευταίο που είπες, δεν γνωρίζω για αυτό διότι το χρησιμοποίησε μια φορά ένας από τους αδερφούς μου και δεν ξέρω τι έκανε εκεί, λέει ότι καθώς έψηνε κάτι ξαφνικά πέταξε ασφάλεια... Τώρα τι έκανε εκείνος που να ξέρω

ΣΚΛΗΚΟΣ
18-03-20, 19:47
Κάνε αυτό που είπα με εξωτερική τροφοδοσία ( καλώδιο με φις) για να διαπιστώσεις αν όντως είναι καμένες, με προσοχή

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IRF
18-03-20, 19:50
άναψε το γκριλ αποσυνδέντας πρωτα τη μια και μετά την άλλη.Η συμπεριφορά του φούρνου που λές "μετά από λίγη ώρα" δυστυχώς παραπέμπει σε αντίσταση με μικρή βλάβη που βγαίνει από ελάχιστη υγρασία μέσα στην μικρορωγμή της αντίστασης.Με τη θέρμανση βγαίνει ατμός που περνά το κεραμικό και έρχεται σε αγωγιμότητα η αντίσταση με το περίβλημα.Πόσα χρόνια δουλεύει;

PaulEngineer
18-03-20, 19:52
άναψε το γκριλ αποσυνδέντας πρωτα τη μια και μετά την άλλη.Η συμπεριφορά του φούρνου που λές "μετά από λίγη ώρα" δυστυχώς παραπέμπει σε αντίσταση με μικρή βλάβη που βγαίνει από ελάχιστη υγρασία μέσα στην μικρορωγμή της αντίστασης.Με τη θέρμανση βγαίνει ατμός που περνά το κεραμικό και έρχεται σε αγωγιμότητα η αντίσταση με το περίβλημα.Πόσα χρόνια δουλεύει;

Δεν δούλεψε πολύ... Δηλαδή ούτε καν μήνα

PaulEngineer
18-03-20, 19:53
Κάνε αυτό που είπα με εξωτερική τροφοδοσία ( καλώδιο με φις) για να διαπιστώσεις αν όντως είναι καμένες, με προσοχή

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αύριο θα το δοκιμάσω, και θα σας πω τι γίνεται.

Το φις πρέπει να είναι απαραίτητα ισχύος?

PaulEngineer
18-03-20, 19:56
άναψε το γκριλ αποσυνδέντας πρωτα τη μια και μετά την άλλη.Η συμπεριφορά του φούρνου που λές "μετά από λίγη ώρα" δυστυχώς παραπέμπει σε αντίσταση με μικρή βλάβη που βγαίνει από ελάχιστη υγρασία μέσα στην μικρορωγμή της αντίστασης.Με τη θέρμανση βγαίνει ατμός που περνά το κεραμικό και έρχεται σε αγωγιμότητα η αντίσταση με το περίβλημα.Πόσα χρόνια δουλεύει;

ΟΚ θα το δοκιμάσω αύριο.

ΣΚΛΗΚΟΣ
18-03-20, 20:23
Ένα τέτοιο εννοώ . Πρώτα κούμπωμα στην αντίσταση και μετά στο ρεύμα, με προσοχή . Δοκίμασε και αυτό που σου είπε ο IRF ,πολύ πιο απλοhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200318/d9cb2b08062ac25a681e11628b486f1d.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IRF
18-03-20, 20:49
Ένα τέτοιο εννοώ . Πρώτα κούμπωμα στην αντίσταση και μετά στο ρεύμα, με προσοχή . Δοκίμασε και αυτό που σου είπε ο IRF ,πολύ πιο απλοhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200318/d9cb2b08062ac25a681e11628b486f1d.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχω την ίδια πατέντα με ακροδέκτες συρταρωτούς για την αντίσταση και κροκόδειλο στην γείωση
Βάλε ένα κροκοδειλάκι και στην γείωση γιατί αλλιώς δεν θα πέσει ο ρελές δεν πρέπει να μείνει η γείωση ασύνδετη για να πέσει ο ρελές

klik
18-03-20, 21:39
Α) πως και δεν εφυγες ακομα για hoqtofixit? :)
B) σιγουρα ξερεις να χρησιμοποιεις το πολυμετρο; δεν ακουμπαγες ακροδεκτη με το χερι;
Γ) το αντιηλεκτροπληξιακο (δδε) δεν πέφτει απο βραχυκυκλωμα αλλα απο διαρροη.

PaulEngineer
18-03-20, 21:54
Α) πως και δεν εφυγες ακομα για hoqtofixit? :)
B) σιγουρα ξερεις να χρησιμοποιεις το πολυμετρο; δεν ακουμπαγες ακροδεκτη με το χερι;
Γ) το αντιηλεκτροπληξιακο (δδε) δεν πέφτει απο βραχυκυκλωμα αλλα απο διαρροη.

1) έλα ντε
2) με το πολυμετρο είμαστε φυλλαράκια, οπότε ναι, γνωρίζω. Μέτρηση τάσης με το πολυμετρο κατευθείαν παράλληλα με το φορτίο και επιλογή της κατάλληλης κλίμακας τάσης. Μέτρηση ρεύματος με το πολυμετρο σε σειρά με την πηγή και το φορτίο. Μέτρηση αντίστασης κατευθείαν παράλληλα με το φορτίο, αφού πρώτα βεβαιωθούμε ότι το φορτίο δεν διαρρέεται από ρεύμα, και ότι το ένα άκρο πρέπει να είναι στον αέρα. Αυτό συμβαίνει για να μην συνυπολογιζει το πολυμετρο άλλες αντιστάσεις που μπορεί να προκύπτουν από άλλα εξαρτήματα. Ευκολακι στην θεωρία - δύσκολο στην πράξη, μιας και 3 καλά πολυμετρα έκαψα για να τα μάθω αυτά :hahahha:.
3) Από διαρροή ρεύματος εε? Χμμ μάλιστα, αυτό δεν το ήξερα.. Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς.. :wink:

klik
18-03-20, 21:57
Αν τα πολυμετρα ηταν καλα, δεν θα καιγοντουσαν τοσο ευκομα (και ας μετραγες 230v σε κλιμακα mA ή σε μF) ;)

Δεν κραταγες/πιεζες με το χερι την μεταλλική ακιδα του ωμομετρου κατα τη μετρηση;

PaulEngineer
18-03-20, 22:02
Ένα τέτοιο εννοώ . Πρώτα κούμπωμα στην αντίσταση και μετά στο ρεύμα, με προσοχή . Δοκίμασε και αυτό που σου είπε ο IRF ,πολύ πιο απλοhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200318/d9cb2b08062ac25a681e11628b486f1d.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εεεμ.. Να ρωτήσω κάτι, αυτά εδώ τα κροκοδειλακια θα αντέξουν τόσο μεγάλο ρεύμα όπως τα 7-7.5Α? Αν θυμάμαι καλά, έχω λιώσει καλώδια με τέτοιου τύπου κροκοδειλακια (1-2€ η σακούλα) και μόνο που πέρασαν μόλις 2Α

PaulEngineer
18-03-20, 22:07
Αν τα πολυμετρα ηταν καλα, δεν θα καιγοντουσαν τοσο ευκομα (και ας μετραγες 230v σε κλιμακα mA ή σε μF) ;)

Δεν κραταγες/πιεζες με το χερι την μεταλλική ακιδα του ωμομετρου κατα τη μετρηση;

Άπαπα μακρυά οι υψηλές τάσεις από πυκνόμετρο.. Ένα με 20€ που πήρα χάλασε από αυτό όταν πήγα να μετρήσω φορτισμένο πυκνωτή.. Το πρώτο πολυμετρο που είχα μετά από εκείνο το φτηνιάρικο το γερμανικό των 10-12€ που καταστράφηκε από ανοησία όταν πήγα να μετρήσω ρεύμα σε παράλληλη σύνδεσμολογια με το άλλο άκρο του φις πίσω από το πυκνωτή.

Όχι από όσο θυμάμαι... Τα είχα σε κροκοδειλακια με πολύ κοντό καλώδιο

ΣΚΛΗΚΟΣ
18-03-20, 22:43
Εεεμ.. Να ρωτήσω κάτι, αυτά εδώ τα κροκοδειλακια θα αντέξουν τόσο μεγάλο ρεύμα όπως τα 7-7.5Α? Αν θυμάμαι καλά, έχω λιώσει καλώδια με τέτοιου τύπου κροκοδειλακια (1-2€ η σακούλα) και μόνο που πέρασαν μόλις 2ΑΓιατί να μην αντέξουν, δεν θα ψήσεις φαγητό , καμμιά 20 δευτερόλεπτα θα το δουλέψεις, αν θα ζεσταθεί η αντίσταση είτε θα πέσει το ρελέ από διαρροή , αν θες μην βάλεις κροκοδειλακια , τύλιξε την άκρη του καλωδίου σου στις επαφές της αντίστασης και στερέωσε και στο σασί την γείωση, τι θα πάθει εναμισαρα διατομή 7.5 Χ 230 = 1724watt άνετα αντέχει , καλή τυχη

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kasikis
19-03-20, 09:53
Παύλο γιατί τις βγάζεις από πάνω και ψάχνεις να βρεις την κάθε μία ξεχωριστά, όταν μπορείς να το κάνεις επάνω στο φούρνο αυτό; Εκτός και αν δεν σου δίνει χέρι να το κάνεις , που δεν το πιστεύω γιατί από τις φωτό φαίνεται ότι μπορείς να τις απομονώσεις. Ούτε να ψάχνεις καλώδια , Φις , κροκοδειλακια κ.λ.π. χωρίς να είναι λάθος απλά για ευκολία. Από ότι κατάλαβα από αυτά που είπες και εμένα σε αντίσταση με πάει. Βάλε τον φούρνο να δουλέψει με την κάθε μία ξεχωριστά και δες ποια σου ρίχνει το ρελέ.

IRF
19-03-20, 10:02
Εεεμ.. Να ρωτήσω κάτι, αυτά εδώ τα κροκοδειλακια θα αντέξουν τόσο μεγάλο ρεύμα όπως τα 7-7.5Α? Αν θυμάμαι καλά, έχω λιώσει καλώδια με τέτοιου τύπου κροκοδειλακια (1-2€ η σακούλα) και μόνο που πέρασαν μόλις 2Α


Όχι φτιάξε το ίδιο με συρταρωτούς ακροδέκτες80341
Ούτε για αστείο με τα κροκοδειλάκια του 1,5 ε η σακούλα Αν είναι και κινέζικα με καλωδιάκι ανά δύο κροκόδειλάκια το σύρμα μέσα είναι όσο μία τρίχα της γυναίκας σου.Παρουσάζουν και αντίσταση μερικών ωμ.
υπάρχουν άλλα πιο χοντρά.Σε καμία περίπτωση έτοιμα κροκοδειλάκια με σύρμα σε ζευγάρια είναι μόνο για πειράματα με χαμηλές τάσεις

PaulEngineer
19-03-20, 12:50
Παύλο γιατί τις βγάζεις από πάνω και ψάχνεις να βρεις την κάθε μία ξεχωριστά, όταν μπορείς να το κάνεις επάνω στο φούρνο αυτό; Εκτός και αν δεν σου δίνει χέρι να το κάνεις , που δεν το πιστεύω γιατί από τις φωτό φαίνεται ότι μπορείς να τις απομονώσεις. Ούτε να ψάχνεις καλώδια , Φις , κροκοδειλακια κ.λ.π. χωρίς να είναι λάθος απλά για ευκολία. Από ότι κατάλαβα από αυτά που είπες και εμένα σε αντίσταση με πάει. Βάλε τον φούρνο να δουλέψει με την κάθε μία ξεχωριστά και δες ποια σου ρίχνει το ρελέ.

ΟΚ, θα το κάνω

IRF
19-03-20, 13:41
Παύλο γιατί τις βγάζεις από πάνω και ψάχνεις να βρεις την κάθε μία ξεχωριστά, όταν μπορείς να το κάνεις επάνω στο φούρνο αυτό; Εκτός και αν δεν σου δίνει χέρι να το κάνεις , που δεν το πιστεύω γιατί από τις φωτό φαίνεται ότι μπορείς να τις απομονώσεις. Ούτε να ψάχνεις καλώδια , Φις , κροκοδειλακια κ.λ.π. χωρίς να είναι λάθος απλά για ευκολία. Από ότι κατάλαβα από αυτά που είπες και εμένα σε αντίσταση με πάει. Βάλε τον φούρνο να δουλέψει με την κάθε μία ξεχωριστά και δες ποια σου ρίχνει το ρελέ.
Είναι σίγουρα πιο γρήγορη η λύση που του προτείνεις.Καλύτερα να ξεκινήσει έτσι.Άλλά αν έχει πρόβλημα κάποιο άλλο εξάρτημα που πήρε υγρασία; Π.χ κάποιος θερμικός διακόπτης κάποιο μοτέρ ανεμιστήρα θα χρειαστεί το καλώδιο δυστυχώς.Επίσης η αποσύνδεση της αντίστασης πρέπει να γίνεται και από τα δύο άκρα.

kasikis
19-03-20, 15:09
Είναι σίγουρα πιο γρήγορη η λύση που του προτείνεις.Καλύτερα να ξεκινήσει έτσι.Άλλά αν έχει πρόβλημα κάποιο άλλο εξάρτημα που πήρε υγρασία; Π.χ κάποιος θερμικός διακόπτης κάποιο μοτέρ ανεμιστήρα θα χρειαστεί το καλώδιο δυστυχώς.Επίσης η αποσύνδεση της αντίστασης πρέπει να γίνεται και από τα δύο άκρα.
Γιώργο είναι σωστό αυτό που λες για την αποσύνδεση και από τα δύο άκρα της κάθε αντίστασης ξεχωριστά. Όσον αφορά άλλα εξαρτήματα δεν πιστεύω γιατί είχε αναφέρει ότι του το κάνει μόνο όταν βάζει grill. Οπότε σαν μόνη λειτουργία που βλέπω και διαφέρει είναι οι αντιστάσεις. Μου έχει τύχει και εμένα να γίνεται βραχυκύκλωμα σε φούρνο από αντίσταση και το έκανε σε ακαθόριστο χρόνο , άλλη φορά 5 άλλη 15 λεπτά .

PaulEngineer
19-03-20, 16:34
Λοιπόν, τελικά όντως όπως κατάλαβα και όπως εσείς μου είπατε το πρόβλημα ήταν στις αντιστάσεις... Και οι δύο τις πετάνε... Άρα το μάθημα που με δίδαξε εκείνος ο ηλεκτρολόγος ήταν χρήσιμο! Δοκίμασα όπως μου είπατε να δοκιμάσω μια-μια τις αντιστάσεις, και ο αντιηλεκτροπληξιακος έπεφτε και στις δύο. Όταν αποσυνδεσα τις δύο αντιστάσεις και λειτούργησα το φούρνο χωρίς αυτές, ο φούρνος λειτούργησε πάρα πολύ καλά!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά. Βρήκα το πρόβλημα.

Ηλιας Α
19-03-20, 17:54
]Λοιπόν, τελικά όντως όπως κατάλαβα και όπως εσείς μου είπατε το πρόβλημα ήταν στις αντιστάσεις... Και οι δύο τις πετάνε..[/COLOR]. Άρα το μάθημα που με δίδαξε εκείνος ο ηλεκτρολόγος ήταν χρήσιμο! Δοκίμασα όπως μου είπατε να δοκιμάσω μια-μια τις αντιστάσεις, και ο αντιηλεκτροπληξιακος έπεφτε και στις δύο. Όταν αποσυνδεσα τις δύο αντιστάσεις και λειτούργησα το φούρνο χωρίς αυτές, ο φούρνος λειτούργησε πάρα πολύ καλά!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά. Βρήκα το πρόβλημα.
Δηλαδή να μετρήσεις με πολύμετρο;

aktis
19-03-20, 19:10
Παύλο , ο φούρνος είναι καινούριος ή έχει λήξει η εγγύηση ; Πολύ καθαρός φαίνεται ...

PaulEngineer
19-03-20, 21:21
Δηλαδή να μετρήσεις με πολύμετρο;

Ναι, με πολύμετρο

PaulEngineer
19-03-20, 21:23
Παύλο , ο φούρνος είναι καινούριος ή έχει λήξει η εγγύηση ; Πολύ καθαρός φαίνεται ...

Η εγγύηση φαίνεται από την καθαριότητα της συσκευής :confused:? Στην περίπτωση μας, έχει λήξει από καιρό.

PaulEngineer
19-03-20, 21:38
Είναι σίγουρα πιο γρήγορη η λύση που του προτείνεις.Καλύτερα να ξεκινήσει έτσι.Άλλά αν έχει πρόβλημα κάποιο άλλο εξάρτημα που πήρε υγρασία; Π.χ κάποιος θερμικός διακόπτης κάποιο μοτέρ ανεμιστήρα θα χρειαστεί το καλώδιο δυστυχώς.Επίσης η αποσύνδεση της αντίστασης πρέπει να γίνεται και από τα δύο άκρα.

Όχι δεν έχουν κάποιο θέμα άλλα εξαρτήματα. Το έλεγξα διπλά. Δοκίμασα όλες τις περιπτώσεις. Στην αρχή δοκίμασα να βάλω και τις δύο αντιστάσεις. Έβαλα πρόγραμμα να ανάβει μόνο η επάνω αντίσταση. Πετούσε αντιηλεκτροπληξιακό. Μετά δοκίμασα την πίσω αντίσταση βάζοντας πρόγραμμα να ανάβει μόνο η πίσω αντίσταση. Πάλι πέταξε ασφάλεια. Μετά δοκίμασα να λειτουργήσω και τις δύο μαζί μπας και υπάρχει πρόβλημα στις εξόδους που δίνουν ξεχωριστά τις τάσεις στις δύο αντιστάσεις. Πάλι έπεσε ο αντιηλεκτροπληξιακός. Μετά έβγαλα τις δύο αντιστάσεις εκτός, και δοκίμασα να το λειτουργήσω.. Λειτούργησε εξαιρετικά.. Το έβαλα να λειτουργήσει από 10 δευτερόλεπτα μέχρι και 30 λεπτά, όλα πήγαιναν ρολόι! Δεν πετούσε καν ο αντιηλεκτροπληξιακός.

Μετά σύνδεσα και πάλι τις δύο αντιστάσεις επαναλαμβανοντας τα αρχικά 3 βήματα για να επιβεβαιώσω το τι γίνεται, και όπως κατάλαβα πάντα έπεφτε ο αντιηλεκτροπληξιακός με το που συνδέονται μια από τις αντιστάσεις ή και οι δύο μαζί.

Ηλιας Α
19-03-20, 21:50
https://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α https://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/buttons/viewpost-right.png (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=888181#post888181) Δηλαδή να μετρήσεις με πολύμετρο; PaulEngineer (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=73987) Ναι, με πολύμετρο Φίλε μου οι αντιστάσεις μόνωσης μετριούνται με μονοσόμετρο ( μεγγερ) και όχι με πολύμετρο

mtzag
20-03-20, 01:42
Οι αντιστασεις και με insulation tester ειναι δυσκολο να τις μετρησεις γιατι μπορει να κανουνε τη διαρροη μονο οταν ειναι ζεστες και δουλευουνε στο φουλ.
Οι αντιστασεις σου εχουνε διαρροη και πρεπει να παρεις αλλες...

PaulEngineer
20-03-20, 02:11
Οι αντιστασεις και με insulation tester ειναι δυσκολο να τις μετρησεις γιατι μπορει να κανουνε τη διαρροη μονο οταν ειναι ζεστες και δουλευουνε στο φουλ.
Οι αντιστασεις σου εχουνε διαρροη και πρεπει να παρεις αλλες...

Αυτό πρέπει να γίνει έτσι και αλλιώς, αφού πλέον βρέθηκε το πρόβλημα.. Αλλά δεν ήξερα ότι γίνεται και αυτό που είπες, δηλαδή πρώτη φορά το ακούω αυτο.. Θα μπορούσες να το εξηγήσεις πως γίνεται αυτό? Είναι κάτι που έχει σχέση με συστολή - διαστολή? Το ρωτάω αυτό απλά για να μάθω.

IRF
20-03-20, 08:05
Θα μπορούσες να το εξηγήσεις πως γίνεται αυτό? Είναι κάτι που έχει σχέση με συστολή - διαστολή? Το ρωτάω αυτό απλά για να μάθω.Πιθανώς: ελάχιστη υγρασία παγιδεύεται στο κεραμικό από μικρορωγμή του περιβλήματος της αντίστασης.Με τη θέρμανση βγαίνει ατμός που περνά το κεραμικό και έρχεται σε αγωγιμότητα η αντίσταση με το μεταλλικό γειωμένο περίβλημα.