Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση πυκνωτων



sifis83
19-03-20, 01:35
Καλησπέρα,

Εχω 2 αυτοενισχυομενα ηχεια M-audio ΒΧ8a, τα οποια τα εχω απο το 2007 και είμαι αρκετα ευχαριστημενος απο αυτα.
Μια ομορφη μέρα λοιπον το ένα απο τα 2 ηχεια ξαφνικα σταματησε να παιζει το woofer (ενω το tweeter συνεζισε να παιζει κανονικα).

Πηρα το θαρρος να ανοιξω το ηχειο και να κοιταξω αν υπαρχει κατι εμφανες που μπορώ να διορθώσω.
Μετα απο μεγαλη εκπληξη έιδα αυτό τον χαμο πάνω στην πλακέτα - γεματο ηλεκτρολυτικα υγρα απο κατεστραμένους πυκνωτες ...
8033980340

Με ένα γρήγορο google search ειδα και λεω να δοκιμασω τα εξης - με την ακολουθη σειρα:

1) αποφορτιση πυκνωτων
2) καθαρισμα με οδοντοβουρτα τα "χοντρα" σημεια απο ηλεκτρολυτικα υγρα
3) desolder κατεστραμένων πυκνωτων
4) καθαρισμα των ηλεκτρολυτικων υγρων απο την πλακέτα με ισοπροπυλικη αλκοόλη με μπατονετες
5) αντικατασταση και κολληση νεων πυκνωτων

Ειμαι στον σωστό δρόμο?
Δεν εχω μεγάλη εμπειρία απο ηλεκτρονικές επισκευές. Κολλησεις μπορώ να κάνω αλλα μέχρι εκει.
Να το δοκιμασω ή θα φαω τα μουτρα μου?

Οποιοδήποτε σχόλιο ή συμβουλη είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολυ

johnnyb
19-03-20, 01:48
Δεν ανοιγουν τα συννημένα σου

mjoebar
19-03-20, 07:19
Λοιπόν θα προσέξεις οι πυκνωτες που θα βάλεις να έχουν ίδια τιμή μf.αν δεν έχεις ίδια τιμή στα volt δεν πειράζει να βάλεις μεγαλυτερη.οχι μικροτερη.
Το δεύτερο σημαντικό προσοχή κατά την τοποθέτηση στην πολικότητα.αντιθετη πολικότητα θα σκάσει ο πυκνωτής.

Αυτά τα δύο αν προσέξεις θα πάνε όλα καλά.καλα επιτυχια

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mikemtb
19-03-20, 08:36
Γραψιμο τι ειναι και που, ξεκόλλημα, καθάρισμα πλακέτας με βουρτσάκι και ισοπροπυλικη αλκοόλη, στεγνωμα καλο, κολλημα νεων πυκνωτών. ΌΛΩΝ, ακομα και μη φουσκωμενων

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IRF
19-03-20, 09:57
Για τι τάση ήταν οι ηλεκτρολυτικοί που έσκασαν; μήπως ήταν οριακά;Δες μήπως θέλει καθάρισμα πρώτα βαμβάκι με νερόαρκετές φορές και μετά ισοπροπυλική.Το νερό διαλύει καλύτερα τα άλατα του ηλεκτρολυτικού και μετά με ισοπροπυλική στεγνώνει το νερό.Απο τι πιστεύεις ότι έγινε το σκάσιμο;λάθος; σύδεσης πολικότητας;κάνε έλεγχο πολικότητας με πολύμετρο παντού;καλώδια από ενισχυτή -ηχείομέσα στην πλακέτα πάνω στο ηχείο κλπ.τι τιμές σε μF είχαν αυτοί που έσκασαν;

chip
19-03-20, 16:35
καλύτερα δείξε μας φωτογραφία.. πιθανόν αυτό που λες ηλεκτρολυτικά υγρά να είναι κόλλες (βενζινόκολα, σιλικόνη κλπ) που έχει βάλει ο κατασκευαστής για να ακινητοποιήσει τα ογκώδη εξαρτήματα (όπως οι πυκνωτές)

Έκανες μέτρηση των ωμ να δεις αν είναι εντάξη του woofer?

sifis83
19-03-20, 22:29
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.

Δυστυχως δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν ανοιγουν τα συννημενα αρχεια.
Τα ξαναποστάρω εδω.

8035080351

Οι πυκνωτες που εντόπισα ότι έχουν βγάλει υγρά είναι 4.
δυο 2200μF - 35V
και δυο 4700μF - 50V

Δεν νομιζω να είναι βενζινοκολλα ή σιλικονη για σταθεροτητα των πυκνωτων.

Τα ηχεία ειναι 13 χρονών. Ουτε σε υψηλες θερμοκρασιες δουλευαν. Απλα πολλες ωρες καθε μερα.

Δεν ξέρω πως έγινε το "σκασιμο" των πυκνωτων.
Παντως σίγουρα έχουν τρέξει υγρά απο κάτω, ενω απο πάνω οι πυκνωτες φαινονται οκ.
Φαίνεται να έχουν καταστραφει και 2 αντιστάσεις απο τα υγρά αυτά ενώ πολλές ενώσεις είναι λες και έχουν "σκουριάσει".
Η πολικότητα δεν νομιζω να έπαιξε ρόλο. Η πλακέτα είναι εκει χωρις να την πειράξει κανεις, εδω και 13 χρόνια.

Δεν γνωρίζω πως κάνω έλεγχο πολικότητας στους πυκνωτες.

chip > οντως αν βαλω το πολυμετρο πάνω στο woofer δεν μου δείχνει κάποια ένδειξη στα Ωμ. Λετε να υπάρχει πιθανότητα να έχει καταστραφεί το woofer?
Δεν είχα παντως ουτε καπνούς ούτε μυρωδιά καμένου ούτε τιποτα τετοιο.

Κατι τελευταίο. Η αποφόρτηση των πυκνωτων δεν είναι το 1ο και σημαντικό βήμα για να ξεκινήσω?


Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας και οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

IRF
19-03-20, 23:15
Οι πίσω πυκνωτές δεν φαίνονται εντάξει, βενζινόκολα είναι το γύρω γύρω.και διάβρωση έχουμε από υγρά πυκνωτή

chip
20-03-20, 00:19
βενζινόκολα είναι
οι αντιστάσεις από κάτι έχουν καταστραφεί.... και κάτι συμβαίνει ανάμεσα στους μικρούς ηλεκτρολυτικούς.. έχει σκάσει κάποιος μικρός; έχει σκάσει κάποιο άλλο εξάρτημα? δεν ξέρω... ξαναπροσπάθησε να πάρεις μέτρηση από το woofer και δεν μήπως εκεί που μετράς έχει πέσει βενζινόκολα και δεν μετράς σωστά...
Αρχικά περίμενα βλάβη στο woofer.. αλλά να υπάρχει και στην πλακέτα και στο woofer μου κάνει καπως εντύπωση.. χωρίς να αποκλείεται (πχ να δίνει DC τάση ενισχυτής λόγω βλάβης και να έκαψε και το woofer)
κάποιες κόλες μπορούν να κάνουν οξειδωσεις... πιθανόν η αξείωση να μην είναι από υγρά πυκνωτή


ίσως η βλάβη να είναι μόνο οι αντιστάσεις και τίποτε άλλο.... οπότε μέτρα αυτές και το woofer ξανά

mtzag
20-03-20, 01:45
και βενζινοκολλα εχει και καποιος μικρος πυκνωτης εχει σκασει απο κατω...

IRF
20-03-20, 10:38
Οι πυκνωτες που εντόπισα ότι έχουν βγάλει υγρά είναι 4.
δυο 2200μF - 35V
και δυο 4700μF - 50V
Τα ηχεία ειναι 13 χρονών. Ουτε σε υψηλες θερμοκρασιες δουλευαν. Απλα πολλες ωρες καθε μερα.
Δεν ξέρω πως έγινε το "σκασιμο" των πυκνωτων.
Και θεωρείς ότι είναι λίγα τα 13 χρόνια και πολλές ώρες την ημέρα;Σε μαγαζί είναι;
Καταρχήν αλλαγή όλοι οι ηλεκτρολυτικοι.άμα αρχίσεις να ξεκολάς θα δεις ποιος πυκνωτής είναι ο ένοχος για την καταστροφή παρόλο που θεωρώ ότι πρέπει να είναι ο μεγάλος πίσω αριστερά, έχουν τρέξει πολλά υγρά για να φτάσουν μέχρι τα μπροστινά 2 σύρματα με τη μεγάλη διαβρωση.Η βενζινόκολλα υπάρχει παντού, πρόλα αυτά δεν προστάτεψε τα δυο συρματάκια από την ισχυρή διάβρωση.

sifis83
20-03-20, 13:37
Καλημέρα κύριοι,

Ευχαριστώ πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας.
Η βενζινοκολλα οντως με μπερδεψε.

Δυστυχώς από οτι βλεπω το woofer δεν δείνχει κανένα σημαδι ζωής. Ουτε στα ohm δειχνει κατι ουτε με το beeper του πολυμετρου ακουω κατι.
Δοκιμασα ακομα και να ενωσω μια 9V μπαραρία στο woofer, αλλα δυστυχως τίποτα...

Μάλλον θα συνέβει αυτό που λεει ο chip. DC ταση στο woofer και το κατεστρεψε...

Εγω βεβαια θα αντικαταστήσω τον 1 ή 2 μικρους πυκνωτες που φαινονται να εχουν βγαλει υγρά, όπως και τις 2 αντιστασεις.
Οι 2 αντιστάσεις βέβαια (220Ohm) όταν τις μετράω μου βγαζει 215 Ohm το πολυμετρο. Αυτο σημαίνει ότι είναι εντάξει ?
Πως καταλαβαίνω μια κατεστραμένη αντίσταση? Απλα λογω του ότι βλεπω φουσκωμα/διαβρωση σε αυτές, σημαίνει ότι πρεπει να αλλαχτούν?

Επισης για να καθαρίσω τις διαβρώσεις απο τα σύρματα και την πλακέτα, να χρησιμοποιήσω νερό και μετα ισοπροπυλικη αλκοολη οπως προείπαμε?

Δυστυχώς πάντως ένα woofer απο το συγκεκριμένο μοντέλο με ένα γρηγορο google search/ebay κλπ κοστίζει περίπου 100ευρω.
Κατι δυστυχως που δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια, όταν το ίδιο καινούργιο ηχείο του κουτίου κοστίζει 138ευρω στο thomann.

Εννοείται γνωρίζω ότι τα 13 χρόνια είναι πολλα.. γι'αυτο το ανέφερα κιολλας - τα φάγαν τα ψωμιά τους που λένε.
Απλα λόγω καταστασης κορονοιου κλπ είπα ότι ευκαιρία ειναι να δοκιμάσω να επιδιορθώσω τα ηχεία μόνος μου περισσότερο για να μαθω εγω περισσότερα γύρω απο τα ηλεκτρονικα.

Θα δοκιμάσω να πάρω και την ΕΛΙΝΑ στην Αθηνα που είναι αντιπρόσωπος της M-Audio στην Ελλαδα να δω τι θα μου πουν.

Ετσι κι αλλιώς θα πάρω καινούργια ηχεια οταν με το καλο περάσει η φαση αυτή και ξανανοιξουν τα μαγαζια και οι δουλειές.


Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σας.

nyannaco
20-03-20, 16:41
Αν καταφέρεις να επισκευάσεις τον ενισχυτή,

επισκευή μεγαφώνων (https://www.google.com/search?rlz=1C1CHBD_enGR747GR747&ei=sNV0XpHNJ_iR1fAPgd2S0AY&q=%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE +%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD%CF%89% CE%BD&oq=%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%A E+%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD%CF%89 %CE%BD&gs_l=psy-ab.3..0i30.11308.12495..13544...0.2..0.145.405.0j3 ......0....1..gws-wiz.......0i71j0i13i30j0i7i30.LUkhdYIvWTs&ved=0ahUKEwiR5ZqNpKnoAhX4SBUIHYGuBGoQ4dUDCAs&uact=5)

sifis83
21-03-20, 15:24
Ευχαριστώ πολυ Νικο.

Πολυ πιθανον να ρωτησω για την επισκευή του μεγαφώνου.