PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα απομακρυσμενου χειρισμου συσκευης θυροτηλεορασης Wi-Fi.



rockjos
20-03-20, 16:10
Καλησπερα παιδια , εχω το καινουργιο συστημα εγχρωμης ψηφιακης θυροτηλεορασης 2 καλωδιων στο σπιτι μου και εχω τοποθετησει τη συσκευη με δυνατοτητα απομακρυσμενου ελεγχου της εισοδου μεσω Wi-Fi.
Ουσιαστικα συνδεεται η συσκευη μεσω του δικτυου Wi-Fi του σπιτιου και μεσω SIP server και ενος app σε smartphone (2easy) μπορουμε να χειριζομαστε απομακρυσμενα την εισοδο του κτηριου.

Το προβλημα ειναι οτι δεν συνδεεται στον SIP server ετσι ωστε να γινουν ολα αυτα που ειπα παραπανω.
Το θεμα αυτο το αντιμετωπιζω σε συγκεκριμενα modem/router ( π.χ. technicolor tg788v , asus κ.α.) ενω σε καποια αλλα παιζει κανονικα ( π.χ. ολα του Ο.Τ.Ε. , tp-link ).
Απο την εταιρια μου ειπαν οτι συγκεκριμενα modem/router εχουν αυτο το προβλημα και πρεπει να ανοιχτει η θυρα 5060.
Λογικα ειναι καποιες ρυθμισεις που πρεπει να γινουν στο router , δοκιμασα να κανω port forward 5060 αλλα δεν εγινε κατι.
Ξερει καποιος τι ρυθμισεις πρεπει να γινουν ;

Η συσκευη θυροτηλεορασης ειναι αυτη : manual Θυροτηλεορασης (https://sambo.gr/product/manual/bus%202%20wire%20/DT-ENG-DX471-TD7-V1.pdf)


Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.🙂

mikemtb
20-03-20, 23:06
Καλως ηρθες Ανδρέα!
Τωρα, στο προβλημα, εχω αντιμετωπισει κατι παρόμοιο με εταιρια voip (omnivoice) στην οποια έχω λογαριασμό για φτηνες κλήσεις εξωτερικού. Το voip τηλέφωνο χρησιμοποιει την θυρα 5060 για να συνδεθεί στον σερβερ, ελα ομως που το μοντεμ ρουτερ του οτε μαλλον χρησιμοποιει και αυτο την ιδια θύρα... Και ωρες ωρες δεν λειτουργει το ιντερνετοτηλεφωνο. Μπαινω μεσα και αλλαζω την θυρα σε 5061 (την υποστηρίζει η omnivoice) και ως δια μαγειας, ξανασυνδεεται.
Ισως κατι τέτοιο παιζει και στην δικη σου περίπτωση !!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

rockjos
21-03-20, 12:03
Καλως ηρθες Ανδρέα!
Τωρα, στο προβλημα, εχω αντιμετωπισει κατι παρόμοιο με εταιρια voip (omnivoice) στην οποια έχω λογαριασμό για φτηνες κλήσεις εξωτερικού. Το voip τηλέφωνο χρησιμοποιει την θυρα 5060 για να συνδεθεί στον σερβερ, ελα ομως που το μοντεμ ρουτερ του οτε μαλλον χρησιμοποιει και αυτο την ιδια θύρα... Και ωρες ωρες δεν λειτουργει το ιντερνετοτηλεφωνο. Μπαινω μεσα και αλλαζω την θυρα σε 5061 (την υποστηρίζει η omnivoice) και ως δια μαγειας, ξανασυνδεεται.
Ισως κατι τέτοιο παιζει και στην δικη σου περίπτωση !!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καταρχας ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Δηλαδη να αλλαξω το port απο τη συσκευη θυροτηλεορασης σε 5061 και υστερα στο app του smartphone σε 5061 και να δω εαν συνδεεται με τον server ?
Στο router θα χρειαστει να κανω καποιες επιπλεον ρυθμισεις ( port forward );

Το συγκεκριμενο router (technicolor TG788V) εχει ενεργοποιημενο VOIP το οποιο λογικα θα ειναι στο port 5060 γι' αυτο δεν λειτουργει το συστημα;

mikemtb
21-03-20, 12:31
Ναι αυτό θα μπορούσε να είναι η αιτια, χωρίς να είμαι ειδικός! Άλλαξε το πορτ, και εφόσον και η εφαρμογή και το θυροτηλέφωνο περνάνε από σέρβερ στην Κίνα δεν χρειάζεται κάποιο πορτ φορward[emoji4]
Αλήθεια ποιό θυροτηλ είναι? Έχεις κάποιο λινκ?

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

rockjos
21-03-20, 12:33
Ναι αυτό θα μπορούσε να είναι η αιτια, χωρίς να είμαι ειδικός! Άλλαξε το πορτ, και εφόσον και η εφαρμογή και το θυροτηλέφωνο περνάνε από σέρβερ στην Κίνα δεν χρειάζεται κάποιο πορτ φορward[emoji4]
Αλήθεια ποιό θυροτηλ είναι? Έχεις κάποιο λινκ?

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η συσκευη θυροτηλεορασης ειναι αυτη : manual Θυροτηλεορασης (https://sambo.gr/product/manual/bus%202%20wire%20/DT-ENG-DX471-TD7-V1.pdf)