PDA

Επιστροφή στο Forum : έλεγχος ηλεκτρονικης απο ybr 125 yamaha



ΜaRKOS
24-03-20, 14:24
Καλησπέρα , μια μερα μου παραβιάσανε την κλειδαριά στο μηχανάκι μου και καταστράφηκε , λόγω οικονομικών δυσκολιών αγόρασα μια αλλή απλα και αυτή ειχε 4 καλώδια ( τα δυο για το ρεύμα και τα αλλα δύο η γειωση της ηλεκτρονικης ) . όμως τοτε δεν γνωριζα καθολου το ηλεκτρολογικο κύκλωμα και να μην τα πολύ λεω έδωσα ρευμα στην γείωση ως αποτέλεσμα να καει η ηλεκτρονική . Η καινούργια κοστίζει 250 ευρώ και ετσι αναγκαστικά να την ψάξω με τα βασικά(στοιχειώδη θα έλεγα) ηλεκτρονικα που κατεχω . Η CDI είναι με 8 pin , έρχονται ένα κοκκινο ,ένα ασπρο ,από τα πηνια (αυτά λογικα θα είναι το trigger ) , ένα καφε ( 12V) ,ένα μαυρο ( γειωση) , ένα απρομαυρο ( γειωση που παει στην κλειδαρια , όταν το κλείνουμε τον διακόπτη κλείνει το κύκλωμα η γείωση , μαλλον για να εκ φορτίζει ) , ένα μπλε-μαύρο που πει στο στροφόμετρο , ένα μαυρο-άσπρο (12V)που έρχεται από το ΡΕΛΕ του φωτός , και ένα πορτοκαλι που παει στον πολλαπλασιαστη .
Λοιπον άνοιξα την ηλεκτρονικη , έβγαλα την σιλικόνη με υπομονή , τραυμάτισα τον μεγαλο πυκνωτή … τελος παντων αλλαξα τους δυο πυκνωτες 80360

τωρα το ερωτημα είναι , υπαρχει τροπος να ελέγξω την cdi αν λειτουργεί χωρις να δωσω ρευμα;
Με ρευμα δεν ξερω τι γινεται με το κοκκινο και ασπρο καλώδιο (trigger) , σκεφτικα να συνδεσω εκει ένα πολυμετρο που βγαζει συχνοτητα ελαχιστη 50Hz αλλα ειδα σε ένα παλμογραφο της πλακας που εχω δεν εδινε ουτε 1V , έπειτα σκέφτηκα να βγάλω το βολαν μαζι με την πλεξουδα να το συνδέσω σε ένα μοτερ αλλα δεν έχω εξωλκεα !!!!

ΥΓ Βρήκα μια μεταχειρισμένη , ιδια μαρκα CDI και αυτή από καρμπυρατέρ , αλλα τίποτα .

andreasmon
24-03-20, 15:55
Μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες μία την φίσα της ηλεκτρονικής από μπροστά να δούμε τους ακροδέκτες και μία κουμπωμένη,ώστε να φαίνονται τα χρώματα των καλωδίων ;Μπορεί να κάνει και η ηλεκτρονική από crypton 115,αλλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν δεν μου στείλεις φωτογραφίες.

ΜaRKOS
24-03-20, 16:43
80364το κοκκινο καλώδιο που φαίνετε κάτω απο το πορτοκαλί δεν ισχύει (είναι ένωση) , ειναι ασπρομαυρο και έρχεται απο το ρελε

80365

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

andreasmon
24-03-20, 17:46
Από 115 δεν κάνει.

Για κοίτα εδώ με 31,10 ευρώ.

http://www.motoracing.gr/antallaktika/ilektrika/ilektroniki---cdi/ilektroniki-yamaha-ybr-125-05and39-06and39-/-xt-125x-08and39-10and39-/-aerox-50-2t-97and39-11and39-p-3301.html?ref=bestprice.gr


με 35 ευρώ εδώ
http://www.car.gr/parts/view/9964041-hlektrika-anafleksh-hlektronikes-egkefalos-pc

ΜaRKOS
24-03-20, 19:31
αυτές οι ηλεκτρονικες φιλε Ανδρέα ειναι με 6 pin , την ειχα αγοράσει και την πήγα στον μάστορα και έκανε την τοποθέτηση (για αυτό και τα καλώδια ειναι κομμένα ) , δούλεψε ( όχι καλά ) για μία εβδομάδα και κάεικε , την ανοιξα και αυτήν 80366

το τρανζίστορ ηταν εντάξει , όμως το μετασχηματιστάκι το ξήλωσα ( το πρωτεύων ή το δευτερέυων πηνίο) , το άλλο έδειχνε εντάξει και ο πυκνωτής είναι καλός , τωρα τι να κάεικε δεν ξέρω . Πάντως και να μην καιγόταν ήθελε αλλαγη , οι καύσεις δεν ήταν καθόλου καλές δηλ ο χρονισμός κάκιστος .

Kindinos89
03-04-20, 15:12
καλημερα απο εμενα ενας τροπος για να δοκιμασεις την ηλεκτρονικη περα απο το ρευμα για την εξοδο ειναι να δωσεις παλμο στα σηματα εισοδου. υπαρχει περιπτωση τα σηματα εισοδου να μην ειναι τετραγωνος παλμος αλλα να βγαζει AC για να δωσει ρευμα. (Ζητω προκαταβολικα συγνωμη για τυχον παρεξηγησεις σε αυτα που λεω δεν το εχω και πολυ με την ωρολογια των ηλεκτρικων/ηλεκτρονικων). Εαν ισχυει αυτο και τα δυο καλωδια (triger) πρεπει να πηγαινουν στο βολαν. (προσδιορισε μου εαν μπορεις εαν η μηχανη ειναι injection η οχι)