PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετετροπη συματος απο ημητονοιδη μορφη σε τετραγωνο παλμο σε αμαξι.



Kindinos89
03-04-20, 15:50
Καλημερα στην ομαδα

Ζητω προκαταβολικα συγνωμη για οτι αναφερω λαθος. Γενικα δεν το εχω με την ορολογια ηλεκτρικων ή ηλεκτρονικων.

Παμε στο θεμα μας τωρα.

Πριν μερικους μηνες ηρθε στα χερια μου ενα Speeduino. Τι ειναι αυτο θα μου πειτε; Ειναι μια μοναδα ελενχου κινητηρα με βαση το Arduino Mega 2560. Η ολη ιδεα ειναι το φτηνο κοστος κατασκευης, Open-Source Software, Hardware και το καντο μονος σου:biggrin:.

Και καπου εδω ξεκινουν οι περιπετιες.......

Επιδη οι γνωσεις μου σε ηλεκτρονικα και ηλεκτρικα ειναι λιγες προχωρισα στην αγορα μιας συναρμολογιμενης λυσης και οχι ενος ΚΙΤ του οπου μπορει να μην δουλευε ποτε γιατι δεν το κολησα σωστα εγω με το κολητηρι...

Επισης για να γλυτωσω με τα κοψε ραψε στην πλεξουδα του αυτοκινητου αγορασα και εναν ανταπτορα για την πλεξουδα και το μονο που εμεινε για εμενα ηταν το να τεριαξω τα pin του Speeduino με τα pin της υπαρχουσας πλεξουδας.
Μετα απο λιγη μελετη τεριαξα τα Pins και ολα καλα... τοποθετο την φυσα στο αυτοκινητο και λεω εδω ειμαστε..... Μιζα.... και τιποτα... Λεω θα φταιει ο χρονισμος προσπαθω να τσεκαρω τον χρονισμο τιποτα και απο εκει... λεω θα εχω θεμα με τα σηματα κοιταω τα σηματα φενονται σωστα κ εχω αρχισει και αναρωτιεμαι στο τι φταιει... μετα απο λιγο ψαξιμο στο φορουμ του Speeduino και μερικε συζητησεις ανακαληπτω οτι ο VR contitioner (max9926) εχει θεμα με τα σηματα που ερχονται απο τους εργοστασιακους αισθητηρες..

Και εδω ερχεται το δικο σας φορουμ και ο λογος που ειμαι εδω.... Θελω να φτιαξω εναν VR contitioner αλλα δεν ξερω το πως και τι να κανω..... Αυτα που γνωριζω ειναι τα εξης θελω εξοδο τετραγωνου παλμου 0-5V, το σημα που ερχεται απο τους αισθητηρες ειναι εναλασομενης μορφης, η εργοστασιακη μοναδα ελενχου χρησιμοποιει μια παρομια διαταξη (HIC-1) και οτι χρειαζομαι 2 VR conditioner....

Ευχαριστω προκαταβολικα για την καθοδιγηση σας!

Παραθετω και φωτογραφιες για να βοηθησω. 1 φωτογραφια του Speeduino και 2 φωτογραφιες με τα διαγραμματα του (HIC-1) της εργοστασιακης μοναδας ελενγχου (υπαρχει περιπτωση το ενα σχεδιο να ειναι ημιτελες)
805018050280503