PDA

Επιστροφή στο Forum : διακοπτης momentary switch



FMTRIKALA
03-04-20, 16:03
καλησπερα.απο λαθος μου παρεγγηλα εναν διακοπτη για το ανοιγμα-κλεισιμο ενος ενισχυτη που φτιαχνω.ο διακοπτης ειναι αυτος https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/components-and-ic/dip-switch/12mm-led-illuminated-metal-momentary-switch-3a-220v-blue/
ο διακοπτης ειναι Ν/Ο και οταν τον πατας ειναι N/C.το κακο ειναι οτι οταν τον πατας δεν κανει ''αυτοσυγκρατιση''με αποτελεσμα να μην μενει σε κατασταση N/C οσο θα δουλευει ο ενισχυτης.υπαρχει κανενας τροπος-κυκλωματακι να σωσω την κατασταση.δεν ειναι τα λεφτα που εχει ο διακοπτης απλα ειναι πολυ μουρικος για την κατασκευη που θελω

αλπινιστης
03-04-20, 16:13
Μπορεις να φτιαξεις ενα απο αυτα (https://www.google.com/search?q=one+button+on+off+circuit&rlz=1C1GCEA_enGR793GR793&sxsrf=ALeKk00mk8mY60Q2LRYKD-zpnBlgKj4cSw:1585919494195&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi61t_AqszoAhUODewKHcAuCTkQ_AUoAXoECAwQA w&biw=1422&bih=1014) τα κυκλωματα και να ανοιγοκλεινεις ενα ρελε, ή να βαλεις ενα ολοκληρο ρελε καστανιας, εαν βαριεσαι να φτιαξεις κυκλωμα..:wiink:

VirusX2
03-04-20, 16:43
Η να πάρεις το ίδιο σε latching έκδοση. Τι τάση και ρεύμα θα διαχειρίζεται ο διακόπτης;

FMTRIKALA
03-04-20, 17:04
ο διακοπτης θα δινει-κοβει τα 220 απο ενα switching τροφοδοτικο

FMTRIKALA
03-04-20, 17:47
λοιπον..βρηκα ενα κυκλωματακι με το cd4017.το θεμα ειναι οτι για να δουλεψει θα πρεπει να περνει 12 βολτ ποπυ σημενει οτι δεν θα μπορω να διακοψω την ταση των 220.τωρα θα μου πειτε για πιο λογο δεν κοβεις τα 24 που θα βγαζει το switching τροφοδοτικο και θα τροφοδοτει τον ενισχυτη...απλα σκεφτομουν να κοβει τα 220 ετσι ωστε να μην δουλευει συνεχεια το τροφοδοτικο

lepouras
03-04-20, 19:49
εγώ θα σκεφτόμουνα ένα πολύ μικρο τροφοδοτικό για να φτιάξω τον αυτοματισμό που θες και να κόβεις τα 230 από το μεγάλο . έτσι αργότερα θα μπορούσες να βάλεις μέχρι και τηλεκοντρολ αργότερα ή ότι άλλο θα μπορούσες να σκεφτείς και δεν θα έχεις και την έστω εναναμονή κατανάλωση του μεγάλου τροφοδοτικού.

chipakos-original
03-04-20, 20:04
λοιπον..βρηκα ενα κυκλωματακι με το cd4017.το θεμα ειναι οτι για να δουλεψει θα πρεπει να περνει 12 βολτ ποπυ σημενει οτι δεν θα μπορω να διακοψω την ταση των 220.τωρα θα μου πειτε για πιο λογο δεν κοβεις τα 24 που θα βγαζει το switching τροφοδοτικο και θα τροφοδοτει τον ενισχυτη...απλα σκεφτομουν να κοβει τα 220 ετσι ωστε να μην δουλευει συνεχεια το τροφοδοτικο
Αν τοποθετήσεις κάποιο κυκλωματάκι για αυτοσυγκράτηση,θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα μικρό τροφοδοτικό 12βόλτ μέσα στον ενισχυτή, σε κατάσταση Stand by. Δεν είναι και ότι καλύτερο όσον αφορά το θέμα της ενέργειας ,αλλά είναι μονόδρομος. Αν το αποφασίσεις, εδώ είμαστε, υπάρχουν διάφορες λύσεις.

kioan
03-04-20, 20:16
ο διακοπτης θα δινει-κοβει τα 220 απο ενα switching τροφοδοτικο

Ο συγκεκριμένος διακόπτης έχει rating 2A 36V DC. Έτσι και αλλιώς δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί απευθείας στα 220V. Οι λύσεις που προτάθηκαν (με ξεχωριστό τροφοδοτικό και έλεγχο ρελέ) είναι μονόδρομος.

VirusX2
03-04-20, 22:20
Ο συγκεκριμένος διακόπτης έχει rating 2A 36V DC

Ο διακόπτης σε άλλα specs έχει 2Α/36V σε άλλα 3Α/220V και πάει λέγοντας όπως όλα τα κινέζικα φασόν που ούτε οι ίδιοι ξέρουν..

Εγώ πάντως δεν θα το εμπιστευόμουν σε τάση δικτύου..

xrist sakis
04-04-20, 01:34
Αν αντέχει τελικά ο διακόπτης στα 220ν, βαζεις ένα ρελέ καστάνιας...
Σάκης

selectronic
04-04-20, 01:51
Το σωστό είναι να πάρει άλλον on/off διακόπτη.
Γιατί το "AUX" τροφοδοτικό (μικρό "πακ" με 50Ηz μετ/στη, μικρό SMPS, capacitor dropper) που θα χρειαστεί, πρέπει να είναι συνέχεια ON, 24 ώρες το 24ώρο... Δεν είναι και green :biggrin:
Καλύτερα ένας νέος διακόπτης που όταν είναι στο off κόβει την τάση δικτύου και είναι πραγματικά 100% OFF η συσκευή, αυτή είναι η γνώμη μου...