PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειρισμός 2 επαφων.



ThanosGr
06-04-20, 20:12
Γεια σας,

Θέλω κλείνοντας 2 ανεξάρτητες επαφές από 2 διαφορετικά σημεία του σπιτιού να οπλίζω 2 ρελέ που βρίσκονται στο κλιμακοστάσιο.
Έως τώρα το έκανα με 2 μπρελοκ της beninca που είχα πάρει την επαφή εσωτερικά αλλά από εχτές δεν δουλεύουν, παρ´ όλο που άλλαξα μπαταρίες, κεραία, μέχρι και άλλο belinca δέκτη.

Υπάρχει κάτι άλλο αξιόπιστο;
Στα σημεία εντολών έχω 220 volt.
Ίσως πιο σταθερό και σίγουρο να ήταν μέσω wifi?

aktis
07-04-20, 00:59
Δεν την ήξερα την συγκεκριμένη εταιρία , αλλά τα προϊόντα της φαίνονται αξιόπιστα . Μου έκανε εντύπωση πόσο ωραία βιντεάκια έχει για το πως προγραμματίζεις τα κοντρολάκια στον δέκτη, καθώς και το LCD με τα μηνύματα στον δέκτη .

Λογικά δεν μπορεί να χαλάσανε ταυτόχρονα και οι πομποί και ο δέκτης . Αν τα κοντρολ είναι με κυλιώμενους κωδικούς πρέπει να ακολουθήσεις ακριβώς τις οδηγίες του κατασκευαστή , μήπως ξεχνάς κάτι .
Επίσης , μήπως έβαλες καμια καινούρια (αλλά ελλατωματική ) συσκευή , λάμπα led κλπ που να κάνει παράσιτα και μειώνει την εμβέλεια ; Δοκίμασε σε κοντινότερη απόσταση.

Vagelis64
07-04-20, 09:36
Γεια σας,

Θέλω κλείνοντας 2 ανεξάρτητες επαφές από 2 διαφορετικά σημεία του σπιτιού να οπλίζω 2 ρελέ που βρίσκονται στο κλιμακοστάσιο.
Έως τώρα το έκανα με 2 μπρελοκ της beninca που είχα πάρει την επαφή εσωτερικά αλλά από εχτές δεν δουλεύουν, παρΒ΄ όλο που άλλαξα μπαταρίες, κεραία, μέχρι και άλλο belinca δέκτη.

Υπάρχει κάτι άλλο αξιόπιστο;
Στα σημεία εντολών έχω 220 volt.
Ίσως πιο σταθερό και σίγουρο να ήταν μέσω wifi?

Καλημερα.
Κοιτα απο πλευρας δεκτη, αν ειναι σε χωρο με υγρασια, τσεκαρισε κολλησεις απο κατω.
Χρησιμοποιω τον SW-084 Τηλεχειρισμός 2 Καναλιών 12V DC εδω και 3 χρονια, χωρις προβλημα.
Προγραμματισιμος σε εντολες (αν button ή διακοπτης λειτουργεια) , δεν εχει κυλιομενο κωδικο.
Τα κοντρολακια προσοχη σε βροχη και γενικα μην πεσει νερο μεσα.

ThanosGr
07-04-20, 10:23
Καλημέρα,

Τα δυο τηλεκοντρολ είναι σε εσωτερικό χώρο στην είσοδο του σπιτιού.
Ο δέκτης beninca είναι και αυτος σε κλειστό χώρο στο κλιμακοστάσιο.

Δεν καταλαβαίνω τι έγινε ξαφνικά και δεν δουλεύουν σε αποπσταση max 15 μέτρα ενώ δίπλα στον δέκτη μια χαρά.
Δεν άλλαξα τίποτα.
Οι μπαταρίες σε άριστη κατάσταση.

Vagelis64
07-04-20, 10:39
Οπα!! σε μικρη αποσταση, οκ!!!
Λες ναβαλε κανεις σε γειτονια σου καμια κεραια εκπομπης και να "κοβει" ;
Ολλα πιθανα.
Ελεγξε πλακετα δεκτη αν διαβρωση ή ψυχρη κολληση.
Meta βρες ατομο για επισευη , τσεκαρισε χρηματα τι σε συμφερει , επσκευη ή αλλαγη.

Eximnos
07-04-20, 17:21
ο δεκτης? Μηπως θέλει κοιταγμα η κεραια του? Να έχει κοπεί - ξεβιδωθεί κάτι...

info@kalarakis.com
07-04-20, 17:29
Άνοιξε το δέκτη
Είναι οξειδωμενος και μάλλον κομμένη η κεραία

ThanosGr
07-04-20, 18:17
Καλησπέρα σας.

Άλλαξα πλακέτα με ίδια καινούργια που είχα εφεδρική.
Έκανα εκ νέου ζευγοποίηση και τα δύο τηλεχειριστήρια.
Δοκίμασα χωρίς κεραία, με καλώδιο για κεραία, με δεύτερη κεραία της ίδιας μάρκας και τροφοδότησα με μπαταρία συναγερμού την πλακέτα.
Τίποτα!
Μόνο στα 5 - 6 μέτρα δουλεύει.

Πριν έπιαναν έξω από το σπίτι χαλαρά.

Έχω απογοητευτεί.

Σκέφτομαι ότι ίσως να είναι από καμιά άλλη πηγή παρεμβολής γείτονα, όπως ειπώθηκε.

ThanosGr
07-04-20, 18:25
Επίσης,
είμαι πρόθυμος να πάρω κάτι άλλο, αν έχετε να μου προτείνετε.
Δύο επαφές Νο χρειάζομαι pulse στον δέκτη και δυο τηλεκοντρόλ.
Αξιόπιστα βεβαίως.

kasikis
08-04-20, 14:47
Θανάση GSN ACS-114R με κλειστά μάτια μεγάλη εμβέλεια πολλές δυνατότητες για προγραμματισμό και αξιόπιστα. Έχει δύο ειδών μικρής και μεγάλης εμβέλειας. Νομίζω ότι στην φθηνή τους έκδοση θα είσαι μια χαρά.

aktis
08-04-20, 16:07
Αφού λες οτι έχουν πρόβλημα και τα 2 κοντρολάκια ( δύσκολο να χαλάσαν μαζί ) και επίσης άλλαξες και δέκτη ( καινούριο φαντάζομαι ) και λειτουργεί κοντά αλλά όχι μακριά ...
το επόμενο βήμα , πριν τα πετάξεις , είναι να δοκιμάσεις κάπου αλλού . Πάρε τα όλα και μετάφερε τα και κανε δοκιμή κάπου αλλού .

Σε μια αντίστοιχη περίπτωση εδώ μέσα , που κάποιος είχε πρόβλημα με την γκαραζόπορτα του ,
το πρόβλημα ήταν ένας γείτονας που έβαλε ασύρματο πομπό για το νόβα για να βλέπει στην κρεβατοκάμαρα του ... τώρα που είναι αρκετοί σπίτια τους μην απορρίπτεις καμία τέτοια πιθανότητα .
Εκεί το βρήκε η ΕΕΤΤ...

Η λύση δεν είναι να ταπώσεις τον γείτονα σε μια τέτοια περίπτωση αγοράζοντας άλλο δυνατότερο τηλεκοντρόλ , αλλά να σταματήσει να παρεμβάλλει .

ThanosGr
08-04-20, 19:01
Χρήστο δεν είναι καθόλου απίθανο να χρησιμοποιείται κάποιο είδος αναμετάδοση από τον γείτονα και να μου κάνει Jummer στο σύστημά μου. Δεν μπορώ όμως, να του κάνω παρατήρηση γιατί δεν είναι του στυλ μου.

Θανάση, Gcs Acs 114 r είναι και αυτό όπως το Beninca στα 433.92MHz και αυτό με κυλιόμενο κωδικό. ίσως όλα αυτά να είναι στην ίδια επιτρεπτή φαντάζομαι συχνότητα. Θα υπάρχει περίπτωση λόγω άλλου κατασκευαστή να παίζουν λες;

aktis
08-04-20, 19:23
Καλά, κάνε όπως νομίζεις . Μπορείς όμως να σιγουρευτείς πριν αγοράσεις κάτι καινούριο οτι τα δικά σου παίζουν καλά , γιατι μπορεί και τα καινούρια να έχουν την ίδια συμπεριφορά , αν φταίει το περιβάλλον .

Μπορείς να ελέγξεις το φάσμα ερασιτεχνικά με κάτι τέτοιο . Υπάρχουν και εδώ μέσα αντίστοιχα θέματα.
https://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-quick-start-guide/

ThanosGr
08-04-20, 20:36
Χρήστο έχεις απόλυτο δίκιο.

Τα τηλεκοντρόλ δουλεύουν απρόσκοπτα σε άλλο σημείο (στην δουλειά μου σε εξωτερικό χώρο).

Άρα το πρόβλημα είναι ... γειτονικό.

Άλλος τρόπος τηλεχειρισμού υπάρχει;

744
09-04-20, 02:04
Ναι, να βάλεις σε άλλη συχνότητα. Αν και δεν είναι νόμιμο, το κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Υπάρχουν ασύρματοι συναγερμοί που εκπέμπουν συνεχώς. Επίσης πομποί που ελέγχουν τις πινακίδες των βενζινάδικων με τις τιμές εκπέμπουν συνεχώς στα 433,92 με ισχύ από 100mW ως 1W ταπώνοντας τα πάντα και σε μεγάλη απόσταση! Ο καθένας κάνει ότι θέλει...

Και βέβαια οι αναμεταδότες του υπέρυθρου τηλεχειριστηρίου για δέκτες δορυφορικούς/Nova και άλλα από δωμάτιο σε δωμάτιο. Αυτά λαμβάνουν IR και το μεταδίδουν με συνεχή εκπομπή στα 433,92 σε άλλο δωμάτιο όπου μετατρέπεται και πάλι σε IR. Δυστυχώς αυτά εκπέμουν συνεχώς...

ThanosGr
09-04-20, 17:17
Ωραία.

Το θέμα είναι τελικά, ποιο σύστημα με δυο τηλεκοντρόλ ή δύο σταθερούς πομπούς και ένα δικάναλο δέκτη με push on να πάρω;

Ποιο μπορεί να έχει ισχύ; Μιλάμε για απόσταση 15 μέτρα.

744
09-04-20, 18:36
Δες PM σου

aktis
10-04-20, 00:35
Ναι, να βάλεις σε άλλη συχνότητα. Αν και δεν είναι νόμιμο, το κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Υπάρχουν ασύρματοι συναγερμοί που εκπέμπουν συνεχώς. Επίσης πομποί που ελέγχουν τις πινακίδες των βενζινάδικων με τις τιμές εκπέμπουν συνεχώς στα 433,92 με ισχύ από 100mW ως 1W ταπώνοντας τα πάντα και σε μεγάλη απόσταση! Ο καθένας κάνει ότι θέλει...


Συγγνώμη , αλλά δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει ... Και αν έκανε μια παρανομία ο γείτονας , εμείς να κάνουμε μεγαλύτερη ;
Θα χτυπήσει ευγενικά 2 3 κουδούνια και θα βρει το πρόβλημα .

Πάντως εγώ ακόμα και στους φτηνότερους ασύρματους κινέζικους συναγερμούς των 70 ευρώ , έχω δει πιστοποίηση FCC
( όχι από αυτές που βάζει ο αντιπρόσωπος , αλλά από το ίδιο το site της FCC )
που σημαίνει οτι δεν μπορεί να εκπέμπει συνέχεια . Για τις πινακίδες στα βενζινάδικα ,
αν γίνονται ελληνικές πατέντες δεν το ξέρω . Υπάρχει πάντα και η ΕΕΤΤ και τα πρόστιμα.
Εδώ ελέγχεται από τι πλαστικό είναι το κάθε παιχνίδι του jumbo και δεν θα ελέγχονται τι
πουλιέται στα μαγαζιά ;

744
10-04-20, 01:39
Όλοι οι τηλεχειρισμοί μικρής εμβέλειας (SRD) δουλεύουν σχεδόν παντού σωστά ακριβώς γιατί υπάρχουν οι κανονισμοί για ισχύ, συχνότητα και duty cycle.

Υπάρχουν όμως και οι ... πειρατές όπως ανάφερα παραπάνω σαν παράδειγμα μερικές περιπτώσεις που μου έτυχαν.